BIJVOEGSEL Middelbnrg 26 Mei. FEUILLETON. Letteren en Kunst. LANDBOUW. Verschillende Berichten. en 8 45 8 45 8.0C 8.57 8.20 8 47 8.54 410.47 ll.OC i *10.09 5 *10.40 i *11.30 Zaterdag 27 Hei 1911, no. 124. VRIJZINNIGE CONCENTRATIE IN FRIESLAND. Door hel hoofdbestuur van den Vrijzinnig Democratiachen B?nd is aan de afdeelingen en personeele leden de volgende circulaire ver zonden In da Vergadering van het Hoofdbestuur, op 14 Mei j.l. gehouden, is o.a. besproken de zoogenaamde „Vrijzinnige concentratie" Friesland. Reeds y.oor het program van actie voor deze „concentratie" werd vastgesteld, is eerst door het Dagelijksch Bestuur van den Bond en daarna nog eens door den Voorzitter persoonlijk de deelneming van Vrijzinnig - Dcmocraten aan een dergelijke samenwerking ernstig ontraden en als onprincipieel bestre den. Het Hoofdbestuur is eenstemmig van mee ning, dat het niet mag nalaten ook zijn oordeel daaromtrent alsnog kenbaar te maken. Het richt zich daarbij tot alle afdeeliugen en leden van den Vrijs.-Dein. Bond omdat, wal in Friesland is geschied, onze gehecle organi salie raakt. Allereerst wenscht dan het Hoofdbestuur een W0|0rd van ernstig protest te doen hooren legen het feit, dat door eenige individueele loden van ,onze partij, te samen met leden van andere partijen, is opgesteld een pr.ji'in- cialo „algemeene beginselverklaring" en dito program van actie." De Vrijz.-Dem. Bond heeft een Beginselverklaring en een Werkpro gram en stelt bovendien tijdig vopr elke Kamerverkiezing een program van actie daar voor vast. Van ieder, die bij den Bond is aangesloten, jmag worden verwacht, dat hij zich aan jdia verklaring en aan dat program zal houden. Verandering te brengen in het bestaande of het vaststellen van een nieuw program behoort tot de bevoegdheid uitslui tend van de Algemeene Vergadering van den Bond. Met nadruk ontkent het Hoofdbestuur ver der, dat over de houding bij de stembus aan te nemen ten opzichte van vragen van alge meen politiek beleid, ten opzichte van begin selen van rijkswetgeving, pr,ovincieagewijze af spraken jkunnen worden gemaakt, die voor leden der party eenige formeel- of morcelbin- dende kracht zou hebben. Al wat de algemeene landspolitiek betreft, behoort te worden be handeld do,or de organisatie zelve, die het ge- lieele land tomvat en elke daaromtrent, buiten de Algemeene Vergadering en Hoofdbestuur om, met andere partijen gemaakte afspraak of getroffen overeenkomst, zal desorganisec rend werken en behoort daarom in ieder geval te worden afgekeurd. Wie daaraan deelneemt, s|telt ?»ek zelf feitelijk buiten het partij verband I Te meer is dit zóó, wanneer in een dergelijk afzonderlijk program een hoofdbeginsel van het algemeen partijprogram, tevens een punt van dagelijksche propaganda en van onafgebroken actie van de party zoo volkomen wordt ter zijde geschoven en verzwegen als dit in het Friesche concentratie-program het geval is met den strijd voor het algemeen kiesrecht! Het meedoen aan een dergelijke taktick be- teekent voor vrijzinnig-democraten niet „con centratie", maar abdicatie d. i. licl prijsgeven van eigen standpunt, en capitulatie, d. i. het hoofd buigen, zonder meer, voor den eisch van een andere partijl Zulk een program van actie „voor de eerst komende vier jaar" is .onaannemelijk voor eenig lid ,of eenige afdeeling van den Vrijs. Dern. Bond, die bij de verkiezingen van 1913 het algemeen kiesrecht, zooals dat in het be kende Adres van den Vr'yz.-Dem. Bond en liet Alg. Ned- IVerkl.-Verbond is omschreven, tot inzet van den stembusstrijd zal hebben te maken. Met groote voldoening vernam het Hoofdbe stuur reeds dat verschillende Friesclie afdce- lingen en leden van den Vrijz.-Dem. Bond en De avonturen van een Anieri- kaanschen gauwdief. Wallingford wint en verliest een weddenschap. Naar het Engelsch 7. ran GEORGE RANDOLPH CHESTER. VI. Terwijl Wallingford den zesden morgen hef nieuwe onderdeel voor den auto onderzocht dat juist was aangekomen ter vervanging van het gebroken stuk, voelde hij een vriendelijke hand pp Izyn schouder; omkijkend zag hij Blackie die somber naar den weg wees. „Zullen we bluffen, wegloopen of vech ten?" vroeg Blackie. Wallingford volgde de richting van zijn hand en zag Jonas komen aanrijden in een wagentje op den weg en naast hem zat een magere man, die een donkerblauw pak droeg en een donkerblauwe» slappen hoed met een koord en kwastjes in plaats van een band. Hjj was zoo mager vaat gezicht dat zyn oogen en de holten van zijn wangen vier volkomen sym metrisch geplaatst zwarte vlekken waren op het Alg. Ned. Werkl -Verbond bovenstaand zicht in -de zaak deelen en niet voornemens zijn, zich bij bedoelde „concentratie" aai sluiten. Het Hoofdbestuur vertrouwt dat alle afdee- lingen en alle leden zullen inzien, dat zij be hooren mede te werken om de beginselen var den Bond hoog te houden en overtuigd zullen zijn, dat alteen dan voor de Vrijzinnige Demo cratie een toekomst open ligt, als zij niet schippert met haar beginselen en aan haar leuzen niet ontrouw wordt I VROUWENARBEID. Aan het tiende jaarverslag, over 1910/11 van de Nationale Vcreeniging, waarvan liet Natio naal bureau voor Vrouwenarbeid de stichting is, ontkenen wij dat het bestuur voor 1911 1912 is samengesteld als volgtmej'. Marie van Dijk, presidente, dr. Cathurina van Tussen broek, vice-presidente, mevrouw E. Coops Broeso van Groenou, le secretares (Van Len- nepweg 31, 's-Gravenhage), mcj. C. II. de Jong, 2e secretares, jonkvrouw S. W. A. Wichers, le penningineesteres, (Huize „in de Dennen, Huis ter Heide, Utrecht), jonkvrouw J. E. Hocufft, 2o penningmeesleres, en mej. A. J. Hcidema. Blijkens het verslag van het bureau steeg- het ledental, dat in het vorige jaar 1427 bedroeg, op 1 Februari 1911 lot 1502. Het aantal aanvragen, schriftelijke en mon delinge te zamen genomen, bedraagt dit jaar 322, tegen 294 het vorige jaar. Feitelijk is het cijfer nog belangrijk hoo- ger, omdat niet medegerekend zijn de talrijke bezoeken en aanvragen welke betrekking had den op de Brusselschc tentoonstelling en op de actie tegen het wetsontwcrp-lkemskerck. Ingeschreven in Journaal en Grootboeken werden er 171 tegen 135 verleden jaar. Aanvragen kwamen o, a. in uit Middelburg, Vlissingen, Wcmeldiuge, Wolphaartsdyk en Zie- rikzee. BENOEMINGEN. mZ Bij kon. besluit zijn benoemd tot notaris: ter standplaats 't Zandt, B. Maatjes, cand.-notaris le Ilooge- veen; ter standplaats Leiden mr. II. M. A. Coebergh, cand.-noatris te Leiden, en ter standplaats Joure, gemeente Haskerland, II. Tcrlet, cand.-notaris te Joure: is benoemd tot directeur van het, post- en telegraafkantoor te Goor J. II. van der SIoo- ten, thans in gelijke betrekking te Vriezcn- :en; zijn bevorderd tot hoofdcommies der lelc- grapliie W. F. Jansen en W. A. E. Mulder, beiden thans commies der telegraphie lsle klasse, en benoemd tot licht wachter-machinist aan boord van 's Rijks lichtschip „Noord-Hinder" J. van den Bergen, machinist ter koopvaardij KORTE MEDEDEEL1NGEN VERGADERINGEN, Op Hemelvaartsdag werd Le Ulrecht, onder leiding van den heer Aric Willemse, de al gemeene vergadering gehouden van de „Vcr eeniging tot stichting en exploitatie van een herstellingsoord voor Spoorwegpersoneel". Blijkens hcL jaarverslag bedroeg het ledental op 31 December 1910 C080 tegen 5778 op 1 Januari 1910, alzoo een vermeerdering met 3Q2 leden. Van deze 6080 leden behooren 5-127 tot de S.S., 405 tol den N. C. S. en 89 lot den N. B. D. S. Het maandelijksch bedrag der contri butie 'steeg van f864.98 in December 1909 en van f887.68 in Januari 1910 tot f986.06 in December 1910. In het geheel werd f 11.237.91 aan contri butie ontvangen. Het aantal leden, dat uit de Vcreeniging trad om andere reden dan overlijden of ontslag, bedraagt 240, van wie 136 hij de S.S., 96 bij den N. C. S. en 8 by den N. B. D. S. De Vereeniging had op 1 Januari 596 en op 31 {December 1910 662 donateurs, met een gezamenlijke bijdrage van 12165,371/2. Het sticbtingskapitaal der Vereeniging sleeg in 1910 4van £5270-71 tot. f 5560.791/2- Wat de exploi tatie in 1910 betreft geeft het verslag o. de volgende cijfers: behandeld werden 137 gevallen, waarvan 118 op „Villandry" en 19 in particuliere inrichtingen. Bovendien wer den 27 kinderen gezonden naar kinderherstel- lingskolonies. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester weiden goedgekeurd. Do balans op 31 December 1910 wees aan activa en pa- siva aan f 17.813.821/s. Men schryft ons uil Goes: De afdeeling Goes der „Maatschappij tot bevordering der Toonkunst" gaf Wocns- dugavond in de sociëteit „V O, V." voor een uitgelezen publiek een concert ter herdenking van den lOOslen geboortedag van Franz Liszt. Uitgevoerd werd het oratorium „Die Legende von der heiligen Elisabeth", waarhij als solis ten optraden de dames Joh. v. d. Linde en Anke Schierbeek van Amsterdam, en de hee ren A. K. Zweede, Goes, en dr. H. v. d. Kamp, bas-bariton le Middelburg, terwijl de piano-begeleiding was toevertrouwd aan den heer A A. Noske, ook van Middelburg. Zoowel de partijen voor koor als voor solo werden zeer verdienstelijk ten gchoore gebracht en met daverend applaus begroet. De lieer dr. V d. Kamp, met z'n krachtig en vol geluid, dwong weer aller bcwonderiug af en zal zeker gaarne nog vele malen door de Goesenaars gelibord worden, evenals de heer Noske, die nu reeds sedert tien jaar de uilvoeringen opluistert met zijn uitstekende begeleiding. Alle aanwezigen stemden dan ook zeker van ganscher harte in met de woorden v den heer Riscli, toen deze even vóór de pauze den heer Noske toesprak, hem herin nerde aan zijn jubileum als medewerker der afdeeling en Item uit erkentelijkheid en dank baarheid niet alleen, maar ook uit vriend, schap, die zoo. vast geworteld is, dat de af deeling Goes en de heer Noske langzamerhand onafscheidelijk zijn geworden, een fraaien lau werkrans aanbood. Onder luid applaus voegde spreker er ten slotte den weusch aan toe, dal de afdeeling nog vele malen op de hulp en den steun van den heer Noske moge reke nen, een wensch, die ongetwijfeld gaarne door dezen zal worden vervuld. Men schrjjft ons uit Z i e r i k z e e Donderdag-namiddag, Hemelvaartsdag, gaf de heer S. klimmerboom, organist der nieuwe kerk, een concert mot medewerking van Mej. Lotte Roosing, nlt-zangeres, Rotterdam en Mej. II. Klimmerboom, orgelbegeleiding. Do kerk was tamelijk bezet. Een gelukkig denkbeeld was het van den heer Klimmerboom, om hel concert, tegen oen kleine entrée, ook voor minder rermogenden toegankelijk te tellen. Dc uitv.oering werd geopend met orgelspel, n.l. opus 32 in As van Dr. Votckman. Zooals wij hot van den concerlgever gewoon zijn was do uitvoering van dit nummer bewonderens waardig even als do later gespeelde Marche triimpliale, van J. Lemmcns. Ook de solo- voordrachten op viool van den heer Klimmer boom, vooral hel Andantino uil hel concert- tuk op. 46 van H. Silt, werden met warm gevoel 'weergegeven. Mejuffrouw Lotte Roosing is eene alt zangeres, die het in de kunst ver kan bren gen. (Haar toon is mollig en .beschaafd en vooral in de hoogere registers zeer sympathiek. Zy 'zong verscheidene liederen, waarvan uitmuntten Biblische Lieder No. 4 van Dvorak, Scheide-n van Richard Hot en Heer, mijn hert is boos en schuldig van C. van Rennes. Van 'de aria uit het oratorium Messias, van Handel, jmot vioolbegeleiding, was vooral dc 'nzetDemi. siehe, der I'erlieissne des Ilerm ist mtf Er den erschie.ncn prachtig en krach- lig. Mej. II. Klimmerboom verdient voor harp begeleiding pp het orgel veel lof; daaruit bleek (en zeersle hare beheersching van het zware- instrument en haar bescheidenheid tegenover ,de solisten. zijn geelgrauw gelaat; op zijn borst droeg hij een glanzend opgepoetste tinnen ster. Het was de districts-sjerif. Wallingford stond niet een vroolyk gezicht op. „Geen van drieën, Blackie", antwoordde hij kalm. „Dit beleokent geen nederlaag, maar een schikking. liet gebeurt echter twee dagen later dan ik verwacht had. En nu komt hel oogenblik dal ik jou kettinghanger win." Zich van Blackie afwendend, nam hij een houding van groote waardigheid aan, toen Jonas en de districts-sjerif uit het wagen tje sprongen en haastig naar hem toekwamen. „Daar staat ie, die dikke daarl" wees Jonas aan in een koorts van opgewonden heid, en do sjerif duwde zonder een woord te zeggen, een opgevouwen papier in Walling- lingford's hand. „Ik heb dit nu aan u overhandigd over eenkomstig de bepalingen van do wet voor zulko gevallen," verklaarde de wagen meteen basstem, zoo verrassend dun, dat het was of jrond trilde. „Dit is een bevelschrift, u verhinderend nog meer van deze blauwe steen to graven, of ervan te vervoeren van dit veld, totdat de zaak van Squibble tegen Wallingford, die nu is aanhangig gemaakt voor het Squawmus County Hof is beslist, geregeld en de kosten betaald. En dat andere papier is een kennisgeving van genoemd geding." D.aarby gaf hij Wallingford een ander docu ment, en toen daarmee zijn officiëele zen Op een tot haar gerichte vraag heeft onze Koningin geantwoord dal wijzigingen in een volkslied geen aanbeveling verdienen, tenzij daarvoor zeer dringende redenen aanwezig zijn, en dal liet niet wensclielijk is, een volkslied te blijven veranderen, naar gelang der tijdsom standigheden. II. M. zou daarom liever zien, dat de teksL van het Nederlandsclie Volkslied van Tollens ojigewijzigd bleef. In de „Wereldkroniek" van deze week komen eenige mooie photo's voor van de jacht in de Noordpoolzee, waaraan door een paar Zeeuwsche heeren het vorige jaar werd deelgenomen. Verder een kiekje van een scliaakmalch in de Witle Sociëteit te 's-Gravenhage, met den schaakspeler Marshall, spelende tegen den oud-minister mr. S. van Houten. Natuurlijk is aan het vliegongeluk te Issy les-Moulineaux een geïllustreerd artikel gewijd. In Den Ilaag zal, te beginnen einde Juni een blad in Franschc laai hot licht zien, dat voorloopig tweemaal per week zal verschijnen. Als directeur-hoofdredacteur zal optreden jhr O. van Bercsteyn. Het blad stelt zich tot taak, dc publieke opime in het buitenland waar de Neder landsclie taal nagenoeg onbekend is beier en juister informaties le verschaffen omtrent Nederland en Nedcrhmdsche toestanden en aangelegenheden dan lot dusver geschiedde. ding beëindigd was, veegde lvij zijn voorhoofd af met een vlammend gelen zakdoek, die zijn reeds cilroenachtig gezicht nog een extra gccl- zuclitigen tint gaf. En toen werd hij weer de beminnelijkheid zelf, door er aan toe le voegen„Mooi groeizaam weertje, vindt u niet?" „Prachtig weer," stemde Wallingford toe. „En .waar is dat proces over?" „Over een eervergeten zwendel!" viel Jonas is, niet langer in staat zijn veronge lijking zwijgend le voortduren. „U hebt mjjn lythografische steen-mijn gekocht onder valsclic voorwendsels." - „Ik heb nooit gezegd dat het Ivthogra- pliischc sleen 'was, en ik zeg dal nu nog niet," verklaarde Wallingford, voor wien de wet geen mazen had waar hij niet door kon. - „Neen, u bent te glad," antwoordde Jo nas. „Dat is het juist. U hebt dat land ge kocht als gewoon land, tegen een gewonen prijs. Een advokaat in Squawmus heeft me :gd, dat hij er een zaak van algemcenen zwendel uit kan maken, vooral voor een eer lijke boeren-jury, en in aanmerking nemend dat ik hier een ingeboren burger ben, en dat u een vervloekte vreemdeling en nog glad bovendien. Zie zoo, nu weet u het." „Ja, nu weet ik het," gaf Wallingford toe, schijnbaar diep temeer geslagen. „En wat zoudt ,u dan willen dat ik deed?" „Er is slechts een ding voor ute doen," Tc Opstburg werd Woensdag ondei leiding van den heer inr F. J. N. van Dam, vporziLter van den Raad van Toezicht, de al gemeene vergadering gehouden van dc Boe renleenbank in het voormalig IVe district van Zeeland, gevestigd te Oostburg. Van de 109 leden waren er 73 tegenwoordig, onder wie de flrie leden van den llaad van Toezicht en de 12 leden van 't Bestuur. Na de opening met een kvoord van welkom en de vaststelling van de nptulen der tiende algemeene verga dering deelde de voorzitter mede dat ingevolge het lycrzopk Van den lieer A. I Leenhputs door het bestuur besloten was, dat vereenigingen voor het plaatsen en terugnemen van gelden één persoon konden aanwijzen, mits deze daartoe gemachtigd werd door eene verklaring getcekend door twee bestuursleden dier ver eeniging daarna werd voorzien in de vacatu ren, ontslaan door periodieke aftreding en be danken, terwijl wegens vermeerdering van het aantal leden voor drie gemeenten drie verte genwoordigers in het bestuur werden aange wezen. De voorzitter aftredend als lid van den Raad van .Toezicht werd bij acclamatie als zoodanig herbenoemd en verklaarde deze be trekking gaarne pndermaal te aanvaarden. Vastgesteld werd de rekening over 1910 in ontvangst jop f 242.400-79 en in uitgaaf op f 238.821.S55alzoo met een saldo van f 3.578.9S5. De balans over 1910 is totaal actief f 83.732.32, en totaal passief f 83.416.465 inst 315.S55. Dc voorzitter bracht hierna een woord van hulde ,aan den kassier den heer J. I). Risseeuw te Zuidzande voor diens buitengewoon liet en accuraat beheer. Vervolgens werd door den voorzitter onder in hartelijke toespraak aan den kassier en den secretaris, den lieer G. A. Vorsterman van Oycu, pp voorstel van 't bestuur eene gratificatie aangeboden van f 75.— als een blijk van waardeering voor de wijze waarop zij de belangen der Boerenleenbank sedert hare oprichting belangloos hadden behartigd. Dit blijk van waardeering werd door heide perso nen met een woord van dankzegging gaarne aanvaard. Vijf nieuwe leden werden met alge meene stemmen aangenomen. - In de gemeente Haarlemnierliedo breidt hel: mond- en klauwzeer zich ernstig uit. In de»afge!oopen week deden 45 veehouders aan gifte, dat onder hun veo die ziekte was uit gebroken. Drie dieren zijn gestorven. In de Haarlemmermeer en omgeving is tegen enkele veehouders proces verbaal opgemaakt wegens hel vervoeren van vee, zonder daar toe vereischte vergunning, hl dergelijke gc- allen worden de runderen verbeurd verklaard en kan een aanzienlijke geldboete worden op gelegd. De directeur generaal van den landbouw brengt ter algemeene kennis dat, ingaande 1 Juni a s., van Rijkswege serum tegen de baarinoederontstckmg van hel rund en van het paard en met ingang van 5 Juni a s. in tegen de uierziekten van hot rund kos teloos en portvrij op aanvrage worden ver strekt aan in Nederland gevestigde veeartsen Do „St. Crt no. 122 geeft nadere inlich tingen. De afdeeling Amsterdam van den „Algem Nedcrl. Zeemansbond" houdt as. Zondagmor gen een vergadering, waarin ze, naar in een manifest wordt gezegd, met de gewezen zee lieden Iwenschl te bespreken, wat hun hou ding moet zijn bij de tc verwachten staking van zeelieden. De Vereeniging „Nationaal Comité inzake' wettelijke regeling vail vrouwenarbeid" ver zocht per adres aan de Koningin, indien hel wetsontwerp tot wijziging van de Arbeidswet antwoordde Jonas haastig. „U moet mij mijn eigendom terug verkoopeu. Hier zijn uw twee honderd en vijf en twintig dollar. Geef mij mijn verkoopactö terug, en ik zal het proces intrekken. l)e „kosten tot nu toe zullen niet veel {zijn." „En stelt u voor om- mij die kosten te laten betalen?" vroeg Wallingford, met opn eigenaardigen glimlach. „Wel," besliste Jonas, „u behoort in ieder geval te worden gestraft omdat u ge probeerd hebt een armen, eenzamen ouden man te bedriegen." „En wie zal voor al die mannen beta len?" wilde Wallingford verder welen „Dat is uw zaak," antwoordde Jonas lakoniek. „Ik lieb ze niet gehuurd." Wallingford glimlachte zacht maar droef. „Wat zeg jy ervan Blackie?" vroeg hij aan den lieer Daw. „Is hij niet een pracht stuk Blackie liep geheel om den heer Squibble heen, hem van hoofd tot voeten en van alle zijden ppnemend met het gezicht van een kenner. „Hel meest volledige type uit Squaw mus County, Jinuny," kondigde hij aan. „Wat wil je dat ik met hem doe?" „Niets, behalve wanneer lijj weigert van mijn eigendom af le gaan," antwoordde Wal lingford met een beweging of hij wilde heen gaan. door .dc Eerste Kamer mocht worden aan genomen, haar goedkeuring daaraan niet te verleenen. In het in do Woensdag te Dordrecht i gehouden vergadering van „Vak en Kunst" uitgebracht jaarverslag werden eenige zeer waardeerende woorden gewjjd aan de nage dachtenis van wjjlen den lieer A C. Zoet hout, die jaren lang voorzitter der vereeni ging was en hot vorig jaar overleed. Do heer J. 1 van Wuijckhuise werd tot bestuurslid gekozen Tachtig roeden aardbeien, toebelioorende aan W. van der Mey, gewezen cundidaal voor don gemeenteraad te Katwijk aan Zee, werden door geestverwanten afgeschoffeld en bij liet hoofd der school werden vier groote ruiten ingeworpen Aun beide personen wordt ver weten dat zij oorzaak zijn dal de offie.iëelQ katholieke caudidaat niet gekozen werd. Van een en ander is aangifte gedaan bij de politie. De daders zijn nog niet ontdekt Bij de gala-voorstelling, ter gelegenheid van liet Koninklijk bezoek aan Amsterdam, in den Stadsschouwburg, zal „Sara Burger hart" worden opgevoerd. Mr. R. van der Werk, president van het Gerechtshof te Amsterdam, zal, zegt men, zjjn ambt neerleggen Li een Donderdag le Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Algemcenen Bond van opzichters by den dienst van weg en werken der S S werd besloten dat de Bond zich zal aansluiten hij dc Federatie van ambtennursorgaiiisaties van personeel der S S. Tot secretaris van de afdeeling wegwerkers is benoemd de heer A. van Djjk te Vlis singen. De Staking van de opperlieden en de losse arbeiders Ie Wormcrveer is opgeheven De stakers hebben Woensdagavond een lang durige vergadering gebonden over het al of niet doorzetten van de staking Uit een stem ming piel briefjes bleek, dal bijna de helft er voor was weer aan den. arbeid te gaan De meerderheid sloot zich echter hij dc min derheid aanvooral nadat was medegedeeld, dat 'de timmerlieden, behalve een enkele, niet gezind waren lot slaken over le gaan en ook ,de metselaars den arbeid weer gaarne wensch ten le hervatten, zoodat hedenmorgen allen zich weer op de bestaande voorwaarden zouden .aanmelden. Ook le Rotterdam worden, evenals te Amsterdam, in de laatste dagen herhaaldelijk valsche rijksdaalders, guldens en kwartjes hij de politie gedeponeerd. Er onLbreekt niets aan de afwerking, ook het randschrift niet Zij zijn zoo zuiver gemaakt, -dat zij ook aan de Bijbank der Nederlandsclie Bank niet op het eerste ge zicht berkend werden. Men vermoedt dat de bende valsclic mun ters zich te Amsterdam ophoudt en van daar uil het valsche geld over het land verspreidt» Te Rotterdam heeft Woensdagavond een hevige brand gewoed in de Houtlaan in oen opslagplaats voor oliën en Vetwaren. Het be nedenhuis lag vol met vaten teer, olie, hars. creoüne en meer andere brandbare zaken, ter wijl het bovenhuis door drie gezinnen bewoond werd De bewoners konden zich in veiligheid stellen, maar het perceel met al wat er in was verbrandde. Een er aan grenzend carga doorskantoor bekwam groote schade, evenzoo erschillende in de buurt staande door arme menschen bewoonde huizen. Die huizen wa- voor het meerendeel wel, de bewoners verzekerd - Op dc publieke tribune der Tweede Kamer- werd lieden voor acht dagen, Vrijdag 19 Mei, gefloten. Volgens de „Ned werd een persoon door den kamerbewaarder aangehouden en bleek hij te zijn klerk bij het Departement van Financiën. Maandag zijn sommige ingezetenen van Santpoort ongesteld geworden onder verschijn selen van vergiftiging. Hun getal werd Dinsdag en Woensdag nog steeds grootcr Het bleek na onderzoek, dat allen hadden gegeten van hij een slager ge kochte leverworst waarin een geneesheer gif tige Kwammen heeft gevonden In solmmige gezinnen zijn 6 en 7 zieken en het gevat der vergiftigden lean men wel op 30 a 10 pcliatten. Sommigen zijn vrij ernstig, zoodat men aan vankelijk voor hun leven vreesde, thans schijnt levensgevaar vrijwel geweken. Het concours hippique te Breda is Don derdag uitstekend geslaagd. Het weer was prachtig en het bezoek over druk. „Je bent een oplichter!" gilde Jonas. Op dal oogenblik mengde dc basstem zich in het gesprek niet een woord van vrien.l- schappelijken raai. „Over te gaan tot een persoonlijken twist draagt niet bij tot het oplossen der kwestie, heeren," zei hij. „En bovendien als een vertegenwoordiger van dc wet, is het mijn plicht dat te voorkomen. Aan den anderen kant, Jonas, als deze heer jou gebist van zijn eigendom te gaan, dan moet je dat doen Dat is de wel." „Als by probeert mij er af te weipen, zal liet slechts mijn proces nog sterker ma ken," antwoordde Jonas, volkomen bereid om zich van het terrein tc laten gooien, wanneer liij daardoor zijn kostbare mijn van lytho grapliische steen kan terugkrijgen „Ik zal misschien hel proces verlie zen," zei Wallingford toegevend, maar met een knipoogje naar Blackie, „maar ik laat me niet uitschelden. Als hij hier was geko men met een aanbod tot een schikking, dan zou ik dat in overweging hebben genomen; maar nu zal ik vechten Ik geloof niet dat de boeren van Squawmus County zoo veel van Jonas Squibble houden, dal ze hem in een jury-zaak een onrechtmatig voordeel zou den geven boven een fatsoenlijk gckleeden vreemdeling." Jonas kromp even ineen onder die pijnlijke waarheid.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 5