MIDDELBIRSSCHE COURANT. TWEEDE BLAD VAN DE 1911 Maandag 10 Juli. Middelbiirg 8 Juli. *£andbouu)kroMeA FEUILLETON. Lady Holdershaw's droom. N». 160 154' J«arg»Di TAV OVEEV YAniW UIDEWIEIU. Werk In den frnittnin. De pluk van de aardbeien is nagenoeg afgjz- loopen. Van belang is het nu de ranken, die zich ^ontwikkeld hebben af te snijden, wanneer men geene nieuwe planten wenscht aan te kwee- ben, en de geel geworden bladeren weg te nemen. Maar daartoe moet men zich dan ook bepalen. Het verwijderen der ranken dient om tnsschen do verschillende planten den behoor lijken afstand te bewaren en, zooals men zulks Wel eens noemt, de aardbeien op struik te hou den. Het wegnemen der doode bladeren ges- schiedt om aan het aardbeziebed een vroo- ljjker (aanzien te geven. Sommigen hebben de zeer afkeuringswaar- dige gewoonte, en daarop wenschen wij hier meer speciaal de aandacht te vestigen, om. zoodra alle vruchten geplukt zijn, de planten geheel af te snijden, zoowel de ranken als de bladeren, tengevolge waarvan de planten opnienw uitschieten en door de jonge bladeren een zeer fraai uitzicht aan het bed gegeven "wordt, en om dat frische groen schijnt het te doen te zijn geweest. Hoe verkeerd die handelwijze is, blijkt uit het volgende. Tengevolge van het afsnijden der plant in haar geheel is deze genoodzaakt al hare krach ten in le spannen om zich van een nieuw tooi sel te voorzienin plaats van na het geven der vruchten tot rust te komen, wat het geval is, wanneer zij geene nieuwe bladeren moet ma ken en het voedsel, dat hare wortels aan den grond ontnemen, te verwerken tot reservevoed- sel voor het volgend jaar, strekt alles tot het vormen van een nieuw gewas, dat geene vruch ten meer voortbrengt, en dat doorgaans te laat tot ontwikkeling komt om een behoorlijken voorraad reservevoedsel op te boopen, zoodat het eindresultaat van het afsnijden der blade ren geen ander is dan dat de plant verzwakö wordt en dientengevolge in vruchtbaarheid af neemt. Wil men nieuwe planten hebben, dan laat men aan iedere plant van de buitenste twee of drie rijen een paar ranken, legt die lang uit naast het bed op goedgeracste, goedbewerk- te aarde en zet de daaraan komende planton zooveel mogelijk in rechte lijnen vast. Zij ont wikkelen zich daar zoodanig, dat wanneer men ze lat(er met een plantschopje met wat aarde (opneemt en op een nieuw bed over brengt, men reeds hpt volgend jaar gelegenheid zal hebben 'zich over een grooten oogst te verheugen. Later komende ranken dienen iedere week te worden weggenomen. Overigens verdient het aanbeveling de aardbeiplanten niet ouder te laten worden dan vijf, hoogstens zes jiar. Een ander werk, dat thans aan de orde is, is de zomersnoei der gevormde fruithoornen. De jonge twijgen hebben nu zoo langzamer- hare volle lengte bereiktworden die in haar geheel afgesneden, dan ontstaan weder tal van nieuwe twijgjes, die geen rijp hout Naar het Engelsch 4. van CYRUS AINSWORTH. Wij dineerden in mijn huis, „The Firs", Hampstead Heath, waar we een zeer aangc- namen avond doorbrachten. Gedurende ons ge sprek zei sir Robert dat hij het voornemen had naar Amerika te reizen. Hij zei mij ook dat de bedienden in zijn huis in Park Lane hem niet verwachtten en dat hij daarom in hotel wilde overnachten. Toen ik dat hoorde, kon ik niets minder doen dan hem een bed voor dien nacht aanbieden. Hij nam dit aanbod aan, en bleef 's nachts bij me. Hij vertrok den volgenden ochtend vroeg, daar hij den trein van half negen van Waterloo-station naar Southampton wilde halen. Ik geloof dat dit alles is wat ik u kan vertellen. O, ja ik zou er nog aan kunnen toevoegen, nu een week ongeveer geleden, van den lieer Whittaker vernomen le hebben dat sir Robert sedert eenigen tijd niet op de Beurs was ge zien, en dat die voortdurende afwezigheid een gevoel van bezorgdheid had verwekt. Na die meedeeling' verbaasde het bericht in de bladen mij minder dan het anders zou hebben gedaan meer vormen en daarom in het voorjaar weer dienen verwijderd te worden. Het is daarom zaak de twijgjes, die men wil' behouden, in te korten en ze te dwingen hunne onderste oogea heter te ontwikkelen. Wanneer men een scheut van dit jaar nauwkeurig nagaat, dan zal men zien, dat zich aan het ondereinde van den bladsteel, daar waar ideze aan den tak bevestigd is, een knopje bevindt. Die knopjes nemen van on der af naar het midden toe in grootte, om daarna van het midden naar het bovenste uit einde weder kleiner te worden. Van belang is bet de onderste oogen, die welke zich i n de nabjjheid van den gestel- tak bevinden te doen toenemen in grootte, zonder ze te dwingen een nieuwen scheut voort te brengen. Om dat doel te bereiken, snijdt men de jonge twijg af boven het zesde blad, Iaat de knopjes achter het zesde en vijfde blad op hunne plaats, neemt die achter het vierde, derde, soms ook achter het tweede blad weg en wacht dan op de dingen, die komen zullen. Vooreerst heeft (men door het wegnemen van het boveneinde van het takje stremming in den sapomloop na eenige dagen zal men zien, dat de knopjes, die gebleven zijn, nl. die achter het eerste, vijfde en zesde blad aanzienlijk in grootte toenemendat achter het eerste blad, hoewel grooter geworden, blijft slapen tot het volgend jaar; die achter het vijfde en zesde blad zullen ontwikkelen tot nieuwe twijgjes, die men later nog eens kan inkorten, om daardoor het oog achter het eerste blad nog meer te begunstigen en op deze wijze spoedig te vervormen tot een vruchtoog. Deze bewerking past men toe op kleine vor men van appel- en pereboomen, niet bij steen vruchten. i ij steenvruchten perziken, abrikozen, mo rellen, kernen, die alle dragen op vruchthout, dat het vorig jaar gevormd is, knijpt men de nieuwe scheuten in op het zevende pt achtste blad. Die inknijping stremt den sap- (omloopdientengevolge zwellen even zeer alle knoppen in de oksels der bladeren, maar slechts een pf twee der hoogststaamde ko men fpt ontwikkeling. Deze kunnen later nog eens ingeknepen worden, 't Gevolg van deze bewerking is, dat het vruchthout rijper wordt (beter £e winterkoude zal kunnen ver duren. Ook de lange scheuten van den wijngaard, dienen nu ingekort te worden als men zulks niet reeds vroeger heeft gedaan. Aan do takken, die vruchten dragen, laat men twee of drie bladen boven de trossen, maar neemt tegelijkertijd alle klawieren weg; do schenten zonder vrucht kort men in op het zevende blad, en brengt ze daarna zoo danig pp hare plaats, dat de trossen in het volle licht komen. Bij langdurige droogte verdient het aanbe veling de terreinen, waar de wortels der wijngaarden zich bevinden, rijkelijk van water te voorzien. Dit water, voor men het uitgiet, van tijd tot tijd te mengen met een wei nig patentkali en Chili-salpater levert zeer goede resultaten op voor de behoorlijke ont wikkeling der druiven. Ook de aalbessen, vooral de zwarte, moeten nu nauwkeurig worden nagezien en de zich daaraan bevindende toppen, waarin zich de apis gevestigd heeft en die aan de roode kleur der bladeren te kennen zijn, moeten zorgvuldig worden weggesneden en verbrand. Vooral te letten op hot laatste. Worden dia lastige diertjes niet gedood, maar 'een voudig verplaatst, dan veroorzaken zij ons al heel spoedig dezelfde, ja nog grootere schade, dan /wij hebben willen voorkomen. Stemmingen gemeenteraad. De uitslag van de heden gehouden stem mingen voor leden van den gemeenteraad is, dat in na te noemen gemeenten de daarbij aangewezen heeren gekozen zijn of in herstemming komen MIDDELBURG. Eerste district. Aantal kiezers 866 uitgebrachte geldige stemmen 603 Hiervan verkregen J. C. Bolle (v. d.) 347 W. P. Cornelisse (s. d.) 107 L. K. van der Harst (aftr. v. d.) 437 A. G. van der Hooft (a.) 177 Herkozen is de heer L. K. van der Harst. Gekozen de heer dr J. C. Bolle. Derde district. Aantal kiezers 1015 uitgebrachte geldige stemmen 748 mr. J. Adriaanse (v. d.) 261 jhr. P. J. Boogaert (aftr. 1.) 233 M. Geense (a.) 223 L. Onderdijk (s. d.) 188 mr. A. A. de Veer (aftr. a.) 386 Herkozen is de heer mr A. A. de Veer. Herstemming tusschen de heeren mr J. Adriaanse en jhr P. J. Boogaert. VLISSINGEN. Eerste district. Aantal kiezers 988 uitgebrachte geldige stemmen 770 M. Geelhoed (aftr. v. d.) 243 W. L. Huson (a. en k.) 315 G. F. Lindeijer (s. d.) 155 J. de Meij (s. d.) 109 J. G. van Niftrik (v. d.) 431 G. van de Putte (a. en k.) 335 A. Staverman (aftr. 1.) 298 Gekozen de heer J. G. v. Niftrik. Herstemming tusschen de heeren M. Geelhoed, W, L. Huson, G. van de Putte en A. Staverman. Tweede district. Aantal kiezers 827 uitgebrachte geldige stemmen 641 C. A. Kalbfleisch (aftr. 1.) 294 J. J. Krijger (1.) 202 G. F. Lindeijer (s. d.) 156 T. Manse (k. en a.k 259 J. de Meij (s. d.) i06 J. G. Meijer (1.) 158 G. v. d. Putte (aftr. a. en k.) 315 Herstemming tusschen de heeren 0. Kalbfleisch, J. J. Krijger, G. F. Lindeijer, T. Manse, J. G. Meijer en C. v. d. Putte. Derde district. Aantal kiezers 965 uitgebrachte geldige stemmen 717 G. F. Lindeijer (s. d.) 217 J. G. van Niftrik (aftr. v. d.) 342 J. P. Kousemaker (a. en k.) 239 J. de Meij (s. d.) 154 A. W. Smits (v. d.) 111 L. Taat (aftr. 1.) 130 Herstemming tusschen de heer G. F. Lindeijer, J. G. van Niftrik, J. P. Kouse maker en J. de Meij. maar het feit dat sir Robert werkelijk ver mist wordt, gaf mij een zeer onaangenamen schok." Daarmee beëindigde dr. Culvcrhouse zijn in nauwkeurige volzinnen vervatte meedeeling. Te zeggen dat Hazard met verbazing luisterde zou te zwak zijn uitgedrukt. Hij voelde zich geheel beneveld. Hij Was volkomen overtuigd geweest dat er een verband had bestaan, tusschen sir Robert's bezoek aan Amerika en de verdwij ning van juffrouw Clear, maar het verhaal van dr. Culverhouse gaf een geheel ander uiterlijk aan de zaak. De defectieve zag geen reden om er aan te twijfelen dat hij de waarheid had verteld. Het verhaal bevatte niets dat onwaarschijn lijk was, en bovendien als het niet waar was, waarom zou hij dan het vrijwillig zijn komen vertellen? Het wierp echter geen licht op sir Robert's verdwijning te New York. Aaangenomen dat het verhaal juist was, volgde daaruit onmiddellijk, dat sir Robert en zijn zuster elkaar niet ontmoet hadden Misschien was juffrouw Clear niet in staat geweest het Padding ton-station bijtijds te be reiken, hoewel' de verwarde houding van sir Robert te Paddington er op scheen te wij zen, dat jhij verwacht had zijn zuster daar to zien. Voorts kon het besluit van den baronet pm Amerika te bezoeken heel goed gevormd zijn (vóór hij Lighthorn verliet. Het stond blijkbaar niet in verband met juffrouw Clear. „Schreef sir Robert soms nog brieven terwijl hij bij u was?" „Ja," antwoordde dr. Culverhouse. „Eén Ik meen dat die geadresseerd was aan zijn vrouw." Hazard knikte. Dit bevestigde de meedee ling van Lady Holdershaw. „Dank u voor inlichtingen," zei hij. „Ik geloof niet dat ik u verder behoef lastig te vallen." Tegenstrijdige berichten. Te New York werd van 3 tot 15 Maart het pnderzoek naar sir Robert Holdershaw ijverig en /opgewonden vervolgd. Verschillende berichten verschenen in En geland, daar de Londensche bladen door him New Yorksche correspondenten goed voorzien werden van de plaatselijke geruchten. Maar hun tegenstrijdig karakter verhoogde nog de moeilijkheden waarmee de politie had te worstelen. Inspecteur Hazard was den 8stcn Maart, den dag na zijn onderhoud met dr. Culver house, er op uitgegaan om deu heer Whit taker, den effectenmakelaar te spreken te krijgen. Deze kon niets nieuws vertellen, maar bevestigde de meedeeling van dr. Culver- honse, dat hij s ir Robert den 8sten Februari pp hel perron van het Paddinglon-station had NIEUW- EN ST. 100SLAN0, Daar zijn herkozen de aftredende heeren Jan de Vogel met 145 en A. Waarde met 103 stemmen. TH0LEN. Aantal kiezers 528 Uitgebrachte geldige stemmen 445 D. van Hiele 000 A. Hollestelle 268 W. Moelker 234 M. G. van Stapele 291 Jhr J. van Vredenburch 303 Herkozen de vier aftredenden. AXEL. Aantal kiezers 827 uitgebrachte geldige stemmen 682 F. Dekker Fzn. (aftr.) 359 P. Dregmans (aftr.) 424 J. de Feijter Lzn. 315 J. J. de Feijter Kzn. (aftr.) 325 M. W. Koster Pzn. 298 L. Lamaitre (aftr.) 342 Herkozen F. Dekker Fzn., P. Dreg mans en L. Lamaitre. Herstemming tusschen J. de Feijter Lzn. en J. J. de Feijter Kzn. Den uitslag uit deze gemeenten konden wij Vrijdagavond nog per buitengewoon nommer bekend maken. W ijbadden dit ook zoo gaarne gedaan met dien van Souburg en Aardenburg, maar Wij zijn daarin teleurgesteld. Wij ontvingen uit eerstgenoemde gemeen te de opgaaf veel te laat, ook doordien men daar eerst te zes uur de bus opende, waar toe de gemeentewet wel het recht geeft maar dat toch tot do zeldzaamheden behoort. Eerst half elf uur was de uitslag bekend. Uit Aardenbuxg ontvingen wij de op gaaf beden morgen. Wij laten die beiden nu bier nog volgen. OOST EN WEST SOUBURG. Aantal kiezers 576 uitgebrachte geldige stemmen 457 W. de Buck Wzn. 114 N. Cysouw 250 C. Danielse Sr. 187 W. N. Johse (aftr.) 281 J. J. de Keijzer 193 A. Nieuwdorp 141 S. de Pagter (aftr.) 252 A. Pouwer 147 J. Sturm 150 A. de Visser 198 F. Wisse 252 P. Wisse Lzn. 161 F. K. Wisseling 231 Herkozen W. N. Jobse en S. de Pagter. Wegens vermeerdering van het zielental moesten er nog eenige nieuwe leden worden Daarvoor zijn gekozen N. Cysouw, F. Wisse en F. K. Wisseling. Herstemming tusschen C. Danielse, J. J. de Keijzer, A. de Visser en F. Wisse. AARDENBURG. Aantal kiezers 000 uitgebrachte geldige stemmen 353 dr. J. Doijer (1.) 180 dr. J. L. J. de Glopper (aftr. 1.) 181 P. F. van den Heuvel (aftr. kath.) 170 ontmoet. „Het was juist vóór Culverhouse uit de stad ging," voegde de heer Whittaker er aan toe. „O?" zei Hazard. „Is dr. Culverhouse uit de stad geweest?" „Hij heeft een voetreisje gemaakt door Noord Wales. Veertien dagen weggeweest. Is nu zoowat even lang terug." „Hij heeft daar niet pver gesproken," zei Hazard. „Hij dacht zeker dat het geen betrek king had op de zaak," zei de heer Whittaker. Hazard's volgende stap was de passagiers lijsten van alle New-Yorksche stoombooten na te kijken, om naar den naam van juffrouw j Clear te zoeken. Hij vond dien niet. Evenmin kon hij ontdekken of sir Robert vergezeld was geweest van een dame onder een anderen naam. Er waren verscheidene dames op de „Carnatic" geweest, maar allen waren wel bekend, en konden gemakkelijk nagespeurd I worden. Geen van hen kwam volkomen over een. met de wel is waar vage beschrijving van (juffrouw Clear Toen hij den Hen Maart nog niets ont- 1 dekt had begon Hazard de wenschelijkheid te overwegen van een openbare meedeeling ten /Opzichte van juffrouw Clear. Hij besprak de kwestie met zijn chef. „Wanneer juffrouw Clear een persoon van eenig gewicht was, zouden we dat al vroe- J. J. Hol Pzn. (s. d.) 6 E. C. Martens (kath.) 167 P. F. Temmerman (kath.) 164 P. Wage (1.) 178 Herkozen dr. J. L. J. de Glopper. Gekozen dr. J. Doijer en P. Wage. Verder vermelden wij nog; Scherpenisse. Herkozen de af tredende leden C. Hartogh Azn. met 180, G. Bolier Gzn. met 135 en C. A. Geuze met 121 stemmen. Aantal kiezers 254, uitgebrachte geldige stemmen 202. Men zie verder het eerste blad. KUSTVERDEDIGING EN MILITIEWET. Het voorloopig verslag is verschenen om- trent het wetsontwerp tot instelling van eeö fonds tot verbetering van de kustverdediging; en tot wijziging van de Militiewet 1901 e» van de wet van '23 Mei 1899 („Staatsbl." üo 128), Wij ontlcenen daaraan, speciaal wat het fort teVlissingen betreft het volgende. Aan het misbaar, dat in de buitenlandscfcei pers over het voorste! tot het bouwen van een fort te Vlissingen gemaakt is, hechtte een deel der leden weinig gewicht ook al heeft idei uitgeoefende critiek in enkele parlementen' weerklank gevonden. Bij die critiek toch werd uitgegaan van het denkbeeld alsof dit voorstel is gedaan met hot oog op een enkele even-i tualiteit en m het belang oener enkele mo- gendheid. Dit was in zekere mate begrijpelijk, omdat de tegenwoordige politieke constellatie daartoe aanleiding gaf. Maar daarbij is voorbij-* gezien, dat die constellatie geenszins aanleid ding heeft gegeven tot het ter hand nemen van de verbetering der kustverdediging, aan gezien de plannen voor die verbetering datee ren van een tijd, toen de onderlinge verhou dingen van sommige mogendheden geheel an ders waren dan ui den laatsten tijd. Ook 19 voorbijgezien dat gelijk uit de door de tegee- ring tot toelichting van het wetsontwerp ge publiceerde stukken duidelijk blijkt, de bouw van het fort niet is voorgesteld met het oog op de enkele thans ter sprake gebrachte eventualiteit, maar met het oog op alle aan randingen onzer onzijdigheid, van welke zijde die ook mogen komen. Dat ons recht om te Vlissingen een fort te bouwen onbetwistbaar is, sprak ook naar de meening dezer leden vanzelf. Tot bezwaren van de zijjde van het buitenland zou alleen aanleiding kunnen geven de wijze waarop van zoodanig fort gebruik ge maakt wordt. Naar het schijnt begint men in het buitenland meer en meer in te zienj dat de uitgeoefende critiek mm gepast was. Deze leden zagen overigens met m, dat de re geering, indien zij de in het buitenland ont stane beroering had voorzien tot voorkoming daarvan voorbereidende maatregelen had moe ten of kunnen nemen. Verscheidene leden achtten de toelichting van bet wetsontwerp niet voldoende om do voorstellen der regeering te kunnen beoordee- len. Nadere toelichting, ook van de motieven welke de regeering in afwijking van de voor stellen der commissie van 1903 bewogen heb ben, aan den bouw van een fort te Vlissingen den voorrang te geven boven den aanleg van andere werken werd noodig geacht. Velen konden zich niet vereenigen met het voorstel om te Vlissingen een fort te bouwen indien daarvoor niet meer klemmende gronden worden aangevoerd dan tot dusver te hunner ger hebben moeten doen," zei de chef. „Maar wij hebben geen enkele officieele aanwijzing, dat haar afwezigheid iets buitengewoons is. Niemand lieeft ons gevraagd baar te zoeken. Haar afwezigheid is alleen belangrijk, omdat zij in verband schijnt te staan met de ver dwijning van sir Robert. Maar aller overwe gend is het toch wel gewenscht een ver klaring to publiceeren. Laton we hopen dat dit tot iets goeds leidt." Den volgenden dag verscheen het volgend bericht in al de voornaamste Londensche bla den; hel was afkomstig van de „Press Asso ciation" „Wirj zijn gemachtigd lot de mededecling dat de betreurenswaardige verdwijning van sir Robert Holdershaw in verband schijnt te staan met de gelijktijdige verdwijning van de zuster van sir Robert, de weduwe Clear, verpleeg ster, vroeger verbonden aan het London Hos pital. Het is bekend dat zij Londen den 8sten Februari verliet, cn ook dat zjj dienzelf den dag een telegram aan haar broeder te Lightkorhe verzond. Dit telegram was de Te- den van sir Robert's plotseling vertrek van Liglitborne naar Londen. Zooals de lezer zich herinneren zal, kwam six Robert Holdershaw den 8sten Februari te Londen aan, vertrok van Southampton den 9den, bereikte New-York den 16den en werd voor het laatst in die stad gezien op den 17dein. Van juffrouw Clear is niets meer ge-

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 5