MIDDELRllRGSCHE COURANT. H\ 92. iö4* Jaargang. ïaii Woensdag 19 April. Middelburg 18 April. Een gegronde opmerking. Uit Stad en Provincie. Deze «eraraat vembjjnt a g 1 k met nitiondering tm Zoe- ea Feestdagen. Prii» P*r kwartaal, aoowel tmi Midd«lhnrg all r—r all* plaateni ia Nederland fnm«o pp. f 2 Afeonderlflko naaari kosten i «set. Advertentiën bjj abonnement op voerdeeiige voonrA&rdea. Prospectussen daar ran sfin aan het bar eau to btkoraea. AdverteatiSn voor bet eerstvolgende nummer mootea dos middags réérééauar aan het bnrean bosorgd sga. Advertentiën 20 «ent por regel. Bij abonnement voel lager. Geboorte-, dood- on alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regol meer 20 cent. Roolames 40 cent per ragel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing ran advertontifin en reolamee, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend» Handoi, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd hot Algensenss Advertentie-Bare** A. D» LA MAR An., Voorburgwal 366, Amsterdam. Bfj deze courant behoort een bijvoegsel. Ondor het opsohrift Niet goed schreef het Handelsblad in lijn nommer Tnn Zater dagavond het volgende: Met Haagsche Gerechtshof heeft eene naak behandeld tegen een landbouwer te "Wissekerke, te goeder naam en faam be kend, wien een rijksveldwaohter beschul digde van hem opzettelijk met een stok geslagen te hebben. Beklaagde gaf echter op, in de vroege oehtendduisternis in den persoon, die hem had staande gehouden en dien hij had geslagen, niet den veldwachter herkend te hebben. Hij had gedacht, met een landlooper te doen te hebben die hem aanrandde. Wat daarvan waar moge zgn, kunnen nooh willen wij thans bespreken. Doch wat weer alleronaangenaamst getroffen heeft, is eene uitlating van den vertegenwoor diger van het Openbaar Ministerie, advocaat- generaal Wentholt, in deze "zaak. De verdediger had er op gewezen, dat 66 inwoners van Wissekerke, met den burge meester en de 2 gemeenteveldwachters aan het hoofd, tot don rechter in eersten aan leg, de rechtbank te Middelburg, een re quest hadden gericht„dat zij den beklaagde als oen net en bedeesd persoon kenden, niet in staat den rijksveldwachter opzette lijk te mishandelen; en dat die rijksveld wachter bekend staat als een hoogst onbe trouwbaar, om niet te zeggen leugenachtig perzoon." De rechtbank had den beklaagde vrijge sproken. Desalniettemin kan nu de advocaatgene- raal in Den Haag goed vinden, van zgn voetstuk to verklarendat de rijksveld wachter zoowel bij zijnen onmiddellijken chef ten parkette als bij den proonreur-ge- noraal, direotour van politie, bekend staat als een betrouwbaar goed ambtenaar en dat die meoning door hemver wordt gesteld boven de zneening van de geheele burger ij van Wissekerke, en haar burge meester aan het hoofd, Dat de betrokken ambtenaar zijn opvat ting omtrent de juistheid der verklaringen had, kan niemand hem kwalijk nemen. Maar haar onder de gegeven omstandig heden, nog wol tegen den rechter in eersten aanleg, en tegen een request van een aan tal dorpsbewoners in, zóó te motiveeren dat kan in geen geval goed zijn. Het iB moeilijk te zeggen wat in dezen hot stootendste is do aanmatigende toon, waarmede de ambtenaar de burgerij gelieft te kleineeren... bf de onnoozelheid waarmede men een zoo grenzenloos en zalig vertrouwen kan uitspreken omtrent „het bekend staan" van oen beambte, daar in 't afgelegen Noord- Beveland gestationeerd, bij den procureur- generaal liefst te Gravenhage, of zelfs bij 't parket te Middelburg... óf de minaohting voor de waardigheid des rechters, voor de belangen van eenen fatsoenleken beklaagde, voor het reohtsge- voel van een pnbliek, dat men znlke argu menten aanvoert tot het requireeren van ,drie maanden gevangenisstraf, met ver beurdverklaring van den stok" Onzes inziens raakt door dusdanig op treden van een magistraat iets geheel anders verbeurd het gezag der justitie. In verband met deze opmerking onzer zijds de volgende herinnering. Bij de behandeling van de bewnste'zaab, n.l. tegen zekeren M. A. F. te Wissekerke, welke in twee zittingen der rechtbank te Middelburg plaat* -had, legden verschillende getuigen ter ontlasting verklaringen af waar door de beklaagde in een zeer gunstig licht kwam te staan en het verhaal van den rjjksveldwaohter vrij onaannemelijk werd. Bovendien verklaarde een gemeen te-veld wachter uit Wissekerke als zgn meening dat de rijksveldwachter bij hem als on betrouwbaar bekend stond, wat echter de offieier van Justitie toeschreef aau naijver tusschen rjjks- ea gemeente politie. De verdediger, mr. J. F. van Deinse, wees daartegenover dan ook in zijn pleidooi op de partijdigheid van dien rijksveldwachter Fierloos, op tal van tegenstrijdigheden in diens verklaringen, op de onwaarschijnlijk heid van diens beweringen en op de omstan digheid dat het voorgevallene geschied is onder vier oogen en derhalve zonder onpar tijdige getuigen. Rijksveldwachter Fierloos was niet in uniform gekleed, verkeerde in de dwaling dat boklnagde een strooper was, die hij zoo juist had zien jagen, en ging op hem toe om hem te arreateerengeen wonder das, dat beklaagde in den in het donker op hem aankomenden man een landlooper meende te zien, die hem wilde aanranden, en hij toen van zjjn stok gebrnik heeft gemaakt om zich den aanrander van het lijf te honden. Beklaagde handelde dos nit nood weer. Volgens pleiter had hier geene mis handeling plaats gevonden van een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening zgner bedie ning, omdat bij beklaagde de wetenschap niet bestond dat deze man een ambtenaar WM. Eene betreurenswaardige vergissing had plaats gehad, dooh dat zulks niet tot gevolg mocht hebben, dat een bravo jonge man van onbesproken gedrag tot go var ge- Het zal de rijfde uitvoering zgö van Bach's Passion naar het evangelie vanMat- thous, welke de zangvereeniging Tot Oefe ning en Uitspanning ja 1 hi er, den 25sten April a. s. ten gehoore zal brengen. De eer ste alhier had plaats in 1889, de tweede in 1895, de derde in 1902 en de laatste in 1907. In een uitgebreide muziekkroniek heb ik toen, naar aanleiding van die laatste uitvoering, het grootscho werk in zijn ontstaan en zijn geschiedenis en in beknopte analyse nader beschouwd. Thans -zal ik mo bepalen tot eenige algemeene feiten, verband houdend met Bach 'als componist van de edelste werken, die op het gebied van geestelijken koorzang gecomponeerd zijn, tevens met de Passions- muziek in het algemeen, daardoor belang stelling trachtend te winnen voor den avond van 25 April, waarop zulk een hoog kunstge not ons te wachten staat. Het ontstaan en de geleidelijke ontwikke ling der lijdensmnziek dient allereerst /otns bezig te houden. ,Van Luther is het denkbeeld jafkoïnstig de gemeente meer werkzaam aandeel te laten nisstraf aou worden veroordeeld, zag de Middelburgsohe rechtbank in zij sprak dea beklaagde vrjj omdat lij het overtoigond bewjjz van wat beklaagde was ten laste gelegd, niet geloverd achtte. Tegenover het vonnis der Middelburgsohe rechtbank en de feiten die bij de behande ling der zaak in 't lioht werden gebracht, was de uitlating van den advocaat generaal vrij bedenkelijk en is er alle grond voor de zeer krasse opmerking van het Amsterdansohe blad. Het buitengewoon fraai weder gedurende beide Paaschdagen lokte velen naar buiten. Rijtuigen, rijwielen en auto's waren in me nigte op den weg en andere middelen van ver ier hadden een drukken dag. Ook het aantal wandelaars was zeer talrijk. De badplaats .Vlissingen bleek veel aan trekkingskracht te hebben. De electrischo tram bracht er een groot aantal reizigers uit Middelburg aan en was zelfs genoodzaakt extra, trams in te leggen om het publiek be hoorlijk te kunnen vervoeren. Ook naar Valkenisse begaven zich zeer den. Zondagmiddag omstreeks kwart over drie reed do automobiel K 127 over den Noord- singel alhier. Doordat do bestuurder omkeek naar de inzittenden, raakte hij het stuur kwijt en kwam; de auto terecht tegen een boom, waar door (zij ernstig beschadigd werd. In de auto zaten zes personen, waarvan ei twee, een knecht, die er onmiddellijk uit sprong, en een onderofficier, licht gewond werden. Zo werd met behulp van paarden naar autogarage van den.heer P. J. W'ijtenburg in de Lange Delft gebracht. Aan het alhier gevestigd electro-tech- nisch bureau der firma Gebrs. Polak te Vlis singen is als vertegenwoordiger geplaatst de heer B. Eenhoorn. De leiding der electro-technische werk zaamheden is opgedragen aan den heer J. v. d. Hammen, terwijl als teekenaar en assis tent-vertegenwoordiger optreedt de heer M. Mes. - De reservesergeant J. Hoekstra van het 2e bataljon 3e regt. inf. te Middelburg, is bevorderd tot reserve-sergeantmajoor-admi- nistrateur bij do Landweer in het 38e Land weerdistrict. Dl! Vliaaingen Bij de onlangs op do zeevaartschool te Oostende gehouden examens slaagden onder anderen do heeren G. Blij, J. Leniere voor kapitein igrooto vaart, L. Van de Casteele, M. Borgers, T. Viaene voor lsten stuurman groote vaart, J. Renier en A. Blondé voor stuurman groote vaart, allen geboortig uit Vlissingen, De afdeeling Sorooskorke van „Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland" hield Vrijdagavond hare algemeene vergadering. Na een kort inleidingswoord van den voor zitter, den heer S. de Jager bracht de secre- nemen aan de godsdienstoefeningen, maar dan moest het Latijn, zooveel mogelijk door de moedertaal vervangen worden, daar hij het niet voldoende achtte, dat men zong, maar het noodig vond, dat men verstond, wat men zong. Hij dichtte nieuwe kerkzangen en maakte er zelf muziek bij. Zijn hervorming, ook Dp dit terrein, vond instemming. Daarbij voegde zich langzamerhand het gesproken woord. Speciaal voor de lijdensweek wérd door Paul Stockmann een lied gecomponeerd, met zeer eentonige melodie, dat door de gemeente werd gezongen. Hierin bracht Sa lomon Deyling, professor in de theologie en aan het hoofd staande van de geestelijkheid te Leipzig, verandering. Hg vond met zgn plan steun bij den cantor der Thomasschool, Joh1- Seb. Bach, die, zelve trouwens den drang tot hervorming der bij de godsdienst oefeningen bestaande kerkmuziek in zich voe lende, bereid Was, Passions-muziek te com- poneeren. Laat ik even teruggaan en herinneren hoe de Passio(ns-muziek in haar eenvoudigsten vorm het allereerst werd uitgevoerd. In de week, voorafgaand aan Paschen, werd reeds in do elfde eeuw de lijdensgeschiedenis van Christus dramatisch in de kerk uitge voerd, fexwgl één zanger het verhaal van den evangelist, een andere de woorden van den Heiland en een dorde die van de overige personen psalmodieerend voordroegen. Daar- tusschen trad dan nu en dan het volk do turba d.i. de groote, ongeordende me nigte met meerstemmige koren op. Dit gebruik ging van de Katholieke kerk later ook in den Protestantschen ritus over, met dit verschil echter, dat, gelijk hiervoren reeds gezegd, uitsluitend de Duitsche taal werd toegepast. In den loop der jaren ontwikkelde zich de muzikale handeling meer en meer. In de 17e eeuw werden de Charfreitags-mysteriën naar het voorbeeld van Demantini, een bekend cantor uit dien tijd, in den vorm van motet ten, alzoo geheel meerstemmig gecomponeerd, tecwjjl anderen, als Orlandus Lassus en Rei ner, de partijen van den Heiland en den evengelist lieten psalmodieeren. Maar weldra lieten zich Italiaanscho invloeden geldende muzikale uitdrukkingsmiddelen, zooals zij daar in zwang waren, werden ook in Duitschland toegepast. Hcinrich Schütz, gestorven in 1672, gaf aan de volkskoren een eigen karakter de psalmodie dat niels anders was dan een eentonig voordragen verving hij door het met meor uitdrukking gezongen recitatief en aan gewichtige «ogenblikken in den tekst gaf' hij meer instrumentale kleur. En in die lijn gingen zijn opvolgers Se- bastiani, Seebach e.a. voort. Overal werden instrumenten bijgevoegd, koralen en aria's werden ingelegd, zoodat de oude Passion meer den vorm kreeg van een cantate. was echter een groot bezwaar gelegen in die vormontwikkeling n.l. de theatrale stijl der Italianen dreigde hot streng kerkelijk karak ter ,al te sterk te omvatten. Er verscheen taris, de heer W. Melis, verslag uil over het afgeloopen jaar. Hierna deed de penningmeester, do heer L. Melse Jr., rekening en verantwoording. Er bleek dat einde 1909 in kas was f 40.35de contributies over 1910 bedroegen f 134.50, de collecten brachten f 21.985 op. De totale in komsten bedroegen dus f 196.83s. Do uit gaven waren f 171.20®, Waarvan f 150 aan de stichting,,Vrederust" Was gezonden. Het batig saldo is dus f 25.63. Do aftre'dendo bestuursleden de heeren J. Christiaanse, C. Traas en J. de Visser werden bij acclamatie herkozende beide eerstge- noemdon, die aanwezig waren, namen hunne herbenoeming aan. Ingekomen was een schrijven van den heer D. Müller, dat hij bedankte als bestuurslid. In zijn plaats werd gekozen do heer L. Cor- Cornelisse, die zijne benoeming aannam. Het aanwijzen van afgevaardigden voor de a.s. algem. vergadering werd aan 't bestuur over gelaten. ~"iandag 2den Paaschdag werd in dezelfde gemeente in den boomgaard van den heer L. Cornolissen door het Leger des Heils een groote Kampdag gehouden. In een tweetal openbare* bijeenkomsten spraken kapitein Bonte van Amsterdam en luitenant Schrieken van Alkmaar, bijgestaan door een aantal plaatse lijke officieren en soldaten. Een muziekkorps en een zangvereeniging voerden ter afwisseling verschillende nummers uit. Bij beide samenkomsten was er een vrij tal rijk publiek. Maandagavond, ongeveer half elf, brandde te Westkapelle een arboiderswoninkje af, in het zoogenaamde „Doolhof". Do bewoners waren afwezig. De brandspuit was spoedig ter plaatse. Gelukkig was er geen wind, zoo dat do belendende gebouwtjes enkel wat wa terschade opliepen. Het gebouwtje was tegen brandschade verzekerd. Oorzaak van den brand onbekend. Maandagnamiddag werd te Zout lande in de kerk door do Christelijke zang- seniging „Looft den Heere" van West kapelle een openbare uitvoering gegeven. Een zestiental pelgrimsliederen benevens vijf andere stukken wérden, zoo schrijft men keurig gezongen. Ds. Aalders van Westkapelle gaf tusschen het zingen van ieder lied verklaring van pelgrimsreizo van Bunjan. Den lieer Breel uit Vlissingen, directeur der Vereeniging, komt alle lof toe voor de leiding en do wijze waarop werd gezongen. Ren geheel gevulde kerk met belangstellen den woonde deze uitvoering hij, en allen keer den voldaan huiswaarts. - Bepaald is dat hot kantoor der invoer rechten te Koewacht wordt opengesteld voor den in- en doorvoer, hij invoer te lande, van planten, heesters en alle andere niet tot den wijnstok behoorendo gewassen. - Blijkens bet jaarverslag omtrent den toe stand der visschenj op do Schelde en Zeeuwsche stroomen over 1910 kan dat jaar voor do visscherij als niet ongunstig worden gequalificeerd. De weervisschers de mosselkweekers hadden minder reden tot tevredenheid. Do ansjovis bleef uit en de concurrentie met andere mossels is vergroot, terwijl nog andere factoren het bedrijf der mosselvisschers (belemmerden. De oesterhan- del is herlevend en maakte nog betere zaken dan in 1909, terwijl ook de andere vissche- rjjen geen reden van klagen hebben. Van de consenten, bedoeld bij art. 8 van het reglement werden afgegeven aan Nederlanders 831 en aan ingezetenen van België 86. De ontvangsten bedroegen f 372 969.05 tegen f 398 883.74 in 1909. De te Neuzen gearresteerde en thans te Middelburg gedetineerde Belg Veen jong- mensch van 18 jaar, verdacht van diefstal ten nadeele van zijn patroons te Gent, had, zooals gemeld is, even voor zijne arrestatie aangeteekend postpakket verzonden aan adres zjjncr ouders. Hij verklaarde dat dif eenïge sieraden bevatte. Bij het door de justi tie te Gent ingestelde onderzoek is gebleken dat dit juist was, er werd om. daarin een collieren een gouden horloge bevonden. Er kwam echter ook aan het licht dat de gearresteerde diö voorwerpen verkregen heeft door, alvorens hij een aanslag pleegde op do kas van zijn pa troons, des morgensin een particuliere woning in te breken en daar die voorwerpen te ont vreemden. In de week van 10—16 April zijn te Philippine 910 balen mosselen aangevoerd* Hiervan werden 850 balen k 90 K.G. aan ge regelde afiiemers in België en Frankrijk ver zonden tegen 4 1 6 fr. per baal. Door Hol- landsclie en Belgische opkoopers werden nog 120 ton h 60 K.G. gekocht tegen 2J/a a 3fr. per ton. Er werd 260 ton Zeeuwsch mosselzaad verkocht tegen fl.50 k fl.60 per ton van 100 K.G. Van IJmuiden werd 350 ton zaad aangevoerd voor eigen gebruik. Er werden 18 manden garnalen k 20 K G. verkocht tegen £2.80 h f2,90 per mand. In .het bericht in ons Maandag onder „Uit Stad en Provincie", om trent de door do familie Le Nobel ingestelde rechtsvordering legen do gemeente Oostburg, staat dat jaarlijks door do gemeente f 1000 zou moeten worden betaald; dit moest tlOQ wezen. VOETBAL- EN HOCKEYWEDSTRIJDEN. Zondag speelde in den Nadorst „Zeelon- dia I" van hier tegen do „Racing Club dg Loberen". Beide partijen "waren vrijwel aan( elkaar gewaagd en ongeveer 10 minuten voor het einde stond het nog 3—2 voor do Belgeü „Zeelandia" wist toen nog 2 doelpunten tg maken, zoodat onze stadgenooten met 4—3 zegevierden. „E. M. M." kreeg de „Berchem Sport" uit Antwerpen op bezoek en hier bleken do Bel gen het sterkst, ze wonnen met 31 van de .Vlissingers. „M. V. V. O. I" trok geheel volledig naar Dordrecht, om de sterke Westelijke eerste klasser „Haarlem" voor do demi-finale voor den beker te bestrijden „Haarlem" verscheen! met Blechts één invaller, zoodat het er voor de Middelburgers niet rooskleurig uilzagj vooral niet toen na 10 minuten speleng „Haarlem" al met 2—0 de leiding hadhet eerste punt was echter beslist buitenspel,- hetgeen ontsnapt Was aan het oog van dea scheidsrechter. wel is waar in 1721 een Markus-passion van den componist en Thomascantor Kuh- naus, die in zijn werk den ouden vorm en strengen stjjl van die invloeden wist vrij te houden, maar verreweg de meeste in dien tijd ontstane werken verloochenden ten pp- ziohte van tekst en muziek het wereldsch karakter niet. Na vele mislukte pogingen dan, gelukte het ten slotte Heinrich Brockes (1712) met zijn Für die Sünden der Welt gemarterten und sterbenden Je sus een passenden tekst te vin den. Beduidende componisten als Telemann, Mattheson, Hölzel, ook Handel, gebruikten dit handig en goed geschreven libretto, dat al gemeen bekend word en waarin ipen het model zag, naar hetwolk later andere Passions-ge- dichten gemaakt werden. Toen Bach, gelijk ik hiervoren schreef, aan gezocht werd voor don Goeden Vrijdag lijdens- muziek te componecren, greep ook hij naar dit nieuwe schema. Uit den tekst nam hij echter slechts enkele aria's over, het overige stelde hij zelf samen uit het Evangelie van Johannes; maar later was het de Leipziger postambtenaar Christian Friedrich Henrici, die, onder den schuilnaam Picander, Bach aan een volledigen tekst hielp, echte- moer han dig in elkaar gezet dan uitmunt door let terkundige waarde. Bach hail n trouwens eeaige wenken gegeven en zoo was deze tekst toch goed bruikbaar. Na allerlei metamorpho- sen was er dus eindelijk een baois om een groot koorwerk op to bouwen en aan Bech's genie was het volkomen toevertrouwd deze taak te aanvaarden. Voor een zoo gerijpt, geniaal kunstenaar als hij, was het niet moei lijk hoe hjj de compositie van deze mysteriën zou aanvatten. Eenerzijds wilde hij niet bre ken met de oer-oude kerkelijke overleveringen, anderzijds begreep hij den vooruitgang en de ontwikkeling, welke de opera had ondergaan, niet te kunnen ontberen, wat h(j echter weer compenseerde door aanwending van het orgel voor Bach was dit God's stem waardoor hij de godsdienstige stemming ten zeerste verhoogde. Er wordt nu, in de 20ste eeuw wel eens gezegd, dat Bach alle tijden ver vooruit was; geen wonder dus, dat zijn tijdgenooten hem niet altijd begrepen. Men toonde zich dan ook weinig ingenomen met Bach's breken met de oude traditiën, met zjjn theater-effecten en al de toegevoegde instrumenten; men stond er te vreemd tegenover. Vergelijken we hier mede -do bewondering en vereering, die zijn beido Passionen in onze dagen algemeen ge nieten, dan bewijst dit wel, dat Bach's rijke geest, dat zijn onuitputtelijk genie door zijn tijdger -a, die toch de evolutie op muzikaal gebied nog niet hadden doorgemaakt, onmo gelijk naar waarde kon worden geschat. Door zijn zoon Philip Emanuel weten we, dat Bach vijf Passionen heeft gecomponeerd. Na Bach's overlijden kwamen zo in handen van zijn zoon Friedemann, wiens piëteit voor het werk van zijn vader niet groot gonoeg bleek om diens kunstschatten voor het nage-

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1