MIDDELBIJRGSCHE C0URAI\T. w w Donderdag 9 Maart. Kameroverzicht. jjo S8 134" Jaargang. 1911 Deze courant verechgut dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan sjjn aan het bureau te bekomon. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags y 66 i één uur aan het bureau besorgd rjjn. Adterlenlicn: 20 cent por regel. Bjj abonnement neel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen Tan 1—7 regels f 1.50; elke rogel meer 20 cent. Keelamoe 40 cent por regel. Gxoole letter» naar de plaats, die ig innemen. Tot de plaat.ing Tan advertontiën en reclame», niet afkomstig alt Zoal» ad, botreffoad. Handel, NSrerhoid en Seldwe.ea, i» gerechtigd hot Algenaoe» Ad.ertenlle-Bnrnao A. DB IA MAR As.» N.E. Voorburgwal 366, Amsterdam. Middelburg 8 Maart. EINDSTEMMING ONTWERP-WET BESTRIJDING DER ZEDELOOSHEID. De eindstemming over het bovengenoemd ontwerp van wet door de Tweede kamer zal, naar men ons uit Den Haag meldt, Donder dag, 16 dezer, na do pauze, plaats hebben. De „Maasbode", die mededeelde dat dit morgen, Donderdag, zou geschieden, was dus niet goed ingelicht. Zitting van Dinsdag. De regeling der successie-belasting, waar mede de Kamer zich heden bezig gehouden heeft, trekt groote belangstelling. Eventjes negen sprekers, die zich voor do „algemeene beschouwingen" hebben ingeschreven 1 Als het zóó doorgaat, zal er a.s. Donder dag een avondzitting moeten gehouden worden, dreigde de voorzitter. Nu, zoo'n vaart zal het nog wel niet loopen. Bij de behandeling der artikelen zal er wel wat meer „zwijgzaamheid" over de leden komen. Een goede dag heeft Minister Kolk man heden anders niet gehad. Twee leden der rechterzijde, de heeren Van den Berch van Heemstede en Van Asch van WSjck, bromden geweldig tegen deze rege ling, welke elf ton moot opbrengen. De heer Van Asch van Wijck, die zeer lang van stof was, scheen het meest ontstemd. Hij had veel liever gezien dat "de Minister met 'deze successie-belasting het laatst ge komen was, en de millioenen, die_noodig zija, uit de verhooging der indirecte belastingen (tariefwet) had gehaald. In principe vindt deze afgevaardigde successie-belasting verkeerd. Deze toch brengt z. i. kapitaal-vernietiging mede, hetgeen van zelf weder nadeel toebrengt aan de volkswelvaart. Hier komt nog bij dat naar zijn meening deze regeling veel te wen- schen overlaat. Zoo meende de heer Van Asch van Wijck ook, dat de voorgestelde progressie geheel wil lekeurig is aangenomen, dat de ruime vrij stellingen in de rechte lijn worden gecom penseerd door de belasting in de rechte lijn te vorhoogen, zoodra de verkrijging meer dan f 80.000 bedraagt. Beier ware het z. i. de ver hooging in de zijlijnen te treffen. De heer Van den Berch van Heemstede had ongeveer hetzelfde lijstje van grieven. Z. Ex. zal heel wat aan het ontwerp moe ten veranderen, willen deze heeren daarmee medegaan. Weinig ingenomen met deze belasting bleek ook de heer Vliegen, die véél meer uit de successie-belasting zou willen halen dan de Minister, kans zag er elf millioen meer uit te krijgen, mits deze belasting progressief werkte èn voor de erfenissen in haar geb èn voor do orfdeelen. Daartoe heeft deze af gevaardigde een amendement ingediend, dat echter natuurlijk verworpen zal worden. Ware dit niet het geval, do heeren Van den Berch van Heemstede en Van Asch van Wijck zou den, wed ik, als protest hun ontslag als Kamerlid indienen. Ook de heer Van Nispen (Rheden) hield lange beschouwingen, hoewel van eenigszins vriendelijker aard dan zip beide coalitie- genooten. Hij zou vóór stemmen, wjjl er geld noodig is, maar bezwaren heeft hij toch. Zoo b.v. vindt hij het jammer, dat de succes siewet niet is afgeschaft, vooral nu de kans op meineed grooter wordt naar gelang de Staat meer van de erfenis voor zich reser veert. Ook betreurt lip het, dat er geen staats fonds van komt voor productieve werken. De heer Treub, die heden laat aan het woord kwam, zal morgen zijn redevoering voortzetten. BENOEMINGEN, ENZ. Bij kon. besluit: is P. C. Rijkse te Leeuwarden, thans tijde lijk bureelambtenaar van den Rijkswaterstaat, benoemd tot bureêlambtenaar van den Rijks waterstaat 3de kl. Mr. R. Ilattink en C. H. M. Brouèrius van Nidek zijn gesteld ter beschikking van den Gouv.-Gcn. van Ned.-Indië, om te worden be noemd resp. tot eerste-commies ter Alge meene Secretarie te Buitenzorg en tot adspi- rant-ingenieur bij den post-, telegraaf- en tele- phoondienst daar te lande. KORTE MEDEDEEL1NGEN VERGADERINGEN. Te Amsterdam hield Dinsdagmiddag de „Nederlandscho Automobielclub" haar jaarlijk- sche algemeene vergadering. Een schrjjven van liet polderbestuur van Walcheren, waarin, naar aanleiding van bezwaren tegen de heffing van tolgeld, werd medegedeeld dat het aan de wenschen der au tomobilisten wil tegemoetkomen door het in stellen, [bij wijze van proef, van een abon nement, verwekte teenige hilariteit, daar zooals de voorzitter opmerkte deze kwestie nooit een financieel karakter heeft gedragen. Het was hot principe van de instelling van het tolgeld waartegen men zich kantte. De heer F. Hombach, als bestuurslid aan de beurt van aftreding, werd herkozen. WETSONTWERP TIEN-UREN-DAG. Door de sociaal democratische Kamerfractie zal zulk een wetsontwerp worden ingediend. De heer Schaper leverde het ontwerp in bij het „Ned. Verbond van Vakvereenigingen", «als vertegenwoordiger jder Nederlandscho vakor ganisatie, met het doel adviezen er over te ontvangen, ten einde daarmee vóór de indie ning bij de Tweede Kamer rekening te hou den. „Het Volk" kan thans reeds omtrent dit ontwerp mededeelen, dat het een arbeidsbe scherming bevat voor alle mannen, vrou wen, jeugdige personen en kinderen. Het be doelt een volledige vervanging te zijn van de thans bestaande Arbeidswet en roert den tien- uren-dag in voor alle arbeiders, behoudens zeer enkele groepen volwassenen, die worden uitgezonderd. Voorts stelt het ten behoeve van alle arbeiders in fabrieken en werkplaat sen overgangsmaatregelen voor, waardoor acht jaren na het inwerkingtreden der wet de wettelijke achturendag zou zijn ingesteld. Het wetsontwerp wordt, na de afhandeling der door de r egeering voorgestelde wijzigingen in de bestaande Arbeidswet, bij de Kamer in gediend. Uit Stad en Provinoie. Dinsdagavond wilde een inspecteur van politie in de Lange Delft alhier een be schonken [matroos, die lastig voor zijn omge ving was, arresteeren. Dame bij in politiek was wilde een vriend van den matroos niet ge- looven met een inspecteur van politie te doen te hebben en trachtte onophoudelijk de arrestatie te beletten. Ten slotte gelukte het den matroos naar het bureau over to bren gen waar procfcs^-verbaal werd opgemaakt. Uit Vlissingen. Naar de, op de Maandagavond gehouden ver gadering, benoemde commissie ons mededeelt heeft het onderhoud, dat zij Dinsdag met den heer J. H. Blum, lid der Tweede Kamer, heeft gehad in verband met de te verwachten opheffing der bookmakerskantoren, het vol gende resultaat ppgeleverd De commissie begon met de groote nadeelen niteen te zetten die de aanneming van de betrokken wet voor Vlissingen en Middelburg zal hebben en verzocht den heer Blum' zijn steun te willen verleenen aan het Vlissingsche adres. Deze gaf zijn verwondering te kennen dat niet reeds 'bij de behandeling van het ont- werp-wet maatregelen zijn genomen, aangezien toch het ontwerp reeds eenige jaren oud is. Nu nog wijziging te verzoeken in een aan genomen reeks artikelen is in strijd met de parlementaire gebruiken en zal wel vruchte loos zjjn. Do heer Blum verwachtte niet dat de eind stemming in de Kamer tot verwerping der wet zou leiden. Indien verandering in het bestreden artikel mogelijk Ware, dan jaog zou de heer Blum zijne medewerking niet kunnen verleenen, wijl de gcheele wet in overeenstemming is met do antirevolutionnaire beginselen. Op de vraag van de commissie of de heer Blum zijn invloed zou willen aanwenden om een overgangsbepaling te verkrijgen waardoor de wet eerst eenige jaren later in werking zou treden antwoordde hij toestemmend, in zoover er bij den Minister geen overwegende principieele bezwaren bestaan. Hij gaf echter in overweging geen langer uitstel te vragen dan tot Januari 1913, omdat in dat jaar de periodieke Verkiezingen worden gehouden. Ten sterkste raadde de heer Blum aan dat de commissie 'zich 'persoonlijk tot den Minister zou wenden omi de belangen van Vlissingen en Middelburg to bepleiten. Ook achtte hij het zeer aanbevelenswaardig een adres te richten tot de Eerste Kamer, önï jover deze zaak een discussie in die Kamer uit te lokken. De commissie bestond, zooals gemeld, uit de heeren JT. Manse, Frans Timmerman en A. W. Smits. De eerste hesprak het adres en de laatste gaf hoofdzakelijk inlichtingen over het wezen der hookmakerij. Dinsdagavond hield de heer W. Cool voor een aandachtig luisterend publiek in een der zalen van de Zeevaartschool een lezing over het actueel onderwerp „vliegmachines." Nadat hij de verschillende soorten had be sproken bleef hij stilstaan bij de behandeling van den areoplaan. In den loop van zijn rede gaf hij aan hoe Wright zich geoefend had om op de hoogte te komen van de behandeling en samenstelling zijner machine. "Nadat deze zich eerst liggend in een zoogenaamde Ame- rikaahsche vlieger had geplaatst, bepaald© hij, door proefneming, waar de verschillende deelen van zoo'n vliegtuig zich moesten bevin den. Spreker liet op teekeningen duidelijk de samenstelling eener vliegmachine zien en toonde verschillende onderdeden, afkomstig van een verongelukte areoplaan, die op de Molenheide bij Breda o.a. haar schroef had gebroken. Na de pauze was de beurt aan een serie lichtbeelden, waarin o.a. een voorstelling van een vlieger uit den ouden tijd was genomen, die de hoogte inwilde door middel van was sen vleugels. Ook gaf de heer Cool een me nigte kiekjes van verschillende bekende vluch ten. De spreker, die door den heer inr. Jan Smit, voorzitter der l'ereeniging „Zeevaart school" werd ingeleid, werd ten slotte dank gebracht door den heer Suijver. Op verschillende plaatsen in deze provincie treden mej. M. Steverding uit Arnhem en een lid van het hoofdbestuur van den „Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht" op, om propaganda te maken. De voordrachten worden afgewisseld door de uitvoering van piano- en zangnummers van mej. M. de Koff uit Utrecht. Daar dit ook te 's-Heer Arendskerke ge schiedde en wij toen een bericht daarvan opnamen, wenschen wij (lit niet verder voort te zetten. Te Hansweert circuleert een adres ,oin te verzoekens den laatstcn sneltrein, die tot 1 Mei a.s. te KruiningenYerseke stopt, te Vlake te laten stilhouden. Tevens wordt verzocht dit station aan le duiden als Vlake Hansweert. In de Dinsdagmiddag te Schore ge houden raadsvergadering werd o.a. mededee- Iing gedaan, dat het bezwaarschrift tegen hun aanslag in den hoofdelijkcn omslag van de heeren J. B. Koch en A. van der Straaten, aannemers te Hansweert, door Ged. Staten ongegrond was verklaard en zij dus in hun aanslag in deze gemeente gehandhaafd hieven. De subsidie over 1911 voor het Lager Onderwijs zal bedragen f 2500. Een verzoek van bewoners bij de brug tot het plaatsen van een lantaarn en ver betering van den weg naar hunne woningen werd, op voorstel van Burg. en Weth., met algemeene stemmen ingewilligd. Nog werd besloten" een geldleening aan te gaan van f 1000.tegen 5 pet. welke som in hoofdzaak benoodigd was voor kasgeld, ten einde de salarissen van ambtenaren te kunnen betalen. Het kohier der hondenbelasting werd vast gesteld iep 28 aanslagen tot een bedrag van f 72.50. Tot behandeling van het kohier voor den hoofdelijken omslag ging men daarna in zitting met gesloten deuren over. In de Dinsdagavond gehouden jaarver gadering van de vereeniging „De Vereenigde Handwerkslieden" te Neuzen werd door den heer SI. Eijke, directeur der vanwege die ver eeniging gehouden vakschool, als naar ge woonte, het jaarverslag uitgebracht, dat op verschillende punten reden tot dankbaarheid gaf. Het aantal gewone leden verminderde met 2, dat der donateurs vermeerderde met 2 en bedroeg resp. 72 en 68. Ontvangen werd f737.57 en uitgegeven f559.05, saldo "dus f178.52, waarbij nog f21.25 wegens nog te ontvangen contributie moet worden gevoegd. Voorts is nog f233.21 op de postspaarbank ingeschreven, welke gelden, aan gegroeid tot hooger bedrag, moeten dienen voor aflossing van hypothecaire en andere leeningen. Het ziekenfonds ontving f 196.56, doch moest aan 14 personen f331.65 uitkeeren. Op 1 Jan. bezat dit fonds £787.55. De zangafdeeling „Geduld Overwint" bereidde eenige genoeglijke avonden en kon aan de vereeniging een saldo van £32.76 uitkeeren. Het aantal leerlingen van den vakcursus bleef stationnair en bedroeg een 50-tal, ver deeld over 4 klassen. Onder de leerlingen wa ren er ook uit Axel, Zaamslag en Hoek. Op de jaarlijkscbe tentoonstelling blijkt van goede resultaten van het onderwijs. De wenschelijkheid van uitbreiding van het aantal leervakken is gebleken en men is voornemens daarmede in 1912 aan te vangen. Het plan beslaat de leerlingen die met gun stig gevolg vier klassen doorloopen hebben, daarvan een bewijs uit te reiken. De verslaggever eindigde met een woord van opwekking tot allen om te werken aan de uitbreiding der vereeniging. Verder werd deze feestelijke avond aan gevuld met zang en tooncclspel, tot genoegen der aanwezigen. Door den gemeenteraad van Zaamslag werd Dinsdag, zooals reeds gemeld is, met 6 stemmen benoemd tot gemeentesecretaris de beer .Tac. Stolk te Zwijndrecbt, nommer twee der aanbeveling. De heer J. P. Geelhoedt, gemeente-ontvanger en waarnemend secretaris, nommer een der aanbeveling, verkreeg 4 stemmen. Wegens vertrek naar elders werd op diens verzoek eervol ontslag verleend aan den heer Th. Meinerna, als gemeente-geneesheer, ingaan de 1 April. Gunstig werd beschikt op een verzoek van den heer W. J. Assies, die zich sedert kort te Zaamslag heeft gevestigd, om met ingang van 1 April benoemd te worden tot gemeente geneesheer. Onder G roe de, aan de Oude Menne raakte Woensdagmiddag een Sljarige man, die hg de ikachel gezeten was, in brand. Hij bekwam zulke ernstige brandwonden dat hij volgens de „Br. Crt." Zaterdagavond aan de gevolgen overleed. VERGUNNINGHOUDERS. (Slot.) In de Dinsdagnamiddag gehouden vergade ring van vergunninghouders, waarvan wij in ons vorig nummer reeds een en ander mee deelden, betoogde de lieer De Groote verder dat het woord „vergunning" wel steeds zal blijven bestaan en niet overgaan in concessie. Het woord „vergunning" zal wel steeds blij ven bestaan en niet overgaan in concessie. Het is zeer moeilijk een beteren toestand te verkrijgen maar spreker twijfelde er niet aan of eendracht zou ook hier macht maken en de regeering zou aan do wenschen van zeer velen zeker wel de aandacht schenken. Nu gaf spreker een overzicht van de sa menstelling en verdeeling der federatie over de verschillende provinciën. Uit iedere aange sloten [provincie Wordt iemand aangewezen die lid wordt van het hoofdbestuur van de federatie. De federatie bezit tevens een rechts kundig adviseur. De contributie der leden bedraagt f 1 per jaar en dat dit ruim voldoende is en het prin- cipe en niet hot geldelijk bejag voorzit, be wijst wel het feit dat voortdurend gelden wor den overgehouden. Wetswijziging staat als nummer een op het programma, dit is de vlag waaronder het verhond voort kan gaan. De advocaat der federatie in Zutphen is steeds bereid allo inlichtingen te verstrek ken. Wanneer iedere provincie zijn eigen adviseur heeft zal dit alles nog beter worden geregeld. Dat de uitlegging der drankwet aan ver schillende burgemeesters is overgelaten is een hoogst ongewenschte toestand, waar de een deze en een tweede weer een andere uitlegging als de ware aanneemt. Wanneer in iedere provincie de toestand is geregeld kunnen deze als onderdeel van de federatie geheel zelfstandig voortbestaan. Gestreden wordt tegen de hooge perso- neele belasting die vergunninghouders boven andere winkeliers moeten betalen. Eerstdaags wordt een werkprogram voor de federatie vastgesteld waarnaar in den eerstvol- genden tijd zal gehandeld worden. Van de 23.000 vergunninghouders in Neder land zijn nog slechts 6000 georganiseerd. Volgt de banier, zeide spreker, waarop staat „de vergunning weer op het pand," strijdt met de federatie om uw verloren geld, deriijk erfdeel terug te krijgen. Waarom moet het aantal slachtoffers nog grooter worden en moeten de legitieme wet ten onze kinderen niet beschermen. Wordt, eindigde spreker, lid van de federatie, terwille van de gemeenschap en de .algemeene welvaart in Nederland. Een dankbaar applaus beloonde den heer De Groote voor zijn leerzame voordracht. Daarna werd gelegenheid tot debat gegeven. Daarvan werd gebruik gemaakt door den heer De Vrieze uit Neuzen, die wees op het feit dat er naast de federatie nog honden bestaan die andere meeningen toegedaan zijn. Spreker wees er op dat hij b.v. vergunning op bet pand zou kiezen in een straat of omgeving die zeer druk wordt bezocht. Ge raakt die straat echter in verval, dan is er voor den vergunninghouder, die aan zijn vast pand gebonden is, niets meer te verdienen. De vergunning op den pèrsoon biedt z. i. meer voordeolen dan de vergunning op het pand. Korten tijd geleden failleerde b.v. te Neuzen een vergunninghouder-eigenaar. Alles, behalve de vergunning kon verkocht worden, maar deze vergunning bleef het eigendom van den gefailleerde. Ze werd later voor f 1400 aan een café zonder vergunning verkocht. Was er nu vergunning op het pand geweest, dan zou deze man de vrije beschikking er verloren hebben en daardoor f 1400 armer geworden zijn. Met verschillende voorbeelden zette spreker nog de voordeclen van vergunning op den per soon uiteen. Een ruime toepassing van art, 26 is gewenscht, de vergunning moet van den een op den ander kunnen wordeu overge schreven. Dit idee staat de vcreeniccmg „Ver gunning" voor, en het kan bereikt worden wanneer do federatie niet langer tweedracht hare gelederen zaait. Waarom, zeide spre ker, sluit zich niet do federatie bij ons aan? „Vergunning" werkt voor eigenaars en huur ders, do federatie slechts voor eigenaars. De contributie van de vereeniging „Vergunning" f4, dus veel hooger, maar zij heeft ook meer kunnen werken en vele verbeteringen tot stand gebracht. Iedere afdeeling van vergun ning kan, zeide spreker, op succes in eigen kring Wijzen. De federatie geeft z. ook verkeerde ad viezen. De advocaat van de federatie kan niet zoodanig op de hoogte van den toestand zjjn als de belanghebbenden zelve, wat spreker met bewijzen staafde. De denkbeelden van den heer Staalman, den adviseur van „Vergunning", worden in den regel door de federatie genegeerd. Spreker twijfelde er ten slotte niet aan of alle aan wezige vergunninghouders zouden pal blijven staan op bet tegenwoordige door hen inge nomen standpunt en zich niet laten over halen voor de plannen der federatie, waar mede de vereeniging „Vergunning" zich niet kan vereenigen. Applaus beloonde ook den debater voor het door hem gesprokene. De heer De Groote beantwoordde den heer De Vrieze in het kort. Hij dankte hem voor zijn vriendschappelijk debat, wal hem des te meer trof, daar hjj hot zoo meermalen anders had ondervonden. De federatie wenscht vergunning op het pand als overgangsbepaling in de wet. Feitelijk was de vroegere toestand, met de wet van 1881 nog de beste toestand die vergunninghouders hebben gekend. Naast vergunning op het pand de federatie ook voor elke andere goede wetsbepaling te vinden. Hoe meer goede bepalingen boe beter. De heer Staalman heeft aangedrongen op wijzi- •an art. 24, le lid en niet van art. 26, Het eerste artikel schijnt dus de vereeniging „Vergunning" voor alles gewijzigd te willen zien. Do federatie wil ook dergelijke wijzi gingen aanbrengen, maar naast die bepalingen behoort aan eigenaars de gelegenheid te wor den geboden liet verloren kapitaal le her winnen. Dit doei wilde spreker ook persoonlijk be reiken. Toen zijn vader was gestorven had lig veel, zeer veel moeten verliezen, wat voor komen lia<j kunnen worden bij het recht van vergunning op het pand. Spreker voerde hot woord èn als belanghebbende èn als slacht offer en zocht met anderen een middel de schade te kunnen herstellen. „Vergunning" kan zich ook aansluiten bij de federatie, en pogingen zijn daartoe wel degelijk gedaan, maar de aan „Vergunning" gezonden circulaire werd door die vereeniging niet geaccepteerd. Het verleden van „Vergun ning" bewijst dat de vereeniging den grootsten stoot heeft gegeven aan bet persoonlijk recht. „Vergunning", zeide spreker, heeft heel wei nig in 't belang van anderen gedaan. De fede ratie '.wil wel degelijk samenwerking, maar als de heer Staalman zegt „de vader komt niet lot het kind", zou dat er op wijzen dat de federatie een kind was van den bond „Vergunning". Iemand die volgens het door den debater aangegeven voorbeeld failliet gaat, onttrekt aan crediteuren de hun rechtmatig toekomende gel den, wat spreker zeer onrechtmatig noemde. Met een enkel woord bestreed hij ten slotte nog de argumenten van hypotheekname en ont eigening en wees op het feit dat vele leden van „Vergunning" zich reeds bij de federatie aansloten. Iiij had zich niet voorgesteld na zijn lezing met de gebeele afdeeling van den Bond te gaan strijken, maar hoopte wel dat dc aanwezigen ook de voordeelen van ver gunning op het pand nog eens degelijk zou den overwegen. Wil men daarnaast nog andere goede bepalingen bereiken, dan is de fede ratie volkomen bereid om samen te werken in liet gemeenschappelijk belang. Wordt lid van de federatie, zeide spreker ten slotle, neemt er een proef mee, organi seert u en maakt propaganda in eigen kring, en schudt de onverschilligheid van uaf, op dat deze lezing vruchten drage. Eenige personen maakten na afloop gebruik van de geboden gelegenheid als lid tot do federatie toe te treden. De afdeeling Middelburg en omstreken van de vereeniging „Vergunning" had in een dezer dagen aan hare leden verzonden circulaire, met het oog op de lezing van den hoer Dö Groote, daartegen ten sterkste gewaarschuwd.

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1