M1DDEUIRME COURANT. N.° 168. I84e Jaargang. 1911. Zaterdag 15 Juli. Middelburg 14 Jnli. Rit Stad en Provincie. LANDBOUW. BUITENLAND. Beknopte Mededeelingen. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór óén uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën 20 oent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA HAK Ac., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Dit nommer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. De directie van het „Electro Bioscoop- Theater" zorgt altijd voor een goed voorzien, maar steeds wekelijks variöerend program. En nooit zal ze vergeten daarop een paar nummers te plaatsen, die door hunne actu aliteit in meer dan gewone mate de aan dacht trekken. Dat heeft z'n voordeel, want een kennismaking met dit knusse, gezellige bioscoop-theater zal door meerdere bezoeken worden gevolgd. Deze week stonden als speciale nummers op het programma de Engelsche vloot-revue te Spithead en het bezoek van president Fallières aan Amsterdam. De vloot-revue met haar moderne oorlogs bodems, formidabel van omvang en grillig van lijn, en de snel voortschietende torpedo booten trokken zeer de aandacht. Het bezoek van president Fallières duurde wat kort. De lengte der film was omgekeerd evenredig aan de belangrijkheid van het bezoek. We hebben den kloeken grijsaard kalm kunnen opnemen en eerbiedig zien groeten, in dank voor de spontane hulde der langs den weg geschaarde menigte. Een prachtig staaltje van den vooruitgang van de techniek der cinematografie gaf de film van de modemo teekeningen der Vita- graphe-Compagnie weer. Behalve deze ver dienste bezit de opname er nog eene n.l. dat ze de toeschouwers in een opgewekte stemming brengt. Dit humoristische gedeelte werd met nog een drietal nummers aangevuld en voor liefhebbers van romantische geschiedenissen is er overvloed. Blijkens een mededeeling in de „Kam pioen" heeft het aantal liefhebbers voorden Bondstocht, 23, 24 en 25 dezer van den „A. N. W. B." met een der booten van de „Zeeland" naar Folkestone het aantal be schikbare plaatsen (400) zoo aanzienlijk overtroffen, dat 6 Augustus een extra-boot beschikbaar zal worden gesteld voor den tweeden tocht, mits er voldoende inschrijving was. Reeds zijn er 150 inschrijvingen ont vangen. Uit Vlissingea. Donderdag slaagden voor 2den stuurman groote vaart de heeren G. Timmerman en P. Brackx, beiden leerlingen van de Zeevaart school te Oostende en geboortig uit Vlis- singen. Naar wij vernemen werden te Goes wederom pogingen in het werk gesteld om over eenigen tijd, misschien tijdens de ker mis, een vliegweek te organiseeren. Er zijn reeds onderhandelingen met verschillende aviateurs aangeknoopt. In de Donderdag te T h o 1 e n gehou den raadszitting kwam de overbrugging van de „Eendracht" ter sprake. Aan de leden van den raad was van wege Burg. en Weth. een uitvoerige memorie gezonden bevattende de geschiedenis van het veer loopende van af 1452 tot heden. De pachter van het veer betaalt tegen woordig jaarlijks f 6910 pacht. Sinds eenigen tijd bestaat er èen comité, dat pogingen aanwendt een brug te krijgen in plaats van het bestaande veer met pon ten en roeibootjes. Over deze belangrijke kwestie hebben wij meermalen geschreven. Waar bij het heffen van bruggeld sub sidie van het Riik schijnt te zijn uitge sloten moet Tholen, om haar gemeente- financiën in evenwicht te houden, voor het missen van bovengenoemde pacht een aequi- valent ontvangen. Enkele leden meenden zich van stemming te moeten onthouden totdat meerdere ge gevens waren verstrekt waar het zoo'n belangrijk bedrag gold. Op voorstel van de heeren Van Vreden- burch en Noske werd ten slotte aangenomen, dat alle mogelijke gegevens, niet alleen de wenschelijkbeid maar ook de mogelijkheid eener overbrugging betreffende, met het oog op de scheepvaart enz. aan ae Raadsleden zullen worden verstrekt alvorens een besluit zal worden genomen. Als lid voor het comité tot vooxloopigo besprekingen voor het oprichten eener gas- centrale voor het eiland Tholen werd be noemd de heer W. Moelker. De behandeling van een bouwaanvrage voor een school met den bijbel met aan grenzende onderwijzers-woning werd uitge steld tot een volgende vergadering daar deze in strijd was met de bouwverordening. Donderdag bracht de vereeniging voor schoolreisjes te N e u z e n met de leerlin gen der hoogste klassen van de openbare scholen in de kom, een kleine 300 kinderen, een bezoek aan Antwerpen. Vele ouders en belangstellenden maakten de reis mede, zoo dat de speciale trein ruim 400 personen te vervoeren had. Te Antwerpen werd het ge zelschap begeleid door bestuursleden van de onderwijzersvereeniging „Diesterweg", die verschillende maatregelen getroffen hadden in het belang der reis. Er werd een be zoek gebracht aan de kaden, een wandeling door de stad gemaakt, een speciale bioscoop voorstelling bijgewoond en een bezoek aan den dierentuin met het sedert korten tijd ingericht fraaie aquarium gebracht. Dat de kinderen, van wie velen een ritje te paard, per olifant, per kameel of bokkenwagen maaktéh, zich uitstekend amuseerden, ligt voor de hand. Het was bij uitstek goed weer, een lekker windje bracht verkoeling in dezen warmen zomerdag. Bij het aankomen des morgens genoot men in de verte het gezicht van het manoeu vreeren met een bestuurbaren luchtballon der genie. Tot ontvanger-griflier van den»Wester- Eede"polder bezuiden St. Pieters is wegens bedanken van den heer mr. P. C. J. Hen- nequin benoemd de heer L. M. Blondeel met 18 van de 24 stemmen. - Donderdag is nog mond- en klauwzeer geconstateerd onder het rundvee in een onder G r o e d e gelegen weide van den heer T. Tol, koopman te Breskens j en te R e- tranchement bij het vee van J. Verkage en J. Bashing. Ook te Sluis is dien dag des namid dags bij den landbouwer J. Adriaansen in den „Bewester-Eede"-polder het mond- en klauwzeer uitgebrokenen eveneens onder het vee van den landbouwer P. -de Feijter in den Sluispolder onder Neuzen. In Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen is men druk bezig met gerstsnijden. Dit werk valt dit jaar wel een paar we ken vroeger dan andere jaren, zoodat het vlastrekken op verre na nog niet is afgeloopen. Voor dit laatste werk komen nu vele handen te kort, omdat talrijke arbeiders, die een zoogenaamden „vasten boer" hebben, voor dezen aan den gerst zijn moeten be ginnen, en dus met bet vlastrekken hebben moeten eindigen. Er zijn toch maar weinig landbouwers, die vlas hebben gezaaid om het zelf te be werken; het grootste deel van het vlasland is verhuurd en veel vlas is te velde verkocht. De Jatho-zaak. Toen de Keulsche predikant Jotho uit de Landskerk werd gezet, werden hem niet dadelijk alle gronden voor die uitspraak meegedeeld. Het gemotiveerde vonnis zou later volgen. Dat is thans geschied. Jatho heeft een schrijven ontvangen van het koninklijk consistorie van de Rijnprovincie, waarin hem als overwegingen van het vonnis van 24 Juni de volgende beschouwingen worden 1. Met betrekking tot de verhouding van God en de wereld leert predikant Jatho: God is de oerkracht, van wie wij niet weten of zij oorspronkelijk blind was en eerst in haar verfijning tot geestelijke kracht in den mensch ziende is geworden, dan of zij als eeuwig verstand en ordenende wijsheid de beweging in het heelal te voorschijn riep. Dergelijke stellingen van predikant Jatho zijn in strijd met de christelijke opvatting van God. 2. Met betrekking tot de leer van Jatho betreffende de openbaring zegt het vonnis o. n.: In afwijking van het christelijke geloof schuift hier een onbeperkt subjectivisme de historische openbaring ter zijde. Ook het christendom moet volgens predikant Jatho door openbaringen van het tegenwoordige verder worden gebracht. 3. Van Jatho's leer over schuld en zc zegt het vonnisEen in de geschiedenis vastgestelde verlossing wordt uitdrukkelijk van de hand gewezen. Daarentegen wordt van zelfverlossing geleerd. Een dergelijke leer laat voor de christelijke leer van ver lossing geen plaats. 4. Van Jatho's leer betreffende den bistorischen Jezus wordt gezegd, tusschen den bistorischen Jezus en den levenden Christus uit de leer van predikant Jatho bestaat geen ander verband, dan dit, dat Jatho zijn leer vastknoopt aan Jezus' woorden. De levende Christus van predikant Jatho is niet de Heer en Heiland van de, christelijke kerk. 5. Stelt het vonnis vast, dat Jatho het persoonlijk voortleven van het individu na den dood ontkent en dientengevolge niet in staat is, aan het graf den troost der christelijke hoop op een eeuwig leven te verkondigen. Zijn godsdienst is uitsluitend een geloof voor deze aarde. Daarmede is predikant Jatho, met datgene wat voor het christelijk geloof ten allen tijde bijbelsche waarhei^ is geweest, in volkomen strijd. Er is opnieuw een predikant beschuldigd van dwaalleer. Het is de Berlijnsche predikant Max Fischer, tegen wien een aanklacht is ingediend bij het consistorie der provincie Brandenburg. Reeds heeft het consistorie hem voor zich gedaagd om zich te verantwoorden over de Paaschpreek, welke hij dit jaar heeft gehouden. Sir Eldor Gorst en Egypte. Sir Eldor Gorst, den overleden Britsche consul-generaal van Egypte, heeft bijna zijn heele loopbaan in het Nijïlund doorgebracht. In 1886 werd hij benoemd tot secretaris van lord Cromer te Kairo. Na hierop in 1890 in Egyptischen dienst te zijn benoemd, werd hem in 1892 als opvolger van Alfred Milner, den post van onder-secretaris van financiën toevertrouwd. Sedert bekleedde hij verschillende gewichtige ambten te Kaïro, totdat hij in 1904 geroepen werd tot eene hooge betrekking bij het department van buitenlandsche zaken en in 1907 werd hij benoemd tot opvolger van zijn vroegeren chef. Hij verschilde echter met deze aanzien lijk in politiek inzicht. In tegenstelling met zijn voorganger, die hoezeer ook mede gevoelende met het volk dat aan zijn lei ding was toevertrouwd, van oordeel was, dat eene straffe hand van noode was, achtte sir Eldon Gorst het oogenblik gekomen, om aan Egypte eene grootere mate van zelfbe stuur toe te kennen. Zijn ideaal was een Egyptisch ministerie, dat niet optrad naar Engelsche voorschriften, maar door Enge land geraden. In het laatste verslag, dat door hem be treffende den stand van zaken in Egypte werd uitgebracht, moest hij erkennen te heb ben gefaald. De moord op den door hem als eersten minister aangewezen Boetros- pasja, een Kopt, het onloochenbare feit, dat zoowel de onverzoenlijke Egyptische natio nalisten als hun tegenstanders slechts een bewijs van zwakheid in zijn verzoenende politiek zagen, dit alles deed hem inzien, dat hij zich had vergist. Toch kon en wilde hij niet toegeven aan den wensch van hen, die na den moord op Boetros-pasja aandrongen op een strenge politiek. Donderdag had te Carnarvon op het kasteel de investituur van den Prins van Wales plaats. Het was heerlijk zonnig weer. De eerste stoet, die van den Prins, kwam te één uur op het kasteel aan. Later arri veerde de stoet van den Koning en de Koningin. Beide werden door het publiek in en buiten het kasteel zeer enthousiast ontvangen. De menigte zong herhaaldelijk het volkslied en telkens juichte men„God zegene den Koning, God zegene den Prins Een schitterende stoet edelen, in middel- eeuwsche kleederdracht, met den Prins in hun midden, ging, nadat deze was opont boden, naar het paviljoen, waar de Koning den Prins, die geknield voor hem lag, be giftigde met den purperen mantel, het zwaard, het koninklijk hoofdsieraad en den scepter. Hierop volgde een korte godsdienstoefe ning, die geleid werd door den bisschop van St. Asaph. Het zingen van het beroemde Welsche koor, waarvan de dames-leden haar zonderlinge "Welsche costuums droegen, was buitengewoon mooi. Na dezen plechtigen dienst vertoonde de Prins zich aan de menigte, die buiten het kasteel was saamgestroomd, op drie ver schillende plaatsen. De geestdrift van het volk, toen het zijn nieuwen Prins zag, scheen geen einde te nemën. De geheele plechtigheid duurde omstreeks twee uur, en gaf onvergetelijke oogenblik- ken te genieten, hoewel ze zoo geheel ver schillend was van de Kroningsplechtigheid. De indrukwekkendste oogenblikken gaf de investituur zelf, en de wandeling van den Prins, tusschen den Koning en de Koningin, naar den kasteeltoren, waar hij aan het volk werd voorgesteld. Op de binnenplaats van het oude kasteel waar de Koning den Prins de teekenen zijner nieuwe waardigheid aanbood, waren aanwezig alle mayors uit Wales en 8000 andere gasten uit alle klassen van het vor stendom. Minister Lloyd George, zelf, Welshman, nam een belangrijk aandeel in de ontvangst der Koninklijke familie, als „constable of Carnavon Castle." De menigte rondom het kasteel wordt op honderdduizend personen geschat, uit alle "en van Wales saamgestroomd. - In hot Hoogerhuis is de beraadslaging over de artikelen der Parliament-Bill ten einde gebracht. De derde lezing zal den 20en Juli worden gehouden en dan zal de wet, met de verschillende belangrijke wijzi gingen, door de Peers aangebracht, den 24 Jnli naar het Lagerhuis teruggezonden worden. Verwacht wordt, dat Asquith zal voorstellen de aangebrachte amendementen en bloc te verwerpen. Bij de behandeling van de samen stelling van den Mecklenburgschen landdag is door de Ridderschap besloten vast te houden aan de samenstelling uit drie nage noeg gelijke deelen. De derde groep bestaat voor de eene helft uit vertegenwoordigers der domeingronden. Het algemeen kies recht is uitgesloten. Tegenstand van één der groepen is vol doende om voorgestelde veranderingen in de grondwet en in de adminstratieve over- heidsrechten der ridderschap te verwerpen. De Landschaps-landdag is ontbindbaar en behoudt het budgetrecht. Donderdagnacht heeft de Panther" zonder de gebruikelijke formaliteiten in acht te nemen van Teneriffe zee gekozen met onbekende bestemming. Men beweert dat het shbip naar het vaderland terugkeerde. landbouw en veeteelt in Zeeland", om sub sidie voor het geven van cursussen in zui velbereiding, huishoudkunde, knippen en ver stellen van kleedingstukkcn enz. Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van heden, Vrijdag, morgen to 10 uren. (Slot) Voor het begin zie men fiet tweede blad. Voorzitter de heer mr. H. J. Dijckmeester, Commissaris der Koningin. Tegenwoordig 38 leden en de griffier. Afwezig de heeren De Veer, Noordijke en Bolle mot kennisgeving. Aan de orde is de bespreking van de toe lating der Belgische jongelui op de „De Ruyterschool". Den heer Gerlach deed het ontzaglijk veel genoegen dat do Belgenkwestie staat te wor den opgelost. Ook over onze Zuider gren zen wordt deze kwestie met belangstelling gevolgd. Het kon niet ander3 dan teleurstel ling der Belgische ingezetenen van Vlissin- gen veroorzaken toon zij bemerkten dat hun zoons niet de school konden bezoeken. Jammer genoeg wordt de goede indruk van het adres van het bestuur der school bedorven door den slotzin, dat het van „twee kwaden het beste meende te moeten kiezen. Spreker hoopte dat die zin in de haast uit de pen is gevloeid, daar er hier geen twee kwade zijn, maar de vervulling van een on miskenbaar recht der Belgen. De heer Van de Putte vindt het alleszins wenschelijfc de subsidie onmiddelijk te doen ingaan 1 Januari 1912. Spreker wijst op de hoogere salarissen elders, en stelt voor het volledige subsidie te doen ingaan op genoem den datum. De heer Blum deelt mee dat Ged. Staten tot hun voorstel zijn gekomen omdat ze niet zeer ingenomen waren met de regeling der salarissen. Ged. Staten meenden dat wanneer de verhooging in twee termijnen wordt geven, het bestuur gelegenheid krijgt die zaak beter te regelen. Wil de vergadering hot amendement aannemen, dan vinden Ged. Sta ten het ook goed. De heer Fruytier wijst er op dat het be stuur zelf zich blijkens zijn adres vereenigt met het concept-besluit van Ged. Staten, daar het voorstelt aan dat besluit de voorwaarde betreffende het vergelijkend examen te binden. Wanneer het bestuur zich vereenigt met dat denkbeeld, is het amendement-Van de Putte overbodig. Het amendement-Van de Putte wordt met 22 tegen 17 stemmen aangenomen. Daarna wordt het geheele besluit in stem ming gebracht en zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Cursussen in zuivelbe reiding, huishoudkunde e nz. Ged. Staten stellen voor afwijzend te be schikken op het verzoek van het dagelijksch bestuur der „Maatschappij tot bevordering van Blijkens het algemeen verslag men zich in eene afdceling algemeen met het voorstel en werden geen discussies gehouden In de heide andero afdeelingen werd het voorstel bestreden en werd het tegenover de meening van Ged. Staten, dat dit onderwijs niet zou liggen binnen het terrein, waarvoor subsidie uit de Provinciale kas kan worden verleend, betoogd, dat een groot belang voor het platteland met deze cursussen zou wor den gediend en dat niet alleen de Regeermg hare medewerking en financieelen steun voor dit onderwijs verleent, doch dat reeds moer Provinciën ons gewest zijn voorgegaan met het beschikbaar stellen van gelden voor dit doel. In een dezer afdoelingen betreurde een lid, dat het voorstel van Ged. Staten op deze aanvrage in afwijzenden zin was gedaan. Hij meende, dat do onvolledige toelichting in het adre3 daarvan oorzaak was, omdat daaruit niot valt op te maken, welke onderwerpen in die cursussen zullen worden behandeld. Hij wees op België, waar dit onderwijs bij zonder Jfloeit en hoog gewaardeerd wordt, terwijl reeds in meerdere landen het onder wijs aan meisjes en vrouwen, als hier wordt bedoeld, met succes wordt gegeven. Hij deelde nog mede, dat de door de Zeeuwsche Land- bouw-Mantschappij gegeven wordende cursus sen worden gevolgd te Oostborg door 28 en te Groed© door 22 leerlingen en dat beide cur sussen twee zomerhalfjaren zullen duren, ter wijl ieder halfjaar 172 lesuren worden ge geven. Het resultaat der in deze afdeeling ge houden stemming was, dat 7 leden zich vóór het voorstel van Ged. Staten verklaarden, 3 daartegen, .terwijl 3 leden zich hunne stem wenschten voor te behouden. In de andere afdeeling wees een lid er op dat de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt eene onderwijzeres hare opleiding doen ontvangen aan eene landbouwschool voor meisjes ju België, aan wie thans reeds het geven van onderwijs aan twee cursussen voor meisjes is opgedragen en die de Maatschappij door toekenning eener vaste jaarwedde aan zich wonscht tc verbinden, om haar gedu rende den winter propaganda-voordraebten in alle deelen van Zeeland te doen houden, ten eindo het onderwijs aan vrouwen en meisjes meer populair te maken. Daarvoor moet haar eeu vast© jaarwedde worden toegekend, waar voor het Rijk reeds eene subsidie van f 500 heeft verleend en de Provinciale subsidie gebruikt zal worden. Hij zou het daarom ern stig betreuren, indien het voorstel van Ged. Staten werd aangenomen. In deze afdeeling waren eenige leden, die minder bezwaar zouden hebben deze subsidie te verleenen, indien alleen onderwijs in zui velbereiding werd gegeven, omdat men onder richt in huishoudkunde, koken enz. elders kan ontvangen. Nog een ander lid vreesde, dat gubsidieering van zoodanige cursussen al spoedig aanlei ding zoude kunnen geven tot nieuwe aanvra gen op ander gebied en wenschte daarom geen precedent te stellen. Nog werd de opmerking gemaakt, of de sub sidie niet vervangen kon worden door bedra gen van haar, die onderwijs ontvangen, waar op geantwoord werd, dat die bijdrage bepaald was op f 2.50 per leerling met vrijstelling van mindergegoeden en dat deze bijdrage hoog noodig zou zijn voor do bestrijding van den aankoop van leermiddelen. In deze afdeeling waren zeven leden vóór het voorstel van Ged. Staten en verklaarden zes zich daartegen, terwjjl een lid zich zij no stem wenschte voor te behouden. Ged. Staten vinden in dit verslag geen aanleiding, om wijziging te brengen in hun voorstel. De heer Maarlevelt is door het algemeen verslag overtuigd van het groote nut van deze zaak. Hy wijst op de vakken van onderwijs op deze cursussen gegeven. Waar zooveel voor de jongens wordt gedaan, dient men ook iets te doen voor de meisjes. Bij een ontwikkelden boer boort een ontwikkelde boerin. Waar nu het buitenland en andere provin cies voorgaanbehoort het verzoek te worden ingewilligd. De heer Hombach zoekt evenals de vorige spreker de reden voor do afwijzing van hot verzoek in de nuchterheid van hot adres, dat met weergeeft wat met deze cur sussen bedoeld wordt. Men heeft hier niet te doem met wandelende landbouwcursussen, maar met het stichten van werkelijke scholen in landhuishoudkunde. Door dergelijke scholen wordt de positie der boerin in het maatschappelijk Ieveu ver hoogd. Haar wordt geleerd de stoffelijke be langen beter to waardceren, do voedingswaarde

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1