BIJVOEGSEL Mlddelbnrg 13 Februari. FEUILLETON. Veronica, de Mannequin bij Olga. 7kt DE ViB Dinsdag 14 Feb. 1911, no. 38. Bespreking Onderwy's-Toestanden. In (Mis vorig Jnommer hebben Wij onder Laat- ste berichten melding gemaakt van de opening der samenkomst, die Zaterdagmiddag in de sociëteit „De Vergenoeging" alhier door het departement Middelburg der „Maat schappij tot Nut 't Algemeen", op verzoek der Nutscommiasie voor ondenvys, was belegd, ter bespreking Van (onderwijstoestanden in Zeeland. Plaatsgebrek verhinderde ons toen een resumé te geven van wat op die vrij druk be zochte vergadering verdel' (werd behandeld Daarom laten wij dit thdns volgen. De heer dr. D. Bos, die de vergadering leid de, besprak il» de eerste plaats De taak en het werk der Nuts-commissie voor onderwijs. Hij beantwoordde de vraag of, nu de regee ring in handen is van voorstanders van bijzon der onderwijs, het niet op den weg lag van voorstanders van openbaar ondbrwijs om een actie daarvoor Ie bevorderen, toestemmend. Na do invoering der wet van 1905 werd in den (boezem van hof hoofdbestuur van het „Nut" die vraag pverwogen en men besloot, een eendrachtige actie pp touw te zotten tot verbetering van het volksonderwijs en ver heffing van liet peil der volksontwikkeling. Daarom heeft liet hoofdbestuur zicli krachtig aangegord om de organisatie van het open baar onderwijs ter hand te nemen en tot groo- ter ontwikkeling te brengen. Verschillende deelen van het onderwijs, o.a vak-, handels- en ambachtsonderwijs, zijneen gróote stap vooruitgegaan, maar dc vraag rijst kan er nog niet meer gebeuren om dat onder wijs to bevorderen en overal in het land, tot in do kleinste plaatsen, de beweging daan-oor levendig te maken? Er is nog veel te doen daan-oor. Wat is er b.v. terecht gekomen van het bewaarschool- onderwijs in de meeste deelen van ons land? De „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" heeft wel veel gedaan in dezen, maar dat onder wijs moet nog meer ingang vinden en doel treffend (verbeterd frordon. Wij verkecren in een tijdperk van overgang, waarin getracht moet worden verschillende denkbeelden, die nu geuit worden, te verwe zenlijken. Daarom beeft de Nuts-commissie van onder wijs haar taak ruim opgevat, wat de spreker in den breede uiteenzette. De geldelijke steun, die uit de Nutsfondsen kan worden verleend, wil ïnen geven om hot particulier initiatief te helpen, waar het ooodig is. Zoo bij het hcthalingsonderwijs, vooral ten plattelande, zoo bij cursussen op weten- scliappelijk gebied in grootere plaatsen, op richting van openbare (leeszalen en anders zins. Spreker (wees er" pp dat elders in ons land bijeenkomsten pis deze zijn gehouden en zeer nuttig gebleken zijn, omdat zij de commissie op de hoogte brengen van plaatse lijke en gemeentelijke toestanden, aanleiding geven tot gedachtenwisseling en tot het bera men van maatregelen om bestaande toestan den te verbeteren. Hy hoopte dat ditook hier het geval zou zijn. Daarna werd tot bespreking overgegaan van do verschillende op de agenda voorkomende onderwerpen. In de eersto plaats de werking der wel van 1905dit werd ingeleid door den heer P. K. Peerlkamp van Middelburg. Hij wees er op «lat tegen die wet, in de laatste Idagen van dr. Kuypers bestuur tot stand gekomen, éen groote actie gevoerd is. zonder dat het eplilcr gelukt is die uit het „Staatsblad" Je weren. Er is tegen die wet gestreden omdat voor- Eon verhaal van d am e s k 1 e e r en en kantjes en strikjes. Naar het Ettgelsch 6. van ISA CABYEY 't Volgend pogenblik was Sir George Ling- field mij genaderd. Ik wist wat ik nu doen moest. Ik had niet voor niets onze clientèle elkaar zien be groeten. Ik knikte en glimlachte even en gaf hem, met den voreischten bocht van mijn elle- boog, mijn vingers te drukken. Hij trok een stoel naar zich toe en ging bij mij zitten- De geestelijke, die mij de schoonheden van de vertooningen pver „Opvoeding" had doen op merken, Urok zich terug en ik was tête k tête toet Sir George Lingfield. „Ik zag in „The Pall Mall" dat je van /plajn Was vandaag de pryzen uit te deelen pp deze onmogelijk afgelegen plaats en door dat mijn herinneringsvermogen goddank Werkte, schoot mij plotseling te binnen, dat ik een van de bestuursleden ben en zoo ben ik hier heen gekomen pm eens wat met je te praten, ver van alle menschen, die mij kennen. Die slanders van noutrpal onderwijs het confes sioneel pnderwijs afkeuren. Spreker ging achtereenvolgens na welke de gevolgen van die wet zijn geweest en in hoe verre de voorspellingen van de tegenstanders ervan zy'n bewaarheid. Minister Kuyper raamde de meerdere uit gaven op 2 millioen met een jaarlijksche toe name van t 200.000, maar die cijfers zijn belangrijk overschreden en steeds toegeno men. In Zeeland bedroegen de subsidies voor de bijzondere scholen f 143.000 in 1906, f 159 000 in 1907, f 191.000 in 1908 en f 198.000 in 1909, wat wijst op groote toename van bij zondere scholen. Het aantal daarvan steeg van.' 57 in, 1906 tot 80 in 1910, dus Inet 40»'o of vrijwel het dubbele van de toename in het gansche land. In de eerste drie jaren na invoering der wet van 1905 steeg het aantal protestantsche scholen met 19 o/0 en dat der katholieke met 1 o/o Wat die laatste scholen betïrft stelde "de inleider in het licht dat in do katholieke streken, de toename niet zoo sterk is, wijl daar hot openbaar onderwijs rekening houdt met de verlangens dor R. K. Ondanks dc toename der bevolking is in die eerste drie jaren het aantal leerlingen der openbare school verminderd met 4500 en dat «Ier bijzondere scholen vermeerderd met 39.000. Die vermindering cn vermeerdering blijft constant. Het aantal wachtgelders is belangrijk ver meerderd. In de cersfo vier jaren na de wel van 1905 bedroeg het aantal pp wachtgeld gestelde openbare pnderwijzers in Zeeland slechts 9, maar het aantal niet weer vervulde vacatures bedroeg 10. Er zijn echter nog veel onderwij zers, die nog wel in betrekking zijn, over compleet, n.l 93 en dat aantal neemt elk jaar toe. Verder iwees spreker op de toename van het aanlaJ kleine bijzondere schooltjes. Hij noemde voorheelden, zoo uit de omgeving als daar buiten, waaruit bleek Jvoe op kleine plaatsen schooltjes van onderscheiden kerkelijke rich ting, elk met oen klein getal leerlingen, be staan. Het is een groote geldverspilling dat hel rijk voor dergelijke scholen subsidie moet vcrleencn. Er wordt wel eens beweerd, o.a. door „De Standaard", (dat door (de slichting van de bijzondere scholen do kosten der openbare worden verminderd, maar spreker toonde door voorbeelden aan dat die bewering onjuist is. Verder liet de inleider er het licht op vallen dat do bewering, als zou de wet van 1905 zoo democratisch zijn, ook niet te nauw te nemen is. Er worden zeker scholen gesubsidieerd waar niet-betalenden onderwijs ontvangen, maar daartegenover staat dat tal van standenscholen per kind veel meer sub sidie ontvangen dan eerstgenoemde. Hoe krijgt men de bijzondere scholen cn hoe komt men aan de leerlingen, vroeg spreker en hij wees als antwoord op het groot aantal propagandisten, dat daarvoor werkt en op de 'middelen, dip worden aangewend, een <?n ander met voorbeelden illustreerende. Ook schetste hij de faciliteiten, die som mige gemeentebesturen geven, om dc bijzon dere scholen het gemakkelijk te maken, door voor bagatellen lokalen te verhuren of ver- koopen. Spreker eindigde met te zeggen dat wanneer een reactionaire regeering niets voelt voor het onderwijs voor het volkskind er nog heel wat zal gestreden moeten worden voor de open bare school. Het volgende punt was: zorg van de ge meentebesturen voor openbaar onderwijs, grootte der klasseti, leermiddelen, schoolgelden, school bi bliothcken Daarover voerde bet eerst hel woord de heer Dormaar van Renesse, die, na gewezen te hebben op mislukte pogingen om het aan tal leerkrachten aan sommige scholen clan destien te vermeerderen, eenige weken gaf over de instandhouding en vermeerdering der schoolbibliotheken, o.a. door een kleine bij drage der leerlingen. Verder zou hij den termijn voor de bepa ling van het aanlal onderwijzers willen gesteld zien op den aanvang van het leerjaar, in plaats van op 15 Januari. Do heer De Zeeuw uit Veere wees er op hoe slecht het werkt dat aan een school van byv. 89 leerlingen slechts twee onder wijzers zijn. Hij betoogde de wenscliolijkheid om liet ge tal leerlingen per onderwijzer lager te stellen. De tegenwoordige regeling deugt absoluut kans mocht ik niet voorlig laten gaan. Ik zou hier wel vroeger geweest zijn, als ik onderweg geen averij gekregen had." Ik keek recht voor mij uit, omdat ik op oogenblik niet in staal was iets anders te doen. En toen kon ik niets anders beden ken om te zeggen dan „Jij een van do bestuursleden I" 't Scheen evenwel juist datgene te zijn, wat ik zeggen moest, want hij hernam „Ja, wezenlijk en mijn vader was 't vóór mij. Ik zie, dat je 't haast niet kunt geloo- ven. Ik herinnerde 't mij ook pas, nadat ik dat bericht vandaag gelezen had. Maar ik ben 't. Je begrijpt dat ik plotseling voelde, dat een bestuurslid plichten te vervullen heeft op een plaats a's dezedal ik b.v. na moest gaan of 't curriculum (dat is toch 't goede woord?) wel overeenkomt met de verstandelijke eischen van de jonge geitjes in Clapbury. Stella" nu werd zijn stem zachter „ster van mijn leven, wees niet zoo koud cn trotsch. Kjjk niet zoo wreed een an deren kant uit. 't Is te laat, mijn lieve dame. De ster van mijn leven heeft mij zoo vriende lijk beschenen, dat zij zich niet meer achter de wolken verbergen kan." Dat was me een toestandDe Hertogin van Clackmannan, «ie modelechtgenoote de liefdadige peeress de vlekkelooze de Heilige de ijskegel had een aanbidder, dien zy blijkbaar niet terugstiet. En den eer niet. In dit opzicht moet van alle kanten ge tracht worden tot verbetering te komen. Inleider van het yolgende punt-. Bewaar schoolwezen, zoowel gemeentelijk als bijzonder, ook in verband met den leeftijd van toela ting op de lagere scholen, was de heer M. do Korte van Yerseke. Spreker kwam het voor dat de belangstel ling in het bewaarschoolonderwijs bij de mannen van het onderwijs vroeger grooler was dan tegenwoordig. Van waar die verflauwing? Is uitbreiding van hol bewaarschoolonderwijs niet noodig? Heeft de bevolking er geen behoefte aan? Wat het laatste betreft geloofde spreker dat voor de meeste plattelands gemeenten liier geldt onbekend maakt onbemind. Op Zuid-Beveland zjjn slechts twee ge meenten waar bewaarschoolonderwijs wordt gegeven, nl. Goes en Kruiningen, Spreker heeft de ondervinding opgedaan dat waar een bewaarschool is die door de be volking wordt gewaardeerd. Hij zette uiteen hoe de bewaarschool de taak der ouders, de zedelijke cn verstande lijkc opvoeding der kinderen in de eerste le vensjaren, overneemt, waar liet den ouders aan tijd, geschiktheid cn lust ontbreekt Spreker schelste hoe de bewaarschool zijn moet en hoe daarvoor propaganda moet ge maakt worden, ook door de onderwijzers Hij toonde aan dat de voorbereidingsklasse, die hier en daar bestaat, niet in de plaats treden kan van do bewaarschool. Ieder dorp moest een zoodauige school heb ben en om daartoe le komen moet de TCgee- ring meewerken, De voorzitter vroeg naar aanleiding van het gesprokene wat er in deze streek wordt gedaan voor hel bewaarschoolonderwijs en wat er nog gedaan moet worden De lieer Dormaar van Renesse voerde hier over het woord. In zijn afdeeling was de meening het bewaarschoolonderwijs verplich tend te stellen en het onderricht zuiver in de lijn te houden van de bewaarschool Dc heer De Korte vroeg of hel in de actie van liet Nut ligt gemeentebesturen te steu nen by de oprichting eener bewaarschool. De heer Swenne van Wissekcrke besprak nog do beweerde tekortkoming van sommige gemeentebesturen ten opzichte van hel lager onderwijs. Z. i. doen de meeste gemeentebesturen wat de wet voorschrijft cn maken zij zich niet aan plichtverzuim schuldig wanneer zy, als het aantal leerlingen der school beneden het voorgeschreven aantal is, geen meerdere leer krachten geven. Verder besprak de heer Swénne de leer plichtwet, die spreekt van leerplicht in het gunstigst geval tot 13 jaar, vjrat sommige ouders lot de meening brengt dat op dien leeftijd het kind volleerd te achten is. Dat heeft in zijn omgeving verkeerd gewerkt. Op Noord-Bevelnnd zijn ook pogingen aan gewend om een bewaarschool te slichten, maar die zijn niet geslaagd omdat de com missie niet wenschtc te verklaren dat die op een christelijken grondslag zou' rusten. De heer De Zeeuw deelde een en ander mede over de bewaarschool te Veere en Iiy verklaarde er zich over te verbazen dat een zoodanige school niet in alle bloeiende ge meenten in Zeeland te vinden is. Hij deelde mede dat een school, eenvoudig maar vrij goed als le Veere, slechts f 100 'sjaals behoeft le kosten. De heer Bruinwold Riedel gaf nog eenige inlichtingen omtrent de kosten van goede be waarscholen en den steun, dien het „Nul" cr aan geeft. Als er in Zeeland beboette bestaat aan propaganda voor bewaarscholen gaf spreker eenige adressen, waartoe men zich daarvoor wenden kan. Op een gedane vraag of het Nut ook een gemeentebestuur steunen kan in zake onder wijs antwoordde de voorzitter ontkennend; wel kan het dit een commissie van particulieren doen. Opleiding voor de hoofdacte, het volgend punt der, agenda, gaf den heer Peerlkamp aanleiding tot het doen van enkele mededee- liitgen. De toestand van vele cursussen voor de hootdacte Is in Zeeland niet schitterend. In Januari 1906 bestonden in Zeeland drie cursussen, die in opvolgende jaren gewijzigd worden en in 1910 tot één waren gedaald. Verschillende pogingen zijn gedaan oin, met steun van het Nut, te Middelburg een cursus in stand te houden, maar na twee jaar moest die worden opgeheven wegens gebrek aan deel neming. sten keer den besten, dat ik haar plaats in nam, had ik dat al ontdektMijn zenuwen trilden, maar ik voelde bij instinct, hoe ik de zaak moest aanvatten en ofschoon mijn slem merkbaar trilde, zei ik „Je nvoet hier niet zoo tot mij spre ken." „Ik weet, dat ik dat niet moest doen. God zegene je voor de zachte trilling in je stem hij die woorden. Ik zal braaf zijn, liefste, als je mij belooft, ergens met mij samen te komen, om eens wat met je te praten, op de een of andere stille plaats builen Londen. Op die voorwaarden zal ik je nooit, noch door woord, noch idoor blik aan onze vriend schap herinneren, als wij elkaar daar ontmoe ten", met een knik van zijn hoofd daarbij, naar ik veronderstelde, de stad aanwijzende. Ik antwoordde niet. De toestand werd hoe langer hoe ingewikkelder. Ik keek aandachtig naar de vextooningen en toen hij dat zag, ver volgde hij „Ja, ik weet 't. Wij moeten naar de grappen van die vervelende troop kijken, alsof wij geen andere gedachten hadden. Daar komt dat oude monster aan, dat over die arme geitjes den baas speelt. Wel, juf frouw Dixon, ik mag u en de meisjes wel mijn compiment maken over uw vertooningen over Opvoeding. De Hertogin en ik hebben al tegen elkaar gezegd, dat van de vete open lucht-vertooningen, die wij al gezien hebben, De omstandigheden waren gunstig èn wat de financiën èn wat de leerkrachten betreft, maar toch lukte het niet den cursus in stand te houden. Reden ervoor zocht 9preker in de eerste plaats in de schriftelijke cursussen en verder in de geïsoleerde ligging van de meeste plaat sen in Zeeland. Een middel zou zijn dat de regeering sub sidie gave aan een mondelingen cursus. De heer Bigot wees er op dat de Neder landache staat onderwijzers opleidt tegen zeer kleine kosten; voor de hoofdakte moeten de onderwijzers zelve zorgen. Hij gaf den raad te trachten een cursu9 te vestigen niet alleen ter opleiding voor de hoofdakte maar tot verdere vorming van den onderwijzer. De overige punten der agenda konden, met het oog op het lat© uur, niet ieder afzonder lijk worden behandeld, waarom de voorzitter gelegenheid gaf om die samen te behandelen De heer Dc Zeeuw uit Veere besprak het wensclielijkc der gelijkmaking van den leef tijd van toolating tot de openbare en «1e bijzondere school. Dezelfde spreker wenschte verder nog in de leerplichtwet op te nemen een strafbe paling voor werkgevers die leerplichtige kin deren te werk houden. Mej. S. van Slee hesprak de huishoud school en wees op de wenschelijkheid dat de leerplichtwet tot het 14e jaar werd uitgestrekt den 12-jarigen leeftijd achtte spreekster niet voldoende, Do voorzitter zeidc dat dit geheel is in den geest van wat de Nuls-commissie van onderwijs wil. Wyl thans het uur zoover gevorderd was dat vele aanwezigen naar het station moesten om hun woonplaats nog den zelfden dag te kannen bereiken, werd de vergadering met de gewone plichtplegingen gesloten. KORTE MEDEDEELINGEN VERGADERINGEN. Op de jaarvergadering dor Christelijk His- lyrische Unie, te 's Gravenhage gehouden, werd een voorstel van den heer C. E. van Koetsveld verworpen, dat bedoelde over te gaan tot .publicatie van de organisatie en de adressen der aangesloten vcreenigingen Het hoofdbestuur verklaarde fcich bereid aan iedere provinciale organisatie die opgaven te verstrekken, /doch zij mogen die alleen gebruiken voor de organisatie in hun kring Het voorstel van het hoofdbestuur werd aan genomen met 6122 stemmen. Op verzoek van het hoofdbestuur werd door dr. G. II. Wagenaar van Rotterdam ingeleid de bespreking van don algemeenen politieken toestand. De inleider herinnerde aan de bij velen be staande onzekerheid over het antwoord op de vraag of men goed doel met den be- staanden toestand, die der coalitie, te besten digen, terwijl do ontevredenheid schynt toe te nemen over wat men acht te zijn de on vruchtbaarheid van de coalitie-Regeering, al doet .ook de kleine a.-r. pers vooral herhaal delijk pogingen om de onwrikbare vastheid dor coalitie aan te toonen. Moeten wij zoo vroeg spreker die be zwaren niet onder de oogen zien, vooral waar zij de samenwerking mei Rome gel den? Moet een samenwerking met dc ultra montaansche groepen worden bestendigd? Moet er niet méér op worden aangedrongen dal de Hervormde Kerk haar historische plaats komt in le nemen? Predikanten van orthodoxen huize hebben we hooren roe pen Hoe lang nog? Ook hebben vooraan staande mannen onder ons bezwaar, om nog langer de verantwoordelijkheid te dragen. De inleider deelde mede dat te dezen op zichte alle leden van het hoofdbestuur over tuigd zijn, dat aan de coalitie ernstige be zwaren kleven dat zij een tijdelijk karakter draagt«lat er met de uiterste behoedzaam heid moet worden te werk gegaan. Maar er wordt verschillend gedacht over de nadoelen der coalitie, verschillend ook over de vraag of clrrist.-hist. de gevolgen van een breuk op zich zouden moeten nemen. Het verschil joopt feitelijk over een punt van tactiek. Men meent le moeien doen aan een z.g. real-politiek, waarbij uit twee kwa den liet kleinste moet worden gekozen. Spreker stelde voor zich de vraag zóó Moeten we voortgaan een smaldeel te vormen in de politieke coalitie, nu de meerderheid va,u de clirisl.-bist. afhankelijk is echter zon der dat zij dc leiding hebben, of moeten we, zonder coalitie, enkel onze chrïsl. beginselen stellen als sjibboloth in den politieken strijd?' deze een van do mooiste en best geslaagde is." De neiging en de glimlach van 't Hoofd waren beide uitermate vriendelijk. Zoo gauw1 wij weer tête ii tète waren, ging hij voort „Je moet mij beloven mij ergens te zul len (Ontmoeten /en ik zal je zeggen, waar bij Pinner, 't Is niet te ver van de stad af. of men kan daar met een taxi binnen korten tijd zijn, en 't is ver genoeg van dc stad om een andere wereld te zijn. Beloof me met mij samen te komen bij de oude kerk in Pinnicr, om laat eens zien vier uur den volgenden Donderdagmiddag om eens rustig samleh le pralen en te wandelen. Zoo niet dan sta ik niet ia voor mijn goed gedrag, indien ik je in dien tusscbentijd bij andere menschen ontmoet. Beloof 't. Ik ben radeloos. Het helpt (niets pf je al trotsch kijkt en je hoofd /omdraait. Beloof 't, liefste." „Ik ik beloof 't," stamelde ik, want ik voelde, idat ik hein op de een of andere manier moest kalmeeren. Eenige minuten later nam ik afscheid van do nijgende Hoofdonder wijzeres cn haar helpsters en de diep 'buigende plaatselijke grootheden. Sir George Lingfield bracht mij maar myn autoonderwijl ik in stapte, zei ik legen den chauffeur „naar Olga"ik knikte en wuifde even met de liand naar den persoon die daar blootshoofds bij het portier stond en werd weggevoerd. Alles ging Hij meende het laatste, maar de groote meerderheid vah het H. B. deelt zijn gevoe len niet. Spreker zeide dat z. i. dc coalitie schade doet aan onzen arbeid voor het gansche volk. en wilde het t«ïgen een volgende verkiezing eens wagen met ons beginsel en met ons ge loof. Gelooven ,wij, dat, als Nederland tot God wordt bekeerd, onze natie gered is Gelooven wij, dat ons Chr. Hist, beginsel aan sluit bij het leven van ons volk? Dan niet het beginsel pro memorie uitgetrokken, terwijl wc zien dat er niet mee gerekend wordt. Zul len velen ons misschien verlaten, vele anderen zullen ons byvallen. Thans werkt ons beginsel op hen niet in. Spreker heeft geen ver wachting van de liberalen, maar hij meendo dat telen hunner met blijdschap een nieuwe scbakeering zullen begroeten, die met een zuiver beginsel Chr. vooruitgang wil. Met Groen van Prinsterer geloofde hij dat het Evangelie tegen conservatisme en ultramon- tanisme genoegzame kracht zal blyken te be zitten. Er werd zeer uitvoerig over deze inleiding gedebatteerd. De lieer Van Hoogenhuyze noemde de coali tie (anti-natncfaaal. tZij werkt mee aan de ontkerstening /der [Openbare instellingen en graaft een breede klove in bet votk. De coali tie is bewys van ongeloof en van vreeswij durven 't niet wagen met God alleen. De heer Lohman legde er don nadruk op, dat dc christ.-hist, in de coalitie staan als zelfstandige party en dus geoordeeld moe ten worden maar wat zij als party «loen. Hg verklaarde, dat cr geen enkel feit is, waar uit Iblijkt, dat de onafhankelijkheid niet ia bewaard. PENS10NNEERING VAN GEMEENTE AMBTENAREN. Dezer dagen is verschenen het rapport be treffende pensionneering van gemeenteambte naren cn van do weduwen en weczen van ge meenteambtenaren, uitgebracht aan den Minis ter van Binnenlundsche zaken door de hoeren J. C. Mulder, directeur van het pensioenfonds voor weduwen en wee zen van burgerlijke amb tenaren, en U. W. A. Zoot, chef van het bureau Wiskunde en Statistiek van bovengenoemd fonds, die van 's Ministers voorganger opdracht hadden ontvangen een onderzoek in te stel len naar de lasten, welke bovenbedoelde pen sionnecnng met zich zou brengen. Ten behoeve van het onderzoek zijn 48.000 formulieren door bemiddeling der gemeente besturen aan de ambtenaren uitgereikt en in gevuld. Na uitgebreide becijferingen komt de com missie tot de conclusie dat liet moest aanbe velenswaardig is het stelsel, waarbij den amb tenaren een deel van hun pensioen (minstens 60 pet.) gewaarborgd wordt, terwijl het ook uit een financieel oogpunt niet te bezwarend is. De kosten zouden dan zyn te stellen, voor do ambtenaren op f 63.600.000, waarvan f54.300.000 voor eigen pensioen en f9.300.000 voor weduwen- en weezenpensioen en voor de bedrijven op f21.750.000, waarvan f 18.700.000 voor eigen pensioen en f3050.000 voor we duwen- en weezenpensioente zamen op f 85.350.000, waarvan f 73-000.000 voor eigen pensioen on f 12.350.000 voor weduwen- en weezenpensioen- Deze kapitalen zouden dnor den Staat en dc Gemeenten gezamenlijk ia een eventueel op te richten fonds moeten worden gestort, om uit den interest daarvan, vermeerderd met de hijdra gen der ambtenaren ad 3 pCt. voor eigen pensioen en 5 pCt. voor weduwen- en weezenpensioen, allo pensioenen volgens de Burgerlijke Pensioenwet en de Weduwen wet voor de ambtenaren 1890 te kunnen voldoeo Beide kapitalen kunnen ook vervangen worden door een jaarlijksche subsidie gelijk aan den interest dezer kapitalen ad 3i/« pCt., d. i.voor dc ambtenaren t 2.226.000, waarvan f 1.900.500 voor eigen pensioen en f326.500 voor weduwen- en weezenpensioen, en voor dc bedrijven f 761.250, waarvan f 654.250 voor eigen pensioen en f106.750 voor wedu wen- en weezenpensioen; te zamen f 2-987.250, waarvan f2.555.000 voor eigen pensioen en f432.250 voor weduwen- cn weezenpensioen. De beide laatste bedragen stellen derhalve den gemiidclden jaarlijkschexv last voor, dien de Staat en de gemeenten op zich nemen Wordt echter voor de eigen pensioenen geen fonds opgericht, maar deze onmiddellijk uil 's Rijks schatkist betaald, torwyl de bijdragen onder de middelen worden verantwoord, even als bij de burgerlijke ambtenaren het geval is, dan zal in de eerste jaren de pensioenlast veel geringer zijn en zullen zelfs de uit te precies zooals de Hertogin 't van le voren beschikt had. Ik werd bij „Olga" afgezet" en zei„Je behoeft niet te wachten. Ik zal te voel naar huis gaan 't Liep maar 't sluitingsuur, loen ik bin nenkwam „Olga" was in haar „atelier" met een klant en de meisjes "waren te druk bezig alles op te rujmen |0(m my meer dan één (of twee vragen te doen naar mijn ver meende boodschap voor do zaak Ik trok gauw mijn eigen japon pan en bevond nijj spoedig daarna in frnyn nederig tehuis ie Hollo way. Ill Ik heb mij nooit zoo misplaatst gevoeld, op zoo'm slechten voet met mijzelf en met ieder een ais dien avond toen ik thuis kwam. Ze zaten aan het avondmaal en allen waren aan 't praten cn lachen en 't scheen zulk een (verschrikkelijke tegenstelling (mot raija ondervindingen van dien dag (ontvangen le worden nret buigingen en te worden aange sproken met Uwe Hoogheid en aangebeden te worden door Sir George Lingfield) dal nu Iaat ik het maar zeggen ik erg knorrig en uit de hoogte was en mij ofschuwlijk ge droeg. 1 „He 1" riep ik wanhopig uit, „wat ruiken jullie allen naar uien. En jullie spre ken zoo afschuwelijk plat." „Kom, kom, meisje," zei rader vrien delijk, „Je bent ïmra en hongerig. G» zitten

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 5