Ingezonden Mededeelingen. Verkoopïngen enz. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND» Toen men hem Maandagmorgen naar de maré- chanséekazerne overbracht, zette hjj hot in eens op een loopen, maar hij werd spoedig .weer ingepikt en nu zwaar geboeid wegge bracht. Een onderzoek, by do recherche te Rotterdam ingesteld, bracht aan 't licht, dat men hier een prachtige vangst gedaan had ran een bekend recidivist, die nog een jaar te good heeft voor inbraak, verdacht wordt van medeplichtigheid aan een moord op een Doitschen kellner te Rotterdam, en die ook in Duitschland niet voor niets uit do gevan genis ontvlucht is. Heden is dit gevaarlijk sujet aan de justitie te Rotterdam overgclo- verd. Er worden ernstige pogingen aangewend om de Wouwsche plantage door een goed rijwielpad met Wouw te verbinden. Ongelukken. By de werkzaamheden aan de Centrale Guanofabriek te Capelle a/d IJs- sel is een 29-jarige schildersknecht door uit te glijden van het dak gevalen tengevolge waarvan hjj hoogst ernstige kneuzingen en verwondingen aan rug en hoofd bekwam. Ilij is spoedig aan do gevolgen overleden. Te Linderveld in Drenthe heeft een 20-jarige jongo man, die met een geweer in het veld liep te stroopon, door onvoorzichtigheid een schot in den buik gekregen. Hij werd naar zijn woning te Schottershuizen gebracht, waar hy 's avonds reeds overleed. Te Overschie is een scheepsjager, die met de pont zou, overvaren, verdronken. Te Delden is een alleenwonende 80-jarige vrouw, die met een omslagdoek aan op een warme stoof zat, doordien do doek in aanraking met het vuur kwam, in brand geraakt. Zij werd met deer lijk verbrande voeten gevonden en overleed spoedig in het Ziekenhuis, waarheen zjj ge bracht werd. Te Scheveningen is een oud officier der infanterie onder de pier in zee geraakt. De politie bracht hem op 't droge en 't gelukte haar de levensgeesten weer op te wekken. Kort daarop echter is de man overleden. —Een meisje te Wyneghem wilde het ruur aanwakkeren, door er petroleum op te gieten. De klcederen van het meisje vatten ruurde moeder snelde op het hulpgeroep toe en wilde de Vlammen uitdooven, doch ver brandde zich erg aan de handen. Het slacht offer Jiep tegen het bed van den ouderen broeder, die brandwonden bekwam aan de voeten. Men slaagde er ten slotte in kleederen van het meisje af te rukken, doch de (ongelukkige was vreeselyk verbrand over ganuch het lichaam; men heeft haar naar het gasthuis overgebracht, waar zij kort na dien in de hevigste pijnen stierf. Bjj een in Quirinus Bad bij Aken uit gebroken brand (zijn 2 leerling-kellners hot leven gekomen, terwijl 3 personen wer den gekwetst. Het vrouwelijk personeel kon zich, ter nauwornood gekleed, redden. De zaak-Brengues te Nice (moord op zijn zwager, den sterrenkundige Charlois) is uitgesteld. De procureur las in de zitting van Zaterdag een telegram, volgens 't welk Brengues aan een getuige 3000 frank had be loofd, indien hy wilde verklaren, dat hij hem, beklaagde, te Milhaud had gezien. De procureur vroeg toen verdaging der zaak. De verdedigers namon dit aan, maar vroeg om onmiddellijk gevonnisd te Alleen de nieren knnnei het bloed flltreeren. Iedere drie minuten van uw leven gaat het bloed door de nieren om gefiltreerd to wor den. Wanneer het de nieren bereikt, is het zwaar heiaden met vergiftige onzuiverheden wanneer het de nieren verlaat, is hot 't; zuiverste bloed yan het geheele lichaam. Doch wanneer de nieren niet behoorlyk wer ken, wordt uw geheele gestel langzamerhand vergiftigd; want do in het bloed achterge bleven vergiften verspreiden piekte en ver derf door het geheele lichaam. Gy gaat u zwak, prikkelbaar en (afgemat gevoelen. Uw slaap wordt verstoord en is on rustig, en somtijds hebt gy een gevoel of de rug u zou breken, wanneer gij u in het bed omkeert. 's Morgens staat gij op met een ellendig ge voel in uw rug en met pyn in do lendenen. Uw pogen zijn dof en ppgeblazen, en uw handen en enkels zwellen op. De urine heeft een onaangename kleur en komt in zeer groote of zeer kleine hoeveelheden. Bij vochtig weer zijn uw ledematen stram en rlieumatisch. Wanneer gy uw nieren verwaarloost, zul len zij hun geschiktheid om het bloed le filtreeren verliezen, en breidt uw kwaal zich plotseling uit tot lendenjicht, kwellende urinekwalen, niersteen, waterzicht, heupjicht, chronische rheumatiek, en verwoesting der nieren. Alleen een niercngcneesmiddel kan de nie ren hooien. Poster's Rugpijn Nieren Pillen dienen enkel voor de pieren en blaas. Zjj herstellen en heelen de nieren, en helpen hen om hun kracht te herwinnen tot het fil treeren van het bloed en het afvoeren van de vloeibare onzuiverheden. Op iedere doos Foster's Rugpijn Nieren Pil len komt de naam van het goneesmiddel vol- >r. Zij zyn te Middelburg verkrijgbaar bij den heer Joh de Roos, .Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor doozen. Heden morgen werd aan het gebouw van het gowestelyk bestuur alhier aanbesteed: de voorziening der boorden van het kanaal van Neuzen, raming f 6000. Ingeschreven werd door do hoeren: P. Dek ker, Veoro, f4309; II. Jansen Jz., Middel burg, f4400; G. J. Balkenstein Jz., f4469; W. F. Staal, f4530; H. Klein, Sas van Gent, f4680; J. de Breo Fz., f4715; A. Tholens Dz., f4751; R. Verschelling, f5476, en J. Wolfert, Hoek, f 5550. De inschrijvers wier woonplaats niet is gemeld, wonen te Neuzen. Verder werd aanbesteed: liet maken van een dukdalf ter bescherming van de Noorde lijke of nachtponton in do buitenhaven van het kanaal door Walcheren te VI is sing raming f7125. Ingeschreven werd door do heeren: W. F. Staal, Neuzen, f6779; G. W. do Wolff, Dor- drecht, f6840; J. de Bourgraaf, Vlissingen, f7183; G. Klootwjjk, Papendrecht, f7250, en W. A. Verbruggen, Gouda, f7448. Door den notaris J. C. Paap te V 1 i s s i n gen werden Dinsdagavond aldaar in het openbaar verkocht: verschillende huizen en erven. Koopers werden van: Het heerenhuis en erf met tuin te Vlissin gen, aan den Koningsweg no. 13, groot lare 80 centiaren, W. Stroo Dz. q. q., voor f 6600. Het huis en erf aldaar, aan de Beursstraat □o. 12, uitkomende aan het Bellamypark, groot 97 centiaren, F. van der Meer q. q., voor f 3691. Het huis en erf aldaar, aan de Slijkstraat no. 31, groot 42 centiaren, F, N, de Veij q. q., voor f1055. Het huis er erf aldaar, aan de Molenstraat no. 14, G. van der Star, voor f 1800. Alle koopers wonen te Vlissingen. Zich tot de beide zoons wendende, hoopte spreker dat zij, die het beroep van hun vader hebben gekozen hem in alle opzichten zou- Tegen bet VI Dr. Hommel s Haematogen WAARSCHUWING Men vrage uitdrukkelijk den naam Dr- Hommel. Het hof ging in beraadslaging en bracht een arrest uit, waarby de verdaging werd verworpen, maar weer kwamen do verdedigers er lusschen en toen stemde Brengues ook too in een verdaging. Daar nu allen het eens waren, nam het hof een nieuw arrest, het eerste vernietigend en de zaak tot een la- teren zittyd uitstellend. De reeks overstrootoiingsrampen in Spapje houdt nog altijd aan. De provincies Malaga en Leon worden zwaar geteisterd. Te Izate fhy Malaga stortte een huis in, drie personen werden gedood, twee gewond. Een aantal schepen hebben schipbreuk ge leden, de bemanningen werden echter gered. Een Nederlandschc stoomschip is met averjj El Forrol binnengeloopen. Te Berlijn is op 78jarigen leeftijd over leden de (beroemde operateur prof. Franz Köning. Hij heeft veel gedaan voor do ver betering van de operatie-methoden, voorna melijk (Op het gebied van de beendcr- gewrichtstuberculose, de plastische operaties, de oorlogschirurgic enz. Zijn leerboek van de chirurgie is een klassiek werk, dat ook in andere talen vertaald is. Na een roerend pleidooi werd to Romo Mari, beschuldigd van moordpoging op den verleider van zijn zuster Ginevra, den priester Don Mannucci vrijgesproken. De fout zijner zuster Vernomen hebbend, had Mari haar verleider toet een revolverschot zwaar ge wond. Na genezing, wierp de priester zijn soutane af en trouwde met Ginevra. Mannucci woonde nu het proces hij en ver dedigde zijn schoonbroer zoo wel dat volk en jury weenden, en de beschuldigde werd vrij gesproken. De uitgestrekte schilderachtige ruïnen van het klooster van Orval, nabij Floren- ville in de Belgische provincie Luxemburg, loopt gevaar te verdwijnen, daar volgens gerucht een jbuitenlandsche jgeestelijke orde het terrein zou hebben gekocht om er een nieuw klooster te stichten. In de Kamer is er gevraagd of de regeering niet kan besluiten tot aankoop der ruinen om deze zooveel bezoek trekkende overblijfse len tevens voor verder verval te behoeden Do minister pntwoordde dat de regecring in 1909 nog een bod heeft gedaan, maar geen (antwoord heeft 'gekregen. Op den Gotthard valt ongewoon veel sneeuw. Vrijdag werd bij het bekende hospi tium 3 meter sneeuw gemeten, en dezo laag was Maandag tot 4.10 meter aangegroeid. Zoolang de (Observatiepost van het hospitium bestaat, is zoo vroeg in den winter nog niet eopveel sneeuw gevallen. Van 13—14 Deo. Middelburg. Bevallen E. Hujjbrcgtee geb. Van den Broeke, z. M. J. C. Ftorusse, geb. Van Hercules, z.; eene .Buitenechtelijke d., moeder 29 j. Overleden: J. Jongepier, vrouw van F. Poppe, 69 j. J. 3. Dikkenberg, man van S. SimonBe, 83 j J. J. Dormaar, man van M. P. Dikkenberg, 49 j. L. van Sohaik, ongeh. d. 23 j. THERMOMETER EN VERWACHTING. 14 Deo. Thermometer alhier 8 n. vm. 49 gr. 12 n. 52 gr., 4 u. 53 gr. Hoogste barometerstand 7b7.2 te Haparanda. Laagste 735 6 te Stornoway. Verwaohting tot den avond van 15 Dec, meest matige Z.W. tot Z. wind, gedeeltelik bewolkte lncht, weinig of geen regen en dezelfde temperatuur. Deze opgaaf is van het Kon. Ned. Metereo- logisch instituut te De Bilt. Tracht ,uwe moeder het verlies te ver goeden en laat do nagedachtenis van uwen vader u een leiddraad in het leven zyn. Uit naam van de> Maatschappy „Zeeland", het etat major en do schepelingen, riep spreker ten slotte den overledene een „rust in vrede"- toe. Namens het personeel sprak de heer B. Wisse, administrateur der Maatschappy, nog eenige waardeerende woorden. Spreker, die vele jaren onder den .over ledene had gediend, roemde diens beminnelijk karakter, dat zoowel door do bemanning als de passagiers gewaardeerd werd. De naam van den (overledene, zeido jhij, zal bij ons steeds in dankbaro herinnering blijven voort leven. zwager van den overledene dankte, naïnens de familie, voor hot gesprokene en de aanwezigen voor de zoo ruimschoots be toonde belangstelling. EEN ONGELUK. Heden namiddag had te Zierikzee molenaar De Rijke, het ongeluk een arm en beide bcenen te breken, doordat zij bekneld raakte tusschen de raderdeelen. Hij is naar het ziekenhuis te Noordgouwe vervoerd; zijn toestand is ernstig. UIT DEN HAAG. Geen crisis over oorlog en marine In parlementaire kringen wordt verzekerd dat hij de behandeling der oorlogs- en marine- begrooting in de Tweede Kamer, de rechter zijde geen crisis zal uitlokken. Koloniën in de Eerste K am e r. Blykens het afdeelingsverslag werd in de Eerste Kamer het beloid van den minister van koloniën gunstig beoordeeld, en werd ver trouwen uitgesproken in de leiding van den gouverneur-generaal. Een verbetering. De commissie van rapporteurs der oorlogs- begrooting heeft een amendement voorgesteld om voorloopig geen gelden toe te staan voor wijziging van het bozoldigingstelsel voor vrij willig dienende onderofficierenin het par lementaire stuk stond (officieren. TWEEDE KAMER. MOND- EN KLAUWZEER. Be Burgemeester van Middelburg, gelet op een schrijven van den Commissaris der Ko ningin in Zeeland dd. 7 December 1910 A nr. 5523, 3© afd., houdende mededeeling van een schrijven van Zijne Excellentie den Mi nister van Landbouw Nijverheid en Handel van 6 dezer nr. M 22, Dir. v/d Landbouw, 3e |afd., bureau A, wijst, in verband met do omstandigheid, dat hot mond- en klauw zeer zich in het buitenland uitbreidt en met name in Duitschland een dreigend karakter aanneemt ,met nadruk de veehouders op het noodzakelijke van (Onmiddellijke aangifte van onverhoopte gevallen van mond- en klauwzeer. Het behoeft geen betoog, dat het gedurende eenigen trjd verzwygen van een eerste ziekte geval en het dientengevolge in stand blijven van een bron van besmetting noodlottige ge volgen met zich brengen kan. Zelfs verdient het de voorkeur, dat, ook in twijfelachtige gevallen, kennis gegeven wor de en niet gewacht worde, totdat meerdere zekerheid omtrent den flard der ziekte ver kregen is. Middelburg, 12 December 1910. De Burgemeester voornoemd, M. VAN DEN BRANDELER. VERTROKKEN EN AANGEKOMEN SCHEPEN. Aangekomen: 11 Dec. to Aden het s.s- Buioio, van Rotterdam naar Japan12 Dec. te Mew York het s.s. Prins der Nederlanden, van West-Indië; te Rio Janeiro het s.s. Zeelandia van Amsterdam naar BuenoB Ayrea13 Dec. te New-York het s.s. Noordam, van Rotterdam te Marseille het s.s. Madura, van Batavia naar Amsterdam; te Port Said het s.s. Voniel, van Amsterdam naar Batavia. Vertrokken: 12 Dec. van Las Palmas het s.s. Tjiiaroem, van Amsterdam naar Batavia; 13 Dec. van Suez het s i. Java, van Amsterdam naar Bataviavan Southampton het e.e Koning Willem II, van Amsterdamvan Algiers het bb. Koning Willem 111van Batavia naar Amsterdam. Gepase"eerd: 11 Dec. Perim het s.s Sandhurst, van Batavia naar Amsterdam12 Dec. Fernando JToronha het s.s Fritta, van Buenos Ayres naar Amsterdam13 Deo. Point de Galle het s i. Siedan, van Rotterdam naar Java. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. In de heden middag gehouden vergadering van dien raad hadden verschillende benoe mingen plaats. Herbenoemd werden als leden van het be stuur der godshuizen de heeren E. H. P, Peek en mr. A. A. de Veer Gz.; als lid der com missie van toezicht op het middelbaar onder wijs de heer M. Caland en als leden van de commissie van toezicht op het lager onder wijs de heeren M. G. Boasson, mevr. M. BolleMulock Houwer, G. K. P. D. A. Zimmerman, mej. M. Callenfels en J. C. Gieben. Aan mej. H. A. de Bats werd eervol ont slag verleend als onderwijzeres aan school J. Het verzoek van bewoners van den Ach tersingel om hetero verlichting werd ingewil ligd. De perceelen I no. 66 en 67 in de St. Jans gang werden onbewoonbaar verklaard. Ten opzichte van de verzoeken van de tram- directie, betreffende bet rijden rond de Markt en vervanging der gemeentelijke concessie in eene van Ged. Staten, zal, overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth., worden gead viseerd dat daartegen geen bezwaar bestaat. Het voorstel van Burg. en Weth. tot wijzi ging der politieverordening omtrent de inrich ting van vloeschwinkels werd aangenomen. Het voorstel van het dag. bestuur om zyn voorstel tot afwijzende beschikking op het verzoek van het burgerlijk armbestuur om subsidieverhooging als vervallen te beschou wen werd aangenomen. EEN BEGRAFENIS. Op de algemeene begraafplaats te Kou- dekerke had heden middag de teraarde bestelling plaats van den heer J. II. Brome low, in leven commandant bij de maatschappij „Zeeland." De baar, gedragen door bemanning s.s. „Oranje Nassau", was met een zestal kran sen gedekt. Daaronder waren er, behalve van de familie, van de directie en het personeel der maatschappy. Onder de aanwezigen merkten we o. de heeren T. M. Lucas, inspecteur van den uitvoerenden dienst bij die maatschappij, C. Dommisse, afdeelingschef, de commandanten W. F. ^Schenk, A. Buskop ,en C. M. W. Kanaar, en den joud-commandarij D. van Boven. Toen de kist in de gróeve was neergelaten, trad de heer Lucas naar voren en deelde mee dat de directeur der maatschappij „Zee land", de heer Th. de Meester, door een bui- tenlandsche reis tot zyn grooten spijt niet aanwezig kon zijn. Hadden niet dringende om standigheden hem weg geroepen, dan zou hij zeer zeker aanwezig zijn geweest oirt een laat- sten groet te brengen aan den gestorven commandant, die van af 1883 in dienst der Maatschappy, sedert 20 jaar tot groote tevre denheid als gezagvoerder werkzaam is ge weest. Niemand, zeido de heer Lucas, had kunnen denken dat die krachtige zeemai nog zoolang voor de Maatschappij cl zyn familie een steun had kunnen zijn, door een kwaadaardige ziekte zoo snel zou Wegge- nomen worden. Dat het état major en ook het mindere per soneel den overledene vriendschap en eerbied toedroegen, bewezen wel de talrijke aanwezige bloemstukken. De heer Bromelow was aller vriend en had geen vijanden. De Kamer nam heden in behandeling de waters taatsheg rooting Bij de afdeeling spoorwegen deelde do mi nister mee dat er nog geen voorbereidende maatregelen genomen zijn tot opzegging van de spoorwegovereenkomsten, omgezien spoe dig is to verwachten het rapport der staats commissie. Na bestudecring daarvan zal de regeering zoo spoedig mogelyk positie kiezen in despoor- wegpolitiekvoor het pogenblik is de mi nister geen voorstander van staats-exploitatie. De herziening der dienstvoorwaaxden wordt in Januari ingevoerd, met uitzondering van het pensioenreglement dat nog gewijzigd moet worden. Scherp critiseerde de Minister de houding van de Nederl. vereeniging wan tram en spoor wegpersoneel. Uit verschillende omstandighe den leidde spr. af dat er bij de vereeniging] kwade trouw voorzit, en dat zjj ondermijning n het gezag beoogt. Met een beroep op zyn verleden als werk gever kwam. de Minister nadrukkelijk op tegen het verwijt der soc. democraten, als zou hij niets gevoelen voor de arbeiders. Ook in de toekomst zal hjj hun belangen voorstaan, maar tevens (opkomen tegen gezagsondermijning. De heer Troelstra kritiseerde ''s Ministers houding en schreef diens verbolgenheid toe aan critiek der vereeniging voor spoor- en tramwegpersoneel ,op het pensioen ontwerp. GERED. De puttenmakcr to Oosterbeek is Dins- igavond te half twaalf uur uit zijne be narden toestand gered. NOODLOTTIGE VAL. De gemeentearckitect B. to Veendam is hedenmiddag bij een woginspectie van de fiets gevallen en direct overleden. Vermoedelijk is hij door een beroerte ge troffen. HET EINDE VAN EEN LANGDURIGEN STRIJD. LONDEN, 14 Dec. De uitsluiting van do ketelmakers zal morgen worden opgeheven. De werven zullen weer worden opengesteld. Dit is een gevolg van het besluit der ar beiders, met 13.705 tegen 1270 stemmen ge nomen, om de schikking op een conferentie van patroons en arbeidersleiders opgemaakt, te aanvaarden. DE OPSTAND IN MEXICO. WASHINGTON. 14 Dec. De Mexicaansche ambassade bericht dat de regeeringstroepen een bende rcvolutionnairen bij Curroprieto uit eensloeg; 70 opstandelingen werden gedood; de federalisten verloren 150 man. Zeer vele rcvolutionnairen werden gewond en gevangen. Do raad vereenigt zich met dit adTij». De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden goedgekeurd. Vervolgens geschiedt mededeeling van de in gekomen stuken. Daarondor behoort een adres van L. 6y- souw, landbouwer te ,Westkapelle, houdende verzoek om een stuk grond aan de Loekaai voor zekeren tjjd, b.v. voor 30 jaar in erfpacht te verkrijgen voor het maken eener weegbrug. Dit is gesteld in handen van Burg. en Weth. iom advies. Ingekomen is ook de beg rooting voor 1911 van de Vereaniging tot bevordering vat. het vreemdelingenverkeer in Walcheren te Mid delburg. Zjj bedraagt in .ontvang en uitgaaf f .4335. en wordt voor kennisgeving aangenomen Van C. Vos, onderwijzer aan school K, is een adres ingekomen waarin hjj, in ver band met het behalen van de akte als hoofd onderwijzer, verzoekt in het genot te worden gesteld van de daaraan verbonden verhooging. Dit is gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies. Van J. J. Mejjboom is een adres ingeko men, waarin hij verzoekt de woning in de St. Jansgang I 67 niet onbewoonbaar te ver klaren. Dit zal behandeld worden bij het desbe treffend punt der agenda. De voorzitter deelt mede dat door Ged. Staten zijn gehandhaafd de aanslagen in de belasting naar het geschatte inkomen van A. K. Kalkman in de 12e en van A. Jeroni- mus Jr. in de 36o klasse. .Verder zijn teruggebracht de aanslagas vaa P. A. de Lange van de 5e naar de les J. C. Henkes van de 36e naar de 31e, P. C. van Zweeden van (de 23e naar de 9e, W. Gilde van. de 10e naar do 8e en P. APioterse ook van de 10e naar do 8e. De heer Snouck Hurgronje komt ter ver gadering. .Vervolgons zyn aan de orde eenige Benoemingen. Van twee leden van het bestuur der gids huizen, ter voorziening in de door peripdieke aftreding der heeren E. H. P. Peek en mr A. A. de .Veer Gz. onstane vacatures. Voor de eerste worden aanbevolen de be#*e* E. H. P. Peek en J. J. Schlüter, vpor de twee de geschiedt geene aanbeveling. Benoemd worden de heeren Peek ea De Veer. .Van een lid der commissie van toezieht pp het middelbaar onderwijs, ter voorziening in de door periodieke aftreding va* dem heer M. Caland ontstane vacature. Aanbevolen worden de heeren 'M. Caland en J. A. J. Sibmacher Zijnen. Eerstgenoemde ,wordt herbenoemd. Van zes leden der commissio van topzicht op het lager onderwijs ter voorziening ia de door periodieke aftreding van de heeren M. G. Bolisson, (mevr. M. J. BolleMulock Houwer, G. K. A. Nonhebei, C. D. A. Zim merman, moj. M. Callenfels en J. C. Giebe» ontstaande vacatures. Aanbevolen worden met de aft redenden d« heeren mr. B. W. F. Kronenberg, mevr. U. SchouteBonthuis, J. C. van der Harst JJz., K. Borggrevo, mej. H. M. van Visvliet en H. Pilger. De aftredenden worden allen herbenoemd. (Slot volgt). Gemeenteraad van Middelburg Zitting van heden, Woensdag, middag te 2 uren. Voorzitter de heer jhr M. van den Brande- ler, burgemeester. Afwezig de heeren Den Bouwmeester en Heijse met kennisgeving, Do Veer en Snouck Hurgronje zonder deze. 1 vacature. De voorzitter stelt aan de orde het derzoek der geloofsbrieven van het nieuw- gekozen raadslid, den heer C. Boudewijnse, en noodigt daartoe uit de heeren Sprenger, Ermerins en Verhage. Tydens de commissio zich daarmede onledig houdt, jwordt de zitting geschorsL Na heropening der vergadering brengt de commissie, hjj monde van den heer Ermerins, rapport ruit, strekkende tot toelating van den heer Boudewijnse. HOOOWATEB. te Vlissingen. Donderdag .15 Deo. v.m. 11.59 Vrjjdag 16 nm. 1245 Zaterdag 17 1.S5 KANSELIER en SOCIAAL DEMOCRATEN. ,Von Bothmann Hol 1 weg mag zich nog geen man van groot© daden betoond hebben, dit- is zeker, dat hjj de sociaal democraten evea krachtig Imet woorden te lijf gaat als zyn voorganger, en iilaar hij de altijd verzach tend werkende, geestige redenaarsgaven van Von Billow mist, worden die aanvallen bij hem zoo hard, dat er telkens heftige fcooneelen door ontstaan. Zoo ook Dinsdag. De sociaal-democraat Dp- vid had nog weer eens gezegd dat Bethmann's opmerkingen Zaterdag jl. over de Moahiter- onlusten een (beïnvloeding van het aanhan gige geding waren. Dadelijk nadat David uitgesproken had stond de kanselier |op prn het woord te nemen. Hij vroeg |Of de sociaal-democraten meenden r zich het recht to kunnen opeischen over de .Mbabiter dingen te spreken (zeer goed, rechts). Toen .uitdrukkelijk m den Rijksdag beweerd was, dat de Moabiter onlusten, naar uit het rechtsgeding zou zijn gebleken, voor negen tiendon (op rekening van politie-lpk- vinken en arbcidwilligen moesten worden ge schreven, had ik niet slechts het recht, maar ook den plicht der politic tegen die aanvallen in bescherming te nemen. (Zeer juist, rechts). Dat heeft met liet aanhangig proces niets te maken. (Zeer juist, rechts. Stormachtig pro test (bij de sociaal-democraten). „Het verwijt van proces-beïnvloeding ,op u zelf terug te werpen, nu ge heden er toe bent overgegaan uit een nog niet afgesloten ge ding getuigen-verklaringen voor te lezen, ver biedt my de achting voor de onafhankelijkheid van de Pruisische rechters (levendige bijval rechts, lpwaai cu lachen bij de sociaal-de mocraten). Overigens is het geheel onver schillig |0f de beklaagden van Moabit veroor- deld (of (vrijgesproken worden, de moreeïo mede-schuld vaji de sociaal-democraten staat vaat." Een ontzettend rumoer optstond na die woorden. Rechts, in het centrum en by de nationaal liberalen werd geapplaudiseerd, by de sociaal-democraten geschreeuwd. Toen sprongen eerst (enkele sociaal-demo craten uit hun bank overeind, en daarna alle afgevaardigden in het Huis. Do beraadslaging was eenigen tjjd .onderbroken. De voorzitter

Middelburgsche Courant | 1910 | | pagina 2