MMELBIRGSCHE COURANT. lol" Jaargang. 1911. V ri j dag 18 Augustus. Hiddelburg 17 Augustus. Dit Siad sn Provincie. LMDBÖüW. Letteren en Kunst. OMerwjjs. Kerknieuws. Verschillende Berichten M.' 194. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Priji per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voot het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig nit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA HAK Az., N.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. trosten n op t 5000 iweke- euncht Wal- EREN- [;n een e voor* •|t; elke Hing te ■tt-Wfl--SK, 3.45 8.45 B 8.45- 8.45 18.45 RENTEBETALING OP REKENINGEN. In de „Verslagen enmeedeelingcn van de aMeeling Handol van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel" is thans op genomen het rapport, in April aangeboden aan de Koningin door de Staatscommissie voor den Middenstand, inzake maatregelen te gen het langdurig uitstel van betaling van rekeningen in kleinhandel en kleine nijverheid. Zooals men weet heeft de commissie daar. bij een wetsontwerp gevoegd, den leverancier recht gevend op interest sedert den dertigsten dag na toezending der rekening, die daarvoor van een speciaal, kosteloos stempel wordt Aan de memorie van toelichting, door de commissie tot dat voorstel gegeven, ontlee- nen we het volgende: De Commissie is er van overtuigd, dat het euvel een zoo grooten omvang heeft, dal het zaak is om te trachten daaraan tegemoet te komen. Tallooz© gevallen zijn haar bekend, hoe het gebruikelijk is den winkelstand eu de kleinn ijverheid op betaling van verschuldigde geldon te laten wachten. Men geeft er zich geen rekenschap van, hoe immoreel bet is tegelijk eigenaar te zijn van het goed of het werk en van den daarvoor verschuldigden prijs. Het is de aandacht der Commissie niet ontgaan, dat het den verkooper vrij staat om den nalatigen debiteur aan te spreken tot be taling. Maar zich rekenschap gevende van den bestaanden toestand, weet zij zeer goed, dat elke aanmaning, elk verzoek tot betaling zelfs, door den winkelier of kleinen ambachtsman tot zijn klant gericht, dezen laatste ontstemt. Hot gros van het publiek denkt er niet aan te fcetalen wat het kocht, vóórdat er een rekening van gezonden wordt en vindt er niets ongewoons in om, als de rekening eenmaal is, deze nog maanden, zelfs soms meer dan een jaar, onbetaald te laten liggen. In de Apiil-aflevexing van het tijdschrift der Maatschappij van Nijverheid (jaargang 1908, bladz. 175) leest men zelfs, waar over de trage betaling van jaarrekeningen gesproken, wordt: „Vele afnemers beschouwen ze als eeuwrekeningen.En vraagt de leverancier om betaling, dan is de kans groot, dat hij den klant niet meer ziet verschijnen. In winkelicrskringen, zoowel als bij do am- baehtsnijveren, ondervindt men op zoo ernstige wijze de gevolgen van het „langzame betalen", dat de organisaties van den Middenstand reeds jaren een beweging hebben georganiseerd met hot doel in dezen misstand verbetering te brengen. Op het zesde Middenstandscongres in 1909 te Amsterdam gehouden, werden ernstige feiten over deze misbruiken, van hot publiek mede gedeeld, en werd ten slotte mot algemeen© stemmen een conclusie aangenomen, om in die volksgewoonte verandering te brengen. In deze conclusie wordt het Bestuur van den Midden standsbond opgedragen „te onderzoeken in hoe verre door maatregelen van wetgeving hierin verbetering is aan te brengen." Met dio volksgewoonte moet rekening ge houden worden cn elke wijze van betaling vragen, hoe zacht van vorm ook, is dienten gevolge voorloopig ter zijde te stellen. Moet dan de verbetering, die toch mogelijk zijn moet, alleen aan do propaganda voor Mid- denstandsbelangen worden overgelaten? Maar de propagandisten klagen, dat zij niets nieuws roéer te vertellen hebben op dit ge bied, dat zij niet altijd woder kunnen aan sporen om toch te zorgen, dat men betaling krijgt, als niet van elders con bruikbare neg wordt aangewezen, om het doel te bereiken. Al was bet alleen maar om die propaganda te steunen, om haar een nieuwe gelegenheid te verschaffen om do zaak, die zij voorstaat, warm te houden, dan reeds zou een nuttig effect verkregen worden door -een regeling als hier (wordt voorgesteld. De Commissie is dus van oordeel, d a t vïagen van betaling of aanmaning niet het gewensebte middel is. Hot toezenden van een rekening echter zal niemand den leverancier ten kwade duiden. Wanneer die rekening vermeldt, dat bij betaling binnen korten tijd korting wordt verleend, zal dat tegenover goedgezinde klanten een aanspo ring zijn om binnen dien tijd te betalen. Maar toch slaan velen die herinnering in den wind. Zij moeten het in hun beurs voelen, dat zij betalen moetendat als zij den. leverancier dwingen crediet te geven, ze ook voor dat crediet betalen moeten. Vandaar dat aan den plicht om te betalen eenige drang moet worden bijgezet. Dat kan geschieden door den klant duidelijk to maken, dat de toezending der rekening betoekent, dat men betaling wonscht binnen korten tijd. De drang zal daarin moeten bestaan, dat na verloop van een bepaalden tijd na hot inzenden der rekening, interessen voor het crediet, dat do klant vorder vraagt, moeten worden betaald. De bedoeling is niet zoozeer om don credi teur van dez© renten te doen profi toeren dan wel om den debiteur er toe te brengen de rekening binnen een maand te betalen. Die interessen moeten niet ingaan op bet oogenbhk van den koop immers verkoop op crediet behoeft niet noodzakelijk uit den booze te zijn maar kort na het tjjjdstip, waarop betaling gevraagd wordt. In het ontwerp is aangenomen een maand daarna. Iets vexato'irs beeft deze maatregel niet, wanneer ze ig, de Wet wordt vastgelegd en de propaganda er voor zorgt, dat de daartoe noodige formaliteiten algemeen worden gevolgd. Want één formaliteit is onmisbaar, omdat officieel moet worden vastgesteld, wanneer de rekening ingezonden is. Aan den schuldeischer blyft overgelaten, wanneer hij zijn rekening wil inzenden en wie langer crediet wil geven, zal dat kun nen bleven doen. Maar wie betaling Wenscht, zal zonder daar rechtstreeks om te vragen een middel hebben om dien wensch aan den klant duidelijker kenbaar te maken, dan hij dat thans kan doen. In ieder geval zullen de jaarrekeningen, binnen een maand nadat ze verzonden zijn, betaald moeten worden. De klant, die de gestempelde rekening thuis krijgt, weet, dat die rekening niet bestemd is om tot een volgend jaar opgeborgen te wor den, maar om betaald te worden en dat het niet betalen binnen een maand hem geld zal kosten. De Commissie ontveinst zich niet, dat slechte betalers gebruik zullen maken van den nieuwen maatregel, door zich op de rente betaling- te beroepen als equivalent tegenover hun in gebreke blijven. Maar slechte be talers moeten met hard© middelen tot hun plicht gebracht worden en die geeft onze Wet in voldoende mate. Het zijn do soliede, maar laksche of berekenende klanten, wien her innerd moet worden, dat er ook aan het ge duld en het credietgeven van den winkelier of ambachtsnijvere een einde komt* De kiezers in het tweede district te Vlissingen, denken om de stemming welke Y r ij d a g a. plaats heeft. Alle vrijzinnigen stemmen op den heer J. Krijger. Zij doen dit tusschen 's morgens acht uur en 's namiddags v ij f uur. Het programma voor het Zondagavond s. in het „Schuttershof" alhier te geven 4e Zondagavond-concert luidt als volgt „Schneidig vor Defileermarscb, Fucik Fantasie over Hongaarsche Liederen, Morks; „Rendez-vous," Gavotte, Aletter; „Hongaar sche Dans no. V", BrahmsScene und Chor uit de opera „Euryanthe", Von Weber; Ouverture van de opera „Die Zauberflöte, Mozart„Till Eulenspiegel", Fantastisch grotesker Konzertmarsch, Rupprecht„L'Or et 1'Argent", Cólèbre Valse Yienuoise, Lek&r; „Swedischer Bauern Rochzeitszug", Södermann„Wein-Walzer" (op verzoek), Gross„The jolly Village Smiths" Humo reske, Fucik en Divertissement Espagnolo, Desormes. Dit Vlissingen. Door het bestuur der afdeeling Vlis singen (lev S. D. A. P. is heden een adres aan den raad gezonden, waarin ver zocht wordt over te gaan tot het plaatsen van water-automaten, aangesloten op do waterleiding op het z.g. Eiland. Niet alleen voor de bewoners van die buurt bevelen adressanten deze plaatsing aan, doch ook ten behoève van do talrijke vaartuigen, die aldaar in het kanaal aan den kant mee- ren. Adressanten merken hierbij op, dat de aldaar wonende neringdoenden tegenwoordig als het ware geprest worden drinkwater te verstrekken. Onder de bewoners aldaar cir culeert een adliaesie-adres, waarop druk geteekend wordt. Een zelfde adres ligt voor de schippers ter teekening. De wisselwnchter der staatsspoor M. al daar is Woensdagavond van een wagen beladen met vlas gevallen. Inwendig ge kneusd, werd hij eerst naar de goederen loods gedragen en vervolgens per brancard naar zijne woning te Souburg alwaar dr. Plugge do eerste geneeskundige hulp ver leende. Met het oog op meene staking op de Engelscho spoorwegen verscheepte Woensdag de „Zeeland" alleen goederen voor risico der afzenders. Door onbekende oorzaak ontstond Donderdagmorgen brand in de schuur van M. Boone op West Souburg. Door de droogte grepen de vlammen zoo snel om zich heen dat de woning ook weldra vlam vatte, alles brandde tot den grond af. Vier geiten kwamen in oe vlammen om. Alles was verzekerd. Bij den landbouwer J. H. te Seroo s- kerke is eene som van rnim f21 gestolen. Gedurende de afwezigheid der bewoners had men het raam opgeschoven en zich zoodoende toegang weten te verschaffen. De dader is men op het spoor. Zaterdagmorgen te half tien houdt de gemeenteraad van Domburg een open bare vergadering. Voor de tusschentijdsche verkiezing te 's-G ravenpolder voor een raadslid, vacature-Hubregtse, zijn Woensdag gecan- dideerd de heeren H. W. Neervoort en A. Eeckbardt Jz. De stemming is bepaald op Maandag 28 weerkundige waarnemingen bij 's rijks kustverlichting te West- schouwen gedurende de maand Juli 1911, kwamen in deze maand voor 2 regen dagen met 11 m.M. regenwater, tegen 15 regendagen met 95.9 m.M. water in dezelfde maand van het vorige jaar. Te Stavenisse heeft een land bouwer, om aan zijn vee in dezen regen- loozen zomer water te verschaffen, een proef genomen of het kostelijk vocht niet door boring zou te verkrijgen zijn. Die proef werd met gelukkigen uitslag bekroond. Reeds kort na het begin der boring spoot het water uit den bodem, en weldra stonden de dieren tot halverwege het lichaam zich te laven en te verfrisschen helder en koel w'kter. Ook anderen hebben dezelfde proef ge nomen, met e.en gunstig gevolg. Voetbal. Nu zoo zoetjes aan de herfst weer nadert, nu de tijd, waarop de blaren in dwarre lende menigte van de boomen vallen, weer spoedig daar zal zijn, nu de zomerhitte, waarvan wij dit jaar zoo overvloedig gepro fiteerd hebben, reeds een beetje aan het verminderen is, nu komt er weer nieuw leven in de voetbalwereld, en de voetbal schoenen en het clubco9tuum, die de voet ballers voor een poosje aan de wilgen oftewel in de kast gehangen hebben, worden weer opgeschommeld. Reeds 31 Augustus krijgen we een voor proefje van de tegenwoordig zoo zeer ge liefde winter sport. Op het programma van de feestvierende Gymnastiek-vereeniging „Mediobuvgnm" staat n.l. vermeld, dat er wedstrijden voor voetballers zullen worden gehouden. Deze wedstrijden zullen bestaan in hardloopen met den bal, doeltrappen en vér-trappen. Maar het eigenlijke seizoen begint Zondag 3 September, dan wordt reeds de eerste ronde der beker-competitie gespeeld. De loting heeft uitgemaakt, dat „E. M. M." nit Vlissingen tegen „Hengelo" moet spelen. De Vlissingers treffen het niet bijzonder, daar deze strijd te Hengelo zal worden ge streden. „Zeelandia" van hier is geluk kiger, deze vereeniging krijgt „S. V. V." uit Schiedam, 'n westelijke Se klasse, op bezoek. ,M. V. V. O." achtte het beter dit, sei zoen niet in te schrijven, wat met bet oog op de eigenaardige bepalingen, welke dit seizoen voor de beker-competitie gemaakt zijn, zeer begrijpelijk is. Er is nl. door het bondsbestnnr bepaald, dat de eerste 3 rondes in September moeten worden ge speeld, wat voor de meeste clubs beteekent: onvolledige en ongeoefende elftallen, wat natuurlijk voor niet één club prettig kan zijn. Tevens is besloten dat niet als andere jaren, loting de plaats aanwijst, waar moet worden gespeeld, maar dat het bondsbe- stuur het recht heeft, dit naar willekeur vast te stellen. De derde en wel meest eigenaardige bepa ling is deze, dat eerst na 3 ronden de eerste klassen gaan medespelen. Hebben dus de tweede en derde klassen het onder elkaar uitgevochten, dan komen de over geblevenen tegenover de sterkste vereeni- gingen van ons land te staan. Was deze bepaling niet gemaakt, dan hadden de zwak kere vereenigingen ten minste kans, dat ze eens een sterke club op bezoek kregen. Wat de gewone competitie betreft, die is als volgt ingedeeld Zuidelijke lie klasse A. „Willem II" Tilburg, „M. V. V. O. Middelburg, „N. O. A. D." Breda, „Zee landia" Middelburg, ,,'t Zesde" Breda, „E. M. M." Vlissingen en „Roosendaal Voor uit" nit Roosendaal. Zuidelijke lie klasse B. „Wilhelmina II" Den Bosch, „M. V. V." Maastricht, „V. V. V." Venlo en „Hel mond" Helmond. Afdeeling A. is verreweg de sterkste en de wedstrijden beloven zeer spannend te worden. Reeds eenige dagen werd vermoed dat mond- en klauwzeer voorkwam in eene weide onder Oostbnrg in den „Sophia"- polder. Dit vermoeden is juist gebleken die ziekte werd geconstateerd bij de beide in de weide grazende koeientegen den eigenaar, den landbouwer F. Bonte te St. Kruis, is wegens verzuim van aangifte pro cesverbaal opgemaakt. Het geïllusteerde weekblad „Pak me Mee" geeft deze week op de titelpagina het portret van Jozef Israöls. Verder bevat het o. m. een afbeelding van een binnenkort in den handel te brengen biscuitbeeldje van Prinses Juliana en van de ruïne van de R. K. kerk te Haaren. Ook zijn er een drietal kiekjes van de ontploffing aan boord van de „Gutenberg" opgenomen en een por tret van de journalisten-liedjeszangers J. H. Pisuisse en M. Blokzijl. „De Revue der Sporten" bevat o. m. een vijftal kiekjes van den Spelleiders-cursus, van 31 Juli tot 12 Augustus door den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding te Breda gehouden. Te Brugge waar 13 en 14 dezer het eerste deel van een wedstrijd voor beiaard spelers is gehouden, zal Zondag a. s. door zes bekroonde mededingers worden gekampt om den eorepvijs. De wedstrijd begint te 4 uur 's middags. De Fransche schrijver Edmond Rostand is door het omvallen van zijn auto te Souraid (Pyrenaeön) gewond aan het hoofd en de buik. Gevaar dreigt niet maar de verwon ding is ernstig. De voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school te N i s s e bestaat uit de dames W, J. M. Goor te Biervliet, T. C. de Houdt te Goes en J, J. Basteis te Zierikzee. Geslaagd is voor de akte Hoogduitsch L. O. de heer D. K. Bakker te Brou wershaven. Met 1 Sept. 1911 zal aan de R. H. B. S. te Tilburg de betrekking van leoraar in de natuurkunde en de cosmographie komen te vaceeren. Het getal wekelijks te geven lesuren bedraagt voor natuurkunde 9 (-j- 2 z. g. laboratorium-uren) en voor cosmographie 2 De dames Ch. H. M. R. Ruygrok, J. B. Berkhout, T. Pronk, W. M. J. Heyligers, H. J. Detmar, Ch. C. O. G. de Roy van Zuydewijn, J. E. van Wessem en A. L. van Hoogstraten zijn ter beschikking gesteld van den Gouv.-Gen. van Ned.-I. om to wor den benoemd tot hulponderwijzeres bij bet openbaar Europeesch 'lager onderwijs daar te lande. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van do Staatscommissie, ingesteld ten einde te dienen van advies omtrent de vraag welko maalregeeln zullen zijn to nemen om te ko men tot herziening van do bestaande verhou ding tusschen het Gouvernement en de Pro- testantsoho Kerk in Nod.-Indië, jhr. J- D. Six, adviseur-honorair bij het Dep. van Kolo niën, lid van de commissie tot de zaken van do Protestantscho Kerken in Ncd.-O. en W- Indië. „De Tijd" weet mee te deeien dat de oud-minister vice-admiraal Ellis waarschijnlijk zal worden gekozen tot opvolger van het Eerste Kamerlid mr. J. C. do Marez Oyens. De Fransche gezant, do heer Pollet, heelt Woensdag de Koningin op Het Loo in gevolge hijzonderen opdracht van president Fallières idiens (portret aangeboden ter her innering aan zijn bezoek hier tc lande. De Koningin had onlangs door lussphen- komst van ridder De Stuers, Haar gezant te Parijs, haar portret aan den President doen overhandigen. In het thans verschenen verslag omtrent handel, nijverheid en scheepvaart van Neder land gedurende 1910 komt een nieuw hoofd stuk voor pver „Scheepsbouw". Tengevolge van een door de afdeeling Handel ingesteld onderzoek werd in het verslag dit jaar voor het eerst een vrij volledig overzicht gegeven van de in 1910 op Nederlandsche werven ge bouwde schepen. I— In het tijdvak van 16—27 September worden door ondcrdeelen van hot veldleger groote manoeuvres gehouden cn wel a. DivisiemanocuvreB onder de leiding onderscheidenlijk van de Commandanten der 1ste cn der 3de divisie in het tijdvak 16—19 September b. legermanoeuvres onder leiding van den commandant, den luitenant-generaal Do Moes ter, in het tijdvak 2027 September. Bij de Woensdag gehouden stemming is te Amsterdam tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer S. R. Rodriguez do Miranda (S. D. A. P.). De stemming in Rotterdam had tot uitslag dat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren dr. Van Staveren (a en dr. Hoyer (lib.) Alle wevers en weefsters der firma Kan te Oldenzaal, ook zij die reeds elders werk zaam waren, zullen heden den arbeid hervat ten en worden allen door de firma aange nomen. Met de loting in Amsterdam is hot toch niet in orde. De heer Z. Gulden geeft in „Het Volk" een uitvoerige beschrijving van het gebeurde en do militie-commissaris heeft aan het „Hbld." meegedeeld, dat zijn inlichtin gen onjuist zijn gebleken. Philips' metaal- en gloeilampenfabriek heeft weer een aardige replame, nl. een vloei- drukker in omloop gebracht. Het dekschild geeft Volendammer meisje te zien, fantastisch1 belicht door een door haar omhooggehouden metaaldraad lamp. OE STAKING TE ROTTERDAM. In de Jobshaven te Rotterdam zijn thans 59 sleepbootjes opgelegd. Do machinisten van den Nederl. sloomsleep- dienst hebben geen gevolg gegeven aan do aanmaning, om zich bij hun kapiteins of de directie te melden. Op zes sleepbooten zijn do stakers door ander personeel vervangen. In een vergadering van het stakende sleop- bootpersoncel is besloten, de contracten, die do Bond van Machinisten en Stokers in Ne derland en de afdeeling dekpersoneel van den Cenlralen Bond van Transportarbeiders 'met 23 eigenaars van sleepbooten hadden gesloten, te verbreken. Het bestuur van den Bond van Machinisten cn Stokers heeft alle machinisten en stokers aangemaand, do booten, waarvoor het contract ai was geteekend, te verlaten. Dit geschiedde, omdat dezo sleepbooten het werk doen van de andere kantoren, waarvoor do staking voort duurt. Een 7jarig meisjo te Rotterdam kwam Woensdagmorgen de Keizerstraat uitgeloopen de richting van do Posthoornsteeg. Bij het oversteken van de tramrails ontweek het kind een juist passeerendc tram, doch werd gegrepen door oen tramwagen, die van tegen overgestelde richting kwam. Het meisje verdween onder den tramwagen en geraakte bekneld onder den baanschuiver. Door het snelle remmen van den wagenbe stuurder werd verder onheil voorkomen. Om standers lilden den tramwagen op en haalden bet meisje te voorschijn. Naar het kiekenhuis gebracht, bleek het hoegenaamd geen letsel te hebben bekomen. Do Rotterdamsche politie heeft een zee man aangehouden, dio vim oen collega een portemonnaio met honderd guldon en een gou den horloge had gestoten. Do vont beweerde, dat het horloge hem in Antwerpen weer onL- stolen was. In do pastorie te Weesp werd Woens dagochtend de inboedel van wijlen den pastoor verkocht. Tengevolge van den grooten toeloop van publiek zakte tijdens do veiling de vloer in. De gegadigden kwamen echter met don. schrik vrij. Te Zwijndreclit is Woensdagmiddag te ruim half twee een ernstig ongeluk gebeurd. Op de werf van de scheepsslooperij der firma Sunderman en Zoon was men bezig do masten tc lichten van een ijzeren hark, welke daar gesloopt wordt. Daarbij was behulpzaam do bok „Hercules" van de drijvendo bokmaat- schappij „Hercules". De machinist van do „Hercules" was, voor het verrichten van eenige werkzaamheden, in het kraaiennest van een der masten geklom men. Plotseling viel hij van zijn hooge stand plaats naar beneden, onder in het schip, waarvan bet dek reeds was weggebroken. Zijn maats snelden onmiddellijk toe en vonden hem in deemiswekkenden toestand liggen. Een dokter was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. Na een voorloopig verband te hebben aangelegd werd do onge-

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1