MIDDELBUMSCHE COFRAiT. V 154' Jaargang. Maandag 14 Augustus. Middelburg 12 Augustus. Iff! Sled «n Provincie. LANDBOUW. BUITENLAND. N." 190. 1911 Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pryt per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor bet eerstvolgende nummer moeten des i aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE IiA MAR Asb., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. 85 deze courant behoort eon bijvoegsel. Dinsdag moet in de districten I en II te Middelburg wederom een stem ming voor een lid van den raad plaats hebben. Den vrijzinnigen kiezers in het eerste achten wij ons niet geroepen een be paalde aanwijzing te doen. De heeren mr. J. Adriaanse en J. Terpstra zijn beiden vooruitstrevende mannen van erkende bekwaamheid, tns- schen wie onze partijgenooteu zeker wel een keuze kunnen doen. Een ander geval is het in het tweede district. Daar geven wij de voorkeur aan den heer M. G. BQaSSON, lid der firma M. H. Boiisson en Zonen. Hem een plaats in den rand te ver schaffen, niet. alleen als vertegenwoordiger van den winkelstand maar vooral groothandelaar, zooals bij is, met een ruimen blik op zaken, kan niet anders dan nuttig en in het belang der gei zijn. Aan zulke handelsmannen heelt dat college vooral behoefte. Het financieele element, dat men zeker hij het stellen van den tegencaudidaat van den heer M. G. Boiisson op het oog had, is reeds voldoende in den raad vertegenwoordigd door den jongsten wethouder. Er is dus daaraan geen be hoefte. En wij meenen dat de heer M. G. Boiisson juist in den raad een uitstekend fignur zal maken en de aangewezen per soon zal zijn. Hij heeft altijd getoond in de publieke zaak belang te stellen. Indertijd was hij lid van het bestuur der afdeeling Middelburg van de Maat schappij van Nijverheid en hij is nog steeds lid der commissie van toezicht op het Lager onderwijs. Daarin toont hij voortdurend groote belangstelling in dat volksbelang. Het comité, dat hem als raadslid aan wees, deed een uitmuntende keuzeen wij hopen dat de kiezers in het meerge noemde district en vooral zij die deel uitmaken van den midden stand gehoor zullen geven aan de uit- noodiging om hem als zoodanig te kiezen. Voor dien stand is in den gemeente raad nog heel wat te behartigen. Dat de vertegenwoordigers van dien stand daarop bedacht zijn. Eu dan zullen zij zich zeker, ook in hnn eigen belang, stellig beijveren om 1 te krijgen den heer BI. O. Boiisson. Van den Haagschen Toren. Met de herstemmingen voor den gemeente raad is het vrijwel afgeloopen geljjk algemeen verwacht werd. De socialisten hebben aan merkelijke „winste" behaald; de vrijzinnigen zijn slecht van de reis thuisgekomen mi. Treub werd in district I gewipt en de clericalen hebben het verlies van den bouw- grondspecnlant-architect, den heer Van Lief land, te boeken. In de politieke samenstelling van den raad hebben de herslemmingen echter geen veran dering gebracht. Met Den Haag is het niet ge gaan als met Rotterdam, dat naar den cleri calen kant „om" is gegaan. Integendeel hier heeft de linkerzijde nog steeds een aardige meerderheid in den raad en daarin zal voor eerst wel geen verandering komen. De val van mr. Treub is een bepaald verlies voor onzen gemeenteraad, waar het aantal bekwame mannen met elke vernieuwing van het personeel, telkens geringer wordt. De vol strekte onbeduidendheden, die als mandataris sen dor socialisten hun intrede in den raad zullen maken, kunnen niet met een man als mr. Treub op een lijn gestold worden. Toch beeft deze nederlaag, bij de stembus geleden, mij niet al te zeer verwonderd, waar de heer Treub het bij de heole en half roode onder- Wijzers had verkorven en deze schoolautori- teiten de eigenlijke leiders van deze ver kiezingen zijn geweest. Het is merkwaardig, hoe zij aan den tijd komen om zich met deze zaken in te laten. Maar dat daargelaten: deze kleine electo rale schoolpausen hebben wil van huilwerk gehad en zoolang de vrijzinnigen geen ver- kiezingspersoneel stellen tegenover deze bri gade van schoolmeesters, zullen er in de toekomst nog meerdere verliezen in district I te boeken vallen. De niet-verkiezing van den heer Van Liefland zal iedereen, die nog iets voor politieke mora liteit gevoelt, moeten toejuichen. Gemeente raadslid zjjn en tevens in combinaties zitten van bouwgrondspeculanlen is een vereeniging van betrokkingen, die niet toelaatbaar is. In dit opzicht hebben de vrijzinnigen zich beter gedragen. Toen do heer Bernard Janssen, die als libe raal in den gemeenteraad zat, zich aan het zelfde euvel had schuldig gemaakt als de heer Liefland, werd hem beduid dat hij heen moest gaan, hetgeen hij ook gedaan heeft. Do clerical© hoer V. Liefland werd echter door zijn partijgenooten gehandhaafd. Enfin, nu is hij toch verdwenen, maar voor zijn partij niet met groot© „eere". Over de installatie van den nieuwen burge meester valt weinig te zeggen. De speech van den nieuwen functionnaris week in niets af van hetgeen in dergelijke speeches moet ge zegd worden. Bijzonder hartelijk was het af scheid dat de raad nam van den tijdelijk waarnemenden burgemeester, den heer Jansen, die bijna een jaar lang als oudste wethouder het burgemeestersambt heeft waargenomen. De heer Van Karnebeek staat anders al di rect voor de oplossing van een netelige quaes- tie. Zooals de lezers zich misschien nog ber inneren werd ongeveer een jaar geleden be sloten den ouden Schouwburg af te breken en op de zelfde plaats een nieuwen schouw burg te bouwen. Daartoe werd om advies gevraagd aan spècialiteilen in schouwburg- bouw: twee buitenlanders en een Nederlander. Het eigenaardige van het geyal is echter dat, nu deze specialiteiten hun plannen hebben ingediend en deze onderzocht zijn, men bijna unaniem tot de conclusie is gekomen, dat de ruimte, waarop nu de schouwburg staat, to klein is om daar een modernen tooneel- tempel op te richten. Wat moet er nu gebeuren? Moet nu weder naar een andere „plek" om gekeken worden Moeten dan weder nieuwe specialiteiten ge raadpleegd worden? Zoo ja, dan zijn wij ^óór 1915 nog zonder nieuwen schouwburg; ja, dan ben ik zeer bevreesd, dat wij in 1925 nog even vet zijn als nu. De beste oplossing zou natuurlijk deze zijn dat de adviseurs last krijgen hun plannen in te richten naar de eiscben, die de ge meente, wat de ruimte betreft, stelt, en niet, dat de autoriteiten aankomen met plannen, die o! zoo fraai zijn, maar waardoor de ge heel© quaestie weder opnieuw aan de orde wordt gesteld. Men zegt, dat er m den raad een strooming is om de beslissing, welke verleden jaar gevallen is, wederom ongedaan te maken. Nog steeds zitten de heeren, die indertijd het terrein van freule Van Bylandt aan den Wassenaarscben weg aan de gemeente voor den schouwburgbouw wilden verkoopen, met dat „lapje grond" in bun maag. Daar nu deze combinatie uitstekende relaties onder de raads leden heeft wegens die „relaties" werd in dertijd door Ged. Staten het besluit tot aan koop vernietigd is het wel verklaarbaar, dat men er op uit ia, den nieuwen schouw-, burg niet te zotten waar thans do oude staat. In elk geval, een nieuwen schouwburg heb ben wij in de eerste jaren nog niet. Dat is tenminste de meening van Uw getrouwen Torenwachter. Den Haag, 11 Aug. 1911. Zekere S., werkzaam in de bakkerij van den beer W. J. Markusse alhier, werd reeds herhaaldelijk op diefstal betrapt, zonder dat evenwel aangifte hij do politie volgde. Nu dezer dagen echter door hem een tamelijk groot bedrag werd ontvreemd, had zijn patroon den knecht onmiddellijk ontslagen en de politie van een en ander in kennis gesteld. Wij hoorden ook den verdachte zelf, die ons mededeelde dat de reeds vroeger plaats gehad hebbende diefstallen betroffen het zoo nu en dan vermissen van een brood uit den wagen waar-voor het geld echter steeds door hem werd bijgelegd. Daar de kost en inwoning hij zijn patroon hem niet aanstonden, besloot hij weg te gaan en gaf den heer M. daarvan kennis, die onderwijlpogiugen deed een anderen knecht te krijgen* Mefc de laatste kermisdagen, toen hij ge- rek aan geld had, gaf bij op dat door een I aantal personen het geleverde brood niet was betaald. Het geld hiervoor, een kleine twee gulden, hield bij achter met bet doel het er den volgenden dag bij te leggen. Inmiddels kwam echter de diefstal uit en stelde de heer M. de politie met een ander in kennis. Naar wij echter van bevoegde zijde vernamen, hadden de diefstallen reeds geruimen tijd plaats en werd de betrokken knecht telken male gewaarschuwd. Door geld van het geleverde brood achter te houden is door hem van den heer M. in ruim anderhalve maand tijds een vrij groot bedrag ontvreemd, waarom de heer M. den knecht ontsloegen aangifte bij de politie volgde. Door den betrokken persoon werden nog pogingen aangewend om de zaak ongedaan te maken, 0. a. door het aanbod het ont brekende geld terug te geven. Door de politie is proces-verbaal tegen S. opgemaakt. Dit bericht hadden wij reeds Woensdag avond kunnen opnemen, maar omdat de ver dachte persoon ons des namiddags op het bureau kwam mededeelen dat er door de politie, volgens haar eigen zeggen, geen proces-verhaal tegen hem zou worden op gemaakt, lieten wij de mededeeling achter wege. Het blijkt nu echter dat S. toch gever baliseerd is en de politie ons door hem van het goede spoor heeft gebracht. Wat daarvan de bedoeling is geweest, kunnen wij wel vermoeden, maar willen wij hier niet vermelden. Uit Ylissingen. Voor de verkiezing in het derde dis trict voor een lid van den raad is van anti- revolutionnaire zijde candidaat gesteld de heer J. P. Kousemaker, die bij de jongste herstemming in dat district 279 en bij eerste stemming 239 steinmen verkreeg. Heden morgen zijn door de politie al hier aangebonden twee kleine jongens van 10 en 11 jaar, die hnn ouderlijk buis te Amsterdam waren ontloopen. De bengels hadden thuis een klein bedrag aan geld ontvreemd, hadden een voenntiekaart ge kocht en waren daarmede direct naar Vlissingen gespoord. Na zich aan het strand wat vermaakt te hebben, begaven zij zich naar een logement in de Palingstraat, waar ze door de politie werden aangehouden. Op verzoek van de Amsterdamsche politie wer den ze heden middag naar hun woonplaats teruggezonden. In den „Wilhelmina"polder onder Goes zijn vele arbeiders met de groote hitte 's nachts bij maanlicht aan het werk. Boven het land van C adz and zweefde Vrijdagnamiddag een vliegmachine in de rich ting van Oostende. Dit 'wordt ons gemeld van verschillende zijden, zonder echter nadere bijzonderheden, daarbij te voegen. Men -wist die dus zeker niet. De landman J. de Bois was Vrijdag zijn zoon behulpzaam in het aanspannen der paar den, toen een der dieren schichtig werd. Het tuig geraakte in de war, waardoor de paar- den vielen, met het noodlottig gevolg dat de man onder de dieren terecht kwam. De in middels ontboden dokter constateerde, dat het sleutelbeen gebroken was en een paar ribben boleedigd (waren. Dit meldt men ons uit Re t rancho- ment. In de Donderdag te Aardenbnrg gehouden raadszitting was de wethouder P. B. Wijffels afwezig. Na de mededeeling van eenige ingekomen stukken werd aan de orde gesteld de be handeling van het verzoek van dr. Doijer, gemeente-geneesheer, om eervol ontslag als vaccinateur. Daaromtrent stonden drie voorstellen op de agenda. De heer Wijffels, oudste wethouder, stelde voor den heer Doijer ontslag te geven als gemeente-geneesheer. De heer De Glopper wenschte een oproe ping te doen voor een vaccinateur tegen vergoeding van f 10 voor elke zitting. De voorzitter stelde oeno wijziging van de instructie voor om eervol ontslag als vaccinateur mogelijk te maken. De heer De Glopper lichtte zijn voorstel ioe. De heer Vorstorman van Oyen drukte zijn leedwezen uit, dat de heer Wijffels afwezig was 5 hij had hem anders gaarne (persoonlijk willen zeggen, dat zijn voorstel geheel buiten de orde was. De geme n'e- g aeesheer kan slechts ontslagen worden op eigen verzoek of wegens niet behoorlijke vervulling zijner betrekking. Wijl bier van geen van deze beide gevallen sprake is, was het voorstel, zachtst genomen, ontijdig. Wat het voorstel-De Glopper betreft daarmede kon de heer Van Oyen ook niet meegaan. De geheele instructie was ver ouderd en eischte dringende verbetering, vooral ook omdat in 1897 daarin eene bepaling was opgenomen wegens de te kort- komingen van den toenmaligen gemeente geneesheer De Glopper in de vervulling zijner betrekking. Een wijziging is dns noodig vóór men eenig ander besluit neemt. De voorstellen der beide wethouders wer den verworpendat van den voorzitter werd aangenomen. Aangezien er geen voorstel van eene gewijzigde instructie ter tafel was en volgens de agenda aan den raad de regeling der jaarwedde was overgelaten, had de heer Van Oyen de vrijheid genomen eene gewijzigde instructie samen te stellen. Na voorlezing der oude en mededeeling van de door hem gewijzigde instructie, werd op zijn voorstel besloten heide bij de raadsleden rond te zenden en daaromtrent in eene volgende vergadering eene beslissing te nemen. De geloofsbrieven van de nieuw geko leden, de heeren De Glopper en Wage, werden door eene daartoe benoemde com missie onderzocht en in orde bevonden. Met algemeeno stemmen werd tot hunne toelating besloten. Eene wijziging in de begrooting van het weeshuis, en een overschrijving in de ge meente-begrooting om de kosten te dekken, veroorzaakt door den brand bij den heer Lannoye tot een bedrag van 1152,60, werden Aan L. Louwagie te Sluis, pachter der gemeente, werd vergunning verleend zijn pacht over te dragen aan den heer Iz. Voogt. Bij de rondvraag wees de heer Vorsterman van Oyen op den buitengewoon slechten toestand van de brandputten in do gemeente, maar vooral op die bij de Markt, die door het publiek voor vuilnisput gebruikt werd en reeds nagenoeg half gedempt was er aan herinnerde, dat hij reeds voor 3 jaar daarop de aandacht had gevestigd. Nadat de heer De Glopper had medege deeld dat hij Burg. en Weth. in Februari al gesproken was over de herstelling van een der andere brandputten en de voorzitter beloofd had deze zaak in een vergadering van het dagelijksch bestuur ter sprake te brengen, werd de vergadering gesloten. Reeds in ons vorig nommer in 't kort gemeld. MAATREGELEN TEGEN MOND- EN KLAUWZEER. De „Staatscourant" van Donderdag 10 Aug. no. 186, bevat een Kon. besluit tot wijziging van de vroeger vastgestelde bepalingen. Aan dat besluit, hetwelk heden (12 Aug.) in werking is gelreden, is het volgende ontleend Wanneer, naar het oordeel van den dis- trictsveearts, het afgezonderd houden van enkele zieke dieren geen nut meer kan op leveren ter voorkoming van de besmetting ran den geheelen koppel of wanneer er geen gelegenheid bestaat tot afzondering van een geheelen verdachten koppel, geeft de burgemeester, op advies van den districts veearts, vergunning de zieke dieren in den verdachten koppel te laten verblijven of ver dachte dieren niet af te zonderen. De termijn, bedoeld bij art. 22 der wet van 20 Juli 1870 (Stbl. no. 131), wordt gesteld op té, dagen. In bijzondere gevallen, ter beoordeel ing van den districtsveearts, kan afmaking van zieke of verdachte dieren worden bevolen. De huiden en hoornen der afgemaakte zieke of verdachte dieren moeten worden ont smet. De horst- of buikingewanden, de hoe ven en klauwen, en, wanneer dit door den districtsveearts noodig wordt geacht, ook do koppen der afgemaakte zieke of van ziekte verdachte dieren, taoeten worden verbrand of begraven- Eigenaars van (zieke of verdachte dieren, welke niet worden afgemaakt, zijn bevoegd deze, (met inachtneming van de door den districtsveearts voor te schrijven maatrege len van voorzorg, te slachten, na aangifte bjj den burgemeester. De stal of het gebouw en, wanneer dit door den districtsveearts noodig wordt geacht, ook het (terrein, waar zich zieke of verdachte dieren bevonden hebben, moet na verloop van 1 bet laatste ziektegeval worden ontsmet. In stallen en gebouwen, of op weiden, erven of hoeven, waar zieke dieren gestaan hebben, Imogen goen herkauwende dieren en varkens gebracht worden gedurende een termijn van 15 dagen, te rekenen van den dag waarop het laatste ziektegeval door herstel of dood is geëindigd, en, wat de stallen en gebouwen betreft, in elk geval eerst na den geheelen afloop der ontsmetting. In bijzondere gevallen kan de dislrictsvee- arts bepalen, dat terstond na afloop der ontsmetting van de stallen en do gebouwen wederom herkauwende dieren en varkens daarin gebracht mogen worden. Bij afsluiting van besmette hoeven, erven of weiden is verboden: invoer in en uitvoer uit den afgesloten kring van herkauwende dieren en varkens en uitvoer uit den afge sloten kring van niet ontsmette huiden, hoor nen, hoeven en klauwen van herkauwende dieren, van wol, van mest, en allen andoren afval, van hooi, stroo en ander veevoeder, touw, koedekken en stalgerecdscliap, alsmede behoudens vergunning van den burgemeester op advies van den districtsveearts, van melk van herkauwende dieren en van vleesch van herkauwende dieren en varkens. Wanneer dit door den districtsveearts nood zakelijk wordt geacht, moeten de veehouders hun vee, dat zich in weiden of andoro open plaatsen bevindt, op last van den burgemees ter opstallen of ophokken. Bij verbod van het houden van markten, openbare verkoopingem, tentoonstellingen enz. blijft openbare verkooping van herkauwende dieren en varkens van denzelfden eigenaar of behoorende tot de nalatenschap van een over ledene geoorloofd met schriftelijk verlof van den burgemeester en binnen een, door dozen daarbij te bepalen, termijn, nadat de districts- veearts verklaard heeft dat daartegen geen be zwaar bestaat. In de gemeenten of gedeelten van gemeen ten, gelegen langs of 'in do nabijheid van do grenzon van een kring, waaruit vervoer van herkauwende dieren en varkens is verbo den, is het vervoer van de door den Mi nister aan te wijzen soorten van vee verbo den tenzij de vervoerder in 't bezit zrj of van eon schriftelijke vergunning, waarbij hem, met inachtneming van de voorschriften van dit besluit, [afwijking van het verbod is tocgo- staan, of van een vervoerbiljet, afgegeven door den (burgemeester van de plaats van herkomst van het vee en bevattende eene nauwkeurige beschrijving van het vee door opgave van geslacht, leeftijd, kleur en blij vende bijzondere kenteekenen, een opgave van de plaats van herkomst en de plaats van bestemming en van den tijd, geduren de welken het biljet geldig is, alsmede de verklaring van den buigemeester, dat hot vee zich na het inwerkingtreden van dei, krachtens dit artikel gedane aanwijzing niet den afgesloten kring heeft bevonden. De schade, veroorzaakt door de toepassing van do ïnaalregelen tegen het mond- en "klauwzeer, kan in bijzondere gevallen uit 's Rijks kas geheel of ten deele worden ver goed. DE VETO WET AANGENOMEN. Het aannemen der vetowet geeft aan de Engelsche pers overvloedig gelegenheid daar over hare meening te zeggen. In. het algemeen is men zeer voldaan, dat het eindo is geweestgeen nieuwe pairs benoeming. Men is eigenlijk maar wat ver heugd, dat vele unionisten, al was 't dan ook om erger te voorkomen, de regeering hebben gesteund. De regeering krijgt er, zooals te verwachten was, nogal van langs. De „Standard" voelt slechts toorn en ver achting voor de lage handelingen waardoor de votowet met geweld tot wet is gemaakt. Hot blad vindt overigens do vrees van do Ilalsburyanen ,dat de regeering voortaan tel kens met pairsbenoeming zou dreigen om allerlei ^revolutionaire hervormingen door te zetten hersenschimmig. Het Engelsche volk tzou dat niet dulden. De „Times" wenscht het Hoogerhuis geluki dat het voor het schandaal van de pairsbe noeming bewaard is gebleven. Engelands rang in de wereld zou er door in gevaar zijn, gebracht. Het Hoogerhuis wordt door de veto- wet zeker een eind achteruitgezet, maar met de nieuwe pairs zou het erger zijn geweest. Het blad hoopt, dat de unionisten nu de gele deren weer zullen sluiten teneinde den strjjd tot herstel van de grondwet voor te bereiden. De „Daily News" ziet de zaak nog zoo don ker niet in. Het blad zegt, dat do conserva tieven nog altijd een groote voorgift in hun voordeel hebben. Het Hoogerhuis blijft in zijn! overstelpende meerderheid bestaan uit aan hangers van hun partjj en onder de vetowet behoudt het een zeer ernstige macht om de wetgeving van een niet-conservatieve xegeering to vertragen, te kwellen en te kwetsen. Maar het zal niet meerde macht bezitten om de be slissing van do natie bij een groote strijdvraag bij een algemeeno verkiezing van nul en geener waarde to maken En nooit zal het moer mo gelijk Zijn, dat de 2aken tusschen de beidq Huizen op het doode punt komen te staan. De „Pall Mall Gazette" is woedend over de nederlaag en niet minder over, zooals zij dat uitdrukt, „het verraad van een handvol vmio-

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1