MIMELBIJBGSCHE COVBANT. H.* 484. 4 34' Jaargang. 4911 Maandag 7 Augustus. Middelburg 5 Augustus. Uit Stad su Provincie. FEUILLETON. DE DIAMANTMAKER. Leiteren en Knnst. Onderwijs. LANDBOUW. *£and6ouu)Arome& Deze eourant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prij» per kwartaal, zoowel voor Middelburg ale voor all© plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. V Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE I.A KAB Az., N.Z. "Voorburgwal 266, Amsterdam. De opgaaf van den spoordienst ko :t in dit nummer voor op de derde pagina. BENOEMINGEN, EN& Bij kon. besluit is benoemd tot lid van de Algemeene Rekenkamer van Ned.-I. de luitenant-kolonel-intendant bij de militaire administratie in Ned.-I. W. J. Ch. van Bennekora. De dames C. M. Sanders en J. van den Ende zijn ter beschikking van den Gouv. Gen. van Ned.-I. gesteld, ten einde te worden benoemd tot verpleegster bij het krank zinnigenwezen daar te lande. In den schouwburg alhier waren Vrijdagavond alle rangen goed bezet. Ge' speeld werd: „De dochter van mijn vrouw.' Het stuk vond een dankbaar onthaal. Zondagavond „Jean Darlot", het bekende drama. Vrijdagavond was de groote „Schut- tershoi"zaal alhier weer geheel gevuld met een dankbaar publiek, wel een bewijs dat Strengholt's specialiteiten-gezelschap haar goede naam ook dit jaar weer heeft weten hoog te houden. Vielen alle nummers in den smaak, in het bijzonder deden dit de operette en het werk van de prestidigitateurs Prof. Melan- chini en miss Lilly. Wat zij te raden gaven op het gebied van gedachtenlezen, en de behendigheid hunner goocheltoeren hebben het publiek ook nu weer verrast doen staan. In de Vrijdagmiddag te Koude- kerke, onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer H. J. E. Gerlaeb, gehouden raadszitting, waarin alle leden tegenwoordig waren, werd een verzoek van bewoners van den Nieuwen Vlissingschen Weg terzij gelegd, omdat dit niet gezegeld was. Het bestuur der Cbr. „Groene Kruis"-v er- eeniging betuigde zijn dank voor de ver leende bijdrage in de oprichting van f 125 en de jaarlijksche subsidie van f 50 met verzoek dit bedrag te willen toekennen van 1 Jan. 11. af en niet van de opening op 1 Juli jl. Op voorstel van het raadslid A. de Lange werd met 1 stem tegen, die van P. de Witte, besloten aan dit verzoek te voldoen. De rekening der gemeente over 1910, be dragende in ontvang f 14034.12'/j, in uit gaaf f 12788.981/,, alzoo een goed slot van f 1245.14, werd goedgekeurd. Het totaal der oninbare posten bedraagt f 47.89. De bijdrage, door de gemeente in 1912 te verleenen aan de gezondheids-commissie Veere, bedraagt f 98.95'/j. Een verzoek van P. Dingemanse 'tZand en P. de Witte Gz. om vermindering van hun aanslag in de hoofd, omslag word ge steld, in handen van burg. en weth. 'i'oor hei Engeltoh r,an ARTHUR B. REEVE. „Ik ben hier gekomen, professor Ken nedy om lo zien of u ons van dienst kunt zijn in een zaak, di^ zelfs uw vindingrijk heid op de proef zal ate'len. Do hemel weet dat wij er geen raad me» weten." De bezoeker was een, /ware, stevig ge bouwde man. Hij zette zift hoed op de tafel, en zonder zijn handschoenen uit te doen ging hij in een gemakkelijken stoj-l zitten, die hjj geheel vulde. „Mjjn naam is Andrews, vice-president van de Great Eastern Levensverzekering-Maat schappij. Ik ben het nominale hoofd van de particuliere detectieve-afdeeling det maatschap pij, en hoewel ik eenige tamelijk hViige man nen in mijn dienst heb, zijn we nu niet eeni zaak bezig, di© geen van ons heeft kunnen onthullen. Ik zou u daar graag over raad plegen". Uit de serie „Craig Kennedy, de *f«e, schappelijke detectieve". De landbouwer R. Versluis verzoekt van wege de gemeente een voetpad aan te leg gen van af zijn hofstede naar het -dj&rp en naar 'tZand. Op voorstel van Burg. en Weth., die een onderzoek hebben ingesteld, besloot de raad het adres voorloopig terzijde te leggen. De nieuwe instructie voor den doodgra ver op de algemeene begraafplaats werd met algemeene stemmen vastgesteld. De gewijzigde begrooting van den Vlis singschen rijweg voor 1911 is met al gemeene stemmen goedgekeurd. Tot toelating der herkozen raadsleden werd besloten. Burg. en Weth. legden bestek en teeke- ning over van de nieuw te bouwen onder wijzerswoning op de plaats waar de oude is afgebroken en vroegen machtiging om tot aanbesteding te mogen overgaan en wanneer de inschrijvingen niet boven de begrooting mochten zijn, tot de gunning. De raad verleent deze machtiging. Burg. en Weth. hebben een arrestanten- verblijf laten bouwen en noodigen de leden uit dit eens op te nemen. Zij vragen tevens machtiging om in den tuin van bet gemeen tehuis door den timmerman der gemeente volgens de daarvoor gemaakte begrooting een brandspuithuis te mogen laten bouwen. Hiertegen bestaat bij den raad geen be zwaar. De brandbluschmiddelen op 't Zand zijn met het oog op da uitbreiding der bebouwing aldaar bepaald onvoldoende. Burg. en Weth. hebben, in verband hiermede, informatiën ingewonnen omtrent brandspuiten en zullen met deskundigen nader in overleg treden. In beginsel besluit de raad aan het dage- lijkseh bestuur een erediet van f 1000 te verleenen voor een brandspuit op 't Zand. Bij de rondvraag geeft bet raadslid L. Vos overweging aan den veldwachter J. Plansoeu een vergoeding te geven voor het gebruik van zijn rijwiel. De bespreking van dit punt wordt aan gehouden tot bij de behandeling der begroo ting. - In de komende weken zullen te Dom burg door dames-kapellen in plaats van één, twee avondconcerten worden gegeven. Bovendien geeft het Domburgsche muziek gezelschap Vrijdag a. s. een concert in de tent voor het paviljoen. Op de schilderijen-tentoonstelling te Domburg zijn sedert de laatste opgaaf verkochtvan G. Bergsma 1 schilderij, van mevr. JLloutDrabbe 4 poTtret-reproductieS, van. F. Hart Nibbrig een schilderij, van Ja cobs van Heemskerck een schilderij en twee Hlhögraphieen, vaa Jan Heijse drie schil derijen, van Jan Toorop een schilderij, 1 ets en twee reproducties, van Ch. Toorop een schilderij, van M. Zwart twee schilderijen, van W. J. Schütz twee schilderijen en P. Mondriaan tweo schilderijen. - Vanwege de Maatschappij tot „Nut van 't Algemeen" is uitgegeven „Onze inle ving bij Frankrijk" (Juli 1810November 1813, door Johanna W. A. Naber. Kennedy gaf zijn bereidwilligheid te ken nen, en na de gewone formaliteiten ging do heer Andrews voort: „Ik veronderstel' dat u weet dat de verzekeringsmaatschappijen tamelijk uitge breide speurdersdiensten er op na houden, en zeer nauwkeurig die gevallen van polis houders volgen, welke er verdacht uitzien. Het geval dat ik in uw handen wil stellen, dat van den hoer Solomon Morowitsj, rijken juwelier in Hatton Garden. Ik vermoed dat u in de bladen iets gelezen hebt van (zijn plotselingen dood en van de vreemde besteling van zijn brandkast." „Heel weinig," antwoordde ,,Er was niet veel over te lezen. Natuurlijk niet, natuurlijk niet", zei de lieer Andrews met een gezicht vanvol- ïing. „Ik vlei mij zelf do zaken zoo te hebben geregeld dat het geval zooveel moge lijk uit de bladen bleef. Wij willen de vink niet verschrikken vóór het net is gesteld- De kwestie is echter te vinden, waar de vink zit. Het is raadselachtig." r - „Ik ben tot uw dienst", onderbrak Kennedy heel kalm, maar u zult mij de fei ten hebben mee te doelen. Daarvan weet ik niet meer dan de nieuwsbladen". „O zeker, zeker. Dat wil zeggen dat er niets van weet, en de 'zaak zondeil vooTOOTdeel kunt onderzoeken." Hij hield op, en toon, blijkbaar iets in Kennedy's manieren bemerkend, *Te 's-Gravonhage slaagden voor lager acte Fransch J. Oom te Yersoke, en me juffrouw A. C. M. van Hooijdonk te V1 i s - singen, Mej. F. C. Doroinicus van 's-Gravenhage be haalde akte Engelsch 1. o. De heer J. J. Hontelez van Oostburg onderwijzer te Princenhage, slaagde te Breda voor de hoofdacte, Voor het studiejaar 1911/12 is de heer J. P. Wibaut benoemd tot adsistentvanden hoog leeraar dr A. F. Holleman bij diens onderwijs aan de organisch-chemisc-he afdeeling van het scheikundig laboratorium aan de universiteit te Amsterdam. Bij kon. besluit i6 benoemd tot leeraar aan de Rijksveeartsenijschool te Utrecht dr. H. Jakob te Münchon. In een bericht in het „Hand. v. Antw. over mond- en klauwzeer of muil- en poot- plaag zooals men over onze Zuidgrens zegt, lezen We o. a. hot volgende: In West-Vlaanderen woedt de ziekte met hevigheid zonder weerga. Honderden dieren zijn reeds gestorven. De groote uitbreiding der ziekte is daaraan toe to schrijven dat in Veurne-Ambaclit de rundbeesten in de weiden liggen. De eenen worden door de anderen besmet, en de landbouwers kunnen moeilijk de noodige zorgen aan de dieren besteden, daar deze dikwijls zeer ver van de hofstede ver wijderd zijn, naar welke zij des avonds niet lerugkeeren. Het is ook daardoor dat de ziekte daar zoo erg is. Van West-Vlaanderen heeft de ziekte zich uitgebreid naai Oost-Vlaandeien. In verschei dene gemeenten op de grens van West-Vlaan deren gelegen zijn reeds vel© stallen besmet; het is te vreezen. dat geen of zeer weinigen zullen 'ontsnappen. In bijna alle straten ziet men plankjes aan de boomen vastgemaakt met de melding: Muil en pootplaag, verboden doorgang voor vee. In een ander blad lezen we de volgende opgave Van 1 tot 15 Juli-werden in 620 Belgische gemeenten 69 512 gevallen van muil- en poot plaag vastgesteld op 4097 hofsteden. Onder de aangetaste dieren waren 43.777 runderen, 3152 schapen, 288 geiten en 22.295 varkens. De meestgeteisterde provinciën zijn West- Vlaanderen en Luik. Voor den dienst in Ned. Indië is de uit zending jioodig van vier personen uit den landbouwenden stand in Nederland voortge komen theoretisch voldoend ontwikkelde en practisch ervarene landbouwkundigen, die te vens voldoende technisch onderlegd ziju om d© vraagstukken, welke zich bij de detailver- deeling van bet irrigatiewjiter voordoen, naar behooren pp te lossen. Zij zullen de verdeeling van het water ook naar de behoeften uit een landbouwkundig oogpunt hebben, te regelen en bovendien na do poodige voorbereiding ook in andere op zichten do inlandsche bevolking met raad daad bij haar landbouwbedrijf moeten steu nen. Men. zie voor bijzonderheden de „St. Crt No. 182. haastig aan toe: „Ik zal volkomen openhartig tegenover u zijn. De polis in kwestie is ten bedrage van twintig duizend pond, en onbetwistbaar Het gaat naar zijn vrouw. De maatschappij is volkomen bereid te betalen maar wij willen eerst Jseker zijn dat alles in orde is. Er zijn sommige verdachte omstandigheden, di© wij billijkerwijze wenschen eerst opgehelderd te zien. Dat is de heele zaak, geloof me. Wij probeeren niet een verplichting te ont duiken." „Wat zijn die verdachte omstandig heden?" vroeg Kennedy, blijkbaar voldaan door die toelichting. ,Dit is in strikt vertrouwen, heeren," j begon den heer Andrews. „Do heer Moro witsj keerde, volgens het ons gedane verhaal, op zekeren p(vond in de vorige week laat blijkbaar van zijn kantoor naar huis terug in een zwakken, half bewusteloozen toestand. Zijn huisdokter, Thornton, werd geroepen, niet dadelijk maar kort daarna. Hij verklaarde dat de Ihecr Morowitsj leed aan een congested der longen, die veel leek op een plotselingen aanval van longontsteking. De heer Morowitsj was dadelijk naar bed gegaan; hij lag ten minste in bed toen de dokter kwam, maar zijn I toestand werd zoo snel erger, dat de dokter haastig zijn toevlucht nam tot zuurstof, onder j welk© behandeling hij scheen te helleven. I D© dokter was juist heen gegaan om naar een anderen patient te zien, toen een drin- VAM OXZB* VA3TB8 MBDBWXBKIR. Viooltjes. (Slot). Alvorens van de viooltjes af te stappen moeten wij nog even stilstaan bij een paar variëteiten, die overblijvend zijn, nl. het ge hoornde viooltje en het welrieken de (viola corniUa en v. odorata). Het gehoornde viooltje, kenbaar aan do lange spoor aan het onderste blad, wordt op gelijke wijze behandeld bij bet zaaien en uitplanten als het reuZenbloemige. Men heeft ze in verschillende kleurenwit, donker blauw, donker 'wijnrood, lila en zwavelgeel. Zij worden vaak tusscben rozen geplant om den grond te bedekken en kunnen een paar jaar jop dezelfde plaats blijven staan. Zjj bloeien van het vroege voorjaar tot laat in den zomer. Zoodra zij uitgebloeid zijn, moet men de planten wat inkorten. Ook van het welriekend viooltje, dat gewoon lijk door scheuren wordt vermenigvuldigd, heeft men verschillende kleuren, witte, blauwe en purperrood©. Zij wórden ook door zaad voortge beeld, maar dienen zeer vroeg in het voorjaar gezaaid te worden. Het zaad ont kiemt zeer langzaam. Een der beste verschei denheden is de prinses van Wales, blauwpaars, langgesteeld en mild bloeiend. Wanneer in het voorjaar de viooltjes be ginnen te groeien, zijn zij zeer dankbaar voor eene bemesting tmet Chili-salpeter, die men in water oplost en waarmede men den grond tusschen de planten begiet, daarbij zooveel mogelijk vermijdende do planten te raken, wat zeer gemakkelijk verricht kan worden wanneer men de boes vervangt door een buis met een opening van een cM. middellijn. Men gebruikt daarbij ongeveer 2 lood (dekagram) Chili-salpeter per vierkanten meter en her haalt zoo'n begieting om do 8 of 10 dagen. Nog eens groene bemesting. Als aanvulling van hetgeen wij omtrent groene bemesting 'in het vorig nummer hebben medegedeeld, dien© nog het volgende: Alvorens tot een bemesting over te gaan, dient men zich rekenschap te geven waarom men deze bemesting aanbrengt. De bemesting toch kan moeten dienen om het ontbrekende, voor den toekomstigen oogst noodige voedsel in den grond te brengen; de bemesting kan uitsluitend aangewend worden <öt grondverbetering: verrijking met humus om lichtere gronden samenhangendeT, om kleigronden iets losser te maken de bemesting kan gebruikt worden om het noodige voedsel in den grond te brengen en tevens tot grondverbetering. Alvorens deze drie punten nader in overwe ging te nemen, moeten wij even stilstaan bij het gebruik van kalk. Kalk i3, zooals men weet, een bestanddeel van alle planten; wil een plant, welke ook, behoorlijk ontwikkelen, dan moet zij kalk in den grond vinden; maar de meeste gronden, lichtere zandgronden uitgezonderd, bezitten een voldoenden voorraad van kalk, zoodat een bijzondere toevoer van deze stof, met het oog op de voeding der plant, zelden noodig zal zijn. Het groote nut der kalkbeniesting bestaat dan ook daarin, dat zij onder den invloed va» de zuurstof der lucht, van de warmte en van het water den humus, die den planten niet tot voedsel strekt, omzetten in koolzuur, ammo niak, enz. Het koolzuur verbindt zich met de kalk tot koolzure of dubbelkoolzuro kalk; is de kalk voldoende met koolzuur verzadigd, dan dient het overige koolzuur als oplossingsmiddel van ander plantenvoedsel en ook als bron van koolslof. Kalk dient verder om de stikstofverbindin gen in stalmest en humus om te zotten in salpeterzuur, de hoofd-, zoo niet do eenigfl verbinding, waarin de (meeste plantensoorten do stikstof tot zich nemen. Nog zij gewezen op de vrije zuren, die zich bij sommige grondsoorten in den bodem bevinden en waarvan een te groote hoeveel heid madeelig werkt op onze cultuurplanten; men denke hier, om slechts een enkel voor beeld aan te halen, aan zure weiden. Een kalkbemesting nu is het beste middel om deze zuren onschadelijk te maken. Een voldoende kalkbemesting verdient alle aanbeveling tot verbetering van de zware, taaie, leeraige kleigronden, die bij aanhoudend droog weer in het najaar nauwelijks bewerkt kunnen worden en in het voorjaar zoo be lemmerend kunnen optreden tegen do ontkie ming van het zaad. De kalk, in ruime hoeveelheid in do houwvoor gebracht, verbindt zich daar, gelijk wij reeda zeiden, met koolzuur lot dubbelkoolzuro kalk, die in water oplosbaar is, langzamerhand met lipt regenwater den geheelen grond doordringt, zich met de zich daarin bevindende organische en anorganische stoffen verbindt en de ontbin ding daarvan aanzienlijk bevordert, waardoor de klei bare vast- en taaiheid in zekere mate .verliest en door meerdere losheid aan lucht en warmte de gelegenheid geeft dieper in den grond door te dringen Kalk op zware, koude, vaste gronden heeft dus een dubbele uitwerking: a. zij maakt den vasten bodem losser en warmer b. zjj bevordert de ontleding van de aan wezige voedingsstoffen. Op lichtere gronden moet de kalk met eenige voorzichtigheid gebruikt worden. Ook daar bevordert zij de ontleding svan de aan wezige voedingsstoffen en als zoodanig is zij ook daar aanbevelenswaardig, maar men zorge tevens een te groote losmaking en uitdro ging van de bouwaarde niet in de hand te werken. Voor alle grondsoorten, zoowel zware al» lichte, vaste en lossere, en dit mag nooit uit het oog verloren worden, is de kalk geea' rechtstreeksche aanvoer van voedingsstoffen, maar een middel om de aanwezige voedings stoffen voor de planten genietbaar te maken. De noodige hoeveelheden stikstof, phosphor- zuur, kali, enz. moeten dus in den grond aan wezig zijn, wil de kalk gunstig kunnen wer ken; 'tzij die hoeveelheden zich reeds daarin bevinden in do gedaante van een massa gruis van de delfstof, waaruit de grond is samen gesteld, 'tzij die daarin gebracht worden als kunstmest, stalmest of als groene bemesting. Er is een bekend spreekwoord, luidende: „Kalk maakt rijke ouders en arme kinderen." Wij willen daarbij nog even stilstaan. Evenals alle andere spreekwoorden bevat ook dit slechts een halve waarheid. gende boodschap meldde, dat de heer Moro witsj Snel achteruitging. Hij stierf vóór de dokter kon komen. Er werd door den heer Morowitsj geen verklaring gegeven van de oorzaak van zijn plotselinge ongesteldheid en. de overlijdingsverklaring, waarvan ik een afschrift lieb, geeft longontsteking als do doodsoorzaak. Een van onze mannen heeft dr Thornton opgezocht, maar heeft niets uit hem kunnen krijgen. Mevrouw Morowitsj was de eenige persoon die toen bij haar man was." Er was iets in zijn toon, dat mij in 't bij zonder op dit laatste feit deed letten, voor al toen hij daarna een oogenhlik ophield. - „Nu zou er niets verrassends in de zaak !zijn, tenminste niet tot zoover, wanneer niet den volgenden dag zijn jongere compagnon, de heer Kahan, toen hij den winkel opende, of liever toen hij daar kwam, want de zaak bleef natuurlijk gesloten, bemerkte hij, dat iemand daar dien nacht geweest was. Het slot van de groote brandkast, die voor ver scheidene duizenden ponden waarde aan dia manten bevatte, was ongeschonden, maar in de bovenzijde van den brandkast was een groot gat een onregelmatig, rond gat, groot genoeg om een voet door te steken. Stel n voor, professor Kennedy, een groot gat in een brandkast van chroom-staal, een brandkast die, na een kluis, het sterkste ding ter aarde behoort te zijn. Wel, dat staal zou zeker de sterkste dia- majitboor stomp maken en doen splinteren, vóór het er een indruk op kon maken. .Alleen het ijait- eni nzetten van de boten in de| machine zou reeds een tijdroovend proces zijn. Achttien tot twintig uur is volgens proelheming de tijd, noodig om zulk een gat door de hardei platen He boren, gesteld dat men middelen' bad voor het uitoefenen van kunstmatige^ druk. druk. Wat do politie betreft, dio heeft nog geen theorie." - „En de diamanten?" - „Alles weg alles van eenige waarde verdwenen. Zelfs de brieven-liassen wa ren geplunderd. Het schrijfbureau was open gebroken, en er waren verschillend© papieren, meegenomen. Om 1e zeggen dat de diefstal volledig was, is zwak uitgedrukt. Is dat niet genoeg om argwaan te wekken?" „Ik zou die brandkast wel eens willen zien," was bet eenige wat Kennedy zei. „Dat zult u ook, dat zult u ook," zei de heer Andrews. „We kunnen dus op uw diensten rekenen? Mijn auto wacht buiten. We kunnen idadelijk gaan, als u wilt." „U kunt op mij rekenen op één voor waarde," ;zei Kennedy," zonder zich te ver roeren. „Ik moet vrij zijn om tot de waar heid door te dringen, onverschillig of dat in het voor- of nadeel van de maatschappij is, do zaak dient geheel in mijn handen te blijven." Wordt vervoltjd).

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1