MIDDELBURGSCHE COURANT. w N". 82 184* Jaargang.: 1911 Donderdag 6 April. Middelburg 5 April. Ut Stad en Provineis. HET TOONEEL. Kerknienws. AHDBOUW. Verschillende Berichten. Dezo courant vercchjjmt d a g e 1 ij k niet uitzondering vati Zon- on Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel toot Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franeo pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 6 eent. AflTe-tajMfa h(j abonnement op Toordseligo Toorwaardea. Prospectussen daarvan afin aan bet bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgends nowmor moeten dee middags vóór 4 4 a uur aan het bureau beeorgd tg®- w Advertentito20 «ent por regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.60elko regel meer 20 cont. Reclames 40 eent per regeL Groo e letter* naar de plaats, die zij i Tot de plaatsing tu advertentiën ea reolames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, NJj verheid en Geldwesen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie- Rnroaw Al. DB LA NAR An., M.S. Voorburgwal 366, Amsterdam. cNBID Koude- GOM. eriku* ntn. 8.— 8.- 8.— 3.- 8.— BENOEMINGEN, EN2, Bij kon. besluit *is benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-IIolland, E. C. baron Sweerts de Landas Wyborg, burgemeester der gemeente "s-Gravenhage is benoemd tot notaris binnen hot arrond. Alkmaar, ter standplaats de gemeente Hoog- kaïspel, P. Hanegraaf, caud.-nolaris te Tilburg; is, benoemd tot adj.-inspecteur voor de vis- Bcherij, A. B. Brouwer, visscherijleeraar, afdee- lingsckef der Ned. Heidemaatschappij te Utrecht zijn bij het slaatsboschbehcer benoemd: tot houtvester, J. A. van Steyn, en tot adj.-hout vester: P. Boodt en A. A. C Sprangers, beiden ts Utrecht thans tijdelijke ambtenaren; zijn bevorderd tot hoofdcommies bij de Rijks- Terzekeringsbank mr II. W. Groeneveld, J. H. A. L. von Freytag Drabbe en H. J. Mar- chand, allen thans commies bij die instelling en tot commies mr A. Sc-havier, D. Boddeüs, sur II. Picardt, C. D. van Schouwenburg en P. de Vries, allen thans adj.-commies bij die instelling; zijn benoemd tot agent bij de rijksverzeke ringsbank voor den tijd van één jaar, W. J. iWolfson, thans adj.-commies hij genoemde in stelling, en H. B. Marijt, eerste-luitenant der artillerie, te Amsterdam; is benoemd tot adspirant-rijkslandbouwinge- ftieur aan de rijks- hoogere land-, tuin- en boschbouw8chool te Wageningen M. W. Polak, thans assistent aan die inrichting; is bij Iden raad van toezicht op de rijkspost spaarbank eervol ontslag verleend als lid, aan den lieer mr J. G. Schölvinck, onder dank betuiging, en benoemd tot lid de hoer mr. G. 'A. van Hamel, lid van de Tweede Kamer der Btatcn-Generaal, te Amsterdam; is aan W. P. Stratingh, te Groningen, op ver boet eervol ontslag verleend als opzichter van den rijkswaterstaat der 1ste kl.; en is bij liet personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-I. benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid der 2de kl., de arts J. W. Hoxel. De „St. Crt." no. 81 bevat een kon. be sluit tot vaststelling van voorschriften voor het verleencn van c-ene rijksbijdrage aan ge meentelijke en bijzondere kweekscholen. PEST IN (NDIË. Volgens een rapport van dr De Vogel zijn Binds Februari 118 gevallen met 82 dooden voorgekomen. Maandag waren die cijfers 13 en 7. De ziekte bepaalt zich in de bergstreken. De toegang is afgesloten. Van dr. De Haan is nog geen rapport ont vangen. Hedenmorgen, ongeveer half twaalf, viel de werkman L. S. die aan het kanaal alhier bezig [was, een Schip to lossen, door het .wippen van den loopplank met oen zak zand te water. De. man geraakte lusschen het schip fen de kade maar kon vrij spoedig door zijn makkers uit zijn benarden toestand verlost Worden Behalve een nat ipak, bekwam hij teen pijnlijke verwonding aan den rug en werd pok een zijner pinken ernstig gekneusd. Uit Vlftslngen. *Bij den Dinsdag in verband mot de ver legging van dein nachtdienst van de maat- techuppij „Zeeland" met het s.s. „Mecklenburg" gehouden proeftocht naar Folkestone waren tegenwoordig de directeur-generaal der „Maat- fecha'pp'jj tot Exploitatie van Staatsspoorwegen", Ide directeur van den Brahantsch-Duitschen spoorweg en postautorileilen. Reuter seinde daaromtrent uit Londen: Er »s hier groote belangstelling betoond voor den proeftocht van den nieuwen dienst Vlissin- gen—Folkestone. De „Mecklenburg", die te 11 uur 40 uit Vlissingea was vertrokken, kwam te 4 uur 30 aan, precies op den vastgestelde» tijd. Men. acht den proeftocht uitstekend ge- Op de Dinsdag door de afdeeling Sou burg van „Het Groene Kruis" in het lokaal van den heer J. Mabilot gehouden algemeene vergadering bleek dal het aantal leden to Souburg en Rilthem 390 bedraagt. Er is te beschikken over f 121.40. Het verpleg'; materiaal bevindt zich in goeden staat. [Secretaris werd gekozen de heer J. J. Wap, arts aldaar. Besloten werd op de volgende algemeene vergadering te bespreken of Tuberculose bestrijding in de statuten zal worden opge Nu do „Goesche Crt." haar bericht om trent de aftreding van den burgemeester van Goes handhaaft, stelt onze correspondent aldaar er prijs op, dat wij vermelden hoe hij hetzelfde doet met rijn tegenspraak. Hij merkt op dat terwijl het blad in zijn nommer van Zaterdag schreef dat dit ontslag met 1 Mei zou ingaan, het toch daarop Maandag meldde „dat de datum van het ontslag blijk baar nog niet heelcmaal vast staat." In officiëele kringen is tot nu toe van die ontslagaanvrage niets bekend. Wij zullen nu maar afwachten. Misschien vernemen Wij wel spoedig wie gelijk heeft gehad. Een paar linnen kooplieden trachtten Dinsdag te K a p o 11 e een goeden slag te slaan. Ze kwamen bij een vrouw wier dien dag naar Goes was, verzekerden haar dat haar man twee pakken linnen voor f83 gekocht had en vroegen haar het geld ervoor Toen de vrouw, onnadenkend genoeg, be taalde, sloegen de kooplieden dadelijk den weg naar het station in, maar waren verplicht in een café den trein op te wachten. Toen de man thuis kwam, sprong hij direct op de fiets, en reed de oplichters achterna. Door brutaal pp treden kreeg hij het gedaan dat een daarvan met hem terugkeerde, het geld afgaf, en met het linnen onder den arm weer naar het station kon vertrekken. Toen Maandagmorgen een schipper, die voor Schouwen lag, door Zijn knecht een lijn liet uitbrengen, brak deze, zoodat het bootje waarin de knecht zich bevond de verbinding met het schip miste en door den feilen Noor dersiorm naar den Noord-Bevelandschcn wal, een afstand van zes kilometer, werd ge dreven. Na vijf uur in doodsgevaar aan wind en golven te zijn overgeleverd raakte het bootje tusschen Colijnsplaal en Cats tegen den wal. Uitgeput van kou en honger sprong de man er uit, waarna het vaartuigje omsloeg. Een schipper uit Papcadrecht, die in de haven te Coljjnsplaat lag, nam den schipbreu keling welwillend pnder dak, voorzag hem bet noodige en bracht hem Dinsdagmorgen weer naar den overkant terug. - Evenals te Neuzen was de opkomst te Hoek Dinsdag bij de propagandavoordrachl algemeen kiesrecht van den heer J. Welle- inan. slechts matig, doch het was een zeer sym pathiek publiek, dat haast zonder uitzonde ring op de lijsten teekende. Meerdere perso verklaarden zich bereid met die lijsten en propagandalecluur verder te werken. Eenige aanplakbiljetten zijn op verschillende plaatsen in 'tdorp onder dak gebracht. Te Axel brak Woensdagavond brand uit de schuur van den herbergier C. van Damme. De schuur van den herbergier P. de Moor, die er vlak naast staat, geraakte* eveneens in brand, zoodat in korten tijd beide schuren tot den grond toe afbrandden. Alles wat zich daarin bevond, 50 zakken aardappels van den koopman A. Dieleman, een groote partij bielenzaad, een partij gerst, eenige kip pen, een fiets, een bascule, werden een prooi der vlammen. Aan bet woonhuis van Van Damme werd ook vrij wat schade veroorzaakt «ar van diens huisraad werd het grootste gedeelte zeer be schadigd. Do schuren waren beide verzekerd, en ook de inboedels. Vermoedelijk hebben twee jongens den brand veroorzaakt door bet spelen met luci fers; beiden zijn door den wachtmeester der marecliaussée in verhoor genomen. - De spoorwegonderneming „Mechelen Ter Neuzen" ontving over de maand Novem ber 1910 126.462.57 tegen f 126.313.31 over die maand in 1909. Van af 1 Januari tot en met ultimo November 1910 werd ontvangen f983.724.05 tegen f958.245.32 over dat tijd vak in 1909. De ontvangsten per dagkilometer bedroegen over dat tijdvak in 1910 f43.31 en in 1909 f42.19. - Te Aardenburg kwam Dinsdag in een voltallige raadszitting ter tafel het ver zoek van dden heer Tj van der Zee om de gasfabriek op de grondslagen van de tegen woordige concessie te mogen overdragen aan firma Desclee te Brugge. De heer Vorster- man van O yen had voor Zichzelf hiertegen geen bezwaar, mits die overdracht geschiedde per notariüele akte; de lieer Eekhout wilde thans nog geen besluit nemen, maar ver langde nadere inlichtingen a-m gaande den financiëelen toestand; do pmaker vreesde, al was men volgei jestaande overeenkomst tot 1929 zeker va. en behoor lijke exploitatie van aerogeengas, dat het doel de firma Desclee geen ander was dan op een of andere wijze het aerogeengas te vervangen door stcenkolengas. Ten slotte word na eenige bespreking met algemeene stemmen besloten den heer Van der Zee uit te noodi- gen persoonlijk nadere inlichtingen te komen geven en eerst daarna een definitief besluit to nemen De heer Vorsterman van Oven gaf in o weging om van de gelegenheid, die nu bestaat om het marktplein in orde te brongen, bruik te maken, door ook voor do huizen aan de Oost- en Noordzijde trottoirs aan te gen, voor zoover die niet aanwezig zjjn en den steenweg daar te verbeteren. De heer De Glopper wilde het geheelo plan verschui ven tot een volgend jaar; de heer Van Oven kon daarmede geen genoegen nomen en zeide dat hij in een volgende raadsvergadering de leden in do gelegenheid zou stellen daar omtrent een beslissing te nemen door een bepaald voorstel to doen. De Kuischc Suzanna- - Ned. Operette Ensemble. O, kuische Suzanna, je zult het nog te kwaad krijgen mot do zedelijkheidswet I We konden het begrijpen dat de nieuwe bediende bij do familie „Des Aubrais" zijn dienst opzei en zijn oude betrekking in de Moulin rouge maar weer opvatte, „vanwege de moraliteitWant ''twas me de familie wel, waarvan vader, zoon, dochter en schoonzoon elkaar op 't boemelpad ontmoetten, en waar van bet ,lijfdeuntje Als de vader met den zoon Aan den boemel gaat. Dat is lang niet kwaad, enz het zedelijkheidspeil voldoende aangeeft Het is maar gelukkig dat niemand die naar een operette gaat, er aan denken zal zoo'n stuk op te vatton als zedeles. Hij kan wel vooruit vermoeden dat h»j in een operette, die tot titel heeft „De Kuische Suzanna" heel wei nig kuischheid zal leeren, noch wanneer Su zanna knisch is, en dat is ze heel weinig, al liceft ze een prijs voor deugdzaamheid ge kregen noch wanneer ze op bedenkelijke afdwalingen van het pad der deugd geraakt, iets wat haar heel vaak overkomt. Maar, o, Suzanna, wat heb je toch sma kelijk laten lachen, en wat zit je vol aardige melodieëën. Je wordt een mededingster van het lustige Weeuwtje Je kunt misschien niet in degelijke muzikaliteit met haar wedijveren, maar je Wint het nog in vroolijkheid, en je staat boven bijna alle operettes die we hier t het Weeuwtje gezien hebben. De componist, Jean Gilbert, heeft het voor recht gehad dat hij zijn tekst kreeg van een schrijver, George OkónkoWski, die talent had voor hot ineenzetten van een vermakelijke operette-klucht Dat is nog iets anders dan een gewone klucht. Ze kan schuiner zijn, en dat f s de „Kuische Suzanna". Zelfs soms in bedenkelijke mate Maar aardig is ze toch ook. Het succes komt voor een niet gering deel op rekening van den schrijver, die zelfs tot in het laatste bedrijf nog nieuwe vond sten Wist te bedenken om de lachlust gaande te houden. Dien vroolfjken tekst heeft de componist opgesmukt met een rijke muzikale versiering van liedjes, duetten, trio's en koren, die bijna allen gebouwd zijn op aardige, vloeiende melodieën. Het Zou ons niet verwonderen als verscheidene daarvan populair werden. En behalve gezongen wordt er in deze operette ook heel veel gedanst, en zoowel de wals uit de „Moulin rouge" als de quasi boeren-dans van het duet uit het laatste bedrijf zijn ver dienstelijk van Vinding Herhaaldelijk trof ons ook de instrumentale bewerking. Wat de opvoering betreft, hebben we hef „Nederlandsch Operette-ensemble" nog zelden zoo goed gezien. We hebben bij vorige op voeringen nog wel eens iets op de zuiverheid van hot zingen moeten aanmerken. Maar dit maal Was ook dat uitstekend, zelfs in 'de koren. En er werd ook niet zoo geweldig uit gehaald alsof het een tragische grand opéra gold. Mej. Corry Pinksen en de heer Jan Groot- veld, die de hoofdrollen vervulden, toonden van (ouds tot het ras van de ware operette-spelers te behooren, de eerste ïrisch en krachtig van stem, met veel coquet- terie en elegance, de tweede onnavolgbaar leuk, en ook musikaal zeer goed. En hij danst nog zoo los als een jonge kwant. Ze werden nitstekehd bijgestaan door de andere spelers. Een nieuwe kracht was de heer Iierre de Vos, die voor de jonge-mannerollen een te waar- deeren aanwinst bleek te Zijn, niet het minst door Zijn tos spel. Beter we hen vroeger hoorden, vooral in den zang, waren mevr. V. d. StappenPersoons, die de op het programma vermelde mevrouw Samethini verving, en de heer F. van der Stappen, Wegens het verdienstelijk acteeren verdient voorts [nog vermelding de heer Andró van Dijk als kelner En de overigen de l^jst is te lang om iedereen op te noemen I waren allen goed in hun roler was samen spel, er zat gang in, in één woord de opvoering was ook als geheel welgeslaagd Aan de aanklcedmg was veel zorg besteed. De dames in de hoofdrollen droegen sierlijke toiletten, en ook die van het koor waren in dat opzicht niet misdeeld. Het vrij talrijke publiek toonde zich zeer dankbaar. Er werd veel en hartelijk gelachen, en bet applaus weerklonk herhaaldelijk bij open doek. Tot godsdienst onderwijzer en leeraar bij de Israëlitische gemeente alhier is benoemd do heer S. Mendels te Gorinchem. Onderwijs. De Minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat van rijkswege dertig toelagen van honderd gulden "beschikbaar worden gesteld voor on derwijzers en onderwijzeressen aan lagere scholen, die jn het jaar 1911 in het buiten land een der volgende vacantiecursussen in de Fransche, de Duilsche of de Engelschc taal wenschen bij te wonen, om meer bedre venheid te verkrijgen in het practisch ge bruik van die taal. Men zie voor bijzonderheden de „St. Crt." no. 81. C. J. Poldermans is gesteld ter beschik king van den Gouv. Generaal van Ned. I., om te worden benoemd tot onderwijzer der derde kl bij het openhaar Europeesch lager onder wijs daar te lande. In antwoord op een nieuwe VTaag in het Engescbe Lagerhuis betreffende .uit Nederland ingevoerde Cheshirekaas, zei de onderstaats secretaris Strachoy, dat het departement van landbouw weet, dat er besprekingen zijn ge voerd tusschen Nederlandsche kaasmakers en de „Cheshire milk association". Voor zoover hem echter bekend was, hebben er geen offici- eele ouderhandelingen plaats gehad tusschen de Nederlandsche xegeering en den Bond. Aan het departement is men van oordeel, dat het niet wenscheljjk is thans officieele voorstellen te doen aan de Nederlandsche regeering. De bepalingen "in de wet op de handels merken geven voorloopig voldoende midde len aan de hand tor verhindering, dat ver- koerde opgaven worden gedaan omtrent de plaats van herkomst der kaas. De Parijsche „Académie des sciences mroalcs et politiques" heeft met algemeene stemmen Staatsraad T. M C. Asser gekozen tot buitenlandsch lid in de plaats van wijlen William James. Vad. De opbrengst van het nieuw voorgestelde tarief van invoerrechten wordt blijkens reca pitulatie geraamd op een totaal-generaal van f 19.302.040 Heden brengt de Koningin een bezoek aan de bloemententoonstelling te Boskoop. Vrijdagmiddag doet de Koningin-Moeder dat met de hertogin van Albany. Door de benoeming van baron Sweerts de Landas tot Commissaris der Koningin houdt hij op lid der Eerste Kamer te zijn. Binnen een maand na dagteekening van de benoeming moet in de vacature worden voor zien. De officieele opening van de interna tionale tentoonstelling van moderne kantoor inrichtingen en administratie zal plaats heb ben op Dinsdag 2 Mei, 's namiddags te 2 uur, in het tentoonstellingsgebouw door den heer A. S. Talma, minister van landbouw, nijver heid en handel. Zooals gewoonlijk in dezen tijd wordt weer gewezen op de bloemenvelden, Zondag a. staan ze in bloei. De tram; tusschen Haarlem en Leiden, de Hollandsche spoor en andere rcisgelegen- heden laten daarvoor weer reclame maken. En zjj hebben gelijk. Het zilveren feest van bet lid der Tweede Kamer mr. H. Smeege zal door de kiezers van het district Meppel op 10 en 11 April worden gevierd. Den eersten dag wordt een automobieltocht door het district ondernomen, die reeds 's ocli- lens te 5 uur aanvangt. Dmsdag wordt in de Buiten-Societeit te Meppel een receptie gehouden, waarna een diner plaats beeft, waaraan een ieder kan deelnemen en waarvoor, naar Verluidt, 'de toevloed van aanmeldingen bijzonder groot is. komst georganiseerd waarin den jubilaris een huldeblijk zal worden aangeboden. Ook de Vereoniging voor Ambachtsondorwijs in Drente zal dien avond met nog een aantal andere vereen i gin gen, mr. Smeenge komen ge luk wenschen. liet feest is georganiseerd door de „Ver- eeniging van Jong Liberalen" De staking der schildersgezellen te En schedé vindt zijn oorzaak in een loonskwes- lie en den eiscli om een 10-urigen werkdag. Bij do staking zijn een 90-tal gezellen be trokken. Op 13, 14 en 15 Augustus wordt ;to Roosendaal een groote muziek wedstrijd ge houden. Tc Bergen op Zoom is een vliegmachine Bleriot van de N. V. „Rotterdamschc Vlicg- vereeniging" aangekomen en naar de Woens- drechtsche heide vervoerd. Deze machine is door gemelde fabriek aan het Ministerie van oorlog aangeboden en door den minister aan vaard. Eerstdaags zal do heer Van Bussel met een passagier vliogproeven met deze machine doen, waarna zij aan den staat wordt overge dragen. De bedoeling van deze maatschappij is het bouwen van monoplanes cn bij geble ken geschiktheid van het terrein deze heide als vliegkamp te exploiteeren. Toen een koopman te Rotterdam Dins dagmiddag zijn kantoor aan de Boompjes ver liet, werd hij opgewacht door een werkman, die op hem toeliep en met een handvol peper naar hem wierp. De koopman, die een klein deel epet in de oogen kreeg, liep 'weg, waar op de hem achtervolgende werkman twee revol verschoten op hem loste zonder liem teraken. Een losse werkman, die zich in de buurt be vond, kreeg een schampschot, dat hem aan het rechteroor verwondde De dader werd ge grepen; hij was vroeger in dienst der firma van den koopman. De toestand van do vrouw in die gemeente, die door lioar man met een bijl aan het hoofd gewond werd, baart geen zorg. De man is naar de gevangenis overgebracht. Te Amsterdam is een drogist opgespoord die aan den verdachten bakker in de ver giftigingszaak te Haarlemmermeer in het begin van Januari en later arsenicum hoeft verkocht. De verdachte had d.n drogist opgegeven do arsenicum noodig te hebben om een kat te vergiftigen. Hij vroeg ook inlichtingen hoe de arsenicum toe te dienen, welke do drogist gaf. Later kwam hij weer om een hoeveelheid en toen de drogist verwonderd vroeg waarvoor die bestemd was, verklaarde de verdachte dat dit voor een andore kat was, die hij zich i den dood van den eerste aangeschaft had. De justitie is aan den naam cn het adres van den drogist gekomen door een zakje, dat ten huize van den bakker gevonden is en waarop naam en adres stonden gedrukt. Maan dag is de drogist door den Ilaarlemschen rech ter-commissaris in verband met deze zaak gehoord en met den verdachte geconfronteerd. De drogist heeft hem niet alleen aan zijn gelaal maar ook duidelijk aan de stem herkend, als te zijn de persoon, die bij hem tweekeer een hoeveelheid arsenicum heeft gekocht De verdachte echter verklaarde den drogist nooit tevoren te hebben gezien. Zooals wij in ons vorig nommer mede deelden werd Maandagnacht in het gebouw der vrije universiteit te Amsterdam op verschil lende plaatsen brand ontdekt. Op de beide bovenste Verdiepingen brandde hot op niet minder dan 'zes plaatsen. De slang van het brandblusch-apparaat stond in brand, op een andere plaats sloegen de vlammen uit een bed, in een nabijgelegen kamer waren de gordijnen van een boeken kast verkoold, en zelfs bleek in ee-i college zaal de franje van den katheder geschroeid. Een 25 jarig jur. student hield zich blijk baar slapende en ontkende ten sterkste de dader te Zijn geweest. Daar nergens een spoor van lucifer of brandbare stof werd gevonden, vermoedt men dat hij, met een kaars door het gebouw wandelende, den brand heeft gesticht. Door de bewoners zeiven en de brandweer kon het vuur in korten tijd worden gebluscht De verdachte student werd door dc polilie gearresteerd, terwijl de officier van justitie persoonlijk in het gebouw een onderzoek in stelde. Do student is een zenuwlijder en is onge veer een jaar op Ermcloo-Veldwijk verpleegd geweest. Nog slechts kort geloden was bij van daar, als hersteld, tcrruggekcerd. In het paleis van justitie te Amsterdam heeft men in een luchtgat van een der privaten een pakje bankbiljetten gevonden, ter waarde van f 1890. Waarschijnlijk is het geld pp die moeilijk te bereiken plaats verstopt om het later weer te kunnen meenemen. Aan den weg naar Almelo te Vriezcn- veen is een stoomkorenmolen afgebrand. Mo len en inventaris gingen verloren. De oorzaak is onbekend; verzekering dokt do schade. Te Kerkerade ploeg een man een jongetje met een bezemsteel op het hoofd, 's Nachts is do knaap aan de gevolgen overleden. De dadec is gearresteerd.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1