MIDRELRFRGSCHE COFRAIT. H,° 197. I34e Jaargang. 1911. Dinsdag 22 Augustus. Middelburg 21 Angnstns. Uit Stad en Provincie. Onderwijs. Letteren en Kunst. LANDBOUW. Kerknieuws. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k 6, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjji per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön A 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Ad verten tle-Bnren ll A. J>E LA AAR Az., K.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op do gebruikelijke plaats. De kiezers in het eerste district alhier worden herinnerd aan de herstemming welke morgen (Dinsdag) plaats heeft tusschen acht uur 's morgens en v ij f uur 's mid dags. Wij bevelen daartoe met allen aandranj aan den heer air. J. ADRIAAXSE. Een zevende leerjaar voor school J. (Hoofd de heer 91. 91. Blankert) Onder de rubriek „Stukken voor den eneentoraad van Middelburg" in de „Middel- burgsche Courant" wordt vermeld, dat in de vergadering door Burgemeester en Wethouders zal worden geadviseerd niet te besluiten tot de door de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs voorgestelde invoering van een 7© leerjaar op school J. De motieven, welke daarvoor door Burge meester en Wethouders worden aangevoerd, zijn volgens de opgaven in die courant, dat de toestand van die school zoo slecht niet is en dat door hen hoofdzakelijk uit den over- gelegden brief van bet Hoofd dier school de indruk is verkregen, dat het niet gewettigd is .uitbreiding van die school te doen plaatsheb ben, alleen om het lobben en sukkelen van verscheidene leerlingen van de le klasse der Hoogere Burgerschool te voorkomen. Is het echter, mag men wel vragen, mo gelijk, dat door middel van zoodanige mo tieven oen voorstel zal worden verworpen, [waartoe die Commissie niet dan na rijp be raad en een nauwgezet onderzoek is gekomen fen waardoor het hooger middelbaar en lager onderwijs ten zeerste zal worden gebaat? Men leze het belangrijk rapport, dat des tijds door de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs te Rotterdam is uitgebracht, (Opgenomen in de „Nieuwe Rolterdamsehe Cou rant" van 1G Juli 1910, waarin met zooveel klem van redenen de voordeelen van een Zevenjarigen cursus worden uiteengezet, waar door de kinderen een jaar later komen op de middelbare school of het gymnasium, welk rapport de Commissie hier ter stede bij haar voorstel voor oogen heeft gehad, en waarin het navolgende wordt gelezen: „Eene gewichtige kwestie, de organisatie „van het onderwijs rakende, is dit jaar een o,onderwerp van onderzoek geweest van de „Commissie. Zij is de vraag of als voorberei „ding van de Hoogere Burgerschool of voor „het gymnasium een Zes dan wel een „zevenjarige cursus der ui (gebreid lagere scho- „!en te verkiezen is. „De meerderheid der hoofden van scholen „voor uitgebreid J. fl verklaarden zich on voorwaardelijk voor een zevenjarigen cursus, „terwijl enkelen van meening waren, dat bij „goeden wil en normaio verstandelijke ver mogens der leerlingen de leerstof wel in zes „jaren verwerkt kan Worden. Ongeveer een „derde jhiervan meende, dat voor de zeer „vlugge leerlingen een Zesjarige curSus wel j-,voldoende is, maar voor de overigen, die „altijd grootor in getal zijn, de zevenjarige „cursus zeer gewensclit is. „De hoofden van die scholen echter, dio „regelmatig opleiden voor Hoo- „gere Burgerscholen en Gymna- „s i a Zijn bijna allen onvoldaan over den „zesjarigen cursus en hebben allen meerdere „sympathie voor den zevenjarigen. Zij stcm- „mon hierin overeen, dat het voor verreweg „de meeste kinderen gewenscht ware, de lecr- „stof dor laatste 2 jaren te verdoelen over „3 jaren, terwijl de zevenjarige cursus dan „nog hot niet te onderschatten voordeel zou t,hebben, dat de leerlingen eèn jaar ouder zijn, „wanneer ze mot gymnasiaal of middelbaar „onderwijs aanvangon, Waardoor tevens in veel („gevallen, de beroepskeuze een jaar later be- b,hoeft te vallen. „Ons wil het voorkomen dat voor menig ■„kind de Zevenjarige cursus een groot voor- „dcel zou zijn. Het een jaar later komen op „de middelbare school of het gymnasium zou „door de meerderheid der jongens en meisjes „wel ingehaald Worden, doordat het „blijven „Zitten jop die inrichtingen dan niet zoo „veelvuldig meer zou voorkomen als dit thans „het geval is." Voormelde motieven van de Rotterdamsche Commissie hebben ook bij de Commissie hier •festede gegolden en nu moge nog eens mot nadruk worden gewezen op het feit dat èn do Rector van het Gymnasium1 èn de Direc teur der Hoogere Burgerschool te Middelburg beslist van oordeel Zijn, dat bij school J, waar nagenoeg alle leerlingen voor hunne inrichtin gen van onderwijs Worden opgeleid, een Zevenjarige cursus als voorbereiding no aflig is, een oordeel dat ook door verscheiden leeraren jaan die inrichtingen wordt gedeeld. Juist omdat do Hoogere Burgerschool alhier zeer 'sterk bevolkt is, heeft daarbij meer in het bijzonder een onderzoek plaats gehad, dat proefondervindelijk aan. het licht heeft ge bracht, dat van het gros der leerlingen, die op de lagere school een zesjarigen cursus hadden doorloopen, niet slechts in de le klasse doch ook in ^volgende klassen veel meer een jaar moesten blijven zitten dan zulks liet geval was mot leerlingen die een zevenjarigen cursus hadden doorgemaakt en tengevolge daar van een jaar ouder waren toegelaten. Men ziet dan ook, dat in de meeste steden van ons land op de scholen voor meer uit gebreid Jager onderwijs do cursus niet tot een zesjarige is beperkt en dat hier ter stede, zoowel de Rijksleerschool als die bijzondere scholen, waarbij voor Gymnasium en Hoogere Burgerschool wordt opgeleid, zich in een zevenjarigen cursus mogen verheugen, terwijl fcchooi 3 steeds nog van dat voorrecht bleef verstoken. Terloops zij bij dit alles aangestipt, dat met de toevoeging van een 7e leerjaar aan die voor haar degelijk onderwijs bekende school geene uitbreiding der leerstof wordt beoogd en evenmin de oprichting eener klasse alleen tot herhaling van het reeds geleerde, doch dat na overleg met het Hoofd, steeds onder voorbehoud van nadere goedkeuring der bij de Wet aangewezene autoriteiten, het leer plan zoodanig zou worden gewijzigd, dat de leerstof, gelijk die tegenwoordig voor do 3 oud ste leerjaren is geregeld, over 4 jaren zal worden verdeeld, waardoor het voordeel zal worden verkregen, dat voor de leerlingen de werktaak igemakkelijber zal worden gemaakt en zij, door langer aan te blijven en dus pen jaar louder geworden, meer geschikt zullen worden bevonden om met vrucht hot onder wijs aan Gymnasium en Hoogere Burgerschool Op te nemen. Wanneer men nu nagaat welke gewichtige redenen de Commissie hebben geleid en daar bij in overweging neemt, hoezeer de aanneming van haar voorstel door den Rector van het gymnasium en den Directeur van de Hoogere Burgerschool wenschelijk wordt geacht cn te vens wordt gelet op het door Burgemeester en Wethouders erkende feit, dat het hoofd van school J in zijn brief heeft verklaard, dat voor het gros der leerlingen een cursus van zeven jaren als voorbereiding zeer gewenscht is, zoo wordt met eenig vertrouwen te gemoet gezien, dat in do vergadering van den Raad, met voorbijgaan van do zoo weinig klemmende men van Burgemeester en Wethouders, het voorstel der Commissie tot eene gunstige be schikking moge worden gebracht. Mr VAN DER MIEDEN VAN OPMEER. BENOEMINGEN, ENJS. Bjj kon. besluit: is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Wijk bij Duurstede, A B C. Meylink, thans ontvanger to Oosterhout; zijn benoemd tot aide-essaieur van den waarborg en de belasting der gouden en zil veren werken tijdelijk te 's Gravenhage P. H. A Schepp te Rotterdam en tijdelijk te Schoon hoven, J. J. Borgerlioff Mulder te Leiden en is benoemd bij liet wapen der infanterie m. bet leger in Ned. Indië, tot tweedc-luite- hant do cadet K. do Ridder, herkomstig van van de JCon. Mil. Academie. Stade is gesteld ter beschikking van den gouverneur geóeraal van Ned. Indië om te worden benoemd tot telegrafist 2e kl. bij den radio-telegrafischen dienst van den post-, telegraaf- en telephoondienst daar te lande. Do gowone «audiëntie van den minister van oorlog Zal deze week niet plaats hebben. Eindelijk is de lang verwachte regen dan gekomen. Gaf een voortdurend flikkeren reeds Zondagavond te kennen dat er wat broeide, in den afgeloopen nacht brak een kort maar hevig onweer los, gepaard met een verkwikkende regenbui. Veel was het echter niet. De droge dakpannen konden bijna alles opzuigen, zoodat er slechts weinig in do regenbakken kwam. Hedenmorgen kregen we nog een kleine voortzetting, maar het schijnt al weer op te zijn met den regende lucht klaarde in de loop van den morgen op. Zondagavond werd in den „Schutters- hoftuin" alhier, weer een der zoo popu laire Zondagavondconcerten gehouden. Van deze gelegenheid werd wederom druk gebruik gemaakt. De nummers van het- programma verwierven luiden bijval. Dat het Bioscoop-Theater alhier, zich altijd in de belangstelling onzer stad- genooten blijft verheugen is geen wonder, waar de directie steeds weer een rijk af wisselend programma aanbiedt. Ook deze week wordt weer een aardig programma afgewerkt dat reeds Zaterdag veel publiek lokte en het ook de volgende dagen ongetwijfeld zal doen. Als bijzonder mooie nummers noemen wij „Bobby de Clown" en „Het huwelijk op het schavot". Ook het humoristisch gedeelte is deze week niet vergeten. Vrijdagavond a. geeft het Middel- burgsch Muziekkorps een concert op het Molenwater. Door de keurmeester van visch en schaaldieren alhier zijn Zaterdagavond 9 manden bakvisch en een mand tarbot af komstig van Den Helder afgekeurd. Zondagmorgen omstreeks 9 uur werd een paard van den heer W. Reijnierse in een weide bij het Stadswegje alhier door andere paarden in een sloot gedrongen, Het dier zat tot aan den hals in de modder en werd met groote moeite uit zijn benarde positie verlost. Daar echter bleek dat het een achterpoot had gebroken moest het onmiddellijk worden afgemaakt. Uit Ylissingeu. Zaterdagavond raakte de 23-jarige P. Buijs aan de tweede duinen bij het zwem men in den stroom. Op zijn hulpgeroep schoten toe de heeren Blanken, Van Unen en Milot. De eerste liep gekleed te water en wist den drenkeling een stuk hout toe werpen. Deze wist het te grijpen, doch werd daarna bewusteloos. Hij kreeg veel water binnen. Het mocht genoemde personen gelukken den jongen man op 'tzand te krijgen, waarna door de heeren J. A. Fey en B. Cruck en enkele andere personen de middelen voor drenkelingen werden toege past. Dr. Duijvis was inmiddels gewaar schuwd. Voor deze ter plaatse was, was de man bijgekomen. Per rijtuig werd hij naar huis vervoerd. Het Nederlandsche ss. „Zuid-Holland", gebouwd bij de N. V. scheepswerf v/h. J. Smit Cz. te Alblassevdam, is heden aange komen om door de Mij „de Schelde" van machines en ketels te worden voorzien. - Als een bewijs hoe droog de grond is, schrijft „Een lezer" ons uit Nieuw- en St. Joosland, dat de mollen in sommige weiden hoopen werpen van zuiver wit zand. Ook op den bodem van droge slooten vindt men zulke witte molshoopen. Dat soort zand treft men eerst aan op een diepte van ruim ééu meter. De wormen schijnen dus zoo diep in den grond af te dalen. In de heden morgen te Domburg gehouden raadszitting werden de rekening van het Burgerlijk armbestuur over 1910 en de begrooting daarvan voor 1912 over gelegd. De eerste bedraagt in ontvang f 1127.42 en in uitgaaf f 1077.325, de laatste in ontvang en uitgaaf f 1563.70s, waaronder een gemeentelijke subsidie van f 200. Beiden werden in handen van een com missie van onderzoek gesteld. De gemeente-rekening van 1910 werd stgesteld op een bedrag van f 12614.44 in ontvang en f 12453.93 in uitgaaf, dus met een goed slot van f 160.51. De gemeente-begrooting voor 1912 werd vastgesteld op een bedrag van f 11254.33. Aan ieder lid werd hiervan een overzicht verstrekt. Met algemeene stemmen werd tot een nadere wijziging van artikel 72 der bouw verordening besloten. Tengevolge van een nieuwe borgtocht volgens de gemeentelijke borgtochtenwet werd de vroegere borgstelling van den ge meente-ontvanger opgeheven. Aan het einde der zitting richtte de bur gemeester de beer L. J. van Voorthuisen eenige waardeerende woorden tot het af tredende lid den heer S. de Visser, waarop deze den voorzitter, den raad en den secre taris van harte dank zegde. Vermoedelijk iu verband met de hitte en de langdurige droogte heeft de schaap houder Mv. P. te Heinkenszand een 40tal blinde schapen onder zijn kudde, die vol strekt den stal niet verlaten kunnen. Van de rest zijn nog verscheidene dieren, wier oogen aangetnst zijn. Het vorige jaar werd de zilveren medaille voor 25-jarigen getrouwen dienst bij de rijksveldwn'-ht uitgereikt aan den brigadier-titulair Duininck te 's Heer- Arendskerke. Thans viel hem d« onderscheiding ten deel van de verguld zilveren medaille voor 30-jarigen politiedienst, uitgereikt door 't hoofdbestuur van den Nederl. Politiebond. Zaterdagavond heeft te I e r s e k e voor het eerst het gas in de straatlantaarns en in enkele woningen gebrand. De belang stelling van het publiek was groot, overal waren veel menschen op de been om het heldere nieuwe licht te bekijken en te be wonderen. Het zal nog wel enkele dagen duren eer de binnenleidingen geheel in orde zijn. Er zijn ruim 500 aansluitingen. Dat verplichte verzekering tegen landbouwongevallen broodnoodig is, bleek weer eens in den loop der vorige week te Wissenkerke, waar bij 't snijden van graan dr.e personen oogwonden bekwamen, waarvan die van een 75-jarige arbeider te Gamperland zoo ernstig was, dat hij in een ooglijdersgesticht moest worden opgenomen. Op gelijke wijze had de man vroeger reeds 't andere oog verloren. Ook werd nog door een ongelukkigen sprong in den graantas de 20-jarige boeren knecht Th. v. d. Maas in de liesstreek'ernstig gekwetst door den steel van een hooivork. Ofschoon hoogst pijnlijk is de wonde niet levensgevaarlijk. Bij de aankomst van de stoomboot „Telegraaf VH" uit Rotterdam te Neuzen miste Zondagavond een der equipage zijn welvoorziene portemonnaie, die gedurende de reis moest ontvreemd zijn. Het vermoeden viel op een ander lid der equipage, die ter stond aan wal was gegaan. Deze werd door de politie opgespoord, doch verklaarde ner gens van te wetendaar ook bij onderzoek niets op hem bevonden werd, moest men hem weer vrij laten. Met ingang van 16 Augustus is P. H. A. Middelraad te Driebergen uiterlijk voor den tijd van één jaar benoemd tot machinist- electrieien bij de rijkselectriciteitswerken aan het kanaal van Gent naar Terneuzen te Neuzen. Zaterdag ontstond door onbekende oorzaak te Zuiddorpe brand in C schuur van den bakker Ongenae-Freijser. Begrijpelijkerwijze greep het vuur snel om zich heen, zoodat de emmers water, die i er in wierp, weinig baatten, terwijl er geen water was om de brandspuit te doen werken. Doortastende personen trokken daarom maar zoo gauw mogelijk het ge bouw tegen den grond, en zoo kon men het vuur meester worden, dat zich niet te gemakkelijk aan de aangrenzende huizen kon mededeelen, omdat de naaste gevels van steen waren. Was de brand niet zoo spoedig ontdekt, was men niet zoo kordaat opgetreden, dan zou hoogst waarschijnlijk een groot gedeelte der kom, waarin de schuur stond, een prooi der vlammen zijn gewordenalles toch is kurkdroog, en het water om te blusschen ontbreekt, terwijl talrijke huizen vast aaneen zijn gebouwd- In de woningen naast de schuur was men begonnen met ontruimen. De verlichting van de Schelde wordt 1 September a. s. als volgt gewijzigd Het witte vaste licht van Santvliet wordt benedenstrooms verdusiterd en zal dan zichtbaar zijn bovenstrooms tot over de spitse ton No. 46 een wit vast licht, 14,3 M. boven hoog water, zichtbaar benedenstrooms tot over de spitse ton No. 46 tot op 5 zm., wordt ont stoken op den dijk van den rechteroever, 2300 M. beneden het lage licht van Federik; lichtopstandwitte paal. Het merk „nieuw licht N105oO, in één met het N.lijke bliksemlicht van de Bal- lastplaat" voert door de diepste geul over den rug van Santvliet. Door den heer G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg, lid der Tweede Kamer, voor het district Oostburg is voor den provincialen schietwedstrijd, die in Sep tember e. k. door de schietvereeniging „Voor Vaderland en Koning" te Neuzen zal ge houden worden, een groote zilveren me daille ter beschikking gesteld. In de Zaterdag voormiddag te Bres ken s gehouden vergadering van ingelanden van het calamiteuze waterschap „Oud- en Jong Breskens" is hot bekende verzoek van den heer Huyghebaer in zake den tram weg BreskensBelgische grensSluis toe gestaan met algemeene stemmen, nadat op voorstel van een ingelande met 10 tegen 2 stemmen de subsidie, ook met het oog op de boogo lasten in den polder, werd ver minderd met f 20 'sjaars indien de exploi tatie met stoom plaats heeft. Het waterschap „Groot en Klein Baar- zande" c. a. vergaderde dienzelfden dag des voormiddags te G r o e d e en willigde met 23 stemmen tegen 1 het verzoek van den beer Huyghebaert in. i De gemeenteraad van Retranchement ver gaderde ook Zaterdag terzelfde zake en be* sloot met algemeene stemmen het verzoek toe te staan. *Gesluagd is voor Fransch Lager A de heer J. Catsman te Middelburg, J G Bos- scliaart te St. Laurens en inej M. P La- gaay te V1 i s s i n g en. Voor do hoofdakte is geslaagd de heer A. C. Steijn te Hoek Te 's Gravenhage is voor Hoogduitsch lagere acte o. m. geslaagd de heer J. T. de Geer te Aardenburg. In den toestand van Tony Offermans, een der bekendste Larensche schilders, is plot seling een zeer ongunstige wending gekomen. Reeds lang is deze verdienstelijke schilder lij dende aan een maagkwaal, doch nu is de toestand zoodanig verergerd, dat voor zijn be houd gevreesd wordt Op de liocve „Weilusl", in de buurt van Haarlem, is een beeld opgegraven. Dit beeld is van zeer zeldzaam voorkomend zandsteen. Eenige jaren geleden is oen dergelijk beeld verkocht voor dertig duizend francs. Do nieuwe bewoner der hoeve hoeft als prijs ge vraagd en ontvangen f 500 terwijl de waarde vermoedelijk meer dan het tienvoudige be draagt. Door de Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij zal den 7cn September to Goes de algemeene vergadering gehouden worden in do „Prins van Oranje", gepaard met een ten toonstelling van gekeurde zaaigranen in een der lokalen van de sociëteit „Van onge- nuchtcn vrij". 11. M. de Koningin heeft voor deze tentoonstelling een zilvoren medaille be schikbaar gesteld. Zaterdag is mond- en klauwzeer uitge broken by C Malbjjsse Jr. on II. Lorier, bei den aan den Seiswog alhier. Te Z o u t e 1 a n d e komt bij de land bouwers A. Kodde Pz. en L. Meijers het mond- en klauwzeer voor onder hun melk- koeien cn bij J. Wisse onder zijn jong vee. Ook onder Goes is Zaterdag het eerste geval van mond- en klauwzeer geconstateerd sen drietal runderen in een wcido achter het station gelegen in de Poel, welk vee toebehoort aan M. Kole Cz. te Kloetingo. Te Heinkenszand brak de ziekte uit onder de varkens van U. v Iwaarden. To Sluis op d© hofstede van A. E. de Badts te St. Anna tor Muijden; verder bij H. 3. Aernoudts, H. van Vooren en de wed. De Buck te Heille. Te Nieuwvliot werd de ziekte gecon stateerd bij M. Dierings en bij A Provoost. Met ingang van heden is ingetrokken do beschikking waarbij verboden werd het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens, voor zoover deze niet voor do exportslachtenjen te Vlissingen zijn be stemd, uit hot overige gedeelte van Nederland naar een kring omvattende de provincie Zee land benevens het Zuidhollandsche eiland Goeree en Overflakkee. Verboden is het vervoeren of doen vervoe ren van herkauwende dieren en varkens, voor zoover «deze niet voor de exportslachterijen te Vlissingen zijn bestemd, uit het overige ge deelte van Nederland naar eon kring, omvat tende Uo provincie Zeeland, en bepaald is dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van dit verbod noodzakelijk maken, zoodanige af wijking kan worden toegestaan door den Com missaris der Koningin in de provincie Zee land, onder do door den districtsveearts te Dordrecht aan te geven voorwaarden. Van iedere door hem toegestane afwijking is door voornoemden Commissaris der Koningin kennis te geven aan don burgemeester der gemeente van bestemming. Zondagmorgen werd te Zoutelande de candidaat G. de Wijk door den heer ds. D J. Lazondor te Giessen-Nieuwkerk als pre dikant bij do Ned. Ilerv. gemeente bovostigd naar aanleiding van 1 Thessalonic.ensen 524. Aan de handoplegging werd deel genomen door ds. Aalders te Westkapelle, consulent te Zou telande. Des namiddags deed eerstgenoemde zijn in trede, waarbij hij tot tekst had gekozen Jesaja 43.5. Na het einde der middaggodsdienstoefening werd door genoemden consulent een korte toespraak gehouden, en op diens verzoek den nieuwen lecraar door de gemeente toegezongen Gezang 91 3. Een talrijke schare woonde beide deze plechtigheid bij.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1