MIDDGUIIMSCHECOMMT. a.° is». l M' Jaargang. Zaterdag- 12 Augustus. irt Middelburg 11 Angnstns. Bit Stsfi en PiwlBGie. LANDBOUW. Oaüsrwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. :hten- 4.DY-. MITS, i alles en sift- ng. 1911 Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prij» per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön A 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA 98AB Az., Ji.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. g al ar- m. klasse aanleg TlfiR. ƒ30.— door- ^O.— tselpke Com- - etroe- 8.45 8.45 8 45 8.45 8.45 8 45 BENOEMINGEN. ENZ. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot Rijkskeurmeester in algemeenen dienst 8de kl. de Rijkskeur- meesterg J. Buitenhuis en E. "Vleming, beiden te Hoek van Holland en is benoemd tot officier in de orde van „Oranje-Nassau", de gepensionneerd Oost- Indisch ambtenaar mr. D. W. K. de Roo de la Faille. Op 1 October a. s. zal komen te vaceeren de betrekking van kanselier aan bet consu laat-generaal der Nederlanden te Singapore, waaraan verbonden is eene jaarwedde van f 1500 en eene verblijfsvergoeding van f 3500 's jaars. Men zie vodr bijzonderheden de „St. Ct.' no. 187. Blijkens bekendmaking van Burg. en "Weth. alhier wordt van Zondag a. af kosteloos duinwater verstrekt. Voor nadere bijzonderheden daaromtrent verwijzen wij naar die publicatie. Wij vestigen de aandacht op de in dit nommer voorkomende advertentie be treffende deelneming met versierde fietsen aan de optocht op 31 Augustus. Prijzen, bestaande uit luxe voorwerpen, worden daarvoor uitgeloofd. V Donderdagavond hield de melkvereeniging „Samenwerking" onder voorzitterschap van den heer P. Vader Hzn. een algemeene ver gadering in het „Schuttershof' ter bespre king van het bestuursvoorstel tot verhooging •van den melkprijs en verder voorkomende zaken. Een dertigtal personen had aan de oproeping tot bijwoning dezer vergadering gehoor gegeven. De voorzitter legde uit waarom niet vol daan is aan den regel de leden acht dagen te voren per eonvocatie-billet op te roepen en betuigde tevens zijn leedwezen aan niet leden tijdens de vergadering niet het woord te kunnen verleenen. In een bestuursvergadering, Dinsdagavond gehouden was besloten aan de leden in overweging te geven den melkprijs voor, onhepaalden tijd te verhoogen, niet met het oog op het mond- en klauwzeer, maar met het oog op de toestand der weilanden. Waar het gras daar zeer schaarsch is en water bijna geheel ontbreekt, is de melkaanvoer natuurlijk gering. Het bestuur stelt daarom voor den melkprijs van 8 op 10 cent per liter te brengen, te beginnen op 14 Augus tus a, s. Op een vraag van den heer Roose merkte de voorzitter op, dat de leveranciers aan deze zaak niets zullen kunnen veranderen. Zij leveren de melk pan de venters, die den verhoogden prijs kunnen vragen. Daardoor wordt het ook mogelijk, dat zij zelf een hoogeren prijs voor hun melk kunnen krijgen. De hoer Rooze kon niet nalaten op te merken dat de leveranciers altijd in h?t hoekje geduwd worden. De voorzitter lichtte toe hoe, ook door dat de ventors hoogere prijzen bedingen, de leveranciers voordeel kunnen hebben. Het belang van de eene categorie mag niet voorgaan, terwijl dat van anderen verwaar loosd wordt. Op de vraag van den heer J. L. A. de Lange, of de fabrikanten en eigen melkver- koopers gepolst zijn, antwoordde de voor zitter dat de eigen melkverkoopers zich solidair zullen verklaren. Wat betreft de fabrikanten, deze zijn, hoewel niet ter ver gadering aanwezig, allen persoonlijk uit- genoodigd, en het bestuur vertrouwt dat ook deze personeu hun melk zullen opslaan. De heer Do Lange merkte nog op dat in dezen van de leveranciers een groote steun zon kunnen uitgaan. Wanneer zij hun prij zen verhoogen, moeten ook de fabrikanten dat doen. Een der aanwezigen bracht in het midden dat ait zeer moeilijk zou gaan met het oog op vroeger gemaakte contraeten. De heer Lijsen drong er op aan zoo te handelen dat de burgerij zelf inziet dat het niet anders kan of de melkprijs moet ver hoogd worden, en dat de billijkheid van dat besluit zoo word ingezien dat geen tegen stand van die zijde is te verwachten. De heer De Lange zou het niet billijk vinden wanneer de fabrieken de kleine slij pers zouden benadeelen. Daartegen zou z. i. met alle kracht ge waakt moeten worden. De voorzitter merkte op dat al de belan gen van iedere categorie behartigd mdeten worden. Daarom heet de vereeniging im mers „Samenwerking". Na nog eenige discussie, waarbij het door de leveranciers betwijfeld werd of de fabri kanten zullen medewerken, werd het be stuursvoorstel in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Opgemerkt werd nog dat, wanneer iemand voor een ander tijdelijk melk verkoopt, deze de nieuw aarigeworveu klanten niet meer mag bedienen, wanneer de betrokken slijter weer zelf in de gelegenheid is dat te doen. De vergadering ging ten slotte in comité- generaal over. Uit Vlissingen. In de vacature, ontstaan tengevolge der benoeming van den heer Groosman tot on bezoldigd rijksveldwachter bij de Maat schappij „Zeeland", is tot ladingmeester aangesteld de heer J. Louwerse te Vlissingen. De brievenbesteller De Geus is aangowe- zen om den dienst op de treinen aan te leeren, in de plaats van den brievenbesteller C. Sohier, die binnenkort benoemd wordt tot conducteur der brievenmalen. Donderdag 1.1. bracht het Fanfarecorps „Vooruitgang is ons Streven" te Souburg luxn eere-voorzitter, den heer P. S. Buteux, ter gelegenheid van zijn herbenoeming als burgemeester, een serenade. Na vervolgens een wandeling door de ge- aeente gemaakt te hebben, werden de leden door don heer Buteux ten zijnen huize ge> noodigd, waar een gezellige avond werd doorgebracht en het corps verrast werd door een fraai geschenk. Door het steeds toenemende aantal wer kende leden zijn alle beschikbare instrumen ten bezet. Als aandenken aan zijn herbenoeming bood dhr. Buteux het corps de instrumen ten aan welke de directeur noodig achtte voor de uitbreiding van het corps. Dat de Vereeniging hun eere-voorzitter zeer dankbaar is, behoeft wel niet gezegd te worden. In de Donderdag te St. Anna- land gehouden raadszitting werd de re kening der gemeente voorloopig vastgesteld en wel in ontvang op f 21028.81s en in uitgaaf op f 18863.34, alzoo met een goed slot van f 2165.47 s. Mede werd vastgesteld de rekening van het weezen armbestuur over 1911, bedra gende in ontvang f 10462.46' en in uitgaaf f 9400.60», goed slot f 1061.86. Aangeboden werd de gemeente-begrooting over 1912. De heeren L. Polderman en V. Zandee werden als raadsleden toegelaten. Onze Koningin, de Koningin-Moeder benevens Prins Hendrik hebben ieder aan de schietvereeniging „Pro Patria" te N i s s e een fraai bronzen medaille gegeven voor haren grooten schietwedstrijd op 1 er Sept. a. s. Met ingang van 14 Aug. 1911 wordt W emeldinge opgenomen in het Neder- landsch-Duitsch telephoonverkeer. Naar men ons uit Wissekerke (N. b.) meldt, werd Donderdagmiddag een zoon van den landbouwer Jacob Leendertse in den „Onrusf'polder, 23 jaar oud, bij het oogsten door de hitte bevangen en is heden nacht overleden. Dezer dagen is te N i e u w v 1 i o t, terwijl A. Versluijs en zijne vrouw op het veld waren, in hunne woning inbraak ge pleegd en zijn daaruit ontvreemd f 35 aan rijksdaalders en guldens, eenig klein geld a gouden sieraden. Vermoedelijk is c de diefstal gepleegd door twee Belgen, die men heeft zien loopen. Zij verschaften zich toegang door een raampje van den zolder dat openstond en kwamen zoo in hot woonvertrek, waar de sleutel op het kabinet stak. De politie doet onderzoek. In de Donderdag te Aardenburg gehouden raadszitting is besloten een wijzi ging te brengen in de instructie van den gemeentegeneesheer om ontslag mogelijk te maken van den vaccinateur. Goedgekeurd werd dat de pachter L. Louwagie zijn pacht overdraagt aan Iz.Voogt. In ons volgend nommer meer uitvoerig. Te 's Gravenpolder neemt het mond- en klauwzeer sterk toe. Donderdag is door vier landbouwers aangifte gedaan van gevallen onder hun koeien. Bij J. Buteijn is een gekalfde koe, lijdende aan die ziekte, gestorven. Het cadaver is onder politietoezicht begraven. Te Philippine is de ziekte uitgebroken onder een negental runderen, waarondex- drie melkkoeien, van P. Dekker, koopman aldaar. Het mond- en klauwzeer is uitgebro ken onder het rundvee van de landbouwers Izaak de BruijneCapon, P. van de Ge- selle, M. Brevet en A. de Hullu, allen C a d z a n d. •i* Te St. Annaland doet zich een vreemd verschijnsel voor onder het rundvee. Eerst werden bij de wed. A. van Luijk een zestal runderen plotseling half blind. Later heeft zich dat uitgebreid tot 14 stuks, waarvan eenige totaal blind zijn geworden. Ook bij den landbouwer C. Geluk lijden een paar runderen hier aan, terwijl nog bij andere veehouders mede dergelijke gevallen voorkomen. De oorzaak wordt gezocht in het warme voeder, hoewel deskundigen dienaangaande geen goede verklaring kunnen afgeven. Op het oog komt een hoornachtig vlies, terwijl dc dieren niet ziek zijn en de koeien gewoon melk geven. Volgens het oogstbericht van 1 Aug. kunnen de vooruitzichten van den fruitoogst niet bevredigend worden genoemd. Hierna eenige aanhalingen Zeeland betreffende Van appelen zijn de vooruitzichten op Zuid-Beveland goed, op Walcheren goed tot zeer goed. De perenoogst is zeer ongelijkmatig. Pruimen matig. Perziken slecht in Zeeuwsch-Vlaan- deren. De koolsoorten staan goed of vrij goed. Van pootuien is de stand op Zuid- Beveland matig. Tninboonen staan goed op Walche ren en matig op Zuid-Bevelandandere boonen goed op Walcheren. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor Engelsch lagere acte, C. Missu van Z a a m- s I a g. Voor een plaatsing aan de cadetten school komen o. a. in aanmerking voor den dienst hier te lande J. W. Vintges, H. F. Donner, A. M. Molenaar en M. Behrens. De heer P. H. Hngenholtz Jr., oud voorganger der Vrije Gemeente te Am sterdam, is ziek; zijn toestand is in hooge mate zorgwekkend. In de door de „Evangelische-Maatsch." te 's Hage gehouden algemeene vergadering bleek uit het jaarverslag dat er vooruit gang te constateeren valt. Negen nieuwe afdeelingen zijn opgericht, het getal leden en begunstigers is belangrijk toegenomen. Op den voorgrond stond het besluit: be strijden van het ultra-montanisme in het belang van hot Protestantisme, ja van ge heel de bevolking. Zulke onverdraagzaam heid is plicht. Tot lid van het hoofdbestuur werd her kozen dr Herderschee in Den Bosch en werden gekozen mr Van Doorn en mr P. Tideman te Bloemendaal, welke laatste de benoeming aannam. Tot secundus van Van Doorn, die niet aanwezig was, werd de heer D. Klerk in Den Haag gekozen. Aan 't hoofdbestuur werd opgedragen een commissie te benoemen om de houding bij do verkiezing van 1913 te bepalen en een commissie om het kloosterwezen in ons land in studie te nemen. Arrondisscments-Reehtbanh te Middeldurg. De 45-jarige stoker 0. van de B., geboren in Colijnsplaat, zag er wel naar uit dat hij lang had rondgezworven en op goed geluk van Amsterdam naar Middelburg was ge- loopen. Zijn slordige, afgedragen kleeding droeg de sporen van het rustelooze zwer versleven en van de ontberingen die aan bet landloopers vak nu eenmaal onafschei delijk zijn verbonden. Maar zijn vriend en lotgenoot, de 44-jarige kleermaker A. T. uit Kruiningen, was het niet aan te zien dat ook hij in die tochten had gedeeld. Zelden zagen wo een zoo net gekleeden landlooper, met boord en hoed op het beklaagde bankje plaats nemen. Want met de kleermakerij ging het niet meer, ook hij was zwerver geworden, had zich bij den anderen aangesloten en op 18 Juli liepen beiden in Middelburg rond, hielden voorbijgangers aan, staken de hand uit en vroegen een aalmoes. Dat was landlooperij eu bedelarij waarvoor ze dan|nu ook terecht stonden. De stoker hoopte met een klein strafje vrij te komen, er was voor hem wel gele genheid ergens geplaatst te worden, maar de kleermaker zag geen kans meer zich in de maatschappij met eigen krachten staande te houden. Hij won dan ook maar liever opgezonden worden als de heeren het goed vonden. Eisch voor den stoker twaalf dagen hech tenis en voor den kleermaker drie dagen hechtenis en opzending naar een rijkswerk inrichting voor den tijd van twee jaren en negen maanden. Vonnisvoor beiden drie dagen hechtenis en twee jaren en acht maanden opzending. Weer kwam een verwaarloosde zwerver zijn vonnis afwachten, 't Was de 63jarige schoenmaker L. C. S., geboren te Middelburg, een klein grijs mannetje, die vond had ge zworven, zonder geld, zonder doel en zonder vooruitzichten. Overdag liep hij op straat, koesterde zich in de zon of sliep waar het hem goeddacht, maar 's nachts verlangde hij naar onderdak en meldde zich bij de politie, die den zwerver telkens weer nachtverblijf verleende. Of hij alsjeblieft ook maar opgezonden mocht worden. Van de schoenmakorij kon toch niets meer komen; in de maatschappij kou hij zich niet staande houden, en op zending beloofde tenminste onderdak, ver zorging, verpleging en geregeld eten. Eisch 2 dagen hechtenis en opzending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van 2 jaar en 9 maanden. Vonnis 3 dagen hechtenis en twee jaar en 8 maanden opzending. De ontvanger J. H. L. Stassen uit Oost burg hing in zijn kleerenkast een jas, waarvan hij in een van de zakken een bankbiljet van f 25 deponeerde. Een nieuwsgierige dienstbode, de 25-jarige Maria M. T., zocht de zakken na, ontdekte het bankbiljet, herinnerde zich plotseling dat ze nog eenige kleine schxilden had en besloot, uit een oogpunt, van eerlijkheid, met de voldoening daaiwan geen oogenblik te wachten, maar aanstonds de juffrouw uit den kruidenierswinkel te betalen. Tot groote verwondering van die juffrouw was zij daar dan ook met een biljet van f 25 voor den dag gekomen, had haar schuld voldaan en do resteerende f 18.1 weer zorgvuldig in den zak gestoken. Daar ze kort daarop, door een of andere onbekende oorzaak, naar Amerika was ver trokken, was het haar niet mogelijk dt zitting van hedenmorgen persoonlijk bij te wonen. Intusschen werd baar zaak toch behandeld en luidde de eisch wegeus diefstal 15 dagen gevangenisstraf. Op den 3en September 1910 reed een weesjongen op de fiets van den heer A. Jeronimus, welke hij bij een bezoek aan het weeshuis jop het Molenwater te Mid delburg even buiten de deur liet staan. Toen hij weer buiten kwam was niet alleen de fiets maar ook de man die hem weggenomen had nergens meer te vinden. Een koopvrouw uit Breda, kocht later het rijwiel van een langen, verwaarloosden jongen man, die ze haar voor f 5 aanbood. Die jonge man, de 23-jarige A. Z., ge boren in Scheveningen, zat dan nu ook op het bankje en had zich voor een en ander te verantwoorden. Werkloosheid, gebrek aan negotiemidde len en honger hadden hem op die fiets doen springen. Eisch 6 maanden gevangenisstraf met .af- trelc van preventief. De verdediger mr J. Goedbloed, wees op het onvoorzichtige een rijwiel buitenshuis te lateu staan, op de hoop die beklaagde koesterde zich met de verkregen f 5 negotie te kunnen koopen en alzoo een eerlijk stukje winkel van Albert Heijn, vertelde daar dat mevrouw die en die kaakjes of andere lekkernijen moest hebben en kwam ten slotte, met het oog op den knecht die toch al zooveel loopen moest met het vriendelijk aanbod voor den dag de boodschappen maar in eens zelf mee te nemen en bij mevrouw te bezorgen. Toen Geertje de kaakjes kreeg en me vrouw de rekening, kwam de oplichterij natuurlijk uit eu had Geertje zich heden morgen te verantwoorden. Omdat ze daar geen kans voor zag, was ze maar weggebleven, wat echter niet ver hinderde dat do officier van justitie tegen haar wegens oplichterij een gevangenisstraf voor den tijd van 2 maanden eischte. De 35jarige werkman L. G. uit Dom burg had zich op minder vriendelijke wijze tegen den rijksveldwachter Lievense Uitge laten. In een vertrouwelijk gesprek, dat door een grooten kring omstanders met be langstelling werd gevolgd, had hij dien amb tenaar niet alleen verweten dat hij een valschen eed had afgelegd maar daar boven dien nog zulke liefelijkheden aan toe gevoegd, dat de veldwachter verontwaar digd naar zijn zakboekje greep en proces verbaal opmaakte. Eisch wegens beleediging van een ambte naar in functie 1 maand gevangenisstraf. De 47jarige C. van E., uit Middel burg was door den kantonrechter wegens dronkenschap veroordeeld, en het met dien ambtenaar niet op alle punten eens geweest. Het voornaamste punt van geschil wa» wel de dronkenschap zelf. Waar de politie het tegendeel volhield, beweerde beklaagde bij kris en hij kras dat hij zoo nuchter was geweest als een pasgeboren kindje. Hij had niet naar jdrank geroken, en evenmin over de leuning van de dokbrug gehangen. De politie vergiste rich en de kanton rechter was er op dezelfde manier inge- loopen. Getuigen had hij niet. meegebracht, maar op zijn eerlijk gezicht kon men hem gerust gelooven. Maar de officier van j'ustitie geloofde er niet veel van. 't Was niet de eerste maal dat deze beklaagde op het bankje zat en Z.E.A. eischte ook nu bevestiging van 's kantonrechters vonnis. J. C. uit Biervliet, die eenige weken ge leden bij verstek veroordeeld werd wegens mishandeling van zijn zwangere vrouw, was nu zelf overgekomen, om zijn zaak te be pleiten. Of pleiten deed hij eigenlijk niet. Hij hing als een natte dweil tegen de leuning van het beklaagdenbankje en had geen besef om op te kijken. Hij zelf had beweerd, dat hij niet erg goed was, maar eeu rijksveld wachter wist voor de zitting al te vertellen, dat een paar borrels op deze lustelooze houding zeker niet zonder invloed waren beklaagde's gunstig vér! slotte op clementie aan. Nieuwe gezichtspunten werden in deze zaak dan ook niet naar voren gebracht en de officier van justitie eischte bevestiging van het vonnis, 2 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Bortel, drong, met het oog op een algoheele verzoening der echtgenooten, op clementie aan. De 59-jarige telegrambesteller W. T., uit iissingen, zat op 6 Juli op zijn fiets toen een paar kwajongens hem een minder aan gename opmerking over zijn rijkunst maakten. Omdat de man daarop niet dadelijk rea geerde, namen de jongens een steen, een jrooten halven klinker, en smeten die naar xekiaagde's fiets in de vaste overtuiging dat ze op die manier zeker do aandacht van deng berijder zouden trekken. Ze trokken die aandacht dan ook in zoo groote mate dat de besteller van zijn fiets sprong, den klinker opraapte en do jongens 'achterna holde. Toen hij er een te pakken kreeg, haalde hij de kei te voorschein en bewerkte den jongen daarmede zoo lang op hoofd en schouders dat het bloed te voorschijn kwam. Als een kostbaar kleinood weid dan ook de kei uit een papier gepakt en aan de heeren vertoond. De jongen, die deze handtastelijk paeda- gogische les in ontvangst had genomen, kwam getuigen en beweerde noch van een scheldpartij, noch van het gooien met steenen, noch van het driftig maken va» een argeloozen telegrambesteller, iets af te brood te verdienen, legde den nadruk op iriedenj.en drong ten die hy in dit kleine drama had gespeeld, Hij was volkomen onschuldig en de rol, had., ziijh dan ook uitsluitend bepaald tot lab in ontvangst nBmen van do klappen. Geerde M., een 19-jarige visverkoopster I Do 'officier vao justitie, hoe Wel bcgi ij pende, ■aA cVu8" blld fvn. dat beklaagde «n drift bad g-handeld, kon middel bedacht om zeep, kaakjes, koffie, |zicb nipt l,et samentveBfenVun een straatk- suiker en kaas in huis te krijgen zonder 6n oen jongenshoofd allevmmst vereeninN ze te betalen. Ze ging eenvoudig uaur den #D «sdiw daarom tegen b. klaagde een b<j^

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1