FEUILLETON. BIJVOEGSEL 7AN DB VAB Woensdag 19 April 1911, no. 92. Middelburg 18 April. DEBIETRECHT OP TABAK. Ine on te Leeuwarden gehouden vergadering van bij den tabaks- en sigarenhandel en sigarenfabricage belanghebbenden is besloten aan de Tweede Kamer een adres te zenden, houdende het verzoek, het voorstel tot heffing van oen debietreclit jop tabak niet aan te nemen. Het adres, dat reeds door pl.m. 800 belang hebbenden uit alle doelen der provincie is opdorteekend, zal pi ede opgezonden worden aan den minister van financiën, Na afloop der vergadering werd opgericht een afdceling Friesland van de „Nederl. Ver- ccniging van Sigarenwinkeliers", wier voor zitter ter vergadering tegenwoordig was. KORTE MEDEDEEL1NGEN VERGADERINGEN. Zaterdag heeft de „Bond van soc. dem. Vrouwenpropagandaclubs in Nederland, onder voorzitterschap van mevrouw M. Wibaut Berdenis van Berlekoim, te Utrecht eone alge- meone vergadering gehouden. Vertegenwoordigd waren twintig afdeclingen. gen. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Besloten werd de admimstratice van het blad „De Proletarische Vrouw" een gratifi catie to geven van f 200 per jaar en een fonds te vormen voor „Ons Kinderblaadje". Besloten werd een motie in to dienen bij het congres der S. D. A. P. om sympathie uit te spreken met den Vrouwendag en krachtige steun beloofd, wanneer deze demonstraties ook in Nederland mogelijk kunnen worden geacht. Een voorstel tot statutenwijziging word goed gekeurd. De vergadering herkoos tot voorzit ster mevr. M. Wibaul—Berdenis van Bcrle- kofln. De afdeelingen Zwolle, Leeuwarden, Mid delburg )en Schcveningen zullen de vier overige bojhdsbesluurslcden aanwijzen. Te Utrecht hield do beide Paaschdagen het „Algemeen Nedcrlandsch Werkliedenverbond" zijn jaarvergadering, waarop 37 afdeelingen vertegenwoordigd waren. De licèr A. Rauwcrda uit Leeuwarden, voor zitter van het centraal bestuur, opende haar, in verband met bet 40-jarig bestaan van het verbond, mot een feestrede- Deu beer Th. de Rot werd een medailjo uitgereikt als bewijs van. «erelidmaatschap. Do heer Herman Snijders bracht do geluk - wensohen over van den „Vrijzinnig-Democra- Uschen Bond". Het ledental bedroeg 20GO, verdeeld over 37 afdeelingen. De ontvangsten bedroegen f2296.89, de uitgaven f2233.60V2, alzoo een saldo van f 6328i/2. In het centraal bestuur werden gekozen de heeren A. ltauwerda te Leeuwarden, voorzit ter; C. Quispel t© Rotterdam, secretaris; A. van Veen to Rotterdam, penningmeester; ver der tie heeren C. H. Kouw lo Leiden, G. G. F. Meijer to Delfshaven; J. L. v. d. Voor den to Kralingen, do Roest te Workuin, D. Nanning te Appingendam, IC. Scheffer te Zwolle, D. Wakkermans te Zutphen, P. W. J. v. Ilassel te Utrecht, J. F. v. Emmerik te Haar lem en J. Paauwe te ICminingen. Tot redacteur en administrateur van „De Werkmansbode" werden respectievelijk be noemd de heeren J. Mussert te Amsterdam, en J. L. v. d. Voorden to Kralingen. Te Utrecht is Zondag het zeventiende con gres der S. D. A. P. aangevangen. Het was druk bezocht. Medegedeeld werd dat in het afgeloopen jaar het 10.000ste lid werd in geschreven. Besproken werd de partijleiding en de Ka merfractie, de redactie van „Het Volk", do kiesrechtbetooging van September a s. en de sociale verzekering. Te Amsterdam werd gedurende de Paasch SANBYAMI, Naar het Fransch van PAUL GINISTY. Een dagblad-bericht deelde me dezer dagen den tragischen dood te Biarritz mee van een man, dien ik in eigenaardige omstandigheden gekend heb, en die bij mij een indruk van groote verwarring en medelijden achterliet, want zijn verstand was verduisterd en de vreemde dwanggedachte waarvan hij' bet slacht offer was, had hem diep ongelukkig gemaakt. Wanneer hij er voor eenige korte oogenblik- ken toevallig aan kon ontsnappen, leek bij weer do man die hij geweest was vóór bij door die geestesstoornis werd aangetast, be schaafd, ontwikkeld, innemend, en sympathie- wekkend. Het blad vermeldde dat hij uit een venster van een hotel gesprongen was in een aanval van heete koorts, en dat hij vreeslijk ge wond was. Hjj was eerst overleden na een langen doodstrijd, vol afschuwlijk ge ijl. Hij was een Engelschmanbij kon misschien veerlig of vijf en veertig jaar zjjn. Hij heette dagen de jaarvergadering gehouden van den „Algemeenen Nedcrlandschen Bond van Han dels- en Kantoorbedienden". Aanwezig waren 20 afgevaardigden, verte genwoordigende 14 afdeelingen. Het jaarverslag vermeldt toeneming van het ledental van 915 op 1260, hetgeen een bevre digend resultaat in 5.jaar mag worden ge noemd. Bepaald word dat do volgendo jaarvergade ring te Amsterdam zal gebonden worden. Tot bondsvoorzitter werd gekozen, in plaats van den heer Niermcijcr, die zich niet meer beschikbaar stelde, de heer J. Th. Kummer, terwijl herkozen werden als secretaris (bezol digd) de beer Edo Timmer, tot penningmees ter (bezoldigd) <lo heer G. I. A. Smit Jr., tot bestuurders de heeren A. Dijkstra, J. Begeer en J. U Lenfz, terwijl gekozen werd in de vacature-J v. Bhijn de heer Wamolds. Als redacleur van „Onzo Strijd werd her kozen de lieer Edo Timmer. BENOEMINGEN, ENZ, Bij kon. besluit: is benoemd tot ridder in do ordo van „Orajije-Nassau, Th. de Rot, eerc-lid van het Algemeen Nedcrlandsch Werkliedenver bond, te Rotterdam zijn de met verlof in Europa aanwezige officier van gezondheid der 1ste kl. van hef leger in Ned. Indië J. G. Dikshoorn en de kapitein der inf. van dat leger J. II. G. Wiclicrs, ter zake van lichaamsgebreken, niet ontstaan in en door den dienst, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toeken ning van pensioen. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal deze week niet plaats hebben. OOST-INDIË. De met de jongste mail uit Batavia ont vangen bladen brengen ditmaal geen politiek of militair nieuws van eenig aanbelang. Een enkele meclodeeUng van belang voor de scheepvaart bevat de „Java-Bode. Naar 't blad verneemt hebben de plannen lot uitbreiding van de havenwerken te Tandjong Priok een vasten vorm aangenomen. Stemt, wat te ver wachten is, het opperbestuur in met de Indi sche voorstellen, dan zal op de begrooting voor 1912 ongeveer 71/2 ton worden uitgetrokken voor het bouwen van een tweede binnenhaven te Tandjong Priok oostwaarts van het be staande. Verder zal het personenslation ver plaatst worden naar het zuidelijk einde der havenkom en zuid-westwaarts daarvan de goc- deren-emplacementen en bijbehoorende gebou wen. Onderwijs. De zes-on-dertigste algemeeno vergadering van het „Noderlandsch Onderwijzers-Genoot schap" zal dit jaar op 27, 28 en 29 Juli ge houden worden Ie Breda. Do afdeeling Walcheren hoeft voor die ver gadering twee voorstellen ingediend, en wel le. om bij de wetgevende macht erop aan te dringen dat met betrekking tot de leerplicht wet wetsbepalingen in liet leven worden ge roepen, waarbij strafbaar worden gestold de werkgevers, die leerplichtige kinderen in hnn dienst nemen, als deze geen geldige reden voor verzuim kunnen doen geldenen ten 2e. de regeering te verzoeken dat in de wet op het lager onderwijs of in de leer plichtwet zulke bepalingen worden opgenomen, waarbij dc leeftijd van toelating voor de open bare en de bijzondere school gelijk is. Tot leeraar in liet timmeren aan de Am bachtsschool te Oostburg is benoemd de heer J. H. B. Buthfcr te Wmltel (N.-H.) num mer een. van de voordracht, waarop met liem stond de heer J. (j. F. Kueter te Alkmaar. Zaterdagavond laat is te Haarlem prof. dr. J. Bosscha gestorven. Hij werd in 1831 te Breda geboren en promoveerde in 1854 tot doctor in de wis- en natuurkunde aan de universiteit te Leiden. In 1860 benoemd tot leeraar aan de kon. Militaire Academie te Breda, werd hij in 1863 inspecteur van liet middelbaar onderwijs, tien jaar later professor te Delft en in 1878 directeur der polytechnische school. In 1885 verkreeg hij zijn eervol emeritaat. Bosscha, die met vel© buitenlandscho on derscheidingen getooid was, en naast dat van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, het lidmaatschap van verschillende buiten - Iandsche geleerde genootschappen had verwor ven, was door de Nederlandsehe regeering ge- Edward Bruce. Dij was lang en krachtig, maar elegantde kracht en lenigheid dio lang durige sport hem gegeven, hadden, hoewel hij er met meer aan deed. Een rossig-blondo snor bedekte zijn bovenlip; zijn regelmatig, door de zon verbrand gelaat had een uitdruk king van mannelijke eerlijkheid. Hu bad in den civielen dienst van Indië een ambtenaarsloopbaan gehad, en hoewel hij gewoonlijk een bescheiden terughoudendheid beloonde, had een pfficieele brief, dien bij mij eens had laten zien, het bewijs gegeven dat lip belangrijke en moeilijke posten had vervuld met erkende verdienste. Ik bad hem in den herfst van het vooraf gaand jaar ontmoet in een hotel te San Sc- bastiaan, waar ik, in het heerlijke klimaat van dat jaargetijde, de herstelling voltooide uit een langdurige ziekte. Hij arriveerde op zeke ren avond, tegen het etensuur en ging zitten aan een tafeltje dicht bij het mijne. Hij 'was in avondkleedlng, en volkomen correct. Maar ik werd getroffen door een nog al zonderlinge omstandigheid, en do kelner die hem bediende, kon ook slechts met moeite zijn verbazing verbergen. Hoewel hij alleen was en weinig at, slechts even de spijzen aan rakende die men hem voorzette, had hij twee borden gevraagd. Hij scheen soms, mot die nuance van ongeduld, welke ook een welop eerd door zijn benoeming lot commandeur in de orde vim den „Nederlandsclien Leeuw." v De Minister van Binncnlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dal met 1 September 1911 aan de Rijks II. B. S. te Assen zal le vervullen zijn de betrekking van leeraar in do Franschc taal en letter kunde. Het getal wekelijks le geven lesuren be draagt 16. De commissie voor de stuurlieden-examens, bedoeld in do Schipperswet, zal, aanvangende 9 Mei. zitting houden tjo 's-Gravcnhage. De aanvragen om tol de examens to worden toegelaten, moeten doVi voorzitter der com missie bereikt hebben vóór 29 April. Men zie verder de „St. Crt." no 90 en de desbetreffende advertentie in dit nummer van ons blad. letteren en Kunst. Het jongste nummer van „Eigen Haard" bevat eon interessant opslel over het Kakehan feest op Coram, met fraaie foto's. Een tweede artikel handelt over schietoefeningen van onze oorlogsschepen. Ook dit is mot een paar kiek jes verlucht. Tenslotte brengt dit nummer het einde van „Onder de Robben" door J Daalder De uitvoering van de Matthaous-Passion, Vrijdagavond te Frankfort gegeven, waaraan een groot deel van het Amsjerdamsche Toon kunstkoor heeft meegewerkt, heeft een die pen indruk gemaakt. Met het enorme koor Werkten 1000 kinderen jmede 1C000 menschen vulden de zaal. Als solisten verleenden mede werking de dames Noorderwier en Allmann en de heeren l'rlus, Denijs en Miiller. Mengelberg werd d,oor eenige vorstelijke personen ge complimenteerd. De uitvoering Werd o.a. bij gewoond door groothertog en groothertogin van Hessen, prins en prinses Hein rich van Pruisen, prins en prinses Karl van Hessen 011 prins George, van Griekenland. LAMDBOÜW. De afdeeling Z i e r i k z e e der Zeeuwsche landbouwmaalschappij besloot met tien tegen acht stemmen, op voorstel van het bestuur, jaarlijks do contributie vast te stellen, in dier voege dat die contributie bet bedrag van f2.50 niet overscbrijde en dat de verhoogde contributie niet gebruikt wordt voor uitbrei ding van hot „Landbouwweekblad", zoolang de inhoud van het blad er niet op verbetert. Te Renesso werd Zaterdagvoormiddag de landbouwcursus gesloten, die gedurende twee winters door den heer J. Spek van Elle- mect aldaar gegeven is. Deze laatste les werd bijgewoond door de hoeren M. B. Smils, waarnemend rykslond- bouwleeraar te Goes, J. Goenians en L. Blom, voorzitter en secretaris der Commissie van Toezicht, en door eenige belangstellenden. Na afloop dor les reikte do heer Smits een getuigschrift uit aan alle vijftien leerlin gen: IC. J. Dambruin, D. VV. Kooman en N. Beye Jz. van Renesse; C. M. Boot van Nootó- welle, W. Moclker, C. J Boot en J. M. Beye van Sorooskerke; T. Floliil en C. M Moelkcr van EHemeet; A. van Zuyen van Burgh; M. Blom, S. L. Blom, L. T. Blom, C. den Boer en T. L. Jonker van Haamslede. Namens hen allen dankte een der leerlingen den heer Spek voor het genoten onderwijl en bood bom als souvenir een kristallen met zilver gemonteerd inktstcl en zilveren pen houder aan. t Voor do landhuishoudkundige cursussen voor meisjes, onder leiding van mej J van Prooye, met onderscheiding gediplomeerd aan de landhuishoudkundige school te Bouchaul (B.), welke cursussen, gehouden zullen wor den te Grocde en te Oostburg, hebben zich aangemeld 16 meisjes in do eerste en 26 in de tweede gemeente. Aan die cursus sen wordt onderwijs gegeven in zuivelberei ding, koken, knippen en vorstellen door ge noemde onderwijzeres, in natuurkunde door den heer J de Meijer te Schoondijke, en in tuin- en groentebouw door den heer Iz. Steen- hart te Ooslburg. DE EERSTE VERSCHIJNSELEN VAN MOND EN KLAUWZEER. De districls-vcearls, de heer II. van Staa, wjjst er in het „Friesch Weekblad" op, dat hel herhaaldelijk voorkomt, dat veehouders, die nauwlettend hun vee nagaan, er niet zeker van zijn of «1e verschijnselen, welke zij bij gevoed man kan looncn, gebareu le wisselen met een. denkbecldigen tafelgenoot. Bovendien, alsof deze onzichtbare gast had bestaan, liet bij niet na wijn te schenken in beide glazen, en met een gebaar de spijzen aan le bieden, die op den zilveren schotel bleven hggeu Die handelwijze trok dc aandacht {van enkele der andere gasten, maar het was slechts een excentriciteit, zonder ook maar eenig schan daal. De beer Bruce beëindigde zjjn maal zeer vlug en verliet de zaal. Men zag hoe hij, juist toen hij den drempel van do deur wilde overgaan, op zij ging, alsof hij uit beleefdheid iemand wilde laten vóór gaan. Daarna ging hij oen sigaar rooken op do Concha, die lange wandelplaats welke zich uitstrekt tot aan het koninklijk paleis. Dien avond liet de directeur van hot hotel, waar ik reeds lang verblijf hield, mij verzoe ken hem een oogenblik le ontvangen. „My'nhecr," zei hij. „Wat bent u van mecning? Hebt u dien Engelschman gezien? Ik geloof dat hij' een gek is. Ilij heeft een ka mer besteld voor twee personen, en er is er maar één. Ik heb hem gevraagd of die andere persoon spoedig kwam, on hij scheen daarover verbaasd te zijn. lijf maakte een kleine beweging met de band, alsof hij mij een afwezigen metgezel voorstelde. Bovendien heeft hy twee namen in het boek ingescbre- hun. vee waarnemen, al of niet op mond- en klauwzeer wijzen. Vooral in het begin van de ziekte, schrijft de heer Van Staa, is zulks het geval en inderdaad is do onderkenning in dien tijd dan ook niet altijd gemakkelijk. Toch is het vooi de bestrijding der ziekte van het uiterst' belang, dat men zoo spoedig mogelijk zeker heid heeft, omdat de ziekte juist iu liet begin zoo fataal besmettelijk is en door afgeleverde hielk enz. zulke treurige gevolgen veroorzaakt Bij runderen ziet me» in den regel jrh- eerste verschijnsel, dal de dieren wat stijf wat „kruk" zijn, min of meer overkoot staan tegen liet voeren niet uit zich zelf opstaan, en voor dat het hooi op is, al weer gaan liggen. Jaagt men ze op, nadat ze een tijdje gelegen hebben, dan juist ziet men da' „krukko" erg, do boenen trillen vaak. Daarbij neemt men al gauw waar, dat bet dier hel hooi niet bohoorlgk aanpakt, minder vlug en niet voldoende eet, zoodat na liet voeren, er nog hooi voor do dieren ligt en de stal dus niet behoorlijk „schoon" is Ziet. men goed toe, dan loopt er wat vocht uit den mond eerst meeslal in lange draden, daarna wal dunner en later meer in den vo,rm van schuim de grond voor bet dier is soms ge heel nat, en meestal hoort men het dan een smakkend geluid maken, Wat zoo goed als zeker op mond- en klauwzeer wijstde buik- is minder gevuld, „slapper", en bet dier zelf vaak koortsig. Neemt men het rund van den stat en maakt men liet den bek open waartegen dc aan mond- en klauwzeer lydendr dieren zich meestal erg verzetten dan is, heel in het begin der ziekte, do mond holte hooger rood dan gewoonlijk en ook meer vochtig; daarna ziet men witte blaren op de tong aan de kanten van de bovenkaak en onder de bovenlipmeestal zijn deze blaren ter grootte van een erwt tot eon boon, soms grooter, gaan ze (Open dan ziet men dat dc grond daarvan friscb rood is, dat liet losse vlies van het dak der blaas daar,min of meei verfrommeld overheen ligt, en al spoedig aar de randen afscheurt, zoodat eenc friscli roode (Oppervlakte overblijft, Behalve de klau wen en de mond worden ook dikwijls dc tepels („uren") met witte blaren of blaartjes bezetdeze hebben dc grootte van een hagel korrel tot een erwt, maar zijn wat platter Vooral hel vocht uit deze blaartjes brengt dc kwaadaardige besmetting van de melk teweeg Is liet zoo ver, dan ziet men al gamv dal dc klauwen van do aebterbeenen wat los gaan en dan weet ieder wel hoe laat het is Niet alleen op de runderen, maar ook oj de schapen dient men in den legenwoordigen tijd nauwlettend toe le zien. Beginnen deze dieren kreupel te worden, liggen ze veel en loopen ze weinig te grazen, vertrouwt ze dan niet. Soms, maar niet altijd, is de mondholte hooger rood gekleurd en vochtiger dan ge woonlijk; hel gebeurt ook meermalen dat men bij goed kijken blaartjes ol zweertjes aan de binnenvlakte van de lippen, op het verhemelte of op de tong ziet, maar dit is niet altijd het geval. Soms is ook nabij de klauwspleel een blaartje to zien, terwijl later de klauwen aan dc ballen los gaan-- dit is vooral bel geval aan de achtorbecnen. Bij varkens kan men soms ook blaartje^ waarnemen op den neus en in den mond maar vooral aan den bovenrand van de klau wen, zoowel achter en builen als vóór bij dc klauwspleet Als de dieren wat zwaar zijn, liggen ze meestal als stecnen" en zijn uiterst pijnlijk als men ze opjaagt jonge biggen komen vaak ïiog, ondanks de blaren of zweren, behoorlijk bij den trog maar zien er toch „sulerig" uit. Geeft men ondermelk aan dc varkens dan moet men dubbel op bon lellen I Dit zijn in den regel do eersle verschijn selen welke men bij zieke dieren zien kan meent men ze waar te nemen, raadpleegt dan spoedig uw veearts en houd dc melk thuis Is men voor zich zelf zeker, geef dan oninid dellijk Jroricht aan den burgemeester. Kerknieuws. Wakelljkïche opgaaf betreffende de Ned. herv. Kerft. Beroepen naar. Sl. Maartensdijk A M den. Oudsten te Wezcp; Brakel J 11 van Pad denburgh te St. Annaland; Beelgum J van Sevensler te Nieuwe Schans; Pieterburen F. J. Folpmcis te Kooien-, Ameide en Tienhovcn Iiijftenbelt te Ter Aa, Waddingsveen D M Boonstra te Monlfoort; Buurmalsem (toez.) \V A. van Gncthuijsen, cand.Loonschendijk H A Heyer leRenkum; en naar Hoogvliet (loez J. F. van Duyne te Spijkenisse. Aangenomen naar. Aalst door J H ven den zijne, Edward Bruce, en dan een anderen, zonderlingen naam Sandyani. Maar van. dien Sandyani is zelfs de schim niet le zien! Wat moet ik doen? Moei ik dien zorg wekkenden gast weg zenden?" „Waarom? Vertoont hij tcekeuen van bui lensporigheid „Neen! Hij is heel kalm en zelfs eenigs zins ernstig." „Dan is het niet anders dan een man met een buitensporig plezier. Er zal nog tijd genoeg zijn om er nader over te denken, en intussclicn kunt u cr niet over klagen dat hij een idubbele vertering maakt." De heer Bruco had mijn belangstelling op gewekt. De volgende dagen verscheen hij altijd op dezelfde wijze, slechts kort aan tafel blij vend. Daarna maakte hij lange wandelingen Een kellner vertelde echter, dat bij 'savonds in zijn kamer, die door een afgesloten deur met die van Bruce in verbinding stond, diens stem hoorde, welke meestal verwijtend en soms driftig klonk. En telkens kwamen in hel Engelsch de woorden terug: „Je bent een onverdraaglijke vent." Op zekeren middag toen ik den berg Orgullo had beklommen, zag ik hem op een bank zitten, het mooie panorama gadeslaand dat men van daar lieeft op de stad en op de Zee Wij groetten elkaar. Het verlangen kwam in mij op hem aan le spreken; hij ontweek mij van Paddenburgli te St. Aimakmd; Oss (toez.) door J. F. L. Boonacker te Oudshoom; en naar Beetgum door J. van Scvenster to Nieuwe- schans. Oer. Kerk Beroepen naar: Amsterdam A. Macken zie le MeliskerkcZwolle J. Domna te Leiden Tres Arroyos t Argentinië) A. Boltoos te Ter Apol; Ulrum E Schouten te Bolnes, Oude Pckela II Thomas te BerlikumRotterdam dr. J. Ridderbos te Meppel; Leerdam S. 0. Los to Nicuwcroord, en naar Lopik J. van de Pol te De Lier. Aangenomen naar-. Venlo doot II. Dek ker, cand.; en naar Arnhem door Schouten te Watergraafsmeer. Bedankt voor: Wons door U. Buwalda le Exniorra-AllingawierWillemstad door W. T van Dam te 's-GravendeelIlollandsche veld door R. Sybrandv Ie Zall-Bommel, en voor Alphen a. d Rijn door J Douma te Leiden. Chr. G*r. Kerk. Bedankt voor: Apeldoorn door L. <le Bruyno te Bunschoten- Verschillende Berichten. Onder do adverlenliën in dit nommer vindt men er een van de firma Gebr. E. en M. Cohen to Amsterdam, die weer tot onge- looflijk lage prijzen goede en waardevolle boe ken aanbieden. Bovendien wordt nog aan ben, die voor een zeker bedrag koopen een cadeau gegeven. Wij verwijzen voor een en ander naar de advertentie. Een nieuwe prijscourant van de Fongcrs- ïijwielenfabriek is verschenen, Waarin de ver schillende door de fabriek vervaardigde mo dellen zeer duidelijk zijn beschreven en afge beeld, zoodat een góede keuze gemakkelijk wordt gemaakt Verschillende constructieve details van Let fabrikaat zijn in deze prijscourant besproken en met loekeningen toegelicht. Hel blykt. dat er naar aanleiding van de constructie der Foavgcrsrijwielen nogal iels valt op te merken en dat het niet alleen de uitwendige lijnen en vormen zijn, tlie dit merk van de overige onderscheiden De serie afbeeldingen van gebouw en werk plaatsen achterin liet boekje geeft aan hen, die nog nooit een rywielfabriek bezochten, een klein denkbeeld van de samengesteldheid der rijwiclfabricage en tevens een goeden indruk van dit bedrijf in het bijzonder Wy ontvingen het verslag over 1910 van hel Centraal Genootschap voor kindexlicrstel- lings- en vacantiekoloiiios, waaruit blijkt dat hel aantal leden-personen is gedaaldvan 231 op 178, evenals hot getal leden - vereen i gin gen; van 42 op 39. Ook liet getal begunstigers: thans 140, waaronder 18 vereentgingen, ging iels achteruit. Het aantal afdeelingen is geslegen tol 131. Het Centraal Genootschap verpleegde in 1910 1505 kinJerên, tegen 1279 in 1909, 861 111 1908, 551 in 1907, 261 in 1906 en 31 in 1905 De vermeerdering zou stellig grooter zijn ge weest, 'doch tal van afdeelingen hebben dit jaar een zeer gewaardeerd, offer gebracht aan bet bouwfonds, hetgeen natuurlijk op de uit zending zijn invloed deed gelden. Uit onze provincie werden in 1910 uitge zonden uit Goes 4, Heinkenszand 1, Middel burg 9, Tliolcn 1, Vlissingcn 4 en Zierikzco 5 kinderen Ten aanschouw© van vijf duizend toe schouwers heeft de lieer J. van Bussel Maan dag op de heide bij Bergen op Zoom een vlucht gedaan van 7i/j> minuut op een hoogte van ruim 100 M. met een snelheid van 75 K M per uur. De avialeur vloog tweemaal bet terrein rond. Een paar officieren en de kapitein van de marechaussee maakten de vlucht mee. Toen de Koningin met prinses Juliana Maandagmorgen in een open rijtuig van een rij: toer naar liet Paleis terugkeerde liep oen juf frouw op liet rijtuig toe en wierp er een brief in. Een op een fiets gezeten rechercheur van politie schoot aanstonds toe en reed de vrouw omver, terwijl hij zelf ook viel Hij bracht de juffrouw naar politiebureau. Zij schijnt niet wel bij liet hoofd le wezen. 1 Mei worden nieuwe portretten van prinses Juliana in den handel verkrijgbaar gesteld Zij zijn ook nu weder vervaardigd door Guy de Coral, hof-pbolograaf te Am sterdam ca 's-Gravenbage. Ditmaal zijn er vier versclhlleude opnemin gen gemaakt, dio volkomen bevestigen wat omtrent de Prinses algemeen bekend is n.l. niet. Maar vóór wij ons gesprek begonnen, dat uit den aard als eerste ontmoeting tamelijk atleclaagsch was, maakte hij liet gebaar alsof hij iemand voorstelde: „De heer Sandyani, mijn oude vriend," zei bij. En daarna alsof hij aan een plotselinge aansporing gevolg gaf, voegde bij er aan toe „Mijn vriend en redder. liet was tijdens mijn verblijf in Indie. Ik was aangevallen, op den weg van Lborc naar Amristax, door roo- vers, die "mijn paard lieten vallen. Dc heer Sandyani snelde toe, joeg de kerels op de vlucht, verzorgde my en als ik nog in leven ben, dank ik het aan hem." Hij scheen een handbeweging naar den on zichtbare te maken, alsof hij zeggen wilde; „Nou, ben je tevreden?" De heer Bruce sprak op de verstandigste manier over zijn indrukken als tourist. Maar bij gebruikte altijd het woord „wij", en kecrJc zich soms, hoewel met een bijna onmerkbare optslemming, om, alsof hij den onziebtbaren derden in liet gesprek wilde betrekken. Daarna kw,am ik meermalen in aanraking met den heer Bruce. Ik kan zijn gaven van haxt en versland waardcercn, maar telkens, juist wanneer hij zyn gemoed wilde uitspreken, on derbrak Jnj zich zelf, sdheen gehinderd, en maakte oen eind aan de vertrouwclijkbeden,

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 5