MIDDELBURGSE COURANT. .a« 134' Jaargang. Zaterdag 19 Augustus. Middelburg 18 Augustus. Uit Stad es Provincie. Onderwijs. LANDBOUW. Letteren en Knnst. Rechtszaken. M." 193. 1911. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pry» per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA 1AB Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. REORGANISATIE VAN HET INDISCH BESTUURSWEZEN. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging en verhooging van het Ilde hoofdstuk der be g rooting van uitgaven van Nederlands ch - Indie voor het dienstjaar 1911, ten behoeve van maatregelen ter voorbereiding eener reorgani satie van het besluurswezen in Nederlandsch- Indië, en tevens tot lotsverbetering van In- landscbe ambtenaren op Java en Madoera. In de Memorie van Toelichting wordt mede gedeeld dat de reorganisatie van het binnen- landscb bestuur in Ned.-Ihdië thans zoover is voorbereid, dat de tijd gekomen is om de voor ld© geleidelijke invoering daarvan vereisclit© medewerking van d© wetgevende macht in te roepen. Gewichtige vraagstukken, ook van ptmcipieo- len aard, zijn sinds de in 1900 ingevoerd© reorganisatie op den voorgrond getreden, die een hervorming van het bestuurswezen op breeder grondslag tot een eiech des tijds maken. De beginselen die de algemeene grondslagen zullen moeten uilmaken eener bestuursorgani satie, zich aansluitend by de eiscben van dezen tijd en binnen de door hot regeorings- reglement gestelde wettelijke voorziening ruimte biedende voor een verdere ontwikkebng der tegenwoordige maatschappelijke strooraingen, zijn in hoofdzaak de volgende: le. schepping van uitgebreide gewestelijke bestuurseenheden, onder de benaming „gou vernement", beheerd door bestuurders toege rust met zoodanige middelen, dat aan die be stuursorganen een meer op den voorgrond tredende plaats in het algemeen staatsbeheer is te geven dan uit hunnen aard met de be staande gewesten het geval kan zijn; 2e. toepassing in den ruimsten zin, van ge leidelijke wettelijke overdracht van adm mistra,- tiev© functiën aan het bestuur van die nieuwe gewesten en van de daarin te vormen, even eens belangrijk uit te breiden, afdeclingen, Welker beheerders en organisatie mede tot die meeromvattende 'taak toegerust behooren te zijn 3e. gewestelijke financieele decentralisatie door te voeren Zooveel mogelijk tot al die onderdeden van het algemeen staatsbeheer, Welke niet uit hun aard aan de rochtslreek- sche bemoeienis van de centrale regcering voorbehouden moeten blijven 4e. geleidelijke inkrimping der Europeesche bestuursorganen met reorganisatie van dien tak van dienst in dier voege, dat reeds aan stonds op Java en Madoera, in een verdere toekomst ook in de andere gewesten van den Archipel, aan het Inlandsch bestuur voor zooveel noodig daartoe blijvend of tijdelyik versterkt de weg worde geopend totgroo- ter zelfstandigheid en tot verheffing zijner amb telijke positie. Wat aangaat den werkkring van het Euro- peésch bestnurspersoneel zal beperking zoo veel mogelijk, tot de algemeene leiding van zaken bepaaldelijk voor oogen moe ten staan. De algemeene bestuursvoering zal in de toekomst alleen dan aan hare roeping kunnen beantwoorden, wanneer zij 13 toever trouwd aan mannen r van breedo algemeen© ontwikkeling, aan ambtenaren in kennis en beschaving aan hooge eiscben voldoende. In de eerste plaats zal bet daartoe noodig zijn het stelsel van wetenschappelijke voorbereiding, nog steeds als het ware in een tijdperk van overgang vorkeercnd, te vestigen op deugdelijke grondslagen. Een doelmatige verhouding tus- schen het aantal hoogere en hot getal subal tern© Ijestuursbelrekkingen is een volstrekt ver- feischt© voor een duurzamen tak van dienst. Ook voor de buitenbezittingen dient een daadwerkelijke scheiding in het leven te wor den geroepen tusschen de dagelijksche be- stnursbemoeiing en het hoogere bostuurstoe- zicht, de algemeene leiding, uitsluitend voor t© behouden aan Weslersche handen, aan Europeescli personeel van breede algemeene ontwikkeling, van uitgebreide wetenschappe lijke voorbereiding. Dezelfde scheiding dus, Waardoor voor Java en Madoera een bevredi gende bestuursregeling wordt mogelijk ge maakt. Tot een fusie tot één korps Europeesche ambtenaren voor de algemeene bestuursleiding zal te besluiten zijn. Als noodzakelijke voorziening, ten einde op Java en Madoera met vertrouwen do vcr- eischt© toepassing te kunnen geven aan hot beginsel van verhooging der zelfstandigheid Tan het inlandsch bestuur, wordt voorgesteld versterking van dien tak van dienst met een nieuwe categorie van ambtenaren tot bijstand der Regenten, voor welke in den titel „Ad junct-Regent" de algemeene strekking van het ambt het best is uitgedrukt. Voor de aanstel ling tot Adjunct-Regent zal de keuze zijn te vestigen op de meest uitstekende, zooveel mo gelijk ook door hunne afkomst op den voor grond staande, elementen van het districts-, bestuur. Met de benoeming der adjunct-regenton zal geleidelijk een einde kunnen worden gemaakt aan het bestaan der betrekking van Patih ter regentschaps-hoofdplaats. Voorts ligt het in de bedoeling, over te gaan tot instelling van een korps civiele gezagheb bers voor de gouvernementen buiten Java en Madoera. De toegang tot dit korps zal Uitslui tend worden opengesteld voor jongelieden, die of het eindexanjen eener hoogere burgerschool met 5-j. cursus of een minstens daarmee ge lijk te stellen examen hebben afgelegd, of op andere wijze blijk hebben gegeven een behoor lijke mate van algemeene ontwikkeling te be zitten. Voor beide doeleinden, zoowel voor de na dere voorbereiding tot de belangrijke be trekking van adjunct-regent bij het inlandsch bestuur op Java en Madoera, als voor de vak opleiding der ambtenaren van het nieuwe korps civiele gezaghebbers in de gouverne menten buiten die eilanden, wordt de oprich ting gevorderd eener instelbng voor bestuurs- studiën ter hoofdplaats Batavia. Het algemeen toezicht over deze instelling zal van Regeeringswege zijn toe te vertrouwen aan een te Batavia zetelende, uit enkele dor voornaamste ingezetenen ter plaatse samen gestelde 'oommissie. Voor Java en Madoera uitgenomen de Vorstenlanden, wordt ©en verdeeling be oogd in drie gouvernementen: West-, Mid den- en Oost-Java met de hoofdplaatsen Ba tavia, Samarang en Soerabaja- Voor de bui tenbezittingen wordt een verdeeling beoogd in zeven gouvernementen: Zuid-, West- en Noord-Sumatra, respectievelijk met de hoofd plaatsen: Palembang, Padang en Medan, Bor neo, Celebes en de gouvernementen der Mo- lukken en van de kleine Soendaeilanden, met als centra van bestuur: Bandjermasin, Makas- sot, Amlxiina en een nader t.e kiezen plaats op een der eilanden Bali of Lombok, welke gouvernementen zullen te splitsen zijn in to zamen omstreeks een 45-tal afdeolingen van den nieuwen vorm. De bestuurders dier zooveel belangrijker af- deelingen zullen den door de opheffing der tegenwoordige gewesten vrijkomenden titel dra gen van „Resident." BENOEMINGEN, ENZ, Bij kon. besluit: zijn benoemd en aangesteld bij bet personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned. Indie tot tijdelijk officier van ge zondheid der 2de kl., dr. G. Krause en A. Ch. Thingberg .Thomson en aan den luitenant tor zee dor 2de kl, J. II. van Straaten, op verzoek, in Oost- Indië eervol .ontslag uit den zeedienst ver leend. e Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van hen die het examen van geëxamineerd en beëdigd landmeter wenschen af te leggen, dat zij zich daartoe vóór September 1911 schriftelijk bij hot Departe ment van Binnenlandsche Zaken moeten aan melden. Het bestuur der afdeeling Middelburg van de S. D- A. P. heeft, overeenkomstig de houding der afdeeling bij de vorige gemeenteraadsverkiezing in het derde district ten opzichte van de cjtndidatunr van air. J. Adriaanse, besloten nu ook diens eandida- tuur te steunen en de kiezers aan te raden bun stem op bem uit te brengen. Hedenmorgen beeft de keurmeester op de visebmarkt alhier wederom een mand balcvisch, afkomstig uit Arnemuiden, afgekeurd. Ook is in de afgeloopen week een partij rundvleesch, versche reuzel, rookvleesch en gekookte ham afgekeurd en op de gebrui kelijke wijze onder toezicht der politie begraven. Alles was van elders ingevoerd. Reeds herhaaldelijk hebben we mel ding gemaakt van minder aangename ge volgen van de overmatige waimte, zoo o.a. dat in de Betuwe de appelen gebraden aan de boomen hingen. Dit wonder is geen op zicb zelf staand feit. Hedenmorgen werden op ons bureau door het dochtertje van een fruitteeler aan den Ouden Vlissingschen Weg a|lhier appeltjes getoond, die eveneens letterlijk gebraden waren. Het drietal exemplaren was van een boom geplukt, die aan de eene zijde geheel in dusdanigen staat verkeert. Niet alleen het uiterlijk toont aan dat deze vruchten door de zonnestralen gebraden zijn, doch ook de geur is daarmee in overeenstemming. i De gemeenteraadszitting van I) 0 burg van a. s. Zaterdagmorgen half tien is verdaagd tot Maandag morgen negen uur (21 Aug.) in verband met de begra fenis van wijlen den beer L. Sommerhoff. Door ingelanden van de polders „Fre- derica" en „Emmanuel" werd de heer C. Bal te Waarde benoemd tot vertegen woordiger in den dijkraad der waterkeering van den ealamiteuzen ,,Zimmerman"polder te Rilland. Een boerin uit Ierseke, die bij haar dochter te Schore op bezoek was en daar Donderdag de koeien zou melken, kreeg van een koe een trap, waardoor uit- en inwendige kneuzingen ontstonden en 0. a. een of meer ribben gebroken werden. Zij werd per rijtuig naar huis vervoerd, waar zij zich onder geneeskundige behandeling stelde. In een klaagbrief uit Soliore over de droogte, wordt ons gemeld dat sommige drinkputten hoogstens nog een weinig mod derwater bevatten, de meesten zijn echter geheel uitgedroogd. In de meeste tuinen ziet bet er treurig uit. Kool mislukt zoo goed als geheel en betgeen er nog aan bla deren van aanwezig is, wordt gretig ver slonden door tallooze rupsen. Slechts „geraamten" van kool ziet men. De inmaak- tijd van groene boonen is er ook weer, doch de boonen ontbreken. Verdord en verschrom peld ziet men de struiken staan, waarvan we gehoopt hadden ze te plukken. Zuivel- en andere producten alsmede fruit zijn scbaarsch en duur. De beetwortelen lijden er ook onder en krijgen een gele kleur, zoodat slechts een zeer middelmatige opbrengst kan worden verwacht. Gelukkig vallen de aardappelen mee. Zoowel kwaliteit als kwantiteit zijn goed en de prijs bevredigend. Water per wagon aangevoerd uit Bergen op Zoom vindt gretig aftrek voor 2 cent per emmer, doch de vervoermiddelen daar voor ontbreken, zoodat de meesten geen voldoende boeveelheid tegelijk te kunnen betrekken. Benoemd tot dijkgraaf van den polder „Campens-Nieuwland de heer J, F. Gelnev te Kortgene en tot plaatsvervangend dijkgraaf de beer P. de Feijter. De eerste is rentmeester, de tweede pachter van dien polder. Het watergebrek begint in de gemeente Wissekerke steeds nijpender te worden. De dorpspomp is sinds een paar dagen lensde bakken van kerk eu school zijn uitgeput. De dorpsvate wordt voor drink water gebruik. 'tWaschwater en 't drink water voor 'fc vee moet van heinde en ver uit de dijkputten worden aangevoerd. Regen water is ii 5 ct„ welwater it 3 ct. per em mer verkocht. De landbouwers overwegen den aanleg van Nortbonpompen. Als een bijzonderheid kan wel gemeld worden, dat zicb te Stavenisso boven op den toren, ongeveer 24 M. hoogte, een groot bijennest gevormd beeft. Toen dezer dagen de schilder daar moest verven, moest bij zicb een masker voordoen, om van die lastige diertjes bevrijd te blijven. Bjj een fietswedstryd, te Bosch- kapelle werd een fiets verloot, aan welke verloting ook niet-fietsers kondon deelnemen, zooals dat gebruikelijk is. Het rijwiel viel ten deel aan iemand die het gebruik zijner beenen mist, en zeer ge brekkig op twee krukken loopt. In de jl. Donderdag te Zuidzande gehouden buitengewone vergadering van de „Watering Cadzand" waren 95 van de 108 stemhebbende ingelanden aanwezig of be hoorlijk vertegenwoordigd. Het verzoek van den heer E. Huyghe- baert om bet indertijd door de Watering toegestane subsidie voor een electriscbe tramverbinding BreskensKnocke ook te willen toekennen, wanneer door bem een stoomtramweg Breskens-Groede-Nieuwvliet- Cadzand-Retrancbement-Sluis wordt aange legd, iu welk plan mede is begrepen de doox't-rekking der zijlijnCadzand-Duinen, tot aan de haven van Cadzand, werd met 55 stemmen goedgekeurd. 40 stemmen waren er tegen. In de Donderdag gehouden raadsver gadering te Sluis, waarbij de heeren Maenbout en Stern afwezig waren, werden de -geloofsbrieven der nieuw gekozen leden onderzocht en tot toelating van de heeren De Bruijne en Maenbout besloten. Voor zetters werden de volgende dubbeltallen opgemaakt: a. J. Woest (aftr.) en J. N. Metz b. A. Hubregtsen (aftr.) en 1. Brevet Sr, De twee aftredende leden van de commis sie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd, n.l. de heeren Kerpestein en Hubregtse. Goedgekeurd werden de rekeningen van het gasthuis met een ontvangst van f 4129.87 en een goed slot van f 799.42s, van het weeshuis met f 2461.705 goed slot f817.76 van het algemeen armbestuur te Sluis met, f 966.32, goed slot f 84.81. De begrooting van laatstgenoemd bestuur werd besproken en uitgesteld. De politieverordening werd aangevuld met de aanwijzing van een staanplaats voor woonwagens en met een beperking van tijd, wanneer gezwommen mag worden. De verordening op het marktgeld, wat de kermis betreft, die door de heeren Bakker, Metz en dr. Brand schriftelijk was ii diend, werd na een paar wijzigingen met algemeene stemmen aangenomen. Eveneens met algemeene stemmen verklaarde de raad in principe zicb voor een waterleiding. Aan Burg. en Wetb. werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar de kosten van een verbetering van den zolder van het raadhuis, ook in verband met de mogelijke verplaatsing van de oudheidskamer. In het arrondissement T b 01 e n wer den in de laatste jaren geene algemeene vergaderingen van onderwijzers meer ge houden dit jaar zal evenwel in de maand September weer.zoo'n vergadering worden gehouden te Bergen op Zoom. De beer J. Vreeken, hoofd eener school te Middelburg, heeft zich bereid verklaard als onderwerp het punt „Handenarbeid" in te leiden. Donderdag slaagde te Arnhem voor de hoofdakte de heer M. van Vliet te Axel. Tot voorzitter van bet bestuur dei- Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Dinteloord werd, ter voorziening in de vaca ture wegens bet bedanken door den beer dr. M. A. J. Geluk te Bergen op Zoom, benoemd de beer W. ICakebeeke te Goes. Tot leden van bet bestuur werden be noemd de heeren C. H. A. Stoutjesdijk te Tbolen en J. J. Timmers te Fijnaait. In Oostelijk Zeeuwsch Vlaan deren heeft de klaver, als veevoeder, door de warmte zeer veel geleden. De perceelen, die men niet heeft gemaaid om zaad te winnen, hebben echter een bui tengewoon rijken oogst opgeleverd. Men wint tot 3 zakken per gemet, di. bijna 7 zakken per H.A daarbij is de kwaliteit buitenge woon goed. Met uitzondering van het geval te Philip pine bleef Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen tot heden bevrijd van het mond- en klauwzeer. Nu echter heeft zich de ziekte geopenbaard' midden in d© streek, namelijk te Stoppel- d ij k, waar bij den landbouwer Michielsen verscheidene scliapen zijn aangetast onder een kudde van circa 120 stuks, benevens 2 stieren De zieke dieren zijn in den stal, do gezonde loopen. in de weide. Mond- en klauwzeer doet zich thans ook voor bij de landbouwers M. Dees en Em. Maijens te IJ z e n d ij k e. Bovendien wordt het vee van een. viertal andere land bouwers van de ziekte verdacht. Onder de varkens doen zich enkele ge vallen van vlekziekte voor, meest met doo- delijken afloop. Te Cadzand is mond- en klauwzeer geconstateerd bij A. en C. Capon en J. Ris- seeuw. Het heerseht nu in die gemeente op acht plaatsen. Sedert de vorige opgaaf werd op de schilderijen-tentoonstelling te Domburg verkocht van mevr. Eloutürabbe, 1 schil derij en 1 reproductie portret J. Toorop van F. Hart Nibbrig, 1 schilderijvan Jacoba v. Heemskerck, 1 litbograpbievan Jan Toorop, 1 schilderij en 4 reproducties „Kersltriptiek"en van M. Zwart, 1 schil derij. De tentoonstelling wordt Zondag 20 Aug. gesloten. Hot meest interessante dat „De We reldkroniek" deze week geeft is een mooie opname op bet titelblad van bet door Jan "V etli geschilderde portret van Josef Isrnëls, de grootmeester der Hollandscbe schilder school. Nog eenige andere foto's herinneren *an den grooten man heel eigenaardig is het kiekje, waarop Israëls aan het werk is in z'n atelier -terwijl mede reproduc ties van eenige van z'n werken zijn opge nomen. Dit tijdschrift geeft ook een twee tal foto's ran Israëls' begrafenis. De „Kampioen" bevat nog een paar aardige kiekjes ter herinnering aan don tocht tor ge legenheid van de feesten van den „A N. W. B." door Walcheren en naar Folkestone en een beschrijving naar hel driedaagsche tochtje naai- Londen. Van do foto's uit „De Auto" zijn vermei den3waaid die van het monument voor Van Maasdijk te Heerenveen opgericht en van een tweetal deelnemers aan de Belgische rond vlucht, n.l. Tyck en graaf d'IIespel. Bij beschikking der arrondissements-recht- bank te Middelburg is tegen J. L„ dienstbode, geb. te Lage Zwaluwe, wonende te Rotterdam, thans te Middelburg in hech tenis, ter zake van diefstal rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding en instructie der zaak, en is P. P. van (4., werkmap; geb. en wonende te Hulst, be klaagd van vernieling, buiten vervolging gesteld. Arrondisséments-Bechtbarik te Middelburg. De 62jarige grondwerker P. H geboren te Vlissingen [zwierf op 31 Juli in zijn ge boorteplaats rond zonder geld en zonder mid delen va» bestaan. Hij kende niets anders daa grondwerk en dat was nergens voor hem te krijgen. I sS| Hij zou aardappels kunnen rooien, maar de tijd er voor is nog niet aangekomen, en daarom zou hij graag tot zoolang willen op gezonden 'worden. De officier van justitie die het betwijfelde pf de zwerver in dien tijd wel aan werk zou worden geholpen eischto ©en liechtenisslraf van twee dagen dagen en opzending naar een rijkswerkinTirilling voor den tijd van 2 jaar en 8 maanden. Vonnis 3 dagen hechtenis en 2 jaar en 8 maanden opzending. Een dergelijke Zwerver, de 45-jarige E. E. geboren te Zierikzee, stond voor een zelfde feit terecht Lange nachten had ook hij op liet politiebureau gelogeerd, zonder hoop een betere verblijfplaats te zullen vinden. Eisch 2 dagen hechtenis en opzonding naar een Rijkswerkinrichting voor den tijd van 2 jaar en 8 maanden. Vonnis drie dagen hechtenis en 2 jaar en 8 maanden opzending. Op het beklaagdenbankje nam de 19-jarig© schipper J. d. R. plaats. Den 13 Juni bad bij een herberg te Ycrseke hevige twist gehad met zekeren De Waal uit die plaats. Do twist ontstond over een glas bier dat ze allebei .wilden uitdrinken, in de mcening dat het va.11 hen was In oen ©ogenblik liep de twist zoo hoog dat De R. een mes trok en daarmede zijn tegenstander een flinken stoot in den schou der toebracht. Beklaagde ontkende gestoken te hebben, had De Waal zelfs in 't geheel niet aangeraakt en kon niet begrijpen hoe het ondergoed van getuige De Waal vol bloed gekomen was Getuige De Waal ontkende voor den twist verschillende bierglazen te hebben stukgesla gen en daardoor bloed aan de handen te heb ben gekregen. J Magielse, een twintig jarig meisje, be vestigde de verklaringen van den eersten getuig©. Zij zag beklaagde zijn mes openen» en De Waal daarmee steken. Do beklaagde loochende alle schuld. Getuige II. Dodmond verklaarde in den zelfden geest als de vorige getuigen. C B. de Blieck, getuige décharge, ver klaarde zoo goed als niets gezien to hebben. Alleen kon hij constateeren dat getuige De Waal vóór den twist, verschillende biergla zen stuk sloeg en daardoor zijn banden bloe dend Verwondde. De officier van justitie achtte de zaak vol doende bewezen. De tweede getuige zag duide lijk het feit plegen en door verschillende an dore uitlatingen en omstandigheden is dit be vestigd. Waar hier met een mes werd gewerkt wilde Z.E A. een strenge straf vragen en eisebte 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. J. Adriaanse, meende dat het bewijs in deze zaak niet was geleverd. De tweede getuige is verloofd met den eerst© en zal daarom allicht verklaringen afleggen onder zijn invloed. De eerste getuige is in een ruzie geweest met den broer van beklaagde. Daar gecon stateerd is dat ook deze een mos iu de hand had, ,k»n dan de bewuste steek niet door hom zijn toegebracht? Zoo heel helder wa ren de hoofden op dat oogenblik niet, e» do mogelijkheid /bestaat dus dat beklaagde ge tuige Do Waal een slag op den schouder gaf zonder te steken. In de consternatie van ide vechtpartij kan do steek dus door beklaag- de's broer zijn toegebracht. Ifet bloed aan bcklaagde's handen is zondeT twijfel van bet vernielen der bierglazen afkomstig. Het ver loden van beklaagd© is zeer gunstig.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1