MimurMSdE COURANT. Dinsdag 25 Juli. 173. 134» Jaargang. 1911. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. A d v e r t e n t.i fin bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentito k 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend* Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE EA MAK Az., H.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. hg deze courant behoort een bijvoegsel Do opgaaf van den spoordienst ko :t in dit nummer voor op de derde pagina. Middellmrg 24 Juli. Bescherming van den Landarbeid. III. (Slot). Aan de vraag of vronwen- en kinder arbeid wettelijk geregeld dient te worden, heeft de commissie mede breede bescbouwin- jfen gewgd. Haar conclusie is, dat voor beide categorieën het werk in leigen bedrijf vrij dient te blijven, eerstdeels omdat te Isterk zou worden in gegrepen in het familieleven en anderdeels omdat de controle tot alle practische moei lijkheden zou leiden. Wanneer dus vrouwen- en kinderarbeid zou worden beperkt, dan zouden deze maatregelen tóch jmoetcn [bepalen tot werk in loon dienst. "Uit het gehouden onderzoek is de commissie gebleken, dat vrouwen- en kinder- azbeid veelal geschiedt ia de huishouding van den landbouwer of zich beperkt tot den lich ten arbeid op het land. In sommige streken echter wordt door vrouwen ook zware arbeid, Waartoe eigenlijk de man is aangewezen, ver richt en, zegt de commissie: de vraag dient overwogen jof dat niet verboden moet wor den 1 De loonstandaard der mannen zou hier door jomhoog gaan. Vooral dient hier het oog gevestigd op den arbeid der gehuwde vrouw. In vele gevallen toch kan het gezin hare ïzorgen niet missen en kan dat moeilijk samengaan met den arbeid op het land. Een verbod van allen loonarbeid van de gehuwde vrouw, zou op dezen grond zeker te ver dedigen Zijn, maar.de inkomsten van het geZm 'zouden daardoor achteruitgaan, zoo dat (met het badwater misschien het kind tevens zou worden weggeworpen en dan nog: kan het bedrijf deze werkkrachten missen? 'Al hetgeen hierover gezegd is, geldt in dub bele mate voor de zwangere vrouw en de com missie wil hier eenige beperkende bepalingen ingevoerd zien, b.v. een verbod van arbeid eenigen tijd vóór en na de bevalling En nu de kinderarbeid I De commissie meent, dat niet in den breede .behoeft te worden betoogd, dat. arbeid voor en na de Bchooltijden het kind lichamelijk en geestelijk schade berokkent. Minder is dat het geval in de vacantie natuurlijk, maar ook dan moet overwogen of het belang van het kind arbeid toelaat En ten slotte de zes weken verlof, die de leerplichtwet toestaat. Met cijfers toont de commissie aan het groote (schoolverzuim, zoowel gcoorlóófd als ongeoorloofd, tengevolge van landarbeid en vraagt zich daarna af, of dit in de toekomst bestendigd mag blijven. Dat een opheffing van deze uitzondering zou zijn in bet belang van de verstandelijke, zede lijke en lichamelijke ontwikkeling van het kind, staat voor de commissie vast. Ook is de commissie van oordeel, dat een dergelijke opheffing niet in strijd zou zijn met het land bouwbelang, m. a, w. dat het landbouwbedrijf zich wel zou kunnen redden zonder dezen kinderarbeid. Wel erkent zij do bezwaren, die met deze gepaard zouden gaan, (zoo b.v. de min dere inkomsten van het gezin,maar de commissie meent, dat hierover moet worden heengestapt en zou daarom een absoluut verbod tot 12 jaar durven vast stellen. Zij meent, dat dit bij de land bouwende bevolking op weinig verzet zou stuiten. Wat Zondagsarbeid betreft, noemt de commissie het een verblijdend verschijnsel, dat deze zich tot het allernoodzakelijkste bepaalt, zoodat een afzonderlijk verbod hiervoor niet noodig wordt geacht. In 't voorbijgaan wijst de commissie nog op onze thans geldende Zon- agswet van 1 Maart 1815 en herinnert eraan, dat deze „in het algemeen geen openbaren ar beid toelaat dan in geval van noodzakelijkheid, als wanneer de plaatselijke regeering daar toe schriftelijk toestemming zal geven." Wat den landbouw betreft is hier klaarblijkelijk gedacht aan hoschbrand, inhalen van den oogst bij dreigende weersverandering en an dere, maar van een algeheele onthef fing om het voor den landbouw noodzakelijk werk te verrichten ss geen sprake En toch is zoo danige ontheffing noodzakelijk! Wij noemen het melken van vee in de weide, het luchten van kassen, vocverzorging enz. Er schijnt in sommige streken Zondags- arbeid in eigen bedrijf te geschie den. De commissie wil dat niet in de hand gewerkt zien en zoekt het geneesmiddel in eenige vrije uren op den Zaterdag b.v. Uitbreiding der bescherming van d e dienstboden acht de commissie niet noo dig. In dit verband wordt herinnerd aan ver schillende bepalingen uit „de Wet op het arbeidscontract", welke de commissie vol doende acht. Tegelijk is de commissie van oordeel, dat een krachtige handhaving der Woningwet nog ten goede zou kunnen komen aan de tijdelijke huisvesting der arbeiders gedurende hun werk In het bjjzonder dient het oog gevestigd op den omgang met dieren, machines en an dere gevaarlijke Werktuigen. Uit een statistiek der „Onderlinge Belgische Boerenverzekering" bewijst de commissie de vele ongevallen, die bij den landbouw voorko men en acht eene landbouw-ongevallen-verze kering dan ook hoogst urgent. In een ander hoofdstuk komt ze daarop breedvoerig terug. In dit verband wijst ze op eenige veiligheids maatregelen, welke getroffen zouden kunnen worden. Vooreerst vindt ze deze noodig voor vrou wen en jeugdige personen bij den omgang met dieren, terwijl z© mede de aandacht vestigt pp het gevaarlijke van kinderarbeid bij verschillende machines, ja meent, dat het noodig is te overwegen, of hier een bepaald verbod niet het aangewezen middel zou zijn. Mede pok verlangt zij voorzieningen fen opzichte van de machine of werking zelf, opdat het gebruik ervan zoo min mogelijk ge vaar eplevere. Ten slotte acht de commissie noodig na te gaan of bij „arbeid 'in besloten r u i m t e n in 't belang der gezondheid van den arbeider bijzondere maatregelen behooren te worden getroffen, b.v. bij stofverwekken- den prbeid. De Koppelarbeid wordt in dit hoofd stuk ook door de commissie besproken. Voor onze streek is deze van minder, voor andere van overwegend belang. Verschillende mis bruiken schijnen daarbij voor to komen, die Zich Jaten samenvatten in het volgende 1. Er wordt te lang gewerkt; 2. Hij vergt soms te veel van den arbeid der vrouwen en kinderen. 3. H ij is dikwijls schadelijk voor de mora liteit van kinderen en jeugdige personen. 4. De tijdelijke huisvesting der koppels laat meestal te wenschen over. De commissie meent, dat het aanbeveling zou verdienen om de uitoefening van het be roep van „koppelbaas" afhankelijk te maken van een joverheidsvergunning, welke in sommige gevallen voor bepaalden tijd of wej voor (altijd zou kunnen worden ingetrokken. Hierdoor zou een belangrijke waarborg ver kregen Zijn, dat de koppelbaas van zijn po sitie geen misbruik kan maken. Ook kon worden overwogen of, wat de uit- betahng der loonen betreft, niet een bij zondere regeling moet worden getroffen, door dit b.v. in handen te geven van den land bouwer zelf. Misschien ware ook gewensebt te bepalen een maximum aantal arbeiders voor één koppel! Een Zich dikwijls bij koppelarbeid voor doende kwaal schijnt ook de gedwongen winkelnering te zijn, vandaar dat de commissie wenscht overwogen te zien of het niet raadzaam zou zijn te bepalen, dat geen koppolbaars middellijkof onmiddellijk bij eenige winkelnering of herbergbedrijf betrokken mag zijn. Hiermede hebben we getracht in een kort bestek weer te geven wat de Staatscommis sie voor den Landbouw inzake „bescherming van den landarbeid" aan H. M. de Koningin in overweging geeft. Dit altes komt ons voor van zoo'n groote beteekenis te zijn, dat wij hierop de aandacht vestigen van alle organi saties in den landbouw, zoowel voor werk gevers als arbeiders. K. J. W. Dit Stafl en Provincie. Wij vestigen de aandacht op de in dit nommer onder advertentiën voorkomende me dedeel ing van het Vliegcomité te .Vlissingen omtrent uitgeloofde prijzen. Donderdagavond Zal waarschijnlijk een ex tra-trein naar Goes loopen. Het Zondagavondconcert, gisteren in het „Schuttershof" door het „Middelburgsch Mu ziekkorps" onder leiding van den heer Jan Morks gegeyen, was, zooals gewoonlijk, zeer druk bezocht. Het publiek toonde zich ook nu weer dank baar voor het ten gehoore gebrachte. Zondagmiddag, kwartier voor twee, reed de Zeventienjarige bierbrouwersknecht J H. de JC., wonende in do Dokstraat alhier, in volle vaart met zijn fiets tegen den lan taarnpaal op den hoek van de Markt en de Lange Noordstraat. Hij kwam met zijn hoofd op den grond terecht en met hevig bloedend aamgezicht werd hij in het poli tie-bureau in het Stadhuis binnengedragen. Een dokter con stateerde dat de rechterkaak gebroken was. Een verband werd direct aangelegd. Zaterdagavond zrjn te Domburg de seizoenfeestelijkheden op het badpaviljoen ge opend met een bal, dat vooral later op den avond vTij wat bezoekers trok. Eerst was er een bal voor de kleinen en daarna een voor volwassenen. Zaterdagavond bracht het landbouwers- knechtje A. H. te Serooskerke een paard naar de wei. Hij had het ongeluk er af te vallen en bewusteloos te blijven liggen. In zeer beden kol ijken toestand werd hij opge nomen. Zaterdagavond was Brigdamme in rep en roer, doordat het vijfjarig knaapje M. v. d. B. vermist werd. Na overal te ver geefs gezocht te hebben, stak men do lamp op en kwam men tot de ontdekking dat bet knaapje in de kamer onder tafel lag te slapen. Te Wolphaartsdijkop een stuk land van de wed. V. geraakte, doordat een arbeider afval van gedorscben karwei zon verbranden, de dorschmachine van den heer Van Strien in brand. Het blusscben bleek onmogelijk, waar door ze totaal in de asch gelegd werd. In de Vrijdag jJ'. te Wissekerke ge houden raadsvergadering werd tot toelating der pas herkozen raadsleden besloten. Overgelegd werden de begrooting der Ge zondheidscommissie, waarin 't aandeel dezer gemeente op f 112.95 is geraamd, de goedkeu ring van Ged. Staten óp den aankoop van een drinkwaterput te Geersdijk, alsmede 't verzoek van genoemd college om aan de tractemenls- regeling voor het hoofd der school te Cam- perland en den onderwijzer te Wissekerke een andere redactie te geven. De begrooting voor 1911 werd gewijzigd in verband met de geldleening van f2000 ten be hoeve van den brandput, de Geersdrjkschö klok en de verbetering van den grindweg in den „Willem"-polder. Een verzoek van J. J. Jeronimus tot ver lenging van de subsidie aan den bootvvagen- dienst, thans door hem overgenomen, werd ingewilligd. De rekening over 1910 werd overgelegd en zal op 2 Aug. a.s. door een raadscommissie onderzocht worden. De wethouder Schippers vestigde de aan dacht op 't gevaar van het berijden van het Camperlandsche voetpad door motorrijwielen. De voorzitter wees er op, dat de weg een Rijksweg is en zal onderzoeken of de gemeente- wetgever het verkeer op dien weg, in den zin als door den wethouder is aangegeven, kan regelen. In de afgeloopen week van 16 tot 23 Juli werden uit de haven van Philip pine 3760 balen mosselen a 90 E.G. ver zonden. Deze mindere verzending is te wijten aan de groote warmte. 2960 balen werden verzonden aan gere gelde afnemers in België en Frankrijk tegen 5 6 fr. per baal. Door Hollandsche en Belgische venters werden nog 1230 ton 60 E.G. aan de haven gekocht tegen 21/a 6 3 fr. per ton. Ongeveer 530 ton Zeeuwsch mosselzaad a 100 E.G. werd verkocht tegen f 1.40 k f 1.50 per ton. Er werden 16 manden garnalen k 20 E.G. verkocht tegen f 2.80 A f 2.90 per mand. De heer A. van Delden, arts te Y zen- dij k e, mocht door de geboorte van Anna Juliana van Slaveren hel genoegen smaken, daarmee het duizendste kind ter wereld le helpen brengen, zonder ook maar één kraam- moeder te verliezen. Ter herinnering aan dit feit schonk de heer Van Delden aan de jonggeborene een beker met lepel en vork in zilver. De heer Van Delden is 11 jaar geneesheer, waarvan hij er ongeveer 6 in Yzendyke woonde. Verschillende Berichten. De mijn „Du Gouffre" was Donderdag avond bijna het tooneel van een groote ramp. Bij het ophalen van een bak mot werk lieden, bemerkte men dat er brand was, en dat de kabel van den bak reeds vuur had gevat. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van den machinist, die nog het op- haaltoestel kon doen werkeD, te midden van het gevaar zelf door de vlam aangetast te worden, konden nog 48 personen gered worden. De anderen konden langs zijgangen naar een anderen put vluchten en het was tijd want de rook vulde reeds de mijn en bran dende voorwerpen vielen in menigte naar beneden. De schade bedraagt 50,000 fr. Het werk zal een tiental dagen stil liggen. Donderdag avond is in de sacristij der kerk van St. Genevièrre des Grandes Barrières te Parijs de pastoor van de parochie door twee kogels getroffen, op hem gelost door een onlangs afgedankten onderwijzer. De dader is door den portier en eenige voorbijgangers aangehouden en aan de politie overgeleverd, 't Is een man van heftig karakter, brutaal, die vrouw en kinderen daardoor ongelukkig maakte. Zijn brutaliteit in de klas was een der redenen van zijn ontslag. Te Parijs heeft de justitie de boeken in beslag genomen van de „Credit foncier Américain" die obligaties had uitgegeven, gedekt, althans op papier, door uitgestrekte gronden in Amerika. Ze bleek echter geen stukje grond in Amerika te bezitten. Het aautal van hen die hun spaarpenningen aan de bedriegers afstonden, moet vrij groot zijn. Voor de twintigste maal heeft de zwem mer Jabez Wolff Zaterdag getracht het Ka naal over te zwemmen, en voor de tweede maal heeft hij bijna het doel bereikt. Na 15 uur Zwemmen was hij tot op slechts één mijl afstand van de Engelsche kust toen een sterke ebstroom alle hoop op slagen wegnam. Wolff Was niet vermoeid, maar wel erg teleurgesteld. In een gummi-fabriek in een der voor steden van Berlijn heeft, een ontploffing van benzine plaats gehad, die het geheel gebouw dadelijk in lichtelaaie zette. Al de meisjes en de mannen die er werkten, konden zich nog redden, maar drie werklieden waren niet zoo gelukkig. Bij den knal werden alle ruiten van het gebouw stuk geslagen en er vormde zich één lange vlam die een geheele zaal in vuur zette. Met groote doods verachting zijn een drietal werklieden, nog vóór de brandweer op het terrein was, het brandende gebouw binnengedrongen en zij slaagden er in twee mannen nog levend, hoewel zwaar gewond naar buiten te slee pen. Bij den derde was dit niet mogelijk. Hij was in een hoek neergehurkt en moest verbranden. Zoo hevig was het geraas van de ont ploffing. dat men algemeen aan kanonschoten dacht. In het gebouw waren 20 kleine van 40 en 6 groote reservoirs e'k met 200 tot 250 liter benzine, Bij het blussingswerk moest men zeer voorzichtig te werk gaan omdat men niet wist of er nog andere ont ploffingen konden ontstaan. Vrijdagavond is een groote brand ontstaan in het dorp Hindelbank, op eenige kilometers van Bern. Acht huizen met strooien daken, alsook de kerk, die prach tige glasramen bevatten, zijn een prooi der vlammen geworden. Pierpont Morgan, de Amerikaansche millioennair, had vernomen dat op het kasteel van graaf Erdödi een bijzonder kostbare troonhemel werd bewaard, oor spronkelijk eigendom van keizer Mathias Corvinus. Hij bood er 700.000 kronen voor. Een familieraad der familie Erdödi ver klaarde zich voor den verkoop, als Morgan 7 millioen kronen betaalde. Dat vond Morgan goed en verzocht spoedige afwikkeling der zaak. Minister-president Khuen Hedervary verklaarde, dat de hemel eigendom van 't fideikommis Erdödi was en dus niet ver kocht kon worden. Een nieuwe familieraad bood Morgan nu aan het heele fideikommis te koopen, dan gingen ook de kunstschatten aan hem over. De Hongaarsche regeering stelde zich echter op het standpunt dat een fideikommis slecht met toestemming des konings kan worden verkocht. Graaf Erdödi heeft nu stappen gedaan om die te krijgen. Vliegnienws. Zaterdags is te Brooklands het vertrek voor het eerste wegvak vau de Engelsche rondvlucht 's middags om 4 uur gegeven. Beaumont ging het eerst weg en kwam om 4 uur 20 te Hendon aan. Hij werd geest driftig toegejuicht. Onder de deelnemers vinden we ook ver meld H. Wijnmalen, ditmaal op een één dekker, een Deperdussin-monoplaan. Een der deelnemers, Kemp, viel bij een proefvluchteen ander, luit. Perth viel kort na het vertrek. Zij bleven ongedeerd, maar hun toestellen zijn vernietigd. De snelste vlucht maakte Vedrines, Beamont was tweede in snelheid. De rondvlucht heeft twaalf verplichte neer-dalingsplaatsen. Iedere vlieger is ver plicht hetzelfde toestel te blijven gebruiken, Ook bij de reparaties is het vervangen van gebroken onderdeelen door nieuwe verboden voor de vier hoofddeelen van het toestel. Jan Olieslagers heeft niet lang plezier gehad van zijn afstandswereldrecord, want Vrijdag heeft Loridan te Mourmelon in Frankrijk op een kleinen tweedekker een afstand afgelegd van 750 kilom. zijnde 125 kil. meer dan Jan. Loridan bleef onafge broken 11 ure 45 min in de hoogte. Dit klopt alle bestaande wereldrecords van af stand en duur. Loridan vloog voor de Michelin-beker, die op 81 December in zijn bezit zal komen zoo geen andere vlieger beter doet. De in België uitgeloofde prijs van 10.000 franc voor den langsten afstand komt echter aan Olieslagers wanneer voor het eind dezer maand niemand zijn cijfer ver betert. Omtrent den dood van de aviatrice Denise Moore te Etampos wordt nog het volgende gemeld. 's Avonds was het mooi weder en mme Denise Moore, een koene leerlinge, steeg op en volbracht eenige prachtige vluchten boven het veld met haar Farman-biplaan. Toen zij de laatste vlucht deed, ten einde te landen, kwam zij in een ijle ruimte („remous") en viel van een hoogte van 40 meter, ten aanschouwe van het ontstelde publiek. Hoewel men dadelijk toesnelde, was het reeds te laat. Onder de motor kon men slechts een lijk te voorschijn halen. Haar ruggegraat was gebroken. De 35-jarige aviatrice was in Algiers geboren. Zij voelde zich tot de aviatiek aangetrokken en maakte daarin goede vor deringen, binnen kort zou zij baar brevet halen. Dit is het eerste vrouwelijke slachtoffer der aviatiek, althans wat de dooden betreft. BRAHMS ALS PIANOSPELER OP EEN BAL. Een oude Weener deelt in de „Berl. Böt- senzeit." een aardige anekdote van Johannes Brahms mee. In de „Zur schónen Laterne" had Brahms met eenige vrienden zijn „Stammlisch". Toon hij op zekeren avond weer hel café binnen kwam vond hij het heele lokaal opgeruimd en voor een bal in gereedheid gebracht. De „Fraker-Milli", een der meest gevierde zange ressen, gaf haar „avond". Brahms, verstoord, wilde weggaan, maar de waard liep hem na en zeide, dat de feestgeefster zelf had ge last, dat zijn tafeltje geëerbiedigd moest wor den. De groote componist vond dezen voor zorg uiterst „netjes", ging naar z'n tafeltje en volgde het bonte schouwspel met sympa thieke belangstelling. Daar wilde het ongeluk, dat do pianist plot seling onwel werd, terwijl een plaatsvervanger niet 1e vinden was. Al gemeen e verslagenheid en radeloosheid. De meisjes staken de hoof den bij elkaar en beraadslaagden. Eindelijk rolde do kluwen weer uit en een half dozijn van de knap sten, de gastvrouw voorop, ste venden op Brahms los. Brahms liet zich niet lang soebatten en speelde den heelen avond wat er maar van hem verlangd werd. Tot loon kreeg hij na eiken, dans een zoen en na do eerste quadrille van de gastvrouw zelfs drie klappers. BURGERLIJKE STANB. Van 22 24 Juli. Middelburg. BevallenJ. Petiet, geb- Hendrikse, z. J. van den Broeke, geb. Blok, d. Van 17 22 Juli. Zierikzee. Bevallen N. C. van der Wek ken, geb. Beveland, d. M. Plauiu, geb. Appels, d. P. Luijk, geb. Quist. z. Overleden N. C. v. d. Hoek, d. 6 m. W. Padmos, z. 2 m. J. C. Put, man van J. H. Kroone, 36 j. VERTROKKEN EN AANGEKOMEN SCHEPEN. Aangekomen: 20 Juli te Madeira hot s.s. „Prins Willem V", van Amsterdam naar Paramaribo21 Juli te Yokohama het p.s. „Lutzow" van Rotterdamte Savannah hef s.s. „.Zaandijk", van Rotterdam22 Juli te Marseille het s.s. „Tonkin", van Japan. Vertrokken: 22 Juli van Baltimore het b.s. t.Sloterdijk", naar Rotterdamvan Am sterdam het s.s. „Oranje Nassau", naar Para maribo; van Amsterdam het s.s. „Banda", naar Hamburg van Amsterdam bet s.s. „Ko ningin der Nederlanden", naar Bataviavan Rotterdam het s.s. „Rotterdam", naar New- York van Lissabon het s.s. „Rindjani", van Rotterdam naar Javavan Rotterdam het s.s. Menado, naar Java. Gepasseeerd: 21 Juli Sagres het s.s. „Gorontalo", van Java naar Rotterdam Ma deira het s s. „Eemland", van Buenos-Ayres naar AmsterdamOuessant het s.s. „Frisia", van Amsterdam naar Buenos-Ayres; 22Juli Gibraltar het s.s. „Glaucus", vau Java naar AmsterdamKaap del Armi het s.s „Vondel", van 'Amsterdam naar Java.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1