MIDDELBFRGSCHE (01 RAIT. H." 463. 1911. Donderdag 13 Juli. Middelburg 12 Jnli. BUITENLAND. 134' Jaargang. Deze courant versehijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan bet bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön it 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA BAB Az., K.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. !3g deze couraflt behoort een De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de gebruikelijke plaats. SPROKKELINGEN. Voor de herstemmingen te Middelburg Qa te V1 i s s i n g e n op Dinsdag 18 Juli a. bevelen wij voor Middelburg en voor Vlissin- Middelburg. Derde district, mr J. Adriaanse. Vlissingen. Eerste district, M. Geelhoed, en A. Staverman, beide aftredend. Tweede district. 6. A. Kalbfleisch, aftredend, J. J. Krijger en J. G. Meijer. Derde district. J. G. van Niftrik. Naar aanleiding van het schieten te Amsterdam in den nacht van Zaterdag Op Zondag, in hot Zeedijk-kwartier, waar rel letjes plaats hadden, maakte het „Hbld.' o.a. de volgendo opmerking Mag hier niet gesproken worden van een onthutsend gebrek aan oordeel Wij geloo- iven nog, dat het optreden van de militairen op de eilanden noodzakelijk was voor de handhaving der ordewij zijn overtuigd dat meer bloedvergieten voorkomen is door het Oogenhlikkelijk krachtig ingrijpen in de heerschende anarchie. Doch het is zoo wen- Bchelijk dat niet alleen wij, maar de meer derheid van het volk dit begrijpt en inziet. Dat had alleen bereikt kunnen worden jn- dien na dat noodzakelijke harde optreden «lk onnoodig gewelddadig optreden van mi litairen voorkomen ware geworden. Wij heb ben over den sabelslag, door een officier aan «en dreigend en scheldend opdringend bur ger toegediend, niets gezegd. Er zijn ver zachtende omstandigheden aan te nemen voor een officier die tegenover zulk een bur ger die zelfbeheersching verliest, die een po liticman en deze officier was toen politie man nu eenmaal bezitten moet. Maar wij hebben niets gezegd, in de overtuiging dat door dit geval de autoriteiten zouden inzien dat militairen zoo min mogelijk politiedienst mogen doem, omdat zjj de geschiktheid en bekwaamheid daartoe missen. Maar terstond daarop komt het bericht ▼an de wilde fusillade van een viertal onbe heerde militairen pp den Zeedijk. Het is steeds moeilijk een oordeel te vellen over de juiste oorzaken van een conflict als thans plaats had. Maar het ligt er dik op, dat hier de vier menschen, die eerst grapjes maken met Zeedijk-juffrouwen en daarna ver plicht zijn de juffrouwen handtastelijk tot door- loopen aan te manen, niet het meest opper vlakkig begrip hadden van him plicht als handhavers van orde en plaatsvervangende politiebeambten. Doch wij denken er niet aan, dien menschen daarvan een verwijt te maken. Ons verwijt treft slechts him, die vier jon ge soldaten met geladen geweren aldus door den Zeedijk laten trekken. Voortaan zullen geen militairen meer zon der politieagenten patrouilleeren. Dat is een bevredigend bericht, daar het toont, dat de autoriteiten het gevaar van dergelijke soldaten- patrouilles inzien. Doch wig meenen dat nog |een stapje verder zou kunnen worden gegaan en zou kunnen worden vastgesteld dat solda- tenpatrouilles werden afgeschaft en de sol daten slechts werden gebruikt voor bewakings- aviascherij verkeert vaar, be(weert de „Vis- Met het slot van deze beschouwing kunnen wij ons wel vereenigen, maar minder met het begin, dat ons, waar geschreven wordt over ianarchie, overdreven voorkomt. En bovendien de Vergoelijking van den officier, die een sabelhouw gaf en boos werd omdat burgers zeiden„de soldaten lezen in den Bijbel" komc ons zeer bedenkelijk voor. De Zuiderzi in (ernstig g scherjj courant". •*-*- Nog erger zelfs, die visscherij wordt ten gronde gericht door het kon. besluit van 26 Juni. Daarom verscheen het blad in een rouw rand. Zijn redactie zet uiteen, wat er in die bepalingen zoo verderfelijk is voor de Zuider- zeevisscherij. Dit is voornamelijk dat op ha ring spiering en ansjovis, de vischsoorten der Zuiderzee, geen maar wordt ingesteld, het geen beteekent, dat men vrij haring, spiering en ansjovis als eendenvoer mag gebruiken, m. a. w. dat men de Zuiderzee mag doodvis- schen. „Men zegge niet, dat dit overdreven is. De kuilvisscherij zal schrikbarend toenemen en zat de eenige nog loonendo visscherij zijn, misschien nog 2 A 3 garen. Dan is deze vis scherij óók gedaan." In scherpe woorden wordt dan aan de leden van den Zuiderzeevisscherijraad, die allen met name worden genoemd, hunne houding verwe ten: „Waarom hebt gij allen de belangen der Zuiderzeevisscherg zoo slecht gediend, waar om uwe kameraden zóó teleurgesteld? Wan neer gij mannen zijt, neemt dan. onmiddellijk uw ontslag. Zet uw autoriteit tegenover die van de inspectie. Zonder visschers geen vis- scherijraad. Er zullen geen visschers gevonden worden in een Raad, welke hun ondergang wil bewerken." 't Schijnt dat gehandeld is tegen het advies der visschers en van den Zuiderzee-vissche- rijraad in. De redactie spoort dan verder do visschers aan tot het beleggen, hoe eerder hoe liever, van een vergadering te Amsterdam, waarop besloten dient ba worden, wat nu ba doen. Het blad publiceert tusschen den tekst der artikelen en berichten een aantal korte aan- teekeningen, uiting gevend aan de teleurstel ling mot den rouw, die de visschers ver vult, o.a.: „Voor of tegen de tarief wet is thans in ons land de leus Een grooter bedrag dan Minister Kolkman denkt te winnen, wordt er jstraks ver speeld, dank zij de nieuwe algemeene maatre gelen van bestuur Ongeveer 5000 huisgezinnen worden broo deloos gemaakt door de thans ingestelde bepa lingen. Zuidexzee-visschars, handelaren, lookers, zo- ters, staat gij dat toe?".... Meerdere Kamerleden vinden blijkens het voorloiopig verslag de kosten der nieuwe vis- scherijwet te hoog. Wat zul Ier. deze leden wel zeggen, wanneer over enkele jaren de geheele Zuiderzee vis scherij verdwenen is?" Naast de zich nu over de Kanaalbrug naar het station loopende rails zal nog een nieuwe lijn worden gelegd, terwijl de tram dan ter linkerzijde van den Prins Hendrik- weg zal loopen. Aan den anderen kant van den weg wordt een nieuwe rijweg gemaakt en de daar staande boomen worden weg- Voor de stroom zullen eenige palen op de brug worden geplaatst, terwijl de geleiding aan beide zijden verbroken kan worden, wanneer de brug wordt opengedraaid. Om het tramverkeer in dien tijd niet t« storen, wordt onder de brug door een lei ding aangebracht, zoodat de stroom onop houdelijk door kau gaan. Dicht bij de sluizen wordt een wissel gemaakt. Binnen enkele maanden hoopt men met een en ander gereed te komen. Tot gemeente-geneesheer te Kortgene is met algemeene stemmen benoemd de heer L. G. Gelderman, thans assistent aan het ziekenhuis te Utrecht. Rit Stad en Proviïicie. Onder leiding van den voorzitter en den secretaris van het Rotterdamsck Chris telijk Vakcomitó is Dinsdagavond alhier een Protestantsch Christelijke Metselaars Vereeniging opgericht. Tot bestuursleden werden gekozen de keeren A. van Dijk, voorzitter, C. Jacobse, secretaris en J. van Wel, penningmeester. Statuten en reglementen werden ontworpen, terwijl een werkloozen- fonds werd opgericht. De secretaris van het Vakcomité wenschte de nieuwe organisatie namens het Comité geluk met deze totstandkoming, terwijl de voorzitter hem dank zeide voor zijn steun en sympathie en de hoop uitsprak dat de vereeniging daar steeds op mag blijven rekenen. - Donderdag a. s. om 7.16 v. m. ver trekt naar de legerplaats bij Harskamp een detachement van het 2e bataljon 3e reg. Inf. te Middelburg, sterk 70 onder officieren en manschappen, onder bevel van den len luitenant H. J. van Lienbeek, tot het houden van schietoefeningen aldaar. Dinsdag is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht A. Z., oud 23 jaar, koopman, wonende te Brugge (Bel- giö), verdacht van diefstal van een rijwiel. Ui. t Vlissin gen. Maandag ontving de directie der elec- trische tram van den minister van water staat toestemming om de lijn van de Keersluis naar het station te doen aan leggen. Thans zal met de werkzaamheden daarvoor spoedig een aanvang worden ge maakt. In de Dinsdag te Hoek gehouden raadszitting werd op verzoek van de Zeeuwsch-Vlaamsche trammaatschappij be sloten de subsidie, die voor tramaanleg ge durende 20 jaar aan het comité voor aan leg van tramwegen is toegezegd, aan ge noemde maatschappij te verleen en van af het tijdstip dat de tram door de gemeente in exploitatie zal komen. In verband met het vervallen der haven te Mauritsfort tengevolge van de bedijkings- werken in het Axelsche gat, en het maken eener nieuwe haven tegen den „De Looze"- polder werden vastgesteld nieuwe veror deningen op het heffen en invorderen van haven- en kaaigelden, in werking tredende op het tijdstip van in gebruikneming der nieuwe haven. Hetzelfde komt voor onder het vee van den landbouwer Krijn Dees in de gemeente Hoek. Ook in Breskens heeft zich een geval van mond- en klauwzeer voorgedaan bij den heer P. J. Lako. Met ingang van 12 Juli is ingetrok ken het verbod vau vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren of varkens uit, naar of binnen den kring Ouwerkerk. Stemmingen Raad. Hulst. Herkozen de heeren F. C. O. M. Hombach met 214 en C. J. Burm met 187 stemmen. Gekozen de heeren P. J. Borm met 242 en J. F. van der Walle met 178 stemmen. Herstemming tusschen de heeren J. E. Tricot met 166, Th. C. Fassaert (aftr.) met 164, J. B. de Boy met 136, J. Ph. C. de Paepe met 132, D. F. van der Heijden met 125 en A. Hangelbroeck met 120 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 406 en het aantal geldige stemmen 347. as van Gent. Herkozen de heer J. V. Oole met 102 stemmen. Van de 230 kiezers leverden 148 geldige biljetten in. de hier evenmin garen te spinnen is als voor de socialisten. De opkomst is allertreurigst geweest. In I kwamen 6001 kiezers op van de 11304. In II 5516 van de 11572. In IH slechts 5343 van de 12514. Dooreengenomen bleef de opkomst alzoo nog beneden de helft. Retranchement. Herkozen de heeren Abr. Risseeuw met 64 en P. Risseeuw met 74 stemmen. Herstemming tusschen de heeren J. Cambier met 45 en I. J. Poissonnier (aftr.) met 59 stemmen. De gememtereUmng werd aangeboden „Z? j"" P' de Kidder Az' op een bedrag in ontvmgeteE van f33.638.741 Het lezers is 140, ,an wie 118 en in uitgaven f32.701.73, goed slot f937.01. In de Dinsdag te Axel gehouden raadszitting was ingekomen een schrijven van het Bestuur der muzielcvereeniging „Concordia" dat het genegen is de muziek tent op de markt in eigendom aan de ge meente af te staan, onder bepaling evenwel, dat de tent steeds twee dagen per week, den Zondag uitgesloten, ter beschikking van de muziekvereeniging blijft, Besloten werd onder deze voorwaarde de muziektent over te nemen. Goedgekeurd werd het bestek en detee- kening tot het inrichten van een winkel huis voor de gasfabriek. De prijs van het gas werd bepaald als volgt: muntgas f 0.09 lichtgas f 0,08; kookgas of industriegas f 0.07 per M". Vastgesteld werd de instructie voor den directeur der gasfabriek; eveneens de ver ordening voor de levering van gas. Sinds eenige dagen is in C a d z a n d eene kustwacht gekampeerd, bestaande uit een tiental personen, waar onder acht matrozen, tot het houden van zeemanoeuvres en oefeningen in het seinen. Deze hadden ook Maandagavond plaats, bij welke gelegenheid tal van inwoners zich naar de duinen begeven hadden om dat schouwspel van nabij te bewonderen. De oefeningen bestonden alleen in het geven van seinen met lichten van onderscheiden kleur. Door ingelanden van de „Sluis aan de Wielingen" zijn, volgens de „Bresk. Crt", de navolgende voordrachten opgemaakt ter voorziening van twee vacatures in dat be stuur vacature-mr. Honnequin de heeren Arthur Bonte, P. Tallven en A. Dhondt, en vacature-Hendrikse de heerenA. P. Tho- maes, Dusarduijn en Cuelenaere. Te IJ z e n d ij k e had Dinsdag de zoon van den brouwer Antheunis het ongeluk bij het openzetten van een kraan een straal heet bier over het lichaam te krijgen. Hij werd deerlijk verbrand en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. LANDBOUW. In de Vrijdag alhier te houden bui tengewone vergadering van het hoofdbestuur der „Zeeuwsche Landbouwmaatschappij komt in behandeling een voorstel van het dagelijksch bestuur om de tentoonstelling, vastgesteld op 6, 7 en 8 Sept. te Middel burg te houden, uit te stellen tot het vol- md jaar. Bij den landbouwer P. Polderman, te int Laurens, dicht bij Grijpskerke, wonende, is het mond- en Idauwzeer gecon stateerd onder de koeien. Ook onder het vee van den landbouwer Jan Poppe te Oostkapelle dnden zich gevallen van die ziekte voor. geldige biljetten inleverden. Te Waterlandkerkje is bij candidaatstelling gekozen verklaard de heer J. B. Sturm, in de plaats van zijn vader, den heer L. B. Sturm, die vertrokken is. IJ z e n d ij k e. Bij de stemming verkreeg de heer Em. van Hijfte niet 234 maar 196 of, volgens andere opgaaf 191 stemmen. Dit was een gevolg van een druk- of schrijffout. Ook in Den Haag moeten heel wat herstemmingen plaats hebben. Daarbij zijn o. a. betrokken de heeren mr. M. W. F. Treub (aftr. v. d.) en J. J. L. Bourdrez („Unie" lib.) Gekozen zijn de heeren Ter Laan, Lisman, De Wilde, Van der Burgh, Hoogenraad, Jansen, Kessler, Van Sandick en Couvée. Naar aanleiding van dezen uitslag schrijft „Het Vad." In district I is de tendenz der verkiezing óf zwart óf rood, met een sterke voorliefde voor rood, iets wat in dit district niet be vreemden kan. De recbtsche candidaten be haalden van 1739 tot 1835 stemmen. De so cialisten van 2071 tot 3198. De heer Ter Laan is de eenige die onmiddellijk gekozen werd. In herstemming komen voor de 4 nog te bezetten zetels van de periodieke aftre ding 4 socialisten, 3 reciitschen en de heer Treubvoor de vacature-Vegtel een vrijz.- democraat en een socialist. De heeren van Raalte en Roodenburg, candidaten der vrij zinnigen, komen niet eens in herstemming, en te betreuren valt het verlies van den heer Warneke, die thans tot de candidaten be hoort met het kleinste aantal stemmen. In dit district, waarvoor aftraden 1 so cialist, 2 rechtsehen, 2 Unie-Liberalen en 1 vrijz. democraat, valt in het gunstigste ge val slechts te rekenen op de verkiezing van 2 vrijz.-democraten, terwijl naast den reeds verkozen socialist zeer waarschijnlijk nog 1 of 2 van zijne partijgenooten voor dit dis trict in den Raad zuilen worden gebracht. In district II is de uitslag iets gunstiger. Voor dit district traden af 1 linksche (de heer Bourdrez) en 4 rechtsehen. Van deze laatsten werden er 2 (de heeren Lisman en de Wilde) onmiddellijk herkozen. Voor de overige 3 plaatsen komen in her stemming de candidaten van 's-Gravenhage en de Vrije Liberalen (waaronder het aftr. lid de heer Bourdrez), verder twee rechtsehen (waaronder het aftr. R. K. lid de heer Ver burg) en één socialist. De vrijzinnigen behaalden van 1371 tot 1911 stemmen, da rechtsehen van 2240 tot 2934, de socialisten van 1006 tot 1827. District III heeft zich uitstekend gehou den. De aftredende leden allen herkozen, en in de vacature-Mouton de heer Couvée geko zen, allen met een flinke meerderheid. Het is alles wat wij konden wenschen. Uit de stemmencijfers blijkt, dat voor de rechterzij- Beknopte Mededeelingen. Onze Koningin vortrekt op 26 dezer per extra-trein te 8 u. 10 min. v.m. van 't Loo-Paleis over Amersfoort, Utrecht en Den Bosch naar Brusselaankomst aldaar 1 uur n.m. De extra-trein, waarmede H. M. op 28 dezer de terugreis doet, vertrekt te 3 uur n.m. van Brussel, komt te 7 u. 52 min. te 't Loo-Paleis aan. Omtrent de voorbereide ontvangst in het stadhuis te Brussel meldt de „Indépen- danee" dat die schitterend belooft te zijn. Edgar Tinei heeft reeds een begin gemaakt met de repetities van zijn jonge meisjes- orchest voor het concert, dat ter eere van Koningin Wilhelmina zal worden gegeven. Dit orchest is samengesteld uit de knapste in beide beteekeuisseu van het woord leerlingen van het Conservatorium. De directeur van het Conservatorium heeft da meisjes te kennen gegeven, dat voor het concert §eu wit japonnetje met oranjesjerp zeer aan te bevelen zijn. Balfour heeft Dinsdag weer een con ferentie met Lansdoivne gehouden in diens particulier vertrek in het Huis der Lords, vermoedelijk in verband met de politieke crisis. In sommige unionistische biaden o. a. in de „Daily Mail" wordt betoogd dat als er een overeenkomst tot stand komt, die met moet berusten op lord Newton's amende ment, maar op de officieele amendementen der oppositie, dus op die van Lansdowno en Cromer. De zeelieden-staking is nu ook in Engeland bijna overal afgeloopen. Maar de gevolgen zijn nog zeer merkbaar. Vele leden van den reedersbond zijn al vast begonnen hun schepen op te leggen, zoodat er ongeveer 100 uit de vaart zijn gebracht. Dientengevolge zijn de vracht prijzen eenigszins gestegen, hoewel dit niet de bedoeling was van den reedersbond. Alleen in Glasgow blijft de toestand zor gelijk. Een groot aantal dokwerkers legden opnieuw het werk neer. Een reedersverga- dering aldaar sprak haar hoogste ontevre denheid uit over het onredelijke gedrag van de werklieden. De zeelieden verspreidden strooibiljetten in de stad, waarin wordt ver klaard, dat de reeders koelbloedig het be middelingsaanbod van den „Board of trade" van de hand gewezen hadden en geen standaardloonen bezaten. De reeders wezen er reeds op, dat zij een belangrijke ver hooging toestonden en dat de eenige over blijvende kwestie nog slechts de erkenning van den Bond is. Do Selves, de Fransche minister van buitenlandsche zaken, heeft zich, naar de correspondent van de „N. R. Ct" seint, Dinsdag in de Kamercouloirs tegenover Kamerleden met zeer groote ingenomenheid geuit over de allerhartelijkste en geestdrif tige ontvangst die aan het Fransche staats hoofd in Nederland is ten deel gevallen. De Fransche journalisten brachten helaas andere indrukken mede. Allen zonder uit zondering, die de correspondent sprak, zei den, dat hun nimmor een zoo beleedigende en brutale behandeling ten deel gevallen was, als door den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. In de bouwvakken te Parijs hebben 20.000 man het werk neergelegd, van wie 10.000 metselaars. Door het opsporen van werkwilligen, de z.g. jacht op de vossen, kwamen de stakers reeds meermalen in botsing met de gewapende macht. Dinsdag werden om die reden 31 stakers gearresteerd. In Duitsche marine-kringen vertelt en het volgende avontuur, overkomen aan graaf Boudissin, bevelhebber van het Noord- zee-eskader. De admiraa was door den keizer uitgenoodigd om de regatten in de baai van Kiel bij te wonen. Hij bevond zich aan boord van het jacht „Kornet" toen een steunpunt, waartegen hij aanleunde, week en hij overboord in het water viel. Een officier en een matroos sprongen hem ach terna, maar de zee stond hol en zij konden hem niet bereiken. Een bootje van den havendienst schóót toe en vischté de drie mannen op. Keizer Wilhelm, die het verhaal van den admiraal zelf vernam, had er nog al schik.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1