MIBDELBI RGKCIIK CMRAIT. io4' Jaargang. Donderdag 20 Juli. Middelburg 19 Juli. SPROKKELINGEN. Dit Stad 8B Provincie. BUITENLAND. 5f.° 169. 1911. D«ze eourant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel Yoor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospeotussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één aan het bureau bezorgd zijn. y Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. §eboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 oent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA DAB As»,, Ji.Z. Voorburgwal JÉ66, Amsterdam. 'rfy depe courant behoort een bijvoegsel De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de gebruikelijke plaats. Ilea verzoekt ons de volgende vraag lat de veehouders in onze prq- eie te richten: Zgn er soms onder u die een proef namen mjet een der dezer dagen aanbevolen middelen tegen mond- en klauwzeer, of met turfstrooisel als voorbehoedmiddel tegen die ziekte? Zoo ja, zou hij dan ook de resultaten daar- traA eens in ons blad willen meedeelen? Bnkele regelen, als nabetrachting op de Dinsdag gehouden herstemmingen tooi den gemeenteraad. Te Middelburg is jhr. P. J. Boogaerl gekozen. Een etrijd tusschea hem en mr. J. Adriaanse ïaa in de gegeven omstandigheden niet anders uitvallen dan ten voordeele van eerstge- ie, al werktan alle partjjen van links Eerstens ïs jhr. Boogaert een zittend lid, ten tweede is hij conservatief en ten derde legden allerlei overwegingen van persoonlijken aard gewicht in de schaal. Toch mag, alles nagaande, mr. J. Adriaanse tóch verheugen in den uitslag. Hij maakte zeer zeker een goed figuur, en het aantal zuiver democratische stemmen in het derde district is niet gering gebleken. Dat belooft voor de toekomst. Aan het comité, dat voor de candidatuur- Adriaanse geijverd heeft, komt zeker een woord van lof toe. Deze etrijd in het derde district is Veel belang geweest met het oog op do partij- is. Misschien is dit nog te herstellen, daar de heer Van Niftrik voor het derde district het mandaat zal aannemen en in het eens te dus nog een plaats moet vervuld worden. De Katholieken wonnen daar een zetel. Dit is de eenigo vrucht van hei bondgenootschap pelijk samengaan der coalitie. De aati-revolu- lionnairen behaalden als eenig voordeel dat een man als de heer G. van de Putte twee maal Bij de herstemming ging het zuiver conser vatief tegenover democraat Dat de anti-revoiutionnairen openlijk partij hebben gekozen voor het conservatisme, ver wondert ons niet na hetgeen men van die zijde in de laatste jaren reeds ervaren heeft, maar het blijft toch een sterk bewijs van degeneratie der partij, die zich eenmaal de party der „kleine luyden" noemde, maar nu haar democratisch verleden geheel verloochent. De Calvinistische anti-rerólulionnairen, steu nende het oud-liberalisme, waartegen ze steeds hebben getoornd en waardoor zij zich steeds »oo gegriefd en achteruitgezet hebben gevoeld I 't Is wel merkwaardig ter karakteriseering van wat do politieke ontaarding ten opzichte van de anti-rcvolutionnairen heeft bewerkt. intusschen 't is ons wel. De ©ud-liberalen of conservatieven, ze be- fcooren irechts; dat is reeds herhaaldelijk betoogd en de proef op de som is hier weer geleverd. Dat verheugt ons, want alleen zoo kunnen ar ^uivere partijverhoudingen komen. .Wij hopen alleen dat zij, die in deóen strijd Wen Re zijde van Wet conservatief-liheralismo Inch feebben geschaard, niettegenstaande zij behooren tot eene democratische politieke or ganisatie hier ter stede, zullen begrepen, dat vóór alles zuiverheid van den strijd noodig Ss en dat men niet van twee wallen kan blij ven eten. Aan ieder zijn overtuiging. Maar geen dub belzinnigheid of tweeledigheid. in Vlissingen is zeker wel het opmer kelijkste feit dat in September daar de eerste sociaal-democraat zijn intrede zal doen in den gemeenteraad; en dat de heer Lindeijbr gekozen werd met een groot© meerderheid, met 402 stemmen. Ons komt het gewenscht voor dat zijn partij teen stem heeft in dit college.. Wij zijn benieuwd of hij opgewassen zyn ■af tegen do oischen, die do party hem stelten aal als haar vertegenwoordiger. Wij lachten het verder zeer jammer dat M* man ala dp heef Geelhoed niet herkozen „De Standaard" blijft maar klagen over den slakkengang van den parlamentai- ren arbeid. De resultaten zyn onlangs pover genoemd, maar daarop zou nog wel een ander woord passen. Het jaar 191011 is nog onvruchtbaarder dan de twee vorige. Men moet niet vergeten dat het kabinet- Heemskerk wel gelold nu reeds bijna een volle dige zittingsduur aan het bewind is. Die zittingsduur is van vier jaar. Van Sep tember 1907 tot Februari 1911 is zulk een periode. Daar gaat nu wel Sept. 1907 tot Fe bruari 1908 nog voor het vorig Kabinet af, doch dit maakt geen verschil, daar in deze maanden niets is afgedaan dan het Begwo- tingswerk. Voor de groote reeks gewone wets ontwerpen blijft -dit alzoo eender. In Juni heeft steeds de gewon» verkiezing plaats. Ware dus het Kabinet in Februari 1908 zijn gewone periode begonnen, zoo zou het nu reeds voor de stembus hebben gestaan, en reeds nu zijn vaste periode om zijn. Noch helt Kabinet-Pier- son, noch het Kabinet-Kuyper heeft voor ge wone wetsontwerpen meer tijd beschikbaar had, dan het Kabinet-Heemskerk nu reeds ach ter den rug heeft. Nu maalde ook onder die beide voorafgaande Kabinetten de parlemen taire molen vaak treurig langzaam maar toch, ais men vergelijkt wat in de vierjarige periode van het Kabinet-Pierson cn in do vierjarige periode van het Kabinet-Kuyper tot stand kwam, en men vergelijkt hiermee wat in deze vierjarige periode van het Kabinet werd afge daan, dan staat men voor zoo verbijsterend verschil, dat het in het oog springt, hoe de parlementaire molen nog veel, veel langzamer is gaan malen, dan voor ettelyke jaren. En dft niettegenstaande er juist in deze periode expresselijk maatregelen getroffen zijn, om de molenwiek minder doelloos te doen draaien. De gewoonte om steeds terug te nemen, wat vorige kabinetten hadden gereed gemaakt, h hier niet geheel onschuldig aan. Een minister heeft allicht een eigen stok paardje en dankt het hitje van zijn voorgan ger af. Alle departementen gaan aap. 't werk u nieuwe wetsbepalingen gereed te maken. 't Resultaat is, dat in het eerste jaar niets en in het tweede wat klein goed wordt meld. In het derde begint de Kamer met de normale en groote ontwerpen en in het vierde moeten de pieces 'de résistance van stapel loo- pen. Eerst dus een leege haven en in het vier- jaar pen Verstopping Sbij den havenmond. Zoo ging het ook na. De drie ministers, die de hoofdstakken moesten leveren, waren die van Financiën, Landbouw en Oorlog. Had men nu de eerste drie jaren onder hen verdeeld, dan zou hot best gegaan zjjn, maar deed men niet. En nu komt alles te ge lijk. Zoo blijft „De Standaard" aan 't weeklagen en ten slotte schrijft dr. Kuyper's orgaan: „We wanhopen er dan ook aan of er ooit beterschap in Zal komen. De anlirev. clnb heeft zich nu reeds twee jaar beijverd om kort te zijn. Ook de Roomsche club bond tóch in. Maar wat te zeggen van de Christ. Hist. club, Van de Socialistische club en van de Vrij-liberalen, in den persoon van den heer Tydeman. Voor een paardenren pleiten we niet, maar sulk een slakkengang wordt toch bedenkelijk. 'tls jammer, merkt do „Zwolsche Crt." op, dat het blad by 't pry zen van de Kabi netten Pierson en Kuyper, dat van den heer De Meester niet noemt, 't welk in de helft ran den genoemden tijd zeer belangrijke pntwerpen gereed had, maar belet werd voort Ie werken. Do heer mr. Dijckmeoster, Commissaris der Koningin in Zeeland, is heden met' verlof voor een maand naar het buitenland vertrokken. In een Dinsdagavond alhier gehouden bijeenkomst van sigarenwinkeliers werd be sloten tot het oprichten van een afdeeling der „Nederlandsclie Vereeniging van Sigaren winkeliers." Als voorloopig bestuur werden gekozen de heexen C. F. Diesch Sr., A. J. Verhage en P. H. van der Weel te Middelburg, en A. Goote en W. J. Hendriks© te Vlissingen. In de Dinsdag alhier gehouden leden vergadering van „Ons Huis" werden tot be stuursleden herbenoemd de hoeren L. A. E. van der Ley en P. Adriaanse Jr,. beiden aan de boort van pftreding. Uit Vlissingen. De proeftocht met de „Zwalnw" heeft Dins dag toet goed gevolg plaats gehad. Zaterdag a.s. en volgende dagen zal pp de baan van het Grand Hotel een interna tionale tennismatch gehouden worden. In een bijvoegsel der Staatscourant zijn opgenomen de statuten der Naamlooze Vennoot schap „Zeenwschè Garnalen- en Vïschhandel te Arnemuiden". Zij heeft ten doel de uitoefening der visscherjj in baar vollen omgang, het kwee ken, conservcereo, en den m- en verkoop van visch, week- en schaaldieren, het koo- pen, huren, doen bouwen, verhuren en in exploitatie brengen van voer- en vaartuigen en inrichtingen ten dienste der visscherij en der behandeling, opslag en vervoer der op brengst en verder alles wat in den meest uitgebreiden zin tot dat doel kan worden ge rekend te behoor--.., alsmede het drijven van handel in dezelfde artikelen, ook in gemeen schap met derden. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f12.000, verdeeld in aandeelen elk groot f500. Het is geheel geplaatst. Voor de eerste maal is tot directeur be noemd de heer W. A. Peil». Naar men ons uit Goes meedeelt, is de daar nog altijd bestaande eerewacht voorne mens Maandag den nieuwen burgemeester fees- lyk in te balen. Eenige maanden geleden vertrok een in woner van daar, de heer M. Polderman, die jarenlang werkzaam was geweest ten kantore der firma Fransen van de Putte en Zoon, naar Noord-Amerika om daar te gaan boeren. Thans komt vandaar het bericht, dat de man a zonnesteek is overleden. De 72-jarige vrachtrijder De Jonge 1e Kap el le had Dinsdag het ongeluk dat bij het draaien met den wagen deze kantelde en hij er onder raakte. Was het paard nu maar blijven staan, dan was het ongeluk nog goed afgeloopcn; dit ging echter door, zoodat het wiel den man over 't hoofd en den schouder ging. De J. werd vreeselijk gehavend. De man leed erge pijn, eer de dokter hem had genaaid pn verbonden. In de Maandagavond te Hoedekens- kerk© gehouden raadszitting waren 4 van de 7 raadsleden tegenwoordig. De gemeente-reke ning, dienst 1911, werd door Burg. en Weth. aangeboden in ontvang tot een bedrag van f 11.284.08, in uitgaaf tot een bedrag van f 11.178.04, dus met eon goed slot van 106.04. De rekening Burgerlijk Armbestuur, dienst 1910, werd goedgekeurd in ontvang op f 4727.17®, in uitgaaf tot een bedrag van f 3428.49, dus met een goed slot van f1298.68®. Do voorzitter deelde nog mede dat de ge deeltelijke bestrating van Kwadendamme, in eigen beheer uitgevoerd zijnde, pl.m. f300 minder heeft gekost dan de som waarvoor de minste inschrijver het werk wenschte uit te voeren. Dinsdagmiddag kwam te Yerseke bericht uit Vreeswijk, dat een jongeling uit eerstgenoemde gemeente, knecht van cenmos- selvisscher, die op weg was naar de Zuider zee, zoek was en waarschijnlijk verdronken. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De vader ïs terstond naar Vreeswijk afgereisd. Op Öe buitenplaats „Sorgwijck", van den heer W. J. Vader van 's Gravenpolder te Wissenkerke staat zoo meldt men ons dezer dagen een perk Juca's dat be wondering verdient. De planten staan rijk in 't frissche blad, Wat bij deze vreemdelingen uit warmo streken soms veel' te wenschen overlaat. Twee der fraaiste dragen een bloem stengel van ruim 2 meter hoogte, waaruit taeer dan 30 Zijstengels uittoopen, die elk 10 h 15 bloemen dragen. De meeste dezer rozig- witle kelken zijn open of zullen dat spoedig *ijïf. De onderste bloemen Zya 't verst ont wikkeld en hebben de grootte en ongeveer den vorm van een volwassen tulp. Naar boven neemt de vertakte bloemstengel in omvang af waardoor de plant een sneeuwigo pyra mid© vormt op een voetstuk van rijk groen. De tuinman, heeft eer van zijn goede zorgen. Dinsdagvoormiddag had te Breskone bij aankomst van de Provinciale boot, om streeks tion uur, oen ongeval plaats. Do hof meestersleerling van die boot had bij het uit draaien van een zwabber het ongeluk over boord te vallen tusschen de boot en den pon ton. Het ongeval werd opgemerkt door den heer L. Bootsgezel, commissionair bij dien dienst. Zonder zich te bedenken sprong hij gekleed tusschen de boot en den ponton om naar den drenkeling te duiken. Hij slaagde er in den jongen to grijpen en dezen met de hulp van A. de Munck, besteller bij denzelfden dienst, op den ponton le brengen. Aldaar kwam hedenmorgen omstreeks tien uur do automobiel van den heer J. van Melle bij het inrijden van den Achterweg legen den hoek van den sigarenwinkel van den heer P. Monjé. De schok was zóó sterk, dat een in zittende reiziger door de ruiten van den auto werd geslingerd, waardoor hij door do glas scherven een gapende wonde aan hals en hoofd opliep, zoodat onmiddellijk geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Een mede- inzittende en de chauffeur kwamen met en kele schrammen en den schrik vrrj. Een gedeelte van den muur van genoemd huis, werd stuk gereden. Het was een geluk dat de eigenaar van den winkel nog geen minuut 1e voren in huis was gegaanhy aan de straat bezig te werken en was in huis een 6tuk gereedschap gaan halen. De automobiel is sterk beschadigd. des Débats", dat het geval het kalmst be spreekt, klaagt niettemin, dat de Fransche regeering op het toeval schijnt te rekenen om de Marokkaansche kwestie te regelen. De Fransche minister-president Caillaux heaft Dinsdag een onderhoud gehad met de ministers van buitenlandsche zaken en oorlog. De Marokkaansche gezant te Parijs BI Mokri heeft in een interview in »La France Militaire" verklaard, dat de Saltan bij de mogendheden zijn protest herhalen zal tegen de bezettingen door Spanje. Frankrijk en Spanje. Toen de eerste klachten uit Elksar kwamen over het optreden der Spanjaarden tegen over de Franschen. vroeg de Fransche regeering „des éclaircissements" (ophelderin- gen). Toen er zich ernstiger incidenten voor deden, maakte de Fransche regeering in Madrid »des observations" (opmerkingen). En nu er nog iets ergers is gebeurd, n J. de Fransche consul zelf is gearresteerd, heeft de Fransche gezant in Madrid opdracht ge kregen „des explications" (uitleggingen) te vragen. Naar aan de „Temps" wordt meegedeeld wordt in den diplomatieken stijl aan dat woord „explications" den meest uitgebreiden zin gegeven, die gaat tot „réparation" (herstel). Die fijne, maar veelbeteekenende nuances in de diplomatieke terminologie duiden onmis kenbaar op een verscherping van do ver houding. En het moet ook gezegd worden, dat de Spanjaarden in Elksar het hoe langer hoe erger maken. Het jongste incident droeg zich als volgt toe Boisset, de Fransche consulaire agent te te Elksar, bekend door zijn pogingen om een convooi naar het ingesloten Fez te voeren, keerde Zaterdag in de stad terng van een tocht in de Gharb. Toen hij aan de stadspoort kwam, -beval de Spaansehe wacht hem stil te houden en zijn karbijn af te geven. Boisset weigerde, waarop een schildwacht zijn bajonet op Boisset's paard richtte, zoo dat het dier achteruit deinsde. De soldaten van de wacht legden toen hun geweer op den consul aan die gedwongen werd onder een militaire escorte mee te gaan naar de Spaansehe barakken, gevolgd door een groote menigte, die riep dat zij wilde zien hoe de Spanjaarden den Franschen consul arres teerden. In de barakken werd Boisset voor een Spaansch officier gebracht, die hem zei dat er een vergissing was begaan, en die hem, zonder verontschuldiging, verlof gaf weer te gaan. Geen wonder dat de Franschen hoogst ontstemd zijn over deze gebeurtenis. Nu zegt men in Madrid wel, dat de zaak zoo erg niet is, maar als men daar leest wat de Fransche bladen zeggen, dan zal men daar toch wel tot de conclusie komen, dat het op die manier in Elksar misloopt. De >Matin"-correspondent zegt dat bfj andere naties zoo iets als een oorlogsreden zou worden beschouwd. Bij de Spanjaar den is men gewend aan die dwaze en kin derachtige dingen, maar er dient een eind te komen aan het gedoe dier „enfants ter- ribles". De „Temps" en de „Liberté" vallen het Spaansehe optreden scherp aan, maar criti- seeren evenzeer de zwakheid en passiviteit van de Fransche regeering. Het „Jonrnal De afgezette Sjah terug. Een verrassend bericht komt uit Teheran Mohamed Ali, de Sjah, die juist twee jaar geledeD, nl. 16 Juli 1909, door de revolutie werd gedwongen af te treden e* die toen als banneling zich nabij Odessa vestigde, wil blijkbaar trachten in het zeer troebele water van Perziö te visschen en is teruggekeerd 1 Hij zou bij Goemesj Tepeh aan de Kas pische Zee in de buurt van Astrahad op Perzisch grondgebied geland zyn. Hij be vindt zich bij Turcomaansche stammen, waarmede hij sedert eenigen tijd in ver binding heeft gestaan. Zijn volgelingen trachten in de provincies Azerheidzjan ea Koerdistan, waar zij kort geleden groote hoeveelheden munitie hebben ingevoerd, een opstand te verwekken. Dat het zeer troebel in Perzië gesteld is, staat vast. Er komen nu telkens weer be richten, die het in ons vorig nummer ver melde nieuws bevestigen. De Londensche „Standard" verneemt uit Teheran, dat de toestand te Sjiras buiten gewoon ongustig is. De gouverneur wordt in zijn eigen paleis belegerd, zijn leven heet in gevaar te zijn. In het N.W. gedeelte van de provincie Azebeidzjan heerscht volslagen oproer. 5000 Koerdenruiters uit de grens streken rukken met prins Salar ed Daoolek. op Kirmansja aan. Een gedeelte van deze bende moet Kengawer hebben geplunderd. Volgens de „Lokal-Anzeiger" heeft de Sipadar zijn ministerie naar huis gezonden en zal een nieuw vormen. Over prins Salar ed Daoeleh verneemt het blad, dat hij in Daam van Mohammed Ali, den afgezetten Sjah, op Hamadan aan rukt en Vrijdag in verschillende plaatsen in naam van dezen de gebeden heeft laten verachten. De Regent, die zelf uit Ham adan afkomstig is, heeft een groote som geld aan dan gouverneur gezonden en hem last ge geven, allo beschikbare troepen tegen Salar uit te zenden. Lord Kitchener. Het gerucht dat lord Kitchener als op volger van sir Eldon Gorst benoemd zou worden tot consul-generaal in Egypte, wordt Het klinkt het eerstq oogenblik wel vreemd, dat een generaal een consuls-be trekking aanvaardt, maar zooals men weet is de titel van >Britsch consul-generaal" in Egypte niets dan een titel ter verberging van een ambt, dat niet veel verschilt van dat van een absoluut heerscher. Kitchener is zeer goed bekend in Egypte, want behalve dat hij als opperbevelhebber van het Egyptische leger den Mahdi versloeg en Karthoem veroverde, heeft hij lang daar vóór als jong officier land en menschen uit stekend leeren kennen. Voor de Engelsche regeering is het open vallen van dezen post een meevaller, want zooals men weet, had zij eigenlijk geen werk meer voor den bekwamen soldaat op militair gebied. De voor hem bestemde be trekking van bevelhebber der Engelsche macht in de Middellandsche zee daar kwam dit ambt althans op neer wei gerde hij. In het Lagerhuis antwoordde Dinsdag de minister van buitenlandsche zaken op eenige vragen betreffende de benoeming van Lord Kitchener, als Britscb consul-generaal van Egypte, dat de benoeming het algemeen» vertrouwen, zal wekken wegens de groote kennis, bekwaamheid en ondervinding van den benoemde. De benoeming beteekent vol strekt niet een wijziging in de algemeeno politiek van Engeland in Egypte. De Albanecsche opstand. Dinsdag werden er door het„Berl.Tagebl." en den „Berl. Lokal Anzeiger" sensatie geruchten verspreid over den toestand in Albanië. Benden Albaneezen zouden Mace donië zijn binnengetrokken, de Turken zouden een zware nederlaag hebben geleden, het heele Turksche leger zou worden gemo biliseerd, enz. Dat het werkelijk zoo erg gestold is wordt Biet bevestigd door de berichten van heden. Misschien is de aanleiding tot die bewe-

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1