MIDDELBURGSCHE (MRAMT. 154' Jaargang. Maandag 21 Augustus. Middelburg 19 Angnstns. LANDBOUW. BUITENLAND. Beknopte Mededeelingen. M.° 196. 1911. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Priji per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f '2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA DAK Az., S.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. Ejj deze courant behoort In het Eer 8 te district van Middel burg gaat het nu Dinsdag ook zui ver links tegen rechts. Al wie hart heeft voor onze openbare schoolwie sympathie gevoelt voor onze vrijzinnige beginselen zal dien dag zijn stem moeten uitbrengen op m r. J. Adriaans e. Toen hij in Juli candidaat was voor het derde district schreven wij»Hij is een ijverig man, een man van bekwaam heid, een man van het woord, die getoond heeft wat energie vermag en die zeker wel een goed figuur in den raad zal maken, waar de volksbelangen bij hem ongetwij feld warme behartiging zullen vinden." En wij herhalen die verzekering met te meer grond, nu de heer Adriaanse zelf op de bijeenkomst Maandag in het „Schuttershof" bij de gedachten wisseling I;usscben den heer Sannes en hem er nog eens uitdrukkelijk op wees dat hij ook de belangen der kleine lnyden naar zijn beste krachten zou behartigen. Eu wij weten verder niet beter te doen dan te zijner aanbeveling aan te balen •de volgende regelen uit een dezer dagen verspreide circulaire, onderteekend door aen achttal geachte ingezetenen m r. J. Adriaanse is een man van wilskracht en bekwaamheid, die door ernstig nadenken zich een eigen, zelfstandi meening heeft veroverd op onomwonden wijze voor zijn beginselen uitkomt; begin selen, waarvan de toepassing op het gemeentelijk beleid niet anders dan ten bate van ■onze goede stad zal kunnen strekken. De eer van hun district gemoeid met hun keuze. Daarop willen wij ten slotte de kiezers nog eens uitdrukkelijk wijzeu. Steeds vaardigden zij naar deü raad vrijzinnige leden af, en nog onlangs her nieuwden zij het mandaat van den heer E. E. van der Harst en wezen zij dr. Bolle een plaats in dit college aan. Dat zij dit nu Dinsdag a. s. doen aan Mr. J. ADRIAANSE. Bit Sïafi en ProviBKie. Door het enorm verbruik van water hedenochtend, 7.00 werd ons verzekerd, waren de machines van onze waterleiding tegen den middag niet in staat om bet water op voldoende hoogte op te voeren, zoodat op de bovenhuizen bet water eenigen tijd ontbrak. Tegen twee uur was alles in orde. Uit Vlissingen. Voor de stemming voor een lid van den raad in bet derde district op Donderdag 24 Aug. te Vlissingen te houden be velen wij, evenals in Juli, den heer M. Geelhoed, het aftredend lid, aan. Wij gaven daarvoor de redenen reeds vroeger aan. v In de Vrijdag alhier gehouden verkie zing voor een lid van den raad in district II werden door 827 kiezers 598 geldige stemmen uitgebracht. Daarvan verkregen de heeren W. L. Huson (c.-b.) 315, J. J. Krijger (1.) 194 en J. de Meij (s. d. a. p.) 89 stemmen. Gekozen is dus de heer W. L. Huson. Van onwaarde waren 14 stemmen. Onder de opgelezen biljetten komt er echter een voor van een kiezer uit het ine district tot voor korten tijd nog in liet He woonachtig en die per abuis in dat district nog heeft gestemd. Bij den van 29 Juli 15 Augustus te Leur gehouden Nationalen Schietwedstrijd, waaraan door 30 van de eerste vereenigingen uit ons land met 34 korpsen werd deelge nomen, behaalde de Koninklijke Scherp- schuttersvereeniging „Vlissingen" alhier den 8sten prijs op geweer model 95, afstand 200 Meter, den 3en prijs op buks en den 4en prijs op pistool. De extraprijs, zijnde een zilveren me daille, uitgeloofd voor den boogsten korps- schutter werd op de buks behaald door den heer L. Biesta alhier met 96 punten. De dagmedailles op buks werden op 8 en 9 Augustus tevens behaald door de heeren L. Biesta en J. J. van Dalsum met resp. 98 en 99 punten. Op de personeele baan verwierf verder de heer A. J. de Koning den lOen prijs, terwijl op de diverse vrije banen nog prij zen werden behaald door de heeren A. J. de Koning, L. Beertn, M. van de Beke Callenfels, J. J. van Dalsum en <J. Louwerse, allen leden van bovengenoemde vereeniging. Bij de stemming op Vrijdag 7 Juli in datzelfde district verkregen de heeren Krijger en De Meij resp. 202 en 10&-stem men en bij de herstemming op Dinsdag 18 Juli werden op eerstgenoemden 248 stemmen uitgebracht. De heer G. F. Lindeijer geeft in een in- gezonden stuk in de „Vliss. Crt." als reden van het niet inzenden van zijn geloofsbrie ven als lid van den raad op, dat de bur gemeester bezwaren maakt hem de verkla ring af te geven dat hij ingezetene is. Voor het inzenden der geloofsbrieven heeft de benoemde vier maanden tijd. Door het plaatselijk Arbeidssecretariaat alhier zijn candidaat gesteld voor de Kamer van arbeid voor de metaalbewerking: de heeren J. P. Scheers, C. D. Mentink, J. Janssen, J. Stroo en Chr. Steketee, en voor de bouwbedrijven G. Gillissen, N. J. Vader, J. Geleijn, M. Naaktgeboren en A. J. de Wagemaker. Vrijdagmiddag is de nieuw gebouwde open bare school C in de Bouwen Ewoutstraat officieel geopend. Om drie uur vereenigden zich aldaar het dagelijksch bestuur en ver schillende raadsleden, de districtsschoolopzie ner, dames en heeren-leden van de verschil lende schoolcommissies, alsmede de hoofden van openbare scholen in het gymnastieklokaal. De burgemeester, het eerst het woord ne mende, zeide dat het 't dagelijksch bestuur hoogst aangenaam was dat het verschillende dames en heeren op dit oogenblik in een nieuw gebouwde school vereenigd zag. Dit school gebouw is niet gesticht ter vermeerdering van het aantal scholen, maar tor vervanging van een oud gebouw. Spreker repte van den toestand in het oude gebouw en bracht hulde aan hoofd en verdere leerkrachten, die gezorgd hebben, dat j de hulp, die doof" zoovele ingezetenen der het onderwijs niet onder de minder goede huis-gemeente werd verleend bij den brand in vesting leed. Hij bracht dank aan den ge- de duinen op Zaterdag 12 Aug. jl., welke meenteraad, die zonder aarzolen zijn goedkeu-1 gift bestemd is voor eene extra uitdeeling ring hechtte aan de plaats van vestiging en van brandstoffen aan de beboeftigen van die de gelden toestond voor den bouw, ook alle gezindten in die gemeente. Behoudens a:m den districtsschoolopziener voor zijn mede- tegenbericht van de milde schenkers,! zal werking en zijn practische wenken. Verder j deze som door den burgemeester worden aan den gemeentebouwmeester, die het plan gevoegd bij de aanstaande nieuwjaarscollecte ontwierp, aan den opzichter Visser, en den voor de armen en is daarvan door hem, onder hartelijke dankbetuiging, kennis ge geven aan de gevers. had te Domburg op eenvoudige wijze de begrafenis van den beer Louis Sommeihoff plaats. Onder klokgelui verliet de stoet om 9', uur het sterfhuis en kwam om 10 uur op de begraafplaats aan. Er waren veel kransen en bloemen gezonden. Het graf zelf is met bloemen en heesters beplant. Ds. G. B. van der Hooft sprak een toe passelijk woord. Aanwezig waren 0. a. de burgemeester van Domburg en de beer P. J. Elout, als vertegenwoordiger van bet Zeebad. In een Vrijdagmorgen te Nieuw- vliet gehouden buitengewone vergadering van de polders „Groote Sint Anna" en „Nieuwenhoven" werd bet verzoek van den lieer Huyghebaert en het comité aangaande den aanleg der tramlijn BreskensRatran- chementSluis, dat Donderdag reeds in de watering „Cadzand" toegestaan was, met op één na algemeene stemmen ingewilligd. In den middag van dien zelfden dag kwamen te G r 0 e d e ingelanden van het waterschap „Groede en Baenst" in buitengewone zitting tot bespreking van deze kwestie bijeen. Ook hier werd het verzoek toegestaan met 44 tegen 7 stemmen. Bij den landbouwer P. Janse te Nieu en St. Joosland is ook mondzeer g constateerd onder bet rundvee. DE SPOORWEGSTAKING IN ENGELAND. Eerst iets over den toestand, geschapen door de spoorwegstaking. De nieuwe onder handelingen hebben Vrijdag nog niet tot een verandering ui den toestand geleid. Maar daarover later meer. In het algemeen kan de toestand aldus aangegeven wordenin Londen en Zuid Enge land liepen Vrijdag de treinen tamelijk gere geld in het Noorden is het ernstiger. Liverpool staat bijna het geheele verkeer stil, Bij den burgemeester van Domburg 611 °°k »n Manchester. Leeds, Coventry, Wol- is ingekomen van Jhr. H. A. van Adrichem verhampton, Bradford en New Castle is de Boogaert, eigenaar van „Duinbeek", mede namens de eigenaren van „Westbove' .Berkenboscb" een bedrag van honderd ulden, als blijk van erkentelijkheid voor aannemer P. Vaessen te Vught en zjjn onder aannemers voor de goede cn soliede afwerking. Het hoofd, den heer Jurry, wenschte spre ker in 't bijzonder geluk. Waar gij in het andere gebouw, zoo ver volgde spreker, tot onze groote tevredenheid zijl werkzaam geweest, daar vertrouwen wij, dat gij en uw leerkrachten in deze ruime en frissclie lokalen zoo mogelijk met nog meer bezieling zult werkzaam zijn, om van dej Bruinisse 245 kilogr. !U toevertrouwde jeugd nuttige leden der maat schappij te maken. Als bewijs zijner belangstelling besloot de ge meenteraad Donderdag, dat deze school zal In de maand Juli zijn uit Kruinin- gen -Yerseke 928 kilogram en uit Vlake en Bruinisse geen oesters verzonden. In Juli vau het vorig jaar verzond Krui- ningenYerseke 1297 kilo, Vlake geen en ten, zoo groot 1 oesters. storing in liet verkeer aanzienlijk, evenals in Zuid Wales. Daarentegen is op den Mid land spoorweg de staking weinig omvangrijk. In Londen en Zuid Engeland werd het verkeer zelfs in den loop van don dag beter, daar de directies er in slaagden de stakers te vervangen. De mailtrein op de nachtboot van de „Zeeland" had dan ook slechts 20 minuten vertraging Maar in het Noorden is de toestand zeer ernstig, en het gevolg is dat de meestel menschen afgeschrikt worden te reizen. Dat is van te meer beteekonis omdat, zoo als men weet, de „season" in Engeland begint half Augustus, wanneer hot hof Londen ver laat en het parlement naar huis gaat. Dan ontvangen de bezitters van groote landgoe deren hun gasten voor de jacht op „grouses" en dan gaan de stedelingen nog meer dan te voren naar de badplaatsen aan de kust. Daarvan komt nu niets. Duizenden telegram men lagen in het hoofdpostkantoor te wach- de stroom van telegrammen, Men meldt ons uit het Tholen De eendeujacht in het eiland beeft dit jaar slechts bittere teleurstelling opgeleverd; zijn een 14 klassige door splitsing van de eensdeels is dit te wijten aan de droogte, eerste klasse. Moge de school onder uwe j waardoor de eenden weinig gelegenheid voortreffelijke leiding en met medewerking J hadden om geschikte weidplaatsen te vin van al uw onderwijzers en onderwijzeressenden, maar anderdeels naar wordt gezegd heengezonden. ook van menschen die logies in de zeebad plaatsen enz. afbestellen, daar do spoorweg staking lien belet er heen te gaan. Duizenden verlaten de [zeebadplaatsen en keeren naar huis terug, of trachten dat te doen. Zestig duizend toeristen moeten in het Manorland blijven, waar de levensmiddelen schaarsch zijn De regeering heeft er een schip met proviand bevordelijk zijn aan den bloei van het open- door te late opening der jacht, daar de baar onderwijs te dezer stede. Hiermede be- meeste toornen reeds op de wieken waren, sLoot de burgemeester zijn toespraak. Deze rede werd met applaus begroet. Als- nu nam de heer .Tos. van Raalte het woord in zijn hocdanieheid van voorzitter der Com missie van 'Toezicht op het Lager Onderwijs. Ook hij wenschte den heer Jurry geluk met zijn nieuwe school. Het onderwijs, dat nu ruime, luchtige lokalen zal gegeven wor den, zal er zeker door winnen, en den roep, die van school C altijd uitging, niet weinig doen vergrooten. Met een woord van dank voor 't geen de heer Jurry reeds voor het openbaar onderw" ker zijn rede. Ofschoon geheel onvoorbereid wilde ook de heer Jansen, de district-schoolopziener, een enkel woord in 't midden brenger. Dikwijls heeft spreker de oude school in 't Grocne- woud bezocht. Van groen en van een woud was daar niet veel te bespeuren. Wel waren er donkere, sombere schoollokalen. Spreker wenscht het Dagelijksch Bestuur ge luk met zijn nieuw gebouw. Vlissingen, een zich meer en meer ontwikkelende plaats, gaat ook op het gebied van het onderwijs vooruit, 't Speet spreker te hebben moeten lezen, dat in het oude schoolgebouw reeds direct een hulpklasse van school A gevestigd wordt; hij had medelijden met de kindertjes, die daar weer werden ondergebracht. Hij gaf het Dag. Bestuur wel in overweging spoedig stappen tot verbetering van dien toestand te doen. Gaarne verleende spreker daartoe zijn volle medewerking. Nadat nog de heer Jurry voor de waardee- rende woorden, door verschillende aanwezigen gesproken, had bedankt, daarbij de verzeke ring gevende niets onbeproefd te zullen laten om het onderwijs op school C goed te blijven doen zijn, werd de school bezichtigd. toen men ter jacht kon gaan en dan is men niet in de gelegenheid ze meer te schieten. Donderdagavond is te Zierikzee één der kolossale kopbalken in den kap van de St.-Lievens Monstertoren door bet afbre ken van één der schoren naar beneden gekomen en heeft in zijn val eene lager gelegen balk medegenomen en een gedeelte van het ornament beschadigd. Een groots massa puin en gebroken bal ken liggen in en 0111 den toren, zoodat bet heeft gedaan, besloot spre- gelukkig is, dat bet ongeval niet heeft plaats gehad, tijdens in den toren gewerkt werd. In die gemeente is de melkprijs weer op 8 cent den liter teruggebracht. Donderdagmorgen reed een zekere P. uit C 1 i n g e met zijn kind voor op de fiets door de dorpsstraat. Opeens had bet kind het ongeluk te vallen, met bet ongelukkig gevolg, dat, bet met zijn beentje in bet voorwiel terecht kwam. Ernstig gewond werd het uit zijn nete- ligen toestand verlost en terstond werd ge neeskundige hulp ingeroepen. Op den graanmolen te B 0 s c b k a- p e 11 e had een ongeluk plaats, dat bijzonder goed afliep. Den bovensten molensteen, ter zwaarte van circa 1500 ICG., had men, om te scherpen, eenige decimeters hoog opgelicht, toen hij uit den schalk schoot en omlaag viel. In de enge ruimte hadden de aanwezigen precies nog plaats genoeg, om niet door het gevaarte te worden getroffen. Men dient zich verder voor te bereiden op do mogelijkheid dat ook in Londen de toe stand ernstiger wordt. Op de ondergrond spoorwegen (tubes) in Londen is het ver keer ook al belemmerd doordat op drie sta tions het personeel der lifts, die de reizi gers van de straat naar het ondcraardscho station brengen, het werk staakten. Bovendien staakten later ook nog andere beambten, zoo dat 's avonds het aantal treinen sterk ver minderd was. Over den toestand m de provincie zijn nog weinig bijzonderheden. Alleen weet men dat het in Liverpool Vrijdag zeer ernstig gesteld was. Alle treinen voor groote afstanden vervielen. Do stations zijn door militairen bewaakt, en de politie laat de aangekomen slechts een voor een door. De tramdienst was overdag gestaakt, echter niet omdat men niet voldoende manschappen had, maar omdat men door ongemak aan de machine der centrale zuinig moest zijn met het electricileilsverbruik. 's Avonds liepen de trams weer. Zeer dreigend is in Liverpool het gebrek aan levensmiddelen. Van de vjjflien koelkamcrs der groote vleeschmagazijnen kon geen stuk vleesch vervoerd worden. Ook de prijzen van suiker en boter zjjn geslegen, en de bakkers hadden nog slechts voorraad voor twee dagen. Bovendien hebben de huismoeders groote moeilijkheden doordat de arbeiders van de ge- mcentereiniging gestaakt hebben. De afval wordt niet weggehaald en in de armen-wijken zijn de straten onbeschrijfelijk vuil. Over de vooruitzichten van de nieuwe on derhandelingen is nog weinig te zeggen. Nacht en dag wordt er vergaderd en ge confereerd. De betrokken ministers zijn tot de vroege morgenuren op hun departementen, het slakingscomitó is bijna den heelen dag bijeen geweest, en do spoorwegdirecties heb ben telkens bijeenkomsten mot den minis ter van handel gehad, en ook onder elkaar vergaderd. Maar na iedere bijeenkomst krijgen de ver slaggevers dezelfde boodschap: er kan niets meegedeeld worden over deu uitslag. Dat de uitvoerende raad der betrokken vak verenigingen zoo lang discussieert over bet aanbod der regeering van een speciale com missie van onderzoek, wijst op weinig geest drift. Waarschijnlijk schuilt de oorzaak der moei lijkheid hierin, dat dit voorstel niet de eigen lijke kern van de staking treft. Het gaat n.L evenals in 1907 om de vraag of de directies de vakvereenigingen zullen erkennen. In 1907 was dat ook de eisch, maar de toen reeds dreigende algemeene spoorwegstaking is afge wond, dank zij de bemiddeling van Lloyd George, die wist te verkrijgen dat alle vragen betreffende loon en arbeidsduur op vriend- 8 ch appel ijken weg binnen de maatschappijen, zonder toedoen der vakvereenigingen werd geregeld, nl. door groepsvertegenwoordiging der spoorwegbeambten van iedere maatschappij. De arbeiders noemen thans die regeling on bruikbaar Zij werkt te langzaam. Het onder zoek der grieven vordert te veel tijd. Deze klacht is echter vrij plotseling opgekomen, en hot vermoeden wordt geopperd dat men er nu mee aankomt, omdat thans door de Zeelieden- en dokwerkersstaking het vervoer toch reeds veel geleden heeft, en hot oogenblik van dwang dus gunstig is. Andorszijds weigeren de spoorwegmaatschap pijen inmenging toe te laten van personen die biet in hun dienst staan, nl. de secretarissen der vakvereenigingen. Vrjjdag is door minister C|hurchill in het Lagerhuis meegedeeld, dat de regeering allo noodige maatregelen neemt om den ongestoor- den aanvoer van levensmiddelen, steenkolen en andere noodzakelijke levcnsbelioeflen door do spoorwegen cn in do havens te verzekeren en. om de voorziening in alle diensten, dio voor de gemeenscliap van vitaal belang zijn, te waarborgen. Hij verklaarde verder, dat de regeering dit niet deed, omdat zjj een van beide partijen wilde steunen, imaar omdat zij verplicht is met alle mogelijke middelen het publiek te be schermen tegen het gevaar en de ellende dio uit een algemeene staking zou voortvloeien. Zulk een staking zou leiden tot hongersnood onder de ^armere klassen. De regeering was van meening dat de maatregelen, genomen ter voorziening in den spoorwegdienst, en de handhaving van de orde voldoende Zullen blijken, maar indien dit niet het geval mocht zijn dan zullen andere maatregelen op nog grootcr schaal moeten worden genomen. (Toejuichingen van de zijde der Unionisten). Men dient wel te begrijpen, dat hieraan geen ontkomen is. Als do voorziening van het volk mot levensmiddelen of do veiligheid van het land in gevaar worden gebracht, zijn dit feiten van zoo groote beteekonis, dat alios hierbij achter moet staan. (Luide toejuichingen der Unionisten). Het parlement blijft voorloopig bijeen. Het zou Vrijdag uileen zijn gegaan lot 24 October, maar Lloyd George meende, dat mot het oog op den kritieken toestand in de nijverheid, het niet wenschelijk was dat het Lagerhuis zou uiteengaan, voordat men er beter over zou kunnen oor doelen, welke mogelijkheid er be staat om tot een regeling te komen. Hot Huis zal daarom niet uiteengaan vóór 22 Augustus. De liberalen, progressisten en socia listen te Brussel hebben een gemeentelijk kartel gesloten. In het kabinet van burge meester Max is Vrijdag een bijeenkomst gehouden, van iedere partij twee ufgevaar- En daar is men er in geslaagd een overeenkomst, te sluiten, die bij de verkie zingen van October wel van invloed zal blijken. Volgens de laatste statistieken zijn er in 1910 in Belgiö niet meer geboorten ge weest dan in 1909, alhoewel de bevolking talrijker is geworden. Er is trouwens reeds sedert 1900 een daling in het aantal geboorten in Belgiö vast te stellen. Wegeus het veelvuldig voorkomen von mond- en klauwzeer in het departement Aisne zijn de groote Franscbe manoeuvres daar afgelast door den minister »an oorlog, omdat ze voor de paarden te gevaarlijk zouden zijn. In bet uiterste geval zullen de verschillende legercorpsen in den omtrek van hun standplaats oefeningen houden. De „Novd. Allgemeine Zeitung" schrijft: „Naar wij vernemen, zal de Franscbe am bassadeur Combon zich dezer dagen naar Parijs begeven om zijn regeering mondeling verslag te doen over bet verloop der onder-

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1