MIBDELBERGSCHE COVRAIT. H." 185. 154" 1911 Dinsdag 8 Augustus. Middelburg 7 Augustus. Een nadere toelichting. SJlf Siatl ga Provincie. LANDBOUW. Rechtszaken. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prgi per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. BE LA 51A It Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. De Baanbreker" of eigenlijk zijn re dacteur, de heer G. F. Lindeijer, be spreekt in het jongste nomnier van het blad nog eens de kwestie tnsschen den burgemeester van Vlissingen en hem over de verklaring, door eerstge noemde af te geven omtrent het ingezetenschap van dit n i e u w-g ekozen raadslid Dit noopt ons nog tot een enkel we derwoord, zonder ons te verdiepen in allerlei onnoodige, door den heer Lin deijer besproken bijzaken, die tot de hoofdkwestie slechts in ver verwijderd verband staan, en zonder diep in te gaan op de booze vermoedens, die hij omtrent ons koestert. Wij hebben, allerminst de bedoeling gehad dezen strijder voor de S. D. A. partij een steen in den weg te op zijn gang naar den Vlissingschen raad, en blijven bij onze meening dat het gewenscht is hem in dat coll vocaal een plaats te geven. Wij zijn dit gevoelen zoozeer toege daan dat wij nn reeds bij voorbaat ver klaren, wanneer de heer Lindeijer, wat wij verwachten, niet als raadslid wordt toegelaten, bij de daaruit voortvloeiende nieuwe verkiezing in overweging te zul- zen geven tegenover bem geen candidaten te stellen, zoodat hg dan direct gekozen kan worden verklaard. Ons eenig doel thans is om, nu zich dat geval voordeed, eens te herinneren aan de beslissing, indertijd in de Tweede Kamer gevallen en om aan te toonen, dat de honding van den burgemeester van Vlissingen in dezen niet zonder grond is. De vraag loopt niet hierover of mr. Oppenheim als rechtsgeleerde liooger staat dan dr. Kuyper. In het geval, dat wij aanhaalden, was laatstgenoemde nu eenmaal Minister van binnenlandsche zaken als zoodanig gaf hij eeue offici- eele interpretatie van eene bepaling welke hij stond te verdedigen. De Tweede Kamer heeft niet getoond dat zij eene andere opvatting hadmits dien moet de oflicieele interpretatie ge acht worden de bedoeling van den wet gever weer te geven. Daarom stellen wij in dit geval de autoriteit van dr. Kuyper niet lager dan die van prof. Oppenheim, die buiten de zaak stond. De destijds gedane uitspraak blijft nog van kracht, als is zij ook tegen de be doeling van Thorbecke. Eu al is die van prof. Oppenheim ook meer in den geest van dien grooten staatsman, veel ruimer en practischer dan de uitspraak in 1903 door dr. Kuyper in de Kamer gedaan, op deze laatste kan de tegenwoordige Minister van binnenlandsche zaken zich beroepen en hij zal dit dan ook wel doen. Er is trouwens een antecedent, dat den heer Lindeyer vermoedelijk niet be kend was. Toen in 1902 de heer A. Soniers ge kozen was tot lid van den raad van Bergen op Zoom, liet dat college hem op 21 November [van dat jaar niet toe, omdat nevens den geloofsbrief niet was overgelegd eene verklaring van den bur gemeester, getuigende dat de verkozene gedurende het laatste, aan zijne verkiezing voorafgaande jaar (de oude redactie vau art. 17) zijne woonplaats binnen de ge meente gehad had. Gedep. Staten van Noord-Brabant lieten in beroep den heer Somers als raadslid toe, omdat hij door eene~Ver- klaring van Burg. en Weth. kon be wijzen, dat hg op 12 October 1901 was! ingeschreven in het bevolkingsregister en i dus sedert 12 October 1902 was inge zetene der gemeente, >als hebbende hij, overeenkomstig art. 19 der gemeentewet gedurende het laatste jaar zijne woon plaats gehad binnen de gemeente." In hooger beroep werd echter bij Kon. besluit van 25 Juni 1903 het besluit van Ged. Staten vernietigd en dat van den raad tot niettoelating gehandhaafd op grond ran de volgende overwegingen „dat A. Somers nevens zijnen geloofs brief niet heeft overgelegd eene verkla ring van den burgemeester, getuigende dat hij gedurende het laatste, aan zijne verkiezing voorafgaande jaar zijne woon plaats binnen de gemeente heeft gehad; „dat hij dus, niet aan het uitdrukkelijk voorschrift van art. 17 3 lid der ge meentewet hebbende voldaan, terecht niet als lid van den gemeenteraad is toege laten „dat hiertegen niet kan afdoen een be roep op art. 19 der gemeentewet, vol gens welke bepaling de gekozene bij de aanvaarding van het lidmaatschap inge zetene der gemeente moet zijn, hetgeen wordt aangenomen het geval te zijn, in dien hij gedurende het laatste jaar zijn woonplaats binnen de gemeente heeft gehad „dat, al moge het beginsel, waarvan de wetgever bij het vaststellen van deze be paling is uitgegaan, eenigszins verschil len van dat, waaraan art. 17 uitdrukking geeft, daaruit toch geene zoodanige tegen strijdigheid ontstaat, dat het niet moge lijk zonde zijn beide bepalingen tegelijk in toepassing te brengen en het dus niet geoorloofd mag worden geacht voormelde bepaling van art. 17 eenvoudig op zijde te schuiven ,dat ook een beroep op art. 143 der grondwet daartoe niet mag leiden, omdat deze i n 1887 tot stand gebrachte be paling niet kan strekken ter verklaring van een reeds van 1851 dagteekeuend wetsartikel, terwijl dit artikel ook indien het zou kunnen geacht worden met een door de grondwet gehuldigd beginsel in strijd te zijn, door bet tweede addi- tioneele artikel dier grondwet gehand haafd is en, zoolang het niet afgeschaft of door eene andere bepaling vervangen is, behoort te worden nageleefd." Deze overwegingen kunnen ook na de wijziging der gemeentewet in 1904 precies zoo worden toegepast. BENOEMINGEN, EN& Bij kon. besluit is aan B. J. C. L. Schregardus te Haarlem, op verzoek, eervol ontslag verleend als land meter van het kadaster, met dankbetuiging; zijn benoemd en aangesteld bij het perso neel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië tot tijdelijk officier van gezondheid 2de kl. dr. L. Balner en dr. R. F. Janowski; en is het kon. besluit, waarbij de arts C. Hane- >03 werd benoemd en aangesteld tot tij delijk officier van gezondheid 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-lndië, op verzoek ingetrok- W. ran Haxtingsveldt, A. A. C. Linck, G. Birnie, H. R. Rookmaker, Ph. J. van der Meuletn en E. A. R. Schultz van Vlissingen zijn ter beschikking gesteld van den Gouv.- Gen. van Ned.-Indië, om te worden aangesteld tot administratief ambtenaar voor Java en Madoera wat do eerste drie betreft, voor de buitenbezittingen wat de overigen betreft In Januari 1912 zal een vergelijkend onder zoek worden gehouden voor de betrekking van adspirant-opzicbter der telegraphie, waarvoor drie plaatsen worden opengesteld De adspirant-opzichters genieten een bezol diging van f 50 por maand. Men zie voor bij zonderheden de „St. Crt." no. 183. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat dit jaar vijf stu denten in de geneeskunde aan een der Neder- landsche Universiteiten kunnen worden aan genomen om voor rekening van het Depar tement van Marine te worden opgeleid tot officier van gezondheid 2de kl. bij de zee macht, onder genot van een subsidie van acht duizend gulden. Voor bijzonderheden zie men de bovenge noemde „St. Crt.". Dezelfde „St. Crt." bevat de „Declaration relative au droit de la Guerre Maritime." De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal deze week niet plaats hebben, KORTE MEDEDEELINGEN VERGADERINGEN. Op de Zaterdag He Delft gehouden 24ste jaarlijksche algemeene vergadering van den Koninkl. Nederl. Bond van oud-onderofficieren bleek uit bet jaarverslag o. m. dat de afdee- ling Suriname is opgeheven, zoodat thans de Bond geen koloniale betrekkingen meer onder houdt. Op 1 Januari 1.1. had de bond uitstaan aan voorschotten, verleend aan zijn leden f 2589 75. Ondersteuning aan leden werd ver leend tot een bedrag van f322.37; aan 22 weduwen f352.50; uitkeeringen werden ge daan aan 25 weduwen en 6 rechtverkrijgen den f3764.25. Aan betrekkingen werden geholpen 80 leden, 1 echtgenoot© van een lid, 1 adspirant-lid, drie zoons van leden en een donateur. De uitgave van het Bondsblad leverde cadeeling saldo van f 151.54. Een voorstel van het hoofdbestuur om een laar- en voorscbofkas in het leven te roe pen, waarvan de winst ten goede zou komen het weduwenfonds, werd na uitvoerige dis cussie met 42 tegen 25 stemmen verworpen. Zaterdagavond werd in den schouw burg alhier opgevoerd „Roze Kathe", treurspel in 5 bedrijven door N. de Tierre. Na het vierde bedrijf werd aan mevr. Matbilde Kiehl een prachtig bloemstuk aangeboden. Het opschrift van de linten vermeldde dat dit van een onbekenden vriend afkomstig was. De sckouwbm-g was zoowel boven als be neden goed bezet met een dankbaar publiek. Zondagavond werd opgevoerd het tooneel- spel in drie bedrijven „Jean Darlot" met een nastukje, getiteld „Een jaloerscheOtbello". Ook nu weer was de schouwburg goed bezet. Ook Strengholt's specialiteiten-gezelschap speelde Zaterdag voor een volle zaal en een aandachtig publiek. De kermis is thans weer afgeloopen. Over het algemeen had ze een rustig verloop en kwamen ongeregeldheden niet voor. Het bericht, in enkele bladen voorkomende betreffende de molestatie van een inspecteur van politie, bleek erg overdreven te zijn geweest, terwijl ook bij omwonenden niets daarvan bekend was. Ook Zaterdagavond, den druksten kermis avond, is niets bijzonders voorgevallen. De regen joeg velen om elf uur naar huis in de cafe's. Deze werden om half drie door de politie ontruimd. Het bezoek uit Vlissingen was ook nu weer bijzonder groot. Eivolle trammen waarvan er soms drie achter elkaar reden, leverden de kermisgangers bij honderden in de Langeviele af en eenige extra trammen zorgden 's avonds voor een behoorlijke terugtocht. - Zaterdagavond en Zondagnacht ontlastte zich boven onze omgeving een heerlijke bui, dié heel wat verluchting en verkwik king ons bracht. Jammer dat zij niet lang aanhield. Het begint echter weer even warm te worden als vóór dien. In bet Goescbe land beeft het ook flink Vrijdag a. weer een muziekuitvoering op het Molenwater alhier. Aanvang te acht uur. Uit Vlissingen. In het „Grand Hotel" geeft de „Weener dames kapel", onder directie van Fraulein Rudolfine Roll, iederen avond hare uitvoe ringen "voor een aandachtig en dankbaar publiek. Wanneer de wind te krachtig is, worden de uitvoeringen in de zaal gehouden, maar als op stille avonden het weer meewerkt, iet men tevens van een zitje op het ruime terras met het nooit vermoeiende schouw spel van maan en wolken, van het donkere breede watervlak met zijn bewegelijke kleur- licbtjes, zijn breede tintelende strepen en den modern verlichten boulevard met bet bonte gedwarrel van tallooze lichte avondtoiletjes. De kapel is trouwens geen onbekende. Verleden jaar reeds hebben we hier met genoegen naar haar geluisterd eu de indruk, dien we nu kregen, is zeker niet minder gunstig geweest. Früulein Roll beheerscht hare musici volkomen. Zij heeft zich de muziek inge dacht en geeft ze weer zooals zij ze heeft gevoeld, rustig en beschaafd zonder eenig effectbejag. Dikwijls, vooral in de open lucht, over bet groote terras, komt ons het geheel wat te zacht voor, maar juist daardoor getuigt de muziek van eigen opvatting en groote expressie; waardoor zelfs in hare marschen, waar toch het overmatig gebruik van een Turksche trom dikwijls zoo ver leidelijk groot blijkt, deze kapel op haar zelfde standpunt blijft, en de muziek weliswaar krachtig is, maar rustig van toon en flink in de maat. Het wordt hierdoor een ge noegen er telkens en telkens weer naar te luisteren. Geen wonder dan ook, dat het aantal uitgevoerde stukken iederen avond bijna eens zoo veel is als het programma aan geeft door het groot aantal bisnummers, waarmede de musiceerende dames toonen bet welverdiende applaus telkens weer naar waarde te schatten en op de meest gewilde wijze te beloonen. Als candidaat voor den raad in bet derde district wordt genoemd den heer J. G. Meijer, een vorig maal gesteld in het tweede district. De luitenant ter zee der 1ste klasse F. van Wageningen is iu activiteit gested te Vlissingen. De leerlingen van de vijfde en zesde klasse der openbare schoolteBorsselen maakten Vrijdag een tochtje naar Rotter dam. Des morgens te vijf uur brachten een zevental landbouwers de kinderen en de ge leiders naar den Noord-Kraaijert. Van daaraf ging bet met den »eersten" trein naar de Rottestad. Nimmer zullen de jeugdige reizigers ,van wie nog al eenigen nimmer in den trein hadden gereden, ja enkelen den spoortrein nooit hadden gezien, den genotvollen dag vergeten. In de diergaarde en ook in de stad zagen ze voor hen allerlei „wondere' dingen, 's Avonds te negen uur werden zi aan den Noord-Kraaijert weer met rijtuigje- afgehaald en al zingende reed het troepje te kwart na tienen het dorp binnen. Uit Hoedekens kerke schrijft men ons Teneinde in het nijpende gebrek i drinkwater te voorzien, kwam Zaterdag op last van het gemeentebestuur, eenychipmet water, afkomstig uit de drinkwaterleiding te Bergen op Zoom, alhier in de kade. Ofschoon in verband met de betrekkelijk hooge kosten van transport het water voor niet minder dan 4 cent per emmer kon worden verkocht, werd gretig van het aan bod gebruik gemaakt. In de Vrijdagavond gehouden raadszit ting, waarin alle leden tegenwoordig waren, werd de gemeente-rekening over 1910 voor- loopig vastgesteld in ontvang tot een bedrag van f 11.284.08, in uitgaaf tot een bedrag van 11.178.04, dus met een goed slot van f 106.04. De gemeente-begrooting 1912 werd aan geboden in ontvang en uitgaaf tot een be- brag van 11.671.09. De hoofdelijke omslag werd van f 2525 op f2800 gebracht. De posten van onvoorziene uitgaven bedragen in totaal f 87.79' terwijl de haven-opbrengst over 1912 is geschat op f 1450. Na besloten zitting werd aan C. de Jonge afschrijving van Hoofdelijken omslag ver leend, terwijl P. de Jonge Jr. van de 11e naar de 9e klasse werd terug gebracht. Te „Anna Jacoba"polder brandde Vrij dagnamiddag een strooklamp af. Met ver eende krachten wist men de schuur, die in de onmiddellijke nabijheid stond, voldoende vochtig te houden en alzoo voor het vuur te beschermen. De heining om de mestvaalt brandde echter voor het grootste deel mede af. Door Hollandsche en Belgische venters werden 1110 ton A 60 K.G. gekocht tegen 2*/, A 3 fr. per ton. Ongeveer 460 ton Zeeuwsch mosselzaad A 100 K.G. werd ver kocht tegen f 1.40 A f 1.50 per ton. Er werden 16 manden garnalen A 20 K.G. verkocht tegen f 2.80 A f 2.90 per mand. Onder Stoppeldijk heeft men Zaterdagnacht bij den visscher Cammaert, wonende op het gehucht Campen, circa 30 Kg. paling gestolen, en bij den visscher Merk, wonende op 't gehucht de Oude Stoof, ook een groote hoeveelheid. De eerste heeft van de dieven niets be merkt de tweede werd wakker door het gemaakte leven, en vervolgde het drietal hem onbekekende dieven een eind weegs in de richting van Hengstdijk, maar zonder succes. Zondag werd te G r o e d e eene verga dering gehouden door de „Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in het voormalig 4e district." Met den voorzitter, de heer G. A. Vorsterman van Oyen, waren 44 leden tegenwoordig. In eene voorvergadering van het bestuur met de leden uit Groede werd de vraag besproken of met het oog op de tot 1912 uitgestelde Landbouwtentoonstelling te Mid delburg, de tentoonstelling van Ooft- en Tuinbouw toch dit jaar te Groede zal wor den gehouden. Met algemeene stemmen werd daartoe besloten. Deze zal weder in tenten gehouden wonden en wel op de weide van de dames De Roo. Tot leden der regelings- en tevens feest commissie werden oenoemd de heerenIz. Becu, M. Wagbto, Adr. Salomé, Van de Sande, J. de Vlieger, J. B. Becu-De Hullu en A. F. Roozendaal. Als secretaris werd daaraan toegevoegd de secretaris der fnaatsohappij de heer Joz. Risseeuw Az. te Zuidzande. Zaterdagnamiddag omstreeks vijf uur ontstend, vermoedelijk door bet wegwerpen van een brandende sigarette, brand in de duinen van de Waterschappen „Groede" en „Breskens" ter plaatse waar die ineen loopen. Ofschoon de dijkbaas van Groede bijna een half uur verder woont waar ook de vaste arbeiders verblijven, was deze ambtenaar met acht man spoedig ter plaatse en wisten door bet opwerpen van zandbermen den brand te beperken, waarna hij bij gebrek aan voedsel en volkomen windstilte]uitdoofde. Gelukkig dat spoedige hulp aanwezig was, anders was het westelijk paalhoofd van Breskens, bestaande uit gecreosoteerde palen die door de zon reeds gloeiend heet, waren, in brand gevlogen en was voor duizenden guldens schade berokkend. Nu beperkte deze zich tot duinbeplanting over eene oppervlakte van ongeveer 30 ares. Vrijdag begaven zich een zestal vijftien tot zeventien-iarige knapen van Zuid zande naar het strand van Cadzand. Zonder de moedige en kranige houding van den zeventien-jarigen P. Geelhoedt en de hulp van den zestien-jarigen A. B. Per- duijn waren zoo schrijft men ons de twee gebroeders L. een prooi der golven De verzending van mosselen van de haven vau Philippine was in de afge loopen week, tengevolge van de aanhoudende warmte, gering. Er werden slechts 1750 balen A 90 K.G. verzonden. Hiervan gingen naar geregelde afnemers in België en Frank rijk 1020 balen tegen 5 A 6 fr. per baal Nadat zij op het droge gebracht waren, mocht het den heer Van Vessem, burge meester van Zuidzande, eerst na geruimen tijd gien de levensgeesten van een hun ner weder op te wekken. De jonge Geelhoedt heeft met ware doods verachting het leven van zijn twee mak kers weten te redden. Pas is de heer Doedens, rijksontvanger te IJ z e n d ij k e, met vacantie op reis, of er wordt ingebroken op zijn kantoor. Dit geschiedde in den nacht van Donderdag op Vrijdag. Er is niets vermist. Geldswaarde was niet a: .nwezig. De buiten sloten waren niet verbroken, zoodat waar schijnlijk mei valscbe sleutels gewerkt ,is. Het slot van den lessenaar is geforceerd en de inliggende papieren werden op den grond aangetroffen. De politie stelt een onderzoek in. Een rund van den landbouwer B. M. Bakker op den Noordweg alhier beeft het mond- en klauwzeer. In IJ i e n d ij k e breidt ook de ziekte zich meer en meer uit. Thans komt het reeds voor in stallen. Het laatst is de ziekte geconstateerd bij wed. A. Diers, melkverkoopster en bij L. Haverbeke landbouwer. Rood tan Beriep (Ongevallenverzekering) te Middelburg. In de heden (Maandag) door den raad ge-

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1