BIJVOEGSEL üiMellrarg 12 Aug. FEUILLETON. DE DIAMANTMAKER. Ontferwüs. LANDBOUW. laandag 14 Aug. 1911, no. 190 I£andbouu)fwoniek YAM OKIIH VA8TÏ» KEBBWBttKEK. Nog eens groene bemesting. (Vervolg). In het vorig opstel hebben wij getracht dui- dellqk te maken dat een kalkbemesting onmis baar is; thans doen zich omtrent die be mesting nog de volgende vragen voor: 1. hoeveel kalk dient men bij een bemesting per hectare te gebruiken? 2. hoe vaak dient een kalkbemesting her haald te worden? 3. hoe moet de kalkbemesting plaatshebben? Proeven hebben aangetoond dat voor zeer zware sluitende kleigronden 2000 KG per hectare voldoende kan geacht worden en een ielfde hoeveelheid noodig is om zure weilanden, kenbaar aan de vele biezen, die daarin (gevonden worden, te verbeteren. Voor lichtere kleigronden kan men volstaan met 1500 KG, welke hoeveelheid voor zavel gronden gebracht kan worden op 1000 KG en op nog lichtere gronden tot 7 k 800 KG. Zoodanige bemesting kan men om de 5 of 6 jaar met vrucht herhalen. De bemesting met kalk geschiedt overigens op de volgende wijze: Men brengt de kalk op het te bemesten land aa" in hoopen van 25 of 50 KG, die op nagenoeg gelijken afstand van elkander staan. Deze kalk moet ongebluscht zqn. De hoopjes kalk begiet men met water, ^8 liter per 25 KG, en bedekt ze daarna van alle zijden met aarde. Vertoonen zich in die be dekking scheuren, dan worden deze dicht gemaakt Na twee of drie weken worden bij droog weder de hoopen kalk met hare bedekking door elkander gewerkt, gelijkmatig over het veld uitgespreid en zoo spoedig mogelijk ondergeploegd. Uit het voorafgaande zien wij, dat in een vruchtbaren akker noodig zijn: a. de bestanddeelen waaruit de planten worden opgebouwd; b. de noodige hoeveelheid humus; c. een zekere hoeveelheid kalk om de ver schillende voedende bestanddeelen te ontleden en tot opneming door de plant geschikt te maken. In zekere mate voldoen alle bemestingen adn die drie eischen, maar slechts in zekere mate, nooit geheel. Heeft kleigrond een goede structuur, dan kan men met goed gevolg jaren achter elkan der kunstmest gebruiken, mits men den stop pel niet te kort neemt, het graan met de sikkel snijdt en niet zoo kort mogelijk boven den grond afmaait. Door de wortels en den 'angen stoppel wordt weder een vrij aanzien lijke hoeveelheid humus in den grond terug gebracht. Teelt men daarentegen vruchten, die nage noeg alles aan den grond ontleenen, zonder daarvoor iets van eenig belang terug te ge ven, ,bqv. suikerbieten, waarvan de wortel naar de fabriek gaat en het loof door het vee als voedsel wordt gebruikt, mangelwor- telen, aardappelen, vlas e. a., dan heeft er een aanzienlijk verbruik van humus plaats, waarvoor nagenoeg niets terug keert. In het te kort aan humus moet worden door stalmest of grocnbemesting. Nu is de voorraad stalmest, die op onze gewone landbouwbedrijven gemaakt wordt, veel to klein om in de behoeften aan humus en plantenvoedsel te voorzien. Om hiervan overtuigd te zijn raadplege men de volgende cijfers: Op 1000 KG goeden stalmest heeft men on geveer 750 KG vochtdeelen, 200220 KG humusvormende en stikstof- houdende stoffen, en 3540 KG mineraio bestanddeelen en zouten. De stikstofhoudende en de minerale bestand deelen bevatten 4,2 KG stikstof, 1,9 phosphor zuur, 5 kali, 4,5 kalk Een goed© oogst suikerbieten, waarvan de bladeren gebruikt worden voor veevoer, ont- '.emt aan den grond per hectare; 135—140 KG stikstof, 50—60 phosphorzuur, 200—205 kali, 100—110 kalk. Een daarop volgende tarweoogst zou, om goed te kunnen zijn, gebruiken: 100—110 KG stikstof, 40—45 phosphorzuur, 80—86 kali, 16—20 kalk. Deze cijfers, die natuurlijk slechts het gemid delde aangeven van de uitkomsten van talrijke "erzoekingen, maken het volkomen duidelijk vooral wanneer men daarbq bedenkt, dat onze akkers, toen men uitsluitend van stalmest gebruik maakte, hoogtens om de vqf, vaak slechts om de zeven jaar eene bemesting ont vingen maken zeiden wij het volko men duidelijk, dat vóór de kunstmeststoffen in gebruik zijn gekomen, door geheel Zeeland op groote schaal roofbouw is gepleegd, terwijl daaruit ten andere blijkt, dat ook door den stalmest alleen onmogelijk kon voorzien wdr- sa in de behoefte aan humus. De ontbrekend© hoeveelheid voedende stof fen wordt aangevuld door kunstmest; de noo dige humus kan verkregen worden door groenbe- mesting, die wanneer men daarvoor planten gebruikt, die tot de vlinderbloemigen behooren, tevens dient om den grond te verrijken met stikstof. Brengt men, om een enkel voorbeeld te ge ven, na den oogst van het wintergraan op het stoppelveld eene bemesting van superphosphaat en kali, ploegt men het daarna om en zaait men daarin het zaad van een stikstofverza- melende plant, die later nog groen wordt onder- geploegd, dan ontvangt de bodem daardoor stikstof, phosphorzuur, kali en humus, overeen komende met een volledigen plaatsvervanger van stalmest, die bovendien op dezen laatste nog vooruit iseft, dat de groene massa sneller in den grond verteert dan stroo en dat de aangevoerde stikstof een hoogere waar de voor de bemesting heeft dan de stikstof uit den stalmest. Overigens bevordert de groene bemesting de vorming van dauw, vernietigt het onkruid en houdt den bodem 'warm en vochtig i Vooral van groot belang is do groenbemes- ting voor landerijen, die op grooten afstand gelegen zijn van de hoeve, omdat de toevoer van stalmest daarheen gepaard gaat met groote kosten, die door de groenbemesting voorko men worden. ns willen wq meer in 't bijzonder stil- bij de planten, die voor groene bemesting de meest geschikte zijn. Voor zware gronden bevelen wij in de eerste plaats aan de gele hoppeklaver. Men zaait daarvan ongeveer 10 KG per gemet in 't voor jaar onder haver, tarwe of eenig ander halm gewas. Zoodra de voorvrucht geoogst is, ont wikkelt do klaver goed en kan in November ondergeploegd worden. Proeven hebben aan getoond dat door de groene plant en de wortels ongeveer 75 kilogram stikstof in den bodem was gebracht. In de t woede plaats noemen wij de behaarde wikke (vicia villosa), die zoowel op lich tere als zwaardere gronden verbouwd kan worden. Deze wikke wordt na den graanoogst dien van koolzaad in den stoppel uit gezaaid, daarna wordt de grond ondergeploegd. Men gebruikt hiervoor per gemet ongeveer 40 KG zaad, gemengd met 20 KG St-Jans rogge, de laatste om aan de wikken bij het omhoog schieten eenigen steun te verleenen. Men ploegt de wikke in hot voorjaar onder en plante daarna i n den goedbewerkten grond aardappels. Ook de gewone wikke kan hiervoor gebruikt worden. Wil de plant, wij herhalen dit hier, die men voor groenbemesting gebruikt, waarlijk aan de verwachting voldoen, dan moet zij gezaaid wor den in een grond, die geen gebrek heeft aan phosphorzuur, kali en kalk, terwijl deze laat ste nog bovendien aanwezig moet zijn voor verdere ontleding van vruchtbaaimakende stof fen, die zich in den grond bevinden. Staat de plant, die men voor groenbemes ting gebruikt, armelijk, dan levert deze hoe genaamd geen nut. (Slot volgt). nen rente garantie zal wellicht in dozen veel doen. Naar hot Engeleoh ran ARTHUR B. REEVE. Waterleiding Zeenwscli-Ylaanderen W. D. Het voorloopig comité, dat zich indertijd in dit deel van Zeeland op verzoek van don hoofdinspecteur der volksgezondheid gevormd heeft, kon, zoo schrijft men ons uit Oost- Cadzand van een en ander denken? Zouden burg, moeilijk een gunstiger tijdstip gekozen de gemeenteraden, gehoord alles wat de heer hebben lot het bespreken van waterleidmgs dr. Jenny Wijerman zoo duidelijk en zeer bo- plannen en belangen, dan het tegenwoordige, i vatlelqk vertelde, kunnen besluiten tot het Immers de langdurige droogte deed ook doen van den eenigen stap die van hen ver hier groot gebrek aan water ontstaanalom langd wordt, n.l. de wenschelijkfaoid uitspre- hoort men van ledige regenbakken, van wel- ken van de tot stnndkoming van één centrale putten die wel 3 maal per dag ledig gepomptwaterleiding voor Zeeuwscb Vlaanderen? worden, van putten op de hofsteden, die uit- j De door den Staat waarschijnlijk te verlee- gedroogd tójn. Ouden van dagen herinneren tóch nauwlijks zoo'n lagen waterstand waarge nomen te hebbensommigen weten nog te spreken van de warmte en droogte van 1868 en (1859. Een massa menschen hebben in enkele weken slechts nu en dan een frisschen dronk kunnen nuttigenmen drinkt, vooral onder den werkenden stand, meestal koffie en thee; het water daarvoor moet gelukkig ge kookt tójn anders zouden wellicht reeds tal van (zieken zijn voorgekomen. Sommige land bouwers kunnen op hunne hofsteden geen drinkwater meer bekomen en moeten het in tonnen en bakken van verre halen. Het ar tikel melk wordt zeer schaarsch zoodat hier en daar reeds moet opgehouden worden met venten. Met veel belangstelling werd dan ook uit gezien naar de beslissing, die de gemeenten zouden nemen op de bijeenkomst, Vrijdag hier te houden ter bespreking van een water leiding. Zooals in 'tkort in ons vorig nommer reeds is gemeld, waren uit dertien van de zestien gemeenten de raden tegenwoordig of vertegen woordigd. Dr. Jenny Wijerman, de welbekende secre taris der Staatscommissie in zake het wa terleidingswezen, hield een causerie over de mogelijkheid der totstandkoming eener water leiding in ons district. Dr. Wijerman schetste de geschiedenis van de Zuid-Bevelandsche waterleiding; een onder neming, in "t begin als echt Amerikaansch betiteld, ja een dwaze fantasie genoemd, - waaromtrent nu toch kan worden medegedeeld dat de eerste scheepsladingen buizen onder weg zijn. Verder loonde de spreker aan, dat geen vol doende water aanwezig kan zijn in den bodem van Zeeuwsch Vlaanderen. Immers dit bleek reeds uit een officieel in Belgié uitgebracht verslag aangaande den watervoorraad in Noord-België, maax ook uit horingen, gedaan in jde (buurt van St. Jansteen. Het water voor een waterleiding in Zeeuwsch Vlaande ren zou derhalve moeten betrokken worden uit Westelijk Noord-Brabant, waar de gedane on derzoekingen hebben bewezen, dat er eene onuitputtelijke voorraad van water onophou delijk pp enorme diepte naar de Noordzee vloeit. Pit water zou door eene ontzaglijke buis moeten gevoerd worden door de Schelde benoorden Antwerpen en daartoe zouden noo dig tójn de medewerking en toestemming der Belgische regeering en deze kan alleen verkregen worden langs den diplomatieken weg. Onze regeering kan de noodige stappen doen ,zoodra haar genoegzaam gebleken is, dat men verlangend is naar een waterleiding. Toen vanwege het tegenwoordig comité aan de regeering geldelijk steun gevraagd werd tot het doen van onderzoekingen, werd bericht ontvangen dat do regeering zekerheid wenscht of de gemeenten in beginsel geneigd tójn, mede te (werken. Immers als er geen algemeen verlangen is, kon de regeering ook niet tot de Belgische regeering zeggen „Die en die gemeenten zouden gaarne een waterleiding hebben en zijn gedwongen het water daartoe te (betrekken uit Westelijk Noord-Brabant; om dat water evenwel te hekomen moet buis door de Schelde komen op uw grondgebiedwilt ge daartoe uwe toestem ming geven?" De heer Wijerman toonde duidelijk aan dat de gemeenten met een dergelijke toezegging of verzoek, geen enkele geldelijke verplichting op zich nemen; ze hebben alleen in hunne raadsvergaderingen de wenschelijkheid uit te spreken en dan zal zeer zeker de regeering alle hulp en steun verleenen. Spreker wees erop dat ook voor later de geldelijke risico niet noemenswaardig kan zijn en dat een wa terleiding, ook in een streek als hier waar men over het algemeen goede regenbakken beeft, toch op den langen duur een zegen kan zqn, omdat door den aanleg daarvan do gelegenheid (geboden wordt tot verdere ont wikkeling, lot het voeren van den landbouw op nieuwe banen, tot het ontstaan of uitbrei den van industrie. Hij wees verder op nuttige eener leiding in de kommen der ge meenten, waar kosteloos op zeer korte af standen de noodige brandkranen kunnen wor den aangebracht, en op de boerenhofsteden, die ook tegen zeer billijke voorwaarden kun- zijn ze ook nog zoover BENOEMINGEN. ENZ. Bij kon. besluit is benoemd tot land meter der domeinen te 's Hertogenbosch, H. F. C. Smeulders, thans landmeter van het kadaster te Eindhoven. Bestemd zijn voor Ned,-Indië voor onder wijzer bij bet lager onderwijs H. J. J. van Betten en L. P. P. Pennock, beiden te 's-Gravenhage, H. van Maurik te Zaandam, R. Bonma te Terwispel, J. J. Antonietti te Rotterdam, E. P. J. F. H. Erkens te Roer mond, D. Tbolens te Santpoort, J. Hof kamp te Weesp, en Th. F. de Korte te Winterswijk, en voor waterstaatsopzichter A. Hubbeling te Leiden. OOST-INDIE. In zake de quaestie met Portugal opTimor>- MIDDELBURG IN 1910. (Uit het Gemeenteverslag). (Slot). Vanwege de gasfabriek werden verschillende euwe hoofdleidingen aangelegd. Met uitzon dering van de ijzeren bekapping der oude j stokerij, bevinden tóch de gebouwen in goeden staat. Er werden 1.966.520 M^as geprodu ceerd en 84581 H. L. kolen verbruikt. De kolen leverden 113.043 H. L. cokes op, de Wordt medegedeeld dat gedurende de onderhui- teerproductie bedroeg 340 860 K. G. en do j delingen over het geschil, waarbij stilzwijgend voortgebrachte hoeveelheid ammoniakwater do voorloopige handhaving van het „status was 5600 H. L,. Voor de zuivering van hetquo" werd verondersteld, een schermutseling gas werden 60 000 K. G. ijzer-oxvde-hydraatplaats bad tusschen Portugeescho en Neder- gebruikt. Do lichtgaskracht van het gas be- j londsche troepen. droeg gemiddeld 14.30 Eng. standaardkaar- De Gouverneur-generaal heeft aan den gon- sen, terwijl op de balans van 31 December verneur van Portugeescb-Timor zijn leodwe- 1909 de gasmeters voorkomen tot een waarde, zen betuigd over het verlies van menschen- van f 5000. levens bq deze schermutseling en de vrijlating De prijs voor hel lichtgas bedroeg 75 cent van gevangen genomen Portugeesche militairen per M3 voor de eerste 200 M3, en boven diegelast. hoeveelheid 86 cent por M3. Het aantal straatlantaarns bedraagt 412, die 0.150 M3 gas per uur gebruiken. Tijdelijke versterking van het aantal hand langers en sjouwerlieden was noodig. Op 1 Januari 1910 was de fabriek aan de gemeente f 91.574,99 schuldig en op 31 De cember van dat jaar f 760 85.49. Het saldo der exploitatierekening over 1910 bedraagt f 38.789.12. Wat de duinwaterleiding betreft wordt ge meld dal de gebouwen aan het pompstation met de heide cokestorens en filters in goeden staat verkeeren. De helmbeplanting der duinen blijft goed in groei, terwijl voor een goed onderhouden der duinen werd zorggedragen. De watertoren en het hoogreservoir keeren in goeden staat. In de stad werden nieuwe hoofdleidingen aangebracht. De duin waterautomaten, die goed blijven voldoen, le verden 3600 afgelegen. Klaar zou het dan zijn met alle gedelf en getob. Wat zouden de bewoners van 'tland van De assistent liet eenige druppels water op de electroden vallen. De weeë reuk nam gewei- ig toe. Ik voelde mij bezwijmen, maar met '•en krachtige inspanning richtte ik mij weer '•p. Ik verbaasde mij er over dat Kennedy de lampen zoo goed doorstond, want ik leed aan zwaro hoofdpijn en misselijkheid. „Stop!" donderde Kennedy plotseling. „Er is al genoeg cyanogieen in de kamer. Denkt 'i dat u mij half bewusteloos op straat kunt zetten, om dan door een doktor te laten ver klaren dat wij aan longontsteking lijden?" Of •dat wij in het hospitaal sterven, zooals een 2eker bankier verleden jaar, nadat hij had bygewoond hoe een alchemist zilver maakte uit blijkbaar niets. De uitwerking van die woorden op Poissan was verschrikkelijk. Hij kwam naar Kennedy toe, terwijl de aderen op zijn voorhoofd zwol len. Zijn wijsvinger schuddend, riep hij uit „Zoo 1 Weet u dat IU bent geen profes sor, en dat is geen bankier. U bent spionnen, spionnen 1 U komt van de vrienden van Moro- witsj, niet? U bent te ver met m(j' gegaan." Kennedy zei niets, maar ging achter uit en nam Izijn jas en hoed van het raamkozijn. Het akelig doordringende licht van de vlam mentongen van hot fornuis speelde op het matglas. Poissan lachte op hollen toon. „Leg uw hoed en jas neer, mijnheer Kennedy," riep hij. De deur is gesloten, de ramen zijn van lrali©3 voorzien, de telefoon draad is afgesneden, en u bent hier een paar honderd voet van de straat. We zullen u hier laten, tot de dampen u bedwelmd heb ben. Francois en ik kunnen ze verdragen tot op een zekere hoogte en als we dat punt be reikt hebben, gaan we heen." Inplaats van gedrukt te worden, deed Ken nedy stoutmoediger, terwijl ik me zoo zwak Het Portugeesche bewind had nadrukkelijk verzocht aan het geschrevene en besprokene openbaarheid te geven. - Te Breda slaagde Donderdag voor de hoofdacte mejuffr. A. G. Jongepier van Middelburg. Dit ter verbetering van een bericht naar aanleiding van een ons toen gezonden on duidelijk telegram. Voor het Gouvernements-eiaraen bij de Radio-telegraphie is geslaagd de heer Jobs. Onderdijk van Sirjansland. Tijdelijk is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Veendam, E. G. Hartliet, duinwater op, terwijl optbans onderwijzer aan een openbare lagere terwijl op 31 December 1910 2882 perceelen school te Amsterdam, en tot leeraar aan de aan de leiding aangesloten waren tegen 2835 R. H. B. S. te Hoorn en Alkmaar W. N. een jaar te voren. j Francken, leeraar aan de R. H. B. S. te Op 1 Januari 1910 was het kapitaal door Den Helder, met vergunning laatstgenoemde de gemeente verstrekt f 496636,785het saldo betrekking te mogen blijven bekleeden. der exploitatierekening over dat jaar bedraagt i Met 17 September 1911, zal aan de R. f 13683.50. IH. B. S. te Steenwijk de betrekking van leeraar in de wiskunde en het boekhouden komen te vaceeren. Het aantal wekelijks te geven lesuren be draagt 19. Men zie de „St. Crt" no. 188. Dr. J. A. VollgrafF, te Leiden, is tot we deropzegging toegelaten als privaat docent in de faculteit der wis- en natuurkunde ann de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de geschiedenis der natuur- en wiskunde. Het kapitaal, door de gemeente verslrekt, be draagt nu f 497.852 365. Voor de verslagen der verschillende plaatse lijke commissies van toezicht op de scholen deze gemeente en ook voor de jaarver slagen van bnrgeravond-, ambachts- en han delsschool, verwijzen wij naar het reeds vroe ger gepubliceerde. Mr. J C. DE MAREZ OYENSf Het ljjk van den vermisten oud-minister mr. J. C. do Marez Oyens in Vrijdagmiddag toe valligerwijze door een houthakker gevonden. 'ang aan den Geiststeg is hij waarschijn lijk door een beroerte getroffen en van een groote hoogte naar beneden gestori. Daar op het ljjk alle voorwerpen van waarde terug- Te Koudekerke is Vrijdag, onder :itterschap van den heer P. Maas, een ver gevonden werden is de gedachte aan mis- i gadering van de landbouwvereeniging gohoi daad uitgesloten. Met hem gaat een man heen die door velen ook buiten den kring van zijn naaste geest verwanten, zeer zal worden gemist en bij hen in hoog aandenken zal blijven. 21 Januari 1845 werd de overledene te Am sterdam geboren en wijdde zich na voltooiing van tójn studies vele jaren aan het handels- en (credictwezen. Langen tjjd heeft hij aan het hoofd gestaan van do afdeeling Handel en Spoorwegen, toen nog aan het Departement van Waterstaat ver- cenigd. Als hoofd van dit Departement had hij zitting in hel fcabinet-Kuyper. Na de groote spoorwegstaking in 1903 nam do overledene de verbetering der arbeidsvoorwaarden voor het spoorwegpersoneel krachtig ter hand Na zijn aftreden als minister werd nog her haaldelijk een beroep gedaan om zijn diensten ten behoeve van den Staat. Do lieer De Marez Oyens was commandeur in de orde van den „Nederlandschen Leeuw". Sedert verleden jaar had hij zitting in de Eerste Kamer, waar heen de Staten van Zuid-Holland hem af vaardigden ter vervanging van baron Van Ileockeren van Keil. De overledene behoorde lot de anti-revolu- tionnaire partjj. voelde worden, dat ik bang werd voor een handgemeen met Poissan en Frangois, die zoo frisch schenen of er niets gebeurd wa' „Dat zou u niet veel voordeel bezorgen,'' antwoordde Kennedy, „want wij hebben geen brandkast mot juwcoleta voor u te berooven. En in onze zakken zijn geen sleutels te ste len. En laat mij u dit nog Zeggenu bent niet de «enige man in Londen die het geheim van thermiet kent. Ik heb het aan de politic ver teld, en zij wachten slechts op een gelegenheid om den man, die de correspondentie van Morowitzj onder letter P. vernietigde, te vinden, en den boroover van zijn brandkast te arrestecren. Uw geheim is verklapt." „Dat zal ik u betaald zetten 1" riep Poissan. „Frangois en ik gaan door een eigen uitgang naar do achterlift Binnen twee uur kan de heele Landensche politie ons niet vinden Maar in dio twee uur zullen jullie twee bedriegers verstikt zijn door cyanogeen, net als Morovitsj, wiens juweelan ik nu toch in mijn bezit heb." Hq ging naar oen anderen deur, en bleef daar met een spotten den lach staan. Ik wilde naar hem toeloopen, maar Kennedy bief zijn hand op. Juist op dat oogenblik hoorden we hel open schuiven van de liftdeur, en haastige voetstap pen in den gang. Kennedy haalde zijn revolver te voorschijn, en begon de kogels snol achter elkaar af to schieten. Toen de rook optrok, verwachtte ik Poissan en Frangois op den grond te zien liggen. In plaats van op hen had Kennedy op het slot van de deur naar de gang gevuurd. Hij had het in stukken geschoten. De heer An drews en zijn mannen renden de gang door naar ons toe. „Wel, vervloekt!" riep Poissan, „wie liet die kerels binnen? Bent u een toovernaar" Kennedy glimlachte koel, terwijl de ven- tillalio het vertrek bevrijdde van het doode lijk cyanogeen. ,Aan het raamkozijn aan de buitenzijde," zei hq, „heb ik een draadverbinding met een selenium-cel aangebracht. Selenium is een slechten jelectricitoits-geleider in het donker, en oen uitstekend© geleider in het licht. Ik heb eenvoudig mijn jas en hoed weggenomen, en het licht uit het fornuis, dat ons zou Ver stikken, speelde door het glas op de cel. Daar door werd de stroom gesloten zonder dat u vermoedde, dat ik in verbinding stond met den. Als afgevaardigde naar verschillende verga deringen werden gekozen de heeren P. Maas en C. Boone en als plaatsvervangers de heeren P. de Witte en F. Brasser Het aftredend bestuurslid, de hoer F. Brasser, werd bij acclamatie herkozen. Een voorstel van het bestuur, om den kunstmeststrooier te vcr- koopen werd verworpen. Besloten werd f 25 subsidie te verleenen aan een eventueel te hou den cursus. Een voorstel van den kring Wal cheren, tot gezamenlijk aankoop van kunstmest werd verworpen, op grond dat er moeilijk heden zullen ontstaan bij de levering. Besloten werd geen leden van een andere gemeente waar een vereeniging bestaat aan te nemen, tenzij bij hooge uitzondering. Een voorstel van den kring om te komen tot veeverkoopvoorwaarde, werd aangehouden tot een volgende vergadering. Aan een voorstel van denzelfden kring tot oprichting van een veeverloscursus, zal ad hesie worden betuigd. Eenige duizende kilos kunstmest werden Hi stoid. Te Z o u t e 1 a n d e is bij de melk koeien van den landbouwer C. J. Koppejan mond- en klauwzeer geconstateerd. Dit is het eerste geval dat aldaar voorkomt. vrienden buiten op straat; beneden klonk een belletje jen hier zijn ze. Mijnheer Andrews hier is de moordenaar van Morovitsj on in zijn handen zijn diens diamanten die Poissan was naar het fornuis geloopen. Met een snelle beweging greep hij de lange tang en wierp iets in het fornuis Er ontstond oen wolk van een verstikkenden damp. Kennedy sprong naar de knop en draaide den elec- trischen istroom af Met de tang haalde hij een vormeloozen klomp waardeloos zwart gra- phiel voor den dag. „Dat is alles wat van do kostbare Mo- rowitsj-juweelen is overgebleven," riep hq spq- tig uit. „Maar we hebben den moordenaar." „En morgen gaat er een cheque Tan twin- i tig duizend pond naar mevrouw Morowitsj met oen betuiging van nederige verontschuldiging en sympathie", voegde de heer Andrews e* aan toe. „Professor Kennedy, u hebt uw ho norarium verdiend."

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 5