Natuurlek gaat het »iet aai allee te nenmen wat ia dei baiaar te koop tal worden geboden, 't ie Taa alles water is geiorgd dat soowel de danee als ie hoeren ei de kinderen er iets naar kon «maak vinden inllen. Zoo sgn er sigaren in onderscheiden merken, thee in velerlei prgien, gesneden voorwerpen, alle door kinderen maar daarom niet minder fraai vervaardigd en tal van nndere zaken meer. Dan wordt aan den basaar nog verkonden een loterjj, waaraan men voor slechts een kwartje deel kan nemen en wsarin de hoofd prijzen uit voorwerpen van konstznllen bestaan. De kleine zaal is ingericht voor theesalon. Ook daar ia een keurige versiering aangebracht tn de verfris8chende drank zal door jonge damesin Japansch costunm geschonken worden. Wie van iets meer prikkelends houdt vindt dat in de zich eveneens in die zaal bevindende champagnebar. In den toin is van wege de offioieren van het garnizoen eon flobert-schietbaan ingericht, waar men van bedrevenheid in dien tak van sport bljjk kan geven. Laat ons bg dit overzicht, van wat de bazaar de volgende week zal aanbieden, nog voegen dat niemand zich van een bezoek behoeft te laten weerhouden uit vrees dat oon al te grooteaanslag op diens beurs zal gedaan worden Men verzekerde ons dat dit niet het geval' zal wezen. De prpzen der verschillende arti. kelen zjjn zeer billjjk gesteld. Aan den bazaar, die van Maandag tot en met Vrjjdag geopend ie, w rden nog een paar feestelijkheden verbonden, waarop w|j nader terugkomon. Ook daaromtrent kwamen ons zeer goede gedachten ter oore. STUKKEN VOOR OEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Oprichting cencr Electrische Centrale. Door Burg. en Weth. wordt het volgende voorstel aan den raad gedaan. In uw vergadering van 11 Mei 1910 werd besloten door den lieer Singels, directeur van het electrisch bedrijf te "s Gravenhage een onderzoek te doen instellen naar de plannen en begrootingen van kosten en naar de rentabi liteit van het electrisch bedrijf voor deze gemeente De. heer Singels heeft die taak aanvaard en ons rapport over zijne bevindingen uitge bracht. Dit rapport heeft ons aanleiding gegeven het vraagstuk van de oprichting eener elec trisch© centrale nogmaals ernstig te over wegen. Op dit oogenblik staat de gemeente wat be treft haar licht-fabricatie op een tweesprong. Do gasfabriek nadert haar maximum-capaciteit. Er moet dus op eenigcrlei wijze voorzien wor den. Dit zal zijn óf door een groote uitbrei ding van do gasfabriek óf door het oprichten van een electrisch© centrale. Wij hebben ons nu do vraag gesteld aan welke der beide oplossingen wij de voorkeur zouden geven en wij zijn tot de slotsom ge komen, dat de oprichting eener electrische centrale de eenige oplossing is, die voor de toekomst werkelijk afdoende is. Wij zijn tot die meening gekomen op de volgende gronden. In het einde van 1909 werd ons door den directeur der gasfabriek in overweging ge geven maatregelen te nemen tot uitbreiding van de gasfabriek, daar deze de grens van hare capaciteit naderde. Wij droegen den directeur op omtrent deze zaak een voorstel le doen met prijsopgave en teekeningen. Daaraan is door hem voldaan. De be treffende ^tukken worden hierbij overgelegd. Blijkens de opgaven zal deze uitbreiding kosten K 160.000. Dit liooge bedrag bracht ons op het denkbeeld of in plaats van deze groote uitbreiding der gasfabriek het niet beter zou zjjn over te gaan tot het oprichten eener electrische centrale Werd daartoe besloten, zoo r edeneerden wij, dan zou de uitbreiding van de gasfabriek overbodig worden en zou dus de uitgave daarvoor van f160.000 met gedaan behoeven te worden. Daar kwam nog bij de overweging, dat, gelet op den geest des tijds, toch te ceniger tijd - en wellicht binnen niet zoo heel langen tijd tot oprichting eener electrisch© centrale zal moeten worden overgegaan. Wanneer derhalve de prijs van de installatie vriendschappelijk. „Ik ben niet heelcinaal plat zak. Ga mee iets drinken, daar, aan den hoek." „Ik heb er geen bezwaar tegen," zei de chauffeur. „Het eerste half uur behoef ik toch niet uit te rijden Ze staken de straat over naar een bar, en onderwijl vertelde de chauffeur dat hij Jen nings heette. „Ik heet Robinson," zei Carson. „Peter Robinson, net als de man van de groote con- fectie-znak. Het klinkt of ik millioenair ben, maar dat ben ik niet. Veel tegenspoed gehad. Ik was een jaar lang chauffeur in Sussex, had toen een ongeluk waarbij mevrouw erg schrok, en kreeg toen ontslag. Ik vermoed dat jullie ook wel tegenspoed zullen hebben door al die verdwijningen „Het is zonderling," zei de chauffeur, „heel zonderling. Er is mij nog nooit zoo Sets overkomen. En ik heb heel wat menschen vervoerd." „Sommigen van je kameraden zullen er toch wel last van hebben gehad, denk ik, door hun gedwongen visites aan Scotland Yard, en door het verhoor van de detectives „Neen, van mijn kameraden heeft er geen een hinder ondervonden door die ver dwijningen. De man die den bankier naar het Rechtsgebouw reed was een van de eigen auto chauffeurs, evenals de man die den mil lioenair vervoerde." „Zoo," zei Carson onverschillig. „Wat niet te buitensporig hoog wa9, meenden wij dat het finacicel voordeeliger zou zijn over te gaan tot de electricitcit. Een gevolg van deze overweging was ons voorstel om den lieer Singels uit te noodi- gen de gemeente over dit onderwerp to advi- sceren. Daartoe is door u besloten; de heer Sin gels heeft de opdracht aanvaard en heeft zijne meening over de bestaanbaarheid, rentabiliteit en kosten eener clectrische centrale te Mid delburg nodcrgelegd in een rapport dat wij hier bij aan uw college overleggen. Do kosten van inrichting en aanleg worden daarin geraamd op f 190.000, oen bedrag, dat - ook volgens den heer Singels tamelijk ruim geraamd is. Voorts komt de heer Singels lot de conclu sie, dat eenc electrischc centrale te Middel burg zeer goed bestaanbaar is, zelfs' bijeene zoodanige prijsbepaling, datdeprijs voor gas en electriciteit gelijk is. Wanneer wij nu beide plannen naast elkaar beschouwen, dan zien wij in de kosten van aanleg een verschil van 130.000, welke de electrischc centrale meer kost. Daar staat echter tegenover, dat, wordt tot de uitbrei ding van de gasfabriek besloten, daarmede het electricitcitsvraagstuk niet van de baan is. Steeds wordt de aandrang naar electrici tcit voor licht en kracht grooter en do ge meente zal toch ongetwijfeld binnen weinige jaren daartoe moeten besluiten. En dan zal de uitbreiding der gasfabriek overbodig blijken to zijn aangebracht en het groote bedrag van f 160.000 noodeloos uitgegeven. Deze overwegingen hebben ér toe geleid, dat wij de voorkeur geven aan oprichting van eene electrischc centrale. Wij verecnigen ons geheel met de mecning, door den heer Singels in zijn rapport nedergelegd en wij achten de door hem aangewezen wijze van uitvoering de meest verkieselijke. Met name vereenigen wij ons met zijn afwij zend oordeel over liet aanbod der clectrische centrale te Vlissingen. Op grond van bovenstaande pvcrwegingen en onder verwijzing naar de rapporten en stukken van den directeur der gasfabriek over do uitbreiding dier fabriek en van den heer Singels over de inrichting der plectrische centrale hebben wij de eer u voor te stellen over te gaan tot oprichting van een electri- sche centrale volgens de plannen en begroo tingen van den heer Singels. Indien uw college zich met dit voorstel vercenigt hebben wij de eer u nog voor te stellen ons te machtigen in overleg met den heer Singels, of indien hy mocht verhinderd zijn, met een anderen, door ons in overleg met hem, aan te wijzon deskundige, de maat regelen te nemen, welke voor de uitvoering van ^uw besluit noodig zijn Omtrent een geldlecning, en omtrent veror deningen, instructien, benoemingen van per soneel als anderszins stelletn wij ons voor aan Jiw college nadere voorstellen te doen De commissie van fabricage deelt mede, dat het yoorstel tot oprichting eener elcctrisclie centrale haar tot de volgende opmerkingen aanleiding geeft De toename v,an het gasverbruik is nog steeds zoo aanzienlijk, dat, nu de gasfabriek de grens barer capaciteit nadert, een belang rijke vergrooting dier fabriek noodig is, ten zij men door invoering van electrisch licht wil trachten de toename van het gasdebiet le (beperken. Omtrent de keuze tusschen uitbreiding der gasfabriek en een electrische centrale merken we op dat bij de a a n I e g k o s t e n van de uitbreiding der gasfabriek, begroot op f 160.000, geen post voorkomt voor verdere uitbreiding of verwijding van het buizennet de kosten daarvan waren in het schrijven van den directeur der gasfabriek geraamd op f 40.000, waarvan in 1910 vermoedelijk f 18.000 is be steed. Wij achten het zeer waarschijnlijk dat bij vermeerderend gasverbruik nog wel een be langrijke som voor dit doel zal noodig zijn. Evenmin komt op dc begrooting een post voor, voor een nieuwen gashouderal moge die nu nog niet direct noodig zijn, zoo zal toch bin nen enkele jaren (stel 6 of 7) daarvoor een belangrijk bedrag noodig zijn. Een en ander leidt ons tot do conclussie dat wat a a n- legkosten betreft de stichting eener elec trische centrale (op f 190.000 begroot) en do uitbreiding der gasfabriek niet zoover uit elkander zullen loopeu, dat daarmede bij de keuze behoeft rekening le worden gehouden. Omtrent de exploitatiekosten wordt in de stukken tot uitbreiding der gasfabriek is dat, een eigen-auto chauffeur? Nooit van gehoord." „Och, dat zijn chauffeurs, die twintig pond bij elkaar hebben kunnen brengen, als eerste afbetaling om een auto van de maat schappij te koopen. Er zijn er zes, en die doen vrijwel wat hun goed dunkt, en ze ver dienen veel geld. Ze betalen iedere week twee pond aan de maatschappij af op de schuld van den auto, en na een poosje zijn ze er eigenaar van, en goedkoop genoeg." „Ze zijn wel ongelukkig geweest, juist in die gevallen gemengd te worden, zou ik denken „Och, neen Het was hun schuld niet, en in ieder geval vermoeit het publiek zich niet met de vraag, wie de chauffeur is. Een nieuweling, die pas was aangenomen, heeft den bruidegom en zijn getuige vervoerd. Nog een glas?" „Neen, dank je," zei Carson. De twee mannen liepen samen terug naar de garage, terwijl Carson bijzonderheden vroeg omtrent het werk en de betaling, als over woog hij of het de moeite waard was le wach ten op een plaats bij1 de Tankerton Maat schappij. De controleur, in het kleine groene huisje, juist binnen de poort, keek haar hem, maar deed geen poging hem tegen te houden. De maatschappij had eenige personen aange nomen als „leerling" en do controleur, die Carson in gezelschap met den chauffeur zag. niets vermeld wij mogen echter wel aan nemen dat daarbij geen of althans weinig meer personeel zal noodig zijn dan tegen woordig. Door de machinale opvoer der kolen en de gemakkelijke lediging en vulling der „kamerovens" wordt toch zeker op het per soneel bezuinigd De meerdere exploitatie kosten bepalen zich dus tot de meerdere kosten van kolen enz. met en benevens inte rest en afschrijving van kapitaal. Daarentegen vordert de centrale alleen voor toezicht en personeel jaarlijks f 9500. In dit opzicht staat dus de centrale finantieel zeer achter (bij de uitbreiding der gasfabriek. De rentabiliteit der centrale op zich zelf is zeer onzeker en is geheel afhanke lijk van het meer of minder gebruik, dat van de eloctriciteit zal worden gemaakt. Bij vol- belasting berekent de heer Singels een winst van f 6230 bij 3/j een verlies van f 2570 op dezelfde wijze rekenende vinden wij bij halve belasting een verlies van f 9620 's jaars. Hot is geenszins zeker dat het niet meerdere jaren duren zal vóór de volbelasting wordt bereikt. Het sub 2 der conclusies daarvoor genoemde aantal van 3 4 jaren schijnt ons to kort. Zoo dus uitsluitend uit een financieel oog punt beschouwd de uitbreiding der gasfabriek voor de gemeente verreweg de voorkeur ver dient wegens de veel mindere jaarlijksche kosten, zoo meenen wij toch in dit geval tot de keuze van electricitcit te. moeten advi- seeren, omdat de voordeelen daarvan (meer gemak tuj de verlichting, maar vooral het verkrijgen van kracht voor kleine motoren) ons van dien aard voorkomen dat de drang tot invoering van electricitcit op den duur toch niet te ontgaan zal zijn. Omtrent de ontwerpen zelf zij opgemerkt dat al wordt een centrale gesticht, toch uitbrei ding der gasfabriek, zij het ook cgnige jaren later, noodig kan zijn, zoowel door vermeerde rend gasverbruik als door vermeerdering der bevolking. Daarom moet het noodige terrein daarvoor gereserveerd blijven en mag niet, zooals in het rapport Singels staat, de cen trale nog achteruit worden geplaatst en daar vóór een afzonderlijk kantoorgebouw gesticht worden, integendeel zouden wij den voorgevel iets vooruil willen brengen tot in de rooi lijn. Wij gaan daarbij van het denkbeeld uit dat voor eventueel© uitbreiding der gasfabriek van de twee overgelegde plannen zal geko zen worden dat gemerkt no. 333, omdat daar bij de overblijvende ruimte voor cokesberging het grootst is. De wijze van fundeering der centrale zal ook nog wel een punt van nadere overwoging moeten uitmaken. Uit de rentabiliteits-berekening in het rap port Singels meenen wij te moeten opmaken dat het de bedoeling is den cleetrischen dienst onder het beheer van den directeur der gas fabriek eu waterleiding te brengenegaarne vernamen wij of die opvatting juist is cn door u -geen afzonderlijke directie wordt noo dig geacht De levering vau electriciteit uit de centrale der Sociétë anonyme te Vlissingen komt ons voor althans in de eerste jaren in prin- c i p e het meest aanbeveling te verdienen. De groote te verwachten verliezen der eerste jaren zouden daarbij worden vermin derd, terwijl toch dc gemeente geheel mees teres op haar terrein blijft, de electriciteit tegen door haar te bepalen prijs aan het pu bliek levert en na afloop van 10 jaren des- verkiezende een eigen centrale kan stichten van de afmetingen, die dan blijkens de opge dane ervaring zullen noodig zijn. De gevraagde prijs schijnt ook ons echter te hoog en is althans hij volbelasting ongunstiger voor de gemeente dan de bouw eener centrale. Bij mindere belasting komt echter dc prijs meer in het voordeel der gemeente. Wij zouden het dan ook wenschelijk achten dal omtrent dien jirijs nadere onderhandelingen met do Société anonyme werden gevoerd en mocht dan een betere regeling van den prijs ver kregen kunnen worden, zouden wij deze wijze van levering in ernstige overweging willen nemen. Burg. eu Weth. teekenen hierbij aan Naar aanleiding van het rapport der com missie van fabricage hebben wij gemeend goed te doen omtrent hetgeen daarin staat over de electrische centrale liet advies in te win nen van den heer Singels. Wij leggen dat advies hierbij over. Het zal wellicht overbodig zijn, er op te wijzen, dat daarin meeningen worden uiteen gezet, die van van zeer vertrouwelijken aard moeten geacht worden. Wat de commissie meent omtrent liet uit- liad hem blijkbaar aangezien voor één daarvan „Mooie machines!" ze» Carson vol be wondering. Terwijl de chauffeur zijn benzinebak vulde, cn zijn auto onderzocht, bekeek de detective, onder voorwendsel van groote belangstelling, het geheele rijtuig uit- en inwendig, en sloeg toen een blik om zich heen in de ruimei garage. Twee zware deuren aan een der uit einden trokken zijn aandacht. ,,Is dat de plaats waar je je contanten bewaart?" vroeg hij voor de grap De chauffeur keek op en volgde de rich ting van zijn blik. „Neen," zei hjj lachend, „daar bewaren de eigen-auto chauffeurs hun machines. De maatschappij heeft hun een eigen plaats ge geven met brandvrije deuren, leder van hen heeft een sleutel en de maatschappij neemt geen eukele verantwoordelijkheid voor brand, diefstal of iets auders." „Ik denk," zei Carson, zich gereed ma kend heen te gaan, toen de chauffeur naar zijn dxtjfwiel ging, „dat ik zal probeeren ook twintig pond bijeen te brengen, om een eigen auto man te worden „Dat zou je niet lukken, al had je het geld contant," zei de chauffeur. „Ze nemen er geen meer aan. Ze zeggen omdat het voor de maatschappij geen voordeel oplevert. Maar ze willen voor de eersten die bij hen zijn gekomen op die voorwaarden, de overeen- breiden der exploitatiekosten wanneer de gas fabriek wordt uitgebreid, dat is juisthet zijn alleen do meerdere kosten van kolen en rente en aflossing. Wij maken van deze gelegenheid gebruik om den Raad de mededeeling te doen, dat, hoe ook de beslissing over het al of niet op richten eener electrische centrale zal zijn, er in .elk geval uitbreiding van de gasfa briek noodig zal zijn wegens dc kolossale toe neming van het gasverbruik in de laatste maanden, een toeneming, die niet van toc- valligen en voorbijgaanden aard is, doch die liet gasverbruik op de (hans bereikte hoogte zal houden of nog vermeerderen. Deze toe neming bestond nog niet in zoo groote mate, toen wij ons voorstel van 11 October j.l. deden, daar ze eerst in de laatste maanden, zoo sterk naar voren is getreden. Er werden in 1910 122.000 M3 gas meer verkocht dan in 1909 en daardoor zal het totaal in 1911 stijgen tot boven de 2 mil- lioen M3, het maximum van de capaciteit der fabriek. Er is dus overbelasting. En waar het nu een vaststaand feit is, dat bij oprichting eener clectrische centrale het gasverbruik vermeerdert, zal de uitbreiding der gasfabriek niet kunnen uitblijven, ondanks de oprichting eener electrischc centrale, doch in elk geval noodig zijn. Wij stellen ons voor U spoedig een uitge werkt voorstel voor die uitbreiding te doen. doch kunnen nu reeds mededeelen, dat die door den directeur approximatief wordt ge raamd jop f 120.000. Daar wij de plannen nog met hebben on derzocht is het natuurlijk zeer wel mogelijk dat wij daarro""werken zullen schrappen, waar door liet totaal bedrag dan minder zal wor den. Wij meenen goed te doen het bovenstaande reeds nu onder uwe aandacht te brengen, omdat wij niet den schijn op ons zouden willen laden, daarmee rauwelijks te zijn aan gekomen, wellicht na uwe beslissing over het oprichten eener electrische centrale. Het rapport der commissie van financiën luidt De commissie van financiën heeft de eer u mede te declen, dat zij zich met het hier- vorengenoemdc voorstel voreenigt, ondanks de financiëele bezwaren, die daaraan voor Mid delburg Verbonden zijn Wil onze stad op de hoogte blijven van haar tijd, dan is daartoe op den duur het verkrijgbaar stellen van gemeentewege van electrische verlichting en beweegkracht een eerste vereischte. Ook waar, blijkens het nader schrijven van Burg. en Weth. een uitbreiding van de gas fabriek, zelfs bij oprichting van een electrische centrale, niet kan uitblijven en daarmede du3 voor een groot deel de argumenteering door Burg. en Weth. van hun voorstel is ver vallen, meent de Commissie, dat daarom van die oprichting niet mag worden afgezien. Immers, het zou van verkeerde gemeente politiek getuigen, wanneer de gemeente uit louter financiëele overwegingen tegen hield wat haar voorloopig financieel nadeel zal berokkenen, maar wat op den duur tot ver meerdering van haar bloei zal bijdragen. Dat de oprichting van een electrische cen trale in de eerste jaren financieel nadeelig voor de gemeente zal zijn, blijkt voldoende uit het rapport van den heer Singels en uit de opmerkingen van de commissie van fabricage. De vraag blijft slechts op welke wijze dat financieel nadeel tot een minimum te beper ken is. Wanneer het mogelijk ware, voor billijken prijs van de Vlissingscbe centrale de electri citeit tc betrekken, dan zou dat het meest verkieselijk zijn. Nu echter dit niet het geval schijnt, en derhalve de gemeente zelve een electrische centrale zal moeten stichten, hangt alles af van het spoedig bereiken van de volbelasting. Onze commissie meent, dat, om deze zoo snel mogelijk te bereiken, het gewenscht is, den prijs van het electrisch licht zoo laag mogelijk te stellen, desnoods in evenredig heid iets lager dan van het gas, faciliteiten te verlcenon aan hen, die bij den aanleg zicli wenschen aan te sluiten, en zooveel mogelijk de straatverlichting electrisch to maken. Groote invloed zal daarop kunnen worden uitgeoefend door do commercieele en tech nische leiding van het bedrijf. Hoe deze laatste zal moeten worden inge richt, daarover wenscht onze commissie voor-^ loopig haar oordeel op te schorten, tot dien komst met herroepen. Goeden dag." Toen Carson weer buiten in de Fulham straat naar het Oosten liep, zei hij" in zich zelf, dat zijn tijd en die enkele koperstuk ken goed besteed waren. Maar vóór hij den volgenden stap kon doen in het plan dat hij vaag ontworpen had voor het nasporen van de vermisten, zou hij nog een oogenblik wil len doorbrengen in de afzonderlijke garage, waar de eigen-auto-mannen hun machines hielden. Hij was ei' zeker van dat de chauffeur met wien hij gesproken had, niets wist van de manier waarop de personen waren ver dwenen, en waarschijnlijk ook geen van de andere gewone chauffeurs. Al de bewijzen, die hij" had verzameld aaneen passend, werd zijn theorie zeer waarschijnlijk, ja zelfs de eenige die naar zijn mcening juist kon zijn. Die zes eigen-auto-mannen met hun verze kerde afzondering, waren de schuldigen. Hoe zij hun wegmoffeling van personen verricht ten, kon hij slechts gissen, maar met auto's, voorzien van middelen om het nummer te veranderen, was het mogelijk dat er ook in richtingen waren aangebracht die de passa giers lot gevangenen maakten. Hel klonk dwaas, maar het was de eenige logiale rede neering. Toen Carson weer op zijn kantoor kwam, gaf zijn jongen hem een briefje. „Dit werd ongeveer een half uur ge- aangaande nadere voorstellen van Bur^. «n Weth. zullen zijn ingekomen. Uitbreiding der gasfabriek Toen Burg. en Weth. hun voorstel dedeu, tot oprichting eener electrische centrale deel den zij tevens als hun gevoelen mede, dat daardoor de uitbreiding van de gasfabriek over bodig zou worden. De tusschen hun voorstel en thans verloopen maanden hebben echter geleerd, dat dit niet het geval is en dat, onafhankelijk van 's raads beslissing over eene electrische centrale, ui elk geval uitbreiding der gasfabriek noodig zal zijn. Het gasverbruik is toch-in de laatste maan den dermate toegenomen, dat de grens van de capaciteit van verschillende inrichtingen der fabriek, speciaal ovens en zuiverkisten, die 2 000.000 M3 bedraagt, is overschreden En het laat zich Aanzien, zoowel wegens b v liet groote verbruik van- de „Vitrite Works", als ook wegens het zich steeds uitbreiden de getal muntmeters, dat de vermeerdering er niet eene is van toevalligen en tijdelijkeu aard, doch dat het gasverbruik zeker op het thans bereikte verbruik zal blijven on zeer waar schijnlijk Jiog zal stijgen. Het is toch een; vaststaand feit, dat na oprichting eener clec trische centrale het gasverbruik toeneemt, pa-, danks ide levering Van Jplccliisch licht en kracht In verband met het bovenstaande hebben Burg. en Weth. dc overtuiging gekregen, dat onmiddellijke uitbreiding van de stokerij met ovens en van de zuiverkisten dringend noo dig is, daar er thans reeds overbelasting is. Blijkens berekening van kosten zulleu die bedragen f 54.000. Daarmede zal de capaci teit der fabriek worden verhoogd tot 3 rail- lioen M3. Vermeerdering van het aantal gashouders ia- op dit oogenblik met noodig. Mocht liet verbruik blijven toenemen, in dezelfde male, als tot heden het geval was, dan zal zij misschien over 4 .'i 5 jaar n<*>- Jig zijn Burg. en Weth. teekenen hierbij nog aan, dal de nieuwe aanbouw voor deze werken, wat de plaatsruimte aangaat, de werken en gebouwen voor de electrische centrale benoo- digd niet in den weg staan. Naar aanleiding van deze oierwegingen. atol len zij voor te besluiten tot uitbreiding van de stokerij en de zuiverkisten tot een bedrag vau f 54.000, die uit een leening zullen moe ten worden gevonden, waaromtrent zij den raad te gelegener tijd een voorstel zullen doen. Blijkens haa,r rapport te dezer zake zou de commissie van fabricage het zeer op prijs stellen, indien zij vóór het uitbrengen van haar advies in kennis kon worden gesteld met een vergelijkende begrooting van de uit breiding der ovens volgens het thans inge diende voorstel (retorten-ovens) on volgens het plan vroeger (bij gelegenheid van de ont werpen voor oen clectrische centrale over gelegd (kamerovens) en wel niet alleen voor den ,aanleg doch ook voor do exploitatie (rentabiliteitslierekening). Met nu voorgestelde plan met relortcnovens dat in aanleg veel goedkooper doch in exploitatie vermoedelijk veel duurder zal zijn dan hel vroeger voor gestelde wijkt zoozeer van het vroegere af, dat nadere toelichting op dit punt hoogst gewenscht voorkomt. Burg. en Weth. teekenen daarbij aan De door dc commissie gevraagde beg roo ting van kosten voor de kamerovens wordt hierbij overgelegd. Daarbij is niet aanwezig een begrooting van do exploitatiekosten, ge lijk de commissie' vraagt, in verband met de mogelijkheid, dat de exploitatiekosten bij het gebruik v.ui kamerovens minder zullen zijn dan bij retortenovens. Het wil ons toch voorkomen, dat eou der gelijke begrooting zeer moeilijk juist eu nauw keurig te maken is. Theoretisch zijn zeker wel cijfers te geven, doch wij vreezen, dat in de practijk zal blijken, dat die bezjjden de werkelijkheid blijven eu dat allicht door een of andere onvoorziene onislandigheid later zal blijken, dal toch niet zoo weinig handen noodig zijn als men had gemeend in verband met de kamerovens noodig te zullen hebben. Bovendien rijst de vraag, of men, uit een billijkheidsoogpunt de thans in dienst zijnde werklieden wel kan ontslaan. Mocht de commissie echter bepaald haar verlangen om bedoelde gegevens handhaven, dan kunnen wij wel cijfers verschaffen en wij zullen ze natuurlijk naar ons beste weten geven doch wenschen voor de juist heid- in dc pract(jk niet ia te staan. Wij teekenen hierbij nog aan, dat het maken leden door een lakei gebracht, imjhlieer," zei hij. Carson zag een kroontje op do enveloppe, en vermoedde dat het briefje van Lady Mar- jorie Maitland was. Dat bleek ook hel geval te zijn Maar de boodschap verbaasde hem: „Waarde Mijnheer Carson, Wees zoo goed mij te komen opzoeken, zoo spoedig u kimt. Ik heb bericht over lord Ambloford. Hij is in zeer groot ge vaar. Marjorie Maitland „Wat voor den duivel bcteckent dat au," zei Carson, op zijn horloge kijkend Het was net vijf uur „Haal me wat thee en geroosterd brood," zei hij tot den jongen. „Loop zoo vlug als je kunt. Sluit de deur terwijl je uit gaat. Ik moet me verkleedon Hij had zijn gnmeering afgewasschen eu zich' gedeeltelijk verkleed toen de jongen terug kwam. Carson dronk met welbehagen zijn thee, terwijl hij zijn toilet voltooide. „Misschien zal dit onderhoud al mijn veronderstellingen vernietigen," zei hij, naar de Park Lane loopend. „Of wel het zal mijn theorie bevestigen, dat die personen worden vastgehouden voor een losprijs, en niet zoo gemakkelijk toegeven, als de roovers hoopten Wprdt varvolffd

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 6