MIDDELBURG» OI RA VI'. f 182. 184' Jaargang. 1911 Vrijdag 4 Augustus. Middelburg 3 Augustus. SPROKKELINGEN. De Tocht van den Alg. Nederl. Wielrgdershond naar Folkestone en Londen. Dit Stad en Promcie. LANDBOUW. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. P*jj« per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan bet bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan bet bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. 1>E LA .HAK Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de gebruikelijke plaats. Er schijnen in Den Haag bij de jongste stemmingen voor den raad rare dingen gebeurd te zijn. Zoo schrijft de Haagscbe correspondent van „De Standaard" het volgende „Hetgeen in zake de beeren Schalekamp «n De Kleer bij de verkiezingen alhier is voorgevallen, heeft de tongen van vele bij de stemming en herstemming betrokkenen in beweging gebracht. Steeds meer klachten over misstanden op dit gebied komen mij ter oore. Ik zou niet gaarne voor waar vertellen al wat nu te dezer zake wordt opgediscbt, maar wel wil ik zeggen, dat, zoo ook maar een derde waar is van wat thans verteld wordt, de verkiezingstoe standen alhier eenvoudig ten hemelschreiend zijn. Men spreekt van voorzitters, die niet de minste notie er van hebben, hoe het bij een stemming behoort te gaanvan turvers, die heel niet turven kunnen en de ontbrekende streepjes maar bijvoegen wan neer „vol" geroepen wordtvan controleurs, die de namen niet vlug genoeg kunnen op zoeken en dus de opgekomen kiezers in de lijst niet geregeld aanscbrappenenz. Men meent dan obk, dat, zoo een enquöte kon worden ingesteld, de ergste fonten aan het licht zouden komen, en maakt er het ge meentebestuur een grief van, dat zooveel ongerechtigheden voorkomen, omdat men meent, dat de oorzaak van de fouten schuilt in de gebrekkige samenstelling van de stem- bnreaux. Hoe het zij, algemeen is men ran overtuiging, dat alles in het werk moet worden gesteld om te voorkomen, dat bet bij een volgende verkiezing weer zoo ge brekkig toegaat als het ditmaal gegaan schijnt te zijn." En eigenaardig eindigt de Haagsche brief schrijver der „Zutph. Crt." zijn jongste epistel met deze mededeeling. „De socialisten beweren dat er bij de ver kiezingen in één der stembureaus: waar toevallig een anti-revolutionair presideerde is geknoeid met bet gevolg dat de anti-revo lutionair Schalekamp verkozen werd ver klaard en de socialist De Kleer uitviel. En werkelijk, wanneer het in dat stembureau behoorlijk toegegaan is, dan zijn er vreemde dingen bij de verkiezing gebeurd. Dan is een socialist, en nog wel een der meest Zoo is dan do zesdaagsche Bonds tocht van den „A. N. W. B." volbracht, tot groot ge noegen van hen, die er aan deelnamen), althans van degenen, die de reis naar Londen hehben meegemaakt en tot wie ook onderge- teekende behoort. Die niet verder dan Folke stone zijn gegaan, zullen misschien van hun uitstapje geen onvermengd gunstige indrukken hebben, meegenomen, inzonderheid diegenen onder ben, die eenigszius épicuristisch zijn aangelegd; dezen zullen, vrees ik, voortaan hot hole! iWampach geen goed hart toedragen. maar 'wat het zintuig des smaaks te kort Werd gedaan, werd aan andere ruimschoots vergoed. Df feingen tóet de oogen te gast aan den inder daad verrukkelijken auto-tocht door de om streken van Folkestoneeen deel van hot graafschap Kent en „de Riviera" van Enge land En dan 's avonds in de feeërieke Plea sure-gardens met hun sm inky-die illuminatie, Waar tevens de ooren indronken de hoogst welluidende tonen van twee verschillende mu- Biekkorpsen. Maar nu laten we het grootste gedeelte weer naar de „Prinses Juliana" gaan, die hen naar het vaderland zal terug voeren, en be geven ons pnder geleide van een wille pet, (of Was t een roode die niet te vinden was, bekende candidaten, in één bureau een 80-tal stemmen bij zijn socialistische mede- candidaten achter gebleven, dan he^jt de anti-revolutionair en nog wel een hoogst onbeduidende, zoo goed als onbekende per soonlijkheid in datzelfde bureau 50 stem men meer dan een der andere christelijke candidaten verworven, zonder dat ereenige oorzaak voor deze wonderlijke schommelingen valt aan te wijzen. Dan hebben voorts de buitenstaanders, afgevaardigden van kies- vereenigingen'' bij het oplezen der stemmen tegenwoordig, zich voor den socialist juist 80 stemmen verteld en voor den anti-revo lutionair juist 50, want in hun optelling bleven beide candidaten hunne partijgenoo- ten volkomen gelijk. Het spreekt van zelf dat bij bet onder zoek der geloofsbrieven deze puzzle aan de orde zal komen en misschien is wel een heele nieuwe verkiezing in district I noodig." Er is ook al een bezwaarschrift tegen deze stemming ingebracht. G. N. uit in „Land en Volk" een meermalen vernomen, zeer gegronde klacht. „Het was, zoo schrijft hij, een trots en roem van de vrijzinnige koloniale regee ringen openhartigheid te betrachten ten opzichte der berichten over Indiö. Kwam het onder dat stelsel voor, dat een bericht van beteekenis langs particulieren weg eer der openbaarheid vond dan door een offi cieel orgaan, dan werd daarvoor de voor de hand liggende verklaring gegeven, dat de regeering met meer voorzichtigheid en omslag te werk moet gaan, maar van een stelselmatige terughoudendheid wilden de autoriteiten niet weten. Thans is dit anders. Telkens komt de regeering met hare mededeelingen eerst te voorschijn als het nieuws reeds lang bekend is. Niet zelden komt het nieuws uit de Nederlandsche bezittingen het eerst in de buitenlandsche pers, wordt dan door de Nederlandsche bladen, als verzinsel, gewraakt en blijkt later toch óf geheel juist te zijn, óf althans een grond van waai-heid te hebben. Niet zelden gaat dit ook met een verkeerde voorstelling gepaard, die intus- schen, zonder spoedige tegenspraak gebleven, als de waarheid is gaan gelden. De Neder landsche pers krijgt zoodoende den naam van achterlijk van over eigen aange legenheden niet op de hoogte te zijn. De Nederlandsche regeering wordt beschouwd als hang om hetgeen gebeurt onder vol daglicht te stellen. Het wortel schieten van verkeerde voorstellingen, het uitlokken van verzonnen waarschijnlijkheden, het prikkelen van ontevredenheid, dit alles wordt bevor derd door bet prijsgeven van de vrijzinnige opvatting, van aan de natie niet noodeloos Uaar het station, waar de Londensche trein gereed staat. En zoo komen we ongeveer te middernacht in de groote wereldstad aan, on ontvangt weldra het hotel Bonnington mot zijn. ruim 600 kamers ons onder zijn bescher mend dak en de weldoende Morpheus ons in zijn zegenende armen. Wat Zal ik u van deze „provincie met huizen bedekt" meedeelen, wat niet reeds honderdmaal door bekwamer pennen dan de mijne in honderd talen is verteld geworden I In drie groote bakken, coaches, of hoe wilt ge die hooggewielde dingen noemen, die nu eens door twee, dan door vier paarden wer den getrokken naar gelang van do moeilijk heden en den duur van den tocht, reden we door honderd straten, drie dagen achtereen, en zagen onderwijl eenige der voornaamste bezienswaardigheden; maakten in de National1 Gallery en niet minder in do Wallace-Collec tion kennis met wat de beeldende kunst des menschen vermagbewonderden in het Britsch Museum wat de oude volken voor onver gankelijk en (ongeëvenaard grootsch hehben voortgebracht; aanschouwden Hen wereldbe- roemden „steen van Rosette", die Champol- lion den sleutel tot ontcijfering van liet hiëroglyphensclirift in de hand gafverplaat sten (ons in den Somberen Tower in reeds Jang verloopen maar nog niet vergeten tijden toen hcerschzuclit en fwellust het bloed der on- Bchuldigen deden storten en de wraakzucht zich spitste op het bedenken van martelingen, door den weerspannigen vijand te ondergaan; zagen de schim van een Anna Boleyn rond- jzweveö. pver wat Macauly noemde „het droe- te willen onthouden de berichten, die voor haar van belang zijn. Zoo is 't weer geweest met de in Java uitgebroken pest-epidemiedie zelfs, nadat er over bericht was, nog officieel verzwegen werd, hetgeen het gevaar vermeerderde en ernstige critiek in binnen- en buitenland deed ontstaan. Zoo is het nu weer met het gebeurde op Timor. Een drietal weken ge leden seinde Reuter er over. Een Berlijusch blad kwam er van vertellen. De Nederland sche bladen, die voor Indische zaken als het best ingelicht worden beschouwd, lachten om de mogelijkheid van een conflict tus- schen Portugeesche- en Nederlandsche troe pen. En toch is nu vernomen dat daar wel iets van aan is. Iets 1 maar wat De regeering blijft er behagen in scheppen het te raden te geven. Het is een zaak van de overheid, die het volk niet aangaat! Zou de regeering, evenals de hoofdcom missaris van politie te Amsterdam, in de pers een dreigend gevaar zien? Er zijn natuurlijk zaken, die geheim moeten blijven, bv. omdat onderhandelingen hangende zijn, die vrij van de inwerking van buiten afgewikkeld moeten worden, maar dat is iets geheel anders dan de mis kenning van bet reohtmatige, gelegen in het verlangen der natie om tijdig en betrouw baar ingelicht te worden over de gebeur tenissen van beteekenis. De aldus veranderde opvatting komt mij voor een verkeerde te zijn." BENOEMINGEN, ENZ. De dames C. A. Schouten, A. M. van Menscb, E. Haga,~D. J'. W. Krijgsman en J. Bazuin zijn ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ned.-I. gesteld om te worden benoemd tot hulponderwijzeres bij het openbaar Europeesch lager onderwijs daar te lande. W. J. Trouw, J. Ansems, H. Erich, F. Witte, C. Lappei're en W. G. van der Heide zijn ter beschikking gesteld van den Gour.- Gen. om te worden benoemd tot onder wijzer 3de kl. bij het openbaar Europeesch lager onderwijs daar te lande. In dat nummer komt een eerste brief voor over het Franssbe Vreemdelingen-legi oen, geschreven door iemand die zelf deel uitmaakt van dat legioen, en thans in Ma rokko vertoeft. Juist nu de toestand in dat land zooveel aandacht trekken, meenden we dat het onzen lezers wel zou interessee ren iets te vernemen van de handelingen van het korps, dat nu in hoofdzaak de uit voerder is van de vreedzame of niet vreed zame „indringing" van den Franschen en Europeeschen invloed. Op verzoek vestigen wij de aandachfc vigsle plekje gronds der ganscho wereld" deden de kroonjuweelen, die in deze omge ving een cenigszins zonderlinge verloonmg maakten, onze gen verblinden; zagen de mannen in hun middeleeuwsch gewaad de gangen bewaken; begaven ons in de stilte van de Temple, waar nog enkele advocaten rondliepen, die uit den pruikentijd waren overgebleven; bekeken het grootsche bouw werk de St. Paula CathedraaJ, dat in Europa slechts door Milaans domkerk en Rome's St. Pieter overtroffen wordt en om zijn beroem den iecho vermaard is; zagen in een van Kensington's museums het ernstige gelaat van Darwin te midden van wat de natuur in vroeger en later tijden voor wonderbaarlijks heeft gewrocht; bezochten de Kevv.gardens en Hamptoncourt en dachten daar aan den groo- len man met den haviksneus, die geen jeugd heeft gehad, Oranjevorst en Engelsch koning tegelijk, wiens veelomvattende geest ook hier nog voortleeft. Dat alles en nog meer hebben we gezien, zonder pns een oogenblik te vermoeien of over (de warmte te klagen in deze grooteJ, groote stad, zonder naar den weg te behoeven ito vragen, dank Zij de goede zorgen van hen, die dezen tocht hadden georganiseerd en ons ook nog onder de straten door voerden naar de zoo hetooverendo „Witte Stad''. De geest der tochtgenooten was allerpret tigst; hun opgewektheid uitte Zich niet in luidruchtige beloogingen, zopals ik dat vroe ger wel eens heb bijgewoond, maar in vroolij- ken kout, met humor doorspekt en door moni- gen kwinkslag gevoed. Hier kwamen trouwens op de hierachter voorkomende advertentie betreffende de Nutsspaarbank alhier. In het „Schuttershof' alhier was het Woensdag beter bezet dan de vorige avonden. De aanwezigen gaven door her haalde toejuichingen blijk dat het vertoonde bijzonder in hun smaak viel. Het bioscoop-theater in de sociëteit op de Markt alhier, geeft deze week een goed gekozen programma. Van de afdeeling humor is ditmaal buitengewoon veel werk gemaakt. Als een bijzonder goed film in dit genre noemen we o.a. »Men verwacht een machineschrijfster op het kantoor van den heer Brown". Roland de Grenadier, een militaire histo rische voorstelling, geeft een interessant overzicht van de ellende der Russische veld tocht onder Napoleon I. lederen bioscoop- liefhebber kunnen we dezer dagen een gang naar »De Kegelbaan" aanbevelen. Naar wij vernemen is het thans zeker dat in het tweede district alhier behalve jhr A. A. van Teylingen ook voor den ge meenteraad de heer M. G. Boüsson zal worden candidaat gesteld. Heden werd onze stad door een groot aantal vreemdelingen bezocht. De restau rants waren overvol en op het kermister rein was het dikwijls een mengelmoes van talen. Met den excursietrein uit Ostende kwa men 130 reizigers aan. Ook de boerenstand bracht heel wat levendigheid aan. Heden morgen omstreeks half twaalf reed de landbouwer A. Geschiere met zijn wagen over de Markt alhier terwijl een heer uit Dendermonde voor hem uitliep. Plotseling stond deze stil en kreeg daardoor het lemoen van deu wagen in de rug, waar door hij neergeworpen werd. Bij een der omwonenden binnengebracht bleek hij geen beduidend letsel te hebben opgeloopen en kon spoedig zijn tocht weer voortzetten. Woensdagavond is door de Middel- burgsche politie gearresteerd een boeren meisje uit het Goesche land verdacht van diefstal van een horloge. üit Vlissingen. Donderdagnamiddag van drie tot zes uur werden op het plein der Arsenaal kazerne onder de militairen volkspelen uitgevoerd die werden opgeluisterd door de bataljons muziek en een draaiorgel. Een groot publiek bevond zich op het feestterrein, alsmede op den Oranjedijk, alwaar de heer L. Dert verschillende „kiekjes" nam. De behaalde prijzen werden door den luit.-kol. Zanino met een toepasselijke aan spraak uitgereikt. De feest-commissie bestond uit kapitein D. Westra, le luit. Kloeke en 2e luit Van Voorthuijzen. Met de provinciale booten „De Walche ren" en de „Passé Partoufc IX" werden hier heden morgen een groot aantal reizigers, ook de culinaire verlangens lot bun recht '(ook in rfat opzicht verdient het hotel Bonning ton ,aanbevcling), tsoodat er inderdaad niets te wenschen (Overbleef. Onze insignes trokken zeer do aandacht van 't Engelsche publiek. Toen ik by 't ver laten van de Alhambra in do deuropening met een. der tochtgenooten bleef staan, om de gentlemen en vooral de ladies, waaronder velen uit den deftigen stand, te zien passeo- i, moesten we aan meer dan één uitleg ge- van van het embleem, dat onze borst ver sierde en Werd ik bijna omhelsd door een heer, die pp mijn meedeeling, dat ik Dutch man was, met een slralenden blik antwoordde I am Frenchman, en met zyn oogen le kennen gaf„Thans Zijn we broeders". Was het na alles wat we genoten hebben wonder, dat we behoefte gevoelden om onzen hoofdleider, den verdienstelijken D. Focke- ina, don hoofdconsul, onze erkentelijkheid te betuigen, niet alleen met woorden, maar ook door hem een souvenir aan to bieden aan dezen tocht? Dat souvenir werd door hem aanvaard in Welgekozen woorden do hulde echter, hem als leider en organisator gebracht, in alle bescheidenheid gedeeltelijk overgedaan op anderen, die hem krachtdadig in. het tref fen van voorbereidende maatregelen hadden ter zijde gestaan, n.l. op den beer jhr. Krayn- hoff te Utrecht en den heer A'. W. Bs. v. Ber- lekom, .onzen afdeelingsconsul, welke laatste mededeeling door de Zeeuwsche leden van den „A. N. W. B Zeker met dankbaarheid zal worden Vernomen. De heer Fockema schijnt echter vooral de resp. uit Zeeuwsch-Vlaanderen, Ostende em Blankenberg, aangebracht. P. Fondse, agent van politie te Vlis singen, is met ingang van 15 dezer benoemd tot gemeente-veldwachterteWestkapelle. De loting voor de nationale militie is door den Commissaris der Koningin nader bepaald te: Kapelle op Dinsdag 5 en te Vlissingen op Woensdag 6 September. Onmiddellijk, nadat te Borsselen Dinsdagvoormiddag de kranten waren be zorgd, zag men huis aan huis de driekleur verschijnen. De bladen bevatten n.l. het heuglijk nieuws dat de heer J. L. Richel als burgemeester dier gemeente was herbe noemd. Den heer Richel, die naar Goes was, zal het zeker goed hebben gedaan, toen bij, in de gemeente terugkeerend, den vlaggen- tooi aanschouwde en bemerkte, hoe men zich had beijverd, om eene eerepoort op te richten. Des avonds bracht het muziekge zelschap den burgemeester eene serenade. De jongste verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder zal voor vele Goese- naars een bitteren nasmaak hebben. Na afloop van het gisterenavond op de Markt te Goes gehouden volksconcert heeft de spes patriae aldaar haar Oranjeliefde nL dermate geuit in het werpen van voetzoe kers, het afstoken van donderbussen, enz., zonder verlof natuurlijk, dat de politie de handen overvol had. Een heele reeks pro cessen-verbaal werd opgemaakt, maar de pyromanie had de jongelui blijkbaar zoo bevangen, dat ze onafgebroken hun lust bleven bot vieren. Het gevolg was, dat Hermandad's dienaren toepakten en eenige van de grootste belhamels tijdelijk onscha delijk maakten. Een groote partij vuurwerk van allerlei soort werd in beslag genomen en heden is een uitgebreid onderzoek be gonnen. Uit Sluis schrijft men ons Was 't onder het bestuur van de burge meesters Hennequin en Dommisse de ge woonte, dat het muziekgezelschap „Apollo" op de verjaardagen van het koninklijk huis aan het hoofd der gemeente eene serenade bracht de tegenwoordige burge meester beeft voor die serenades bedankt. Doch op 2 Augustus ontving bij, vóór dat „Apollo" het concert ter eere van de Koningin-moeder gaf, eene serenade als be wijs van erkentelijkheid dat hij toegestaan had een festival op Z o n d a g te houden. Een vurige speech en het edele druivennat dienden tot verhooging van de feeststemming. In de week van 26 Juli tot en met 1 Augustus 1911 kwamen in Zeeland zes gevallen van besmettelijke ziekte voor nl. twee gevallen van roodvonk, een te Goes en een te Zuiddorpe, en vier gevallen von- diphterifcisch nl. een te Goes, een te Hou tenisse en twee te Zierikzee. Bij den landbouwer C. Louwerse op den Seisweg a 1 h i e r lieerscht thans ook het mond- en klauwzeer. man idie den Bond leidt in nieuwe banen, door zijn leden te brengen buiten onze landpalen, Izooals dan ook do reis naar Londen op zijn initiatief is tot stand gekomen. Of by daardoor de volkeren nader tot elkander Zal brengen en den wereldvrede bevorderen, Zooals dr. Mertins profeteerde, die hem na mens ons allen hot cadeau overhandigde, waag ik niet te beslissen, maar zeker is bet, dat door dergelijke tochten de Bond bij zijn leden den |>lik verruimt en de ontwikkeling be vordert. Nog meerdere tochten zijn ons in 't voor uitzicht gesteld. Wie gaat er mee? Gij, die de wielersport beoefent en geen lid zijtv an den Bond, den A, N. W. B., be vordert Zijn nuttig streven door U aan te sluiten en te doen opnemen in zijn gele deren I Hoe meer geld r in komt, hoe meer er gedaan kan worden, ook voor u, Daar is nog veel te doen; ook in Walcheren kan nog reel worden gedaan aan verbetering der wegen; maar zulke werken verslinden groote sommen; ook uwe dri gulden kan daartoe bijdragen, en „de Kam; ioen" krijgt go toe,; een uns kend geredigeerd blad. L. A. E. VAN DER LEIJ. P. S. 'k Vergat nog te meldflu, dat /da lunch in het Schuttershof alhier, maai ri al bet diner in hot Grand Hotel to Vli n menig lofredenaar vond. Do beer Meije had) eer van zyn werk.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1