MMELBURGSCHE COUR ART. N.° 18». lo-i* Jaargang. Vrijdag 11 Augustus. Middelborg 10 Augustus. SPROKKELINGEN. Git Start mi Provincie. Kerknienws. OBüerwjjs. Verschillende Berichten. LANDROÜW. 1911 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan bet bureau bezorgd zijn. w Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen. Advertentie-Bnrerm A. DE LA MAR Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Men schrijft ons uit Zeeuwsch Vlaanderen W. D. Sinds eenige jaren waren in 't voormalig vierde district van Zeeland de gewone wilgen of teenen-aalkorven bij de palingvisscherij geheel in onbruik geraakt en vervangen door korven (ten onrechte als tuinen beschouwd) van gegalva niseerd ijzergaas. Door de veel groo- tere duurzaamheid dan die van wilgen korven of gebreide fuiken, genoten de vis- scbers groote voordeelen, daar aankoop en vernieuwing niet zoo vaak noodig waren. Kort na de invoering van de nieuwe visscherij- wet werden de visschers door de rijkspolitie gewaarschuwd, dat volgens art. 3 letter e van bet Binnenvisscberij-reglement van 15 April 1911 (S. B. no. 119) voortaan geen visehnetten mogen gebruikt worden, waar van het netwerk van metaal is vervaardigd. De visschers, boewei dankbaar, dat ze ge waarschuwd waren, gingen met looden schoenen over tot bet afdanken van alle ijzeren aalkorven, bier „wilgen" of „wulgen' genoemd, vervaardigd van ijzergaas. Som migen waren zoo gelukkig ze naar België te kunnen verkoopende meesten leden eene schade van f50 tot f 150, niet alleen doordat hun geld zat in die ijzeren visch- werktuigen, maar ze moesten, wilden ze hun bedrijf voorzetten, overgaan tot aanschaffing van de vroegere wilgen of gebreide fuiken, wat natuurlijk wederom heel wat uitgaven vorderde. Sommigen hadden hunne korven nog aan den kant van 't vischwater liggen en blyken nu van de beste partij te zijn; immers door bemiddeling van den beer G. A. Yorsterman van Oijen, lid der Tweede Kamer te Aar denburg, is een request gericht tot den Minister van Landbouw, waarin gevraagd werd om nog gedurende 4 jaren gebruikte mogen maken van de ijzeren „fuiken". Van den Minister is dezer dagen het bericht ontvangen, dat de bedoelde vischwerktuigen als zijnde „aalkorven" en geene aalfuiken (visehnetten) in 't geheel niet verboden zijn. Als dit werkelijk aldus is, dan rest de vraag„op wiens last" zijn de visschers ge waarschuwd en wie zal de dientengevolge door hen geleden schade vergoeden, niet alleen die door verkoop der ijzeren korven, maar ook door het gemis van de opbrengst der nu door hen gedurende eene maand gederfde vangst Mr Troelstra bespreekt in „Het Volk" het geval Duijs. Hij beschouwt dat blijkbaar niet van veel belang. Het geval komt overeen met die gevallen waarin aan de leden van publieke lichamen toegangskaarten worden verstrekt tot feest- lijkbeden, uitgaande van die lichamen. Het is een feit, dat van zulke kaarten door partijgenooten, op wier naam zij staan, wel eens gebruik wordt gemaaktmaar dan als het gelegenheden geldt (vuurwerk, wedstrij den, enz.) waar, ook al mogen zij door de vorstelijke personen worden bijgewoond, van een eigenlijke demonstratie geen sprake is, terwijl de deelneming van een enkelen partijgenoot aan de zaak zelve geen cachet geeft, daar hij, hoewel in kwaliteit uitge- noodigd, toch slechts als particulier bezoe ker wordt beschouwd en behandeld. Deel neming van dien aard wordt dan ook steeds als een private zaak beschouwdniemand merkt ze op en ze wordt gemotiveerd met een beroep niet op groote algemeene of partijbelangen, waar op de liefhebberij voor vuurwerk, paarden of andere gewone din gen bij den deelnemer zeiven. Had Duijs zijne deelneming aan den boot tocht ook op deze wijze gemotiveerd, in plaats van met een beroep 0p de groote beteekenis van de haven voor de arbeiders, zoo zou men over den smaak met hem kun nen twisten, maar had hij voor zich zelfde kwestie overgebracht op particulier terrein. Mogelijk nare dan echter nog de tegen werping, dat bij de feestelijkheid, waaraan hij deelnam, zijne tegenwoordigheid althans in dén geest der autoriteiten een minder privaat karakter droeg, dan in de gevallen, die ik noemde. Het geval Duijs is dan ook in zekeren zin een grensgeval en niet op te vatten als het begin eener nieuwe taktiek in dezen. De heer W. P. G. Helsdingen verdedigt zich inietzelfde blad op zeer leuke manier. Hij wijst er op dat in 1913 de Konink lijke Nederlandscbe Landbouwvereeniging in Den Haag een nationale of internationale landbouwtentoonstelling zal houdendat daarvoor door het hoofdbestuur verschil lende commissiön zijn gevormd, die elk een onderdeel dier tentoonstelling hebben te verzorgen en dat hij verzocht was lid te worden der commissie voor afd. XVIII, die omvat „Maatregelen ter verbetering van den toestand ten plattelande, inzonderheid van den landarbeider." „Nu komt, zoo schrijft hij, bet bepaalde geval, waarin ik niet weet, na al bet ge schrijf over Duijs, of ik goed gehandeld heb. De uitnoodiging om in die commissie zitting te nemen ging uit van bet hoofd bestuur der K. N. L., waarvan Prins Hendrik voorzitter is en was geteekend door Prins Hendrik. Een paar partijgenooten en onderge- teelcende hebben die uitnoodiging aange nomen en ik voel m'n geweten nu bezwaard, door den vreeseiijken twijfel, of ik wel goed gedaan heb, en niet het standpunt van den onverzoenlijken klassenstrijd heb verlaten, door op een uitnoodiging van Prins Hendrik in te gaan. En alsof dat nog niet genoeg is, zie ik in de toekomst nieuwe gevallen. Als in 1913 de tentoonstelling geopend wordt, zal dat zeker gebeuren door Prins Hendrik, en de commissieleden zullen daar toch bij moeten wezen. Wat zal ik dan moeten doen Eenige kilometers uit de buurt blijven zoo ja, hoeveel, zonder dat mij het ver wijt lean treffen het klassenstandpunt uit het oog te hebben verloren? Waarachtig, ik weet niet wat te doen. Zou de redactie van „Het Weekblad" niet reglement kunnen maken, als leidraad, hoe in zulke gevallen te bandelen Of weet iemand anders mij licht te ver schaffen in deze aangelegenheid. Het zal mij hoogst welkom zijn. Maar licht moet er komen. Men bedenke wel wat daar in 1913 ge beuren kan. De commissieleden kunnen aan den Prins voorgesteld worden. God weet, of Prins Hendrik zelfs die commissieleden niet de hand zal geven Je kunt niet weten. Het is te meer noodig, dat er licht opga over deze kwestie, omdat ik voor me zelf er niets geen bezwaar in zie den Prins te ontmoeten en hem zelfs de hand te reiken. Ik heb al eenige burgemeesters, een aantal wethouders, ministers en nog meer autori teiten de hand gegeven, en ben toch naar mijn eigen meening goed sociaal-democraat gebleven. Ik vrees de besmetting niet. Maar ik geef toe, ik kan bet toch bij het verkeerde eind hebben, zooals Duijs ook wel gedacht zal hebben, dat hij aan het goede eiad trok on toch volgens Wibaut het ver keerde te pakken had. Laten daarom zij die het kunnen, ons door hun wetenschap voor struikelen bewaren". Iu Jndië wordt nog al eens geklaagd over Tante Pos". De heer J. Fabricius, hoofdredacteur van het „Bataviasch Handelsblad" of juister gezegd een vriendin van hem - beeft er iets op gevonden om te zorgen dat brieven wel en deugdelijk bun adres bereiken. We laten het den heer F. zelf vertellen „Eerst wisselden we (dat zijn J. F. en z'n vriendin te Soekaboemi) gewone brieven met malkander. Ik bedoel daarmee, dat de brieven er aan den buitenkant heel gewoon uitzagen en op de gewone wijze met een dubbeltje gefrankeerd verzonden werden. Drie brieven raakten zoek. We vermoedden voor het naast, dat het den „verliezer" minder oro den prettigen inhoud dan wel om den postzegel te doen was geweest en we plakten daarom het zegeltje op den achterkant der envéloppe over het vier-voudige lipje heen en we dachten „Nou jij weer, vrind I)e brieven kwamen geschonden aan. Toen schreven we elkaar„aangeteekend". De brieven kwamen wel eens aan, maar niet altijd. Toen zond mijn vriendin mij een briefje met haar portret en duizend groeten in een postpakket. Die zending kwam werkelijk in mijn bezit, maar ik moest er een dag of wat op wachten. Maar toen kwam mijn vriendin op een lumineus idée. Vrouwen zijn slim. Ze schreef me ongefrankeerd en ze verzocht meal wat ik haar te zeggen bad eveneens onge frankeerd over te maken. Ik deed dit wijl ik haar veel te zeggen had, deed ik het dikwijls. De ongefrankeerde brieven gaan nu vice versa We betalen geregeld strafporto, n: dat doen we met liefde en de verzending geschiedt vlug, accuraat en netjes." Zeelieden staking. Na een vergadering van zeelieden in „Plancius" te Amsterdam gehouden en die twee en een half uur duurde is met 409 tegen 254 stemmen en 39 blanco besloten de staking op te heffen. Dit besluit rustte op de volgende over wegingen der aanwezigenkennis genomen hebbende van het bestaan van een com missie uit de burgerij, welke het verlangen koestert zoo- mogelijk de beëindiging te bevorderen van den ongeregelden toestand, waarin het zeemansbedrijf hier ter stede verkeertdat het nog eenigen tijd kan duren voor genoemde commissie eenig resultaat zal kunnen bereiken dat het aan tal zeelieden dat zich hij de staking aan sluit steeds grooter wordt en daardoor steeds ir geld voor steun noodig isen van meening zijnde, dat genoemde commissie ook na opheffing der staking nuttig werk kan verrichten in het belang der zeelieden. Na afloop der vergadereng trokken de zeelieden zingende de stad in. KORTE MEDEDEELINGEN VERGADERINGEN. In de voortgezette vergadering te Utrecht van den Bond van Gemeenteveld wachters in Nederland is Woensdag beslo ten aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres te zenden om hem te ver zoeken lo. aan de gemeenteveldwachters te doen verstrekken de wetten en kon. be sluiten, welke zij voor uitoefening van hun dienst noodig hebben; 2o. tot stand te bren gen een regeling van de jaarwedde van den gemeente-veldwachter in Nederlanden 3o. deze jaarwedde meer in overeenstemming te brengen met de levensbehoeften van thans. BENOEMINGEN. ENZ. W. Ohr. Meyroos, S. Bastiaans, A. E. Catalani, R. K. A. Bertsch, Ch. A. van Romondt, W. G. Moggenstorm, J. Hubeek, L. J. Husselman en C. J. Batenburg zijn ter beschikking gesteld van den Gouv.-Gen. van Ned.-I., ten einde te worden aangesteld tot administratief ambtenaar, voor zooveel de eerste viergenoemden betreft voor Java en Madoeroe, de overigen voor Buitenbe zittingen H. Ph. A. van Schouwen is ter beschik king van den Gouv.-Gen. van Ned.-I. gesteld, ten einde volgens aanwijzingen van of van wege dien Landvoogd daar te lande gedu rende ten minste 1 jaar in tijdelijken dienst werkzaam te worden gesteld; N. G. Molen, J. Morks, II. Keegstra en J. Bronkhuyzen zijn ter beschikking gesteld van dien Gouv.-Gen. om te worden benoemd tot derde-stuurman bij de Gouvernements marine daar te lande. Ook beden was bet in Middel burg druk door vreemdelingen. Met den excursie-trein uit België kwam aldaar ruim een honderdtal reizigers aan Het concert, Woensdag avond door bet Middelburgsch Muzieklcoqis in den Tuin op bet Noord Bolwerk alhier gegeven, was druk bezocht. Geen wonder, nu het warme weer droDg tot een zitje in de buitenlucht. Het korps speelde zeer goed en verwierf den bijval der aanwezigen. Hedenmiddag wees onze thermometer weer 86° aan. Woensdag was dat 92°, dat was dus weer dezelfde temperatuur als op 28 Juli, de hoogste sinds 1849 waarge nomen. Hedenmorgen omstreeks elf uur zagen eenige jongens, die in het kanaal ter hoogte van de zwemschool alhier in het water speelden, het lijk van een man drijven. Ze waarschuwden den veerman Vos, die dadelijk met zijn bootje naar de plaats toeroeide, den man uit het water haalde, hem aan een paal vastbond en inmiddels de politie waar schuwde. Daarna is de man naar het lijkenhuis gebracht, waar een geneesheer hem onder zocht. De verdronkene is een tamelijk net ge kleed, onbekend man, omstreeks 60 jaar oud, met kaal hoofd en grijzen snor; hij droeg schoenen met gespen en zijn ondergoed was met de letter L. gemerkt. In zijn bezit werden gevonden een portemonnaie met 46 cent, een leege sigarenkoker, een zakdoek en een kaartje van de Vlissingsche tram. Vermoed wordt dat de man, waarschijn lijk een kermisreiziger, hier ter stede een dag of acht geleden te water geraakt is. Teekenen van geweld waren niet aanwezig. Hedenmorgen vroeg is op den Noord singel alhier een koe, behoorende aan den landbouwer L. te Grijpskerke, op hol gegaan. Het beest sprong eenige malen over het prikkeldraad en zette het toen op een loopen naar den Seissingel. Nabij de Grif fioen werd het gepakt en naar een weiland gebracht, van waar bet door den eigenaar werd teruggehaald. Men schrijft ons uit Domburg: Na een beeten dag zooals er reeds vele waren,wanneer in de stad de hitte tusscben de buizen blijft hangen en de bewoners te vergeefs verademing zoeken, dan loopt bier al wat zijn dagtaak beeft volbracht, bad gast en niet-badgast, naar den zeekant om er niet te vergeefs een koel windje te zooken. En als dan de geoefende daineska- pel vam mevr. RollOsenegg in de tent voor 't paviljoen haar lieflijke toonen laat kooren, dan concentreert zich alles op 't ter rein tusscben de sociëteit en de duinhelling; dan wordt daar door velen een genotvolle avond doorgebracht. Zoo was 't ook Woensdagavond. Het was een verademing voor lichaam en geest. Wat hebben de bewoners van het kleine Domburg veel voor hij hen, die in andere vaak nog veel grooter e gemeenten wonen: een vliegtoestel in hunne gemeente, de wekelijkscke concerten en den vooral de ruime verdiensten in dezen tijd! Want het gaat weer goed; 't is overal vol. En wie profiteert niet onmiddellijk of middellijk van de groote drukte in dit sei zoen We durven een groot eindcijfer van bezoekers voorspellen, om van de gebruikte baden maar niet te spreken Uit Vlisaingen. Behalve de heer J. G. Meijer wordt als candidaat voor den raad in het derde district genoemd de beer M. Geelhoed, aftredend lid van het eerste, die bij de jongste stemming 328 stemmen verkreeg. De kapt. H. J. L. Muskeyn, comm. van het depót van discipline, wordt tot het volgen der practiscke oefeningen 28 dezer gedeta cheerd bij het 1ste reg. inf. te Assen. een nieuw geval voor bij S. Meijers. Al- daai is de ziekte ook uitgebroken onder de varkens en de gieteu. Het hevigst heersebt zij echter te G r ij ps- kerke waar reeds meer dan 40 aaDgiften zijn gedaan. Door bet droge weer en de heerschende ziekte is de prijs van de melk op vele plaatsen ook opgeslagen. Ook te N i s s e (Z. B.) breidt do ziekte zich uit. Bij den landbouwer Jan Mol zijn verscheidene koeien daardoor aangetast. In het jaarverslag van Achawah over 19101911 wordt geconstateerd, dat wat den onderwijzersnood betreft, in de laatste jaren de vinger op de wonde is gelegd, dat van vele invloedrijke zijden op de nooden van den onderwijzer is gewezen, en wet van vraag en aanbod als 'tware meesprak, zoodat langzamerhand de salarissen stegen. I)e Bond is toegetreden tot de centrale or ganisatie tot verheffing van het Jodendom, en heeft tevens een bijdrage uitgetrokken voor het in 1912 te 's Gravenhage te houden congres tot zedelijke verheffing van het kind, aan welks voorbereidende vergaderingen ook door den bondsvoorzitter wordt deelgenomen. De nuttige werking van het ondersteunings fonds wordt in 't licht gesteld, en door vele feiten gestaafd. Door de ijver van het be stuur van het Pensioenfonds hebben in den loop van bet vorige jaar de gemeenten Breda, Vlissingen en Harlingen bun onder wijzers verzekerd. De council van het Hope college te Holland, in Michigan, heeft den heer A. Brummelkamp, em. predikant en lid der Tweede Kamer, benoemd tot doctor in de theologie „honoris causa." Vroeger verleende de council dezen graad aan wijlen ds Gispen te Amsterdam als mede dien van doctor in de rechten aan dr A. Kuyper Sr. en jhr mr li. de Marees van Swinderen, onzen tegenwoordigen Minister van Buitenlandsche Zaken. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's rijks directe belastingen te 'sHeerenhoek dhr J. B. G. Werri ter vervanging van den dhr F. B. Thomaes, die ontslag heeft genomen. Zondagavond is bij de Kreek onder Axel een luchtballon neergekomen met eeu persoon erin, die te vijf uur te Brugge was opgestegen, 's Avonds keerde hij met zijn ballon weer per spoor derwaarts terug In Zeeland kwamen in de week van 2 tot en met 8 Augustus acht gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. twee ge- van roodvonk, een te Oud-Vossemeer en een to Sas van Gent, en zes gevallen van dipbtheritis, nl. drie te Goes, een te Hoek en twee te Middelburg. Op ijhet verzoek van den „Alg. Ned. Wiel rijders-Bond Toeristenbond voor Nederland" om op daarvoor in aanmerking komende vak ken van Rijkswegen proeven te doen nemen met verschillende soorten van bestraling, ten einde over de bruikbaarheid een oordeel te kunnen verkrijgen, waarbij door adressant is aangeboden, de meerdere kosten aan deze proeven verbonden, boven die van een gewone vernieuwing, desgewenscht voor zijn rekening le nemen, lieeft de Minister van Waterstaat te kennen gegeven dat het in het voornemen ligt om de bedoelde proeven voor Rijks rekening te doen nemen. Naar aanleiding van het springen van een buis der Amsterdamsche waterleiding wordt gemeld dat deze een middellijn had van 60 cM. Vermoedelijk heeft men hier te doen gehad met een zwakke plek in deze buis, welke, van 1877 dagteekent. Buitenge woon hoog was de druk Woensdag niet. De defecte Ibuis is afgesloten, on over een af stand van 1400 M. wordt nu bet water uit sluitend door de andere buis van 50 cM., dagboekenend van 1853, geleid. Er Izijn onmiddellijk maatregelen genomen om het defect te herstellen. Morgen hoopt men daarmede reeds gereed te zijn. Voor stagnatie in de watervoorziening vreesde de directie iöer waterleidingen niet. Hoogstens zal men er toe moeten komen den druk in de stad met een paar meter te verminderen, het geen alleen beteekent dat de kranen wat lang zamer zullen loopen. Door Ged. Staten is bevestigd de beslis sing van den Amsterdamschen Raad, waarbjj de heer J. Polak niet werd toegelaten als raadslid (voor district IV. Er zal dus een nieuwe verkiezing moeten plaats hebben. Een bekend blad is weer aan het zuigen uit den duim. Het weet allerlei z.g. nieuwtjes over den arbeid van de Staats- I commissie voor grondwetsherziening. „Het Vad." weerspreekt die alle door de mededeeling dat die commissie nog op geen énkel punt een definitief besluit beeft geno men en, na eenige maanden niet te hebben vergaderd, eerst in het begin van Sept. baar vergaderingen zal hervatten. J Te Serooskerke en te S t. L a u- r e n s begint het mond- en klauwzeer zich sterk uit te breiden in de laatste gemeente bij de landbouwers Kwekkeboom, Francke, Gideonse e. a.te Serooskerke kwam Een ketelbikker te Rotterdam is Woens dagavond op Katendrecht, waar hij in gezel schap van een tiental personen uit was, een portemonnaie met f 220 aan bankpapier ont-^ rold. Te Leiden werd een kind door een hond een stuk uit het gelaat en uit den arn»

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1