N.° 179. l»4e Jaargang. 1911 Dinsdag 1 Augustus. Middelburg 31 Juli. Schilderijen-tentoonstelling te Domburg. Uit Staö en Provincie. Letteren en Knnst. middelbumschë courant. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pry# per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan bet bureau te bekomen. Advertentiën voor bet eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan bet bureau bezorgd zijn. Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE EA BAK Az., JH.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. dg deze courant behoort een bijvoegsel. I Een verschil van meening. Er is een verschil van meening ontstaan tusschen den burgemeester van V1 i s s i n- gen en den heer G. F. Lindeijer, pas geko zen raadslid, over zijn al of niet toelating als zoodanig, in verband met zijn ingezeten schap van die gemeente. Volgens art. 19 der gemeentewet kunnen leden van den raad zijn personen die vol doen aan verschillende vereischten. Daartoe behoort o. m. dat zij moeten zijn inge zetenen der gemeente, waaronder worden verstaan „zij die gedurende de laatste twaalf maanden hunne woonplaats binnen öe gemeente hadden." Volgens art. 17 moet de benoemde over leggen onder meer „eene verklaring van den Burgemeester, getuigende dat bij op den dag, waarop de uitslag der verkiezing werd vastgesteld, ingezetene was". Nu zegt de Burgemeester van Vlissingen dat de beer Lindeijer eerst den 30 Juli 1910 in de bevolkingsregisters is ingeschre ven en dat dus, daar de uitslag der ver kiezing 18 Juli 1911 werd vastgesteld, deze verklaring niet kan worden afgegeven, De gekozene beweert echter, dat hij in September eerst zitting moet nemen en eerst dan een jaar in de "gemeente behoeft te wonen. Hij beroept zich daarbij op prof. mr. J. Oppenheim, en wel op den tweeden druk van diens „Nederlandsche gemeenterecht." Met citeeren moet men echter voorzichtig zijn. De tweede druk van Oppenheim's Gemeen terecht is van 1902 en art. 17 der ge meentewet is gewijzigd bij de wet van 1 Febr. 1904 (Stbl. no. 25). Nu blijft Oppenheim in den derden druk, uitgegeven in 1906, deel I blz. 221, nog van meening, dat voor de beoordeeling van de vraag naar de aanwezigheid van bet ingezetenschap, voor het raadslidmaatschap vereiscbt, alleen de maatstaf van art. 19 mag worden aan gelegd, zoodat aan den gekozene, die niet kan overleggen de burgemeesterlijke ver klaring van art. 17, maar aantoont, dat hij „gedurende de laatste twaalf maanden, aan zijne toelating voorafgaande, binnen de gemeente woonplaats had", de toegang tot den raad niet kan worden onthouden. Maar tegenover des professors autoriteit staat die van den Minister van Binnenland- scbe Zaken, dr A. Kuyper, die in de zit ting der Tweede Kamer van 23 October 1903, bij de vaststelling van het nieuwe art. 17, verklaarde: „De dubbele tijdsbepa ling in de artikelen 17 en 19 beeft tot De verzameling schilderijen en teekeningen, die in het aardige en practisch verlichte zaaltje tegenover het Badpaviljoen te Domburg werd bijeengebracht, is een collectie waarop menige kunstvereeniging in een groote stad jaloersch kan Wezen. En Domburg èn Wal cheren hebben de voldoening dat ze van de trekvogel-arüsten die ieder mooi seizoen hier neerstrijken, en voorts van de trouwere „over blijvers" nu ook eens iets anders zien dan de schilderkist en het schildersstoeltje. Want het voltooide werk zelf te zien bleef het voorrecht van enkelen die in de ateliers een kijkje mochten nemen. „Walchersche schilders" teeggen de aankondigingen en de catalogus. Nu ja, dat gaat zoover het gaat. We hebben in ons vorig nummer heel voorzichtig gespro ken van „op Walcheren gevestigde of aan wezige schilders". Men moet dan ook niet verwachten een soort Walchersche „school" te zien. Walcheren heeft ruimschoots mo tieven geleverd. Maar dat is al. Van Bergsma tot P. Mondriaan is een boog van groote De inrichters der tentoonstelling hebben echter met buitengewoon gelukkig resultaat het moeilijke werk van het rangschikken volbracht. allerlei verwarring aanleiding gegeven, ter wijl de wetgever in ai-t. 17 toch niet anders kan bedoeld bebben dan bet begrip van ingezetene door tijdsbepaling uit te druk ken. Valt die er uit en komt het begrip „ingezetene" er voor in de plaats, dan wijst art. 19 aan, in welken zin dat woord „in gezetene" moet worden verstaan. Van dit ingezetenschap zal nu moeten blijken op bet oogenblik zelf, waarop liet hoofdstembureau vastgesteld heeft den uitslag van de verkiezing". Met deze autoriteit bevindt de burge meester van Vlissingen zich zeker in niet minder goed gezelschap dan de heer Lindeijer met prof. Oppenheim. Er staat dus geen andere weg open dan dat de raad beslist over zijn al of niet toelating. In beide gevallen kan hetzij van de eene of van de andere zijde in hooger beroep gegaan worden. De kroon zal zich, dunkt ons, echter houden aan de in 1903 geuite bedoeling, te meer omdat niet gebleken is dat de Tweede Kamer er anders over dacht. De groote concurrente van zoovele zaken deed zich ook Zondagavond geducht gevoelen in den Schouwburg. Het gebouw was zeer slecht bezet, om niet te zeggen leeg. Ook bet Zondagavond concert, al was bet iets minder druk bezocht als anders werkte daartoe mee. Dat was jammer voor het gezelschap Delmonte. Want de opvoering van „Marie Antoi nette", bet bekende drama van Giacometti, was zeer verdienstelijk. Vooral mevrouw Kielil en de heer Del monte, de beide hoofdpersonen verdienen lof voor hun spel. De overigen werkten over bet geheel mee tot een goed geheel. De costumes waren keurig. Het publiek toonde zich alleszins volpaan. Dinsdag het bekende tooneelspel „De Fabrieksbaas". De beer L. Alberge heeft Zondag den dag waarop hij bet feit herdacht dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de firma E. H. Boüsson, alhier niet over ge brek aan. belangstelling te klagen gehad, 's Morgen9 elf uur werd hij, die van afzijn twaalfde jaar bij de firma werkzaam was, met zijn familie en het overige personeel door de firmanten in een der versierde magazijnen ontvangen. Met een toespraak werd den jubilaris een envelop met inhoud door de patroons overhandigd. Het perso neel gaf een fraaien bloempot met plant. Een uurtje bleef men bijeen. Bij den heer Alberge aan buis kwamen den gebeelen dag belangstellenden geluk- wenschen, dikwijls een stoffelijk blijk van erkentelijkheid bij bun felicitatie voegend. Gelukkig is de temperatuur wat af gekoeld, al zit de warmte nog in de huizen en den mensch. Heden morgen brak een onweer los, dat echter niet boven de stad woedde. Het licht was bier zwaar, reeds van gisteren avond af. In Zeeuw scb-Vlaanderen W. D. was het vooral zwaar weer. De bliksem was niet van de lucht en tientallen zware slagen volgden elkaar onophoudelijk op. Nabij de kom der gemeente Oostburg werd een graan- boop (gerst) getroffen, toebehoorende aan de kinderen De Smit. Voorts sloeg bet hemelvuur in een paar boomen en werd ook een vlasschelf in den »Diomede"polder, van den heer Ch. Mabesome te [Oostburg ge troffen. Ook deze verbrandde geheel. Verder werd de landbouwersschuur van P. Lannoije te Aardenburg getroffen; be halve een deel van den oogst, verbrandden, naar men zegt, een tweetal stieren. Bij den herbergier P. van den Ameele te St. Anna ter Muiden beeft de bliksem veel schade aangericht. Hij nietigde een groot deel van het dak, sloeg een deurstijl tot splinters, brak een ardui nendorpel in tweeën en verschroeide eeni- ge kleedingstukken. De oudste dochter is zeer verschrokken, zoodat geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. Haar toestand is nog niet bevre digend. Van den landbouwer A. Bruynooge te Waterlandkerkje werden twee koeien van de drie door bet hemelvuur gedood. Zaterdagavond bij twaalf waren de gasten gezellig bijeen in het café „De Vlasmarkt" van den heer J. Gabriëlse, alhier. Een der bezoekers wilde vertrek ken, doch de andere gasten, waren bijzonder op zijn gezelschap gesteld en bielden hem bij den arm vast. Dit geschiedde bij de deur en een ruit werd daardoor kapotge- drukt. Het glasgerinkel veroorzaakte vrij wat geraas en het gevolg was, dat dit niets beteekenend feit in een oogwenk veel publiek op de been bracht. Toen de gemeentewerkman J. B. K. op den Seisweg alhier Zondagmorgen om half vijf naar zijn varkenshok ging kijken, en daarvan het deurtje openmaakte met het doel den bewoner zijn eerste ont bijt te verstrekken, kwam bij tot de minder aangename ontdekking dat deze, een vet vaiken, spoorloos verdwenen was. Uit de omstandigheid dat na zijn ver dwijnen het hokdeurtje weer netjes op slot was gedaan, vermoedde de eigenaar onmid- delijk dat iemand zijn varken bij dit mati- neuze uitstapje de behulpzame band bad gebodenen bij begaf zich dan ook onmiddelijk naar de politie om aangifte van den diefstal te doen. Vóór de komst der politie was de vluch teling echter alweer ontdekt. In den moes tuin van een buurman stond hij heel ge zellig een praatje te maken met een collega, die van uit zijp hok deze vroege morgen visite blijkbaar zeer op prijs stelde, met bet gevolg dat gastheer en bezoeker met de snuiten tegen elkaar heel tevreden stonden te knorren en vier man noodig waren om den vluchteling weer naar zijn eigen aparte- menten terug te trekken. Do rustige stukken worden niet doodgeslagen door do leikleurige, wat hier wel een won der isl Als men binnenkomt ziet men het eerst het werk der kalmere broeders. En als men eerst zijn aandacht daartoe bepaalt, dan kan men die naar eigen verdiensten waardee- rc-n, om daarna verder te gaan, en de vermaning van den heer Toorop in zijn openingstoespraak ter harte te nemen en wat geduld te beoefenen voor het wennen aan de sterk sprekende kleuren. j den ingang hangt het werk van W. J. S c b t z (Middelburg). In zijn groot stuk „Laag water aan de Westerschelde" is bij niet Ssoo gelukkig geweest als vroeger wel met dergelijke stukken. Maar de schilder van de Zeeuwscho slikken is in de laatste jaren veel meer naar andere onderwerpen over gegaan, zooals o. a. blijkt uit het hier han gende „Zoutelande". Het best geslaagd in hun genre zijn do „Campveersche toren" en „Kade gezicht", het eerste voller van atmosfeer dan het tweede. In al zijn werk is het streven merkbaar om als hoofddoel een krachtige kleur te krijgen, zonder fel effect, en zonder te veel af te wijken van do kleuren buiten. En dat doel wordt in menig stuk bereikt. In dat opzicht is G. Bergsma (Zoute lande) veel minder sterk, mot het gevolg dat hot werk flauwer van toon en mak wordt. Zijn landschappen spreken weinig. Het meest werden we getroffen door „Oude Vrouw." M. Zwart (Domburg) heeft bij het zoeken naar lichteffecten zooals in „Zonsonder- en „Avond op den djjk" te weinig het verband kunnen bewaren, evenals in ,Brug op Westhove" het harde groen van het kroos geheel los raakt van de omgeving. De eenvoudiger landschapjes zooals het weitje met boomen bij de duinen en de akker met het vondertje Izrjn veel stemmingsvoller. Mevr. L. van Dam Van Isselt (Veere) zond een vijftal stillevens, rustig werk, aangenaam van toon en verdienstelijk in het weergeven van de stof. Er had wel wat meer afwisseling in de onderwerpen kun nen rijn. Van de vijf stukken vertoonen vier eenzelfden achtergrond van blauwe tegeltjes. Maar op zich zelf beschouwd is ieder schil derijtje aangenaam te bekijken. Om den sprong niet te groot te maken rij thans genoemd Vaarzon Morel, (Veere) van wien als altijd het meest treffen do vlotte „krabbels" van menschen in actie. Op zich zelf uitstekend illustratie-werk, maar toch vragend om een steviger vervolg op al die studies. Bij Jan Heyse (Middelburg) wordt men reeds tot andere kleur-visie gebracht. Toch is kleur bij hem geen hoofdzaak. Ze is de zeer rustige versterking van wat voornamelijk zijn kracht heeft in de nauwkeurige, maar geenszins dood ge werk te leekening van meest zeer rustige onderwerpen: een meisje met een kind op den schoot, een jongetje (in niet zeer Uit de omstandigheid dat bet dier bij het verlaten van zijn bok niet beeft ge schreeuwd, wordt vermoed dat bekenden, in deze poging tot diefstal de band bebben gehad. Later, blijkbaar gestoord geworden, bebben zij bet dier in den moestuin moeten achterlaten. Uit Vlissingen. Het terras van bet Grand-Hotel te V 1 i s- s i n g e n biedt bij de .concerten steeds een aangenaam en gezellig zitje. Daarvan wordt dan ook een druk gebruik gemaakt. Ook Zondagavond, toen de mnziek van bet 3e regiment infanterie, uitBergen- op-Zoom, een uitvoering gaf, was dit terras dermate bezet, dat stoelen en tafels niet meer beschikbaar waren. Een aardig programma werd uitgevoerd, dat den dank der toehoorders wegdroeg, waarvan het herhaalde applaus het beste bewijs was. Op den Boulevard was het buitengewoon druk. Dichte drommen stonden te luisteren naar de opgewekte toonen. De avond was verrukkelijk. Dat er den gebeelen dag een buitengewone drukte aan het strand heerschte, was niet te verwonderen. Een zestal pleiaiefbooten uit België, benevens de Provinciale booten brachten bijna tweeduizend pleizierreizigers aan. Vele van deze Belgische reizigers waren getooid met een Edelweiss bloem, welke daar te lande verkocht wordt, ten behoeve van den bouw van ziekenhuizen ter bestrij ding der slaapziekte in de Belgische Congo. Bij bet concert bad ook Middelburg zich niet onbetuigd gelaten. Ook dit waardeert meer en meer bet heerlijk genot van Vlis singen als badplaatsvooral in zulke warme dagen als wij thans bebben. Op zijn daartoe gedaan verzoek is aan den beer C. Kesteloo, onbezoldigd rijks veldwachter bij de stoomvaartmaatschappij „Zeeland", met ingang van morgen 1 Aug. a. s. eervol ontslag verleed. Vermoe delijk zal de beer Broosman, vroeger con cierge thans ladingmeester bij genoemde Mij, in zijn plaats komen. Twee werklieden uit Rotterdam, die op het werk dor firma Schotel en Van Loon in de plaats zijn getreden van de stakende werklieden, zijn onder toezicht van een inspecteur en vier agenten naar en van bet werk gegaan. De politie bepaalde zicli tot toekijken en volgde op een flinken afstand. De werklieden werden niet gehin derd, alleen door een paar op een afstand staande stakers nageroepen. In de Zaterdagmiddag te Seroos- kerke gehouden gemeenteraadsvergadering werd besloten tot toelating der herkozen en gekozen leden. De burgemeester wenschte de hceren J. Cornelisse en P. de Visser, die nanwezig waren, geluk met hunne herkiezing. Vervolgens werd overgelegd de rekening over het jaar 1910. De ontvangsten in dat jaar bedroegen f 8909,55'/, en de uitgaven f 8509,dus een batig saldo van f 400,55 '/j. de Rijks boogere land-, tuin en boschbouw- scbool te Wageningen N. W. J. Eichholz te Wemeldinge, Benoemd voor het tijdvak van 1 Augus tus 1911 tot ultimo Juli 1912 tot boekhouder aan bet instituut voor pbytopatbologie fraaie houding) aan tafel. Zelfs Salomó is bij hem niet de duivelscho schoone, maar bet nog onschuldige meisje, dat rustig haar voeten beweegt. Het is werk dat kalme aandacht vraagt en vasthoudt. Mevr. M. EloutDrab be (Domburg) toont zich ook nu weer, vooral in haar land schappon, de fijngevoelige schilderes, die zij heeft doen kennen op de indertijd in Middel burg gehouden tentoonstelling. In techniek is de invloed van Toorop onmiskenbaar, maar haar soort werk wordt zelfstandiger en er gaat een vrouwelijke, zachte bekoring uit van stukken als „October-morgen" en „Duinbeek". Dat mej. Ch. Toorop (Domburg en Nij megen) ook den invloed van haar vader onder gaat, ligt voor de hand. Toch geeft rij ook blijk van het streven naar een eigen kijk op de dingen. Vooral de door de zon beschenen kerkmuur heeft veel verdienstelijks. Over het werk van F. Hart Nibbrig (Zoutelande en Laren) hebben we nog kort geleden uitvoerig geschreven. Men ziel op deze tentoonstelling wat het verblijf in Zoutelande hem heeft opgeleverd. En dat behoort wer kelijk tot het beste wat we van hem zagen. Het zeer kleurrijke van het vaa licht Unie lende land, als het door de zon beschenen wordtde gedempte kleuren van oen „Grijzen dag"een dorpsstraatje waarvan de hnisjes stralen in den Zonneschijn, dat alles beeft hij hier gevonden en op zijn bekende manier weer gegeven. Zijn werk is een bljjde lust De stoomtram „Hulst-Walsoorden" ontving over de maand Februari 1911 f 1.762.05 en totaal van af 1 Januari tot en met ultimo Februari 1911 f 4.038.22 De ontvangsten per dagkilometer bedroegen in Februari 1911 f 4,66 tegen f 5.51 in Februari 1910. Vanaf 1 Januari tot en met ultimo Februari bedroeg de ontvangt per dagkilometer in 1911 f 5.07 en in 1910 f 5.30. Van de stoomtram „Walcheren" zijn de cijfers f 3.04515'; f 6.171.93 f3.99 f 4.21» f 3.84* en f 3.99' en voor de Sociétó Ano- nyine des tramways it vapeur Ylissingue- Middelbourg et extensionsf 5.860.50 f 12.665.95; f 2178; f 1783; 22.315 en f 19.14. In de afgeloopen week werden aan de haven te Philippine 3040 balen mos selen gelost. Een gering aantal wegens de warmte. Hiervan gingen naar geregelde afnemers naar België en Frankrijk 2010 balen a 90 Kg. tegen 5 A 6 fr. per baal. Door Hollandsche en Belgische venters werden nog 185 ton A 60 Kg. aan de haven gekocht tegen 2'/, A 3 fr. per ton. Ongeveer 740 ton Zeeuwsch mosselzaad A 100 Kg. werd verkocht tegen f 1.30 A f 1.40 per ton. Er werden 18 manden garnalen A 20 Kg. verkocht tegen f 2.80 A f'2.99 per mand. Nabij Bakkersdam St. Krui s, is Zondagnamiddag een uitgestrektheid van circa 7 H. A. weiland door onbekende oor zaak kaal gebrand de op bet terrein staande jonge boomen bekwamen tevens eenige schade. In de concertzaal van bet „Grand Hotel des Bains" te Vlissingen werd Zondag middag een zanguitvoering ge geven door het „Bergen op Zoom's Man nen- en Dameskoor". In aanmerking geno men, dat het warme weer uitlokte tot een zitje aan het strand in de onmiddellijke nabijheid der kabbelende golven is er alle reden om over de opkomst tevreden te zijn. De aanwezigen zullen zich het verblijf binnen de vier muren niet bebben beklaagd. Het concert was enkele vlekjes buiten beschouwing latend inderdaad schoon. Na „Spielmanns Wanderlied" voor man nenkoor werd Mendelssokns „Psalm 42" gegeven. Een groote bekoring gaat steeds van dit toonwerk uit en de wijze waarop het koor dit heeft uitgevoerd is voor haar een groot succes geweest. De koren waren prachtig en het recitatief was heerlijk schoon. De trio's van denzelfden componist voor piano, viool en violoncel hadden warmer gekund. Ook de temperatuur- deed baar invloed gelden op de instrumenten. „Hymne aan den Vrede" is een machtige compositie van Van Nieuwenhoven en werd met gloed door het mannenkoor gegeven. Hugo Jüngst' „Au die Heimat", eveneens voor mannenkoor, verwierf een welverdiend luid applaus. De compositie zelve werkte dit succes zeer in de hand. Mevrouw M. v. d. H., uit Bergen op voor de oogem Er is een tijd geweest dat Hart Nibbrig tot de brutaaisten van de rcvolutiomiairen onder de schilders gold. Op deze tentoonstelling zijn er echter die veel „erger" zijn dan hij. Als men voor liet werk van P. Mondri aan (Amsterdam) staat moet men eerst even den gewonen gedachtengang uit het hoofd zetten en zich do vraag stellen; wat bedoelt-ic? Er zijn hier „.Bloemen", van heini die. voor ons oog geen enkele verwantschap meer hebben met die tcere natuurvoortbrengselen Alles is er opgeofferd aan felle kleurlegenstelling. Dan vinden wo meer logica in den „Zeeuwschen Kerktoren", waarin ook het kleurcontrast van dien rooden toren togen de lucht mee werkt om den indruk van massaliteit te versterken. Als gewoon schilderij, naar het begrip dat daarvan veelal gangbaar is, nl. als oen wand- sieraad voor een kamer, kan men dergelijk werk niet meer opvatten. Er zullen weinig kamers bestaan die om zoo'n schilderij passen. Maar decoratief opgevat is in dien toren veel moois, boeit hij telkens meer, hoe vaker men er naar kijkt Dat decoratieve ïs ook het meest sprekend in het werk v«m Jacoba van Heoms- k e r c k (Domburg en 's-Gravenhage) althans in werk als „Landschap", dat wij ons boter als paneelvulling denken dan als schilderij. Iets dergelijks zit ook in „Boschlaan bij Dom burg". Veel aangenamer troffen ons „Gera niums", on „Bloemen", het laatste mot smaak-

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1