MiODEUUMSCiiK COUBANT. K*. 301 158' JsargsiB. 1910 Donderdag 22 December. MiiMeilsarg 21 Decente. Kameroverzicht. Dit Stad en Provincie. Verkoopinpn enz. BUITENLAND, B«e «oarant Tereohjjnt. da gel ijk 8, mot uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, cjga per kwartaal, «oowol voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f S> Afzondorlijke nummers kosten 5 oont. Advertentïên bji aboiinememt op vcordeelige voorwaarden. ProspeotaBBcn daarvan sjjn aan bet bureau te bekomen. Adrerteatièn voor het eerstvolgende nummc-r moeten des middags vóór éón aan het bureau butorgd zjjii. Advortentiën20 eent per reg6l. Bij abonnement veel lagor. Geboorte-, dood- o& alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel mee? 20 eent. Eeolamoa 40 cent per rogel. Groote lettors naar de plaats, dio zij innemen Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, 'betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtig het Algemeen Advertentle-Bnrena A. DB LA 21AK As., K.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam «J Bij Aw* courant behoort een 'bijvoegsel Naaadag Tweeden Kerstdag, ver- schijnt de Middeiburgsche Courant niet. De opgaaf van den spoordienst komt in dit nummer voor op de gebruikelijke plaats. Zitting van Dinsdag. Het minister-ambt moet voor sommige ka rakters wel een zeer groote bekoring hebben, dat fcij, ter wille van bet behoud daarvan, zich uren lang, gelijk heden met admiraal Wentholt bet geval was, m bet publiek laten lioonen en smaden. Over bet algemeen bield de Minister zicb vrij goed, bleef bedaard onder de stekeligste gezegden, de venijnigste stooten, die hem toe gediend werden- Wel moest hij zicb zichtbaar bedwingen, om niet, in woede ontstoken, uit zijn stoel op te springen, maar het gelukte hem toch, kalm te bljjven zitten luisteren. Alleen onder de zeer provoceerende speech ran den heer Marchant over den „vloot- dominus" werd het den liberaal-clericaal ad miraal a 1 te machtig en uitte zich zijn 'woede in razende interrupties. Een oogonblik scheen liet, alsof hij do heeren, die rondom den heer Marchant geschaard stonden, te ljjf wilde gaan Als een gesarde fox-terrier blafte hij nijdig, by elke beet of sprong van den venijnigen keeshond, Marchant, terug. Het debat was geheel ontaard in een ruzie als tusschen kijvende buurvrouwen, zoodat de voorzitter wel tusschenbeide moest komen met de opmerking, dat hij don heeren, als zij zóó door wilden gaan, verzoeken moest, zich daartoe naar de koffiekamer to begeven. De heer Duymaer van Twist had zich bij Boze twistgesprekken als een schildwacht tus schen den Minister en den heer Marchant op gesteld. Hij waakte al6 't ware voor de veiligheid van don admiraal, en gaf door interrupties' te kennen, dat deze militaire Excellentie op volledige bescherming en krachtigen stenn van den machtigen afgevaardigde uit Steenwijk kon rekenen- Zooals hij even te voren had gezegd, was „ons hoofdbestuur" (der „Christelijke Officie- renverecniging" die ds. Warnars had aange steld en waarvan de heer Van Twist blijk baar een voornaam hoofdbestuurslid is) over 'den Marineminister tevreden, „Ons Rapport," door ds. Warnars aan dat hoofdbestuur uitge bracht, bewees, dat admiraal Ten Bosch on- gelijk en ds Warnars gelijk had. Dit standpunt werd echter door de spre kers ter linkerzijde geenszins gedeeld. Zoo wel de heer De Meester als de heer Marchant gaven den admiraal gelijk, waarbij zij op al lerlei détails der zaak ingingen, welke bewe zen, dat de vlootdominee desorganiseerend in do Marine werkte en godsdiensttwist op de vloot het noodzakelijk gevolg van zijn optre den moest zijn. Afgescheiden van deze grieven, was hun voornaamste bezwaar, dat de Minister over het ontslag van den admiraal Ten Bosch niet pilo inlichtingen aan de Kamer had verstrekt toen hem deze waren gevraagd. Zoo ook, dat Z- Ex. het er op had aange legd, den admiraal te dwingen zijn ontslag In te dienen, nadat gebleken was dat do ad miraal in Den Helder niet gunstig over het instituut van een vlool-dominée dacht. „Dit politieke overwegingen", aldus de hee ren De Meester, Marchant en Hugenholtz, had De Meester, Marchant en Hugenholtz, had Z. Ex. den „vloot-dominée" aangesteld; uit po litieke overwegingen had hjj dien dominus gehandhaafd, toen min-gunstigo berichten over dezen Dienaar des Woords inkwamen, en uit politieke overwegingen alweer had de Minis ter het ontslag van den admiraal uitgelokt. De heeren Duymaer van Twist en ds Van der Voort van Zijp bekeken natuurlijk deze ■zaak uit een ander oogpunt. Laatstgenoemde wees elke aanklacht tegen ds Warnars af. Hij meende, dat voor de „geestelijke" ver zorging der vloot een predikant absoluut nood zakelijk is; vooral omdat de geest er onder de officieren zoo „vrijzinnig" is In dit verband (wees hij op den arbeid der Middemacbls- zending, die te strijden heeft tegen kroeg en bordeelhouders en waaraan hjj de be schuldiging vastknoopte, dat de politie dikwijls aan de kroeg- en bordeelhouders handlan- gers-diensten bewijst. De heer Duymaer van Twist deelde uit „ons jriapport" bet een en ander mede be-1 treilende de opvatting van „ons hoofdbestuur" omtrent de taak, die dominus Warnars to verrichten heeft. Deze inededeelingen verkla ren schril de ontslag-aanvrage van admiraal Ten Bosch. Zoo wenschto „ons hoofdbestuur", dat hun predikant toegang zou krijgen tot de gevan genen in de provoost. Dit verlof werd door den admiraal verleend, met dien verstande, dat dit bezoek niet langer dan een kwartier zou duren, dat de te bezoeken persoon tot de „ge zindte" van den predikant behoort, en op bedoeld bezoeky zelf ook gesteld is „Ons hoofdbestuur" had meer vrijheid voor hun predikant verlangd, omdat hel wel eens is voorgekomen, dat een geestelijke „een ver stokten zondaar tot belijdenis van schuld' heeft gebracht. De admiraal heeft echter met toe willen geven, omdat hij in een optreden van den predikant in dien geest een in dringen zag van onbevoegden in de rechts pleging (bij de marine. De heer Schaper noemde hot interrompee- rende. „rechercheurs-werk." Wat betreft de bewuste boeken-mspectie bleek nu, dat de predikant („ons hoofdbe stuur") kennis wilde nemen van alle ti tels der boeken in de marine-bibliotheek. Immers als „uitgangspunt" van het ser moen kan dikwijls hot boekwerk, dat de ge detineerde gelezen heeft, dienst doen. Ook dit vond de admiraal ongewenscht, als een inmenging in den inwendigen dienst. Ziedaar, het conflict-materiaal, waaruit blijkt, dat de heer Duymaer van Twist eigen lijk beter op de hoogte is van hetgeen er allemaal tusschen den admiraal en den vloot- predikant is voorgevallen, dan de minister van marine. Om inlichtingen dien aangaande had de Kamer zich dus eigenlijk tot „ons hoofdbestuur" „in casu" tot het machtige hoofdbestuurslid, den afgevaardigde voor Steenwijk, imoeten wenden. Niets, wal de Minister verklaarde, of nog zal verklaren, is zoo belangrijk als wat de heer Duymaer van Twist heden uit het rap port van „ons hoofdbestuur" voorlas. Uit „ons rapport" hebben wij nu eindelijk ver nomen, wat er in Den Helder met den vloot- predikant is gebeurd, Dit teekont een toestand, die niet bestendigd kan worden. Vele leden vonden dan ook, dat oen derge lijke „geestelijke verzorging" op de vloot hoogst ongewenscht is. De heer Lohman beval de aanstelling van een „Staatsdominee" aan. Ook de heer V. ff. Voort v. Zijp wenschte de aanstelling van een geestelijke, die tot de Marine-organisatie zou De sprekers der linkerzijde wezen er ech ter bp, dat dit middel zeer verkeerd zou] werken. Men zou dan geestelijken van vele richtingen moeten aanstellen, om „onpartijdig" te blijven. Wanneer de Minister van Marino „gerefor meerd" is, zouden de „gereformeerden" een dominee krijgen; was Z. Ex. „vrijzinnig", dan zouden de „vrijzinnigen" gold voor een do minee vragen. Waar zou daarvan het einde zijn? Met belangstelling zien wij morgen het ant woord van Minister Wentholt tegemoet, waar hij de oplossing van dit „antithese-Taad- sel" (bÜ do vloot zal moeten geven Behalve over den vloot-predikant werd he den nog gedebatteerd over den geest onder het Marinepersoneel, welken de heer Thom son „slecht" noemde; over „Het Anker" en de lotsverbeteringen van het personeel, 'waar over de heer Hugenholtz zijn gebruikelijke speech hield£oo ook over de drie pant serbooten, die ffe heer Thomson „onnoodig", de heeren Van Wassenaer on V. d. Voort v Zijp daarentegen „zeer noodig" vonden. Uit Suriname werden door den voorzitter meerdere telegrammen ontvangen om der Ka- te verzoeken de noodige gelden voor de baccoven-cultuur aldaar niet te weigeren. In een Dinsdag gehouden vergadering der afdeeling Middelburg van de ver- eeniging „Vergunning" zijn tot bestuursleden gekozen de heeren: R. J. P. Ileeröldt,voor zitter, 11. Meertens, 11 P. Roda, M. A. Mal- jaars, M. J. Lagendijk, L. Louwerse en K. A. Simons. Hedenmorgen werd aan den korporaal- tamboer A. van der Horst, van het 2o batal- £on 3e regt. inf. te Middelburg op de gebruikelijke wijze de bronzen medailjo voor trouwen dienst uitgereikt. In de Dinsdagmiddag le Arncmuiden gehouden raadszitting werd een voorstel van Burg en Welh. tot het verleenen van een subsidie van f 2.50 in de kosten van het drukken van gidsen voor Walcheren voor re kening van de „Verccniging tot bevordering van bet Vreemdelingenverkeer" verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren D. Davidse, B. Franse en J. Wisse. Ton einde cenige nota's tijdig te kunnen vol doen is wijziging van de begrooling voor 1910 noodig, waartoe met algomeenc stemmen werd besloten Het eindcijfer der begcooling stijgt daardoor met f82.79. Aan C. Boone werd op voorstel van Burg. en Weth. overeenkomstig zijn verzoek vergund een afdak te plaatsen in het door hem van de gemeente gepachte Schuttershof Aan Charles Toussaint werd eeu subsidie verleend ad f0 75 per strekkenden meter, in de kosten van het dempen en rioleeren van een vuile sloot achter zijn woning. Het raadsbesluit van 1901, waarbij is toe gezegd dat f50, te verdoelen over 2 jaren, zal worden bijgedragen uit de gemeentekas de kosten van een eventueele restauratie van de op de Taadsza.il aanwezige schilderijen, werd op voorstel van Burg en Weth. in dier voege gewijzigd, dat die kosten desnoods uit één dienstjaar zullen worden bestreden Naar aanleiding van een schrijven van Ged Staten werd besloten aan genoemd College te berichten dat de raad er in principe i is, dat deze gemeente, met het overige deel van het eiland Walcheren zal aansluiten aan de te stichten drinkwaterleiding in Zuid-Beve land, mits zulk een aansluiting geen tc groote fmanciëele offers van de gemeente eischt. De meerderheid van den raad meende, dat de algemeene- gezondheidstoestand in de ge meente niet rooskleurig is te noemen, en dat goed drinkwater zou kunnen medewerken tot verbetering van dien toestand, indien zulk drinkwater op gemakkelijke en goedkoope ma nier voor de inwoners was te verkrijgen Het laatste besluit werd genomen met G tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren S. van Eeneimaam, H van Eenennaam en J Jobse. Dinsdagavond is te Goes het Regle ment van don „Bond van Vrijzinnigen voor Zuid- en Noord-Beveland" en dat van dc afdeeling Goes vastgesteld. In het bestuur der afdeeling werden be noemd mej. P. A. Snoep en de lieeren A. C Boluijt, M. P. de Looff. I. D Frans m van Putte, jhr. J. W. E. von Schmidt auf Altenstadt, T. II. Siemclink en F. J. Thicry. De afdeeling telt thans reeds 50 leden. Na inleiding van het punt„Oprichting van oen debatingclub voor jongelieden" door den heer Siemelink werd daartoe overgegaan, ter wijl als leider dier «lub zal optreden dc heer Grcebe. - In de Maandagavond te 's G r a v e n- polder gehouden jaarvergadering va» de ver ccniging „Het Groene Kruis" bracht de voor zitter, de heer D. Gerretsen, verslag uit als afgevaardigde naar de in Goes door de Zuid- Bevelandsche gehouden algemeene vergadering. Naar aanleiding van óe daar gehouden bespre kingen werden in het huishoudelijk regle ment bepalingen opgenomen met betrekking tot verhuizing van leden naar en van elders. De rekening sloot met een nadech'g slot in f24.35, terwijl do begrooling voor 1911 werd vastgesteld op f 72 25. Het aftredende bestuurslid, de heer C. Zuidweg, word her kozen en als afgevaardigde naar de algemeene vergadering aangewezen de heer L. Schou ten en als plaatsvervanger gekozen de heer E. Vermue De vereeDiging telt thans 89 leden. - In het bericht over de jongste raads zitting to Wissenkerke is gemeld dat voor de spreekcel een vergoeding zal gege- worden van f 100dat is onjuist, ge schreven Was f 10. Heden werd aan het gebouw van het ge westelijk bestuur te Middelburg aanbesteed le. Hel bauwen van twee dubbelwoningen voor commiezen verificateur der Rijksdirecle belastingen, invoerrechten en accijnsen te Hansweert behoorende tot de werken voor den bouw van derde schutsluizen voor kanaal door Zuid-Beveland te Ilansweert en te Wemeldinge. Raming f 18.000. Ingeschreven werd door de heeren firma Melis, Hariot en Vader, Vlissingcn, f 17.962, A. Vriens, Bergen op Zoom, f 18.140, W. An ker, Vlissingen, f 18.590, J. M. Panny, lvrab- bendijke, jf 18.745, Ji. v. Loon, Dordrecht, f 18.800, M. Allcwjjn, Waarde, i 18.900, D. Bijl, Vlissingen, f 18.996, J. B. A. van Miert, idem, f 19.100, H Kasten, Wemeldinge, f 19.485, J. J. Dronkers Pz., Kapelle, f 19.600, A. C. Buijzen, Roozendaal, f 20.634, T. Ro- zomond, Middelburg, f22.500 en J. A.Beckers, idem, f 22.700. 2e. Het bouwen van vijf blokken woningen voor personeel der Rijks directe belastingen, invoerrechten en accijzen en van den R waterstaat te Hansweert, behoorende tot do werken voor den bouw van derde schut sluizen voor het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert en te Wemeldinge. Raming f 64.600 Ingeschreven werd door de heeren J. B, A. van Miert, f 63.000, A. Vriens, f 63.370, P. L Buitendijk, Goes, f 63 732, firma Melis, Ilariot en Vader, f 64.435, J Goossen, Vlis singen, f 65,960, II. v. Loon, f 66.666, J. M. Panny, f 67.675, J v d. Sande, Rilland- Bath, f 68,440, W. A Verbruggen, Gouda, f 68.800, firma J v. d. Woort cn Zn. en D Dekker, Goes, f 68.830, J. J Dronkers Pz., f 69.640, M. Allewiju, f 70.800 en H. Kas ten, (f 71,820. Te 's-Gravenhage werd heden aanbesteed hot bouwen van een loozmgsluis in den rechterkanaaldijk van het afwateringskanaal 's-HertogenbopcliDongen. Minste inschrijver was de hoer W. F. Staal te Neuzen voor f 27.800 GEMEENTERAAD VAN DOMBURG. Heden morgen hield die Baad, onder voor zitterschap van den burgemeester, een open bare vergadering Ingekomen waren goedkeuringen van Ged. Staten tot het aangaan der geldleening en de wijziging in de begiooting van 1910, benevens een proces-verbaal van kasopneming, waarbij bleek dat zich een bedrag van f 1766.53 m kas bevond. Op verzoek van God. Staten zal de ont vangst der liendrente, behoorend aan het Bar gerl. armbestuur, op de begrooling van 1909 worden gebracht, De bekende circulaire van den „Bond van Gemeenteambtenaren" om den borgtocht voor den ontvanger te verlagen, werd voor ken nisgeving aangenomen. Ingekomen was een schnjveu van Ged. Staten om advies op het adres van den secre tans, om verbooging zijner wedde met f 100 door vermeerdering van het zielenaantal. De jaarwedden van burgemeester en secretaris moeten gelijk zijn. Het dagelijksch bestuur stelde voor hierop gunstig te adviseeren. De heer Scheole vond deze regeling voor kleine gemeenten niet goed, daar de secretaris hier meer werk dan de burgemeester heeft, terwijl de heer Elout dezelfde meening was toegedaan, maar den secretaris niet wilde laten lijden pnder slechte wetsbepalingen. De heer Scheele zou het salaris van den secretaris als gemeente-ontvanger willen ver- hoogen, en niet in de hoedanigheid van secre taris De heeren Elout en De Visser maakten hier tegen bezwaar, omdat, daar de salarissen van burgemeester en secretaris toch door Ged Staten worden verhoogd, dus een dubbele uitgave noodzakelijk zou worden. Het voorstel van den heer Scheele werd daarna met 4 tegen 3 stemmen verworpen Voor stemden de heeren Pagter, Elout en Scheele. Met 2 stemmen, die van de heeren Scheele en Pagter legen, werd daarna overeenkomstig het schrijven van Ged. Staten besloten gun stig te adviseeren. Daarna werd kennis genomen van de in structie voor den gemeente-werkman, waarbij op voorstel van den heer Bosselaar het jaar, voor wat betreft de werkuren, in vier deelen gesplitst werd, en, na eenige discussie, op oorstel van den heer Scheele, besloten Werd het aanschaffen van gereedschap aan het dag bestuur over te laten. Op voorstel van den heer Elout werd daar bij de bepaling gemaakt dat de gemeente werkman zijn gereedschappen in goeden staat moet houden, terwijl op voorstel van den lieer Bosselaar nog ingelascht word dat de man ook op vrije dagen, desverlangd zijn hulp zou moeten verleenen. Vervolgens werd vastgesteld dat de bezoldi- ng ,van f 7.50 por week met 1 Jan. a.s. ingaat. Daarna kwam in behandeling het reeds in de vorige zitting besproken plan van plaat sing eener pomp bij Nieuw Domburg Het voorstel van het 'dagelijksch bestuur 'was nu de pomp op de hoogte bij den put te plaatsen op een afstand van 22 23 M daarvan ver wijderd. De heer Elout had wegens de groote kos ten, hiertegen bezwaar, waarop de voorzitter opmerkte dat anders de moeilijkheid zou ont staan dat men steeds naar beneden zou moe ten loopen om water te kimnen halen. Bovendien zouden, daar de grond aan de ambachtsvrouw behoort, allerlei formaliteiten moeten geschieden. De heer Elout merkt op dat dit toch zou gebeuren, daar immers de buizen ook door dien grond gelegd moeten worden. De heer Schout stelde voor den put hooger op te metselen, en dan rondom met aarde op te vullen, het naar beneden loopen zou daar door Vervallen en de pomp kon direct op of naast den put worden geplaatst. De heer Bosselaar was er voor de pomp op eigen terrein aan te brengen cn dan door boringen te onderzoeben of het water ook daar geschikt was, wat de voorzitter met het oog op de groote kosten en het waar schijnlijk geringe succes sterk afried. De heer Elout zou eerst nog eens willen onderzoeken of het water van don put, zoo- als beweerd werd, slechter werd wanneer men er veel aan onttrok en zou daarvoor b.v een klein (pompje met buis op den put willen plaatsen, terwijl de heeren Schout en Scheele aantoonden dat niet te diep behoeft gegraven te worden en het water in dal geval van goede kwaliteit zal blijven. Het voorstel van den heer Scheele werd daarna met algemeene stemmen aangenomen. Overwogen zal worden of voor het opmet selen steenen dan wel cementringen zullen worden gebruikt. De aftredende leden van het burgerlijk arm bestuur werden met algemeene stemmen her benoemd. In behandeling kwam nog een verzoek om advies van Ged. Staten, inzake een schrij ven van de „Commissie voor Drinkwatervoor ziening" betreffende uitbreiding van de Zuid- Bevelandsclie waterleiding tot Walcheren en Noord-Beveland. De heer Scheele was in beginsel voor aan sluiting, maar zou, daar de kosten niet ge raamd zijn, vooreerst nog een afwachtende houding willen aannemen Hierover staakten de stemmen. De heer Elout had de vergadering inmid dels verlaten. Ten slotte werd het kohier voor de hon denbelasting opnieuw vastgesteld cn met ge sloten deuren eveneens dat voor den hoofde- lijken omslag. Het voorstel was hierbij een bedrag van f 1025.72 te voegen. Wat Ierland vraagt. 1. Nu hot na den uitslag dor Engelsohe ver kiezingen zoo goed als zeker is, dat de lersche kwestie ook in practischen vorm aan de orde zal worden gesteld mug ook wel woer eens in herinnering worden gebracht w&t men dan wel voor Ierland wonscht, en waarom. Er ie daarvan onlaugs een uiteenzetting ge geven door den man die dat op 't oogenblik het best vun allen kan zeggen, nl. door John Redmond, die in het Decembernummer van Nash's Magazine een interessant artikel heeft geschreven WTiaï Ireland wants. Wat Ierland vraagt, is het herstel van ver antwoordelijke regeering, het leiden van de zuivere lersche zaken door de yublieke opinie van Ierland en door die alleen. Het vraagt geen verandering in de constitatie of in de opperheerschappij van het rjjkspariement Hot vraagt eenvoudig zjjn plaats te mogen inne- ïn de gelederen van die andere deelen van het Britsche rjjk nu acht en twintig in aantal die in hun eigen plaatselijke zaken beBtaurd worden door hun eigen vrjjo vertegenwoordigende lichamen. De gematigde vraag wortelt zoowel in histo rische aanspraken als in de volslagen mis lukking dor poging, sedert 1800 gedaan, om de locache zaken te regelen door een Britsche meerderheid in Westminster. Allereerst bespreekt Redmond de historische aanspraken, die misschien weinig meetellen tegen een groote macht, maar die van krach tigen invloed zjjn op bet gemoed der Ieren. Het lersche parlement was bjjna even oud als dat van Engeland. Bet oudste waarvan kennis heeft, kwam in 1295 bjjeen. Van 1495 tot in het begin der achttiende eeuw bleef het bestaan, maar moesten alle wetten aan den koning van Engeland ter goedkeuring worden aangeboden. In 1719 werd in Enge- laud een wet aangenomen, die aan het En gelsohe parlement het recht gat wetten voor Ierland te maken Een korte periode van 18 jaar, nl. van 1782 tot 1800. werd die wet ingetrokken en het lersche parlement hersteld. Maar daarna werd het opnieuw opgeheven. Indrukwekkend iB hetgeen Redmond daarna sobrjjft over Engeland's onmacht om Ierland to besturen. Hjj neemt daarvoor verschillende kwesties als toets. Waaraan kan men een goede regoering beter toetsen dan aan de bevolking vraagt hjj. In letland is sedert 1841 do bevolking met 50 pet. verminderd. In 1845 bad Ierland driemaal meer inwoners dan Schotland en de helft van die van Engeland. In zestig jaar is haar be volking verminderd met vier millioen. Negentig percent van hen die de lersche busten ver lieten, waren tusschen den leeftjjd van tien en vjjf en veertig. Neem den toots van burgerljjke vrjjheid. In ieder jaar sedert de Unie is er een dwang- wet geweest, en zelfs op dit oogenblik be staat er een speciale wet, alleen toepasselijk voor Ierland, die den lord-luitenant, zonder eenige belemmering van zjjn wil, in staat

Middelburgsche Courant | 1910 | | pagina 1