MIDDGLRURGSCHG COURANT. w Maandag 2 Januari. 11%: BUITENLAND* i 184* Jsargaig, 1911 n*l eourant verschijnt d g e 1 ij k 6, met uitzondering van Zon- en feestdagen. 4Tf§» par kwartaal, zoowel too? Middelburg als voor alle plaatsen, in Nederland franco pp. f t Afzonderlijke nummers kosten 6 cent. Advertentiën b(j abonnememt op voordeclige voorwaarden. Prospectussen daarvan zgn aan het bureau te bekomen. AdvertenfciBn voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór aan ^het bureau besorgd cgn. Adverfcentlën20 cent per regel. Bij abonnoment veel lager. Geboorte-, dood- en allo andero familioberiohton en Dankbetnigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 oent; Boolames 40 oent per regel, Groote lettors naar do plaats, die xfj ion om nu Tot do plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig oit Z e e 1 a n d,r betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, ie gereobtig het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB EJb HAB As., NI. Voorburgwal 266, Amsterdam- Dit noramer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. Middelburg 31 December. HET JAAR 1910 I. Gean oorlog; geen oorlogsgevaar door groats geschillenveel vredesbetuigingen van minister»veel vorstenbezoekeu over en weer met bijna aandoenlijke vriend schap eenige ministerieele Kamer-rede voeringen over internationale beperking van de bewapeningeen paar bevredigende arbitrage-uitspraken in netelige kwesties oen Caraegiefonds voor bevordering van den wereldvrede, het zou werkelijk bijna op een begin van oon paradijsachtig tijd perk van Wijtenden vrede gaan g waaneer niet daartegenover een minstons ovea lang lijstje stond van vermeerdering van krijgsnitgaven een bijna paniek-achtige aanbonw van nog meer Dreadnoughts in Sngelandeen verhooging in Daitscbland van de vredessterkte in het leger; marine- reorganisatie en vermeerdering in Frankrijk dito in Oostenrijk; dito in RuBlanddito in Turkije; dito in China; klachten van onvoldoende verdediging in de Vereenigde Statenkustverdedigingsplannen in Neder land en Zwedenvlootvermeordering in Noorwegen ja, eigenlijk is er van ieder land een voorbeeld op te noemen van verhooging van de militaire uitgaven. En toch roept alles vrede t wedeen gaat die bewapening voort onder het devieswie vrede wil, moet zich op oorlog wapenen 1 do leer van een duur middel, dat niemand als afdoende zal erkennen. We znllen daarom maar hopen dat 1911 •even weinig interessant zal zijn voor de algemeeno internationale verhoudingen als 1910 het is geweest. Als de couranten zoo interessant worden dat de meusohen er haastig naar grijpen, gaat er meestal iets niet goBd op de wereld. Behalve die rust heeft de wereldgeschie denis van 1910 geen algemeenen karakter trek of hot moest zijn de geldnood in alle schatkisten. Bijna geen staat, en zeker'geen groote staat die de twee einden aan elkaar kan knoopen zonder leening, en bijgevolg ia men overal aan 't zoeken naar meer belastingen. Maar het zon onbillijk zijn dat nu alles op rekening van het militairisme te schrijven. De sociale wetten vorderen, en we erkennen dat met voldoening, ook een groot deel der inkomsten, en trouwens op allerlei gebied neemt de staatsbemoeiing jaarlijks zoo toe, dat het steeds hooger stijgende cjjfer der totaal-uitgaven ook daarin een verklaring vindt. Maar het slot van het lied is toch: be talen 1 Bn opmerkelijk is het dat in twee der voornaamste landen van Europa de geschiedenis van 1910 beheersoht wordt door den strijd wie er zal betalen, wat vanzelf geleid heeft tot een strijd tusschen de rijken en de minder bedeelden, tnsschen de oude laudanstocratie en den nienweren handel en industrie, tn»«chen de partijen van behoud en van vooruitgang. We bedoelen natuurlijk Duitschland en Bngeland. In beide landen dateert do strijd reeds uit het vorige jaar, maar bij heeft ook in 1910 in den politieken toestand doorgewerkt als gist. Want als in D u i t a o h 1 a n d de conser vatieve partij nu met schrik ziet, hoe bij de tnsschentijdsche verkiezingen in vroegpr hechte conservatieve bolwerken hun candi- daten door tegenstanders van links verslagen worden, dan is een der oorzaken daarvan de algomeene ontevredenheid over do brutaal-egoïstische manier waarop de con servatieven, zij 't ook met behnlp van het eentrnm, de nieuwe lasten heeft verdeeld. In ook is in diezelfde ontevredenheid de reden te zoeken van de krachtiger geworden propaganda der sooiaal-democraten, die zioh op indrukwekkende wijze uitte in de kiea- rechtbetoogingen. in Pruisen, en op minder lofwaardige wijze misschien ook in onlusten als die van Moabit. EiuJiot is al weer dezelfde algemeeno toestand, welke de vrijzinnigen bewoog tot nauwere aaneen sluiting tot dén party, die de plaats zal innemen van de drie of vier groepen welke men tot nu toe onder hen aantrof. De nieuwe Rijksdag-verkiezingen naderen. Ze zullen in 191? plaats hebben, en als alle groote gebeurtenissen werpen ze hun Hckadnw voornit. Maar voorloopig viert het conservatisme in Duitschland nog hoogtij, en al heeft de kanselier nog onlangs zich verweerd tegen het meesterachtige geven van voorschriften dat zij zich jegens hem aanmatigden, hij vaart tooh in dezelfde richting als de con servatieven, zij het ook niet in hun schuifje. De door hen gevraagde sooialisten-wet bijvoorbeeld wil bij niet. Maar zijn bestrijding van het socialisme is niet minder fel dan de hnnne. Geen duidelijker voorbeeld van dat in een zelfde richting gaan bestaat or dan in de hardnekkigheid waarmee de regeering in zake den vleeschnood, in weerwil van alle klachten uit de steden en de industrie- kringen, vasthoudt aau het agrarische protectie-stelsel, waarbij alle invoer, die ten van de landjonkers kan zijn, wordt voorkomen. Maar zelfs al doet de regeeriog niet naar den zin der conservatieven, dan nog krijgen zij hun zin. De kiesrechthervorming in Pruisen, door de regeering voorgesteld om een eind te maken aan het belachelijke stekel dat daar nog gold, ia door toedoen van de conservatieven, geholpen weer door hun centrum-vrienden, zco verfomfaaid dat de regeering haar ten slotte introk en den ouden toestand voorloopig Het blijven be staan. En in Mecklenburg ging het nog veel erger. Daar werden de plannen der beide hertogen om hun state a een grond wet te geven, tot nn toe eenvoudig belet door den hardnekkigon tegenstand der j on kers. In Zuid Duitschland waait eeu frisschere wind. En het ib te verwachten dat die zaj doordringen in menig Pruisisch district, waar tot nu toe het feodalisme, al was het ook duf, tooh nog altijd sterk block. In Engeland is iets dergelijks aan de orde, zij 't ook in anderen vorm. Het is daar in 1910 ongewoon toegegaan. In het begin van het jaar een verkiezing, en in bet eind weer een, beiden met vrijwel donzelfden uitslag, oogenechijnlijk over ver schillende, maar in den grond over gelijke onderwerpen. Het ging in het begin van het jaar om i vraag of men naar de plannen vau don vrtjmoedig-welsprekenden minister Lloyd George de rijken zon treffen in do niet door eigen toedoen verfciegen waardevermeer dering van hun grondbezit, dan wel of men door invoering van beschermende rechten aan de belastingen „een broederen grond slag" zon geven, zooals de tariefhervormers het uitdrukken. En aan het eind van het jaar ging het om de vraag of het Huis der Lords zijn veto-recht zal behouden, dan wel op den duur zal moeten wijken voor de meening van het door het geheele volk gekozen Lagerhuis. 1 toch was het in den grond dezelfde kwestie. Want het waren de Lords die de, hen het sterkst treffende, voorstellen van Lloyd George hadden verworpen, en die daardoor zelf den strijd hadden uitgelokt over hun voortbestaan in hun tegenwoor dige positie. Die strijd heeft een halfjaar lang een stagnatie ondergaan, doordat na den dood van koning Eduard d< eigenaardige proefneming werd genomen, om e>n oplossing van de bestaande geschillen te krijgen, niet door een beslissing van het parlement of door de kiezers, maar door een vergadering van de partij-leiders: de veelbesproken veto-conferentie. De proef ia, na een half jaar van telkens vergaderen, mislukt verklaard, en bijna dadelijk daarop is toen opnieuw een beroep gedaan op de kiezers, die aan de rogeering dezelfde meerderheid gaven als in Januari. Wat er nu zal gebeuren, op welke wijze de regoering haar voorstellen tot afschaffing van het recht van veto der lords zal'doór- drijven, en in hoever zij rekening zal bonden met de eigen hervormingsplannen der lords, zal tot de gesohiedenis van 1911 behooren. Maar dén ding is zeker meer nog nu zal dan op den voorgrond treden de man, die ook reeds in het afgeloopen jaar altijd achter de regeering stond, voortdu rend dreigend met zijn macht om den levensdraad van de liberale regeeriug af te snijden, als zij tegen zijn zin handelde, nl. Redmond, de leider der Ieren, die et wel voor zorgen zal, dat na do afschaffing van het veto der lords de Iersche kweitie als eerste punt op de agenda staat. Yóór we van deze beide landen afstappen zij nog een gemeenschappelijk feit in her innering gebracht, n.l. de strijd tusschen de groote organisaties van werkgevers werknemers. In Duitschland zag men de reusachtige uitsluiting in de bouwvakken, welke maanden lang een volslagen stil stand in die vakkon over het haele land ver oorzaakte, met eeu overwinning der werk gevers tot slot. Een zelfde resultaat had de omvangrijke uitsluiting op de scheepswerven, en ook de, door werkgevers-solidairiteit daaruit voortvloeiende uitsluiting in de metaalindustrie. Hetzelfde verschijnsel van patroonskracht men in Engeland op de werven, in de op enkele spoorwegen, nige mijndistricten. En daar in was vooral opmerkelijk het toe gebrek aan tucht in de trade- unions, door de weigering der aangeslotenen om zich neer te leggen bij do besluiten van do verenigingsbesturen, een factor die de positie -der vakv-*reenigiugan niet weinig verzwakte. Heel anders van karakter is do sociale strijd in Frankrijk, die daar denheelon politieken toestand beheerscht Hij is daar veel moer van revolutionnairen aard, door dat hij, onder leiding van de Confederation générale du travail, de beruchte C. G. T., zich richt, niet vaksgewijze tegen de werk gevers, maar in het algemeen tegen de staatsmacht. Het ie niet toevallig dat de sociale actio zich in Frankrijk vooral geuit heeft onder het personeel van den staat of van veel omvattende ondernemingen onder wijzers, post en telegrafie, spoorwegen, eleotriciens, en ook van de koopvaardij, (n.l. de insertts manhtnes) en de dokwerkers. Men heeft die revolutionnairo beweging zien opkomen onder bet ministerie-Oombes; zien aangroeien oader dat van Clemencean, die beiden weigerden er met kracht tegen op te tredenen haar toppunt zien berei ken onder het eerste ministerie vsd Briand, die, al is hij oud-sooialist, zich genoopt zag de volle staatsmacht to gebruiken tegen de spoorwegstaking, welke hij weigerde te erkennen als sociale beweging en geheel behandelde *1b poging tot revolutie. Hij heeft schitterend overwonnen, èn door zijn doeltreffende maatregelen, èn door het zede lijk overwicht van zijn prachtige, kalme vastberadenheid in het bekende Kamerdebat, toen met zelfs in Frankrijk onbekende hef tigheid de golven van het hartstochtelijk geschreeuw over hem heensloegen. In 1911 zal un moeten blijken of de Kamer meegaat met zijn arbitrage-plannen ter voorkoming van spoorwegstakingen. MËFDAU1UHE1D. Het Genootschap der moederlijke Welda digheid alhier ontving van mej. P. S van den Thoorn een legaat van f 200. De Vereeniging tot het bezoeken der armen alhier ontving, onder letter E, f 100.— Door de Commissie voor spijsuitdeeling al hier is ontvangen, onder letter E, f 100. HOOGWATER. te Vlissingen. Zondag 1 Jan. nu Maandag 2 Dinsdag "Woenxdag. Donderdag 150 237 314 853 4 32 514 6.04 DE BEROERING IN PORTUGAL. Het is niet gemakkelijk te weten te komen wat er in Portugal gebeurt. Stellig wordt verzekerd dat het bericht over de ontdekking van een groot royalistisch com plot niet bevestigd wordt, en dat het in Por tugal kalm is Maar toch wordt erkend dat de zaken in Portugal van kwaad tot erger wórden, en in een bedenkelijk stadium komen. Een heer die pas uil Portugal te Londen terugkwam, beeft in een onderhoud met een Reutervertegenwoordiger opgemerkt, dat de poging om in de haast in Portugal een re geering te vormen niet met succes be kroond is. „Er bestaat desorganisatie in alle publieke diensten," zei deze zegsman „De discipline in het leger is verre vau bevredigend. De man schappen bijvoorbeeld salueeien herhaaldelijk hun officieren niet, en doen over het algemeen hun taak op een flauwe maniet Overal zijn de conventie en de tucht losser geraakt; dit is merkbaar aau het gedrag van het publiek in schouwburgen en andere openbare plaat sen van vermaak, waar een voorstelling vaak wordt afgebroken doordat do toehoorders re- volutionnaire of smerige liedjes zingen. Sedert de revolutie zijn er ook geschillen in bijna iederen tak van nijverheid." Die laatste opmerking over arbeidsgeschil len wordt bevestigd door hetgeen de „Temps" reeds Donderdagavond meldde. Er werd echter door een firma van Portu- geesche bankiers te Londen op gewezen, dat de verontrustende invloeden nog niet ernstig den handel hebben aangetast. Slechts in enkele fabrieken is de arbeid beperkt door geschil len met do werklieden, maar de groole uit voerhandel naar Brazilië gaat gewoon zijn gang, en de financiëele zaken hebben niet geleden. De verklaring daarvan is dat het voorname handelselement van bel land zich bijna geheel onthoudt van actieve deelneming aau de poli tiek. Dat is zelfs zoo sterk dat wanneer in Portugal een handelaar lid van het parle ment wordt, zoo'n verkiezing eerder verla gend dan verhoogen'd werkt voor het pres tige van zijn firma. Van veel ernstiger aard dan de arbeidsge schillen is hel gebrek aan discipline bij leger en vloot. Men zal zich herinneren dat de maatregelen, door de regeering van koning Manuel genomen tegen de oorlogsschepen, bemanning niet meer to vertrouwen was, aanleiding werd tot de dadelijke deelneming der vloot aan de revolutie. Nu zou iets der gelijks evengoed mogelijk zijn. In het licht van al do hier vermelde bij zonderheden komt nu ook helderheid in het in ons vorig nommer vermeld decreet, slrafbe- dreigend tegen hen die de regeering beleedigen, en tegen hen die valsche geruchten verspreiden. En tegelijkertijd blijkt toen ook te zijn ver schenen een decreet, bepalend straffen voor vergrijpen tegen de krijgstucht. PRINS MAX VAN SAKSEN. Een telegram, uit Dresden aan de Kóln. Ztg. zegt dat de evangelische bevolking van Saksen diep ontroerd is door de berichten uit Rome over de gebeurtenissen bjj de au diëntie Van prins Max by den Paus. Men hoopt dat de voorstelling der feiten onjuist is. Het Saksische volk, zegt de correspondent, ziet in den prins minder den Roomschen priester, dan hoven alles het lid van een Duitsch vorstenhuis, dat over een zuiver evangelisch land regeert. 2 Voorts heersebt ook ontstemming over de gebeurtenissen met dé bekende verklaring op officieele plaats in het Ihesdener Journal opgenojmen, waarin de onderwerping van prins Max werd geprezen, De landsbisschop Scbafcr, die de verklaring opstelde, heeft wel vóór het afdrukken, telephonisch erover ge sproken, met den koninklijken huisministcr. Maar deze was ziek en verzocht den bisschop de verklaring aan de staatsministers voor te leggen, wat niet geschied is. Het verlangen van den Paus om noch het katholieke koningshuis van Saksen, noch de protc8lantsche bevolking te kwetsen, zou ech ter juist do oorzaak zijn geweest dal de Paus afzag van een openlijke verdoeming van het artikel van den prins, en dal hij het in cident a's beëindig beschouwt na diens on derwerping Beknopte Mededeelingen. Het ging Vrijdag in den Belgischen Senaat nóg rustiger toe dan in onze Eerste Kamer. Toen men de bespreking van de be grooting hervatte, vroeg de voorzitter Van- denpeereboom dat de sprekers van. het woord zouden (afzien of zeer kort zyn. Daar de linkerzij staakte werd immers de bespreking nutteloos. De Senaat, om in voldoend getai to zijn, had een beroep moeten doen op ver scheidene zijner leden, wier gezondheid niet goed is. Laat ons, zoi de voorzitter, uit eerbied Voor hen niet nutteloos de zitting; verlongen De sprekers, die zich hadden doen inschrij ven, zagen toen af van het woord ca mea ging dadelijk over tot de stemming. De tradities van koning Leopold voort zettend, aanvaardt koning Albert hot petor- schap over eiken zevenden zoon, die er in België geboren wordt. Maar nu gebeurde bet dat in een werk manshuisgezin een zevende en tevens een acht ste zoon werd geboren, of liever twee zevende zonen, want zij zagen samen het levenslicht Wat moest men nu doen? Geneesheeren of juristen raadplegen, wie" eigenlijk do zevondo zoon was De koning hakte den knoop door en kon digde aan dat hij het peterschap over het óéne kind aanvaarde, terwijl prins Leopold peter van liet andere zou zijn, volgens de keus der ouders. Bij het fort Burgoyne te Dover zag men Donderdag een vreemdeling, vermoedelijk een Duitsclier, die door een looncelkijkor keek, en )die (aanteekeningen maakte Een spion Het kon niet anders. En het gerucht Vloog door de lucht naar Dover* waar hel veel beweging verwekte in de mili taire kringen, en toen naai- Londen waar het in de couranten verscheen, en de men- schcu zenuwachtig maakte. Totdat rustiger maar overtuigend de tegen spraak achter aan kwam. De bewakers van het fort waren naar den man tocgcgaunj, die hun zyn aanteekeningen liet zien Ze bleken heel onschuldig te zijn. De man was bezig .vogels te bestudceien. Mevrouw Mary Clarke, een van de voor vechtsters van de beweging voor vrouwea- slemrecht en een zuster van de bekende mevrouw Pankhurst, is overleden. Zij was vorledeil week Vrijdag uit de gevangenis ont slagen, (Waar zij een maand gezeton had, liever dan een boete van 5 pd. st te^/o talen.' die haar wegens het inslaan van ruiten was opgelegd- Te barer eere hadden de stemrecht vrouwen Vrijdag een noenmaal aangericht. Den volgenden dag werd zij ziek en* kort daarop stierf zij. Door de Fransche clericale Univers wordt luide geklaagd over gebrek aan offervaardig-- beid bij de Fransche katholieken. Da kerk na de scheiding vair den Staat, thaiis -g« heel op zich zelf aangewezen. Maar de op brengst der geloofspenning neemt eer af dan toe. Er zijn geestelijken, die zicli mot een inkomst van |150 tot 200 gulden tevreden, moeten stellen en dus wel genoodzaakt zijn er een of ander handwerk by to doen. Alhoewel er zes jaar verloopen zijn, sinds den bloednacbt van Belgrado, toen, in den Konak, de laatste der Obrenowitsj's ver moord werd was de nalatenschap van den on- gelukkigen koning nog altijd niet vereffend. Daags na den akeligen nacht had men in de laden van het bureau van generaal Lazare Petrowitch, eersten adjudant des konings, een som van 250000 Ir. gevonden. Petrowitch was een der eersten onder do slagen der koningsmoorders gevallen, on nie mand kon bewijzen hoe dit geld zich in de lade van zijn bureau bevond. De erfgenamen van den generaal eisebten de som op. Een proces werd -^ingespannen. De rechters Vhjj Belgrado hebben nu be slist dat koningin Nathalie hlgeuieerc. name is, en dat de 250 000 Ir. haar ook toe komen. I De beruchte Boelgaarschc agitatOT, ge neraal Zontsjef. oud-voorzitter van het Cen traal Macedonisch comité, inrichter der vroe gere Boélgaarscho expedities in Macedonië;,- is overleden. Na levendige discussies heeft de Rus sische Rijksdoema het voorstel tot urgentver- klaring van de interpellatie over de studen- tcnonlusten te Odessa verworpen. Zij giug daarna uiteen tot 30 Januari. In Barcelona staat weer eens het haven bedrijf stil. Het begon met de kolenlossere, maar Vrijdag hebben de havenarbeiders uit solidariteit allen het werk neergelegd even als de karrevoerders Duitsche en Amenkaansche firma's te Bar celona hebben de regeering verzocht, troepen te zenden, om hen in staat te stellen on gehinderd hun goederen uit de haven te kun nen wegbrengen. Uit Teheran wordt aan de Temps ge seind, dat de regeering ontslag heeft genomen*_ nadat hare pogingen om de nota van de Britsche regcering iugetrókken te krygen, mislukt waren

Middelburgsche Courant | 1911 | | pagina 1