MIDIeLBIIRUNCHK CilliRllT. Zaterdag 22 Juli. 171. 154- Jaargang. 1911 Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k 8, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. •Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg al9 voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zjjn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één aan het bureau bezorgd zijn. y Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- m alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 eent per regeL Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE IiA DAB Az., N.Z. Voorburgwal £66, Amgterdam. Middelburg 21 Jnli. Bescherming van deu Landarbeid. Eraials aan eiken socialen maatregel in one land is ook aan bovenstaande materie •eb heele geschiedenis verbonden, waaraan wjj in 't kort wenschen te herinneren, omdat dit ons in staat zal stellen beter te beoor- dfeelen, wat ons dienaangaande in de toekomst len aangeboden. arbeidswet van 1874 werd verboden beneden twaalf jaren in dienst te t of in dienst te hebben, doch dit ver bod werd niet toepasselijk verklaard op hui selijke en persoonlijke diensten en op veld arbeid. Wel was dus verboden de arbeid van deze kinderen in stallen, schuren «nz., welke niet tot den veldarbeid kan wor den gerekend. De reden der uitzondering op veldarbeid was opgenomen „om den land bouw niet al fe zeer te belemmeren, iwijl door veldarbeid niet dat nadeel aan de geestelijke en lichamelijk» ontwikkeling van jeugdige personen wordt toegebracht als dat, hetwelk aan het kind door overmatigen en vroegtijdigen arbeid in fabrieken wordt tokkend." Daarop kregen we het Ontwerp-Ar- Weïdswet 1889, waarvan art. I luidde „Onder arbeid verstaat deze wet alle werk zaamheden in of voor eenig bedrijf, behalve: le. werkzaamheden in do open lucht in of voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw, veehouderij of veenderij; 2e. enz." Hier werd dus aan het oorspronkelijke vast gehouden. Alleen werd duidelijker gezegd dat onder veldarbeid werkzaamheden in de pen lucht werden bedoeld. Arbeid in stallen of schuren bleef daardoor voor kinderen heneden de twaalf jaren verboden. Op dit artikel kwamen verschillende amen dementen. Allereerst bracht de Regeering taelf ©ene wijziging aan, waardoor de bosch- bonw in de uitzondering werd opgenomen er tte veenderij weggelaten. Deze laatste is echter Weder opgenomen. Door de Commissie van Rapporteurs werd voorgesteld vrijstelling te vcrleenen aan dc loden van het gezin van dengene, die het bedrijf uitoefent, benevens aan anderen. Wanneer noch middellijk, noch on middellijk tegen loon werd ge- Werk t Dit voorstel' werd verworpen, voornamelijk omdat men vreesde op moeilijkheden te zul len stuiten, wijl niet gemakkelijk zou zijn te bewijzen, dat tegen loon werd gewerkt. Gelukkiger was de heer Schimmelpenninck, Üie zijn amendement met 58 tegen 35 stem men Zag aangenomen, waardoor de woorden „ilhde open lucht" kwamen te vervallen en dus alle landarbeid, ook die ia besloten ruimten, werd vrijgelaten. Hiermede was dus ingetreden de toestand, die op 't oogenblik nog bestaat: geen bescherming van tien landarbeid I Uit bovenstaande is gebleken, dat een be trekkelijk groote minderheid hiertegen was op gekomen. Er was dan ook een amendement Van de heeren Kerdijk en Zaaijer, dat eene heel andere richting beoogde. Vooreerst wilden ideze heeren de uitzonderingen, in art. 1 ge noemd, geheel doen vervallen en dus tijen landbouw in Zijn ganschen om vang in de wet opnemen. Intusschen kou volgens de voorstellers op dezen radicalen (maatregel eenige speling moeten worden toe gelaten. Zoo werd b.v. aan Ged. Staten de bevoegdheid toegekend om op verzoek van flen gemeenteraad dit verbod, gedurende jfcen hoogste acht weken te schorsen ten opzichte van kinderen, die den leef- fcijd van tien jaar hebben bereikt en voor zooverre de werkzaamheden in de open lucht geschieden. Gelijk uit voren- B taande reeds is gebleken, kon dit amende ment geen meerderheid verkrijgenhet kelder de met 6G tegen 27 stemmen. Door de voorstellers was gewezen op don grooten omvang van den kinderarbeid op het land, blijkende uit het veelvuldig schoolver zuim, terwijl ook door hen werd beweerd, dat de veldarbeid van kinderen in vele opzichten echadel ijk voor de gezondheid en vooral voor dö verstandelijke én zedelijke ontwikkeling na- deelig was. Mede werd door de voorstellers (tangetoond dat do bevoegdheid, die de ge meenten ontleenden aan art. 82 der onderwijs wet van 1878, om namelijk bij verordening zoo- danigen arbeid te verbieden, een doode letter was gebleken en duB alleszins reden bestond ▼oor een wettelijk verbod. Van andere zijde werd dit voorstel bestreden in hoofdzaak op grond, dat men, om in dezen bordeelen, meer dan het geval was op ie hoogte moest zijn r an de toe standen ten plattela ndo. Droevige be kentenis van onze kamerleden, leerzaam staal tje voor onze plattelandsbevolking I Zoo zien wij dus, dat de landbouwbedrij ven buiten de bestaande arbeidswet vallen, ja dat wij zelfs achtorui t zijn gegaan, wijl door deze wet het verbod van de wet van 1874, om kinderen beneden twaalf jaren in besloten ruimten te laten arbeiden, voor den land bouw werd opgeheven. Eene gelijxe geschiedenis is a. h. w. den aan onze Veiligheidswet. Zooala bekend is ook deze wet niet van toepassing op het bedrijf van landbouw, tuin bouw, veehouderij of veenderij. Intusschen ook hierover is gepraat. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp werd opgemerkt dat ook in den landbouw, b. v. bij dorsch- en snijmachines en dergelijke, veel ongelukken voorkomen en vroeg men, waarom niet de ver plichting werd opgelegd om ook bij dat be drijf de voorzorgsmaatregelen in toepassing te brengen, waarvan de deugdelijkheid wezen. Bovendien werd erop gewezen, dat het hoogst moeilijk zou zijn uit te maken welke werkzaamheden wel én welke niet in of voor de uitgezonderde bedrjjven worden ver richt. Hoe zal het b. v. staan met zuivelfabrieken Vallen deze onder het landbouwbedrijf en zullen zij dus vrij zijn, terwijl de marga rine fabrieken aan beperkende bepalin gen worden onderworpen De meeningen hierover waren verdeeld. Op grond van een en ander verklaarden som mige leden zich tegen uitsluiting, althans dron gen zij aan op eene regeling, waardoor alle werkzaamheden, waarbij m a ch i n a 1 e drijf kracht wordt gebezigd, onder do wet zouden rallen. Hierop werd door andere leden voor de zoo- veelsbe maal betoogd, dat de landarbeid niet ongezond is en ongelukken daarbij minder tal rijk zijn. Bovendien zou de controle uiterst moeilijk wezen, daarom geen bescherming! De Minister vereenigde zich met deze laatste mee ningen en zoo bleven de landbouwbe drijven ook buiten de veilig heidswet gesloten! Zoo voortgaande zouden wij nu eenzelfden lijdensweg kunnen afbakenen inzake onze an dbo u w-on ge vallen ver zek erin g Wij doen dat thans niet, vooreerst omdat wjj hierover reeds zoo dikwijls schreven derdeels omdat dit op 't oogenblik minder in ons kader past. Wij willen nu wijzen op de po ging, door minister Kuyper in 1904 gedaan, om een samensmelting en uitbreiding der Arbeids- Veiligheidswot te verkrijgen, doch waarbij ook de landbouwbedrijven buiten rekening werden gelaten. Van groote boteekenis is echter de gedachtenwisseling, welke hierover gevoerd. In art. 4 dan van deze nieuwe wet, werd voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw, boschbouw of veehouderij een uit zondering gemaakt. Do veenderij werd daarin dus opgenomen. Voor de andere bedrij ven van landbouw vond de Minister geen leiding 1 Dat gaf ons indertijd een artikel in de pen, waarin we wezen op het weinig steek houdende van dit argument. (Zie „Midd. Crt." m 25 Juli en 27 Nov. 1908). Het Centraal bestuur van het „Algemeen Ned. Werkliedenverbond" Zond con adres aan do Tweede Kamer, waarin do noodzakelijkheid van (opneming der landbouwbedrijven werd betoogd. Eenig Verschil tusschen de bestaande wetten en de nieuw voorgestelde bestond ra- wel. Worden door de bestaande Arbeidswet aan de werking der wet onttrokken werkzaamheden in of voor het bedrijf van landbouw, het nieuwe ontwerp bepaalde zich tot (Werkzaamheden in het landbouwbedrijf. Zoodat derhalve werkzaamheden ten behoe ve van of zooals de geldende Arbeidswet uitdrukt voor dat bedrijf, onder do wet blijven vallen. Een kleine verscherping dus 1 Blijkens het voorloopig verslag over dit wets ontwerp hadden verscheidene leden met leed wezen gezien, dat de bedrijven van landbouw buiten de wet waren gesloten. Deze heeren achtten het begrijpelijk, dat men bij eene eer ste proeve van arbeidswetgeving den land bouw ongemoeid liet, om het opnemen der landbouwbedrijven te billijken I Anderen gin gen weder niet zoo ver. Wel erkenden zij de groote moeilijkheden, welke aan eene wet telijke regeling van den arbeid in de landbouw bedrijven in den weg staan, maar waren niet temin van oordeel, dat algeheolo uitsluiting niet gerechtvaardigd was. Op veldarbeid met werktuigen b. v. of op den arbeid in besloten ruimten konden de voorgeschreven veiligheidsmaatregelen best van toepassing worden verklaard. In dit verhand werd gewezen op de statistiek der Dnitsche ongevallenverzekering, welke leerzaam aan toont, dat de landbouwbedrijven niet zoo on gevaarlijk zijn als veelal wordt beweerd. En waar men nu ook voor het landbouwbedrijf eene ongevallenverzekering wilde invoeren, scheen het toch zoo voor de hand te dat men maatregelen moest nemen in 't belang van de veiligheid in dat bedrijf! Evenmin zou bezwaar kunnen bestaan, zoo werd verder betoogd, om den veldarbeid voor kindoren te beperken b. v. door den arbeid van leerplichtige kinderen gedurende en tus schen de schooluren to verbieden. Sommigen wilden hierbjj nog verder gaan en dien kin derarbeid ook voor en na de schooltijden ver bieden. Om aan de bezwaren der practijk tegemoet komen zou dat b. v. geleidelijk kunnen worden ingevoerd. Men Zou b.v. kannen beginnen met een ver bod van arbeid voor kinderen beneden 10 jaar en bepalen, dat het verbod Zich na drie jaar tot kinderen heneden 11 jaar Zal uitstrekken. Enkelen meenden, dat men in landbouwkrin- gen hiertegen geen bezwaar zou hebben, mits slechts overgangsbepalingen wor den vastgesteld, ja dat men zelfs tegen bepalingen voor den arbeid der gehuwde vrouw niet Zou opkomen. Een onderzoek met betrekking tot de vraag in hoever die kinder en (vrouwenarbeid hij de landbouwbedrijven worden gemist werd wenschelijk geacht Een niet minder talrijke groep was van oor deel, dat de Regeering terecht de landbouw bedrijven buiten do wet had gelaten. Deze beriepen zich vooral op het groote onderscheid tusschen landbouw en industrie. Bij den land bouw spelen Weer en wind een voorname rol Zijn daarbij tal van werkzaamheden, welke op een gegeven oogenblik geen uitstel ge- doogen. Werd daarbij vrouwen- en kinderen- arbeid verboden, dan zouden vaak arbeids krachten tekort schieten. Men beriep zich hierbij op het groote aantal vervolgingen we gens overtreding van de Leerplichtwet. Na tuurlijk werd in dit verband mede betoogd, dat veldarbeid niet ongezond is, terwjjl ook nog werd beweerd, dat het familieleven er niet door aangetast werd, aangezien de vrouw hier bjj den arbeid gewoonlijk in den kring van haar gezin blijft. Ten slotte werd nog gewezen op de uiteenloopende toestanden in de [verschillende deelen des lands, zoodat een uniform regeling heel moeilijk te treffen zou zijn, tenzij nagenoeg alles aan plaatse lijke autoriteiten Zou worden overgelaten. Een en ander zou dan nog het best kunnen wor den geregeld bij eene afzonderlijke wet, al zou ook daarbij de controle nog uiterst moeilijk zijn. Uit bovenstaande blijkt dos, dat bij 't Ontwerp-Arbeidswet 1904 voor 'teerst de bescherming van. den landarbeid meer principieel is ter sprake gekomen. (Slot Volgt.) BENOEMINGEN, EN5L Bij kon. besluit is aan J. Ch. Theyssen, op verzoek, met ingang van 1 Augustus eervol ontslag ver leend als commissaris van politie te Rotterdam; is benoemd tot consul der Nederlanden voor Bremen en Geestemünde de heer F. W. Hei- nen te Bremen is met ingang van 16 Juli eervol ontslag verleend aan. H. van Praag als vrouwelijke klerk bij de Rijkspostspaarbank. Brj beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken is jhr. dr. G. J. Elias tot wederopzegging toegelaten als privaat-docent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks-universiteit te Utrecht, om onderwas te geven in de natuurkunde. De commissie (er voorbereiding van de aan wijzing van candidaten voor den consulair en dienst brengt ter kennis van belanghebbenden dat vijf jongelieden kunnen worden aangewe- als candidaten voor den consulairem dienst naar de bepalingen van het consulair reglement van 11 Maart 1911. Voor nadere bijzonderheden zie men do ,St. Crt." no. 169. KORTE MEDEDEELINGEN VERGADERINGEN. Op de Woensdag 11. te Haarlem door den „Bond van Kleedermaker-patroons" in Ne derland gehouden vergadering werd mede gedeeld dat het aantal leden voortdurend toeneemt, thans zijn ongeveer 100 patroons in maatzaken aangesloten. Onder meer werd behandeld het ontwerp tariefwet, waarover een request naar de Tweede Kamer zal worden verzonden, waarin aangedrongen wordt op verwerping van dit wetsontwerp. De volgende vergadering zal in Utrecht worden gehouden. SKf SM en Fl'fiïlficfe. Iledon herdacht J. L. Hegberg den dag waarop hij vóór 50 jaren in dienst trad bij de firma J. C. en W. Altorffer alhier. Van zijn patroon ontving hjj een enveloppe met inhoud; en zijn kameraden lieten ook den dag niet onopgemerkt voorbijgaan. Onder een hartelijke toespraak bood J. J. Jansen hem een mooi bouquet en een ge schenk aan als bewijzen van sympathie met zijn jubilé. Hegberg dankte voor dezeonverwachte at tentie. Morgen (Zaterdag) middag, te ongeveer half zeven keert het detachement van het 2e bataljon 3e regiment infanterie te Mid delburg, uit de Legerplaats bij Harskamp, waar het sedert 13 Juli verblijf hield, in het garnizoen terug. Do keurmeester voor visch en schaal dieren heeft op de Vischmarkt alhier een mand hakvisch uit Amemuiden afgekeurd. Blijkens een meedeeling in „De Kampi oen" gaat de tegen 6 Augustus door den ,A. N. W. B." georganiseerd» tweede boot tocht naar Folkestone niet door. Met de boot was alles reeds in orde, toen de Bond uit Engeland vernam dat dien datum, door de „bank holiday", geen enkel hotel de deelnemers zou kunnen huisvesten en het be dienend personeel veel te klein is om het verblijf geriefelijk te maken. Op het Wampach's Hotel, waar de deelne mers van den eersten tocht zullen eten, is dien dag beslag gelegd door de officierenj van het kamp. Bovendien zijn er op dien datum de motor-coaches niet beschikbaar, waardoor een der groote attracties vervalt De regelingscommissie besloot daarom de herhaling van den tocht uit to stellen tot een meer geschikten datum, waarop den deel nemers een volledig programma ban worden Kerknieuws. De tegenwoordige inschrijvers voor den 2en tocht komen het eerst in aanmerking bij den eerstvolgenden tocht De oorspronkelijk voor de liefhebbers aan deze reis verbonden tweede bondstocht naar Londen, zal waarschijnlijk wel in Augustus plaats hebben, maar niet op den 9den. Het vertrek voor den eersten boottocht naar Folkestone heeft Zondagavond 11.30 plaats na afloop van het vuurwerk in Vlissingen. De deelnemers aan den tocht naar Londen ver trekken met de gewone boot dienzelfden avond. Uit verschillende gemeenten in onze provincie ontvangen wij berichten omtrent watergebrek. Menschen zoowel als veld- en tuingewassen verlangen naar regen. Naar men ons uit Goes meldt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken goed gekeurd, dat de aanleg der Zuid-Beveland- sahe Waterleiding zal worden opgedragen aan de firma Carl Francke, voor eene som van f 1.270.816.52, zoodat de waterleiding, zal werken binnen een jaar te Goes en op de plaatsen ten Oosten van de gemeente en binnen achttien maanden op geheel Zuid- Beveland. Tot bureelambtenaar aan de Waterlei dingmaatschappij „Zuid-Beveland" is be noemd dhr. Moerman, geboren te Elle- woutsdijk, laatstelijk onderofficier bij de genie. Te St. M a a r t e n s d ij k ontstof Donderdag terwijl de schilder Sako bezig was verf af te branden, een ontploffing in de benzinelamp, waardoor de lamp vernield werd en S. brandwonden aan het gelaat bekwam. In de Donderdagavond door de af- deeling Middelburg van de „Neder- landscbe Gustaaf Adolf Yereeniging" gehou den jaarlijksche algemeene vergadering waren aUe bestuursleden aanwezig. De rekening en verantwoording van dea penningmeester werd goedgekeurd. Van de contributie en verder ingekomen gelden zal twee derden worden gezonden aan hel hoofdbestuur en bet restant onder verschil lende hulpvragende protestantsche gemeen ten in ons land, België, Frankrijk en Oos tenrijk verdeeld. Dr A. van der Flier, werd als bestuurslid herkozen en in de vacature, ontstaan door het bedanken vaa den heer J. F. van Dunné, met algemeene stemmen gekozen de heer G. Plankeel. In de Ned. Herv. Kerk te Seroos kerke zal a.s. Zondagavond om 6 uur op treden de heer Is. van Djjk, professor aan de Hoogeschool te Groningen. Rechtszaken. Arrmdêssemenis-Bechtbcmk te iliddelfjurg. Heden werd door bovengenoemde rechtbank uitspraak gedaan in de in ons nommer van 15 dezer uitvoerig vernielde strafzaken. Daarbij werd veroordeeld wegens: on tu chti ge han del in gen: A. P. D., 31 j., banketbakkersknecht te Goes, tot lm. gevangenisstraf; mishandeling: C. P. K, 16 j., veld arbeider, Zuidzande, tot f 1 of l w. tucht school; J F., 20 j,, veldartillerist, Bergen op Zoom, A. C. v. E 26 j., veldartillerist, Ber gen op Zoom, A. O., 26 j., arbeidor, Axel, ieder tot f7 of 7 d. hechtenis; J. M. Jz., 37 j., arbeider, Aagtekerke, tot f7 of 7 d. hecht. I. P. G., 38 j., varensgezel, Vhssingen, tot f5 pf 5 d. hechtenis; mishandeling van zijn echtg© noote. J. C., 34 j., kleermaker, Biervliet, tot 2 maanden gevangenisstraf Vrijgesproken: F. M., 18 j., landbou wersknéclit te Amemuiden, beklaagd van het dronken maken van een kind. Door d.o arrondi ssements -rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding en instructie tegen E. J. do J., 18 jaren, opperman to Vlissingea, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van zware mishandeling. LANDBOUW. Met ingang van 1 Aug. 1911 is de heer M. J Geuze te 's-Heer Arendskerke benoemd tot commies der dir. belastingen met stand plaats Sint Jansteen. - Met 1 Aug. a.s. zijn tot commies bij de Rijks directe belastingen enz. benoemd de hee ren Adr. v. Baaien en Jacs. Korstanje, res pectievelijk to (Strijbeek en Sas van Gent. Ontierwijs. Op verklaring van het hoofd van school J werden zonder examen tot de eerste klasse van school G alhier toegelaten: J. Meester, W. de Meester en M. Roldanus. Herplaatsing wegens minder juiste opgaaf in ons vorig nommer. Te Breda slaagde voor de hoo/dacto de heer G. F. Maris van Middelburg. Op de voordracht voor hoofd der o. 1. school to Pornis komt o. a. voor do heer W. P. Markusse te 's-IIeer Arendskerke. Op de voordracht voor leeraar in de Ned. Taal en Letterkunde aan het gymna sium te Schiedam komt voor de heer A. C. J. A. Greebe, leeraar aan de R. H. Burger school te Goes. Den heer L. H. Krol te Vaals slaagde aan de technische hoogeschool te Aken voor mijningenieur. Uit verschillende berichten blijkt dat het mond- en klauwzeer in sommige deelen van onze provincie zich meer en meer uit breidt. Te St. Maartensdijk komt het voor onder een kudde schapen van den landbou wer W. Kloet Az., een 26 tal dieren zijn aangestast. En te IJ z e n d ij k e heeft de ziekte zich geopenbaard onder het vee van mej. de wed. I. Lucieer in den „Oranje"-polder. Verschillende Berichten. De Koningin gaat Zaterdagmorgen te half tien van „Het Loo" naar Socsldijk en Woens dag te negen uur vandaar naar Brussel om Vrij dag d. a. v. te halfvier uur naar Soestdijk te rug te keeren. De Koningin heeft f 2000 en Prins Hendrik f 1000 geschonken tot steun van. hen die by den brand te Brakel alles hebben verloren. Als contra-cadeau voor do door president Faillières aan Prinses Juliana aangeboden zwaan het H. M. do Koningin door baar hof- fotograaf een opname maken van het Prinsesje, terwijl het kind aan het spelen is met den zwaan en het speelgoed dat de Fransch pre sident haar schonk. En deze foto die alleraardigst is uitge vallen: bet spelende kind, in het wit gekleed, met één hand geleund op den hals van den witten vogel, en op den grond een gezellige rommel van fraai speelgoed en snuisterij is dezer dagen door H. M. de Koningin aan den president van Frankrijk gezonden. Met ingang van 1 October zijn bq het analytisch verslag der Tweede Kamer benoemd tot redacteur de heeren A. E. Mendell (thans tjjdelijk), E. 0. H- M. Ruempol, redacteur van „Het Vaderland" en J E. van der Wielen, te 's-Gravenhage. De directeur-generaal van arbeid uit Deo Haag heeft een inspectiereis door Wostfalea gemaakt, ter bestudeering van de levensver houdingen van de Nederlanders in die Duit- sche jirovincie. De Amstordamsche Politiovereeniging heeft een onderhoud gehad met den burge meester over onvoldoende bewapening.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1