MIDDELBFRCiSCHE C0I1AIT. lo4' jaargang. Zaterdag 29 Juli. Middelburg 28 Juli. ölt Stad en Provincie, Onderwijs. LANDBOUW. Rechtszaken. iU» 177. 1911. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan bet bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën k 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie»Bnrea?tt A. DE IiA DAB Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. BENOEMINGEN, EN&, Bij kon. besluit: is benoemd tot ambtenaar van het open baar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Winschoten, ter stand plaats Winschoten, inr. A. C. Leendertz, beëedigd klerk ten parkette van de ambte naren van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Amsterdam is ingetrokken het besluit, houdende eer volle ontheffing van het bevel over Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord van den kapi tein ter zee F. Bot en opdracht van dat bevel aan den kapitein ter zee S. Woldringh, De „St. Ct" no. 175 bevat de wet van 26 Juni nopens bet voorbehoud der be voegdheid tot toetreding voor Nederland en zijne Koloniën tot de op 13 Nov. 1908 te Berlijn gesloten herziene Berner Conven tie ter bescherming van letterkundige en kunstwerken; en voorbehoud der bevoegd heid tot het sluiten van soortgelijke ver dragen. Deze wet treedt in werking op" don •dag harer afkondiging. >1. KORTE MEDEDEELINGEN VERGADERINGEN. De „Nederlandsche Organisten-vereeni- •ging", die Woensdag te Eukhuizen verga derde, gaat steeds vooruit, zoowel in leden tal als in dat der donateurs. Ook dit jaar kon aan alle aanvragen om ondersteuning worden tegemoet gekomen, het daarvoor beschikbare bedrag van f 800, was maar ■voor ongeveer de helft noodig. De algemeene vergadering zal in 1912 te Rotterdam worden gehouden. De heer Doortmont overhandigde het be stuur een bedrag van f 25, als gift van den Amsterdamscben Organisten-Kring aan de Yereeniging. Dezer dagen werd voor de eerste maal vanwege de Yereeniging een examen afge nomen voor orgel. Den eenigen candidaat, den heer Fer. Kloek te Hilversum, leerling van den heer A. Pomper, werd het ver langde diploma uitgereikt. De thermometer wees vandaag den hoogsten stand aan, die gedurende de zomer dagen in dit seizoen, geconstateerd is, n.l. 92 graden. Een regenbuitje bracht in den namiddag eenige, hoewel geringe, verkoeling. Omtrent de feestviering ter eere van het twintigjarig bestaan van „Medioburgum" op 31 Augustus alhier meldt men ons, dat 's morgens in het „Schuttershof' wed strijden zullen plaats hebben, waarna men in optocht zich naar het Molenwater zal begeven. De stoet zal bestaan uit de feestcommissie, de deelnemende turnsters, turners, adspi- rantturners, footballers, padvinders, versierde Op het Molenwater zal een turn- en sportbetooging plaats hebben, bestaande in het gezamenlijk optreden der vrouwelijke en mannelijke beoefenaars der gymnastiek en de adspiranten; verder in wedstrijden voor adspiranten, militairen, padvinders, footballers, waarbij zullen plaats hebben hardloopen, springen, hinderniswedloop, bruggenbouw, seinengeven, doeltrappen, keurturnen. Daarna keert men in optocht naar het „Schuttershof", waar zoo noodig de wed strijden worden voortgezet en na afloop de uitreiking der prijzen plaats heeft. Des avonds wordt op de geïllumineerde Markt een concert gegeven, afgewisseld met bioscoopvoorstellingen en marmergroepen. Den daarop volgenden Maandag zal een eereavond in het „Schuttershof" worden gegeven met een zeer varieerend programma. Dit Vlinsingon. Door de afdeelingen Vlissingen en Mid delburg der S. D. A. P. is aan Ged. Staten van Zeeland verzocht het door den Raad in zijn zitting van 30 Juni jl. genomen besluit tot aanvulling der politieverordening door invoeging van een nieuw artikel 84bis en wijziging van no. 145 niet goed te keuren. En wel op deze gronden le. dat van ordeverstoring tengevolge van het optreden van personen, welke drukwerk te koop of om niet aanboden, te Vlissingen nimmer sprake is geweest 2e. dat, ook al mocht aangenomen wor den, dat het voor het publiek hinderlijk is, indien door deze personen met luider stemme de aandacht op hun bladen, strooibiljetten of brochures gevestigd wordt, er geen enkele reden bestaan kan, waarom deze overlast grooter kan zijn, dan die door het roepen van verkoopers van andere zaken veroor zaakt, en dus afzonderlijk zou moeten worden verboden 3e. dijt integendeel bij de onbelemmerde verspreiding van denkbeelden door middel van de drukpers een gewichtig algemeen belang betrokken is en in het bijzonder voor de strijdende arbeidersklasse de vrijheid van meeningsuiting een levensbehoefte moet ge acht worden 4e. dat overigens de bewoordingen van bovengenoemd raadsbesluit zóó verstrekkend en bovendien zóó rekbaar gekozen zijn, dat daardoor feitelijk elke openbare verspreiding van geschriften zou kunnen worden belet; immers zal het wel steeds tot de onmoge lijkheden behooren iemand op of aan de straat een geschrift te verkoopen of ter hand te stellen, zonder zijn aandacht op dat geschrift te hebben gevestigd, en daar dit laatste toch zeker alleen door middel van den gehoors- of den gezichtszin kan geschie den, is blijkbaar de strekking van het ver bieden van alle „zichtbare teekeneu". zoo wel als van alle „geraasmakende middelen" geen andere dan een in bedekte termen vervat verbod van alle verkoop of uitdeeling van geschriften. Op bovengenoemde gronden moet dan ook het bedoelde raadsbesluit geacht worden in strijd te zijn niet het algemeen belang, met de goede, d. z,. de demokratische zeden en met de grondwet. De stemmingen voor twee leden van den gemeenteraad, in elk der districten I en II een, zullen plaats hebben op Vrijdag 18 en Dinsdag 29 Aug. - In de Donderdag te Souburg ge houden raadszitting is ten slotte het voor stel van Burg. en Weth. het luidkeels venten of het luidkeels aanbieden van gedrukte stukken met 6 tegen 1 stem, die van het lid Jobse, aangenomen. Genoemde heer was niet tegen het luid keels roepen „lees de Toekomst", doch hij vond het ongepast den inhoud dier courant uit te schreeuwen. Ingekomen was de bekende beslissing in- z.ake het besluit omtrent den heer Zegelaar, die dus in zijne betrekkinggehandhaafdblijft. Ingewilligd werd met 4 tegen 3 stemmen een verzoek van den heer W. de Wolf tot het kosteloos gebruik van een verwarmd en verlicht lokaal, teneinde een landbouwcur- sus te houden gedurende de maanden November tot Maart. De rekening over 1910 geeft in ontvangsten aan f 16.013.00 in uitgaaf f 14.678.49, een batig saldo dus van f 1.334,50'/,. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens overlijden van den heer V. d, Putte, werd gekozen de heer A. Pieterse, en tot ambtenaar van den Burgerlijken stand de heer VV. N. Jobse. Nog deed de voorzitter mededeeling dat eenige stoelen moeten aan geschaft worden, wijl het aantal leden met 4 uitgebreid wordt. Eenige reclames tegen den boofdelijken omslag worden verder in geheime zitting behandeld. In de Donderdagavond te Goes ge houden raadszitting was de heer Pilaar met kennisgeving afwezig. Het grootste deel der punten van de agenda ging er glad van door. Enkele punten echter, zooals de voor waarden voor den aan den heer Verburg te verleenen uitweg voor zijn perceel aan den 's Heer Hendrikslcinderendijk, de ver wijzing van de verordening op de heffing van het marktgeld en in verband daarmee een voorstel van Burg. en Weth. om aan bun college de beslissing te laten inzake de verpachting van staanplaatsen gedurende de kermis, lokten heel wat discussie uit en werden tenslotte aangehouden tot de volgende vergadering. Eenzelfde lot ondergingen de rekening van het gasthuisbestuur en het burgerlijk armbestuur over 1910, alles tengevolge van het niet tijdig ter visie liggen der stukken. Ovevigeus werd besloten tot wijziging der verordening op het O. M. O. voor jongens, werd de heer J. B. de Beaufort, burge meester, benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand, de heer J. de Kroijter tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, vacature J. Fransen van de Putte, werden de geloofsbrieven van de ge kozen raadsleden Van den Bout, Dekker, Hollman en Risch goedgekeurd en tot hunne toelating besloten. Verder werd de gemeenterekening over 1910 aangeboden in ontvang ad f 125.453.93, in uitgaaf ad f 119.863.55batig saldo dus f 5590.37'/s. Bij de rondvraag werd nog geïnformeerd of Burg. en Weth. van plan waren maat regelen te nemen tot de aanvoer van duin water en of niet wederom zou worden be gonnen met het storten van carbol of car- bolium bij de rioolputten, De voorzitter zeide in beide gevallen voorziening toe. - Te St. M a a r t e n d ij k had Woens dagavond de zeven-jaarlijksche verpachting plaats der landerijen, behoovende aan de Ned. Herv. kerk alhier. Ongeveer 38 hectaren bouw- en weiland kwamen onder den hamer, verdeeld in 49 perceelen. Vele perceelen werden tegen liestuurstaxatie f 28 k f 30 toegewezen. Andere perceelen werden verpacht voor in de f 40, in de f 50, in de f 60, in de f70, in de f 80, in de f 90, ja, zelf een voor f 100alles per blooisch gemet en voor 7 jaren. Enkele dier hooge prijzen spruiten voort uit de naai' men ons schrijft verklaarbare zucht naar het recht van gebruik van een stukje grond, andere hoogere prijzen dankt het kerkbestuur aan het uitvechten van veeten, 't zij van ouderen of van jongeren datum. - In de Donderdag té Neuzen ge houden vergadering van den gemeenteraad werd aan moj. M. E. Scheffelaar Klots eer vol ontslag verleend als onderwijzeres aan school B, overeenkomstig haar verzoek tegen 15 Oct. en aan den heer J. B. Ridderikhoff, ouderwijzer aan school B tegen 1 Nov. De heer Lensen kondigde een voorstel aan om een hooger salaris, daar bij vroegere vacatures reeds gebleken is dat zich geen voldoende sollicitanten met taalacten voor doen en men dan toch meer moet bieden. Aan de wielrijdersclub werd toegestaan gebruik te maken van de raadzaal voor de op 15 Aug. te houden receptie van vreemde wielrijders, ter gelegenheid van het wiel- rijdersfeest en aan de scherpschuttersver- eeniging werd op verzoek eene medaille toegekend, voor den a. s. wedstrijd te hou den ter gelegenheid van haar 25-jarigbestaan. Vau den Minister van Bmnenlandscbe zaken is bericht ontvangen dat de veror dening op het heffen van loon voor de vleeschkeuring slechts voor een jaar is goedgekeurd, omdat de opbrengst de uit gaven te veel overtreft en dus eene andere regeling tijdig behoort te worden ingediend. De gemeenterekening over 1910 werd aan- u boden op een bedrag van f 108.271.77 in ontvangsten en f 103.564.75 in uitgaven, goed slot alzoo f 4707.02, terwijl nog een bij voorschot voor het rijk betaald bedrag van f 1243.33'/, is te ontvangen. Naar aanleiding van het verzoek om de toegekende subsidie voor de geprojecteerde tramverbinding f 1200 's jaars gedurende 20 jaar, die aan de IJzendijksche tram maatschappij is verleend, thans toe te kennen aan de opgerichte Zeeuwsch-Vlaam- sehe tram maatschappij, zonder daaraan voorwaarden te verbinden, aangezien de maatschappij afhankelijk is van den Minister, werd met intrekking van het vroeger be sluit de subsidie toegokend aan de Zeeuwsch- Vlaamsehe tramwegmaatschappij of, bij naasting, aan den Staat, doch met hand having van alle vroeger gestelde voor waarden. Het kohier van het schoolgeld voor het tweede kwartaal werd vastgesteld op f 971.75'/,, het suppletoir kohier van den boofdelijken omslag op f 648.50. - In de Donderdagavond te Sas van Gent gehouden raadsvergadering werd o. m. besloten het hevhalingsonderwijs uit te breiden met onderwijs in de Fransche taal, zulks uit overweging dat door de aan wezigheid van fabrieken in de plaats de kennis van de Franshe taal voor de jonge lieden van groote beteekenis is te achten. Ter tafel kwamen thans nieuwe instructies voor den secretaris en den gemeente-ont vanger, waarover in vele vergaderingen reeds gesproken is. De voorgestelde concepten werden ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen was een voorstel van den heer Gross voor regeling van een lager school geld, dat wegens afwezigheid van den voor steller later zal worden behandeld, terwijl maatregelen werden besproken en toegezegd, om in het belang der veemarkt te voorko men dat aan mond- en klauwzeer lijdend vee de gemeente binnenkomt. - Te Sluis werd Donderdagmiddag de Raadsvergadering terstond na de opening voor een kwartier geschorst, omdat drie leden tegenwoordig waren, Met het oog op de behandeling van een paar punten, werd één der afwezigen ver zocht om ter vergadering te komen en het schip kon van stapel loopen. Afwezig bleven de heeren Metz, Meenhout en De Meijer; de eerste met kennisgeving. De gemeente-rekening werd aangeboden met een ontvangst van f 30357.35 en een uitgaaf vau f 28422.11. Aangenomen werd het voorstel om in te trekken de verleende vergunning om een roomijs-wagentje eene standplaats op de Kaai aan te wijzen. Op het verzoekschrift van twee rijksamb tenaren om in de 3e klasse hoofdelijken om slag geplaatst te worden, werd gunstig be schikt. De raadsleden werden uitgenoodigd tot bijwoning van eene vergadering op 11 Au gustus a. s. te Oostburg, waarin het oprich ten van een drinkwaterleiding in Zeeuwseh- Ylaanderen, westelijk deel, zal worden be sproken. Uitvoerig werd besproken het onderhoud van een steenweg Noordwaarts van de Kom der gemeente loopende, die geen gemeente weg is, en verdient verbeterd te worden. Bij J. van Grol te Retranche- m e n t, wonende onmiddellijk nabij de grens, zijn, in den nacht van Woensdag op Don derdag vijftig kippen ontvreemd. De daders zijn onbekend. Twee boerezoons te B i e r v 1 i e t, die meermalen ruzie met elkander hadden, kregen Donderdag in de schuur twist, die zoo boog liep, dat de een een schot op den ander loste, gelukkig z,onder dat dit doel trof. Nog deuzeliden avond werd. hot gevaar lijk individu door de politie gearresteerd naar IJzendijke vervoerd. De vliegweek te Vlissingen In een gedeelte van ons vorig nommer deelden wij omtrent de vlucht van Mulder naar Domburg nog mee, dat deze in de auto van den heer Von Br. Fock naar het vliegterrein was teruggereden om olie en benzine. Zijn machine stond op een vooraf be sproken wei bij den molen van Domburg. Zijn vlucht was gegaan over Koudekerke, zeewaarts, eerst op 40 meter toen op 200 meter hoogte. Daar het op die hoogte sterk woei. daalde de vlieger tot 30 a 20 meter. Mulder had te Domburg veel succes. Na wederaankomst om ongeveer half zeven steeg hij weldra op. Hij maakte een prachtige rondvlucht op ongeveer 30 M. en kwam weer ter plaatse neer. Door het talrijke publiek werd hij hartelijk toegejuicht. Er was geen entrée geheven, maar de aanwe zigen kochten uit erkentelijkheid gretig de briefkaarten met Mulders portret. Boven dien was er op 't paviljoen een lijst voor hem gelegd. Na ongeveer drie kwartier steeg Mulder weer op, vloog nog eens over de hoofden der toeschouwers en verdween in Zuidelijke richting, de toejuichingen van 't pub'iek mee naar Vlissingen nemende. Er had geen enkel incident plaats. Hoewel er maar weinig politiemacht was. waren de aanwezigen zoo beleefd, het terrein vrij te laten. Intusschen hebben de Domburgers nu onverwachts een biplane van dicht bij kunnen zien en zelfs kunnen betasten. Om tien minuten over zeven was aviateur opgestegen. Eerst zette bij koers naar Middelburg en langs die plaats wilde hij naar het vliegveld gaan. Hij dreef even wel met z'ii tweedekker te veel af in de richting van Ritthem en kon dus het veld niet vinden, doch ten slotte kreeg hij de spoorlijn in het gezicht en daardoor kon hij zich weer oriënteeren. Onder luid gejuich daalde hij om 7.41 op de plaats, die hij drie uur verlaten had. Ook thans was hoogte weer ongeveer 200 meter. Een woord vau hulde mag Mulder hier niet worden onthouden. Hij, de eerste ge- breveteerde vlieger van de Molenheide, heeft hier de practische waarde van de vliegmnj chine gedemonstreerd. Yan enkele zijden werd er aanmerking gemaakt op de vlucht van Mulder. Men beweerde dat hij dit uiet had mogen doen. Maar dan zouden we er op willen wijzen, dat ook elders meerma len dergelijke vluchten werden gemaakt en het begrip vliegdemonsfcratie niet alleen in- hondt het geven van vliegproeveu in de on middellijke nabijheid van het terrein. Inplaats van een woord van afkeuring was hier een speciale dank op zijn plaats geweest. Mulder heeft getoond het succes der Vlissing- scbe vliegweek te willen bevorderen en ver zekeren, want toen hem verzocht werd in Domburg te blijven, teneinde ook heden proeven van z'n bekwaamheid af te leggen, toen hem een bedrag hiervoor werd aange boden benevens logies en een genoeglijk souper heeft hij dit aanbod algeslagen, want hij behoorde voor het sluitingsuur op het vliegveld te Vlissingen aan te komen. Dat heeft hij ook gedaan en daarmee de vliegweek een extra-succesje bezorgd. Op het terrein voerde intusschen Van Bussel zeer mooie vluchten uit. De eerste vlucht was wel de schoonste en interes santste, die hij gedurende de afgeloopeu dagen te zien gal'. Om 6.30 steeg hij op. 't Was mooi stil weer. In groote cirkel gangen vloog hij om het terrein. Na oen drietal malen dit te hebben gedaan, kwam hij uit het 2uiden op het veld af en daalde steeds meer. De mécano's waren reeds gereed de ma chine in ontvangst te nemen, maar op een paar meter boven den grond ging 't weer naar boven. Eenige malen herhaalde zich dit spelletje. Elk oogenblik dacht men de landing te zullen zien, doch de Rotterdam mer dacht er niet aan. Eindelijk, na 27 minuten te hebben gevlogen daalde de aviateur om de welverdiende gelukwenschen in ontvangst te riemen. Nog dnemaal steeg Jan van Brussel op, alle drie keeren met een passagier, waar van de beide eerste met een dame, de laatste met een heer. Pleegzuster A. Naerebout had, door het herhaaldelijk gadeslaan dec vluchten, zich zoo bijzonder aangetrokken gevoeld tot de vliegsport, dat ze met Van Bussel een tochtje in hoogere sfeeren onder- Toeu zij uit de machine was gestegen trad de heer Van Duijl, voorzitter der Rot- terdamsche vliegvereeniging, op haar toe. Hij heette haar in het kamp der aviateurs en aviatrices van harte welkom en wees er op, hoe het werk van liefde, dat de zuster eiken dag volbrengt, naam heeft gemaakt in 't leven. Even heeft zij er zich aan onttrokken en den moed getoond ver boven allen in de toekomst te zieu. Spreker bewondert dien mood en ziet in haar een zuster, die zeker zal medehelpen de sport een steeds beteren naam te geven. Deze dag is de meest succesvolle geweest van de Vlissingsche vliegweek'. - De voordracht voor een onderwijzer aan school K alhier bestaat uit de heeren J. C. P. Jansen Yerplanke te Rilland, G. van de Kreke te Oud-Sabbinge en M. Bleiker te Te Arnhem slaagde voor de hoofdacte o. a. de heer F. Zaman van Middelburg. Aan de Chr. Geref. school met den Bijbel te Koudekerke, hoofd de heer G. Ten Brink, is benoemd tot onderwijzer de heer P. C. J. Goeree van Wagenborgen. Aan de Rijks Hoogere land-, tuin- ea bosehbouw9chool te Wageningen is het diploma voor landbouwkundige behaald door J. A. van Riel, F. P. Mesa en W. Collot d'Escury. Te 'sHage werd dit jaar voor het eerst een van staatswege ingesteld examen voor de Russische taal gehouden onder leiding van prof. Kern uit Groningen en in de commissie had een Rus als examinator zitting. Tot deelneming aan het examen waren opgekomen twee candidaten, van wie één zich heeft teruggetrokken, terwijl de ander werd afgewezen. De Minister van Binnenlandsche Zake» brengt ter kennis, dat met 1 September a. s. aan de R. H. B. S. te Den Helder de betrekking van leeraar in de natuur- en werktuigkunde en de cosmograpliie vacant zal komen. Zie voor verdere bijzonderheden „St. Crt." no 175. Bij den molenaar en landbouwer A, de Hullu te Cadzand is onder het vee mond- en klauwzeer geconstateerd. Arrmdissamonis-Rechlbatik te Middelburg. C. de Kraker uit Neuten was in het be zit van een paar schoenen waar hjj bjjzondere waarde op stelde. Hg ging dan ook niet naar bed, zonder ze eerat op te poetsen, in te smeren en buiten te hangen. Zjj zagen er na deze kunstbewerking heel aanlokkelgk nit en do 44jatige weTkman L- S. van den B., die ze aan getuige's woning zag hangen, kon dan ook de verleiding niet langer weerstaan ook zoo'n paar schoenen in zgn bezit te hebben. Ze moesten in alles gelgk zgn aan de begeerlgke schoenen die daar iederen avond buiten de deur hingen en de

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1