MlBDKLBriMiftrilK COFMIT. m 134' Jaargang. 1911 W oensdag 9 Augustus. Middelburg 8 Augustus. SPROKKELINGEN. Rit Stafl bis Provincie. N.° 186. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Priji per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor bet eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan bet bureau bezorgd zijn. w Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Beclnmes 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd bet Algenecn Advertentie-llnreail A. DE DA MAK Az., N.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. Voor de stemmingen, Dinsdag 15 Augustus te Middelburg te hou den, bevelen wij in het tweede district aan den heer M. G. Boïsson. In het eerste district onthouden wij ons van een bepaalde aanwijzing. De twee candidaten, die ons bet naast staan, de heeren mr. J. Adriaanse en J. Terpstra, zijn beide bekwame mannen van vooruitstrevende, vrijzinnige richting. De kiezers van onze partij doen dus tus- schen ben een keuze. Een medewerker zendt aan „Het Vad." de volgende principieele bezwaren en nadoelen van Tariefverhoo- g» ag io. Sterke belemmering voor bet verkeer op de grenzen en dus nadeeligen invloed op 't handelsverkeer. 2o. De tariefwet houdt geen rekenschap met de draagkracht der burgers en vraagt in verhouding van de minst bedeelden ver reweg 't meest. 3o. 't Ts een dure belasting, d. w. z de Staat ontvangt een klein deel van betgeen wordt opgebracht, omdat een groot deel in de zakken van bevoordeelde burgers terecht komt en veel aan Staatsbeheer verloren gaat. 4o. Het bevoordeelen van den eenen bur ger ten koste van andere burgers maakt de belasting tot een hoogst onrechtvaardige. 5o. De bevoordeelde fabrikanten zullen in den beginne hunne fabrieken moeten ver- grooten, misschien daarvoor meer moeten bekostigen dan ze verdienen. Wanneer de tijd der overproductie aanbreekt, die als regel bij een kunstmatig opgevoerd bedrijf niet uitblijft, kunnen velen van de bevoor rechten er op achteruit zijn gegaan, wat jammer zou zijn, want anderen hebben het vermeende voordeel reeds werkelijk geofferd- 6o. De fabrieksvergrootingen na de tarief- verbooging beteekent: veel werk op eens, doch tevens bij de intrede der overproduc tie, slapte in de werkzaamheden voor velen. 7o. Tariefverbooging lokt uit: namaak van kunstmatig duur gemaakte artikelen en bevordert smokkelhandel op de grenzen. Het tegengaan hiervan vereischt meer ambte naren en misdaad zal op de grenzen ver meerderen. De invoerder van de tariefverbooging be gaat dus een onzedelijke daad, hij weet vooruit welk kwaad bij zal stichten. 8o. De tariefverhooging lokt een hoogst nadeeligen tarievenstrijd met andere landen uit. 9o. Aan de behandeling van onze natie als meest begunstigde maakt onze tarief verhooging éen einde. lOo. De tariefverhooging veroorzaakt een onzedelijk werken en wroeten naar bevoor rechting en onderlinge ruzie, zoodra men in détails treedt. Op een internationale ver gadering van beschermers en voorstanders van tariefverbooging beteekent die ruzie vergrooting van kans tot oorlog. Voor een groot land is dit zeker niet gewensebt, maar voor een klein land zeker nog veel minder. „De Vaderlander" noemt bet bericht van de „Maasbode", dat de E. K. Werklieden- vereenigingen in September te 's-Graven- hage een betooging zullen, houden om Mi nister Talma te huldigen, een politieke zee slang. „Waar ter wereld", zoo vraagt het blad „zou de arbeider in bet algemeen en de katholieke arbeider in bet bijzonder den heer Talma dank voor hebben te zeggen, en nog wel een dank, zóó groot, dat die eene betooging noodig beeft, om zich vol ledig lucht te kunnen geven Toch zeker niet voor die ouderdomsverzekering, welker totstandkoming haast niet meer mogelijk is, en die, als ze tot stand mocht komen) premie zal vragen van een loon, dat nog niet bij machte is in de ergste nooddruft te voorzien Ook toch wel niet voor die Ziekteverzekering, die sociale bnzepeper, waarin de haas der geneeskundige behan deling ontbreekt? „En al wederom zeker niet voor het feil, dat bij met deze beide ontwerpen, volgens de getuigenis van dr. Kujper zelf, te laat, veel te laat is Of moet die dank de Bak kerswet gelden, waarmee èn de beer Talma, èn de coalitie leelijk in bet nauw zitten, en die daarom van den voorgrond van bet politieke tooneel is verdwenen Of loopt die katholieke arbeider over van dank voor de wijziging der Arbeidswet, waarin bet voornaamste, wat den arbeider ten goede komt, door de Kamer aan den Minister is afgedwongen Waarlijk, al die vragen stel len staat gelijk met ze te beantwoorden, en het lanceeren van deze politieke zeeslang kan, dunkt ons, den beer Talma, den, vol gens het oordeel van den eigen van God gegeven leider zoozeer in gebreke zijnden, beer Talma, al bijster weinig aangenaam zijn. En mocht het geen canard" zijn, dan meent het blad, dat de geestelijke adviseurs er trotsch op kunnen zijn, dat zij de ar beiders tot zoo'n dankbetooging hebben regen, al zal bet den roep van het geestelijk adviseurschap niet verbeteren. De beer Talma zal dus bewierookt wor den, al zal dan 'zijn »eigen" christenvolk niet meedoen. Moet die betooging het te gengif worden tegen het verpletterend re quisitoir door dr. Kuyper over hem gehouden? Misschien wel. Maar ons dunkt, bet zal toch geen gemakkelijk figuur zijn, dat Minister Talma zal op te houden hebben, als deze geestelijk geadviseerden" hem komen be danken. Bij de inwijding der nieuwe haven te Zaandam is de beer Duijs, lid der Tweede Kamer voor dat district, tegenwoordig geweest, wat niet meer dan zijn plicht was. Hij vertoefde destijds met Z. K. H. Prins Hendrik op een boot en toen de burge meester hem verzocht hem in de gelegenheid te stellen om den heer Duijs aan den Prins voor te stellen, gaf bet lid der Tweede Kamer te kennen dat, als Z. K. H. daarop prijs stelde, deze wel naar hem kon komen. Aardig of beleefd vonden wij dat alles behalve. Over dit feit en over de aanwezigheid van den heer Duijs bij die voor Zaandam ge wichtige gebeurtenis is een uitvoerige pole miek gevoerd, die nog niet geöindigd is. Len is nu zoo ver dat in het „Marxis tisch Weekblad" de volgende stelling wordt geopperd „Havens worden niet in bet belang der bootwerkers gemaakt, in Zaandam niet elders niet. Havens worden gemaakt in bet belang van bet handelskapitaal, bier in het belang der zeer enkele groothoutbandelaars, die in Zaandam den houthandel beheerschen, en niet ook in bet „belang van de Zaan- scbe bootwerkers". Bootwerkers en hout werkers die in Zaandam wonen, hebben er een tastbaar belang bij in die haven veel werkgelegenheid te vinden. Voor zoo lang de nieuwe Zaandamscbe haven bun die ruime werkgelegenheid verzekert, kunnen zij er zich in verheugen. Doch wij herhalen hetniet en niet óók om aan de bootwerkers die werkgelegenheid te verzekeren, werd de haven gemaakt. De werkgelegenheid vermindert en verdwijnt in nieuwe havens als in oude, zoodra bet zelfde handelskapitaal bij machinale inrich ting ter vervanging van handenarbeid vol doende belang heeft. Ook dan zijn sociaal democraten tóch voorstanders van nieuwe havens, zelfs van aldus machinaal ingerichte, dat ze weinig handenarbeid meer vereiscben, omdat sociaal-democraten voorstanders zijn van elke technische verbetering, die de strekking heeft de voortbrenging doeltref fender te maken. Doch voorstanders zijn van zulke verbeteringen en meenen 'dat zulke verbeteringen thans in het kapitalisme tot stand komen ook in bet belang der arbei dersklasse, zijn twee zeer verschillende, twee olstrekt tegenovergestelde dingen". En dat alles om het eenvoudige feit, dat Duijs betreft. „Het Volk" heeft zich tot heden in de strijd niet gemengd. Het deed er het zwij gen toe. Dat was wel bet verstandigst. De kool is de sop niet waard. Na Duijs is het Haagscbe raadslid Hels- dingen aan de beurt. Deze beeft destijds plaats genomen op de tribune voor de Raadsleden bij de taptoe ter eere van President Fallières. Daarover nu leest de beer W. C. Snel hem in „Het Volk" de les. Het is kleinzielig. Onder bet opschriftAan wie de schuld schrijft „De Beukelaar" De arrestatie van den beer J. Valk Jr. wegens verdenking van onderscheiden straf bare bedriegelijke handelingen, moet uiter aard bijzonder betreurd. De heer Valk immers was nog voor kort Anti-Revoluti- onnair gemeenteraadslid voor Rotterdam, bij trad als Christelijk, Anti-Revolutionnair man op den voorgrond. Toch mag van dit alles op zich zelf aan de Christelijke gemeente, aan de Gereformeer de kerk, aan de Anti-Revolutionnaire partij geenszins eenig verwijt gemaakt. Men kan bier met een huichelaar te doen hebben of ook met iemand, die door verleiding tot zwaren val kwam, in ieder geval op zich zelf beeft noch kerk, noch politieke partij dit kunnen doorzien. Iedere groep, iedere ge meenschap, hoe hoog ook baar bedoelen, staat hieraan bloot. Doch er is bier meer. „Hot Volk" vermeldt niet alleen, dat de heer Valk zeer wereldsch was in zijn doen en laten, doch tevens, dat bet effectenkantoor, waarvan de heer Valk Ie aan het hoofd stond, zich speciaal toe legde op de speculatie in Amerikaanscbe spoorwegwaarden. >Aan de Zuidblaak te Rotterdam", aldus „Het Volk", „bad de firma Wed Van Eijk (de firma, waarvan de heer Valk aan bet hoofd stond) een pand ge huurd, waarin voor een der groote ramen het bekende zwarte bord met de dagelijk- scbe vermelding van daling en rijzing der koersen verscheen, als om bet publiek te verlokken een kansje te wagen." Aan de juistheid van dit bericht valt be laas moeilijk te twijfelen. En wat blijlct dus Het is mogelijk, dat men in één on zei- grootste steden, als lid der gereformeerde kerken, min of meer tot de vóórmannen der Anti-Revolutionnaire partij behoort, als An ti-Revolutionnair naar den gemeenteraad wordt afgevaardigd, en tegelijk zijn bedrijf er van maakt rijkeren en kleine luyden over te balen tot beursspeculatie. Van het publie kelijk aldus gewonnen geld werd dan de partijkas waarschijnlijk mildelijk gesteund- Dezelfde gereformeerde Kerk, dezelfde anti-revolutionnaire partij, getuigt voortdu rend tegen de speelzucht der natie, tegen zedelijke inzinking van bet volksleven. Maar do heer Valk is rustig voortgegaan met dit zijn speculatiebedrijf, met dit op specula tiezucht berekend zoo breed mogelijk pu- bliceeren der koersveranderingen. En men beeft dit alles rustig laten voortgaan, de heer Valk bleef een bekend Anti-Revoluti onnair man. Zoo hebben predikanten en ouderlingen der gereformeerde kerk, zoo hebben de be- stuurderen der Rotterdamsche Anti-Revolu tionnaire organisatie biermede getoond, dat zij bet met bun strijd tegen de volkszonde, met de verheffing van bet zedelijk volksle ven tocb eigenlijk zoo nauw niet namen. En zoo hebben zij den heer Valk laten voortgaan op een weg, die nu tot dit einde heeft gevoerd. Laten voortgaan in stee van hem toe te roepen: óf breken met dit uw bedrijf, dat velen tot vloek is, óf u terug trekken uit Anti-Revolutionnaire kringen, waar gij dan niet thuis boort. De beer Valk bleef lid der gereformeerde kerk, bleef een der Anti-Revolutionnaire vóórmannen, terwijl bet zwarte bord van zijn firma dagelijks honderden tot de zonde der speelzucht verleidde; van de Christen- Socialisten, die vooral ook tegen het Mam- monisme den strijd willen aanbidden, wordt oyOrwogcn, of men ze uit de gereformeerde kerk kan zetten. De heer Valk strijdt tegen 't vliegen op Zondag, wijl de kerkgang er door werd tegengegaan; de beer De Marees van Swinderen, Christelijk Protestantsch lid, van een coalitie-Kabinet, bezoekt op Zondag bet vliegterrein zonder schier eenige critiek der Anti-Revolutionnaire persde Christen-socialisten, die uit de gerefor. meerde kerk moeten gezet, weigeren, aldus de afdeeling te Doetinchem, deel te nemen aan een meeting voor algemeen kiesrecht, wijl deze op Zondag" wordt gehouden. Ziehier wat coalitie- politiek in volle belichting. KORTE MEDEOEELINGEN VERGADERINGEN. In een algemeene vergadering van leden der Vereeniging „Nos Jungunt Rosae", die den rozendag te Deventer voorafging, werd op voorstel van den voorzitter, den beer jbr. J. L. Mock van Santpoort, onder luide instemming besloten een telegram te zenden aan H. M. de Koningin-Moeder, waarin aan H. M. het Beschermvrouwschap van de Vereeniging werd aangeboden. Tot leden van bet bestuur werden her kozen de heeren mr. P. L. Baudot, Amers foort jbr. G. F. van Tetz, Zeist, en Jacques Hackenberg, Middelburg. Daarna kwam in behandeling een voorstel van bet bestuur tot aanbieding van eeu rozenpark aan de Carnegiesticbtmg, waarop in bet jaarverslag van den secretaris reeds is gewezen. De voorzitter bracht een woord van dank en hulde aan den beer Hackenberg uit Mid delburg, aan wiens initiatief bot te danken is dat bet bestuur dit voorstel heeft inge diend. In verband met bet ontwerp van den tuin van bet Vredespaleis, was van den tuinarchitect Thomas H. Mawson van Liver pool een schrijven ingekomen, met verzoek te willen opgeven hoeveel rozenstruiken en welke soorten de Vereeniging zoude kunnen aanbieden, ten einde met bet ontwerp van den aanleg van den tuin daarmede rekening te kunnen houden. De discussies, alle blijk gevende van volle, onverdeelde instemming en die meer be troffen de wijze van uitvoering, hadden bet gevolg, .dat bet voorstel bij acclamatie werd aangenomen. De Nederl. Bond van hulptelegrafisten heeft Zondag te Amsterdam zijn 5de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten in het afgeloopen jaar bedroegen f 995 175, de uitgaven f 1076.86, zoodat er een tekort is van ruim f81. De vergadering besloot tot toetreding tot den bond tot verkrijging van een wettelijke regoling van den rechtstoestand der burger lijke ambtenaren. BENOEMINGEN, £N'/L. By kon. besluit: is benoemd tot officier van justitie bij de arrond.-recbtbank te Winschoten mr. P. Buys, thans subst.-officier van justitie by de arrond.- Techtbank te Assen is benoemd tot voorzitter van den raad van beroep te Amsterdam mr. J. Tb. Endlz, thans voorzitter van den raad van beroep te Almelo is benoemd bij het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht tot offi cier van gezondheid 2de kl. de burgergenees- kundige (arts) N. A Henrard; is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Bergen op Zoom D. 3. Buisman, thans in gelijke betrekking te Hel mond; tot directeur van hot post- en tele graafkantoor te Sneek E. Wind, thans te Kampen, en tot directeur van het telegraaf kantoor 1e Delft J. L. Storm, thans directeur te Delfzijl; en is benoemd en aangesteld bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië tot tijdelijk officier van gezond heid 2d© kl. dr. A. PTeiscfmez. De gewone audiënties van de ministers van Justitie, Marino, Oorlog en Waterstaat zullen dezo week niet plaats hebben. Het Bioscoop-theater op de Markt alhier vertoont deze week een aardig programma. De speciale nummers„Het bezoek van H. Majesteit en Z. K. Hoog heid te Brussel", „Liefde en Weten schap", dramatische schets en „Jan bet vuur gaat uit", humoristische finale vallen zeer in den smaak. Het romantische deelte wordt nog met een tweetal nummers aangevuld en voor liefhebbers van humor is e1" variatie genoeg. Woensdagavond zal in den tuin op bet Noord-Bolwerlc alhier door het „Mid- delburgscb Muziekkorps" het volgende pro gramma worden uitgevoerdMarsch op motieven van de operette „Die Keuscbe Suzanne" Gilbert, „Fest in der Puszta- Sch&nke", Dngaricbes Genrebild Necke, „Trotzköpfchen", CbaracterstUck, Berka, a. Mélodie Célèbre, Rubinstein, b. Gavotte uit de operette „Das MusikantenmUdel" Jarno, „Divertissement Espagnole" Desormes, „Till Eulenspiegel", Fantastisch grotesker Kon- zert-Marscb, Rnpprecbt, Ouverture van de Opera „Die Zauberfiöte" Mozart, n. Aria uit de „D dur Suite" Bach, b. „Praeludium" Chopin, Cavatine uit de Opera „Anna Bo- lena", solo voor Esclarinet, Donizetti, en Fantasie uit het Ballet „Terpsichore", Ganne. Benoemd is tot officier van justitie te Middelburg mr A. Mijnlieff, thans te Winschoten. Tot directeur van bet post- en telegraaf kantoor te Axel is benoemd de beer H. de Jong, thans commies 2e klasse. - Aan C. L. F. Rijcken, weduwe van L. C. Breebaart, hoofd eener bijzondere lagere school, is een jaarlijksch pensioen verleend vaD f 504. Als een bewijs hoe gering de deelna me van jongelui te Middelburg voor de voorbereidende oefeningen in den wa penhandel is, vernemen we, dat aan hen die zich hiervoor hebben opgegeven gelegen heid wordt geheven den cursus te Goes te volgen mits ze zeiven de reiskosten betalen. Hier ter stede kunnen de oefeningen niet worden gehouden. De door de politie Zaterdag wegens diefstal gearresteerde W. G. van de L», geboren te Stratum en wonende te 's Graven- bage, is Maandag, na geboord te zijn door den rechtercommissaris, overgebracht naar bet huis van bewaring. Hij wordt verdacht uit de woning van Van S„ in den Lombardstraot te Mid delburg een portemonnaie met eenig geld te hebber ontvreemd. Cit Vlissingen. De verkiezing in bet derde district voor een lid van den raad is bepaald op 15 Aug., de stemming op Donderdag 24 Ang» en een ©ventueele herstemming op Vrijdag 1 Sept. De commies der posterijen en telegrafie P. D. Goetheer wordt van Rotterdam naar bier overgeplaatst. Te Souburg houdt Vrijdag de gemeenteraad te twee uren vergadering. Te Lamswaarde ontstond Zondag namiddag brand in de schuur van den land bouwer A. van Damme, wonende in den „Kruis"polder, naar men zegt, doordat er kinderen met vuur speelden. Het gebouw, dat verzekerd was, brandde af; het nabijstaande woonhuis kon men behouden. De brandweer bleef den ganschen middag ter plaatse. Te G r o e d e wordt een tweede fan faren muziekkorps opgericht, en wel een christelijk. Daarentegen is dat te Breskens opgeheven. Breede Watering bewesten Yerseke. In bet verslag over bet dienstjaar 191011 omtrent den toestand van het Wa terschap „de Breede Watering bewesten Yerseke" wordt gemeld dat evenals in bet voorgaande jaar. ook ditmaal het Water schap voor onheilen aan dijken en oevers verschoond bleef en over bet geheel geno men de uitkomsten der peilingen niet onbe vredigend te noemen zijn, niettegenstaande evenals in bet vorige verslag reeds vermeld, ook thans nog op sommige punten voort durend de aandacht gevestigd moet blijven. Het is te voorzien, dat in de toekomst eenige uitbre ding der oeverwerken nood zakelijk zal blijken. Stormvloeden hebben aan de dijken geen schade van beteekenis veroorzaakt, terwijl voor herstelling en onderhoud der werken geen buitengewone uitgaven werden ver eischt. Tengevolge van voordeelige aanbesteding kon aan het onderhoud en de verbetering van zeeweringwerken eenige uitbreiding gegeven worden, zonder dat bet bedrag, dat daarvoor in de polderbegrooting wera be schikbaar gesteld, behoefde overschreden te worden. Het hulpstoomgemaal kon geregeld als het noodig was, in werking blijven, en be- beersebte in de regenperiode, de waterstand niet zoo goed als voorbeen, omdat, nu de loozing, door bedelving van bet hoofdkanaal in den Poel en andere watergangen aldaar in den verloopen zomer uitgevoerd, zoo sterk bleek verbeterd te zijn, dat de water standen in den Poel gelijk waren met die

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1