MIDDELRURGSCHE COURANT. U» 60 Jaargang. 1911 Zaterdag 11 Maart. MiMelImrg 10 Maart. EEN VRAAG. Uit Stad en Provincie. Deze courant verEchijut d a g e 1 ij k 8, mot uitzondering van Zon- en Feestdagen. PrijB per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advortentiën bg abonnement op voordeelige voorwaarde». ProspeotuBBen daarvan sgn aan hot bureau te bokomo». Adverte»tië» voor het oerstvolgende nummor moeten des middags vóór uur aan het bureau besorgd tgn. V Advortentiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel leger. Geboorte-, dood- en allo andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot do plaatsing van advortentiën en reolamea, niet afkomstig uit Zee la ad, betreffende. Nijverheid en Gold weren, is gerechtigd hot Algemeen Advertentie-Buren» A. DB S/A Handel, Nfiv. KAB An., KA. Voorburgwal 266, Amsterdam- Bjj deze courant behoort een De opgaaf van den spoordienst komt in dit nummer voor op de gebruikelijke plaats. Met 1 April vangt wederom een nieuw kwartaal aan. Men abonneere zich dus togen dien tijd op ons blad on ontvangt dan de nog in Maart verschijnende nummers kosteloos. Uit Ylissingen ontvingen wij Don derdag, te laat om het nog dien dag in ons blad een plaats te verleenen, het vol gend schrijven „Mijnheer de Redacteur. Gelieve mij toe te staan een vraag te doen naar aanleiding van het onderhoud dat de Vlisaingscho commissie tot behoud der bookmakers heeft gehad met onzen geachten afgevaardigde ter Tweede Kamer, den heer Blum. Toen ik las dat die heeren te Iaat kwa men, dat dit wetsontwerp, waarvan niemand hier Icon vermoeden dat ook de Engelsche wedders en Engelsche bookmakers daar on der zouden vallen, al twee jaar hangende waB en dat de heer Blum door belangheb benden al dikwijls er over aangesproken was enz., toen kwam bij mij de vraag op of het dan toch niet op don weg gelegen had van onzen geachten afgevaardigde om, niettegenstaande hij principieel vóór de wet was, den Minister te wijzen op de groote gevolgen, die deze wet voorde tweehoofd- steden van Zeeland hebben zou? Niemand beter dan hij wist toch dat deze wet voor de bedoelde twee steden een ünancieele ramp zou te weeg brengen. Het is echter mogelijk dat men derge lijke zaken niet tot de taak van een afge vaardigde rekent en daarom doe ik hier de bovenbedoelde vraag." "Wij meenden goed te doen dit Bchrijvon niet op de gewone plaats der ingezondon stukken op te nemen maar wel aan het hoofd der courant, omdat bij meerderen dan bij den schryver de gedachte zal opgeko men zijn die hem do vraag in de pen gaf. En bovendien omdat wij het hior een betere plaats vonden om naar aanleiding van dit schrijven eenige opheldering ,te geven. Wij moeten daartoe een-beroep doen op het geheugen van onze lezers, ook van hem die zijn sohrjjvon onderteekont „Uw ge trouwe lezer." Hij vergist zich waar hij meent dat nie mand kon vormoeden dat de Engelsche bookmakers zonden vallen onder bet wets ontwerp, waarover nu nog de eindstemming moet plaats hebben. Wel degelijk had men kunnen weten dat ©en verbodsbepaling, die thanB den sohrik om het hart van velen deed slaan, aan hangig was. En er ïb daartegen wel degelijk gewaar schuwd in onze courant. liet was in do dagen der verkiezingen in 1909, dat daarop zoor uitdrukkelijk gewezen werd in ons nommer van Vrijdag 4 Juni in een ingezonden stuk onder het opschrift Een aanslag op de welvaart van Middelburg en VliBsingen, en goteekend I. De schrijver sohreef toen, na herinnerd te hebben dat in Mei van dat jaar het christelijk Ministerie op do proppen was gekomen met eon wetsontwerp dat ten titel voert: „Bestrijding van zedeloosheid:" „Men wil, zogi men, met dit wetsontwerp dé speelzucht tegengaan. Nu ligt het voor do hand, dat, wanneer ministerie de speelzucht in ernst wilde tegengaan, hot zou beginnen met in de eerste plaats de Staatsloterij af to Bohaffen, waarbij de Nederlandscho Staat zelf het opzettelijk aanbieden of geven van gelegen heid tot hazardspel als bedrijf uitoefent hetgeen het nu voor anderen strafbaar stelt. In de tweede plaats zou het ter bestrjjding van het beursspel, dat de meeste slachtoffers maakt en do grootste schade berokkent aan ons maatschappelijk leven, de noodige wetsbepalingen in het ontwerp opnemen, in plaats van zich te beperken tot het bedreigen van straffen tegen sommige geringere en zelfs plaatselijke uitwassen van de ep' 2ucht. Is dat niet de mug uitzuigen en den kemel doorzwelgen?" Men zietdezelfde opmerkingen, thans gemaakt, werden toen reeds door I, onder de aandaoht van onze lezers gebraoht. En aan het Blot van zijn betoog schreef deze: „Verjaagt men die bookmakers uit ons land, dan zullen zij naar elders verhuizen en de vreemdelingen zullen er niet minder om wedden. Een bookmaker, die zijn beroep eerljjk uitoefent, en die alleen kan op den daur blijven bestaan, handelt niet onzedelijke^ dan de Staat die de Staatsloterij houdt of diens ambtenaren colleetenrs of hoe zij heeten mogen, of dan de commissionairs in effeeton die aan het publiek gelegenheid geven om aan hot beursspel deel te nemen. Aan don bookmaker waagt men enkele shillingen ot ponden sterling, bij den e missionair in effecten vaak meer dan zijn vermogen. Welke reden is er nn om die bookmakers te treffen? Welk staatsbelang dwingt de regeering om de beide gemeenten Middelburg en Vliesingon, waar de moeste bookmakers zich gevestigd hebben, zulk een materieel nadeel te berokkenen door den gedwongen uittocht van al die bookmakers en de broodelooaheid van hun heir van klerken, die, voor zoover zij vreemdelingen zijn, naar het buitenland zullen trekken en, voor zoover zij Nederlanders zijn, grootendeels met hunne gezinnen voor korter of langer tijd tot armoede zullen vervallen? Wordt dit wetsontwerp wet, dan zullen tal van hoizen in beide gemeenten ledig komen te staan, de waarde der huizen in het algemeen dalon, de inkomsten der Bij veren, die aan do gezinnen der bookmakers en hunne klerken geregeld de voorwerpen van dagelijkseh gebruik levorden, achteruit gaan, de hoofdelijke omslag over minder inwoners moeten worden omgeslagen en in het algemeen de welvaart in de beide zustersteden belangrijk afnemen. Mogen de kiezers op Walcheren, van welke politieke kleur zij ook zijn, begrijpen, dat zij nooh het algemeen, noch hun bijzonder belang dienen, als zij een afgevaardigde helpen verkiezen, die voor een wetsontwerp zal stemmen dat zulk een onpraotisch voorschrift inhoudt." I. schatte toen het aantal personen, dat op deze kantoren werk vindt en daar een goed weekgeld verdient, mot hunne gezin nen, te Middelburg en te Ylissingen. volgens een globale berekening, op ruim 600. Niemand kan en mag duB beweren dat men onkundig is gebleven van het gevaar dat dreigdemaar minstons evenveel reoht tot verbazing kunnen wij hebben, of de be langhebbenden, dat men, ter bevordering van de zedelijkheid dor Engelschen, zoo groote materieele schado aan de omgeving hier helpt toebrengen en duldt dat beursspel en staatsloterij, dib evenzeer met de anti-re- volutionnaire beginselen in strijd worden iaoht, blijven bestaan. In 1909 heoft men, zooals dit moor het geval is, zich niet genoeg rekenschap gegeven van den feitolijkon toestand en menig kiezer, dio nu aeh en weo roept, heeft destijds zelf medegewerkt om dien in 't loven te roepen. Dit is eon loorzaam voorbeeld mt vele hoe woinig kiezers bij het uitbrengen van hun stem doordenken over de belangen die op het Bpel staan en over de nadoelen welke kunnen berokkend worden. Nu hot matoriöole belangen goldt, heb ben kiezers van allerlei riohting door te teekenen op de lijsten getuigenis afgelegd van hunne gevoelens in dezen, terwijl vele hunner in 1909, naar het heette, alleen opkwamen voor hunne beginselen, vertegen woordigd door den heer Blum. Hem verloochenen zij thans. Eu aan het Ministerie dat in do dagen vaD 1909 reeds toonde welke plannen het had, en waarover men nu om die reden den staf breekt, is het zeker niette wijten dat het niet tijdig genoeg gewaarschuwd heeft. Doch wol schuilt de fout bij de kiezers, die niet hebben willen luisteren naar wat duidelijk is aangetoond en voorspeld maar zioh door misleidende stembusleuzen heb ben laten van de wijs brengen. Wat de vraag aan den afgevaardigde betreft, hem zij overgelaten die te be antwoorden. Het zou kunnen zijn dat hij, al was hij ook tegen hat ontwerp, den Minister op de een of andere wijze heeft voorgelicht omtrent de govolgen daarvan voor onze omgeving. Heeft hij dit niet gedaan, wat bij zonder verloochening van zijn beginselen had kun nen doen, dan hebben de kiezers het recht hem daarvan een verwijt te maken. Bovendien is nu weer gebleken boe ver keerd oen combinatie van verschillendo botrekkingen is, zooals die van lid van Gedeputeerde Staten met die van het lid maatschap der Tweede Kamer. Dit bleek ook vroeger reed3. Op gewichtige oogenblikken, bij belang rijke beslissingen komt men daardoor allicsht te kort in de vervulling zijner plichten. Door de afdeeling Middelburg van den „Algemeenen Bond van Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakgenooten" is deze week aan het bestuur der Vereeniging „De Ambachtsschool" een schrijven gezonden, naar aanleiding van de planden van dit be stuur om aan de ambachtsschool te verbin den een cursus in meubelmaken, behangen en stoffeeren. In dat schrijven wordt, na uitvoerige mo tiveering, gevraagd deze cursussen zoodanig in te richten dat zij zich aanpassen aan de pracktjjk, wal, naar de afdeeling meent, het best zal geschieden wanneer werkplaats en iambachtsschool elkaar afwisselen, met dien verstande dat een de leerlingen de noodige tijd Worde gelaten daarvoor opdat zij niet reeds afgemat van de werkplaats op de school komen. Bij de motiveering wordt o.a. nog betoogd dat van algeheel© opleiding op de ambachts school, afgezien daarvan dat deze nog steeds pok in andere vakken beneden het verlangde blijft, te verwachten is dat zij de werkloos heid in de hand zal werken en daarmede de loonen zal doen dalen, daar tot op heden de behoefte aan meer bekwame vaklieden niet is gebleken, wat met feiten wordt aan getoond. - Met ingang van 15 Maart a.s. worden do sergeanten C. Klap, II. Verstnate en H. C. Rijbering van het 2o bataljon 3e reg. inf. alhier bevorderd tot sergeant le kl. Beide laatstgenoemden met bestemming voor het 4e bataljon te Ylissingen. Uit [Ylissingen. Yan den Minister van Justitie is Donder dag middag telegraphisch bericht ontvangen, dat hij de commissie in zake de bookmakers- kanttoren a.s. Zaterdagmiddag in audiëntie zal ontvangen. Deze commissie bestaat uit de heeren Jos. van Raalte en J. G. van Niftrik. De schade, die door de aanvaring van de Zuidelijke ponton in de buitenhaven den len Maart door de mailboot „Koningin Regentes' werd veroorzaakt, wordt door den rijkswater staat |op ongeveer f 3000 geschat. Donderdagavond gaf te G a p i n g e do Christelijke zangverecniging „Cresendo" een openbare uitvoering, die door een zeer tal rijk publiek werd bijgewoond. Nadat de voorzitter de samenkomst opend had met gebed en een woord van wel kom, werd het programma afgewerkt. Het eerste gedeelte werd vrijwel gezongen, gens verkeerde tponopnamo werd een nummer herhaald. In de pauze hield de directeur een voor dracht over „de menschelijke spraak", welke vpprdrncht flen dank van het publiek in- oogstte. Het tweede deel van het programma werd boter gezongen. V.ooral do solonummers wi goed. Met gebed en slotzang werd de samenkomst gesloten. Goes heeft tegenwoordig ook zijn mil- lioenen-erfenis. Een daar ter stede woonach tige familie Thicry meent n.l. gerechtigd te zijn tot de nalatenschap van een monsieur Jean Francois Thiery, die tijdens de Fran- sclic Revolutie uit Frankrijk naar Kloetinge, bij Goes zou zijn overgestoken, om, nadat do gemoederen in zijn vaderland weer tot beda ren gekomen waren, zich opnieuw metterwoon in Frankrijk te vestigen, alwaar hij dan ook overleed. Zijn anillioenen groote nalatenschap moet bij een Fransche bank berusten, ter wijl ten stadhuize te Goes een Franscli stuk gedeponeerd is, waaruit zou blijken, dat de daar gevestigde familie inderdaad van bedoel den Tbiery afstamt. Er zullen pogingen het werk gesteld worden, om het rechtmatige erfdeel te bemachtigen. Aldus meldt men aan de „Telegraaf." In de Dinsdag door ingelanden van het waterschap „Hoedekenskerke" gehouden ver gadering, bezocht door 17 van de 22 stem gerechtigden, werd de begrooting dienst 1911—12 .vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van. f 15.781.81. Besloten werd f 2500 te besteden voor aan leg van nieuwe grintwegen, terwijl aan liet bestuur werd overgelaten te bapalen welke wegen voor deze verbetering in aanmerking zullen komen. Het sleepschip „Wilhelmina", schipper Keijboer, van Antwerpen naar Pruisen, is bij het omhoogvaren in het Schaar van Waarde op de sloepboot „Martina", kapitein V. d- Noort, geloopen. Het sleepschip bekwam aan zienlijke averij boven de waterlijn. Van de volksbibliotheek te Stave- nisse werd in het laatste dienstjaar ruim gebruik gemaakt. Niet minder dan 948 boeken werden ter lezing afgegeven. De houder van het zich noemende Mid denstandsbureau te 's-Hage, die o. m. in ver schillende locale bladen advortentiën plaatste „Togen den Woeker" en een winstgevende betrekking aanbood, tegen wie door den hoofd commissaris van politie te "s-Hage wordt waarschuwd, heeft deze week ook te Neuzen „zaken" gedaan en een agent aangesteld tegen borgstelling. Deze kreeg later argwaan endeed aangifte bij de gemeentepolitie, dio den be doelden persoon, zekeren M. P., spoedig daar op aanhield. Zeer vermoedelijk had hij onder- tusschen ook in een naburige gemeente „za ken" gedaan. Hij werd heden naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Naar het schijnt heeft de inspecteur van politie te Neuzen door de arrestatie van den Belg B., tegen wien een bevel van ge vangenhouding en instructie der zaak is uit gevaardigd, wegens verdenking van oplichting, gepleegd bjj den burgemeester en andore in gezetenen van Neuzen, daarmede een goede vangst gedaan. Die sinjeur schijnt in België ook nog al wat op zijn kerfstok te hebben, waarom de Belgische justitie zeker verzoeken zal hem in hare handen uit te leveren, wanneer hier met hem afgerekend is. In de Donderdag te Sas van Gent gehouden raadsvergadering werd medegedeeld dat door den Minister van Binnenlandscho zaken afwijzend is beschikt op het verzoek om vrijstelling van de verplichting tot het hef fen van schoolgeld. Het verzoek was gedaan in verband met den gunsligen stand dor gemeente- financiën ,en omdat (door het schoolgeld do mid denklasse het zwaarst wordt gedrukt. In verband daarmede werd do gemeente- begrooting gewijzigd door het vroeger ontvan gen bedrag weer in de ontvangsten te ramen. Het voornemen werd te kennen gegeven eene nieuwe minder drukkende regeling in een vol gende vergadering ter tafel te brongen. Het kohier der belasting op de honden werd vastgesteld op een bedrag van f 284. Er hebben zich voor de betrekking van hoofd der school te Philippine nog 5 sollicitanten aangemeld; in het geheel dus 8. Het door den raad vastgestelde en door Ged. Staten goedgekeurde kohier van den hoofdelijken omslag der gemeente C a d z a n d bevat 267 aaugeslagenen tot een bedrag van f 3.393.97 snel een factor van 1.14en dat der belasting |op de honden 62 aangeslagenen met een totaal van f 98.50. t— De „St. Crtbevat de statuten van de vereeniging „Volkshuisvesting" te Sluis. Zij heeft uitsluitend ten doel de verbetering van de volkshuisvesting te Sluis. Zij tracht dat dofl te bereiken, hetzij door stichting van woningen, ten einde deze aan minder ge goeden te verhuren, hetzjj op zoodanige andero wijze als met het oog op het bij uitsluiting gestelde doel wenschelijk voorkomt. Diezelfde „St. Crt."' bevat de statuten van de „Neutrale Middenstandsverconiging", te Z i e r i k z e e. Zij is aangegaan voor den tijd van 29 jaren, aanvangende op den dag der oprich ting, zijnde 30 December 1910. De vereeniging stelt zich ten dool de stof felijke en zedelijke belangen van den handel- drijvenden en industrieclcn middenstand te Zierikzeo in het algemeen, en van hare leden in het bijzonder, te bevorderen. GEMEENSCHAPPELIJK BELANG TE YLISSINGEN. Dinsdagavond hield die vereeniging liaar jaarvergadering Volgens het uitgebracht verslag was hot af- gcloopen vereenigingsjoar niet van belang ont bloot. Het ledental klom van 85 op 91. In het be stuur kwam geen verandering. Van de geldleening, groot f 250, werden 40 aandeelen ad f 2.50 uitgeloot. De Vereeniging sloot zich in 1910 aan bij hot Comité tot wettelijke regeling der winkel sluiting. De lieer A. Huson bezocht als afgevaardig de de Bondsvergadering. Als administrateur werd tegen 1 Januari 1.1, benoemd de heer M. Vader. De glasverzekering kreeg in 't afgeloopen jaar nog niet huar beslag. Van het sluiten van een collectieve verzekering is afgezien. De voordeden, daaraan verbonden, bloken 'l be stuur te gering. Het zag meer voordeden in een Coöp. Glasverzekering. Deze zaak is ech ter nog in studie. Gememoreerd werd verder liet oprichten van een Credietbank. In de algemcone vergadering van 23 Juni 1910 kwam de zaak ter sprake en werd besloten liaar commissoriaal te ma ken. In deze commissie werden benoemd de heeren T. Manse, A. v. d. Sonde, J. G van Niftrik, J. G. de Jonge, A. Huson, en J. J. Kleijberg. Tot leden van het dagelijkseh bestuur werden gekozen de heeren J. G. v. Niftrik, A. E. Dudok van Heel eji J. C VeUiacke. Tot leden van den raad van toezicht werden ge kozen de heeren J- Houbaer, J. G. do Jonge en J M Stuart. Nog werd een commissie benoemd tot on derzoek van de mogelijkheid tot oprichting van een Iiandels-avondscliool. Een verzoek aan de directie der Electrische Trammaatschappij Vlissingen—Middelburg om den prijs van electriciteit voor handel en be drijf te verlagen, bad geen resultaat Daarna werd eenzelfde verzoek gericht tot de directie der gasfabriek. Bericht werd ontvangen dat de volgende reductie voor gebruikers van lichtgas met 1 Januari 1911 zou worden toegestaan: Voor een jaarljjksch gebruik van 1—1000 Ms wordt betaald 8 cent, van 1001—2000 M3 752 ©ent en 2001 en daarboven 701 cent per M3. Door het Informatiebureau werden dit jaar 11 schriftelijke en tal van mondelinge infor maties verstrekt. Van het Informatie- en In cassobureau werd echter niet zooveel gebruik gemaakt als een vorig jaar. Dit vond zijn oorzaak daarin, dat er nog eenige leemten in de organisatie ervan beston den. Het bestuur heeft daarin nu op afdoende wijze voorzien. Blijkens hel verslag van den penningmeester is de financieele toestand niet ongunstig te noemen. Van de leening in 1908 aangegaan, om in 5 jaar af te lossen, zal het kleine restant reeds in het volgende jaar betaald zijn.. Uit de rekening van de spaarkas blijkt dat deze instelling voorldurend in een be hoefte voorziet terwijl uit de winst de on,- koston kunnen bestreden wordeh. Alsnu werd door vorengenoemde commissie rapport uitgebracht over de Handels-Avond school. De commissie heeft zich allereerst in ver binding gesteld imet do „Vereeniging voor Handelsonderwijs te Middelburg", die een der gelijke inrichting in het leven riep. Uit dit onderhoud bleek, dat ook voör onze gemeente eene Handels-Avondschool recht van bestaan heeft. In Middelburg is deze school voortge komen uit den drang der omstandigheden. Do behoefte aan goed handelsonderwijs werd daar diep gevoeld. Ook dit is in onze gemeente het geval. En dan bedoelen wij, zoo gaat de commissie voort, met goed handelsonderwijs dat onderwijs, dat zich op praclisch gebied beweegt, zonder echter de theorie te ver onachtzamen en dat speciaal noodig is voor onzen handelsstand en onze aankomende kan toor bedienden, die de. Handels-dagschool niot kunnen bezoeken, of, zooals de inspecteur van het M. O. in zijn rapport hierover zegt „Wien lieL niet gegeven is om te profiteeren van het onderwijs op de lagere school mot uitgebreid leerplan of op dc H. B. S,, die moet althans des avonds in de gojegenheid zijn om wat te leeren." De commissie heeft zich ook op dat stand punt geplaatst. Zij overwoog daarna de vr.-tag Of de Handels-Avondschool door particulier initiatief of door de gemeente diende gesticht. jï

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1