MlDBKIJUBtlNdti (MRAMT. H.° 168. W oensdag 19 Juli. 184' Jaargang. 1911. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. AdvertentiGn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau {e bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór aan het bureau bezorgd zijn. V Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-llurean A. DE LA MAK Ai., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. BS dev courant H-hoort een bijvoegsel De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommor voor op de gebruikelijke plaats. Middelburg 18 Juli. üit Staö en Piwiscie. Onder de advertenties in dit nommer worden met het oog op de a,s. Bondsfeesten vKn den „A. N. W. B." eenige beleefde ver zoeken tot het publiek gericht ter voor koming van ongelukkeu. Wij bevelen die ter aandachtige lezing aan. Maandag een avond hij uitnemendheid, heerlijk weer, een mooi zitje, goede muziek en -weinig menschen. ,Waar hlïjven zij toch die steen, en beer klaagden, toen onze mooie zomeravondcon- certen te niet gingenDaar, waar zich nu npg een enkele maal de gelegenheid voordoet te genieten van den heerlijken „Schuttershof"- tnin blijkt altijd weer, hoe weinigen dit toch weten te waardeeren. t Is misschien de vele muziek die we in deze dagen te hooren krijgen, on. Woensdag weer in den Buitentuin, hiervan de schuld? Hoe het ook zij, het was toch een aardige avond, waarbij de goedgekozen nummers met veeï animo werden gespeeld, blijkbaar zeer ten genoege van de apothekers, wier efest- Treugde steeg naarmate het later op den avond werd, en welke vreugde het toppunt bereikte toen na de pauze de speciaal voor deze gele genheid door den heer Jan Morks vervaar digde feestmarsch werd ten gehoore gebracht „Nos jungit Pharmacia". Daarbij waren we in de gelegenheid weder eens de bijzondere gaven van den componist te bewonderen. De aardige melodieën en vooral de manier waarop het „Iö Vivat" in verschillende yariatie's tusschen den eigen leken marsch is doorgeweven, is zoo origi neel dat we niet kunnen nalaten den heer Morks onze hulde te betuigen. Een welsprekend bewijs van waardeering was zeker de krans, door de vergaderende apothekers, bij monde van hun voorzitter, de beer Hofman aangeboden, en onder de noodige fanfares aanvaard. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar het uitvoerig verslag in het bijvoegsel. Aan den sergeant-majoor A. M. Nieuwland van het 2e bataljon 3e reg. inf. te Middel burg is met ingang van 16 Juli j.l. op zijn aanvrage pensioen verleend, bepaald op f 346 'a jaais. Naar men ons verzoekt te melden had de ontvreemding van een portemonnaie in de zwemschool alhier Zaterdag plaats in de afdeeling minvermogenden. Provinciaal blad dd. 14 Juli bevat de opgaaf der datums waarop in onze pro vincie de loting voor de nationale militie zal plaats hebben. Zij vangt aan op Maandag 7 Ang. te Vecre en eindigt Donderdag 7 September te Kou- üekerke. In de hoofdplaatsen wordt zij gehouden Hulst Donderdag 10 Aug., Axel Vrijdag 11 Aug., Neuzen Zaterdag 12 Aug., Goes Maan dag 14 Aug. en Maandag 4 Sept., Middelburg Dinsdag 15 Aug., Breskens Woensdag 16 'Aug., Sehoondijke ook Woensdag 16 Aug., Sluis Vrijdag 18 Aug., Oostburg Zaterdag 19 'Aug. Tholen Dinsdag 22 Aug., Zierikzee 28 Aug. en Vlissingen Dinsdag 5 Sept. Dit Vlissingen.. De opruiming van de „Redwood", welk werk as. Donderdag aanvangt, zal voorloo- pig geschieden van 2 uur vóór tot 2 nur na laagwater van het daggetij en wel met zwakke springladingen. De werkzaamheden worden aangeduid door het hijschen van de international© seinvlag B van den ijzeren toren bij Westkapelle en pp den drjkhoek bij fort de Nolle. Het stoomschip „Admiral" der „Deutsche Ost. Afrika Linie", van Durban, kwam heden morgen ter reedo om mails, passagiers en bagage te ontschepen. Het zette vervolgens do reis naar Hamburg voort. Het stoomschip „Zwaluw" gebouwd op fle Mij „De Schelde" en bestemd voor den gouvernementsdienst in lndië hield heden proeftocht op de reedo. De „Wilford" bracht vanmiddag een groot aantal leerlingen van oen pensionaat uit Ant werpen pap. had de twintig-jarige zoon van D. L. te 'b Heer Arendsierke het o luk van een voer karwijstroo to vallen. Hij kwam daarbij zoo ongelukkig op den grond terecht, dat men hem dood opnam'.'4 Te Tholen liep Zaterdagmorgen, het tienjarig zoontje van schipper H. Baaij langs een volgeladen kipkar op de te maken schiet baan. Hij viel, en een der wielen ging zoo danig over het been, dat een groot gedeelte vleesch er (afgescheurd werd. De geneeskundigen zullen trachten het been te behouden. Z Nbde.. In de Maandag to St. Maartensdijk, gebonden raadszitting werd de rekening der gemeente dienstjaar 1910 aangeboden, in ont vang aanwijzende f 23765.42, in uit_ f 21142.83 met een goed slot derhalve van f 2622.59. De rekening van het algemeen wee zen-armbestuur in ontvang f 14940.67®, in uit gaaf f 11892.74; goed slot derhalve f 3047.935. Op een adres van oud-leerlingen der land- bouw-wintercursus te Stavenisse om een lokaal der openbare school te mogen gebruiken voor onderwjjs in landbouwboekhouden werd gun stig beschikt. Voorts werd besloten adhaesio te verleenen aan een adres van den gemeenteraad te Stavenisse tot hot doen aanleggen aldaar van de Prov. stoomboot Middelburg—-Zierikzee. Bij de rondvraag richtte de heer Rijnberg tot den voorzitter de vraag of'do heer Knuist, onderwijzer-volontair, hem bezocht heeft met de bedoeling te spreken over eenige vergoe ding voor het waarnemen der onderwijzers betrekking tijdens do ziekte van den onder wijzer Quakkolaar. De voorzitter antwoordde hierop bevestigend. De heer Rijnberg meent dat de heer Knuist op vergoeding aanspraak heeft, daar hij van begin Juni af volledig de functie van onder wijzer heeft waargenomen. De voorzitter deelde medé, dat hij zich in correspondentie zal stellen met den arrondissements-schoolopziener einde een tijdelijke benoeming te ver krijgen. - Bij de publieke veiling van gerst op de hofstede, bewoond geweest door den heer A. Modde te Biervliet, deed zich Zaterdag jl. een incident voor daar do nieuwe eigenaar, tevens gebruiker, E. Dhuyvetter, den gewonen _angsweg aan belanghebbenden en kooplusti gen verbood en te gelijker tijd dien weg ont zegde om het gekochte graan weg te halen Na heel wat woordenwisseling tusschen; den nieuweneigenaar en den pachter-verkoo- per, die voortgezet werd met den deurwaar der en den aanwezigen burgemeester der eente, trok tnen langs een omweg naar het terrein, en liep do verkooping verder vredig af. De prijzen Zijn evenwel door dit onbillijke verbod van E. Dhuyvetter wat gedrukt. Voor vrij goede gerst werd nu maar f 70 A f 80 besteed, die elders f 90 f 100 opbracht. Onderwijs. Aan de R. H. B. School te Bergen op Zoom zijn do volgende leerlingen bevor derd: van de tweede naar de derde klasse; C. Griep, J. P. J. Griep en J. Nagelkerke (voorw.); en van do derde naar do vierde klasse: Maria v. Boven en J. J. van Gorsel. Tot de eerste klasse werd toegelaten Jeltje Koning. Aan de universiteit te Rostock zal een leerstoel borden opgericht voor de weten schappelijke beoefening van het plat Duitsch, bijzonder het idioom van Frits Reuter. Aan dr. J. Gunnink is eervol ontslag verleend als leeraar aan het Gereformeerd Gymnasium te Kampen, daar hij naar de overtuiging der curatoren niet de positief- Christelijke beginselen in zijn onderwijs deed uitkomen. De heer Gunnink ontving een benoeming aan de gem. II. B. School te Schiedam en een aan de Rijks H. B. S. te Leeuwarden. Te Arnliera is geslaagd voor de hoofd act© de heer G. Gebraad te Poortvliet. Kerknieuws. Bij de Ned. Herv. gemeente te St. Maartensdijk werd Zondagmorgen 1.1. ds. A. M. den Oudsten bevestigd door ds. A. Prins, van Rouvcen, met eene leerrede over Jes. 310 en 11. Des namiddags verbond ds. Den Oudsten zich aan de gemeente met een predicatie over 1 Kon. 2214. Beide keeren was de kerk vol. LANDBOUW. - Het mond- en klauwzeer is ook bij den landbouwer J. de Bruijckere te Sluis, Heilte, uitgebroken en breidt zich op Schou wen uit, Verschillende Berichten. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal, in plaats van Zaterdag 15 Juli, bij uitzondering Woensdag 19 Juli e.k. te 1 uur worden gehouden. Die van Financiën en van Waterstaat ver leenen deze week geen audiëntie. Het eerste nummer is verschenen van „Leger en Volk", het maandeljjksch orgaan van de vereeniging „Ons Leger". De commis sie van redactie bestaat uit de heeren: J. K. Brederode, hoofdredacteur van de „Bredasche Crt.", G. L. Brecdvelt, leeraar H. B. S., H B. J. I. Looymans, kapelaan, en W. G. van Stobbe, administrateur. Bij de boekhandelaren firma Gebrs. Van Cleef te 's-Gravenhage, zijn tot een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar gesteld de ont werpen voor de wintordienstregeling 1911/12, aangeboden door de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen en de Holl. IJz. Spoorweg-Mij., tegen betaling van respectieve lijk f 0.321/a en f O.221/2 per exemplaar en van eventueel© portokosten. Voorts wordt een exemplaar van die ontwor pen tor kennisneming door belanghebbenden neergelegd op do griffiën der provinciën en ter secretarie van Middelburg, Vlissingen en Goes. Eventueel© opmerkingen betreffende die dienstregelingsontwerpen moeten, ten eindo vóór de vaststelling van de dienstregeling in overweging te kunnen worden genomen, recht streeks ingezonden worden vóór of op 1 Aug. aan het Departement van Waterstaat. - De hoofdinspecteur van administratie der marine D. G. Krol van der Hoek, zal tegen November den zeedienst met pensioen verlaten. De directeur der Heldringgestichten to Zetten ontving onder meer giften voor den bouw van het Kinderhuis van S. S. F. f30000. Voorts werd ontvangen een legaat van mevr. wed. G. V. to H. van f1000 en een gift van mevr. O W. f 500, totaal f 1500, welk bedrag is verdeeld aan de zes stichtingen, die elk f 250 ontvangen. De compagniën van bet 4e reg. vesting- art. uit Neuzen, Hellevoetsluis en Willemstad zullen tusschen 17 en 26 dezer in Den Helder pchietoeefningen houden met kustge- schut uit open batterijen. Deze oefeningen worden bijgewoond door den len luit. L. de Ridder van de Kon. Mil. Academie. hooimijten, welke een voor een in een vuur kolom veranderd, hot droeve sein gaven, dat wederom een huis met have en goed het ver nielend element ten prooi gevallen was. De erven Duyser waren niet verzekerd. Uit een opgave blijkt dat 20 gezinnen in elk go- val verzekerd zijn. De schade wordt op 2 ton (benaderd. De meeste gezinnen zijn bij familieleden ondergebracht. Geen enkel stuk vee is in de vlammen omgekomen. Totaal zijn veertig huizen (vijftig wonin gen), zestig hooibergen, een hooipers en vele hooischelven afgebrand, gedeeltelijk verzekerd. De „oorzaak is totaal onbekend. De 23-jarige Delftsch© student J. van der S., uit Rotterdam, die sedert 8 Juli ver mist werd, bevindt zich als gevolg van een hem overkomen onheil in het ziekenhuis aldaar. Te Arnhem heeft Vrijdag de politie in menigte, des nachts aangeplakte biljetten in de muren verwijderd, waarop gedrukt stotnd„Soldaten pchiet op hen, die het commandeeren." - Te Amsterdam1 is een koopman uit Cal cutta, dio sedert een viertal dagen in de hoofdstad logeerde, het slachtoffer geworden van een [brutalen dief, die hem een porte feuille inhoudende een bedrag van ongeveer vierduizend gulden |afhandig wist te maken. De bestolene maakte deel uit van een gezel schap van acht Engelschen, dames en heeren dat het Contenent bereisde. 1 De justitie uit Heerenveen vertrok Za terdag naar Oldemarkt om een onderzoek in te stellen naar een plotseling sterfgeval al daar van een gehuwde vrouw, die vermoede lijk (vergiftigd werd. BRAND TE BRAKEL. Omtrent dien brand vonden wij in do „Zwolsch© Crt." de volgende bijzonderheden; De boerderij van de erven Duyser, waar, zooals gemeld, bet eerst do brand ontstond, was in een ommezien in een vuurhaard veranderd. Het leek een vuurhaard, een ziedendon oven, 'waaruit groot» gloeiende splinters en reusachtige vonken dreigend en knetterend werden uitgespuwd. De schrik sloeg den be woners van Brakel om het hart. Een tiental spuiten werden ijlings gehaald, doch de bur gers, ziende dat men machteloos stond tegen over de wcergaloozo vuurzee, begonnen een verdedigende houding aan te nemen en de omliggende perceelen te beschermen. Hun pogingen werden echter verijdeld door den sterken wind, welke het vuur in een ommezien overbracht op een tweetal omlig gende boerderijen, welke eveneens binnen 10 minuten in vlam stonden. Toen begreep men dat do strijd met deze [beperkte hulpmidde len al zeer ongelijk was en men het vuur moeilijk kon bestrijden. Vee cn huisraad werden zoo snel mogelijk naar buiten en in betrekkelijke veiligheid ge bracht. Inmiddels woedde het vuur tot 's avonds 9 uur voort en verwoestte niet min der dan 39 huizen. Het was een in-treurig, doch fantastisch gezicht, hetwelk helaas niet weinig werd verlevendigd door de brandende De prefect van politie te Parijs heeft be sloten in het vervolg het verlof in te trekken van alle automobielbestuurders, die tweemaal in het jaar worden bekeurd voor overschrij ding van de geoorloofd© snelheid. Dezen maat regel heeft men reeds moeten toepassen op negen bestuurders van taxi-auto's en een chauf feur van een particuliere tul-tuf. Op die manier zullen dus het publiek en ook zij die zich' aan de voorschriften houden, niet langer dupe zijn van de woestelingen, die de ongelukben veroorzaken en daarmede dwaze vooroordeelen kweebon tegen alle auto's. Zondagnacht vond men te Parijs in de rue de Bazeilles een man dood op straat Bij nader onderzoek bleek hij een klein© wonde aan de linkerborst te hebben. Naast het lijk lag een klein mesje met hoornen hecht De vermoorde werd naar de Morgue overge bracht, waar hij, dank zij identiteitspapieren, op hom gevonden, herkend werd als de 26-jari- gen Honoró Elie Vigne. De jonge man onderhield betrekkingen met een gehuwde vrouw. Deze werd ontboden, maar kon een alibi opgeven, dat waar bevon den werd. Men verdenkt een medeminnaar van het slachtoffer. Een priester van Parijs, sedert een paar weken te Saasfoe (Waadland) verblijvende, is sedert 13 dezer verdwenen. Men vreest dat hij in het gebergte verongelukt is. Een red dingsploeg, 46 man sterk, is hem gaan zoeken. Te Bois du Luc werd in den put„Saint- Emmanuel" Zaterdagavond een bak opgehaald, waarin zestien mannen zalen. Eensklaps hield het stijgen op en begon, men weet niet hoe het kwam, de bak met vervaarlijke snelheid to dalen, te vallen zelfs, tot op den bodem van den put. Dadelijk werd het alarm gegeven en het gerucht werd verspreid dat verscheidene werk lieden dood waren. Gelukkig was het niet zoo erg. Elf waren gekwetst en onder dezen vijf nog pl ernstig. Een heeft een been gebroken. Te Chatellerault was ©en familie van vijf personen aan 't baden in de Vienne. Het kleine meisje van 6 jaar verloor grond. De vader, do moeder en de oudste broeder, die het land wilden redden, verdronken met haar. Nabij Müllheim moesten wegens verbou wing van een tunnel de treinen langzaam rijden. De rem van den oxprestrein, die Maan dag van Basel naar Frankfurt reed, weigerde, waardoor do trein met volle vaart door do hulpbocbt, die over de tunnel was gelegd, heenvoer. De tender ontspoorde, de goederen wagen viel om en het tweede personenrijtuig kwam dwars op de rails te staan, terwijl twee volgende personenrijtuigen in elkaar schoven en de volgend© wagens bleven staan. Alleen het post- en het restauratierijtuig be kwamen geen schade. Uit Freiburg en Basel is aanstonds hulp gezonden. Het aantal dooden bedraagt negen tien. De meeste verongelukten bel)00ren thuis te Basel en WiosenlaL Onder de slachtoffers komen geen Hollan ders voor. Het aantal gewonden is 35: onder hen zijn er 15 zwaar gekwetst. Uit Saloniki wordt aan de bladen ge meld dat herders dreigbrieven van de ont voerders van den ingenieur Richter naar Elas- sona hebben gebracht, waarin medegedeeld wordt, dat Richter onthoofd zal worden, in dien binnen twee dagen geen antwoord op den eisch van de roovers inkomt. De herders ver klaren, dat zij de brieven in de nabijheid vod een klein klooster in het gebergte in den omtrek van Elassona in ontvangst hebben genomen. Hamid bei is naar Elassona ont boden om nieuwe nieuwe instructies in ont vangst te nemen. Een hevige aardbeving werd Maandag ochtend te Kecskemet gevoeld, en deed den teren van de synagoge hevig schudden en be schadigde de klok van de Grieksche kerk. Te Dubois (Pcnnsylvanië) zijn twee-en- twintig mijnwerkers gedood bij een ontploffing in de mijn Sykosville. Zeventien lijken werden reeds opgehaald'. Te Erie (Pennsylvania) is de vlieger Mars van 100 meter hoogte omlaag gestort. Hij was dadelijk dood. De Duitsche vlieger Von Berliner, diet© Bork een zwaren val deed, is aan de gevolgen over- Te Puebla (Mexico) is een moordpartij voorgevallen, die kenteekénend schijnt te zijn voor den toestand van anarchie. Door stakers van een spinnerij, geholpen door een aantal roofzuchtige arbeiders, zijn vier Duitschers vermoord, o. a. twee monteurs van de gasmotor-fabriek uit Doutz-Köln. Voorts zijn een andere Duitscher, diens vrouw en zijn beide kinderen licht gekwetst; Dadeljjk is er een onderzoek ingesteld, en zijn er zoowel door de regeer mg als door lla» dero troepen heen gezonden. Reeds zijn er BB verdachten in hechtenis genomen, Nederlandsche maatschappij ter bevordering der Pharmacie. Tweede dag. Voor het begin zie men het bgr voegsel. Nog was er een amendement op artikel 8 van de statuten van dit dopartement met de bedoeling om apothekers-ambtenaren niet is- moeilijkheden te brengen. Mr. Salm ontried evenwol aanneming van dit amendement. De vrees van Huarlem, dat deze ambtenaren moeilijkheden zouden onder vinden onderschreef hg niet. Het amendement-Haarlem werd bg stemming verworpen. Bg art. 10 heelt Den Haag bepalingen voor gesteld voor de aanneming van leden in lndië. Na een bestrgding door den voorzitter werd dit amondomeat ingediend. Haarlem had een amendement op art. 12 om leden die bniten hun schuld bet lidmaatschap opzeggen, billgker te behandelen. Het voorBtel werd niet ondersteund en kwam das niet in stemming. In het artikel werd ter verduidelgking een redactiewgziging aange bracht. Art. 13 onderging op voorstel van Amster dam een redactiewgziging. In art. 16 wilde Rotterdam voor de goedkeuring dor departementale statuten, bg afkeuring door het hoofdbestuur, beroep openstellen op do algemeeno vergadering. Het amendement werd ingetrokken. Amsterdam stelde voor de maximum-boete te bepalen op f 1000, in plaats van op f 500- Dit departement en Den Haag wilden boete kunnen geven voor elke overtreding, Amster dam zelfs ook op overtreding van statuten en reglementen. Mr. Salm waarschuwde voor te ver gaande bepalingen. Amsterdam motiveerde nader het voorstel. Het eerste amendement om de boete te verplichten ook voor overtredingen van statuten en reglementen werd verworpen, ze zul even wel voor overtreding van elk besluit worden geheven. Aan de laatste alinea van artikel 21 werd op voorstel van Haarlem een uitbreiding gegoven. Bg de acht daarin bedoelde leden moeten vgf gewone leden zgn. Art. 22 werd weer het onderwerp van be spreking. Het hoofdbestuur wilde er aan toe voegen een bepaling betreffende een gedele geerd lid in lndië bg het hoofdbestuur. Amsterdam stelde voor niet negen leden te hebben in het hoofdboatuur, waaronder vgf bezitters van apotheken, doch vgf leden en drie bezitters van apotheken. Het departement wilde een kleine kern, waardoor vlug werken zal worden bevorderd. De voorzitters der de partementen zullen verder volgens het voorstel Amsterdam adviaeerende leden zgn zoo dik- wgls kunnen worden opgeroepen als noodza kelijk is Men maakte zich ongerust, dat do invloed van de departementa-voorzitters hier te groot zou worden. Rotterdam ondei steunde het voorstel Am sterdam. De keuze voor loden van het hoofd bestuur zal ruimer worden. Het Hoofdbestuur nam ten slotte het amen dement over, doch stelde voor, dat behalve de voorzitters der departementen kan ook een ander bestuurslid adviseerend lid zgn, plne een der algemeene leden der Maatschappg. Hiermede vereenigde zich de vergadering. De heer Hofman deelde hierop onder luid upplane mee, dat hg met algemeene stemmon was herkozen. Voor oen lid van het ondersteuningsfonds moest weer herstemming plaats hebben. Een amendement-Haarlem op art. 26 kroeg geen stenn in de vergadering. Bg art. 30 wilde Haarlem alle buitengewone eden vertegenwoordigd zien. Ook ditmaal kreeg hot departement geen stenn. Een toevoeging aan art. 31, laidendovoor elke overtreding, voorgesteld door Den Haag word verworpen. Inzake het referendnm aal naderhand een regeling worden getroffen. Voor verder werd gegaan met de behande ling der agenda, nam de voorzitter het woord

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1