MIDDELBEMHECOURAST. Vrijdag 14 Juli. H.° 164. 1S4< Jaargang. 1911. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prigs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen m oederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor bet eerstvolgende nummer moeten des middags vóór éón umr aan het bureau bezorgd zijn. w AdvertentiSn 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regeL Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE IiA MAK Az., N.Z. Voorburgwal »G6, Amsterdam. Middelburg 13 Juli. SPROKKELINGEN. Voor de herstemmingen te Middelburg ien te Yljssingen op Dinsdag 18 Juli a. bevelen wij voor Middelburg en voor Vlissin gen de volgende heeren aan: Middelburg. Derde district. mr J. Adriaanse. Vliasingen. Eerste district. M. Geelhoed, en A. Sta verman, beide aftredend. Tweede district. <3. A. Kalbfleiech, aftredend, J. J. Krgger en J. G. Meijer. Derde district. J. <5. van Niftrik. De Staten van Groningen hebben tot lid van de Eerste Kamer gekozen den heer J. B. Westerdijk, lid van Gedeputeerde Staten van dat gewest. Neemt hij de benoeming aan en dat zal hij ongetwijfeld dan doet met hem de eerste vrijzinnig-democraat zijn intrede in de Eerste Kamermerkt „Land en Volk" op. De heer Westerdijk is jaren lang voor zitter geweest van de Centrale Vrijzinnig- democratische Kiesvereeniging in het district Appingedam. Op landbouwgebied is hij een hoogst bekwaam man, die in verschillende comité's zeer op den voorgrond trad. Zoo is hij voorzitter van de Groninger Maatschappij voor landbouw en nijverheid, terwijl hij zitting heelt in den Groninger Landbouw- bond en de Koninklijke Landbouw-ver- eeniging, waarvan Prins Hendrik voor zitter is. Den uitslag van de stemmingen voor den raad te Amsterdam noemt het „Handelsblad" voor de libe ralen zeer onbevredigend en teleurstellend. Slechts één der candidaten, mr. Asscher, is bij eerste stemming gekozen. Met goeden kans komt in herstemming het tweede af tredende liberale raadslid, de heer Jacobus Polak, terwijl ook goede kans bestaat, dat in plaats van het afgetreden liberale lid Kehrer, die zich niet herkiesbaar stelde, de liberale mr. Pleyte bij herstemming gekozen zal worden. Een zetelverlies zal er dus wel niet zijn, vooral daar ook de mogelijkheid bestaat dat de heer Hendrix bij herstemming zal afval len tegenover den heer Van Os waar door de liberalen feitelijk een zetel zouden winnen. Doch wanneer men het aantal stemmen, op de liberalen in 1909 uitge bracht, vergelijkt met het aantal stemmen in 1911 uitgebracht, moet men wel de gevolgtrekking maken, dat bij de liberalen al zeer weinig geestdrift voor deze verkie zingen heerschte. Met de vrijzinnig democraten is het even min zeer goed afgeloopen. Hun candidaten in de districten H, V en VI zijn dadelijk afgevallen, waardoor de zetel, door mr. Z. v. d. Bergh ingenomen, aan een antirevo lutionair of een sociaal-democraat zal ver wallen. In district VIII komen echter hun beide eandidaten, de heeren Nolting en Abrahams, in herstemming tegenover de heeren Harmsen en van der Aa. „Het Volk" juicht natuurlijk en met reden. De anti-revolutionnaire „Rotterdammer' uit de volgende klacht: Als we aan Amsterdam denken wordt het ons droef te moede. De dagen zijn niet verre meer dat een radicaal-socialistisch bewind de teugels in handen zal hebben. Negen sociaal-democraten hebben reeds zitting in den Raad. Naast deze negen komen er na den uit" slag van gisteren nog vijf in herstemming, met voor een overgroot deel wel naar alle berekening goede kansen. Voegt daarbij nog het aantal vrijzinnig democraten dat in de Amsterdamsche ge meentepolitiek met de sociaal democraten gemeenlijk broederlijk optrekt en men voelt dat rood aanmerkelijk sterker is gekleurd. De vrijzinnige kiesvereeniging „Vooruit gang" heeft daaraan voornamelijk het hare bijgedragen. Onder de leuzeWeg met Mr De Vries, levert zij Amsterdam aan het socialistisch regime over. Zij zelve wordt plat gedrukt. Gehavend kwam het liberalisme uit den strijd. KORTE MEDEDEELINGEN VERGADERINGEN. In de jaarlijksche algemeene verp van de Vereeniging van Muziek-Onderwij- zers en Onderwijzeressen, te Groningen ge houden, werd een voorstel van het Hoofd bestuur tot uitbreiding der examens der Vereeniging door instelling van een examen voor muziek-criticus met algemeene stem- De vereischten bij de aanmelding voor de examens voor muziekonderwijzer(es) zijn «enigszins gewijzigd. In het vervolg wordt verlangd, dat de candidaten een voldoende algemeene en school-ontwikkeling moeten hebben bereikt, te beoordeelen naar de wijze van uitdrukken bij het geheele mondelinge en schriftelijke onderzoek. Uit het jaarverslag van den Neder land- schen Aannemersbond, op de vergadering te Apeldoorn uitgebracht, bleek, dat het leden tal 1190 bedroeg. De Zeeuwsche Aannemersbond beeft be sloten zich onder een nog nader vast te stellen vorm. aan te sluiten bij genoemden Bond. Het aantal leden van de Risico Vereeni ging bedroeg op 31 Dec. 539. Het verze- keringsplicbtig loon der gedurende 1910 aangesloten leden bedroeg f 7.095.000 tegen f 5.708.662 gedurende 1909. Eenzelfde ver houding vindt men terug met betrekking tot de ongevallenfrequentie2028 ongeval len gedurende 1910 tegen 1616 in 1909. Het aantal ernstige ongevallen in 1910 was echter kleiner dan in 1909. BENOEMINGEN, EN2», Dij kon. besluit is benoemd tot directeur van de bijzondere strafgevangenis voor mannen te 's Graven- hage, W. Gijse Weenink, thans directeur van de Rijkswerkinrichting voor vrouwen te Leiden zijn benoemd tot directeur van het huis van bewaring te Heerenveen, L. Berkhout, thans commies lsten rang bij de Rijkswerk inrichting te Leiden en tot directeur van het huis van bewaring te Almelo, F. N. Leddy, thans commies lsten rang bij de strafgevangenis te Breda is aan J. G. van Beverwijk op verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris te Sckijndelen is bevorderd tot hoofdcommies der tele graphic, T. L. C. Baarslag, thans commies der telegrapliie 1ste ld. De commissie ter voorbereiding van de aanwijzing van candidaten voor den consu- lairen dienst brengt ter kennis van belang hebbenden, dat 5 jongelieden kunnen worden aangewezen als candidaten voor den consu- lairen dienst naar do bepalingen van het consulair reglement van 11 Maart 1911. Men zie voor bijzonderheden de „St. Ct." no. 162. Uit Stad 8i Pi'oviacls. De afdeeling Middelburg der S. D. A. P. besloot de candidatuur van den heer mr J. Adriaanse in het derde district alhier te steunen en den kiezers drin gend aan te bevelen. De rooster van spreekbeurten van het «Natuurkundig Gezelschap" alhier in het volgend seizoen is als volgt samengesteld Professor Bolkover de herkomst der bevolking van Nederland, in 't bijzonder van Zeeland. F. A. Steensma: de tegenwoordige stand van het kankervraagstuk. Prof. Straubvier stereoscoopplaatjes. Dr. Holwerdade Romeinsche vlootvesting op Arentsburgb en de beteekenis van het Nehalennia Heiligdom te Domburg. Prof. v. ItallieEnzymen. Prof. Küenen Radioactieve verschijnselen (met proeven). In het reglement is de bepaling opge nomen, dat inwonende kinderen boven de 20 jaar van gewone leden (contr. f 3) bui tengewoon lid kunnen worden (contr. f 1). Er waren heden heel wat vreemdelingen in onze gemeente. De restauraties in den omtrek van de Markt en ook in de Lange Delft viel daardoor een druk bezoek ten deel. Menig boerinnetje werd door een foto toestel vereeuwigd, en naar alle zijden zal dan ook, deze Walchersche reclame weer worden meegenomen. Vooral de Vlissingsche trams brachten 's namiddags te half een een groot aantal vreemdelingen naar hot Marktplein, rneeren- deels reeds per stoomboot «Walcheren" hedenmorgen van Oostende en Zeebrugge naar Vlissingen gebracht. Uit Vlissingen. Op 18 Juli a. s. zal de proeftocht ge houden worden met het aan de werf der Koninklijke Maatschappij „De Schelde" al hier gebouwde Gouvernements stoomschip „Zwaluw" Op de uitbreidingsterreinen ten Oosten der Fabrieken voor de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" wordt thans het eerste gedeelte van een Montagehal opge richt. De breedte zal 33 M. zijn. Deze werk plaats zal voorzien worden van electrische drijfkracht voor de kranen. - De „St. Crt." No. 162 bevat de sta tuten ven de Vereeniging: „Christelijke Nationale Werkmansbond afd. Oost en West Soubburg" te Oost en WestSouburg. Doel der vereeniging is het aankweeken van liefde voor het Evangelie en de Ned. Herv. Kerk, voor vaderland en vorstenhuis. Dezelfde „St. Crt." bevat de statuten der „Maria-Vereeniging totbestrijding van drank misbruik" te Z i e r i k z e e. Zij stelt zich ten doel de bestrijding van het alcoholisme, dat bet stoffelijk en zedelijk welzijn van het volk in alle rangen en standen ondermijnt.] - De bemanning, die gedurende een tiental dagen te Westkapelle gekam peerd waren en de kustwacht vormden bij de gehouden vlootmanoeuvres, is Dinsdag vertrokken. Enkele der inwoners, die 's avonds zich lar den dijk begaven, in de hoop een mogelijke landing van den vijand te kunnen aanschouwen, kregen al niet veel meer te zien dan het over en weer seinen van een dicht onder of ver van de kust zich bevin dend ooglogsscbip met den steenen toren, waarbij een paar malen den steenen kolossus in bet volle „zoeklicht" gezet werd. Ook over dag verschenen oorlogsschepen of tor pedobooten voor de kust, waarbij men seinen met vlaggen kon waarnemen. Een 14-jarig jongetje uit A r n e m u i- den zekere Van de K., die zich Dinsdag naar zijn werk, de steenbakkerij op den Nieuwlandsehen weg begaf, werd daar aan gekomen plotseling onwel. Naar huis gebracht is hij 's avonds overleden. Benoemd is tot directeur van de straf gevangenis te Goes de heer C. A. van Beugen thans dieeteur van het huis van bewaring te Almelo. Men deelt ons mede Bij akte, op 10 Juli j.l. voor notaris Van der Moer te Terneuzen verleden, is op gericht „PAssociation coöpórative Zólan- daise de carbonisation", gevestigd te Ter Neuzen door1. „la Soeiétó Anonyme Me- tallurgique de Semelle-Maubeuge te Longwy- Bus" (Frankrijk). 2. „la Société Anonyme des Accièries de Longwy", gevestigd te Mont Saint Martin (Frankrijk), 3. „la Soeiétó Anonyme des Laminoirs, fiauts-Fourneaux, Forges, Fonderies et Usines de la Providence", ge vestigd te Marchienne au Pont (België). 4. „la Société des Hauts-Fourneaux de Saul- nes Mare Roty et Cie'\, gevestigd te Saulnes. 5. „Société des Hauts-Fourneaux de Longwy et la Sauvage F. de Saintignon et Cie." te Longwy (Frankrijk.) De vereeniging stelt zich ten doel het stichten van cokes-ovens bij Sluiskil, Ter Neuzen. Met de werkzaamheden zal thans ten spoedigste worden begonnen. Tot hoofd- en algemeen Directeur is be noemd de heer T. DochainDefeite Couil- let, terwijl zullen optreden als Ingénieur- directeur de heer De Coster van Brussel en als chef-comptabel de heer H. J. Etienne van Antwerpen. Beide laatstgenoemden verblijven reeds te 'Sluiskil. De beer G. Kaan te Neuzen is gekozen tot bestuurslid van de Vereeni ging van beambten in dienst bij de Rijks waterstaat «Eendracht." Tijdens de kermis op de wijk Oude Burgsche Sluis werd Maandag bij een ge vecht een bewoner van een woonwagen door een messteek in den rug levensgevaarlijk verwond. Daar hij met de Belgische justi tie nog had af te rekenen vluchtte hij op Hollandscli grondgebied waar hij door den aanwezigen veldwachter van bier voorloo- pig verbonden werd. De dader, eveneens een kermisreiziger, was in de richting Zuid- dorpe gevlucht. Deze werd den volgenden dag door de marechausse van hier opge spoord en gehoord, waarbij hij volledig bekende. Na een gunstige verklaring van den dokter omtrent den toestand van den gewonde werd hij vrijgelaten. Procesverbaal is opgemaakt, wat door de Belgische Justitie zal behan deld worden daar het feit in België gepleegd is en de dader een Belg is. „Ter N. Crt." De spoorwegonderneming „Mechelen Neuzen" ontving over de maand Februari 1911 f 85.391 tegen f 68.416.50 over de zelfde maand in 1910. Van af 1 Januari tot en met ultiino Februari 1911 werd ont vangen f 163.089.33 tegen f 145.951.40 over dat tijdvak in 1910. De ontvangsten per dagkilometer bedroegen over dat tijdvak in 1911 f 40.65 en in 1910 f 36.38. Het Zomerfeest van de Christelijke Jongelingsvereenigingen, aangesloten bij bet „Ned. Jongelingsverbond", werd dit jaar te Oostburg gehouden en werd ditmaal begunstigd door het schoonste weder. Aan het feest, waartoe het christelijk muziek gezelschap van Cadzand en de chr. zang- vereenigingen van Cadzand en Breskens medewerking verleenden, viel een vrij druk bezoek ten deel van personen van allerlei richting. Door een achttal sprekers werd het woord gevoerdde ten gehoore gebrachte muziek- en zangstukken verwierven veel bijval. In de week van 5 tot en met 11 Juli kwamen in Zeeland 9 gevallen van be smettelijke ziekten voor, nl. een geval van typhus en febris typhoidea te Tbolen, een geval van roodvonk te Oud-Vosmeer, en zeven gevallen van diphtheritis nl. twee te Goes, een te Kattendijke, drie te Kloetinge en een te Middelburg. Stemmingen Read. Graauw. Van de 308 kiezers brachten er 156 geldige stemmen uit, en wel op de heeren HAubroeck aftr. 66, J. J. Bouwens Jz. 42, E. Buysrogge 45, F. Francken 42, A. A. d'Haens 51 en G. Verstraaten aftr. 76 stemmen. Tusschen die zes personen moet voor drie leden eene herstemming plaats hebben. Zuidzande: Herkozen zijn de aftre dende leden J. Pb. Salomé (weth.) en J. F. Geluken in de plaats van den heer Adr. Luteijn, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer Iz. Luteijn Adrz. LANDBOUW. - Bij den landbouwer Jac. Simonse te Koudekerke is onder jong vee in de weide het mond- en klauwzeer uitgebroken. Dezelfde ziekte is geconstateerd bij het vee der landbouwers A. B. Ooteghem en P. Verhage, beide onder Groede wo nende. Kerknieuws. De heer G. J. Koldewijn, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Goudswaard heeft de toezegging van beroep Jnaar de Ned. Herv. gemeente te Domburg aan genomen. Woensdagmiddag werd te Stave- nisse bet nieuwe kerkgebouw der Ned. Hervormde gemeente plechtig ingewijd. Een groote schare was van elders opgeko men om dit bij te wonen. Onder de aanwezi gen merkte men o. a. op de ambachtsheer- Bjke familie Van der Lek de Clercq, die dit gebouw geschonken heeft, vertegenwoordi gers van het Prov. kerkbestuur, van het Prov. Coll. van toezicht en van het class, bestuur, den gewezen consulent, ds Van der Linde, den vorigen predikant ds Steijnz en eenige ringbroeders. De predikant ds. Kam steeg hield een kernachtige toespraak tot de milde schenkers, (ook de familie Brood manSerier), de vertegenwoordigers, den architect, den aannemer, den opzichter en de werklieden. Hij sprak naar aanleiding van „1 Kon. 8 vers 29a": „Dat uwe oogen open zijn over dit huis bij dag en bij nacht." Na hem sprak ds Steijnz uit Goes, den vorigen predikant, naar aanleiding van de woorden „Godsgebouw zijt Gij". Vervolgens voerden nog het woord de vertegenwoordigers van bovengenoemde col leges, waarna ds Kamsteeg, na een woord van dank aan de sprekers, de inwijding van dit wezenlijk mooie gebouw met dank zegging sloot. De heer J. N. Pattist, candidaat te IJ z e n d ij k e, hoopt Zondag a. s. zijne in trede te doen in de Ned. Herv. Kerk, na des morgens bevestigd te zijn door ds. Carsjens v In de jaarvergadering van het Neder- landsch Zendinggenootschap werden tot leden van het hoofdbestuur herkozen de heeren G. F. Haspels te Rotterdam dr. L. Heldring te Amsterdam; dr. J. R.Jordens te Zwolle prof. dr. P. J. Muller te 's-Gravenhage J. Gouverneur te Zierikzeeen gekozen de heer C. J. van Paassen te Haarlem. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de uitgaven f 139.849.78 hadden bedragen en de inkom sten f 125.012.22 Vu zoodat het tekort f 14.837.55'/, bedroeg. Door de bemoeiingen van den zendingsdirecteur werd dit tekort gedekt door speciale giften. Onderwijs. Bij de aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen gehouden examens verwierf, behalve de reeds in de tweede editie van ons vorig nommer gemelde G. M. J. Ko- man te Wolfaartsdijk en J. C. Stein te Sluis, F. G. J E. Tobi te Wageningen het ge tuigschrift driejarigen cursus. Met 1 September 1911 zal aan de R. H. B. S. te Utrecht de betrekking te ver vullen zijn van Jeeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde. Het getal wekelijks te geven lesuren be draagt 20. Aan H. D. S. Hasselman te Utrecht is op verzoek eervol ontslag verleend als Rijkslandbouwleeraar. -Het mondeling gedeelte van de akte examens middelbaar onderwijs in teekenen en boetseeren zal dit jaar worden afgenomen wat betreft de examens ter verkrijging van de akte Me en van de akte Mvoor zoover die in het openbaar worden gehou den te Rotterdam, in het gebouw van de Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen, G'oolvest no. 92 en zal aanvangen voor de akte M<? op 20 Juli en eindigen op 23 Juli a. s. en voor de akte Mop 17 Juli en eindigen op 19 Juli a. s., telkens van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur. Rechtszaken. Den lsten Mei overleed in het armhuis te Workum, onder vreemde omstandigheden, de 57-jarige IJnto Haringa, verpleegde aldaar. Hij werd des avonds 9 uur in een berg hok, waarin hij opgesloten was, dood ge vonden, voorover liggende met het hoofd op zijde. Wegens een overtreding was hij den avond te voren op last van den vader van hot ge sticht en met goedkeuring van den president armvoogd, opgeslotenhet was een donker hok 1.95 M. lang, 1.85 M. breed en 2.30M. hoog. Naar getuigen verklaarden, bad. hij se dert den vorigen avond 7 h 9 uur geen eten gehad. Volgens de deskundigen is de verpleegde overleden aan verstikking als een gevolg vod die opsluiting, het niet gebruiken van voedsel, zijn ouderdom enz. Naar het oordeel van een der deskundigen zou H. niet overleden zijn, wanneer hij niet in het hok was opgesloten Als beklaagden hebben in deze zaak voor de rechtbank te Leeuwarden terechtgestaan' Jan A. v. d. P., oud 55 jaar vader in be doeld armhuis en Feike B., 58 jaar, slager en presfldent-armvoogd. De rechtbank heeft hen schuldig verklaard aan hot in vereeniging veroorzaken van den dood door schuld, en ieder veroordeeld totj 7 dagen hechtenis. De eisch was voor ieder 3 maanden gevan genisstraf. Letteren en Kunst. - Te Stavenhagen is een Reuter-gedenk- teeken onthuld door den groothertog van Mecklenburg, die met zijn gemalin op de markt was verschenen. Ook de regent van Bronswijk en prins Hendrik woonden de plechtigheid bij.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1