NIPIKLBIRdSdli (01 RAIT. jr.* 166. 134" Jaargang. 1911. Maandag 17 Juli. Hiddelburg 15 Juli. De herstemmingen Dit Stad eu PiwiHcie. BUITENLAND. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prigs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA DAB Ass., N.Z. Voorburgwal 866, Amsterdam. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. op Dinsdag a. te Middelburg ei Vlissingen eischen onzerzijds geen uitvoerige bespreking meer. Omtrent de kenze tnsschen de beide candidaten in het derde district al h i e r hebben wij ons gevoelen gezegd. Mr. J. Adriaanse is een bekwaam, voortvarend man, dien wij om zijn voor uitstrevende beginselen, waarvan de ver sterking in onzen gemeenteraad zoo zeer gewenscht is, bet liefst gekozen zagen. In Vlissingen staat de kans voor de vrijzinnige candidaten gunstig. Immers bij de verkiezing van den beer Van Niftrik in bet Eerste district bleek tea dnidelgkste dat de overgroots meerderheid der kiezers zich verklaarden vóór bet tegenwoordig gevolgde beleid en die zelfde kiezers zullen inzien dat slechts in denzelfden koers kan worden ge steurd wanneer het dagelijkeeh bestnur een flinke linksche meerderheid achtey zich heeft. Voor die kiezers is de kenze niet moeilijk. De strijd is nn hoofdzakelijk geworden een strijd tusscben links en rechts. Nog zelden hebben zich de reebtsebe partgen zoo zeer geweerd. In bet eerste district worden de heeren M. Geelhoed en A. Stavermanfel bestreden, en alle krachten mogen wel ingespannen worden, wil men beiden hun zetel doen behouden. Dit zelfde geldt in bet tweede district waar de wethouder Kalbfleisch in herstemming komt. Voor hem maar ook voor de heeren J. Krijger en J. G. Meijer zij men op de bres. Dat is dringend noodig. Wij hebben reeds een vorig maal er op gewezen welke uitstekende elementen de raad in de beide laatstgenoemde hee ren zal verkrijgen als zij gekozen worden personen, die met bet oog op de uit breiding van en bet bonwen in de ge meente door bun adviezen veel nut kunnen stichten. De toekomst van Vlissingen eischt dringend zulk een keuze. In bet derde district vereenigen zich alle vrijzinnige kiezers op den beerJ. G. van Niftrik. Wij schreven reeds dat dit zoo gewenscht is opdat hij dan later een kenze kan doen en beide districten voor onze zaak behouden blijven. Wij herbalen ten slotte de namen der door ons aanbevolen candidaten Middelburg. Derde district. mi J. Adriaanse. Vlissingen. Eerste district. M. Geelhoed, en A. Staverman, beide aftredend. Tweede district, C. A. Kalbfleisch, aftredend, 3. J. Krijger en J. G. Meijer. Derde district. 3. G. van Niftrik. De volgende week vergadert, zooals men weet, in o n z e s t a d de „Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pkarmacie," bij gelegenheid van haar zestigjarig bestaan. Ter eere daarvan worden door het „Mid- delburgsch Muziekkorps" twee concerten gegeveneen in het „Schuttershof" op Maandag en een in den „Buitentuin" op Het eerste gaat uit van het „Vreemde lingen verkeer" te Middelburg en leden daarvan hebben dan toegang tegen 25 cent per persoon, dit is de halve toe gangsprijs. Wij twijfelen niet of velen zullen daarvan gebruik maken, al was het alleen om het genot, dat een uitvoering in dien heerlijken „Schuttershof'tuin biedt. Maar om andere reden zou het zoo wenscht zijn, dat aan dat concert een zeer druk bezoek ten deel vielen wel om te genover de leden der Maatschappij te toonen op welken hoogen prijs wij hun bezoek stellen en tevens hoe zeer wij ons mu ziekkorps waardeeren. Op dien Maandagavond wordt het volgend programma uitgevoerd„Schneidig Vor Militaire Marsch, Fucik, Ouverture „Maitre Peronilla", Offenbach, „Lieder der Liebes- nacht", Lincke, „Schwedischer Bauern Hoch- zeitszug", Södermann, „Bal d'Enfants", In termezzo, d'Arcy Jaxone, „Ballet-Suite", Bllittermann, „Nos jungit Pharmacia Feestmarsch, Morks, „Studentenliederen- Ouverture", Suppé, „Wein, Weib und Ge- sang", Walzer, Strauss, a. „Toboggan", Morceau Caractóristique, Frémaux, b. „Yip- I-Addy-I-Ay", Flynn, Fragmenten uit de operette „Die Lustige Wittwe", Leh&r. Vrijdagavond werd de jaarvergadering over het 30 Juni gesloten boekjaar der „Ver- eeniging tot Werkverschaffing aan Zeeuwsche Blinden" alhier gehouden. 'tWas een jaar van veel verandering geweest. De oude baas overleed, ook eene bejaarde breister en de laatste man, die niet anders kon dan matten naaien van gevlochten plattingzijn laatste product komt in de aanstaande ver loting. Tn bet vervolg zal genaaid werk niet meer geleverd worden dan op bestelling en op maat. In de laatste twee jaren scheen het alsof het aantal blinden verminderde, maar vijf maanden geleden kwam er een 19-jarige uit Brouwershaven, die te Amsterdam had lee- ren werken, doch in zijne woonplaats niet voldoende kou verdienen. Thans is opge nomen een 18-jarige uit Poortvliet; hij moet tot zijn 16e jaar een aardige schooljongen zijn geweest, kan orgelspelen en maakte in enkele proefdagen knutselwerk, dat gezien mag worden. Aanvankelijk zal zijn weekloon f 6 bedragen, totdat hij met de anderen gelijk op kan werken. Door den zeer gewaardeerden steun van het publiek, dat zoo hartelijk deelneemt aan de jaarlijksche verloting, de voornaam ste bron van inkomsten, kan bet normale weekloon nu weder met 50 cent worden verhoogd, en van f 6.25 op f 6.75 worden gebracht. De vier „breisters" werken aan buis op stuk, twee wonen er op Schouwen, eene te Nieuwland en eene te Middelburg, aan elk barer is een gratificatie van f 10 toegekend. De zeven mannen, in de inrichting werk zaam, zijn afkomstig uit Zuid-Beveland, Tholen, Schouwen, Westkapelle en Middel burg. Het is verbazend hoeveel zij in een jaar kunnen afwerken, en steeds mooier worden de matten, door de meer geoefende gemaakt. Als op 25 en 26 October a. s. de tentoon stelling vóór de verloting wordt gehouden, moeten zoo schrijft men ons verder niet alleen oude vrienden envriendin nen maar steeds meer bezoekers komen om te zien hetgeen in het afgeloopen jaar is gemaakt. Al wordt per advertentie aan de tentoonstelling herinnerd toch is 't goed alvast bovengenoemde dogen op den scheur kalender aan te teekenen. Voor belangstel lenden is de inrichting doorgaans op werk dagen en werkuren toegankelijk. Wat in een jaar aan stoelenmatten wordt gedaan, valt niet zoo in het oog, maar levert toch ruim f 500 op. Biezen zittingen worden onberispelijk gemaakt, en voor rieten zit tingen van Weenerstoelen houdt de inrich ting zich bijzonder aanbevolen. De Zeeuwsche blinden hebben natuurlijk behoefte aan steun, zoo door contribution als door rente van legaten van overleden contribuanten toch moeten zij allengs meer gevoelen, dat zij niet zijn voorwerpen van medelijden, maar verdienstelijke werk lieden, die nu eenmaal het gezicht missen. In eene j.l. Donderdagavond gehou den bestuursvergadering van „Middelburg Vooruit" deelde de secretaris tot zijn ge noegen mede, dat het ledental der Vereeni- ging deze eerste week na de oprichting reeds bijna het cijfer van 200 heeft bereikt. Bij verschillende boek- en sigarenhande laren, coiffeurs, enz. enz. zal binnen eenige dagen gelegenheid zijn, op daartoe dienende lijsten, zich verder als lid tegen eene con tributie van minstens f 1 of als buitenge woon lid tegen eene bijdrage van minstens f 2.50 per jaar aan de "Vereeniging te ver binden. Voor hen voor wie eene dergelijke uit gaaf te bezwarend is en die toch gaarnede Vereeniging willen steunen, zal de gelegen heid opengesteld worden zich als begunsti gers op te geven tegen eene contributie van slechts 66 cent per jaar, te betalen in maandelijksche termijnen van slechts 5'/s cent. Een en ander hoopt het bestuur door eerstdaags te verspreiden circulaires en inteekenbiljetten en te plaatsen annonces weer breedvoerig onder de aandacht alle stadgenooten te brengen. Verder besloot het bestuur een zilveren medaille aan te bieden aan de gymnastiek- en schermvereeniging „Medioburgum" alhier teneinde als prijs te dienen voor een der wedstrijden, welke genoemde Vereeniging bij de feestelijke herdenking van haar twin tigjarig bestaan op 31 Aug. voornemens is te doen houden. Ten slotte is na uitvoerige besprekingen door het bestuur in beginsel besloten om indien de reeds thans zoo buiten verwach ting ondervonden sympathie en steun mocht blijken toe te nemen, te trachten tijdens de Pinksterdagen van het volgend jaar een groot festival en zangersfeest met bijhoorende feestelijkheden in. onze stad te organiseeren. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der „Bad- en Zweminrichting" alhier Vrijdagnamiddag gehouden, werden door den voorzitter de verdiensten van den overleden penningmeester, den heer H. Tak herdacht, die sedert de oprichting in 1877 commissaris der vennootschap, sedert 1881 als penningmeester was opgetreden. De rekening over het afgeloopen boekjaar werd goedgekeurd. Het verslag over 1910/11 werd uitgebracht, waaruit bleek, dat de algemeene toestand zeer goed is te noemen, dat de ontvangsten wegens abonnements gelden toegenomen waren, dat als penning meesteres was opgetreden mej. mr. A. Bolle en in de plaats van den heer W. J. J. Koole, die wegens gezondheidsredenen had bedankt, de heer H. L. Ghijsen. De beer J. J. Berdenis van Berlekom aan de beurt van aftreding werd als commis saris herkozen. -In een Vrijdag alhier gehouden vergadering van de vereeniging »Uit het Volk Voor het Volk" zijn benoemd tot penningmeester de heer J. Delzenne, tot vice-voorzitter de heer W. H. Hasselbach en tot 2en secretaris de heer J. Worrell. De reservekorporaal H. P. M. Hen- drikse van het 2e bataljon 3e reg. inf. te Middeblurg is bevorderd tot reserve sergeant. Door de politie alhier werd Vrijdag aangehouden zekere M. v. d. V. uit Breda, die nog een oude schuld met de justitie te vereffenen had. Hij we2-d naar het huis van bewaring overgebracht. - De ontsmetting van de stallen van den landbouwer De N. aan den Noordweg al hier is geëindigd, en hiermede dus het mond- en klauwzeer daar geheel geweken. - De heer J. Auer te Vlissingen is met ingang van 1 Augustus benoemd tot inspecteur bij de comptabiliteit der Staatsspoorwegen, standplaats Utrecht. - Vrijdag maakten de leerlingen der twee hoogste klassen der openbare school, eenige oud-leerlingen en die van de herha lingsschool .te Oostkapelle een uit stapje naar Rotterdam om vooral de dier gaarde te bezoeken. De onkosten werden bestreden door spaarcenten en de milde bijdragen van eenige ingezetenen. Als altijd waren de noodige wagens om naar Middelburg te rijden gaarne beschik baar gesteld. Dit reisje werd door prachtig weer begunstigd en liep in de beste orde af. In de Vrijdagavond te 's Graven polder gehouden raadszitting werd me degedeeld dat van het raadslid L. Hubregtse bericht was ingekomen, dat hij wegens drukke werkzaamheden ontslag neemt als lid van den raad. Besloten werd Burg. en Weth. te mach tigen tot openbare verpachting van de ge meentegronden de banken van twee school lokalen te laten verven en het tractement van den gemeentewegwerker met f 15 te verhoogen. Benoemd werden als afgevaardigden naar de vergadering der N. V. Waterleiding maatschappij „Zuid-Beveland" de heeren Freemert en Schouten. De gemeenterekening over 1910 werd aangeboden in ontvang op f 9038.85'/j» in uitgaaf op f 9090.84'/j» alzoo met een na- deelig slot van f 51.99. Te Y er sake is men algemeen begonnen met het uitleggen der pannen en het zaaien der schelpen voor de broedvangst. Een en ander geeft heel wat werk. Het aantal pannen zal ongeveer 2 millioen bedragen. („Iers. en Th. Crt.") Vrijdag werd te Schoondijkede jaarvergadering gehouden van de Volksbi bliotheek, zooals gewoonlijk slecht bezocht Uit het verslag zij aangestipt, dat in het' afgeloopen leesseizoen (Nov.Maart) 1466 bookdeelen ter lezing werden verstrekt, voor zeker een groot getal en gunstig afstekende bij het verloopen jaar. De rekening telt in uitgaven f 20.67, in ontvangsten f 94.76. De heer M. A. Bleiker werd als bestuurs lid herkozen. Daar kerkvoogden der Herv. kerk besloten hebben in de consistoriekamer eene nieuwe kast te laten timmeren en daarvan een gedeelte zullen afstaan aan de bibliotheek, werd besloten de ruime boekenkast van de band te doen. STEMMINGEN GEMEENTERAAD. Baarland. Gekozen, de heer Abr. de Mol met 96 stemmen. Het aftr. lid, de heer A. Nijsse, die zelf verzocht had de keuze van den heer De Mol te bevorderen, verkreeg er 27. Van de 155 kiezers leverden 123 geldige bil jetten in. Yerseke. Aantal kiezers 581, ingeleverde geldige biljetten 487. Herkozen de heer D. Schipper met 237 stemmen. Gekozen de heer I. Willemsen met 273 Verder waren uitgebracht op de heeren C. A. E. Sauer (aftr.) 187 en P. J. Poley 219 stemmen. iBruinisse. Herkozen de heer M. Jomelet met 195 stemmen. Gekozen de heer M. de Koning Azn. met 179 stemmen. 409 van de 518 kiezers stemden Igeldig. Het ons gezonden bericht, betreffende den uitslag der gehouden stemmingen voor zeven leden van den raad te Hulst eischt ver betering. Abusievelijk is daarin vermeld dat de heer Hangelbroek 120 stemmen verkreeg, wat later bleek slechts 115 te zijn. Dientengevolge komt dus de heer A. A. v. d. Walle, die 116 stemmen verkreeg, in her stemming, en valt de heer Hangelbroek bui len herstemming. DE MAROKKOZAKEN. Marokko krijgt dan toch nog ©en andera zegening van de Europeesche bescherming dan beschermings-expedities, instructeurs, geldlee- ningen en mijnconcessie-jagers. Vrijdag heeft voor het eerst de telegrafie zonder draad gewerkt lusscheo Fes en Tan- dzjer. Het eerste telegram zond de sultan aan El Mokri, om hem te melden, dat er in Fes vrede heerscht. En zoo is dan het oude Fes, dat nog op z'n middelceuwsch zoo afgelegen lag, dat iedere boodschap eenige dagen noodig had om naar de kust 1e worden gebracht, ook in direct verband met de wereld gekomen. Of de Marokkanen zelf daar geheel moe ver zoend zijn? Hel is mogelijk, maar het is nog zoo lang niet geleden, dat ze zich onmisken baar vijandig toonden tegen alles wat op die werken van den Booze leek. Als er op hot oogenblik rust in het woelige land heerscht, is dat waarschijnlijk een tijde lijk verschijnsel, ten deele veroorzaakt door de aanwezigheid der Fransche troepen, maar in niet mindere mate doordat de oogst aller aandacht vraagt. Uit Oran wordt gemeld, dat de leiders van de stammen, woonachtig tusschen Fes en de Oostwaarts gelegen rivier Moeloeja, een ver gadering hebben gehouden, waarop besloten werd na beëindiging van den oogst, de wapens tegen de Franschen en den Maghzen (het centraal (bewind) weer op te vatten. Ook de Hiaina-stam die tot nu toe den pultan trouw gebleven is, zal tot opstand legen de Franschen opgewekt worden. Voor het oogenblik blijft het voornaamste feit de oneenigheid tusschen do beschermers onderling. De besprekingen tusssclien Duitschland en Frankrijk schijnen in verzoenenden geest te worden voortgezet. Maar dat is zekerde aanwezigheid van de „Berlin" te Agadir beteekent niet slechts een bescherming van de Duitsche belangen daar, paar wordt nu van Duitsche zijde erkend gelijk te staan met de bekendmaking als zijnde dat gebiedbesproken plaats. In een correspondentie uit Berlijn aan do „Köln. Ztg." wordt een beschouwing gele verd over de door sommigen geopperde „drie- deeling" van Marokko tusschen Duitschland, Frankrijk en Spanje. Dat denkbeeld gaat ech ter nog slechts van onverantwoordelijke zijde uit, is officieel nog niet een onderdeel van het programma der Duitsche regeering. „Daar wij niet weten, gaat hot blad voort, in welken zin de onderhandelingen zich be wegen, kin de inbezitneming van het ach terland van Agadir of do bevestiging van den Duitschen invloed aldaar, in het Duitsche pro gramma liggen. Hot kan echter ook anders zijn. Het woord „Compensatie" heeft niet voor niets zijn hel eekenis, en het beduidt blijkbaar dat een geleden schade door verloren voor dcelen op de eene plaats zal worden vergoed door schadeloosstelling op een andere plaats." Het blad acht het een bijkomstige zaak waar dat schadeloosstellend gebied is geto gen. Maar uit allo omstandigheden blijkt toch dat Agadir het land is van de Duitsche be langen. En voor Spanje schijnt dat in hel Noor den te liggen, te Elksar en Larrasj. Maar wat de Spanjaarden daar voor hebben met hun herhaalde geschillen toet Frankrijk is niet duidelijk. Er heeft zich opnieuw een incident voor gedaan. Een bediende van den Franschen con sul te Elksar is voor de deur van hot huis van zijn meester gearresteerd en met geweld naar het Spaansdie kamp gevoerd. De Fran sche consul heeft zrjn invrijheidstelling niet kunnen krijgen. Als de Spaansche bevelhebber, kolonel Syl- veslra, dat alles op zijn eigen houtje doet tegen den zin van zijn regccring, zou hij toch nel verdienen teruggeroepen So worden. Maar daar hoort men niet van. De Fransche opmerkingen over het toelaten binnen Larrache van een mi ter, die van do mehallah Henbocham gedeserteerd |was, en voorts over het feit dat den soldaten van' deze toeballah en van die van luitenant Thiriet, welke op marsch waren naar Elksar, verboden was om gewapend hun kampement binnen to trekken, heeft de Spaansche regee ring geantwoord, dat zy met deze feiten on bekend was, maar daaromtrent inlichtingen zou inwinnen. Docb zij meende, in vriend schappelijke (bewoordingen, te mogen herinne ren aan de reserves, welke waren vasfgesteld met betrekking tot de tusschonkomst van. Fransche instructeurs jn de streken ten Noord westen van Loukkous. De regeering her nieuwde do verzekering, dat bij Spanje niet ten eenenmale het voornemen bestaat om voorbij Eiksar en ten Zuiden van Loukkous een actie te voeren. Volgens een andere lezing Zou in haar antwoord de Spaansche regecring, terwijl1 Zij de berichten aangaande de mishandelingen, aan welke personen van Fransche nationaliteit of onder Fransche bescherming staando te Elksar zouden zijn blootgesteld, ten stel ligste tegensprak, Frankrijk hebben doen we ten, dat de instructies aan kolonel Sylvestra hernieuwd zouden worden en hem op het hari zou worden gedrukt om zich te ontbon den van alles wat bovenbedoelde personen last of schade kan veroorzaken. KATHOLIEKE FEESTDAGEN. Een voor de katholieken belangrijk pauselijk besluit is bekend gemaakt in de „Osservatore Romano". Dit blad bevat een molu proprio van den Paus, „Su premi Disciplinae" dato 2 Juli en wijzigend de kerkelijke wot betref fende godsdienstige feesten. Het molu proprio zegt dat de nieuwe toe standen der tijden en der menschelijke maat schappij aanraden de wet op het vieren der godsdienstige feesten te wijzigen, omdat de snelheid en het gemak der reizen toelaten snel de lauden te bereiken waar do geestelijken minder talrijk zijn Daarenboven, de toene mende handel en zaken schijnen schade te lijden door do vertraging die de vele feest dagen er aan toe brengen. Ten slotte ver plicht do duurte des levens de werklieden niet te dikwijls den arbeid te onderbreken. Bijgevolg heeft de Paus besloten do feestda gen to verminderen en ze enkel te bepalen totden Zondag, Kerstmis, Nieuwjaar, Drie koningendag, O. H. Hemelvaart, O. L. V. Ho- meivaart, St.-Pieter en Paulus en Allerhei ligen. De patroonsfeesten moeten op den vol genden Zondag worden gevierd. De Paus noodigt de bisschoppen uit den H. Stoel te raadplegen, indien zij, het noodig oordcelen in hunne streken eenige bijgevoegde feestdagen te behouden.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1