MIDDELBIRGSCHE COURANT. iö4* Jaargang. 1911 Maandag 1 Mei. Middelbnrg 29 April. Letteren en Knnst. BUITENLAND. Beknopte Mededeelingen. H°. 102. Dere courant verzchijnt a a g e 1 ij k b, mat uitzondering van Zoa- en Feestdagen. Frjjs por kwartaal, zoowel toer Middelburg ala voer allo plaatsen in Nederland firaneo pp. f 2 Afzonderlijke nummer» kosten i eent. Advertentiën bg aboanetneni op v icrdeolige voorwa&rdea. ProipeotuBSon daarvan zgn mui bet baraao te bekomen. Adve leetifitt voor het eerstvolgende aaurmer moetin dos middags róét éi a nnr aan het bureau betci gd sgm. Adrertentiëa20 cent per regel. Bij abonnement Teel lager. Geboorte-, dood- en allo andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent por regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing m advertentiën en reclames, met afkomstig nit Ze el a ad, betreffen»' Handel, Ngvorheid ea Galdwesoo, i» gerechtigd hot Algeassa AdTsrlcntii-Hsrean A. DB SLA MAR Aa.f N.S. Vw.rbnrgwwl 3«6, Amsterdam. Dit nommer bestaat nit twee bladen. EERSTE BLAD De opgaaf van don spoordienst komt voor op de vierde pagina van het tweede blad. Zg ia in overeenstemming gebracht met den zomerdienst, die Maandag a. 1 Mei in werking treedt. Deu heer A. STAVERMAN bevelen wg ten dringendste aan voor lid van den [raad te Yliseingen bp in bet eerste district op Woensdag 3 Mei. Wij vestigen de aandacht van de leden der „Vrijzinnig Democratische Kiesvereeni- ging" alhier op de Maandagavond to 8 uur in de sociëteit „De Vergenoeging" te hou den vergadering waarin o. a. do bespreking zal plaats hebben van een candidaat voor de Provinciale Staten, vacature-jhr. C. J. J. A. van Terjlingen, die bedankt heeft. Onder verwjjzing naar een in 'dit nom mer voorkomende advertentie vestigen wij er de aandacht op dat, evenals verleden jaar, door den heer D. C. Bouwense in de wandel- bazar aan de Korte Delft al hie r, Maandag morgen na 9 uur, aan ieder die dit komt afhalen, een souvenir aan den tweeden ver jaardag van Prinses Juliana cadeau wordt gemaakt. Het is een wandversiering in kleurendruk, voorstellende het uitrijden van het koninklijk In de Vrijdagavond gehouden ledenver gadering van het „Natuurkundig gezelschap" alhier is het aantal lezingen voor het volgend seizoen voorloopig vastgesteld op zes. Het bestuur zal trachten sprekers te vin den over de radioactieve verschijnselen, de werking van izymen, en onderwerpen van geneeskundigen aard. Ook zal het dr. Holwerda uit Leiden uitnoodigen om te komen lezen over de opgravingen aan het Uddelermeer. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is een verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld aan de Regelingscommis sie voor de 21e uitvoering van het „Ned. Gymnastic-kverbond." In do commissie van advies over spoor wegdienstregelingen, benoemd voor het tijdvak van 1 Mei 1911 tot 30 April 1912 komt als lid o&. voor de heer J. A. van Rompu, lid van Ged. Staten van Zeeland te Neuzen en als plaatsvervangend lid jhr. mr. E. A. O. do Casembrool lid van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland te Middelburg. Hedenmorgen werd op het politiebureau alhier kennis gegeven dat een jongen in den: winkel van S. Schaaff in do Spanjaard- slraat een portemonnaie had ontvreemd. Da jongen had men in den winkel opgesloten. Uit een door de politie ingesteld onderzoek bleek dat deze jojigen een stuk chocolade in den winkel wilde koopen, en daar niemand aantreffende, van de gelegenheid gebruik had gemaakt uit een lado een portemonnaie met f 5.80 to stelen. Proces-verbaal is /opgemaakt. Door do politie alhier werd Vrijdag proces-verbaal ppgemaakt wegens overtreding der drankwet, tegen een inwoner dezer ge meente, die noch vergunning, noch verlof had. Uit Vlissingen. Het stoomschip „Mecklenburg" der Maat schappij „Zeeland" zaj Dinsdag a.s. van uit Folkstono een zeereisje maken naar het En- gelsche kanaal met Engelsche journalisten. Bij de „Mij. tot Expl. van S.S." worden ver plaatst van Vlisstngen naar Rotterdam de ondermachinist H. de Blij en naar Roosendaal de leerlingmachinist J. B. Hootsmans. Do Roomsch Katholieke kiesvereeniging heeft in do Vrijdagavond gehouden vergadering be sloten de candidatuur van den heer A. Huson (a. r.) bij de aanstaande stemming voor den raad in het eerste district krachtig te steunen. De „St. Crt." no. 100 bevat de statuten van do „Coöperatieve Middenstands Credict- bank" gevestigd te Vlissingen. Hot doel der vereeniging is den stfiffeluken toestand der leden to verbeteren door het verleenen van krediet aan hare leden, door het beleggen van do bij haar gedeponeerde gel den en door de bevordering van de belangen harer leden in het algemeen. Zij zal bevoegd zijn niet alleen van leden, dfoch ook van niet-leden gelden in ontvangst te nemen. In de Vrijdag te Westkapelle ge houden raadsvergadering werd het voorstel van Burg. en Weth. om ontslag aan den keur meester te verleenen met algemeene stemmen Burg. en Weth. deden een voorstel |do straatverlichting alsnog uit te stellen tot 1 Januari 1912 en dan gedurende het eerste kwartaal 1912 bij wijze van proef de straat lantaarns weer in dienst te stellen. Met algemeene stemmen werd dit aangenomen. Het kohier van den hoofdelijken (omslag, dienst 1911 werd vastgesteld met een eind cijfer van f 1800 met 2 pet. voor oninbare posten. Het kohier van de hondenbelasting jover 1911 geeft voor 42 honden een cijfer van f 63. Met algemeene stemmen werd afwijzend be schikt op een verzoek van den heer J. Mesu, landbouwonderwijzer te Nieuw- en St. Joos- land, om de kosten voor verwarming van het lokaal der school, waarin 's winters landbouw onderwijs Wordt gegeven, voor rekening van de gemeente te nemen. Nog werden Burg. en Weth. gemachtigd een instructie te ontwerpen voor den nieuw te 'benoemen keurmeester. - Inde vergadering vandeafd. Goes van den „Ned. Bond van Vrouwenkiesrecht" bleek uit het jaarverslag, dat de afdeeling thans 32 leden telt en in het afgeloopen vereeni- gingsjaar weinig anders tot stand bracht dan het oprichten van een Debatingclub voor jonge meisjes, die 14 leden telt en geheel onafhankelijk van den Bond werkt. Alleen geeft het Bestuur der afd. eenige leiding. De rekening sloot me1 .an totaal aan ontvangsten van f42.95, aan uitgaven van f5.40, terwjjl nog f 8.37i/3 aan het Hoofdbestuur moet wor den afgedragen, zoodat er een batig saldo rest van f29.17i/a. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering te Breda werd be noemd mevrouw M. E. JonkerWesterveld, tot lid van het Bestuur mej. Van Heel, bei den te Goes. To Yerseke was van 21 tot 27 April do afname van oesters nog vrij beduidender werden 410.000 stuks verzonden, hoofdzakelijk naar Engeland. Do hoeveelheid kreukels steeg weer en wel tot 9690 KG. - In de Vrijdag te Stavenisse ge houden raadszitting werd de wenschelijkheid uitgesproken om een onderzoek in te stellen r de mogelijkheid van aanleg, in verband met de finantieele aangelegenheden, eener drinkwaterleiding. Als lid van het comité werd benoemd de heer A. J. Verstraate. Op een hernieuwd ver zoek van den heer R. Verschelling te Neuten om f 1000 tegemoetkoming in de gele den schade bij het uitvoeren der havenwerken werd wederom afwijzend beschikt, maar een voorstel om hem f 500 te geven werd aange nomen. Op een dergelijk verzoek van den aannemer C. den Braber werd afwijzend be schikt, en eveneens op een verzoek ven kerk voogden der Ned. Herv. gemeente om een 3tukje gemeentegrond te kunnen koopen, Tot bestrijding der kosten voor de restauratie van den toren zal een geldleening van f 1300 worden aangegaan Hennequin, die dus 32 jaren als ontvanger in (functie was. De voorzitter bracht verder in herinne ring het vele dat de heer Hennequin in het belang van den polder gedaan heeft, ook als lid der Stalen van Zeeland. Hij uitte de hoop dat de heer Hennequin zoover zal her stellen dat hij nog in do gelegenheid zal zijn de vruchten van zijn vele werkzaamheden te mogen aanschouwen. Vrijdagmiddag geraakte te IJzendijke een brouwersknecht met kar en paard op hol. De kar kwam daarbij terecht op de stoep van een huis aan de markt en deed een paar arduinen palen met kettingen breken als glas. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Na do vernieling, waarin ook het voertuig deelde, kon het dier tot staan gebracht wor den. VOETBALWEDSTRIJDEN. Zondag a. s. voetbalwedstrgd tusschen M. V. V. O ympia en V. O. A. D. nit Breda. Terrein aohter de meelfabriek. Aanvang LANDBOUW. Op de Vrijdagavond door de Veilings- vereeniging Wa'ehertn a Ihier gehouden kleine veiling werden de eerste te Oostkapolle ge teelde nienwe aardappelen aangevoerd. In tegenwoordigheid van vele belang stellenden werden Vrijdagmiddag, na een toe spraak van den voorzitter der Vereeniging „,De Ambachtsschool" te Oostburg, den heer mr. F. J. N, van Dam, do diploma's) uitgereikt aan de leerlingen, die deze behaald Aan twee hunner C. van Poucke uit IJzen dijke en Iz. van Cruijningen van Zuidzande werd het diploma mot een bijzonder woord van lof overhandigd, vergezeld van een gift in geld, geschonken door een onbekende. Van Cruijningen zal ter verdere bekwaming trachten plaatsing te krijgen aan de middel bare technische school te Utrecht. Daarna werd de georganiseerde tentoonstel ling van werkstukken der leerlingen geopend. Zij maakt een aangenamen indruk. Het aantal leerlingen, bevorderd van de le naar de 2e klasse, bedraagt 21 en van de 2e naar de 3e klasse 15; 5 leerlingen werden niet bevorderd. Maandag (aanstaande litairen jacliter do houden. worden door de mi- volksspelen ge- Naar „Zelandia" uit goede bron ver neemt, bestaat er allo kans, dat de tram vaD het vierde naar het vijfde district in 1915 rijden zal. Het maatschappelijk kapitaal is volteekend. Zoodra door do Staten-Generaal het wetsont werp tot toekenning van het Rijkssubsidie zal zijn goedgekeurd, zal met de werkzaam heden tot aanleg der lijn een aanvang wor den gemaakt. Het is te verwachten, dat met de behan deling der Staatsbegrooting in Nov. a.s. het Rijkssubsidie zal worden verleend. In de rede, waarin de dijkgraaf van de watering „Cadzand", de heer P. Erasmus, hulde bracht aan de verdiensten van den heer mr. P. C. J. Hennequin, die zich door ongesteldheid genoodzaakt gevoelde ontslag aan te vragen als ontvanger-griffier, herinnerde hij er aan dat de familie Hennequin meer dan 100 jaren als ontvanger-griffier van de watering "werkzaam was. In April 1810 werd als zoodanig benoemd do heer P. Hennequin, den 24 April 1845 als diens (Opvolger de heer J. M. Hennequin en den 24 April 1879 de heer mr. P. C. J. Vlissing's Mannenkoor. Men schrijft ons uit Vlissingen „Vlissings Mannenkoor", directeur de heer Andr. J. Geijsen, had Vrijdagavond op zijn programma een tweetal nummers van eenigen omvang en wel „Eine Nacht auf dem Meere", een dramatisch toondicht van W. Tschirch en „Willem van Arkel" van J. Raardekoper Jr. Met don steun van een drietal solisten, te weten mej. Elisa Ketjen, sopraan te 's Gra- venhage en de heeren M. Schreinemacher tenor te Tilburg n Willem de Hoog, bariton, te Oosterhout, zijn beide nummers zeer ver dienstelijk uitgevoerd. De koren werden uit nemend gezongen. De duidelijke idifferenci- eering der gevoelsaccenten, waaraan beide nummers zoo rijk zijn ,ging gepaard met een mooi geluid. Daarbij zorgde de heer Ary T. van der Vlies voor een zeer goede begelei ding. De ivereischte heel wat van den pianist. Dapper heeft hij zich door de moeilijke pas sages heen geslagen. Van do koren noemen we in 't bijzoi het „Hymnus an die Nacht", waarin het scheepsvolk het verheven beeld der schep ping begroet, alsmede het „Chor der schep- volks", dat vol moed den tocht onderneemt en N 8, „Chor mit Solo", waarin op treffende wijze het verraderlijke van de windstilte, die den storm vooraf gaat, wordt geteekend. Verlustigd hebben we ons in den superieu ren zang van den tenor- en den bariton-solist. Zij hebben ons menig genotvol oogenblik ver schaft. De heer De Hoog is een oude bekende, onze verwachtingen te zijnen opzichte, heeft lbj niet beschaamd. De heer Schreinemacher, die voor het eerst hier optrad, beschikt even eens over een bijzonder mooi geluid. Beiden verwierven herhaalde puilen een warm ap plaus, wat den nieuwen gast deed besluiten de tweede afdeeling met een extra nummertje te openen. Hij zong toen „Das Zauberlied" van Eric Meijer, waarmee hij veel succes had. Do sopraan-soliste was voor ons ook een onbekende grootheid. Ook haar zang voldeed goed. Merkbaar had zij last van haar zenu wen, doch zij hield zich ferm en zong ge regeld zeer zuiver en mot een forsch geluid. De hoogste ligging wist zij gemakkelijk te bereiken. Het bekende liedje van Nicolaï „Mijn liefken is mijn Somer", dat dames- solisten gaarne schijnen te zmgen, werd als altijd dankbaar ontvangen. Na de pauze liet do baryton-solist nog een tweetal liederen hooien, waarna het koor zong Willem van Arkel", een gedicht dat behan delt den strijd tusschen Jacoba van Beieren en den laatsten afstammeling van het stoute geslacht der Arkels. De sopraansolo in dit nummer had hier onder de zenuwachtigheid der zangeres wer kelijk iets te lijden. Wat het koor wederom te hooren gaf was van goede kwaliteit en een bewijs van erti- stige studie. Met genoegen maken we mel ding van dit succes, door „Vlissings Mannen koor" behaald. Behoudens een enkel vlekje en dan hebben wij "t oog op 't slotkoor van „Eine Nacht auf dem Meere", dat wat ruw gezongen werd en het onzuivere kwar- is dit concert er een geweest waarop de Vereeniging met voldoening kan terug zien. Een talrijk publiek woonde het bij. EEN ARBITRAGE-BETOOGING. Asquith en Balfour op één platform I Een motie, voorgesteld door den minister president, en ondersteund door den leider der oppositie als tweede voorsteller! Het is op zich zelf al een merkwaardig feit, en de beleekenis van de betooging waar bij dat feit plaats had werd nog verhoogd door de deelneming van zooveel personen van gezag op verschillend gebied Het was op een „peace-meeting", een vre- des-vergadering, in de Gildenhall, de groote zaal van het stadhuis der Londensche City. Daar was een groot platform opgericht, waar op de Lord Mayor en zijn Sheriffs zaten, en naast hen Asquith en Balfour, die waren binnen gekomen met den aartsbisschop Canterbury. En in de zaal vóór hen zat een keur uit de intellectueele, politieke en godsdienstige kringen van Groot Brittanië. Het dool van deze vergadering was, zoo als het in de motie aan het slot werd uit gedrukt: om „hartelijk te verwelkomen het voorstel van den president der Vereenigde Staten ten gunste van een arbitrageverdrag tusschen dat land en het Britsche Rijk, en zich te verbinden tot ondersteunmg van het beginsel van zulk een verdrag, als dienstig do hoogste belangen van de twee vol ken en als strekkend tot bevordering van den wereldvrede." Asquith wijdde voornamelijk uit over de beleekenis van zulk een vergadering als deze. Hij herinnerde er aan dat do Westelijke we reld voor het ineerendeel van de laatste twee duizend jaar slechts een lippendienst heeft nd voor het evangelie van den vrede. 2T is nooit een tijdperk in de Igeschiedenia van het menschdom geweest, waarin de vin dingrijkheid en do hulpbronnen van den mensch rijkelijker dan nu zijn gebruikt voor oorlog en de voorbereiding van den oorlog. Maar het is een les en een aanmoediging, dat thans twee groote Engelsch-sprekende demo cratieën, tellende meer dan twee millioen zielen, en de opperheerschappij uitoefenend, di rect of indirect over een groot deel der wereld, thans door een gemeeuschapp olijk in stinct tot het macht zijn gekomen dat een oorlog tusschen hen een misdaad i bereid zijn thans een plechtig verdrag aan te gaan dat zulk een oorlog voor de toekomst een onmogelijke gebeurtenis zal maken. Asquith meende niet te overdrijven wanneer hij zei dat op deze vergadering werd be sproken de meest treffende overwinning die in onzen tijd door do rede en het gevoel van broederschap is behaald. Arbitrage is reeds een bekend middel. Maar wat hu voor gesteld wordt heeft do betcekenis van een nieuw begin, omdat er alles onder zou vallen. Hij herinnerde er aan dat het dooden van iemand in een duel, eertijdszoo menigvuldig, nu in Engeland geheel is verdwenen, in den loop van een menschenleeftijd. Zoo goed als dat uit het particuliere loven is verdwenen, zoo goed zal men een eind kunjien maken aan hot internationale duelleeren. Balfour loonde zich niet minder warm, en zei geen steen op zijn plaats te zullen laten, noch in particulier, noch in publiek leven, ten einde den vooruitgang te bevorderen vi n de zaak die nu nader bij haar eindehjjbe rijp wording is dan ooit in sprekers leven, of in de lieole geschiedenis der wereld. Hg gaf toe dat wetten en verdragen niet alles kunnen doen. En wanneer ze vóór de publieke opinie van hun tijd uit,: en meer kwaad dan goed doen pu- ii ke opinie aan weerszijden van -■ Atlan tisch Oceaan nog niet rijp ervoor was, zo .1 h ir niet voor zgn zulk een verdrag to slui.ji. Maai voor zoover hij Lon zien de groote massa der publieke opinie ten gunste ervan. Sommigen beweren dat juist omdat die stem ming zoo is, men ook geen verdrag noodig hoeft. Maar dit is niet de wijze waarop de menschheid werkt. Er zijn nu eenmaal wet ten noodig waarnaar de menschen zich bjj hun daden richten. Maar hij waarschuwde dat men niet de kwestie van de moraliteit van den oorlog en van de methode om den oorlog te vermij den, mag verwarren met die andere ernstige kwestie: den last van do voorbereiding tot den oorlog. Al komt hot verdrag tot stand, daardoor heeft Engeland niet minder verant woordelijkheid dan nu. Na dezo beido politieke leiders voerden nog het woord: de aartsbisschop van Canterbury, voor de Anglikaansche kerk, de hoofdrabbi, de predikant Meyer voor de vrije kerken, en de eerste minister van Nieuw Zeeland, Sir Joseph Ward. Daarna werd onder luid gejuich do motia De Koningin, van België die thans te Londen vertoeft, lgdt aan een ooraandoening en zal eenige dagen haar knmerB moeten honden. Haar vertrek naar België ie derhalve nitgeetold. De koning, die staatszaken heeft of te doen, vertrok Vrgdsgavand te 11 uur uit Dover naar België. De ongesteldheid der Koningin baart niet de minste ongerustheid. Men zie echter ouder Laattli btrichien. De vgandige betooging waaraan de Belguehe minister-president Schollnort te Antwerpen heeft blootgestaan naar aanleiding van de sohoolwet, heeft HGbort, den minister van arbeid, genoopt zgn bezoek aan Charleroi ter opening vaa de tentoonstelling af to zeggen. Hg heeft aan de heeren van het tentoon- stellings-comité verklaard, dat in tegen woordigheid der even onrechtvaardige, als hartochtelgke aanvallen, waarvan hg het voor werp is in de anti-elerieale pers, die sedert eenige dagen tot de meett deloyale middelen haar toevluoht neemt om het volk tegen hem op te ruien kig tot zgn grooten spijt, de mtnoodiging van de stad en van het uitvoe rend comité niet aanvaarden kan. En waren ni. ook te Charleroi straatbetoogin- gon bg zgn komst voorbereid. Rechter Drion, voorzitter van de tweede kamer der bnrgerijjke rechtbank van Brussel voor welke binnen kort zal worden opgeroepen het proces van prinses Louise tegen den Bel gischen staat, tot teruggaaf van de 30 millioen door den koning gelegateerd aan zekere stioh- tingen, namelgk die der »Sites" en van Nieder- fnllbaeh, ie Vrgdag tot de ondervraging over gegaan van de] heeren baron Bnoy, en Poche», respectievelijk algemeen bestuurder in het ministerie van financiën en bestuurder in het ministerie van koloniën en voorts van Ch. De Guelder, oud-kamei kneoht van den koning. Dese formaliteit had plaats in afwezigheid van advocaten. De gemeenteraad van Brussel heeft, be sloten om als bewgs van dank vcor het te Pargs genoten onthaal, tgdens het vertlgf van Fal- lièrea een deputatie van den Pargser gemeente raad nit te noodigen, nl. den heer Bellan, voorzitter, en de leden van het bureau van den algemeenen raad, alsook den heer Galli, voorzitter van den algemeenen raad van het Seine-departement. De Fransche minister-president Monis heeft tegen 1 Mei alle samenscholingen en optochten vorboden. Zooals te verwachten was, wordt hg daarover heftig aangevallen door Janrèt e. s. Ook door do groote mogendheden wordt thans van gedachten gewisield over de anti- Grieksche boycot in Turkge. Deze gedaehten- wisseling is het resultaat van het rondsahrgven der Grieksche regeering tot haar vertegen woordigers bg de grooto mogendheden, in welk rondschrgven sg de aandacht der mogend heden vestigt op de flagrante schending van het internationale recht en van do verdragen, dio tusschen Griekenland en Tnrkge onder de auspiciën der mogendheden gesloten zgn, en iie ar. den zeehandel der Grieken volledige vrgheid en de behandeling van de meest begunstigde natie waarborgen. Het rondschrgven somt verder de overtre dingen op en T7 yst op de massa uitzettingen van Grieksche onderdanen, die in den jongsten tgd hebben plaats gehad en verzoekt den mogendheden tnsschenbeide te komeu om de verdragen weer van kracht de doen zgn. Over Marokko is weinig nieuw» te ver melden. Volgens de laatste berichten uit Fez, van 22 deser, was de toestand daar rus-

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1