MIDItiLBlRbSCHRCOURAIT. Uil Stad en ProfiOGie. BUITENLAND. N.* 1S7. lo4- Jaargang. 1911. Donderdag Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentien bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. 6 .luli. Advertentien a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Grooto letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. BE LA MB Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Bj deze courant behoort een bgvoegsel De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommor voor op de gebruikelijke plaats. Middelburg 5 Jali. Door de Staten van Zeeland is Dinsdagavond tot lid van Gedeputeerden gekozen, mot 28 van de 41 stemmen, de heer mr. P. Dieleman. Hij nam de benoe ming aan. De heer Heijse had 4 stemmen de heren De Veer, Houterman en Gerlaeh verkregen elk 1 stem. Zes briefjes waren blanco. De heer J. H. A. Maltha alhier heeft bedankt voor de hem aangeboden be trekking van chef der keuken van het Java Hotel te Batavia. Op de Markt alhier kunnen met de kermis o. a. een luchtschomrael, een stoom carrousel, een cakewalk, een bioscoop, een schiettent en de noodige kramen ver vrachten. Uit Vlissingen. ontvingen wij de volgende mededeeling: Naar aanleiding van een bemiddelings voorstel door de commissie uit het Belgisch loodsencorps alhier gedaan aan het be stuur der >De Ruyterschool" heeft dit col lege beslist dat de Belgische ingezetenen te Vlissingen voortaan, wat betreft toelating tot die school, op voet van gelijkheid zul len worden behandeld met de Nederlanders, indien althans de gevraagde subsidieverhoo- ging door Provincie en Rijk wordt toege kend. Door die beslissing is thans de netelige kwestie zeer waarschijnlijk tot oplossing gebracht. Aan de loteling J. W. Bommeljé, lichting 3907 Vlissingen, 3de regiment inf. is ontheffing verleend van den werkelijken dienst bij de militie voor het nog onver vuld gedeelte van zijn diensttijd, vermits hij door omstandigheden, welke hij niet heeft kunnen voorzien, niet in het genot is geraakt van de vrijstelling waarop hij recht had. Door ingelanden van den calamiteuzen „Zimmerman"polder werden tot vertegen woordigers in den Dijkrasd voor het bestuur en beheer der Waterkeering van voornoem den calamiteuzen polder herbenoemd de heeren mr. J. de Witt Hamer J. Gz. te Goes en A. Blok Jz. te Rilland. De kapt. H. J. Verhulst, van het 4e reg. vesting-art., wordt 1 Nov. ontheven van zijn detacheering bij de hoogere krijgs school te 's-Gravenhage en belast met het hevel over de 4e comp. van dat korps te Neuzen. Een vorige week is, zoo schrijft men ons, in de poldervergadering van „Zuid- diepe", gemeente IJ z e n d ij k e, de aftre dende gezworen, de heer P. van der Hooft, vervangen door den heer Th. Dusardijn te Biervliet. De periodiek aftredende bestuursleden worden anders gewoonlijk overal herkozen. Hier waren de bekende stille IJzendijksche machten aan het wroeten geweest. De heer Van der Hooft kreeg slechts 4 van de 9 geldige stammen en toch woont hij i n den polder en is ingeland. De benoemde woont buiten den polder zelfs in een andere gemeente. Maar de anthithese kan zelfs opgeld doen m polderzaken. Tot deelneming aan het festival te Biervliet op Zondag 27 Augustus heb ben zich 13 gezelschappen, aangemeld, waar onder één muziekkorps uit België. T iT?en een tweetal belasting-ambtenaren in het laatst van de vorige week 's nacht9 onlêr Ee de op surveillance waren, werd tr van nit het graan op hen gescho vermoedelijk, door een smokkelaar. De ambtenaren vuurden terug, maar het gelukte den smokkelaar door het graan te ontsnappen. Stemmingen Raad. Te Kloetinge zijn herkozen de heeren H. M. Bruijnzeel met 133^ en A. M. Peman Kakebeeke met 100 stemmen. Gekozen werd de heer C. van Liere Wzn. met 102 stemmen. Te K a t s werd door 68 van de 85 kiezers gestemd. Herkozen zijn de heeren L. Bareman Sr. met 59 en A. Markusse Az. met 46 stemmen. G e k o z em werd de heer A. Visser met 47 stemmen. Te Sas van Gent werden de af tredende leden, de heeren P. J. Hamelijnck en P. Wauters, herkozen resp. met 112 en 132 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. V. Ooie, aftr. die 91 en V. Verschaffel die 70 stemmen verkreeg. Te G r o e d e namen Dinsdag aan de stemming voor leden van de raad 328 van de 404 kiezers deel. Twee briefes waren van onwaarde. Hiervan verkregen de heeren Iz. Becu 228, J. H. deBliekJz.110, G. Neele Triehou 67, Iz. ran de Plassehe 191, A. Triestram 92 en J. de Vlieger 204 stemmen. Herkozen zijn alzoo de heerén Becu, Van de Plassehe en De Vlieger. INGEZONDEN STUKKEN. Kgezooden stukken word en ingeengeralteniggczoadeQ Nehalennia. „Vereeniging tot instandhouding en bevor dering van Walcheren's Natuur en Stedenschoon." Middelburg 5 Juli 1911. Mijnheer de redacteur. Sta mij toe nog eens de aandacht op deze Vereeniging te vestigen, omdat daaromtrent bij een deel van het publiek nog geheel verkeerde opvattingen heerschen. De bemoeiingen van „Nehalennia" zullen samenwerking met „Heemschut" om vatten 1. Het beschermen van bestaande, uit eenig oogpunt belangrijke bouwwerken. 2. Het beschermen en bevorderen van be staande schoonheid in de natuur. 3. Het medewerken tot de instandhouding der Zeeuwsche kleederdracht. 4. Het bevorderen, dat nieuw te stichten bouwwerken aan de eischen der schoonheid en zoo mogelijk aan het Walcherscbe ka rakter voldoen. i. Het doen houden van technische voor drachten voor openbare ambtenaren, die op bet bebouwen van stad en land invloed hebben. 6. Het doen houden van wetenschappelijke voordrachten voor leeraren en onderwijzers, om hen in staat te stellen bij de jeugd kennis van en liefde voor de schoonheid in stad en land op te wekken. 7. Het doen houden van populaire voor drachten met lichtbeelden, om het publiek de schoonheid der omgeving te leeren ken nen en te doen waardeeren en het dui delijk te maken, zoowel hoe die schoonheid kan worden behouden en bevorderd, als hoe zij te loor gaat. In deze voordrachten moet op het groote belang, dat voor een streek, wogens het vreemdelingenverkeer, aan het behoud der schoonheid verbonden is, wor den gewezen. 8. Met welwillende medewerking van de pers het publiceeren van mededeelingen en opstellen, welke tot voorlichting van het publiek dienstig zijn. 9. In het algemeen het nemen van alle wet tige maatregelen, die op den weg der Ver eeniging liggen ter bereiking van haar doel, zooals het geven van advies en van subsidie voor restauraties, beplantingen enz., het verspreiden van circulaires. De heer C. Doets, directeur der ambachts school alhier, (bestuurslid der Vereeniging) beeft reeds zijne medewerking toegezegd in zake een of meer te houden voordrachten met lichtbeelden. Hetzelfde deed de heer A. W. Weissman, architect te Amsterdam, (secre taris van >Heemschnt"), van wien wij eene interessante lezing met lichtbeelden over Zeeuwsche dorpskerken te wachten hebben, terwijl zoo mogelijk eveneens op tuinbouw kundig gebied belangstelling zal worden gewekt. Natuurlijk zal de Vereeniging ter verwe zenlijking van hare plannen, wil zij een flink resultaat opleveren, de beschikking dienen te hebben over een eenigszins wel gevulde kas. Daarom wordt een ieder, die belang stelt in de overblijfselen van Walche- ren'e schoonheid, nogmaals dringend uitg^. noodigd lid of donatenr van „Nehalennia" te worden. De Secretaris der Vereeniging: B. von Brucken Fock. KUNSTMUSEUM. In de hedenmiddag gehouden vergadering van het kunstmuseum werd door den heer J. A. Zip hot jaarverslag uitgebracht. De toestand van het gebouw gaf voel zor gen, doordat het dak onvoldoende wordt on derhouden en bjj de minste regen doorlekt De lokalen zijn daarom meestal vochtig wat wordt weggenomen door flink stoken. De lijsten der schilderijen leden van die vocht vooral ea belangrijke kosten zijn gemaakt om die weer in orde te brengen. Het ledental verminderde van 31 tot 26 en dat der begunstigers van 22 tot 17. Aan contributies werd ontvangen f 180 tegen f 210 in het vorige jaar. Het bezoek was zeer gering; slechts 113 betalender personen buiten de leden bezoch ten het museum. Hoewel het bezoek var vreemdelingen in (onzo stad bijzonder groot was, isl dit dus niet van invloed geweest pp hot museum. De oorzaak is voor eon deel toe te schrijven aan do ongunstige ligging van het lokaal maar zal ook wel moeten zocht worden in den korten tijd, die de vreemdelingen hier vertoeven en welke zij liever besteden tot het bewonderen van do schilderachtige kleederdrachten onzer Wal- chersche 'boerinnetjes. In de algemeene vergadering van 17 Juni werd in plaats van den heer P. Dumon Tak gekozen de heer A. W. Berdenis van Berle- kom, die deze benoeming aannam' Een treurig verlies leed de Vereeniging vóór eenige weken door den dood van den secretaris, den beer J. G. Ermerins. Hy was oen man, die wat hij o zich nam, met toe wijding en volle ambitie vervulde en die geen moeite ontzag waar hem iels werd opge dragen. De rekening sluit in ontvang en uitgaaf met een voordeelig saldo van f 25.215. AI secretaris werd gekozen do beer mr. J. A'. Fokker. stemmen. Wat drommel moot ik doen?" Het is niet te ontkennen dat dat gevaar van nieuwe liberale peers zeer dreigend is, wanneer de Lords werkelijk in hun verzet tegen de veto-wet volharden. In liberale kringen rekent men er op dat ze zullen toegeven als de dwang maar sterk genoeg wordt. En anders zal de regeering tot het uiterste middel, nieuwe liberale peers haar toevlucht ne men. De geruchten over een algemeene kiezing worden niet geloofd. Dinsdag is de beraadslaging begonnen' het belangrijkste amendement van Lansdowne, n.t. ter uitsluiting van sommigo grondwets veranderingen (o. a. home rule) van de wer king der wet. Minister Morley verzette zicb nadrukkelijk tegen de aanneming van amendement, maar gaf geen aanwijzing pver hetgeen de regeering voornemens was te doen, als de peers toch de aanneming van het amendement doordrijven. DE „WILDE PEERS". De „Wilde peers" zijn de leden van het Engelsche Hoogerhuis, die gewoonlijk niet aan politiek doen, en liever op hun landgoed blij ven, dan zich in de vergaderingen van het Huis der Lords te vervelen. Maar er is nu meer belangstelling onder hen gewekt door de veto-wet; en dat is ook geen (wonder, want ze weten dat hun als! onaantastbaar beschouwde positie wordt be dreigd. Hun belangstelling is zelfs zoo groot dat zij door overmatigen ijver hun eigen lei ders soms in moeilijke omstandigheden bren gen. Maandag kwam een zeventiental hunner tot een openlijk verzet tegen Landsdowne Een van hen, lord Willoughby de Broke, deed het voorstel dat een wet na de dorde verwer ping door de lords zou worden voorgelegd aan de kiezers. Hij moest van Lansdowne hooren dat hij geen pfficieelen steun van de oppositie-lei ders zou krijgen, omdat dit amendement veel verder ging dan die van Lansdowne zelf. Maar de voorsteller liet zich door dat koude» waterbad met weerhouden. Hrj vroeg stem ming en nog zestien andere „wilde peers" volgden hem in de lobby ran de voorstem mers. Waarschijnlijk waren er nog meer die ook wol wilden maar niet durfden, en nu zoet met Lansdowne den andereu kant uitgingen. Bijna even erg maakte het lord Colchester, die, gesteund door lord Midleton, een amen dement voorstelde, volgens hetwelk ieder wets voorstel, -hetzij het de goedkeuring van de lords had of niet, aan een algemeene ver kiezing zou worden onderworpen. Als dat werd aangenomen, zon er van de officieele amei men ten van Lansdowne in het geheel niets zijn gekomen. Maar lord Selborne hield toen een ern stige toespraak, de wilde peers waarschu wend voor de gevolgen van hun voorstel, "en dat had ten gevolge dat het werd ingetrokken. Die feiten toonen echter duidelijk aar de opgewondenheid onder do peers zoo I is geklommen, dat ze door hun leiders niet steeds in bedwang kunnen worden gehouden. Dat die „wilde peers" in een moeilijk par ket komen, wordt typisch in hot licht gesteld in een spotteekening van Gonld in de „Westm. Gazette." Een „backwood lord" ziet op zijn landgoed tegen een boom een kiesbiljet me woorden: „Aan de wilde peors. Icdore stem gegeven aan lord Lansdowne is een stom voor een nieuwen liberalen peer." En do lord vraagt zich af: „En nn wi) Landsdowne dat ik naar Londen kom om to DE DUITSCHERS IN MAROKKO. De kanonneerboot Panther te Agadir is Dinsdagavond alweer afgelost door een groo- ter vaartuig, de beschermde kruiser Borlm Men behoeft daarachter echter niets bijzon ders te zoeken. Ook de Berlin behoort nog tot de kleine kruisers, en als dit schip er dade lijk heen gezonden was, zou niemand er iets van gezegd hebben. Maar bovendien werd de Panther er heen gezonden omdat er in die buurt geen ander schip beschikbaar was. Eigenlijk moest het voor een ketelherstelling dringend naar het dok. En dat zal nu ge beuren. Overigens is er weinig ontwikkeling inden toestand gekomen, althans voor zoover men weet. Het antwoord van Frankrijk toch wacht op Fallières terugkomst, en intusschen wordt cr druk van gedachten gewisseld tusschen Parijs, Londen en Petersburg. In antwoord op een vraag van Balfour in het -Lagerhuis omtrent Marokko, zeide de eerste minister Asquith, dat de regecring aan deze quaestie bijzondere aandacht wijdt en dat er reeds diplomatieke onderhandelingen zijn begonnen. „Ik acht het niet gewenscht op dit oogenblik meer over deze zaak te zeggen", voegde de eerste minister daar aan toe. Balfour zal zijn vraag Donderdag misschien herhalen. Interpellaties, in de Fransche Kamer aan gekondigd, zijn op verzoek van den minister president Caillaux uitgesteld tot na den te rugkeer van den minister van buitenlandsche zaken, blijkbaar ook om eerst den uitslag der diplomatieke onderhandelingen af te wachten. Dat Frankrijk zich eerst tot Engeland en Rusland wendt en met hen overleg pleegt, is zeker wel kenschetsend èn voor het groote belang der kwestie èn voor de huidige staat kundige verhoudingen. Het zal nu moeten blijken, gesteld dat er meer spanning in den toestand komt wkt de kracht is van de Engelscb-Fransche entente, en van het Russisch-Fransch verdrag. In hoever is de positie van Frankrijk versterkt, sedert het zes jaren geleden aan het eind der Dclcassé- periode gedwongen werd voor Duitschland te zwichten Hoewel de pers vooral in buitenlandsche zaken zeker niet vereenzelvigd mag worden met de regeering, verdient het toch de aan dacht dat over het algemeen ook in Enge land door de bladen kalm geoordeeld wordt over Dnitschland's handeling, met uitzondering (natuurlijk van eenige bladen die altijd op Duitschland schelden. Als men alleen, op de feiten afging, zou men zich eerder over de plannen van Spanje moeten ongerust maken dan over die van Duitschland. Tenminste, Spanje gaat in de door zijn troe pen bezette streken te werk op een manier, die niet geschikt is veel vertrouwen in zijn bedoelingen in te boezemen. Eenerzijds i: van uit Melilla door een kolonne een nieuv gebied bezet. Maar bovendien treedt do be velhebber van de Spaansche troepen die Elk9ar bezetten, zeer eigendunkelijk op. Deze bevelhebber, kolonel Sylvestre, heeft zich naar de kazerne begeven, waarin de Manokkaansche regeeringstroepen zijn onder gebracht. Hij verklaarde, dat hy de kazerne noodig had voor de Spaansche troepen. Do Manokkaansche soldaten, paarden en muil dieren trekken er nit en de Spanjaarden na men hun plaats in. Dat is zeker niet geschikt om de Marok kanen tevreden te stemmen. DE INTERNATIONALE ZEELIEDENSTAKINQ. Do groote staking in Engeland is cieel beëindigd, en hier en daar, o. a. te Liverpool, klonk luid gejuich toen de eerste schepen 'weer vertrokken. Maar toch beteekent dat niet dat overal het werk weer geregeld aan deo gang is. Te Hall bijvoorbeeld hebben de dokwerkers deo arbeid hervat, maar ongeveer duizend graan werkers en duizend tremmers weigerden zulks omdat, volgens hen, de tot stand gekomen overeen komst aan hnn eischen geen recht laat weder varen. Ook te Manchester is de staking nog verre van opgelost. Daar hobben Dinsdag nog on lusten plaats gehad. Een afdeeling politie, tel voet en te paard, die een aantal vrachtj karren begeleidde, werd door de stakers mot steenen geworpen, waardoor verscbeideno po* litieagenten .gewond werden. De handel ligt stil en aan bederf onderhevige goederen van allerhande soort loopen gevaar van als ver loren te moeten worden beschouwd. Te Glasgow en te Leith is ook nog niet veel van een hervatting van het werk te bemerken. In ons land is weinig of geen. veran dering te melden. Beknopte Mededeelingen. Dinsdag heeft koning George in het park van het kasteel Windsor een wapen schouwing gehouden over de „boy scouts" pf padvinders. Er waren jongens uit alle deelen van Engeland, Schotland, Ierland, ©a Wales. Het geheel stond onder den populaireni generaal Baden Powel, den man die deze beweging in het leven geroepen heeft De „Daily Telegraph" verzekert, öat Sir Eldon Gorst, de opvolger van lord Cwv- mer als Engeland's vertegenwoordiger int Egypte, boo ernstig ziek is dat aan zijn) terugkeer naar Egypte niet te denken valt De regeering zou van plan zijn den koning) voor te stellen, Lord Kitchener in zijn plaats te benoemen. De bevoegdheid van den En- gelschen vertegenwoordiger te Cairo zon dan tevens [uitgebreid worden. De Fransche Kamer heeft de stad Parijs toegestaan 240 millioen te leenen voor vol tooiing van bet ondergrondscbe spoorwegnet - Alweer een administratieve wijnstaking; nu in het Zuid Westen iu het Gironde- district rondom Bordeaux. De wijnboeren daar vreezen dat de afgronzingsvoorstellen van minister Caillaux tot hun nadeel zullen uit vallen en hebben daarom op een to Bordeaux gehouden vergadering besloten hun burger plichten niet langer te vervullen, daar, vol gens hun beweren, ook do regeering de wetten niet eerbiedigt. Ruim vijftig burgemeesters! idea, staande de vergadering, op vooraf gereed gemaakte papieren hun ontslag jn. Na de gewichtige beslissing Maandag van aanneming der evenredige vertegenwoor diging, heeft de Fransche Kamer Dinsdag, een aantal minder principieele bepalingen van de nieuwe kieswet behandeld. Zij nam de arti kelen aan, die het maximum aantal der meer voudige candidaturen op 3 stellen en do samenstelling en den tijd van indienen der lijsten regelen. Verder werden nog een aantal beschikkingen goedgekeurd, die betrekking hebben op de wijze van candidaatstellen enz. Donderdag voortzetting. De oneenigbeid in hot Hanza-verbond door het verzet der conservatieven tegen de moer democratische uitingen van den voor zitter neemt het karakter aan van een split sing. Nu is ook weer een bekend industrieel1^ Kerdorf, uit het verbond getreden. Dat heeft Rieser, de voorzitter van het Verbond, met een zeer schorpen brief be antwoord. De nieuwe organisatie, die de groote industrie in Rijnland en Westfajee) gesticht heeft kan, zegt Rieser, niet samen werken met het Hanzorhond, omdat het aan de zijde zijner vijanden staat. Do grootei nijverheid heeft pm de grooto belangen, diö zij bij hooge invoerrechten heeft, ondanks aT het gebeurde, weer de zjjde dor conserva tieven gekozen. Riesser wijst er ook op, dat het bestuur van het Hanzeverbond, wanneer het geen parool wil uitgeven voor de herstemmingen^ geen andere houding tegenover de socialis ten aanneemt dan de conservatieven, die zich ook hun beslisssing voor do herstemmingen voorbehouden. Donderdag 13 Juli zal het convent der Mecklenburgsche ridderschap in het stenden- huis te Rostock bijeenkomen. Hot eenige punt van de agenda is de wijziging van de grondwet voor de beide groothertogdommen. Men hoopt, zoo wordt uit Schwerin aan het „Berl. Tageblat" geschreven, dat de lei ders der ridderschap, nu gevaar dreigt, dat een grondwet van hooger hand zal worden geoctroyeerd, de vijandige houding, die zij tot dusver tegenover do voorstellon omtrent een grondwet aannamen, zullen opgeven. Het gemiddeld bedrag dat de „Standard Oir Co." gedurende de laatste tien jaren voor dividend heeft aangewend beloopt 40.000.000 dollar bij oen aandeel an kapitaal ram 100.000.000 dollar.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1