MIDDELBrBtrSCHE ('01'RAST. M.' 199. 154' Jaargang. 19H. Donderdag 24 Augustus. Middelburg 23 Angnstns. Uit Stad en Provincie. LANDBOUW. Rechtszaken. Letteren en Kunst. Onderwijs. Versclilllende Berichten. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pry» per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön A 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij ini Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA BAK Az., N.2K. Voorburgwal «66, Amsterdam. TWEEDE KAMER. Tr&ctaat tegen pornographie. Een wetsontwerp is ingediend tot goed keuring van de op 4 Mei 1910 te Parijs na mens Nederland, Duitschland, Oostenrijk, Hon garije, ,België, Brazilië, Denemarken, Spanje, de Vereenigde Staten van Amerika, Frankrijk, Groot-Britannië en Ierland, Italië, Portugal, Rusland en Zwitserland onderteekende rege ling, tot beteugeling van de verspreiding van ontuchtige uitgaven. Blijkens de Memorie van Toelichting zijn de voorbereidende bescheiden, de handelingen en de Resultaten der van 18 April tot 4 Mei 1910 te Parijs gehouden diplomatieke Conferentie inzake de beteugeling der ver spreiding van ontuchtige uitgaven, voreenigd in een „Livre Jaune", uitgegeven door het departement van buitenlandsche zaken te Pa rijs. Een tweetal exemplaren van dit geschrift zijn ter griffie van de Tweede Kamer gelegd. De conferentie heeft tot het opstellen van twee frac taats teksten geleid. Een „projet de convention", bevattende strafrechtelijke bepa lingen ten einde de verspreiding van ontuch tige geschriften, teekeningen, afbeeldingen of voorwerpen tegen te gaan, is nedergelegd in een „protpcole final" met „prolocole dc clö- ture", ge teekend door de gedelegeerden der vertegenwoordigde mogendheden. Een „Arran gement" strekkende om. door onderlinge mede- deeling door de verdragsluitende staten van gegevens en inlichtingen, op den internationalen handel in bovengenoemde uitgaven en voor werpen. toezicht te houden, en berechting van strafbare feiten op dat gebied te verge makkelijken, kwam definitief tot stand. Het is dit kaatste verdrag waarvoor thans d« goedkeuring |dcr (Staten-Generaal wordt ge vraagd. Eene vertaling van het verdrag is als bijlage bij de Memorie van Toelichting gevoegd. Voorloopig ligt bet in de bedoeling het toe zicht op den internationalen handel in on tuchtige uitgaven en voorwerpen op te dragen aan het bureau dat belast is met het toezicht pp den Zoogenaamden handel in vrouwen en meisjes. 1910 aan ontvangsten op f 970.355 uitgaven op f 855.81s, batig saldo f 84.54. De begrooting van het armbestuur over 1912 is in ontvang en uitgaaf bepaald op f 1082.54, waaronder een gemeente-subsidie van f 930. De concept-gemeentebegrooting voor 1912 in ontvang en uitgaaf aanwijzende f25990.31s met een post voor onvoorzien ad f 343.77s zal aan de leden worden rondgezonden. Bij de rondvraag wees het lid Van Hee op de wenschelijkheid Yan een beschoeiing in den vijver te Geersdijkdaardoor zou een vrij terrein van Hr 200 Ma verkregen worden, geschikt als speelplaats bij de openbare school. Blijft een beschoeiing weg, dat zal bij de eerste de beste fiksche regen bui de nu uitgebaggerde grond weer in den vijver spoelen. Het idee vindt steun, maar kost weer geld. Nadat dit algemeen wordt inge zien, discussieert men zoolang tot de hoop wordt uitgesproken, dat bet geld toch wel „gevonden" zal worden en toen viel bet gemakkelijk te besluiten, zoo spoedig moge lijk de beschoeiing aan te brengen, 't Mócht 3 gaan regenen B. S. te Gouda de betrekking van leeraar in de natuurkunde komen te vaceeren. Het gelal wekelijks te geven lesuren be draagt 18 -f- 3 zoogenaamde laboratorium- uren. De wedde wordt geregeld in verband met die welke eventueel aan bet gymnasium wordt genoten. Men zie voor bijzonderheden de „St.-Crt" No 197. BENOEMINGEN, ENZ. Bij kon. besluit: is aan W. A. Vissers, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris te Blerick is aan den ingenieur van den rijkswater staat der 2de kl. J. W. Birnie, voor den tijd van een jaar verlof verleend met stil stand van jaarwedde, ten einde zicli naar het bniteDland te hegeven is aan Ph. J. Ketner, redacteur met den rang van hoofdcommies bij het Dep. van Landbouw, Nijverheid en Handel, op ver zoek, eervol ontslag als zoodanig verleend, met ingang van den dag waarop hij door den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indiö zal benoemd worden tot referendaris bij het Departement van Landbouw te Bui- De uitslag van de Dinsdag te Middel burg gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad voor het eerste district is als volgt Aantal kiezers 866. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 562. Hiervan verkregen de heeren Mr J. Adriaanse (v. d.) 384 A. G. van der Hooft (a.) 178. Zoodat gekozen is mr J. Adriaanse. Bij de op Dinsdag 15 Augustus jl. ge houden stemming verkregen mr J. Adriaanse (v. d.) 266, A. G. v. d. Hooft (a.) 127, L. Onderdijk (s. d.) 91 en J. Terpstra (1.) 87 van de 571 uitgebrachte geldige stemmen. Dit Vlissingen. "Voor de stemming voor een lid van den raad in het derde district op Dondördag 24 Aug. te Vlissingen te houden be velen wij, evenals in Juli, den heer M. Geelhoed, het aftredend lid, aan. Wij gaven daarvoor de redenen reeds vroeger aan. Maandag 21 dezer vergaderde de meenteraad van Wissenkerke. Het aandeel der gemeente in de geraamde kosten van onderhoud van het post- en telegraaf kantoor te Cortgene bedraagt f 77.15. De rekening der gemeente over 1910 werd vastgesteld in ontvangst op f 30726.73, en uitgaaf op f 29312.46batig slot f 1414.27; in die van het burgerlijk armbestuur over - Door H. M. de Koningin is aai scherpschuttersvereeniging „Voor Vaderland en Koning" te Neuzen met het oog op den 4daagschen schietwedstrijd ter viering van baar 25jarig bestaan eene zilveren medaille geschonken. Uit de gemeente C1 i n g e trekken veel polderjongens naar Duitschland, som migen naar Engeland, enkele zelfs naar Amerika om daar hun brood te verdienen. Ook in Frankrijk zoeken ze werk, en schijnen daarin goed te slagen. Dezer da»en zijn weer enkelen naar Hflvre vertrokken, waar groote grondwerken worden uitgevoerd, en een flink loon wordt uitbetaald. Zoudag jl. kwamen de kinderen.van den arbeider J. van de Lijke te Cadzand thuis, en vertoonden aan hun vader een door hen in de duinen gevonden portemon- naie met een bankbiljet van honderd franc 6D een zilveren franc. De vader was zoo eerlijk beurs en geld in handen te stellen van den burgemeester, bij wien de verliezer ze terug kan krijgen. De tentoonstelling van zaaigranen te Goes zal niet den 7en maar den 8en Sep tember gehouden worden. Onder de schapen van M. Maris te Wissenkerke, loopende op de schorren der polders »Soelekerke" en >Spierens", is 't mond- en klauwzeer uitgebroken, 't eerste geval onder deze gemeente. Te Cadzand zijn twaalf jonge beesten aangetast van P. Erasmus en twee melk koeien bij P. de Bruijn. Hoewel we ons tot nu toe onthouden hebben van meedeelingen over middelen tegen mond- en klauwzeer, en hoewel we altijdhuiverig zijn berichten over nieuwe geneesmiddelen over te nemen, daar dit bij mislukking zulke teleurstellingen kan wek ken, kunnen we toch niet stilzwijgend het optreden van dr. Doyen uit Parijs voorbij- fann. Deze beweert een geneeswijze gevon- en te hebben die in Frankrijk reeds tal van goede resultaten heeft gehad. En volgens sommige Belgische bladen is ook daar met succes zijn middel toegepast. Dr. Doyen is ongetwijfeld een bekend man in de Franscbe geneeskundige kringen. Maar het feit dat hij door zijn rumoerige manier van optreden veel heeft bijgedragen tot die bekendheid, staat nu het vertrouwen in zijn middel in den weg. Maar hij zegt dat dit reeds op 2000 dieren is toegepast met succes. Zaterdag en Zondag komt hij in Brussel en Brugge om zijn middel aan te wenden. Door de arrondissements-rechtbank te Middelburg zijn verwezen naar terechtzitting met gevangenhouding van de beklaagden P. K„ 16 j., zonder beroep en J. D. K.j 16 j., koopmansknecht, beiden wonende en gedetineerd te Middelburg, be klaagd van diefstal van koperdraad van de telefoongeleiding Onder Koudekerke. Jozef Israels laatste belangrijke schilde rij „Do Pamiekockenbakster", dat ter gele genheid van 's meesters 87en verjaardag Januari 1.1. zeer de aandacht trok in de zalen van de toenmalige eigenaars, de firma Boussod, Valadon èn Cie. te 's-Gravenhage, is thans door dezen kunsthandel verkocht aan den hertog van Marlborough. Een Groninger deelt aan het „Hand." mede, hoe een kunstenaar hem vóór eenigen tijd meedeelde, dat een familieportret, dat zich in zijn bezit bevond, van de hand moest zijn van Jozef Israels. Do gelukkige bezitter reisde naar Den Haag en werd met zijn portret bij den ouden schil der toegelaten, die dadelijk het doek herkende en (uitriep: „Dat is Rebbe Gajem!.,.. Dien heb ik vóór vqf-en-zestig jaar ge teekend vooreen kopje koffie en e SCHILDERIJ GESTOLEN. In het Louvre te Parijs is Dinsdag ontdekt dat de beroemde „Gioconda" van Leonardo da Vinei" verdwenen was. Do Parijsche musea zjjn 's Maandags gesloten, wegens schoonmaak; evenals andere Maan- ook deze week dien dag ver scheiden schoonmakers en arbeiders met re paraties belast, in het Louvre geweest. Dinsdagmorgen zagen de schoonmakers en zaalwachters dat de plaats van „Gioconda" leeg Was. Ze veronderstelden eerst, dat de schilderij bij schoonmaak of om gefotogra feerd te worden, verplaatst was, maar lang zamerhand werden ze ongerust en gaven aan hun ongerustheid uiting. Men ging zoeken. Onder een trap vond men de lijst. Een groote ontroering maakt© zich van de bewakers en de gckeele directie meester. De prefect van politie werd gewaarschuwd en deze gaf order liet museum te ontruimen. Het publiek, dat van niets wist, protesteerde. Do musoumautoriteiben opperden eerst de meoning dat mogelijk een dagblad „Gioconda" door een redacteur had doen wegnemen Geslaag voor Hoogduitsch (1. o.) C. J. Bakker te Ouwerkerk en A. M. de Bout te Vlissingen. Voor de hoofdacte is geslaagd mej.A. C. Steijn te Hoek (verbetering). Aan C. Ph. Moeriands is eervol ont slag verleend als leeraar aan de Rijkstuin- bouwwinterschool te Boskoophij is be noemd tot leeraar aan de Rijkstninbouw- winterschool te Lisse. Benoemd is tot leeraar aan de R. H. B. S. te Groningen W. Emmens, thans leer aar te Amersfoort. Met 1 October 1911 zal aan de R. H. en hare ondevdeelen'eene actieve propagandi wordt gevoerd om het gebruik van vruchten in 't algemeen eD in de café's in 't bijzonder meer ingang te doen vinden. Bij koninklijk besluit is machtiging ver leend aah den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland tot bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zitting op Dinsdag 29 Augustus 1911, voor de verkiezing van een lid van do Eerste Kamer der Staten Generaal, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. J. C. de Marez Oyens, in leven lid van die Kamer. Zooals we de vorige week meldden hebben Gedeputeerde Staten van Noord- Holland bet beroep van den beer J. Polak, tegen bet Amsterdamsche raadsbesluit waar bij hij niet werd toegelaten als raadslid voor district IV, ongegrond verklaard. Dit geschiedde echter op andere gronden dan waarop genoemd raadsbesluit berustte. Uit die gronden blijkt, dat bij de herstemming op 20 Juli zijn uitgebracht op den S. D. A. P.-er Kleerekoper 1250 stemmen en op den liberaal Polak 1249 stemmen. Niet de heer Polak, doch de heer Kleere koper had dus verkozen moeten zijn ver klaard. De heer Polak heeft zich bereids verkies baar gesteld voor oen nieuwe candidatuur. De Duitschers, die te Rotterdam de plaatsen der stakende stokers en machinisten op de sleepbooten zouden innemen, zijn Dinsdagavond weder naar Duisburg terug gekeerd. Er beslaat alle grond voor het vermoeden dat het onverzegeld bevonden pakket stem biljetten van het district Don Haag I niet ver- feegeld is geweest. De commissie moet namelijk geen spoor van cenig© verzegeling aan het pakket gevonden hebben. Ook dit verzuim van niet-verzegeling zou dus ten laste komen van bet bureau Stortonbekorstraat. De kwestie moet Maandag bij Gcd. Staten aan de orde zijn geweest. Vermoedelijk is de Justitie thans bezig met het inwinnen van voorloopige information deze zaak. Ook de anti-revolutionaire „Rotterdammer", de christelijk-historiscbe „De Nederlander" en „De Telegraaf" advisecren den heer De ICleer bij enkele candidaatstelling te verkiezen. Bij het 11e regiment infanterie heeft zich, naar men aan de „A. Ct." schrijft, het navolgende merkwaardige geval voorgedaan. Een vaandrig van het reservekader, dus iemand die zonder nader examen benoem baar is tot reserveofficier, weDscht vrijwillig officier te worden en legt daartoe examen af voor den cursus en slaagt. Slechts aan een eisch moet nog worden voldaan, n.l. aan het examen voor vrijwillig sergeant. De vaandrig doet examen voor sergeant en zakt op practisch velddienst en theoretisch velddienst, imvendigen dienst, wapen- en schietoefening, gymnastiek en pionieren. Indien hij geslaagd was, zou hij in October a. s. zijn teruggesteld tot sergeant en in opleiding komen voor den hoofdcursus om vervolgens tot officier te worden opgeleid. Nu hij gezakt is voor sergeant, blijft hij gens dubbele verkiezing van een sociaal- j democraat waren candidaat gesteld een vrij zinnige, een soc.-dem. en een anti-rev. De laatste* is een aftredend lid, die in de pe riodieke aftreding door het samengaan van vrijzinnigen en soc.-democraten was gevallen. Deze anti-revolutionnaire candidaat ver zocht allen anti-revolutionnairen kiezers hunne stem niet op hem uit te brengen, maar beval aan hun stem uit te brengen op den candidaat der S. D. A. P., om de vrijzinnigen een afstraffing te geven. Dit advies heeft de gewenschte uitwerking gehad, want de socialist is Dinsdag gekozen. slecht© bewaking van de Louvreschalten aan do kaak t© stellen, maar het publiek i vaandrig en wordt naar traditie binnen is overtuigd van eenigen tijd benoemd tot reserve 2e luite nant. Alsdan zijn de sergeantmajoor instruc teur, sergeant le klasse en sergeanten zijn ondergeschikten. De staking der timmerlieden te Leeu warden en Huizum duurt nog steeds voort. Dinsdagmorgen kwam het op den Gronin ger straatweg te Leeuwarden tot een botsing tussehen stakende timmergezellen en eenige marechaussees te paard, die uit Oenkerk een aantal timmerlieden hadden afgehaald de stakers werden door de marechaussees De patroons hebben op het in ons vorig nommer vermelde schrijven van de com missie uit de burgerij geantwoord, dat de staking slechts een solidariteitsstaking'is, dat ze het comité inlichtingen willen geven, doch dat de heer ds Klein Wassink daarbij niet tegenwoordig mag zijn, omdat dez,e reeds vroeger van z'n sympathie met de stakers heeft doen blijken. Het boezemwater is in Friesland thans zóó laag dat niemand zich haast herinnert het zoo gekend tc hebben. Do stoombootcn uit den Zuidwesthoek, die anders de Sneeker trekvaart langs varen naar Leeuwarden, moeten nu langs een omweg over Grouw en Wartena die plaats bereiken. Dc kleine vaarten zijn meest allo onbruikbaar voor do schipperij. Van sommige zoogenaamde „hooivaarten" wil dat niet gelooven en diefstal. Denzelfdon avond zijn alle bewakers ver hoord; een hunner zeide daj. hij Maandag een metselaar, die voor een reparatie in het Lotivrc was in de caxrézaal tot zijn kameraad had hooren zeggen: „Dat stuk doek", hij wees op de „Gioconda", „moet meer dan tweemaal bet groote lot van de millioenenloterij waard zijn." Het schilderij zal natuurlijk langen tijd on verkoopbaar zijn. Daarvoor is het te bekend. Het is het porLret van Monna Lisa, de vrouw van Francesco de Giocondo. De schilder werkte er vier jaar aan. Frans I kocht het schilderij voor 12.000 pond, een enorme som voor dien tijd. Door het hoofdbestuur van de „Neder- landsche Vereeniging tot Afschuffing van Alcoholhoudende Dranken" is in verband met bet aanhangige wetsontwerp tot her ziening van het tarief van invoerrechten aan de Tweede Kamer een adres gezonden, inhoudende het verzoek het heffen van invoerrechten op alle versche vruchten te verwerpen. Adressant grondt zijn verzoek op het feit dat toeneming van het gebruik van versche vruchten een van de beste middelen is tot bestrijding van bet alcoholgebruik, dat bet is de bodem zelfs hard geworden door de steeds zoo uiterst moeilijk is geschikte ver-droogte. vangmiddelen voor de alcoholische dranken Door de buitengewone droogte is bet te vinden, maar dat juist in de laatste jaren orgel in de Hervormde kerk te Wildervank met behulp van vruchten, in 't bijzonderonbruikbaar geworden, van citroenen, met succes in deze richting 7Voor eene buitengewone vacature iD gewerkt wordt, terwijl door de vereeniging den gemeenteraad van Smallingerland, we- De milicien-soldaat van bet korps torpedisten uit Hellevoetsluis, wiens kleeding, zooals we reeds meldden, aan den Wolfs- hoek te Rotterdam gevonden werd, is terecht. Hij had in overmoed een andere uniform aangetrokken. De vrienden, met wie bij uit was, namen heimelijk zijn uni form weg en verstopten deze achter koop mansgoederen aan den Wolfshoek. Een boekhouder te Rotterdam heeft bij de politie aangifte gedaan van de ver missing uit zijn woning van een aluminium doosje, inhoudende eenige gouden en zilveren voorwerpen, alseen gouden dameshorloge, een zilveren halsketting, twee paar gouden oorbellen, twee gouden ringen, drie zilveren armbanden en eenige snuisterijen. Tegen een reiziger, die zich ten na- deele van zijn patroon, iemand uit Den Haag, aan verduistering van f 100 schuldig ge maakt heeft, is proces-verbaal opgemaakt. Hij had het geld op het kermisterrein aan den Beukelsdijk in de Maasstad en in an dere gelegenheden verteerd. Tussehen. Hekendorp en Oudewater is naar een spoortrein met steencn en dakpan nen geworpen, gelukkig zonder een der rei zigers te raken. Do politie doet onderzoek. Heden had do officier van justitie te Haarlem nog geen appèl aangeteekend tegen de (uitspraak der rechtbank inzake vrouw Iloogenhout en bakker Exter uit Nieuwe Meer. Vermoedelijk zullen Exter en zijn kinderen naar Amerika gaan. De compagnon van den diamantbe werker te Amsterdam, die aangehouden werd wegens het doen van een valscbe aan gifte en verduistering van diamanten, is Zaterdag uit de preventieve hechtenis ont slagen, evenals de goudsmid, die mede in verband met deze zaak ter beschikking der justitie was gesteld. In een perceel in de Oostenburger Mid denstraat te Amsterdam, dat onbewoonbaar is verklaard en gesloopt wordt, is een be zoeker, die naar eenige oude tegeltjes kwam zien, met den vloer in den kelder gestort. Hij kreeg bovendien een binnenmuurtje, dat mede ineenvie], op bet lijf, en moest met een gebroken arm naar het Ziekenhuis wor den vervoerd. De weduwe Steenman, die bij de itakingsonlusten op Kattenburg ernstig werd gewond, kon Dinsdagmiddag bet Binnengasthuis te Amsterdam verlaten. Er zal echter nog geruimen tijd moeten ver- loopen, voor ze in staat zal zijn haardage- lijksche bezigheden te hervatten. Op den Klarendalschen weg bij Arnhem wilde een jongen door een hek kruipen. Toen hij met zijn hoofd er door was, kon hij dit er niet meer uit krijgen, zoodat een herbergier idie het toevallig zag, genoodzaakt was een der tralies door te vijlen. To Losser heeft een commies een smok kelaar aangehouden, die in het bezit was een groote hoeveelheid gesmokkelde sui ker. BRANDEN. Tussehen Heelsum en Oosterbeek beeft nabij de z.g. Koude Herberg een boschbrand gewoed. Bij Tilburg heeft een hevige boscb- en heidebrand gewoed. Groote den- nenbosscben, toebehoorende aan de gemeente Tilburg eu aan verschillende eigenaren, over het geheel meer dan 25 hectaren, werden verwoest. De oorzaak is onbekend. Door nog onopgehelderde oorzaak ontstond brand in de woning bewoond door een timmer mansknecht te Epe. Van de levende have, een koe, twee varkens en twee geiten kon niets gered worden en van de inboedel zeer weinig. Alles was verzekerd. ONGELUKKEN. In de Segherstraat te 's-Gravenhage is een 9-jarige jongen uit het raam van de tweede verdieping met bet achterhoofd op de steenen gevallen. Hij was onmiddellijk dood. Ean landbouwer uit Lierop reed Zondag met vrouw en kind in een kar naar de kerk. Het paard werd plotseling schichtig en sprong rechtsaf in een sloot. De boer brak drie ribben, terwijl zijn schou der uit bet lid raakte. Hij werd direct in

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1