MID»ELBI«lfE COMMIT. N.' 160. 134° Jaargang. Maandag SO Juli. Middelburg 8 Juli. Uit Stad en Provincie. Letteren en Knnst. BUITENLAND. Beknopte Mededeelingen. 1911. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel. Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA 91AB Az., N.Z. Voorburgwal 866, Amaterdnm. Dit nommer bestaat uit twee bladen. EERSTE BEAD. OVERLEDEN. Ons blad heeft een gevoelig verlies geleden. Onze redacteur-verslaggever, de heer A. H. ïommOr3, is heden, 61 jaar oud, overleden. In den laatsten tijd ging hij zichtbaar achteruit; het loopen viel hem steeds moei lijker en hij werd gedwongen zich meer en meer in acht te nemen. Maar dit alles kon hem niet beletten nog tot het laatst van zijn leven zooveel mogelijk Si^i taak te vervullen. Slechts noode, ge dwongen door de overmacht van zjjh lichame- Ijjken toestand, liet hij op het allerlaatst van' böa leven zijn pen rusten. Dit getuigde van groote wilskracht. Nadat hij vóór dien ais gemeente-ambtenaar op de griffie te Middelburg werkzaam geweest, werd hg 1 Juli 1878 aan ons blad verbonden. Wij zeiven hebben ruim 28 jaar met hem saamgewerkt en steeds bewonderd zijn bui tengewone werkkracht, zijn. grooten werklust, zijn zeldzame nauwkeurigheid en netheid bij zijn werken. Voeg daarbij zijn opgewektheid, die het samenzijn en samenwerken zoo zeer veraan genaamde, en men kan begrijpen dat Zijn heengaan een groot gemis is voor ons allen die dagelijks met hem omgingen, en niet het minst durven wij wel verzekeren voor hen, wier arbeid zoozeer werd vergemakkelijkt door de allerkeurigste copie die hij hun steeds leverde. Bij de zetters van ons blad, die hem kenden, zal de overledene zeker niet licht luit het geheugen gaan. Maar ook bij ons zal de herinnering aan onzen mede-redacteur Kommers blijven voort leven. Als wij straks hem naar zijn laatste rust plaats zullen brengen, doen wij dit met wee moed en met de gedachte dat wij niet gemak kelijk iemand zullen vinden die hem evenaren Zal in liefde voor zijn werk en toewijding aan ons blad. Dat is zoo. Maar toch blijft het een moeilijke taak hem Re vervangen die van ons is heengegaan. Dat Zullen zeker ook wel zeer velen in. onze provincie beamen die hem als verslag gever hebben gekend en als zoodanig met hem in aanraking kwamen. De uitslag. der stemmingen voor den raad te Middel burg heeft ons niet verrast. Dat in het eerste district de heer L. K. van der Harst herkozen en dr J. C. Bolle gekozen zou worden, hadden wij wel verwacht, even als de herkiezing van den heer mr A. A. de do Veer in het derde. Toch is deze met slechts een tiental stem men boven de volstrekte meerderheid gekozen, en wellicht verkreeg hij ook cenige stemmen van links. Het derde district wordt dus hoe langer hoe minder een vaste burgt voor de asiti-revolutionnairen(wat ook blijkt uit hot leit dat hun tweede candidaat direct uitviel. Over het aantal stemmen, op mr. J. Adriaanse (uitgebracht, zijn wij zeer tevreden, het geeft grond voor de verwachting dat hij bij herstem ming fcal worden gekozen. In Vlissingen is het eigenaardig ge- k>open. Slechts een lid is gekozen en wel de heer J. G. van Nif trik, nog wel in het eerste district waarvoor hij geen zitting had. De heer Taat i s afgevallen. In dat eerste district moeten van vrij zinnige zijde allo krachten Worden inge spannen om de hoeren M. Geelhoed en A'. Sta- vorman herkozen te krijgen evenzeer als in het tweede de hoeren C. 'A'. Kalbfleisch, J. J, Krijger en' J. G. Meijer. In het derde district is het de eerste phcht der vrijzinnige parfjjen te stemmen op den heer Van Nif trik opdat hij ook daar geko- »en worde. Hij kan dan later beslissen voor welk district hij zitting zal nemen en een. zetel openmaken voor een geestverwant. Hoe verder in dit district de houding der vrijzinnigen moet zijn, maken de kifeevereeni- gingen bij onderling overleg uit. Maar allereerst zij bij herstemming het pa rool om te stemmen. Al is er Vrijdag druk gestemd toch bleven er nog thuis: in het eerste district 218, in het tweede 186 en in het derde 248. Nu weten wij wel dat er velen op zee zijn of op de treinen, of in andere functie, die hen afwezig doet zijn. Bij goeden wil zou het allicht zoo te r egelen zijn dat zij vóór of hun kiezersplicht vervulden. In elk geval is bij de herstemming (op wekking tot stemmen dringend noodig. leden van rechts, waaronder dan nog de heer Dees, die reeds meermalen toonde op belan- rijke punten te staan aan de zijden der vrijzinnigen. Te Neuzen viel tijdens de les in school A. een stuk van ongeveer 1 J/s M van het plafond naar beneden. Twee kinde ren werden door vallende stukken getroffen en bekwamen lichte schrammen. A. s. Maandag zal ons bureau des namid dags van twee tot drie uren gesloten zijn. Op verzoek vestigen wij de aandacht op {het concert, dat Zondagavond in het „Schuttershof" alhier zal worden gegeven. Zooals uit de advertentiön en de ver spreide biljetten is gebleken, zullen daar optreden mevrouw Klizestein, van de opera te Keulen, de heere Heyne, Close en Leonard van de opera's te Parijs, Nizza en Lyon, en de heer Laffan, pianist uit Luik. Het programma bevat aria's uit bekende opera's, een paar trio's uit Faust en een paar con certstukken voor piano. Wij zijn niet in de gelegenheid geweest, omtrent de optreders critieken uit andere bladen te raadplegen. Alleen omtrent den heer Close zagen wij berichten uit couranten van Antwerpen en Namen, waar deze heer kort geleden gezongen heeft. Daarin wordt hij geroemd als een uitmuntend zanger, die beschikt over een vol en mooi basgeluid, dat hij uitstekend in zijne macht heeft en waarmede hij overal grooten bijval inoogst. Mogen wij op deze critieken afgaan en staan de andere medewerkenden, waarmede de heer Close eene artistieke rondreis maakt, op gelijke hoogte, dan is inderdaad morgen avond in het „Schuttershof" kunstgenot te smaken. Steeds is men nog in onzekerheid of Donderdags de excursietrein van Ostende naar Vlissingen en Middelburg, zooals die in de laatste jaren reed, ook dit seizoen in dienst zou worden gesteld. Wij kunnen thans mededeelen, dat hier omtrent nog geen beslissing is genomen, doch dat daaromtrent binnen enkele dagen een besluit zal vallen. Ter eere van het feit, dat de Konink lijke fabriek van den heer Antoine Mes alhier heden haar 2000ste piano afle verde, woei heden de vlag. Aan dit voor haar zoo heuglijke feit wijdt de heer A. A. Noske onder „Kunst" eenige zeer waardeerende regelen. De „St. Crt." no. 158 bevat de statuten van de N. V. Parel's electro bioscope theater te Middelburg. Uit verschillende gemeenten uit Zee land ontvingen wij berichten, dat aan herkozen of gekozen raadsleden serenades zijn- gebracht. Wij kunnen daarvan niet af zonderlijk melding maken. Uit Neuzen schrijft men ons Vrijdag stemden 1072 van de 1447 kiezers. Herkozen werden de aftr. lib. leden de heeren A. Visser met 682 en M. Eyke met 665 stemmen. De lib. candidaat E. H. T. van Borssum Waalkes werd gekozen met 552 stemmen, terwijl de door de liberalen niet bestreden heer D. J. Dees, Chr.-hist., is herkozen met 506 stemmen. Verder ver kregen de antirev. candidaten de heeren P. J. Scheele en P. H. de Jonge van den Broeke resp. 411 en 383 stemmen. Door dat de Chr.-hist. en antirev. kies- vereenigingen officieel besloten eikaars can didaten te steunen, onthielden het overgroote deel der liberalen hunne stem aan den heer Dees, wien zij overigens wel genegen zijn, doch tengevolge het besluit der hen candi- deexende vereeniging bij eerste stemming niet konden steunen. De uitslag heefteven- wel bewezen dat hij zijne herkiezing alleen te danken heeft aan de liberale kiezers die hem stemden |daar hij slechts 6 stemmen boven de meerderheid kwam. De samen werking der christelijke kiezers was niet erg hecht. Niet weinig briefjes bevatten slechts de namen van de 2 antirev. candi daten. De raad bestaat nn uit 8 liberalen en 5 Te Breskens is w w de schouwburgtent van de firma Bakker eene voorstelling voor de schoolkinderen gegeven, welke opvoering geheel voor re kening van den burgemeester de heer Van Zuijen geschiedde. Opgevoerd werd Sneeuw- De tweeduizendste. In Januari 1905 richtte de pianofabrikant, de heer Antoine Mes, tot mij het verzoek, zijn toen juist vervaardigde duizendste pia no te komen te bespelen. Men zal zich mis schien herinneren, dat ik naar aanleiding daarvan eenige bijzonderheden over die piano en ook over de fabriek zelve mede deelde. Hoe die, in 1873 heel klein opgezet, zich meer en meer uitbreidde, tot bloei geraakte en een voorname tak van industrie werd in onze stad. Met die gestage uitbreiding nam de pro ductie dermate toe, dat de fabriek, welke in de eerste kwart eeuw van haar bestaan 500 piano's had afgeleverd, thans in 1911 dat aantal verviervoudigd zag, want we derom kwam de vraag tot mij of ik een pas vervaardigd instrument wilde bespelen en -— eerlijk gezogd ik was verwonderd toen de heer Mes deze piano zijn 2000ste noemde, begreep nu eerst, welk een omvang de fabriek van den in zijn leven bescheiden maar energieken heer Antoine Mes, wiens zonen na zijn heengaan de zaak ijverig voortzetten, genomen heeft. Het nummer 2000 is keurig afgewerkt in gepolitoerd notenhout wat het uiterlijk betreft iets te rijkelijk geornamenteerd naar de heer Mes mij zeide, op speciaal verzoek van den besteller, maar wat hoofd zaak is, mooi van toon, gemakkelijk van aanslag, met heldere boven octaven. Een derde pedaal is aangebracht om den toon nog meer te dempen dan de zachte pedaal dit vermag. Door neerdruk verheft zich een strook vilt, naar gelang der hoogere en la gere tonen breeder wordend, zoodat de ha mers niet dadelijk tegen de snaren, maar tegen het vilt aanslaan. Daardoor ontstaat een zeer zacht geluid. Ik kende wel een derde pedaal, zooals Steijnwaij Sons die bouwen, nl. voor het laten doorklinken van een bepaalde toon, maar deze pedaal werking was me onbekend. Het is me opnieuw gebleken, dat de Kon. Pianofabriek van de firma Mes, gezien haar matige prijzen, goede, soliede instrumenten vervaardigen kan. Wil men een denkbeeld hoe een industrie zich ontwikkelen kan, dan bekijke men de etalage van het magazijn in de Gortstraat, waar naast nummer één uithef.jaar 1874 nummer 2000 is tentoongesteld. Inderdaad geen gering verschil A. A. NOSKE. DE ONTSLAGEN CHEM1N0TS. In een. zenuwachtige en rumoerige zutting is Vrijdag in de Fransche Kamer de kwestie behandeld, die èn aan het ministerie-Briand. èn aan dat van Monis zooveel moeite hoeft veroorzaakt. Er werd door den socialist Coly een voor stel gedaan tot weder in dienstneming der ont slagen spoorwegstakers. En hij lichtte dat voorstel met zooveel vinnigheden toe, dat hij herhaaldelijk heftige twistgesprekken voerde met andere leden, en de voorzitter telkens de rumoermakexs tot de orde' moest roepen. Munster-president Caiilaux beklom de tribune en betoogde dat de regeering haar gevoelen reeds heeft doen kennen in de ministerieel^ verklaring welko de Kamer met 200 stemmen meerderheid heeft goedgekeurd. De regeering zal handelen op do meest nauwkeurige wijze (de la fa?on la plus nette) Janrès. Met welk wapen Caiilaux. Do la fa<jon la plus nette. Jaurès. Met welk wapen? Groot rumoer op de radicale banken wegens deze interruptie. Toch Was er alle reden voor die vraag, s men denkt aan de machteloosheid der re geering ppn de weigerachtige spoorwegmaat schappijen te dwingen. Caiilaux eindigde met een betuiging dat de regeering geneigd is tot „do breedste mensch- lievendheid en rechtvaardigheid", maar niet zal toestaan dat de orde wordt verstoord. De motie-Coly Werd met 409 tegen 90 stemmen verworpen De afgevaardigde Vincent vroeg de prioriteit voor een andere dagorder tengunste van weerindienstneming. Over deze prioriteit zou gestemd worden, maar Caiilaux wilde er niet van hooren en stelde opnieuw do kwestie van (vertrouwen. De afgevaardigde Beauregard stelde een eenvoudige dagorder Voor, om te weten te komen of de regeering ervan heeft afgezien, wapenen te zoeken tegen de spoorwegmaat schappijen. Caiilaux verwierp de eenvoudige dagorder. De prioriteit van de dagorder-Vincent word mot 385 togen 13 stemmen verworpen. De eenvoudige dagorder werd verworpen met 365 tegen 171 stemmen. Een door de regeering aanvaarde dagorder- Pechadre, waarin de verklaringen der re geering worden goedgekeurd, als zijnde in overeenstemming mot de ministerieele verkla ring en vertrouwen in de regeering wordt uitgesproken, werd aangenomen met 361 tegen 81 stemmen. DE MAROKKO-ZAAK. Veel persbeschouwingen en weinig nieuws. De Fransche Minister van buitenlandsche zaken, die Vrijdag morgen uit Nederland is teruggekeerd, heeft in den loop van den dag een onderhoud gehad mot den eersten minister pver de gebeurtenissen, die het gevolg zijn van het ingrijpen van Duitschland in Marok ko. Na pfloop van dit onderhoud heeft De Selves met Jules Cambon, den ambassadeur to Berlijn een gesprek gehad. Maar over de resultaten is nog niets be kend. Te Berlijn heeft de Russische gezant een lang gesprek gehad met den minister van buitenlandsche zaken. De gezant had daarbfj, naar do „Köln. Ztg." verneemt, de opdracht Op vriendschappelijke wijze to informeeren naar de inzichten der keizerlijke regeering Ook de Spaansche ministerraad heeft zich in het bijzonder met de Marokkaansche kwestie beziggehouden. Na afloop sprak Cana- lejas ten stelligste tegen dat Spanje ver- pveringsbedoelingen zou nebben. Spanje's op treden beperkt zich tot politiemaatregelen t, Larrasj en Alkassar. In weerwil van de tegenspraak uit Parijs houdt de Tandzjer correspondent van de „Exchange Telegraph Company" zijn bewering over een geheim Fransch-Engelsch Marokko- vordrag staande. Het verdrag zelf is door de Engelsche courant te Tandzjer „Mogreb' el Aksa" ge publiceerd. Het eersto deel betreft de vorming van de Marokkaansche politie door Fransche Officieren, de aanstelling van een Franschen raadgever in het landsbestuur, en het ver- eischen van Frankrijbs toestemming voor het sluiten Van buitenlandsche verdragen. Het tweede deel betreft do leening noodig x>r de onderdrukking van den opstand, en de vorming der strijdkrachten. DE INTERNATIONALE ZEELIEDENSTAKING. In Engeland is de toestand iets ver beterd. De bootwerkers hebben in de haven van Londen het werk horvat in afwachting van de conferentie, die Maandag door vertegenwoor digers van beide partijen zal worden gehou den. De toestand to Glasgow wordt wat do boot werkers betreft aanhoudend beter. Er zijn ech ter geen teekenen, die erop wijzen, dat do ma trozen en de stokers weor aan het werk znllen gaan. De kustreeders te Glasgow hebben de bemid deling van den minister van handel afgewezen, omdat naar zij zeggen, de kwestie uitsluitend loopt over de erkenning van de bonden van zeel ieden, aangezien de loongeschillen zijn bij- >légd. De meelfabrieken to Liverpool hebben be sloten, de Biedprijzen verder te verhoogen. In Amsterdam is weinig verandering in don stand der staking te constateeren. Naar de waterschout meedeelde, vindt het aanmon steren (geregeld voortgang. De „Vondel" van de maatschappij „Neder land", welk schip heden vertrekken moet, had Vrijdag een voltallige en goed bevaren equipage, en voor andere schepen wordt de aanmonstering voortgezet. De Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij heeft Donderdag nog 100 nieuwe arbeiders, vreem delingen, in dienst gekregen en werkt thans met 200 man, onder wie 60 eigen menschen van het toeziend personeel aan do IJ-kado werkt. De stakers te A'n twerpen weigeren aan te monsteren zoolang de nieuwe voorwaar den niet op de monsterrol ingeschreven zijn. Met de loonen van do Red Star lino nemen de stakers geen Het „Hand. v. Antwerpen" verklaart dat verreweg hot meerendeel der stakende diamantbewerkers in de stad Nederlanders zijn, eu vraagt of de vreemdelingen nu de Antwerpscbe jongens uit de fabrieken mogen jagen. Zooals men weet is deze staking ontstaan door een zonderlinge oorzaak, het uitjouwen van een groep »georganiseerden" door eenige •geroyeerden" Set bestuur van den *A. D. B." beweert dat deze onverwachte staking geheel buiten zijn weet of toedoen is uitgebroken, en dat zij alleen door de werklieden in gang werd gebracht, om te protesteeren tegen de •ge- royeerden". Maar daar de beweging nu toch aan gang is, heeft het bestuur de zaak in handen genomen, om de »geroyeerden" voorgoed van de fabrieken te verwijderen. Knox, de Amerikaansehe minister van buitenlandsche zaken, en Bryee, de Engelsche ambassadeur te Washington; hebben het eerste deel van het Engelsch-Amerikaansche arbitrage-verdrag onderteekend. Dit gedeelte van het verdrag loopt over vorderingen, die partijen op elkaar meenen te hebben en over de bepalingen voor de overwijzing aan een scheidsgerecht, volgens de bijzondere over eenkomst, die in het najaar 1910 is onder teekend. Het gaat over ettelijke millioenen en sommige der vorderingen zijn nog af komstig uit den tijd van den oorlog van 1812. Naar men zegt, zal over deze vorde ringen beslist worden door een scheidsge rechtcommissie die uit vertegenwoordigers van beide regeeringen en een onpartijdigen rechter bestaat. De overheid te Parijs heeft in de de arbeidsbeurs, in de afdeeling waar de vakvereenigingen van de bouwvakken zijn ondergebracht, een huiszoeking gedaan en de papieren in beslaggenomen betreffende het anti-militaristisch propagandamiddel van het Algemeen verbond van den arbeid in Frank rijk: „La Son du Soldat". Dit fonds wordt voor de bij sommige vakvereenigingen aan geslotenen in aparte kassen bijeengegaard. Gaat de jonge man in kwestie in dienst, dan ontvangt hij maandelijks 5 of 10 fres. en op 1 Mei tweemaal zooveel. Op zichzelf zou dat zoo erg niet zijn, maar erger is, dat iedere postwissel vergezeld wordt door een brief, waarin de man eraan herinnerd wordt, dat hij voor alles arbeider is en dat hij in geval van staking b.v. moet beginnen met niet op zijn broeders in de ellende te schieten. Volgens berichten uit Monastir slaat de oproerige beweging over naar het vilajet Janina en vindt daar bij de Grieksch- orthodoxe Albaneezen openlijk steun. De Turksche ambtenaren brengen hun gezinnen reeds naar de hoofdstad van het vilajet in veiligheid. Verschillende ambassadeurs te Constan- tinopel hebben van gezaghebbende Turken de plechtige belofte gekregen, dat de Porte besloten is, elke complicatie te voorkomen, die een oorlog tengevolge zou kunnen hebben. Het Amerikaansehe staatsdepartement heeft bericht ontvangen dat de vroegere president Castro verkleed in Venezuela geland is De Venezolaansche regeering heeft reeds tal van vrienden van Castro gearresteerd. Castro zon van uit Colon (Panama-land engte) het schiereiland Goajira in de repu bliek Columbia hebben bereikt, en daaruit Venezuela. Aangezien men vermoedde, dat de oud-president Castro zich op een schip im de buurt van Port Antonio bevindt, hadden de douane-autoriteiten opdracht ontvangen, hem het landen te verbieden. De Engelsche kruiser Aeolus is van Trinidad nitgezonden om het gevaarlijke heerschap in het oog te houden. De regeering van Cuba heeft een revolutie-plan ontdekt. Er heerscht in Ha vanna groote ongerustheid. De vijanden der regeering beschuldigen den president van het bijeenzamelen van een groot vermogen op kosten van het land. STEMMINGEN GEMEENTERAAD Do hier verder to noemen heeren zgn herkozen, of gekozen of komen in herstem ming Westkapeïle. (Verbeterd bericht we gens onvolledige opgaaf). Herkozen J. Moens met 247 ten A. Verhuist met 146

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1