MIDDELRURGSCHE COURANT. TWEEDE BLAD VAN DE Maandag 22 Mei. i€andbouu)Arom ek FEUILLETON. Kameroverzicht. N». 120 134 Jaargang. 1011. Middelburg 20 Mei. tav os»x vasten medewerker. Het Paard. lil. Het tegenovergestelde, wat in België is ge schied, heeft plaats gehad in Duitschland, voornamelijk in Pruisen, en ook in Oostenrijk. Heeft men in België herhaaldelijk beproefd door den invoer van vreemde hengsten een paard in 't leven te roepen, dat beter ge schikt is voor militaire doeleinden, en heb ben die pogingen alle schipbreuk geleden op den vasten wil der fokkers om hunne inerriën daarmede niet te laten kruisen, in Duitsch land, ook in Oostenrijk, heeft de staat, om te kunnen, voorzien in de behoeften van het leger door het aanleggen van stoeterijen, door het stationneeren van daar gefokte dekheng sten het zoo ver gebracht, dal er geen zuiver Duitsch Tas meer bestaat en dat er voor 'toogenblik m dat land een zeer aanzienlijk tekort is aan werkpaarden, in welk tekort hoofdzakelijk wordt voorzien door paarden uit België en ook uit Zeeland, Noordbrabant en Limbing, zeer dikwijls nadat zij zich in Bel gië van een nieuw stel ouders hebben voor zien. „De vroeger bestaan hebbende inlandsche rassen in Oostenrijk en Duitschland," zegt een bevoegd schrijver, „zijn door vreemd bloed, vooral door Engelsche volbloed en half bloed paarden, zóó doorkruist, dat zij hun eigenaardig karakter volkomen hebben ver loren." Inlusschen zijn de daaruit voortge sproten slagende Mecklenburgers, de Hanoverancn, de S1 e e s w ij k - Hol ste in er s, uitmuntende rij- en karrepaarden, die om hunne scboone vormen en hun volhar dingsvermogen zeer gewaardeerd worden, maar voor de fokkerij minder aanbeveling verdie nen dan het Belgisch trekpaard, omdat daarbij met een veel grooter aantal tegenvallers reke ning moet worden gehouden. Wij zouden bijna durven zeggen: houdt men rekening met zijn schoonheidsgevoel, dan fokt men Olden- burgers; houdt men rekening met zijn beurs, dan fokt men Belgen. In Oost-Pruisen heeft men een beroemde stoeterij te Trakehnen, die hoofdzakelijk voor ziet in de behoefte aan mannelijk fokma- teriaal. De Trakehnerpaarden stammen af van een Duitsche merrie en den Turkoman- schen hengst „Turcmainatti," en zijn uitste kende rijpaarden. In de stoeterij Lipizza by Triest fokt men afstammelingen van Arabisch-Perzische heng sten met inlandsche merriën. Oorspronkelijk wilde men hier het Andalusische paard aan lokken later is men daarvan afgestapt. In de stoeterij Fogaras, in Zevenbergen, fokt men hetzelfde ras als te Lipizza, in die te Ba- bolna Arabische, in die te Kisber Engelsche volbloed en halfbloedpaarden, in Mezö hegeyes Anglo-Normandiërs, Arabieren, Engelsche half bloedpaarden en Norfolkers. Al deze stoeterijen worden onderhouden op kosten van den staat. Beroemd zijn ook de stoeterijen te Kraeno- woy en Padu in Rusland, waar de beroemde Orlow-liarddravers worden aangefokt. De avonturen van een Ameri- kaanscben gauwdief. Wallingford wint en verliest een weddenschap. Naar het Engelsch S. van GEORGE RANDOLPH CHESTER. „Ik begrijp het," zei Blackie kalm. „Ik denk dat ik je nog vijf en veertig „dimes'' zou kunnen leenen om hem open te krijgen, maar de rente van het geld zou je te veel kosten. Kom dus morgen ochtend terug, dan zal ik. een middel bedenken, om ook voor die drie cent iets te kunnen leveren." „Ik kan heel goed op een harmonica spelen," bood Toad hoopvol aan. „Neen!" wees Blackie met nadruk af. „Ik neem drie cent die ik in „Hot Time" heb belei ik betaal je dezen nikkel extra, als -i.e. fluit. En maak nu dat je jweg kom Jien nikkel besteedt, vóór je vader je op je fcoi zet en schudt." En zacht schoof l. j Toad n hmten in den nacht. Nog een bezoeker k bij hen toen zij hun koffie en sigaren gen..en, Hen Ilant. Een sterk trekpaard levert het Pinzgauer ras, dat thuis behoort in de Oostenrykscho Alpon, Salzburg, Tyrol en Stiermarken Het tnunt intusschen niet uit door schoonheid: het hoofd is zwaar en grof, de hals kort en dik, de schouders steil, het schoft plat, de ooren meestal hangend, dikwijls een holle rug en een gespleten afloopende kroep; korte maar krachtige beenen en platte hoeven. De kleu ren zijn vossenrood en blauw schimmels veelvuldig ontmoet men ook bonten. Thans komen wij tot het paard in Engeland. In de eerste plaats noemen wij het Engel sche renpaard. Oorspronkelijk gaf de Engelsche adel de voorkeur aan het zware inlandsche paard voor strijders, maar nadat in den strijd tusschen de ruiterbenden van het koninklijke leger en de republikeinen van Cromwell gebleken was dat de zware ruiterij der royalisten het moest afleggen tegen de lichtere en vluggere paarden der republikeinen, werd er geld noch moeite gespaard om een sneller paard te fokken en om daartoe te geraken werden vele Turksche en Arabische paarden ingevoerd en zoo ontstond onder koningin Anna, 17021714, het Engelsch- Arabisch renpaard, dat naar beroetnde paar den in verschillende slagen is verdeeld en bekend is onder den naam van Engelsch volbloed paard the thorough bred. „Het fokken, africhten of traineeren van het renpaard heeft in Engeland, zoo lezen wij bij dr Winkler, een wetenschappelijke of ten minste systematische richting aangenomen en wordt met hartstochtelijkheid beoefend." Twee paarden „Darley-Arabian", een Ara bier, en „Godolphin", waarschijnlijk eenBar- barijsch paard, door Coke te Parijs gekocht, toen hij het voor een waterkar zag loopen, zijn van zeer grooten invloed geweest op de vorming van het Engelsche renpaard. Wij willen ons intusschen met al die bij zonderheden niet verder bezighouden, alleen vermelden wij hier nog een paar staaltjes, hoe Engelsche zonderlingen uitdrukking kunnen ge ven aan hunne liefhebberij. De eigenaar van „Godolphin", die den naam van zijn meester droeg, nam den hengst mede naar de wedren- die in 1738 te New-Market gehouden wer den, om hem daar getuige te doen zyn van de overwinning van drie zijner zonen „Loth", vijfjarig, „Cade", vierjarig, en „Regulus", drie jarig, waarvan Lord Godolphin zicli verzekerd hield en die werkelijk de overwinning behaal den De hengst stierf in 1753 in hoogen ouder dom, hij werd begraven in een grafkelder en men richtte een gedenksteen voor hem op. Een ander beroemd paard op de renbaan was „Eclipse", waarvoor lord Grosvenor aan den eigenaar 12000 guinjes bood, f 144.000; deze wilde het dier daarvoor niet afstaan; hy vroeg f 240.000, een lijfrente van f 3600 en drie volbloedmerriën Die prijs was den edelen lord echter te hoog. Omdat een klein ongeluk op de renbaan zoo'n waardevol paard nage noeg alle waarde kan doen verliezen, besloot de eigenaar, O Kelly, bet niet meer aan de rennen te doen deelnemen maar als dekhengst te gebruiken en als zoodanig werd het voor hem een ware goudmijn, daar iedere dekking betaald werd met 70 guinjes f 8.10, en het dier het zoo druk kreeg, dat verscheidene dek kingen moesten uitgesteld of geweigerd wor- in. Door kruising van volbloedpaarden met in landsche ontstonden halfbloed paarden en uil de kruising v.-.r> een volbloed met een half bloed hel Enge. jachtpaard, de hunter, „Wel, dat is niemand anders dan onze bevrijder, de vriend en koetsier van onzen muilezel I" riep Blackie uit, toen hij het por tier opende na het aarzelend tikje van Hen. „Vriend Hen, zet je hoed op het dak en kom binnen. En vertel nu wat verras send nieuws je hebt." Hen ging vooTzicln zit! -n i at punt van de bank, en keek met oi jnd Tond door den wonderbaarlyken wagen, met zijn opvouw baar gazolinefomuis, zijn schitterend licht, zijn vouwtafel, en allerlei andere huiselijke gerie ven. Toen slaakte hy e ,jepe zucht, trok zyn voorlok over Zijn he oorhoofd, zette zijn handen op zi|n kn. en leunde ver- 1(rouwelijk voorovei. „Jone Squibble," zei hij met nadruk, „is een gierige oude vrekl" „Watl Heeft hy je maar de helft ge geven van die twintig doii.f riep Blackie uit, schynbaai in pijnlijke verwondering. „De helft I" riep Hen. „Hij wou me nog geen cent geven." Wailingfoid gaf den man een dollar en was er voor, hem Ie laten gaan. Ma u Blackie, die zijn plezier genoot waar hij het vond, volgd' j de opwelling om aan Iien s i n een glas cognac te geven, en uit te noodigen nog een oogenblik te biyven. „Ik zou 'len heer Squibble niet werkelyk gierig durven noemen," zei Blackie peinzend. een paard dat uitmunt door snelheid en door zijne geschiktheid om te springen. De hunter is het geliefde rijpaard van den Engelschman Andere rassen zyn het Engelsche koetspaard, gefokt uit Clcvelander bruinen en volbloedhengstenhet Engel sche karrepaard, door den beroemden fokker Bakewell gefokt uit zware merriën, die hij in Nederland, vooral in Zeeuwscli Vlaan deren aankocht, en die hij kruiste met de zwaarste Engelsche hengsten. Door zorgvul dige keuze verkreeg hij eene verzameling zware groote trekdieren, waarvan de groote paarden, die men nog dagelijks in Londen zien kan, afstammen. Zij meten tot op de schoft 1.90 tot 2 M. Deze paarden hebben een zwaar hoofd, een korten dikken hals, een breede borst, een lang lijf, dikke beenen en zware hoeven. Goede landbouwpaarden zijn de Suffolks waarschijnlijk met Normandisch bloed; minder sterk de Clydesdalers, die afstammen van Vlaamsche hengsten en inlandsche mer riën. Tot de goede dravers behooren de Nor folk-trotters, ontstaan uit de kruising van volbloedhengsten met Percheron merries. De Iersche paarden zijn zeer gezocht als rijpaard. Jaarlijks worden er daarvan aange kocht, om te voorzien in de behoefte van hel Nederlandsche leger. Aangaande de Fransche paarden valt weinig mede te deelen, De meest bekende rassen zijn de Norm and iërs, die in den laat- sten tijd gekruist zijn met Engelsche volbloed hengsten en onder den naam van Anglo Normannen in den handel komen, en de Percheron s, een zwaar karrepaard, waar van doorgaans de hengsten gebruikt worden voor hét vervoer van zware steenen uit de steengroeven. Vroeger deden zij ook dienst voor de omnibussen in Parijs. Het paard van Btenne wordt gebruikt als cavalleriepaardhet aanfokken daarvan wordt door regeeringsmaatregelen bevorderd, om daardoor in de behoeften van het leger te kunnen voorzien. Voor de verbetering van het inlandsche paard wordt in den laatslen tijd zeer veel in Frankrijk gedaan, wat ook noodig is, wil men voor het leger niet afhankelijk blijven ■an hel buitenland. De Fransche landbou wer voelt niet veel voor de paardenfokkerij, slechts in enkele streken legt men zich daarop toe. In het midden en zuiden van Frankrijk drijft men den landbouw met ossen of muil ezels. Nog eene opmerking. De groote vooruitgang der paardenfokkerij in Engeland en ook die het fokken van paarden voor militaire doeleinden in Duitschland, moet hoofdzakelijk toegeschreven worden aan de groote nauwkeu righeid, waarmede daar de stamboeken bijge houden worden, niet van een nationaal paard, maar van do verschillende rassen, elk afzonderlijk, daarbij zorg dragende dat eene ver menging van paarden van verschillende rassen, al bestaat daartusschen ook eenige overeen komst, zorgvuldig vermeden wordt. (W,ordt vervolgd.) Het komt er misschien dicht bij, maar hij is toch niet bepaald gierig. Anders zou hij je hebben laten betalen omdat je den ezel te laat thuis bracht." „Hij is de gierigste man van de wereld," verklaarde Hen. „Hij is iemand die door de provincie een armhuis heeft laten bouwen, er zijn moeder heen te kunnen sturen. Is dat niet gierig, hè? U weet zelf, hoe hij u heeft laten betalen voor die schutting-palen I Do vorige lente was er hier een lange kerel met een bril op, en die nam een stukje blauwe steen van datzelfde veld mee, en Jone Squibble heeft hem er toen een nikkel laten betalen. Stel je voor! Niks als een brokkelig stukje blauwe rots, dat niet i geschikt was om een kat mee te ver drinken! En er ligt hier vier acre van dat goedl Ze noemen het de steenen-boerderij van Squibble. Eerst dacht Jona dat het iets waard kon zijn, omdat de andere man iets zei van lythografischen steen, die bijna zyn gewicht in geld waard is, maar er is nooit iets van gekomen. Het was een vent met een raar uiterlijk, met een rooden baard, die in jes krulletjes hier en daar uit zijn wangen oeide." Blackie knikte wijs met zijn hoofd. „Williams," zei hy tot Wallingford, op hetzelfde oogenblik een naam verzinnend voor den onbekende. „Een handige vent, die Wil liams, een van de beste die wrj Zitting van Vrijdag. Heel even rferden heden de politieke ge moederen in beroering gebracht door Jiet ont werp tot wijziging der vaccinewet, bedoelende vrijstelling te verleenen voor de verplichte vaccinatie, indien twee doktoren verklaarden dat vaccinatie voor een kind gevaarlijk kan zijn. De heer Lobman, wiens denkbeelden omtrent de heeren van de medische faculteit bekend zijn, pakte weder eens geweldig legen deoffici- eele doktoren uit, evenals tegen de verplichte vaccinatie. Dat was een schandaal voor Nederland, ver klaarde hij. Zelfs met dit wijzigmgsontwerp blijven wij op den verkeerden weg. De heeren Heemskerk en Pollema vertelden het zelfde. Zij deden het alleen niet zoo grimmig en vinnig als de heer Lobman, die zich eens „lekker boos" had gemaakt. Uiterst nuchter en practisch stond Minister Heemskerk tegenover deze zaak. Over het anti-revolutionnaire standpunt in deze gleed hij handiglijk heen. Hij betoogde slechts, dat het verkrijgen van het halve ei beter is dan het hebben van den leegen dop. Had hij voorgesteld de verplichte vaccina tie af te schaffen, er was niets van terecht gekomen. Thans was er ten minste kans op aanne ming. Van de „beginselen" was er bij deze ver dediging niets te bespeuren. Maar mr Theo had succes. Zonder hoofdelyke stemming ging het ont werp er door. Hetzelfde wedervoer de motie-Ter Laan om trent de regeling dei' periodieke salarisver, hooging van departementsambtenaren. Zwaarwichtig werd er voorts geredeneerd over een motie-Roodhuijzen om subsidie te ver leenen aan de vereeniging van gepension- neerden beneden den rang van officier. Bedoeling van deze motie was om wedu wen en weezen van gepensionneerden, die na het verlaten van den dienst gehuwd wa ren, ondersteuning te verleenen. Natuurlijk stelden de Ministers van oorlog, marine en ko loniën in het licht, dat deze nieuwe methode ■an pensionneeren niet aanging Het ging glad weer in tegen de pensioen wetten. De heeren Smeenge, Van Dedem en De Meester waren van een ander oordeel Maar de Kamer gaf den Ministers (gelijk, door met 40 tegen 23 stemmen deze fraaie motie te verwerpen. Maandagmiddag voortzetting. is de heer N. Scheltema, op verzoek, eervol ontheven van de waarneming van het consu laat der Nederlanden te Djeddali, is daar mede belast de heer J Wolff, oud-controleur bij hot binnenlandsch bestuur in Ned.-Indië, wien voor den tyd dat hij te Djcddah werk zaam Zal zijn de titel van consul verleend is cn is de heer N. Scheltema, benoemd tot officier in de orde van „Oranje-Nassau". T. Meijer is ter beschikking van den Gouv. Gen. van Ncd.-Indië gesteld, ten einde te worden benoemd tot referendaris op het hoofdbureau van den post-, telegraaf- en tele- phoondienst daar te lande. BENOEMINGEN, EN2. Bij kon. beslnit: is aan den adj.-administrateur by de artil lerie-inrichtingen E. S. J. Vis, op verzoek, eervol ontslag uit zijne vermelde betrekking verleend is benoemd tot Regeeringsafgevaardigde bij het in Juli 1911 te Soerabaja te houden Vezelcongres met tentoonstelling, de heer dr. G. van Iterson jr., hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool te Delft is benoemd lot buitengewoon lid van den raad van bestuur der kolonie Suriname, C, A. J. Struycken de Roysancour, waarnemend administrateur van financiën aldaar - „Werkte hij voor u?" vroeg Hen nieuws gierig. „Wel, we hebben liever niet dal daar over gesproken wordt", antwoordde Blackie met een erg geheimzinnig gezicht. „We zul len dus dat onderwerp maar laten rusten. Je vriend Squibble is zeker de rijkste man van deze l»uurt, veronderstel ik?" - „Hij heeft zijn contant geld overal in zyn heele huis en winkel en molen verstopt, denk ik. Dat moet wel zoo zijn, omdat hij geen enkele bank vertrouwt, en iedere dol lar dien hij te pakken krijgt, zegt deze ijdele wereld vaarwel.' Wallingford veranderde het gazolinefomuis in een waschbak, en waschte de borden af, ze daarna weg te zetten in een wonder lijke mand welke hij ontblootte in den bodem van den auto. Daarna schreef hij een brief, liet de vouwtafel verdwijnen, schoof Hen tnet beleefde verontschuldigingen naar het portier, en begon toen de banken te veranderen in een iwonderlyk bed; maar Hen die nu een maal aan het praten was geraakt, praatte' voort, totdat Blackie hem eindelijk mee naar builen nam om hem te laten zien hoe indruk wekkend do wagen er in de duisternis uit zag, en hem daar liet staan. - „Moed gehouden, Jimmy I Alles is nog niet verloren I" preekte Blackie toen hij weer terugkeerde. „Zie, ik glimlach, al ziet alles er 'somber uit." HOOFDELIJKE OMSLAG. Het aantal aangeslagene» op het primitief kohier van de belasting naai- het geschatte inkomen alhier bedraagt in de verschillende klassen zooals hieronder is vermeld, terwijl bij elke klasse hel bedrag van den aanslag genoemd is: le 515 f2.40, 2e 321 f4 80, 3e 222 f7.20, 4e 219 f9.60, 5e 161 f 12, 6e 156 f 14.40, 7e 77 f 16.80, 8e 110 f19 20, 9e 53 f21.60, 10c 135 f24.60, He 59 f28.80, 12e 123 f33.60, 13e 57 f38.40, 14c 57 f43.20, 15e 63 f48, 16e 48 f52.80, 17e 35 f57.60, 18e 53 f62.40, 19e 25 f67.20, 20e 47 f72, 21e 24 176,80, 22e 19 £81.60, 23e 15 f86.40, 24e 16 f91.20, 25e 33*196, 26e 15 f102, 27e 11 f 109.20, 28e 32 f 116.40, 29e 13 f 124.80, 30e 22 f 134.40, 31e 16 f144. 32e 20 f 156, 33e 10 f170 40, 34e 16 f 184.80, 35e 7 f 201.60, 36e 21 1220.80, 37e 10 f240, 38e 12 f260.40, 39e 5 f283.20 Verder 40o 13 f307.20, 41e 8 f331.20, 42e 8 f355.20, 43e 3 f379 20, 44e 8 f403.20, 45e 4 f 427.20, 4Ge 3 f 451.20, 47e 2 f 175.20, 48e 3 f499 20, 49e 4 f523 20, 50e 3 f547.20, 51e 3 f571.20, 52e 5 f595 20, 53e 3 f619.20, 55e 3 £667.20, 56e 1 £691.20, 67e 2 f715.20, 58e 3 £739.20, 59e 2 f763 20, 60e 2 f787.20, 61e 2 £81120, 62e 1 f835 20, 63e 1 f859.20, 64e 1 f 883.20, 66e 1 f 931 20, 67e 1 f 955.20, 68e 2 f979 20, 72e 1 f 1075.20, 86e 2 f1411.20, 93e 1 f 1579.20, 138e 1 f2659.20 en 140e 1 f2707 20. Van de forensen zijn aangeslagen in de le kl. 1 met een aanslag van f0.80, 2e 2 f 1.60, 3e 5 f2.40, 5o 1 f4, 7e 2 f6.60, 8e 2e f6.40, 10e 1 f8.20, 11e 2 f9.60, 14e 1 f 14.40, 22e 1 f27.20, 23e 1 f28.80 en 35o 1 f67.20. Het belastbaar inkomen bedraagt van do gewoon aangeslagenen f 3.048.987.50 en van de forensen f 4354 16, de belasting respectie velijk f 146.351.40 en f 209. TOLLEN OP WALCHEREN. Het in ons vorig nommer bedoeld adres aan de Staten van Zeeland gericht door de com missie die naar aanleiding van de auto- tolheffing op wegen in beheer bij den polder „Walcheren" benoemd werd om pogingen aan te wenden ten einde afschaffing der tollen le verkrijgen, is onderleekend door de hoeren mr. J. Adriaanse, advocaat-procureur te Mid delburg, H. von Brucken Fock, ambtenaar ter secretarie te Vlissingen, J. M. Kakebeeke, industrieel te Middelburg, A. Lantsheer, wet houder van en te Oostkapellc, M. Walraven van dc Garde, hotelhouder le Middelburg, E. W. Ilendrikse, kassier te Middelburg, J. „Je glimlacht omdat je een idioot bent en niet beter weel," antwoordde Wallingford. „Ik heb juist geschreven aan. de fabrikanten van den auto om een nieuw onderdeel ter vervanging van het gebrokene. Dat idee van jou om per auto een reisje te maken, was een juweel van oen gedachte, moet ik zeg gen 1 Ik vermoed dal je den dag toen je dat verzon, niet helder van hoofd was, en ik was een domkop toen ik naar je luisterde. „Het was de gelukkigste dag van mijn leven," hield Blackie luchtig vol „Zuivere landlucht, al de gerieven van een huis, en geen huisheer. En denk eens aan de verrukking die te wachten staat voor je vrouw als ze de vol gende maand van Parijs terugkomt. Denk daar eens aan en wees dankbaar „Ben jij dan nooit afgoloopen?" vroeg Wallingford. „Je rabbelt maar door als een papagaai Weet je wel dat, wanneer die brief zoo vlug mogelijk naar New-York gaat, eu ze dan dadelijk een pakket terug sturen, we in dit afschuwelijke git vier verschrikkelijke da gen moeten blyven?" „Waarom zouden we dan niet gelukkig zijn?" protesteerde Blackie. „Ik heb nog niet veel van het gehucht gezien, maar ik ben zoo VTij le zeggen, dat ik van plan ben ervan te gaan houden. Ik kan van alles houden als het moet." „Ik houd nooit van iots, waarvan ik moet houden," verklaarde Wallingford wild. „Ik

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 5