MIIDKLBI RliKCHK (01 RAIT. <!§r j Dinsdag 15 Augustus. j. met 191. 1S4' Jaargang. 1911 Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prg» per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. AdvertentiGn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen.' AdvertentiGn voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. w AdvertentiGn A 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE DA MAK Az., N.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. MisldeMrg 14 Augustns. Morgen (Dinsdag) is van 's morgens acht tot 's namiddags v ij f uren gelegen heid tot stemmen voor leden van den raad in het eerste en het tweede district. "Voor het tweede bevelen wij ten dringendste aan den heer M. G. B o it 8 s o n. Voor de stemming op Vrijdag 18 A u g., in het tweede district te V1 i s- •s i n g e n wordt door ons als lid van den raad, op de vroeger aangegeven gronden, ernstig aanbevolen de heer J. Krijger. Omtrent den heer mr. J. C. de Marez Oyens legt de „Arnh. Crt." de volgende zeer waardeerende getuigenis af. Allen, die hem gekend hebben, moeten vóór alles een diepen indruk hebben over gehouden van zijn innemende persoonlijkheid, van de urbaniteit zijner omgangsvormen, ■de aangename gesoigneerdheid van zijn uiterlijk bij een door de natuur zeer be voorrecht phjsiek. Hij was een man, voor wien het woord „beleefdheid" eene aandui ding was geworden van fijnheid van ziel. Hij waardeerde in ieder „den mensch" en die waardeering, dat hoog gevoel van te staan tegenover gelijken van oorsprong, gaf hem de charmeerende hoffelijkheid, die op heft en verwarmt en den persoon, van wien zij uitgaat, eer aandoet en hoog stelt. Daarnaast wist men in hem een man van groote bekwaamheid, fijn jurist, knap man van de praktijk, die door eene lange carrière van hoofdambtenaar zich had voorbereid om een uitnemend minister te zijn en in dezen werkkring het zeldzame voorbeeld te kunnen geven van doorkneed te zijn in de praktijk ■en de theorie eveneens te beheerschen. Daarbij kon bij zijn denkbeelden uiten in keurigen vorm, die het luisteren naar hem tot een genot maakte en waarvan toch de mooie uiterlij kheid den pittigen inhoud niet zóó overglansde, dat deze er schade onder leed. De heer De Marez Oyens was van huize uit en met overtuiging toegedaan aan de anti-revolutionaire partij. Hij was daarvan «en krachtig, doch tevens een bezadigd ver tegenwoordiger, wiens hooge eischen van wellevendheid in den uitgebreidsten zin des woords hem verhinderde een harts tochtelijk ijveraar of een protestansch ket terjager te zijn. Zijne partij werd, wanneer hij als Minister of als Eerste Kamerlid naar voren trad om zijn gezaghebbend woord te Jozef Israels.f Zaterdagmiddag te half rijf i3, zooals wo reeds ia een deel van onze vorige oplage konden meedeelen, do groote schilder in zijn villa te Scheveningen overleden, op 87-jari- •gen leeftijd. 87 ja.ar oud te worden on bijna tot het laatste ©ogenblik in het bezit te mogen blij ven van een frisschcn geest, en een onvermin derde werkkracht, het is een Zeldzaam voorrecht voor deen man zelf, en in dit geval een voorrecht voor de hoele kunstlieven de menschheid, die ieder jaar weer nieuwe kunstwerken rijker werd. Want Israels' werk heeft in zijn laatste jaren geen verzwakking getoondhot bleef wat onderwerp en senti ment betreft aan zich zelf gelijk, en in uit voering werd het steeds reiner en meer gelou terd doordat de uitdrukkingsmiddelen steeds eenvoudiger werden. Iedereen die het Suasso-museum in Am sterdam heeft bezocht, kent het groote schil derij uit (zijn vroegen tijd van den stoeren nsscber die met ©en kind aan do hand langs een graf loopt. Daarin is nog veel theatraals de sombere wolken, dat kruis op het graf, het vragend naar den vader opkijkend kindérgo- Srichtje, het is alles nog op effect berekend. En vergelijk met dat werk de schilderijen nit zijn jongsten tijd, dan zal men begrijpen wat (jre zooeven bedoelden, met dat reiner worden van zijn kunst. Een eenvoudig binnen huisje mot een of andere figuur is alles. Maar dan alléén door de uitdrukking van hot go- Wicht, door Öe zeldzaam mooi weergegeven spreken, op waardige wijze gediend. Het heengaan van zoo iemand is een verlies, niet alleen voor zijn geestverwanten, doch ook voor ons, liberalen, die in den man, die de regeeringsteugels in hand heeft of zitting heeft in de wetgevende vergadering des lands, boven alles verlangen te zien een man van karakter, van vertrouwen inboe zemende eerlijkheid en van diep bewustzijn dat de belangen van bet land boven partij belangen gaan. BENOEMINGEN. ENZ. Bjj kon. besluit: is benoemd tot commies der telegraphie 2de kl. E. J. van Brabaud, thans telegra phist en is benoemd tot ridder in de orde van >Oranje-Nassau" H. G. D. Cramer, direc teur van de Berghuizer papierfabriek voor heen B. Cramer, te Wapenveld, voorzitter van de Yereeniging van Necterlandsche papierfabrikanten. I. J. W. Volmer en W. N. Stassen zijn ter beschikking gesteld van den Gouv.-Gen. van Ned.-I., ten einde volgens de aanwij zing van dien Landvoogd werkzaam te zijn bij de commercieele boekhouding van de daarvoor in aanmerking komende gouver- nementsbedrijven daar te lande. De benoemde Gouverneur van Suriname zal aan hen, die hem voor dienstzaken wenscben te spreken, daartoe gelegenheid geven op Vrijdag en Zaterdag 18 en 19 Augustus a. s., telkens van des voormid dags half elf uur tot des namiddags half een uur, in het gebouw van het Dep. van Koloniön. De gewone audiëntie van den minister van landbouw enz. en van oorlog zal deze week niet plaats hebben. Uit Stad en Provincie. Zooals indertijd is gemeld, had het bestuur der „Yereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer" alhier het plan de verloting van voortbrengselen van Zeeuwscke kunst en industrie vóór November a. s. te doen plaats hebben. Het bestuur gaat thans met de zaak voortgang maken. Üe te verloten voorwerpen zullen te Middelburg in den loop van September en October worden tentoongesteldde ver loting zal in de tweede helft van October Van meer dan eene zijde was aan het bestuur gevraagd, of een Walchersche boerenhuifwagen op veeren ook voor ver loting in aanmerking zou kunnen komen. Ongetwijfeld is dit een voorwerp van Zeeuw scke nijverheid; het bestuur heeft dan ook een dergelijken wagen aangenomen. Maar daar een wagen zonder paard niet te ge bruiken is, heeft het bestuur besloten er een paard bij te voegen, waardoor een flinke hoofdprijs verkregen wordt. Het be atmosfeer wordt een stemming gewekt, zui verder dan die der vroeger gebruikte attri buten. O ja, het sentiment is nog steeds gebleven, on voor velen van ons, nuchtere Hollanders mot onzen tegenzin tegen alles wat naar over gevoeligheid zweemt, is er wel eens neiging om aan het woord sentimentaliteit te denken. Er is aan Israël ook wel verweten, dat hij do armoede gebruikte om de schilderachtig heid. Maar als men staat te droomen voor „Alleen op de wereld", dat stuk „geschilderd met tranen", voelt men bij den aanblik van dien als vernietigd naast het doodsbed van zijn vtouw neergezeten ouden man, zulk een vloed van hopeloos neerbuigende smart over zich komen, dat men niet meer aan overgevoelig heid denkt. En nu moge ihet waar zijn dat Israels in die ellende steeds het schilderach tige heeft opgezocht, een feit is het dat hij, r dan een ander voor hem, ons oog daar voor geopend heeft, en ook, dat de velen die nahem die ellende weergaven in al haar looi ijk heid en meest zonder Israels' sentiment, ten slotte weinig anders deden dan weerzin op wokken. Tegen die richting is trouwens ook spoedig reactie gekomen. Israels' werk moge „mooi" zijn, door dat mooie wordt toch nooit het diepe gevoel, het innige medelijden vervaagd. En juist weer door het mooie blijft iedere schilderij boeten. Wo herinneren ons een schilderij in hot Suasso-Museum, waarvan ons de naam niet te binnen wil schieten, waarop men in een binnenhuisje, een vrouw en een paar man een houtvuurtje ziet zitten. Hot heele schil derij ia grauw van armoede, de gezichten der stuur ontveinst zich niet, dat het daarmede een groote risico op zich genomen heeft, maar het vertrouwt, dat uit den verkoop der loten wel zal blijken, dat het publiek bereid is, de Yereeniging te steunen in hare pogingen. Morgen (Dinsdag) avond weer muziek op het Molenwater. Aanvang 8 uur. Door den Minister van oorlog is be paald, dat den miliciens der lichtingen 1907 en 1908, die dit jaar te Middelburg voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten komen en te Middelburg en om liggende plaatsen woonachtig zijn, tot een beperkt aantal kan worden vergund, in hunne woning te overnachten. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, moeten daartoe, zoo spoedig mo gelijk, het verzoek doen aan hun compag nies-commandant. Zaterdagmiddag ontstond in een wo ning in de Bogardstraat alhier eeu be gin van brand in de keuken, door het omvallen van een vetpan op het petroleum- comfoor. Door de bewoners werd dez« brand door het opwerpen van een deken spoedig gebluscht. Des avonds van dien dag werden de be woners in de omgeving van de Stationstraat opgeschrikt door brand in de fabrieksschoor steen van de olieslagerij op den Korendijk. Door het neerlaten der schoorsteenschuif was ook deze brand spoedig gebluscht. Zondagmorgen ontstond bij een schoen maker in de Nedersfcraat alhier, een be gin van brand door het vlam vatten een petroleumcomfoor. Met eigen krachten wist men den brand spoedig te stuiten. De aangerichte schade is gering. Door Gedeputeerde Staten van Zee- 1 ajjn d is de opening de jacht op klein wild bepaald als volgt: o. in de „Dames-", „Anna Maria-" en „Yolcker"-polders op Zaterdag 2 September 1911, met zonsopgang, met uitzondering van die op hazen- en fazanten, waarvan de opening wordt bepaald op Zaterdag 30 Sep tember d. a. v. met zonsopgang b. in Zeeuwseh Vlaanderen op Vrijdag 1 September 1911 met zonsopgang, met uit zondering van de jacht op fazanten, welke Maandag 2 October d. a. v. met zonsopgang wordt geopend; c. in het overige deel der provincie- op Vrijdag 1 September 1911 met zonsopgang met uitzondering vau de jacht op hazen en fazanten, welke op Maandag 2 October 1911 met zonsopgang wordt geopend dat voor de- geheele provincie de korte jacht "zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting dei- jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Dit Vlissingeu. In het „Grand Hotel des Bains" te Vlissingen werd Zondagavond een buitengewoon concert gegeven door de dames figuren spreken van zwoegen, onophoudelijk zwoegen. Maar de atmosfeer in dat schuurtje, of wat het ook moge zijn, is wonderbaarlijk; blauwig van de rook van het vuurtje en van de pijpen der rookende mannen in een schemer achtig licht. Men ruikt als het ware de rook, men voelt de benauwdheid van de lncht. Of neem eon ander: „Langs velden en we gen", een naargeestig herfstlandschap, een nat te modderweg langs een troostloos kaal vlak veld, met lang hangende, voortgezweepte wol ken. En op dien weg, wegzakkend in den mod der een sjofele hondenkar, met een armoedige oude vrouw er naast. Vrouw en hond, ze zijn allebei toonbeeld van armoede en afgeleefdheid ze sjokken voort, uitgedoofd van geest, alleen omdat het móet. 'M aar zie dan ook eens hoe mooi die lucht, dat wanhopig melancholieke vlakke land is weergegeven. Dat heele schilde rij werkt een huivering van kille nattigheid. Of nog een ander, dat. met de Rembrandtfees- ten te zien was in „Arti" in Amsterdam. Ook daarvan weten we den juiston titel niet, we mcenen „Ontwakende liefde", maar de juiste naam doet er weinig toe. Het on derwerp heeft daarop betrekking. Het was een lente-landschap in den avond, een buitenwegje bij een dorp, nog donkerder door de schaduw van de boomen. En daarop loopen een boeren jongen en een boerenmeisje naast elkaar, zwij gend maar met een half verbaasde uitdruk king in do droomendo oogen, alsof ze zelf niet begrijpen wat over hen komt. En ook hu weerhoe mooi is die schemering-stem ming, dat rale licht van den avond. Het heeft lang geduurd vóór Israels de rich ting gevonden had, waarlangs hij zijn mooiste Stella Riga, van de „Dalys Opera-Company' te Londen, en Phyllis Ross en de heeren Kenneth Yorke en Arthur Strugnell, alle voor zang, on den heer Aleidus Coenen uit Vlissingen voor piano. De zaal was slechts matig bezet; men prefereerde een verblijf op het terras op dezen fraaien zomeravond. Zij, die in de zaal vertoefden, gaven door herhaald applaus te kennen de prestaties der uitvoerenden te waardeeren. Het programma bevatte een aantal „songs" een tweetal kwartetten en een paar frag menten uit opera's, n.l. de proloog van „Paljas" en de zang van den toréador uit „Oarmen". De heer Coenen gal eeuige num mertjes voor piano, waaronder, een tweetal composities van hem zelf, „Morgengebed van den Iman" en „Egyptische dans". Door onbekende oorzaak is Zondagmiddag te drie uur ongeveer, het droge gras van den dijk, grenzende aan de terreinen der staatsspoor alhier aan het branden gegaan. Weinig scheelde het of de groote steenko- lenbergplaatsen der staatsspoor verbrandden mede. Tegen den wind in brandde echter in de richting van Souburg. Juist vóór de beschoeiing aan den Ouden Ylissingscben Weg werd het vuur door gemeente-politie tot staan gebracht. Zaterdag middag vergaderde de raad van Serooskerke. De rekening over 1910 werd goedgekeurd met een batig slot van f 400.55 de ontvangsten f 8909.55, de uitgaven f 8509 en de begrooting voor 1912 wordt aangeboden met een bedrag van f 8871.34 en een post van onvoorziene uitgaven van f 64.36 s. De heer M. Broerse, die voor het laatst de raadszitting: bijwoonde, ontving bij monde van den burgemeester den dank der verga dering voor zijn trouwe diensten der ge meente als raadslid bewezen. Nadat deze hiervoor had bedankt, werd de vergadering gesloten. Het wekelijksche bal in de warme zaal van 't paviljoen te Domburg was Zaterdagavond gepromoveerd tot bal cham- pötre. Buiten voor de veranda was een dansvloer gelegd en het terrein was a giorno verlicht. Een en ander gaf daar een vroolijk aan zien, dat nog verhoogd werd door de leven dige dansertjes en danseresjes, die op de maat van de muziek uit de tent heen en weer huppelden. Later op den avond werd ook door volwassenen druk van den dans vloer gebruik gemaakt, Het weer was zacht, de krachtige wind werd door een heining tegengehouden. In de Vrijdag te Borsselen ge houden raadszitting werd de gemeentereke ning voorloopig vastgesteld in ontvangsten f 26.752.27 en in uitgaaf f 26.066.24, batig saldo f 686.03. De rekening van het burgerlijk armbe stuur stelde de raad voorloopig vast in ontvangsten f 1140.01 '/2 en in uitgaaf f 1113,88'/, met een batig saldo ad f26.13. De heeren P. Dekker en J. Bruinooge werden als raadslid toegelaten. werken. Zou maken. Teekenen deed hij reeds (als jongen in Groningen. Toen hij 18 jaar was kwam hij hij Kruscman in Amstordam. Vier jaar later ging hij naar Parijs, waar hij tot 1848 fcleef. Maar eerst in 1855, toen hij wegens een. aanval van rheumatiek een tijdlaag in het toen nog onbekende vfsschersdorpl Zandv-oort kwam, liet hij het genre van histo rische stukken, waaraan hij zich tot dien tijd had gewijd, varen, en begon hij zijn visschers en visschersvrouwen en kinderen to schilderen. Nu wo dat woord „kindoren" neerschrijven voelen we ook dat we hierboven onvolledig zijn geweest door hem alleen als schilder van menschcn-wee te schetsen. Dat bleek trouwens reeds uit dat schilderij van de ont wakende liefde. Maar iedereen kent hem, al i8 hot ook in maar al te vaak slechte reproducties, als do schilder van do visschorskinderen spe nd aan het strand. En dan ook dient nog gewezen te worden op zijn protrelten, alles behalve fijn afgewerkt en integendeel vol vegen en smeren, maar prachtig van karakter-uitdrukking on met een lichteffect dat aan Rembrandt doet deuken. Hoe ontzaglijk Israels* verfrischende werking op do schilderskunst is geweest, kan men het best begrijpen, wanneer men zijn werk en wat thans in ons land gemaakt wordt verge lijkt bijvoorbeeld mot de koude romantiek ran een Ary Scheffer, in zijn tijd do hooggo- roemde schilder, die ook door Israël in diens jougd bewonderd werd. Dat is natuurlijk niet alleen aan z ij n invloed te danken. De Marissen, Mauve, Bosboom, en nog zooveel anderen dor Haagsche school tellen ook als grootmeesters Aan do wed. P. Griep te Rilland- B a t h, wier echtgenoot kort geleden door een zonnesteek werd getroffen, is vanwege de Centale Landbouw-Onderlinge een levens lange rente toegekend. Ook de kinderen be neden de 16 jaar komen tot zij dien leeftijd hebben bereikt in het genot eener wekelijk sche uitkeering. Door dit ongeval springt weer duidelijk in het oog, hoe goed de landbouwers han delen door op deze wijze voor hun werk lieden te zorgen. Dit bewijst ook het volgende geval. De huisvrouw van den veldarbeider A. K., die voor twee jaar bij het snijde* van gerst het ongeluk had, haar eene oog zoo te kwetsen, dat geneeskundige hulp dringend noodig was, had verleden week andermaal hetzelfde ongeluk bij het snijden van graan, maar nu aan het andere oog. Gelukkig heeft de landbouwer, voor wien zii werkte, ook zijn personeel tegen onge vallen verzekerd. Uit het verslag over het jaar 1910 van de spaarbank van het departement Zierikzee der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" blijkt dat meer werd inge legd 'dau uitbetaald f 16710.20* en het ge tal inleggers is vermeerderd met 191 en bedroeg op 31 December 1910 3047. Gedurende het jaar 1910 hadden 2605 inlagen en 1034 uitbetalingen plaats. De rente bedraagt sedert 1 Maart 1907 3B/I0 In de spaarbusjes, die in bruikleen waren gegeven aan een aantal jeugdige inleggers die een te goed hadden van minstens f2.50 werd in 1910 bespaard f 1849.76 hetgeen pleit voor de goede werking van dit spaar systeem. Door genoemde spaarbank werd een afdeeling „Schoolsparen" opgericht vol gens het stelsel door de gemeente-spaarbank te^Maastricht toegepast, Het onderwijs-per- soneel had welwillend „medewerking" toe gezegd voor den verkoop van spaarzegels. Het resultaat heeft de verwachting vau het bestuur der spaarbank verre overtroffen. Gedurende do maanden September tot en met December is door de kinderen door middel van spaarzegels bijeengespaard f 1259.94 en waron 344 spaarboekjes uit gereikt. Yolgens de balans op 31 December 1910 der spaarbank bedroeg het debet en credit f 1.186052.74 en hetreservefondsf 109.351.44' In de afgeloopen week van 7 tot 13 Aug. werden aan do haven van Philip pine slechts 1540 balen mosselen A 90 KG. verzonden. Deze geringe verzending is een gevolg van de voortdurende warmte. Hiervan gin gen naar geregelde afnemers naar België en Frankrijk 920 balen tegen 5 a 6 fr. per baal Door Hollandsche en Belgische venters werden nog 760 ton A 60 KG. gekocht tegen 2a 3 fr. per ton. Er werden 380 ton Zeeuwseh mosselzaad A 100 KG. verkocht tegen f 1,35 A 1,45 per ton. Door de blij vende warmte werden slechts 8 manden garnalen A 20 KG. verkocht tegen f 2.85 A f 2.95 per mand. me©. Maar van dio grooton was Israels ©e» van de grootste®. Omtrent d© laatst© oogonblikke® ran Israels meldt het „Vaderland", nog dat do schilder in de laatste dagen, ook door de geweldige hitte, rusteloos was en niet kon. slapen. Maan dag had hij echter nog van 't terras zijner villa naar het vuurwerk gekeken en Donder dag was hij uit rijden geweest. Maar de eet lust begaf hem en hij wilde geen. bezoeken meer ontvangen: Jan Veth was een van de laatsten, die bij hem werd toegelaten. Vrijdag namen zijn krachten sterk af; de geest bleef evenwel helder. Nog dezer dagen werkte hij zijn reisindrukken uit Engeland en hij had pas een paar teekeningen voor de Hollandsche Teeken-Maatschappjj voltooid. Kalm zonder doodsstrijd, scheidde hij van deze wereld. Een lang ziekbed bleet hem gelukkig gespaard. Vermoedelijk zal Israels Dinsdag van uit zijn woning aan de Koninginnegracht op het Joodsche kerkhof aan den Scheveningschen ~"eg worden begraven. Hoe zeer Israels over de heele wereld go- eerd werd blijkt uit een opsomming van zijn decoraties. In 1860 kroeg hij de Leopolds orde van België, eönigo jaren later de orde van don Nederlandschen Leeuw. Later kreeg hij nog de orde van het Legioen van Eer, de orde van Frans Jozef van Oostenrijk, de orde van de Kroon van Italië, do orde van Wur- tomberg en de Orde ran St. Michael van Beyereo.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1