MIDBELBERGSCHE COURANT. N.° 176. i»4' Jaargang. 1911. Vrijdag 28 Juli. Middelburg 27 Juli. SPROKKELINGEN. Uit Stad en Provincie. BUITENLAND. Deze courant verschijnt <3 a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f'2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór ét aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA DAB Az., N.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. ig deze courant behoort een bijvoegsel. Naar men ons meedeelt, zal bij de aanstaande verkiezing voor een lid van den raad in het eerste district te Middel burg candidaat gesteld worden de beer air. J. Adriaanse, en wel door hetzelfde comité dat onlangs de heeren dr. J. C. Bolle en L. K. van der Harst heeft aan bevolen. Reeds toen was er sprake van genoemden heer in de vacature-Ermerins te stellen, indien hij in het derde district niet mocht gekozen wordenja tevens om, mocht des tijds de heer Bolle zich geen candidatuur hebben laten welgevallen, in diens plaats •den heer Adriaanse te stellen. Deze heeft nu in het eerste district een candidatuur aangenomen, zoodat reeds een lijst voor hem in omloop is. Jn het tweede district is het oog gevallen op den heer M. G. Bo&sson. Nn worden, zooals men uit ons vorig nommer heeft kunnen zien, ook genoemd de heeren jhr. A. A. Tan Teyliugen en J. Terpstra. Aan de onderteekenaars van de adverten tiën betreffende die heeren zouden wij wel •willen vragen of zij zich ook hebben ver gewist wélke meeningon de candïdaten heb ben over de belangrijkste vraagstukken van gemeentepolitiek, inzonderheid over die welke in onze gemeente aan de orde zijn. Waar omtrent de gevoelens der genoemde heeren niets bekend is, mag het wel nood zakelijk heeten dat daaromtrent licht wordt verspreid. 't Gaat toch niet om personen maar om beginselen. 't Blijkt dus in elk geval dat onder vrij zinnigen verschil van meening bestaat. Dat kan geen kwaad, maar het ware toch, dunkt ons, beter dat onder hen overleg gepleegd Aon worden. Het gemis aan eene kiesvereeniging voor den raad doet zich meer en meer gevoelen. Maar op dit oogenblik is in die behoefte niet te voorzien. Doch een andere vraag is of er nu, om verdeeldheid te voorkomen, nog niet over leg zou kunnen worden gepleegd om voor alk der beide districten tot één candidaat ite komen. Gevoelen zij, die voor genoemde personen zich interesseeren, iets voor ons idee, dat zij dan met elkaar in overleg treden. Er is in dit geval allicht een weg te vinden. Zoo werd ons de vraag geopperd of het niet mogelijk zou zijn door dit overleg te komen tot een candidaatstelling in het a e r s t e district van den heer Adriaanse «n in het tweede district van den heer BoSsson of den heer Terpstra. Wij geven dit idee zooals het geopperd werd en onthouden ons van advies in deze. »Land en Volk" en »Het Vaderland" zijn, en te recht, zeer ingenomen met de keuze door de Staten van Friesland van den heer] mr C. Th. van Deventer, oud-lid der Tweede Kamer, tot lid der Eerste Kamer. Het eerste blad noemt dat een goede keuze. Mr. Van Deventer heeft zijn Bporen verdiend. >Met diep leedwezen za gen wij zijn mandaat als Tweede Kamerlid niet vernieuwen. Des te grooter is onze vreugde, dat hij thans terugkeert in het parlementaire leven. De Staten van Friesland hebben daarmee ook een grooten dienst bewezen aan Indiö. Indië krijgt nu eindelijk in onze Eerste Kamer zijn vokaal. Het werd hoog tijd Wij wenschen den heer Van Deventer toe, dat hij zijn zetel, dien hij met eere zal bezetten, lang zal mogen behouden." En »Het Vaderland" schrijft: »Wij verheugen ons over de verkiezing ran den heer Van Deventer, waardoor een man, aan wieu een plaats in de Staten- Generaal toekomt, weer gelegenheid vindt zijn groote bekwaamheden meer dirept ten nutte van het land aan te wenden. Nu baron Sweerts en mr Van Leeuwen, de eenige Indische specialiteiten in de Eerste Kamer, wegens hunne benoeming tot Com missaris der Koningin, die Kamer zullen verlaten, zal de overwegiüg dat het wen- schelijk was althans één nieuwe Indische specialiteit naar den Senaat af te vaardigen, de meerderheid der Staten van Friesland, naar wij vermoeden tot deze keuze hebben doen besluiten. Met den heer Van Deventer doet de eerste vrijzinnig-democraat zijn intrede in de Eerste Kamer. De entrée en scène van die paktij in den Senaat kon moeilijk geluk kiger zijn." De anti-revolutionnaire „Rotterdammer' tikt prof. Fabius op de vingers over zijne opvatting omtrent winkelsluiting Hij ging daarbij weer over de grens. Wij zijn, schrijft het blad, van die winkel sluiting principieel voorstanders, prof. Fabius is tegenstander. Prof. Fabius ziet hier krachtens zijn eigenaardigen individualis- tischen aanleg niets anders dan den enkelen vrijen" winkelier. Wij zien hier een quaestie, die valt bin nen de grenzen der vakgemeenschap, en waar alzoo onder nadere voorwaarden dwang op zijn plaats is. Dit is nu alles goed en wel en van weers zijden is de taak rustige discussie, om te trachten de zaken lièlder te maken en de publieke opinie in onzen kring door argu menten te overtuigen. Naar aanleiding van het feit, dat in den Amsterdamschen Raad verscheidene anti revolutionaire leden bleken principieele voorstanders te zijn en enkelen ook ondanks practische bezwaren voor de voorgestelde regeling stemden, worden deze door prof. Fabius in zijn jongste geschrift van »soeia- lisme" beschuldigd niet alleen, maar zelfs vergeleken met Van der Bruggheu en de zijnen, die bij de Schoolwet van 1857 ver raad pleegden tegenover Groen en het Chris telijk onderwijs. Een dergelijke wijze van polemiek komt ons weinig gewenscht voor. Daargelaten nu het smakeloos en niets zeggend verwijt van socialisme, ontzielt men op deze wijze de mooiste momenten uit de geschiedenis onzer partij. Tot beginsel wordt verheven wat geen hoogere waarde heeft dan 'de per soonlijke opinie van een kundig man. Alle vruchtbare discussie over betwistbare, nieuw opkomende vraagstukken wordt van te voren onmogelijk gemaakt door bitterheid, waar voor geen aanleiding bestaat. En onder principieel vertoon wordt waarachtige eer bied voor heusche beginselen ondermijnd, omdat niemand zich van zulke verwijten meer iets aantrekt. Nuchtere, zakelijke discussie zonder goed- koope verwijten en soberheid op het stuk der beginselen is vooral bij de tallooze nieuwe quaesties van den dag uiterst ge wenscht. - Heden middag half twee werd in het „Schuttershof" alhier een buitengewone algemeene vergadering gehouden van de veilingsvereeniging „Walcheren" onder voor zitterschap van den heer J. Polderdijk. De heer C. J. Stomps las de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Ingekomen was het advies van den rechts geleerde mr. J. J. Heijse wien inlichting gevraagd was inzake de rechtsgeldigheid der gewijzigde statuten. Dit advies luidde, dat de wijzigingen geldig waren en zonder bezwaar de koninklijke goedkeuring kon worden gevraagd. De voorzitter deelde mee, dat, gehoord de discussies, lettende op do geringe meerder heid en de verwarring die daaruit voort kan komen, het bestuur besloten heeft het voorstel-Koole alsnog te willen uitlichten, indien de vergadering hiertoe kan besluiten. De heer De Lange vroeg ol dit door de kooplieden als een gunst moest worden be schouwd of dat een gevoel van recht en billijkheid het bestuur tot dit voorstel heeft gebracht. De voorzitter en de secretaris lichtten nader het standpunt van het bestuur toe, waarmee de heer De Lange zich namens de kooplieden kon vereenigen. De heer Schout verheugde zich over de houding van het bestuur en beval de ver gadering aan hqt voorstel aan te nemen. De heer Leijnse, bestuurslid, zeide, dat er geen voorstel was, maar dat hij nu voorstelde om het voorstel-Koole en al wat daaruit voortgevloeid is als ongedaan te beschouwen. Met 77 stemmen vóór en 6 stemmen tegen werd dit voorstel aangenomen, waarna de vergadering gesloten werd. In de Woensdagmiddag alhier ge houden raadszitting is het voorstel tot uit gifte van grond in erfpacht aan den heei D. Jolmers niet aangenomen maar aange houden. - De excursie-trein bracht heden te half twaalf niet veel reizigers alhier aan, n.l. slechts vijftig. Op het derde Zondagavondconcert, 30 Juli te geven door het Middelburgsche Muziekkorps, zal het volgend programma worden uitgevoerd „Regimentskinder", Marsch, Fucik, Ouver ture van de opera „Maitre Peronilla" Offenbach, „Bal d'Enfants", Intermezzo, d'Arey Jaxono, „Heimlich, still und leise", Gavotte, Lincke, „Ballet-Suite", Bl&ttennann, „Nos jungit PharmaciaFeestmarsch, Morks, Dollarwalzer uit de operette ,.De Dollarprinses", Fall, „Toboggan", Moreeau caractéristique, Fremaux, „Yip-I-Addy-I- Ay," uit de operette „Miss Gibs, Flynn, en „Un jour d'été en Norvège," Fantaisie Pastorale, Willmers, Uit Vlissingen. Uit de vereeniging „Vlissingen Voor uit" is een commissie gevormeerd met het doel aan hen, die zulks verlangen voorlich ting te geven bij het versieren van straten en gevels behulpzaam te zijn bij het op richten van buurtcomite's, plannen te ontwerpen voor historische poorten en tropheeën enz. In overweging wordt gegeven de vereeniging zooveel mogelijk het karakter te doen dragen der tijden, waarin de dien dag op te voeren gebeurtenissen plaats vonden. De uitslag van de dezer dagen op het veld naast het Grand Hotel gehouden Inter nationale Tennismatch is als volgt: Heeren-enkelspelde heer Z. V. Schorer, heer Kronenberg 6:3, 6:3. Dames-enkelspel: mej. J. Callenfels, mej. Kronenberg 6:0, 6:1. Heeren-dubbelspel: de heer Schorer met den heer X, de heeren Van Deinse en Kake- eke 6:0, 6:4. Dames- en Heeren-dubbelspel, de heeren Schorer en mej. Callenfels, de dames Mills en Gütte 6:1, 6:2. De heer G. v. d. Putte, anti-revolution- nair raadslid, heeft voor district I aange- In district II moeten dus twee nieuwe stemmingen plaats hebben. Toen de electrische tram, Dinsdag avond ten 7.10 van Vlissingen vertrokken, ter hoogte van het café Davidse onder Mid delburg kwam, reed de heer B. uit Mid delburg, met zijn driewieler te dicht bij de tram. Door de passagiers werd hij hierop attent gemaakt, doch te laat. Do laatste wagen raakte het rijwiel, zoodat dit ver brijzeld werd en de heer B. op den straatweg terecht kwam. Gelukkig heeft hij zich niet ernstig bezeerd. Vliss. Crt. - Woensdagavond gaf te Domburg de Wiener Dameskapel uit Vlissingen onder directie van mej. Paula Goldstein een concert in de groote zaal van het hadpavil joen. Die kapel schrijft onze correspondent, mag er wezen, ze werkte flink en goed. Het talrijke publiek toonde zich dan ook telkenmale tevreden. Een voordeel voor de kapel was zeker, dat ze een goed harmonium tot haar schikking had. In de Woensdag te Goes gehouden ledenvergadering van het Goesche Mannen koor werd met 15 tegen 4 stemmen besloten tot ontbinding dier vereeniging. Door dit besluit verdwijnt een koor, dat onder de meesterlijke leiding van de heer Otto Lies, gedurende zijn acht-jarig bestaan een zeer goeden naam had. Het rliegcomitó aldaar heeft z'n plannen om aldaar binnenkort weer eene vliegweek te organiseeren, laten varen. Aannemer van de in de gemeente Kruiningen te bouwen gasfabrieken werd de heer Buitendijk te Goes. Van die te Hansweert voor f 10.400 en die te Krui ningen voor f13.178 (bovenbouw.) De onder houw der laatste werd apart besteed voor ongeveer f 5000. De te Kruiningen van 10 Mei tot 26 Juli gehouden cursus voor toekom stige bakers werd aangevangen met 7 en beëind met 4 deelneemsters, die allen het diploma verwierven, nl. de dames S. Griep en G. Elsman te Hansweert, S. Kooman te Rilland en J. Ruisaard te Goes. De lessen, plm. 6 uur per week, werden gegeven door de heeren Kolf v. Oosterwijk en J. Verhage Mz. van Kruiningen en mej. Beun van Hansweert. Een kindje van negentien maanden van L. M. Dees, te Geersdijk onder Wissenkerke is Diasdag op noodlottige wijze om het leven gekomen. De kleine trok een petroleum toestel om en geraakte daar door in brand. Eenige uren later overleed de stnmperd aan de bekomen wonden aan gelaat en buik. In de Dinsdag te Stavenisse door ingelanden van den polder „Oud Kempens Hofstede" gehouden vergadering is besloten tot den aanleg van een grintweg op den Oudelandsclien Dijk, waarvan de kosten ge raamd zijn op f 907.50. Hiervan zal het waterschap „Stavenisse" de helft betalen en voortaan jaarlijks f 55 in de onder houdskosten bijdragen. De heeren C. Maat, Zuidzande, en W. de Ridder, Aardenburg zijn geslaagd bij het examen te Arnhem voor commies bij de belastingen. Op een Donderdag 31 Aug. te IJ z e n d ij k e te houden buitengewone al gemeene vergadering van aandeelhoudersin de Naamlooze Vennootschap „IJzendijksche Stoomtramweg-Maatschappij" zal aan de orde komen overdracht der lijn aan de Naamlooze Vennootschap „Zeouwseh Vlaan deren Tramweg-Maatschappij" en eventueele liquidatie. De vliegweek te Vlissingen en te Oosterland. Na lang wachten zijn Woensdagavond Van Bussel en Muller nog opgestegen. De krachtige wind belette hun reeds vroeg in den middag op te stijgen. De militairen deden vooreen klein publiek hun marschen en ouvertures klinken, maar een opgewekte stemming kon er niet zijn. Voor een aangename afwisseling zorgde de heer A. W. Smits, de eigenaar van het „Albion"-hotel. Aan Van Bussel bood hij met eenige woorden een bloemstuk aan als blijk van erkentelijkheid voor alles, wat hij had te zien gegeven Het bloemstuk trok aller aandacht't was een met rozen versierde eendekker. Op de breede roode linten stond met gouden letters„Aan Jan van Bussel, van zijn Vlis- singsche vereerders". Van Bussel dankte en drukte er zijn spijt over uit, dat hij niet met een prachtige vlucht deze vriendelijkoattentiekon beloonen. Maar ten langen leste kreeg hij hiertoe gelegenheid. Om acht uur steeg hij op en na een inderdaad mooie vlucht van drie minuten landde hij weer. Mulder, hierdoor opgewekt, liet ook een kwartiertje later zijn tweedekker buitenbrengen en maakte een uitstapje van ruim twee minuten. Toen het gevaarte geland was, verlieten de weinige toeschouwers het terrein. Het plan om een vlucht te ondernemen om den „Lange Jan" zal niet kunnen door gaan. De vliegers hebben bezwaren tegen de uitvoering hiervan. Thang overweegt men evenwel om Zater dag- of Zondagavond de tweedekker, geheel electriscli verlicht, te doen opstijgen. Door de aviateur-maatschappij „De Con dor" is Woensdag haar vliegterrein onder Oosterland ingewijd. Het liet zich aanzien, dat er wegens den sterken wind niet gevlogen zou worden, doch over zeven ging de wind liggen, zoo dat het half acht bladstil was. Toen steeg „de Condor" met den heer Henri Bakker en don heer Kanters op en passeerde Oosterland, Nieuwerkerk, Zierik- zee en over Ouwerkerk terug. De vlucht duurde 25 minuten. „De Condor" bereikte een hoogte van 350 meter, de landing ge schiedde in zweefvlucht. 'tWas een prachtig gezicht; de vele toe schouwers waren dan ook zeer voldaan. Bij de landing werd den heer Bakker door eenige dames een lauwerkrans aange boden, waarbij juffrouw De Koning het woord voerde. Des avonds te elf uur werd ter eere va* Henri Bakker een schitterend vuurwerk ontstoken. Het plan bestaat om a, a. Zaterdag bij gunstig weer opnieuw te vliegen over Zie- rikzee, Brouwershaven naar Oudorp. Onze Koningin en de Pringj te Brussel. Alle verslagen, die wjj onder oogen kregen, zijn het eens over de hartelijkheid waarmee Woensdag onze Koningin in Brussel is begroet door het zeer talrijke publiek, dat onop houdelijk haar warm toejniohte, sjj 't ook zonder de wildheid die het Belgische publiek wel eens kan overvallen. Maar daarvoor was het ook te warm. Alleen in de Ei>In. Ztg. lezen we van een tameljjk koele houding, en betrekkelijk geringe deelneming van hot publiek. In het eerste r{jtuig zaten onze koningin en koning Albert die zich voortdurend wat achter uit hield, als om de toejuichingen geheel to laten komen alleen voor zgn gast. In het tweede rgtuig zaten koningin Elizabeth en prins Hendrik. Hot bleek nu ook weer hoe populair de lieftallige Belgische koningin ia. In het paleis heeft een intiem ontbjjt om half twee de twee koninginnen, den koning den prins vereenigd, torwgl de gevolgen aan een maarschalktafel aanzaten. Te vier uur ontving de koningin, zooals we reeds aankondigden, het diplomatieke korps, waarbij ze zich in het bjjzonder onderhield met den gezant van Frankrijk. Hollandsch -Belgische commissie Dadelijk na de ontvangst der diplomaten, werd tot H. M. toegelaten de delegatie der Hollandsch-Belgischo commissie, boBtaande uit de ministers v»n Staat Beernaert en Du pont de secretarissen Hennebicq en Eugène Baie. Deze delegatie overreikte aan H. M. een prachtige toil orchideeën, gewikkeld in een omslag van Brnsselsohe kant van haoge waarde. Beernaert hield daarbjj oen toespraak, dank - baarheid uitend voor het feit, dat de delegatie tot de eereten behoorde, die op Belgische bodem aan de koningin haar huldo en golukwensoh mocht aanbieden. Hg wees daarna op het doel dat de Holland- sche-Belgische commissie zich stelt, nl. de banden toe te te halen bjj twee natiën, wier geschiedenis lange tg den vermengd was, welke de natuur tot zusters heeft gemaakt, welke 'bans nog gemeenschappelijke roepingen ben, en welke van jaar tot jaar ten eigen bate hare eoonomische eu commercioele be trekkingen zien ontwikkelen. Wg wenschen, dat de reeds enorme getal len, die deze betrekkingen uitdrukken, nog mogen toenemen. Wg wenschen dat de solidariteit vaa onze belangen al beter en beter zal bsg epen worden, en dat de wederkeerige sympathieën, hierdeor aangekweekt, het wetgevend werk van beide landen zullen inspireeren. Van beide kanten is veel te nivileeren on te vereenvoudigen, en men zal zooveolmoge lijk de hinderpalen, die aan de grenzen rjjzon moeten uit den weg ruimen. En, sta mg toe, mevrouw! dat ik het herhaal onze pogingen en onze verlangens kannen niet vollediger bevestigd worden dan door de aan wezigheid in Brussel van Uwe Majesteit en haar Gemaal. Van hoogerhand moet het voor beeld komen, en do vriendsohap van beide dynastieën zal hot symbool worden van de Unie, die voor de twee volkeren een schat, een kracht en een zekerheid moot zjjn, on voor de onafhankelijkheid van elk land een waarborg, de onafhankelijkheid, die ons boven alles aan het harte ligt." Hare Majesteit dankte den heer Beernaert voor de uitgedrukte gevoelens, en uitte bare erkentelijkheid voor de hartelijke ontvangBt door de bevolking. Beernaert word met buiten, gewone vriendelijkheid door H.M. bejegend en onze Koningin onderhield zich zeer geruimen tjjd met dezen ouden staatsman over do alge meene werkzaamheden van de commissie. Te Brussel wordt aan deze ontvangst, die plaats had op den eersten dag van het Koninklijk Bezoek, groote l eteokonis gehecht. Na afloop van de ontvangst dor commieaie trok H. M. zich in Hare appartementen terug* *s* Het Feestmaal. Te half acht begon het feestmaal, door den koning van België aan zjjn hooge bezoekers aangeboden. Het werd gehouden in de prach tige in Louis XTV-stjjl gebouwde, groote bal-

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1