MIIDKLBlRbNCHKCRIRAIT. Sf N." 187. 134' Jaargang. 1911 Donderdag 10 Augustus. Middelburg 9 Augustus. SPROKKELINGEN. IJif Stad so ProviöGïe. BUITENLAND. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Priji per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiün voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdverteTitiën A 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiün en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend» Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE IiA 53 A It Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. l>ij deze courant behoort een bg voegsel. De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de gebruikelijke plaats. Wij vestigen de bijzondere aandacht van belanghebbenden, dat zijn zij die er trek honden op na houden, op de desbetreffende bekendmaking van Burg. en Weth. te Mid delburg. Zij komt voor iu het bijvoegsel van dit nommer. Ook voor hen, die niet hier ter stede wonen, bevat deze publicatie allicht mede- deelingen voor hen van belang. „Land en Volk" maakt gewag van een tiifcwas der „padvinders beweging." Daaromtrent schrijft het blad het vol gende, en geeft hiermee weer het ook door ons tegenover die padvinding ingenomen Ten opzichte van deze moderne jeugdor ganisatie betrachtten wij een welwillende neutraliteit. De beweging was ons niet onsympathiek in zooverre de jongens door beweging in de open lucht, onder behoor lijke leiding, getraind werden, en aan de lichamelijke ontwikkeling meer aandacht werd geschonken, wat zoo hoog noodig is in dezen tijd van geestelijke overlading. Voor het meedoen ,,om het mooie pakje' aan de op militaire leest geschoeide orga nisatie en de „eedsaflegging" door c jonge knapen, voelden wij daartegen niet veel. Toch erkennen wij het goede, in de beweging en de opvoedende kracht ervan. De padvinderij moet echter blijven staan onder leiding en toezicht van ouderenzoo als o. a. te Middelburg uitstekend ge schiedt. En verkeerd is het o. i. als „pad vinders" er op eigen gelegenheid op uit trekken in uniform gekleed natuurlijk1 en feitelijk op avontuur uitgaan zonder toezicht. In een veelbezocht ontspanningsoord aan den Leidschen straatweg werden de bezoe kers door een paar daar van hun rijwiel gestapte padvinders verzocht een brief te lezen, welke aan de bezoekers werd aan geboden. Daarin stond te lezen, dat eenige padvinders van een bepaalde afdeeling in ons land, op een rondreis waren gegaan, geheel zonder geld en door hetver- koopen van sluitzegels voor enveloppen in hun onderhoud moesten voorzien. Aan de beleefdheid der koopers werd overgelaten te geven, wat men voor het sluitzegel wilde missen. Men kent het zeer onsympathieke type der „reizigers om de wereld", die door het verkoopen van prentkaarten kun kost ver dienen. Een eerste „wereldwandelaar" was interessant, maar spoedig werd het een sport van lager allooi. Moet de padvinderij nu ook al tot derge lijke buitensporigheden leiden Moet daar vermomde bedelarij toegelaten worden, uit geoefend door jongens van goeden huize, gelijk de padvinders in den regel zijn Moet op die manier karakterbederf in de band woeden gewerkt? Wij wenscben tegen dezen uitwas van de padvindersbeweging ernstig te waarschuwen. Deze richting mag de padvinderij niet uit, wil zij aanspraak blijven maken op de sympathie, die zij zich, blijkens de ruime deelname, heeft verworven. Zooals wij indertijd meedeelden, verscheen vóór eenige weken de „Vissckerij Courant", redacteur de heer B. J. Gelder te Amster dam, in rouwrand en bevatte zij een opstel, naar aanleiding van een besluit van den Zniderzeevissckerijraad, waarin een scherpe critiek werd geleverd op dien raad en zijn besluiten. In een dezer dagen gehouden vergadering van dien raad is die kwestie ter sprake gekomen. Algemeen werd over dit optreden van de „Visschery Courant" nadrukkelijk afkeuring uitgesproken. In de lange motie, waarin dat kenbaar is gemaakt, wordt o. ra. ook gezegd „dat de Raad niet minder nadrukkelijk af keurt de verdachtmaking van zijn secretaris en zijne leden in dat opstel, zoomede de ophitsing tot het in zijn geheel ontslag nemen van den Raad en tot het weigeren door de andere visscbers om zitting daarin te nemen, tenzij de Regeering naar de wenscben vah voornoemden redacteur han delt, zoodat deze feitelijk de Regeering wil dwingen de gedragslijn te volgen, die hij voorschrijft „dat de Raad zich volkomen bewust is, dat het thans vastgestelde visscherij-besluit voor de Zuiderzee bij vele visschers teleur stelling moest wekken „dat dit echter niet te ontgaan was, omdat de Raad eerst 31 Maart j.l. zijn werkzaamheden heeft kunnen aanvangen, en dat het van zelf sprekend is, dat hij voor moeilijkheden, die langer dan 25 jaar niet tot een goed einde konden worden gebracht, niet in weinige maanden een goede oplos sing kan voorstellen »dat in zijn jongste vergadering reeds verschillende maatregelen in het belang der Zuiderzeevisscherij en van de visschers in behandeling zijn genomen, en dat hij, zoo dra hij de overtuiging heeft verkregen in welke richting de oplossing van het kuil- vraagstuk moet worden verkregen, niet zal nalaten krachtig bij de Regeering aan te dringen tot vaststelling van de door bem noodig geachte regelingen; »dat hij in het drijven van den redacteur cfer »Visscherij Courant" een gevaar ziet voor de eendrachtige samenwerking der Zuiderzeevisschers in hun streven naar het verkrijgen van een goede en billijke rege ling der Zuiderzeevisscherij." boog liep dat de politie er bij te pas moest komen, die echter geen proces-verbaal opmaakte. Een en ander bracht "een groot aantal nieuwsgierigen op de been. Bij kon. besluit is aan de zeeloodsen G. Engels en J. A. Loesberg toestemming verleend tot bet aannemen van de gouden medaille der Kon. Kroonorde van Pruisen. OOST-I ND IE. Blijkens een by hot Departement van Koloniën uit Nederlandsch-Indië ont vangen telegram hebben de Portugeezen zich uit de voormalige betwiste gebieden op bet eiland Timor vrijwillig teruggetrokken en er eenige versterkingen geslecht. ~e „N. R. Crt." teekent bij dit bericht het volgende aan De voormalige betwiste gebieden, in boven staand regeeringstelegram bedoeld, zijn Lak- maras (belioorende tot de voormalige betwiste gebieden gelegen aan de z.g. groote grens) en Bikomi (ook wel Bilomi genoemd), gelegen tusschen de Portugccsche enclave Noimoeti (in beginsel aan Nederland jafgestaan) en Oeikoesi, en wel ten Oosten van het volgens het tractaat van 1904 vaststaande gedeelte der Oostgrens van Oeikoesi. Zooals men zich herinnert hadden de Portugeezen versterkin gen opgeworpen in Lakmaras bij Kota Lak- maras en op den berg Boeloe, het grenspunt waar het Portugeesch gebied met Lakmaras en Maoekatar samenkomt, en in Bikomi by grens van Oeikoesi. Die versterkingen zijn nu geslecht. Het is voor do N.-I. regeering zeker een succes te noemen, dat het geschil met het be stuur van Portugeesch Timor tot een vriend schappelijke oplossing is gebracht. Verder uitgebreid machtsvertoon onzerzijds Van thans gestaakt worden. Van het incident blijft nu alleen over de indruk, dat het wenschelijk is zoo spoedig mogelyk do grensregeling tot een oplossing te brengen, waarna de sóuvereini- teitsoverdracht der gebieden Maoekatar, Noi moeti, Tahakay en Tamiroe Ailala zal kunnen plaats hebben en een reden tot geschillen met onze Portugeesche naburen op Timor zal zijn jweggenomen De aartshertog Johan van Oostenrijk, die met zijn familie aan boord van zijn jacht „UI" vertoeft, bracht heden met ge volg een bezoek aan Middelburg, en deed in een paar magazijnen, o. a. van de firma F. B. den Boer, eenige inkoopen. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik hebben voor de te Middel burg te houden feesten van de gymnastiek en scherm vereeniging „Medioburgum" ieder groote bronzen legmedaille beschikbaar - Dinsdag avond ontstond in een woning in de St. Jansstraat alhier hevige ruzie tusschen boven- en beneden-buren die zoo In de Dinsdagavond te IJ e r s e k e gehouden raadszitting deelde de heer Sauer mede dat hij den vorigen dag bij het nazien der stukken bad ontdekt dat de voordracht voor een gasmeester, waarvan de benoeming in deze zitting moest plaats hebben, nog niet was opgemaakt en het ontwerp-instructie nog niet gereed was. Hij keurde dit af, zoo kort vóór de raadszitting. De voorzitter, de burgemeester, gaf de noodige opheldering en meende dat de woorden enghartigheid en flauwhartigheid, door den beer Sauer gebezigd, geheel mis plaatst waren. Daarna kwam de bedoelde instructie in behandeling. Op voorstel van den heer Born werd den gasmeester recht op zeven vrije dagen per jaar gegeven. Overigens werd zij ongewijzigd goedgekeurd. Het salaris werd bepaald op f 800 met 2 driejaarlijksche verhoogiug van f 100 en Trij woning, vuur en licht. Voor deze betrekking hadden zich 36 sollicitanten aangemeld vanwelke werden voorgedragen 1. W. C. Loggers, tijdelijk te Yerseke, 2. M. Kuilc te Dokkum, 2. G. Rvjpma te Workum en 4. W. J. L. Kuiper te Gem er t. De heer Loggers werd met algemeene stemmen benoemd en zijne indiensttreding bepaald op 16 Augustus. In die gemeente kreeg een vrouw van den kop van een paling die al gevild en in mooten gesneden was, een beet in een vinger zoodat het bloed er uit kwam. Verdere gevolgen bad de beet gelukkig niet. worden geopend. Hij dankte verder de leden en den secretaris voor de aangename samen werking, welke hij gedurende zijn lidmaat schap heeft ondervonden. Dinsdagmiddag liep een koe van A. Vermeire op den dijkte Philippine te grazen. De eigenaar, een arm, behoeftig man, was er pas eenige minuten van daan, of hij hoorde een geloei. Toen liij terug keerde, zag bij, dat zijn eenig beest een gevaarlijke snede achter de voorpooten bad. De veearts werd ontboden en de politie met het geval in kennis gesteld. Men is vermoedelijk den pleger van die lage daad op het spoor. Dinsdag brachten een tweehonderdtal leden, onder wie verscheidene dames, van het Belgisch geschied- en oudheidkundige congres het aangekondigde bezoek aan Hulst. Aangekomen met de trein van vier uur begaven zij zich naar het Stadhuis, waar zij door het gemeentebestuur in de beneden zaal werden ontvangen. Ter hunner verwelkoming hield de bur gemeester een hartelijke toespraak, waarbij hij zinspeelde op het jongste bezoek van onze Koningin ann Brussel en verzekerde dat de Nedei'landsche regeering het streven van het Belgisch geschied- en oudheidkun dig verbond op hoogen prijs stelde, getuige de afvaardiging naar het congres van den heer Dr. Colenbrander, secretaris der com missie van advies voor 's Rijks geschied kundige publication. De heer Willemsen, voorzitter van den „Oudheidkundigen Bond" te St. Nicolaas, dankte, namens het congresbestuur, het gemeentebestuur voor de gulle ontvangst, welke den ^congresleden in Hulst ten deel viel. Hierna namen de congresleden het Archief der gemeente iu oogenschouw en brachten zij een bezoek aan de kerk en andere merk waardigheden. Met den trein van half zeven keerden de congresleden weder naar hun land terug. („Zei.") In de Dinsdag te Axel gehouden raadszitting werd gunstig beschikt op een verzoek van de vereeniging „Floralia" om gebruik te mogen maken van een paar schoollokalen tot het houden van een huis- vlijttentoonstelling op 31 Augustus. Een verzoek van S. Dieleman e. a. om een reuklooze beerruiming zal behandeld worden bij bet opmaken der gemeentebe- grooting. De verordening op de heffing en invor dering van schoolgelden werd goedgekeurd. De geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden werden in orde bevonden en tot hunne toelating werd besloten. De gemeenterekening over 1910 werd goedgekeurd in ontvang op f 40.340,08 in f,uitgaaf op f 38.633.22, alzoo met goed slot van f 1706.86. De motie van den heer J. J. de Feijter e. a. inzake de heffing van den hoofdelijken omslag kinderaftrek en splitsing in. inkomsten, verkregen door {rente, en in komsten, verkregen door arbeid werd aangehouden tot een volgende zitting. Bij de rondvraag zeide de beer De Feijter, dat bij gaarne een wijziging zag in bet reglement van orde in dien zin dat voor taan de vergaderingen met gebed zulljra DE VETO WET EN DE MOTIE-CURZON. Terwijl het Hoogerhuis bezig was met do behandeling der motie van afkeuring vaa Lord Curzon, beraadslaagd© het Lagerhuis over do Veto-wet en de daarop door de lords ingediende amendementen. In het Hoogerhuis was zeer veel belangstel ling van do zijde der peers maar ook van hunne vrouwen. De motie van Lord Curzon kwam in strek king geheel overeen met die door Balfour in het Lagerhuis aan de orde gesteld. De voor steller der motie deed een. hevigen aanval op hetgeen liij omschreef als een door de ministers gepleegde onvergeeflijke verkrach' ting van hun. plicht jegens koning, parle ment en volk. Lord Crewe diende hem van antwoord, daarbij een redevoering houdend geheel in den geest van minister Asquith in het Lager huis. Het debat werd nog een tijdlang voortgezet en het eindigde met aanneming der taotie met 282 tegen 68 stemmen. Hiermee is de zaak afgedaan, want verdere gevolgen hehben do debatten en de afkeu ring aan het adres van de regeering niet. Ook m het Lagerhuis was de belangstel ling groot. Kalm was het in de vergaderzaal juist niet. De afgevaardigden wonden zich min of meer op tijdens de gevoerde debatten. Lord Hugh Cecil had de verdediging van de (amendementen der lords op de Veto-wet op (zich genomen. Z'n verschijning veroor zaakte eenig gejoel onder z'n tegenstanders. De rede begon met een heftigen aanval op der egeering. Toen do lord den eersten minis ter persoonlijk aanviel en vertelde dat hij verheugd Zou zijn, wanneer deze om zijn optreden met de strafwet in aanraking zou komen, vroeg de afgevaardigde Raff an. of een dergelijke uitdrukking niet in strijd was met het reglement van orde, waarop de voorzitter onder gelach meedeelde, dat dit slechts de heilige overtuiging was van den lord. Lord Hugh Cecil gaf meer aanleiding tot vTOolijkheid. Do ministeriëelen vermaakten zich niet minder, toen de spreker als z'n meening te kennen, gaf, dat het ministerie zich aan hoogverraad had schuldig gemaakt. Minister Churchill zette het standpunt van do regeering ten opzichte van die amende menten uiteen en wees erop, dat zij alle fei telijk onaannemelijk zyn, maar dat de regee ring van plan is een amendement voor te stellen, bepalend dat de Speaker, alvorens uit te maken of een wetsontwerp van zui ver financiëelen aard is, overleg zal plegen met den „deputy speaker" die altijd ministe rieel is, en den president van het „committee of public accounts", die steeds tot de oppo sitie behoort. De regeering zal bovendien nog een amen dement indienen, waarbij wordt bepaald dat de levensduur van het parlement niet verlengd kan worden hij oen wetsontwerp, aangenomen tijdens do behandeling van de „parliament bill." Na een langdurige beraadslaging zijn de amendementen der lords betreffende de finan- cieele wetsontwerpen door hot Lagerhuis met 291 tegen 146 stemmen verworpen. De amendementen der regeering aangaande de raadpleging van den voorzitter vaneenige leden, is aangenomen met door do regeering aanvaarde Wijzigingen- ven de vrachtrijders door te weigeren spoor- weggoederen aan te nomen. Vischhandelaren: kunnen hun voorraad niet verzenden en be halve de visch liggen voor duizenden gul dens aan fruit te verrotten. De „N. R. Crtverneemt, dat de voorman- men der Londensche kolensjouwers met hun patroons Dinsdag Zijn bijeengekomen, onder voorzitterschap van den vertegenwoordiger van den minister van handel, Asquith, teneinde te geraken tot een afbakening van den weg om tot opheffing van de staking te komen. Do conferentie duurde een uur, waarna zjj werd verdaagd. Het heet dat de kansen voor een regeling goed Zyn, daar de patroons heb ben verklaard, dat zij de eischen der werk lieden zullen inwilligen. De voormannen moe ten echter eerst de machtiging der workliedea hekomen. Een tweede conferentie tusschen diezelfde patroons en vertegenwoordigers der werk lieden. inzake do lichtervaartuigen op de Theems volgde. Thans zullen de karrevoerders aan. de beurt komen. Middelerwijl staat het geheele Londensche havenbedrijf nog steeds stil. Tillet raamt het geheele getal stakers op ten minste 40.000. Het Londensche stakingscomité heeft een telegram uit Berlijn ontvangen, waarin werd meegedeeld, dat te Hambujg geen schepen uit Londen Zullen worden gelost. De spoorwegmaatschappijen, die bij de sta king betrokken Zijn, nemen maatregelen om, ter vervanging van de stakers, werkkrachten, van. huiten te bekomen. De Antwerpsche havenwerken. Te Borgerhout is de 75jarige onafhan kelijkheid der gemeeute feestelijk herdacht. Aan den grooten maaltijd van gemeente bestuur en genoodigden namen ook deel de premier, baron K. de Broqueville, en de minister van landbouw en openbare werken Vnn de Vijvere. Vele heildronken werden ingesteld en daarbij werd niet nagelaten te wijzen op den groei van Borgerhout van een gemeente van 4000 tot eene van 50000 zielen. Vooral werd er de nadruk op gelegd, dat de nabij heid van Antwerpen voor de feestvierende plaats van zoo groot gewicht was. In zijn rede zeide minister Vau de Vijvere o. m. De regeering is gelukkig, dat baar do gelegenheid geschonken zij, om te verklaren, dat zij uit alle krachten zich inspannen zal aan de voltooiing der groote werken, waar van de welvaart der Antwerpsche omgeving afhangt. Het lot van Borgerhout is nauw ver- b onden met dit van Antwerpen, waaraan bet zijn voorspoed te danken heeft. Men moet dus de belangen der uitbreiding van het havengebied in haar geheel in het oog houden de afbraak der omheining moet bijgevolg de eerste bezorgdheid wezen. Wat de regeering vraagt, is dat de be volking koelbloedig de groote werken bo- oordeele, die binnen kort door het gouver nement aan de Kamers zullen voorgesteld worden en dat zij zou afzien van alle tot hiertoe vooruitgezette particularistische gedachten en ontwerpen. Antwerpen de grootste haven van het vasteland, ziedaar de droom der regeering en zij zal alles doen wat in bare macht ligt, om dezen droom eene werkelijkheid te maken. DE STAKING IN ENGELAND. De stakingen in het transportbedrijf in En geland duren onverminderd voort. Er zyn bovendien geen teekenen die wijzen op be ëindiging der conflicten, vooral wat betreft de spoorwegstaking te Liverpool. De toe stand wordt in tegendeel ernstiger. Teel per soneel van den goederendienst had een dag vrijaf en na dien dag is het niet terugge keerd. Ook deze beambten hebben zich bij de stakers aangesloten. Aan de meeste goe derenstations is dientengevolge de dienst ge heel opgeheven. Een belangrijken steun aan de stakers ge-* WERKLOOSHEIDSFONDSEN 1M BELGIË. Het aantal werkloosheidsfondsen in België breidt zich nog steeds uit. In 1900 Waren er slechts 2 zoodanige fondsen met 2 toegelaten vereenigingen, thans in 1910 ia het aantal 22 met 50 toegetreden gemeenten. Onder deze gemeentelijke werkloosheidsfond sen zijn verreweg de meeste op de leest van het Gentschc fonds geschoeid: do onder steuning vanwege het fonds wordt in den vorm van een bijslag aan die werkloozen, die van hun veroeniging of van hun spaargelden een uitkcering ontvangen, gegeven. Alleen do stad Luik sloeg een anderen weg in: het door haar gestichte fonds geeft bijslagen aan de vakver- eenigingen met werkloosheidskassea en wel in evenredigheid met het door de leden der ver eenigingen voor deze kassen gecontribueerde^ Sinds 1907 stelt ook de Staat jaarlijks een som voor de werkloosheidsverzekering beschik baar. In 1910 bedroeg deze som fr. 40.000. Drie soorten instellingen ontvangen daaruit een toelage: de bij een gemeentelijk fond9 aange sloten workloosheidskassen van vakvereenigin- gen; de niet bij een gemeentelijk fonds aange sloten werkloosheidskassenen de gemeente lijke fondsen. In 1910 hebben 21 gemeentelijke werkloc beidsfondsen met 346 aangesloten beroepsv eenigingen fr. 86.218,05 bijslag betaald. De eenigingen zelf betaalden fr. 196.434.36, dat de gemeentelijke fondsen slechts 31 j

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1