MIDDELRURGSCHE COURANT. w w H*. 289 15»* Jaargmg, 1910 Donderdag 8 December. Middelburg 7 December. Kameroverzicht. Begoemingei uz. lit Stii Provincie. Onderwijs. 1ETTRRKN EN KUNST. Dwe courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, f rflper kwartaal, soowel voor Middelburg als roor alle plaatsen in Nederland franco pp. f Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertent i5ën bp abonnememt op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan ejjn aan het bureau te bekomen. Advcrtentiin voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bnreau bezorgd Advertentiën20 cent per rege Bij abonnement veol lager. Geboorte-, dood- on alle andore familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel moei 30 cent. Reclames 40 cent per regel, Qroote lettere naar do plaats, dio zij innemen Tot do plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit» Zeel a'n d,~ betreffend» Handel, Ngverheid en Geldwezen, is gerechtig hot Algemeen Advertenlle-Bnreau A. DB I.A HAK An., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam Zitting van Dinsdag. In welke mate van opgewondenheid de Ka mer heden verkeerde naar aanleiding der Van- Heeckeren-zaak, kan men afleiden uit het leit, dat de bejaarde heer Van Karnebeek aan den niet veel minder bejaarden heer Lohman verweet „onbezonnen" te werk te gaan en dat de heer Lohman stemming aan vroeg over het voorstel om zijn partijgenoot, den heer Van Idsinga, voor de tweede maal aan het «voord te laten komen. Zelfs een tweede redevoering van den heer Tan Karnebeek scheen de afgevaardigde voor Goes totaal overbodig te vinden. Ook hier over liet hjj de Kamer stemmen; teekenen dus, dat de heeren op dat oogenblik allen min of méér aangetast waren door de besmettelijke ziekte „politieke koorts" geheeten. Onze Volksvertegenwoordiging geleek dan «ok geruimen tijd meer op een vergadering van kaalgeplukte aandeelhouders eener nood lijdende finantiëele onderneming, dan op een waardig parlement, waar met ernst en be zadigdheid over 's lands belangen wordt ge debatteerd. De heer Van der Borcli van Verwolde stond op een gegeven oogenblik met beide handen tegen zijn mond, bjj wijze van een spreek trompet als een omroeper te schreeuwen: „stemmen, stemmen I" En ook de heeren Troel- Jtra, Roodhuijzen en Lohman, om slechts enke len te noemen, gaven afdoende bewijzen, dat hunne longen, wat gilvermogen betreft, niets te wenschen overlaten. Al dat lawaai werd veroorzaakt door..», de zaak Van Heeckerenl En is die kwestie er nu iets duidelijker door geworden? Is de oorzaak van het „misverstand"-Kuyper- Van Heeckeren er door verklaard? Weten We nu eindelijk hoe het „praatje'1 over den „dreigbrief" van den Duitschen keizee in de wereld is gekomen, hetgeen toch een eerste vereischte is om afdoende de onjuistheid van het geheele verhaal in het licht te stellen Wiets van dit alles is gebeurd. Wel heeft de Minister van Buitenl. Zaken nogmaals verklaard dat er gedurende 1901 1905 aan zijn departement niets is gebeurd, (Waardoor de later gevolgde kabinetten in hun handelingen gebonden zouden zijn. W 1 vertelde Z. Ex., dat, al was er iets „abnormaals" geweest, dit later onder het he iwind van den heer Van Tets toch weder in orde is gekomen. Dit was ook alles. De afstraffing, welke de heer Patijn voor dr. Kuyper aan den Minister van Buiten- iandsche Zaken had gevraagd, bleef natuur lek achterwegezoo ook de toezegging van pen nadere verklaring „van bevoegde zijde" [(H. M. de Koningin), waarop de heer Van Ifdsinga bleef aandringen, werd door Z. Ex. wiet gegeven. Het spreekt van zelf, dat laatst genoemde oplossing, hoe ongewoon ook, de beste zou zjjn. Zooals de stukken thans op het bord staan, Is er geen kwestie van, dat „de zaak" uit is; vooral niet na de hoogst ernstige beschul diging, welke heden door den heer Patijn aan het adres van dr. Kuyper is gericht, waarin don ex-premier verweten wordt „opzettelijke onwaarheid" te hebben geschreven in „De Standaard", en zulks met het oogmerk de verklaring van den Minister van Buitenland- ftche Zaken in de oogen van hot publiek te „vervalschen." Onmiddellijk op deze woorden volgde het tumult met de vergeefsche pogingen van den hoor Lohman om verder debat te sluiten. Tan voorzitterljjke leiding was weinig sprake. Dr. Kuyper was niet aanwezig; hij ver scheen pas later en heeft dus niet kunnen hooron hoe de afgevaardigde voor Zierikzee mot klem van redenen zijn beschuldiging voor droeg. Wellicht zou dr. Kuyper er het toedienen van een nieuwe dosis „politiek ratteakruid" zb gezien hebben! Zéér juist is, hetgeen de heer Patijn zeide, B.l. dat ingeval dr. Kuyper op grond van diens „ambtsgeheim" meent te moeten zwij gen over de zaak-Van Heeckeren, hg ook geen critiek in „De Standaard" over de ver klaringen van den Minister van Buitenlandsche 'Zaken mag schrjjven. Eén van tweeën is hier waar: óf dat „ambtsgeheim", waarop dr. Kuyper zijn zwij gen grondt, is maar een voorwendsel om zijn verantwoordelijkheid van zich af te schui ven, óf hij meent het inderdaad met dat „ambtsgeheim" en dan mag hg dit ook niet misbruiken door in „De Standaard" op- of aanmerkingen over deze zaak te maken. Iedereen kan dit begrijpen; en daarom is het zeer wel mogelijk, dat dr Kuyper nog op deze zaak voor een „persoonlijk feit" rugkomt. In de namiddagzilting was hij in drukke conferentie joel de heeren Locff en Solens. Wat nu betreft hetgeen do Minister verder in zijn redevoering verklaarde en dit ii aansluiting met het j.l. Vrijdag door sommige leden gesprokene over do Rijntollen, onze betrekking tot andere mogendheden, enz. zij hier gereleveerd, dat Z. Ex. een bezoek van den Franschen president en van hot Engelsche koningspaar aan ons land in uitzicht stelde, en dat Z. Ex. den „vrijen Rijn" als een eerste levensvoorwaarde voor Nederland blijft be schouwen. Van een persbureau had de Minister afge zien, aangezien het z. i. toch niet zou helpen. Bij de behandeling der artikelen werden twee amendementen van den heer Hugenholtz af gestemd een voorstel om f 6000 voor den kan selier te Petersburg te schrappen, en om de vergoeding ad f 2000 voor den consul-gene raal te Buéuos-Ayres niet toe te slaan. Zg vielen beide met grootc meerderheid. Om drie uur ging de Kamer in de afdee- lingen. Morgen voortzetting. EEN PROPAGANDA-VEREENIGING. liet Vaderland heeft een gedrukte ledenlijst van, de Christelijke Ojjiciereti-Vereeyiigvng ont vangen, idie, gelijk bekend is, gesubsidic wordt voor het aanstelion van een vlootpredi- kant. Uit de ljjst blijkt dat de Vereeniging in Nederland heeft 77 gewone en 64 buitenge wone leden. Onder al deze leden vindt men van de ma rine slechts 1 adelborst 1ste k), 1 reserve- luit. ter zee en 1 ingenieur van de marine. Met inbegrip van deze 3 telt de Vereeni ging onder hare 77 gewone leden slechts 31 officieren, verder 27 gepensionneerdo en oud officieren, 7 reserve-officieren, 7 militie officieren en 2 landweer-officieren onder de gewone leden komen ,ook 3 particulieren voor, onder jwie 1 predikant. Onder de 64 buitengewone leden vindt men 32 particulieren, zeven predikanten, onder wie ds. Warners, 1 godsdienstonderwijzer, 1 zen deling en 12 dames. Behalve hare leden, in Nederland heeft de Vereeniging neg 21 leden in het buitenland, voornamelijk in Oost-Lndië, Iwaaronder van de marine 1 adelborst 1ste kl. terwijl ver der onder dit 21-tal niet minder dan vgf zen delingen 'pis buitengewone leden voorkomen. Uit deze samenstelling [blijkt duidelijk dat men hier minder te doen heeft met eene ver eeniging ter behartiging van de belangen van officieren, dan met eene propagauda-voreeni- ging voor do zending onder de Christenen. Bij kon. besluit: is aan den officier van gezondheid der late kl. bij de zeemacht L. D. van Hengel, op ver zoek, eervol ontslag uit den zeedienst ver leend; is G. H. Slot, onder toekenning van eervol ontslag als sluismeester der Zuid Willems vaart, te Oud-Vroenhoven, benoemd tot ha venmeester bg de Drentsche Hoofdvaart, de Kolonievaart en het Meppelerdiep, ter stand plaats Assen. 3ij de Dinsdag in district II alhier gehou den stemming voor een lid van den ge meenteraad werden door 569 van de 792 kie zers geldige biljetten ingeleverd. Uitgebracht waren op de heeren inr. 3. H. in Bel, conservatief, 147 en C. Boudewijnse, vooruitstrevend, 422 stemmen. Gekozen is alzoo de heer C. Boudewijnse. 16 briefjes Waren van onwaarde. Over dezen uitslag verheugen wij ons ten zeerste. En zeker velen met ons. Zoover wjj pns herinneren, is nog nooit bij een verkiezing voor een lid van den raad een candidaat met zoo'n aanzienlijke meerder heid gekozen als de heer Boudewijnse. - Het bestuur dor Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer in Wal cheren te Middelburg heeft een sympa thiek [plan ppgevat. Het wil namelijk trachten, pp ruime schaal grootere bekendheid te geven aan voortbreng selen van Zeeuwsche kunst en nijverheid. Daartoe organiseert het een lolcrjj, waarbjj de bedoelde producten als prijzen zullen wor den aangewezen. Bij kon. besluit vau 28 Nov. 11. no. 75 ontving het daarvoor toestem ming. Het bestuur vronscht tzich in betrekking te stellen met zooveel mpgelijk pile Zoeuwsche schilders, teekenaars, beeldhouwers, houtsnij ders en derg., kortom alle artistcn, die voor werpen van kunst en jsmaak vervaardigen voorts met alle Zeeuwsche fabrikanten in den ruimsten zin, dus zoowel van piano's, houten en rieten meubelen, gouden, zilveren en kope ren werken, kant, aardewerk, als van sigaren, gebak enz. Al bezit het bestuur omtrent een en ander reikis vele gegevens, toch zijn waarschijnlijk nog pnderscheidene kunstenaars en nijveren niet op zijn lijsten vermeld. Het bestuur zou nu, blijkens een advertentie in dit nommer, gaarne zien, dat allen, wier talent of nij verheid kan bijdragen tot het welslagen van het plan, zich in verbinding stellen met den eersten secretaris der Vereeniging, den heer H; J. G. Hartman, te Middelburg, met opgaaf van de voorwaarden waaronder hunne pro ducten voor dit doel worden afgestaan. Werd vroeger een beeld van het gewestelijk leven in eene tentoonstelling bijeengebracht, thans wordt een poging gewaagd, om op deze eigenaardige wijze grootere bekendheid te ge ven aan alle producten van talent en nijver heid, welke met deu echten Zeeuwschen stem pel zijn gemerkt. Nog in een ander opzicht hoopt het be stuur op medewerking slaagt de onderneming, wordt een (voldoend aantal loten geplaatst, zoodat do loterij een overschot'oplevert, dan zal de Vereeniging dit gebruiken voor het doel, waarmede zij werd opgerichtreclame te [maken voor Walcheren. Men vertrouwt daarom, dat allen, die in Walcheren belang stellen, en vooral zij, dio bij een vermeerderd vreemdelingenbczoek belangjiohben, de Ver eeniging zullen steunen, eensdeels door het schenken van prijzen, anderdeels door het bevorderen van den verkoop van loten. Op de algemeene begraafplaats alhier had heden middag de ter aardebestelling plaats van wijlen den lieer F. G. de Liefde, oud-leeraar aan de R. II. B. School en het gymnasium te Middelburg. de familie, die den lijkstoet volgde, had den zich aangesloten de rector van het gym nasium, de directeur van de R H B. School en eenige leeraren [van beide inrichtingen van onderwijs, die met den overledene hadden samengewerkt. Op den doodenakker bevonden zich de leer aren van het gymnasium en de H. B. School, benevens oud-leerlingen van den heer De Liefde en eenige vrienden en belangstellenden. Een vijftal kransen dekten de kist, waar onder een van de oud-collega's van den over ledene en een van de leerlingen der öe klasse de R. H. B. School, als bewijs van hulde aan hun oud-leeraar. Toen de kist in de groeve was neergelaten dankte de eenige zoon van den overledene, de heer A. M. de Liefde, uit Amsterdam, de aanwezigen voor de betoonde belangstelling. - Dinsdagmiddag liet een heer, die aan een bewoner van de Noordstraat alhier een bezoek bracht, zijn rijwiel onbeheerd bui ten staan. Toen hij weg wilde gaan was de velocipède verdwenen. Een uur later kwam bij de politie te Vlis- singen iemand, zekere H. R, mededeclcndo dat hij te Middelburg een rijwiel ontvreemd had, hetwelk hij niet kwijt kon worden, waar- hij zich maar bij de politie aanmeldde, wijl hg vermoedde «lat zgn diefstal toch zou uitkomen. Heden morgen werd de man door de Vlis- singsche [politie naar hier overgebracht en, nadat procesverbaal was opgemaakt, voorden officier van justitie geleid. Heden morgen werd door de politie alhier, in zijn woonwagen, staande bij het gazon aan de Loskade, gearresteerd zekere M. II., die nog een oude schuld met de jus titie had. te verrekenen. Bij hevelschrift der rechtbank te Mid delburg is naar de openbare terechtzitting verwezen J. J. P. L., 20 jaar, schipper te Goes, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal van een bankbiljet van f 40. Te Rilland Bath overleed na een kortstondige ziekte, in den ouderdom van bij na 90 jaren, de heer P. Dansen, havenmeester dier gemeente. Na eerst 28 jaren het ambt van postbode te hebben vervuld, waarvan de eerste vier jaren van Bath op Iersekendam, een afstand van bijna 4 uren, werd hij den 11 Juni 1891 tot havenmeester aangesteld, welke betrekking hg gedurende die 19 jaren evenals het ambt van postbode, met den grootsten ijver en nauwgezetheid vervulde. Tot op het laatst der dagen trad de kloeke grijsaard nog even flink op hls iemand in de kracht van zijn leven en was hij nog trouw ,op zijn post. Gedurende zgn geheele leven had hij nooit met jsiekten te kampen gehad. "Benoemd tot plaatsvervangend dijk graaf van den Cafspolder H. van der Maas te K ft t In de Dinsdag te Axel gehouden raads zitting is besloten tot de oprichting van oen gasfabriek, llierbg bleven buiten stem ming do heeren J. M. Oggel, P- Drogmans en i J. Smies. Vordor werd het leerplan der o. 1. school uitgebreid met vak p. Aan do afdeeling der Zeeuwsche Landbouw- maatschappij werd tot wederopzeggens toe f 150 subsidie verleend voor het houden van paardeu- en veemarkten. Als lid van het bestuur der vereeniging Woningbouw werd aangewezen de heer A. E. C. Kruysse. Do heer J. Smies had voor die benoeming bedankt. Gemeenteraad ran Goes. In do Dinsdagavond, onder voorzitterschap van den burgemeester, gehouden zitting van dien raad gaf de heer Dekker zijn misnoegen to kennen over het niet vroegtijdiger ter visie leggen der stukken, waardoor de hee ren geen gelegenheid genoeg krijgen, deze vol- doendo te bestndeeren Hierbij sloten zich aan de heeren Ilollmann en Donner, waarop de heer Hollman ver zocht een paar punten der agenda te ver dagen tot oen volgende vergadering, waartoe met algemeene stemmen besloten werd. Op een adres van den heer J. A. van Heel, houdende verzoek om ruiling van een strookje grond aan de Kreukelmarkt, werd gunstig beschikt, eveneens op een verzoek van Gebr. Duvekot tot verkrijging van gemeente-grond in erfpacht aan de Oprit van den Westwal, nadat door den heer Hollmaan de opmer king jwas gemaakt, met het uitgeven van grond, gelegen aan hot plantsoen der ge meente, wat voorzichtiger te wezen. Aan de onderwijzers C. P. Amelunxen en A. P. Neeteson. werd op hun verzoek eervol ontslag Verleend, resp. ingaande [met 1 Januari 1911 en 1 Februari 1911 of zooveel vroeger als in de vacature zal zijn voorzien. Tot leden van het burgerlijk armbestuur werden benoemd de heeren Dr. J. C- de Ruijter de Wildl met 7 stemmen tegen 5 op den heer A. F. A. van SetersT. Faberij de Jonge, met algemeene stemmen en D. D. van den Bout met 11 stemmen, 1 in blanco. De voorzitter bracht een woord van hulde en dank aan den afgetreden voorzitter den heer A. Dekker Jz. Na eenige discussie, waaraan deelnamen de heeren Pilaar, Fransen van de Putte, Dekker, Ilollmann en Van den Bout, betreffende de zekerheid, die de gemeenten hebben, door het Rijk gewaarborgd, werd zonder hoofdelijke stemming besloten tot het storten der aan deden, en werden tot gemachtigden aange wezen de heeren Pilaar en Putte (de heeren Risch en Kakebeeke als secundi), die den Raad [zullen vertegenwoordigen op de ver gadering van aandeelhouders der N. V- Wa terleidingmaatschappij Zuid-Bcvelamd op 20 Dec. a.s, to Goes te houden. Aan den heer J. G. Legro werd op diens verzoek eervol ontslag verleend als plaats vervangend gemeente-secretaris en tevens als ambtenaar van den burgerlijken stand, en zulks onder dankbetuiging bij monde van den voorzitter en den heer Dekker, welke laatste de grooto onpartijdigheid van dezen ambte naar prees, die altijd door hem is betoond. Tevens werd benoemd tot onbezoldigd amb tenaar van den (burgerlijk®11 stand de heer J. M. Slegt, adjunct-commies ter secretarie. Inzake het adres, door den burgemeester gericht aan II. M. de Koningin, betreffende de salarisregeling van den commissaris van poli tie, spraken de heeren Van der Leeuw, Pilaar, Dekker, Donner en Hollmann er hunne afkeu ring over uit, dat zulks d«>or den burgemeester op eigen gezag is geschied zonder den raad hiervan in kennis te stellen. De voorzitter zeide dit gedaan te hebben geheel in het belang der gemeente en acht een salaris van f 1200, zooals dit door den Raad is bepaald, voor een geschikten ti tularis beslist onvoldoende. Bg de blehandeiing van een adres van den heer Eug. Huyghebaert houdende toezending gewijzigd tramplan. dóór Goes met verzoek om jaarlgksche subsidie van f 1300 gedurende 20 achtereenvolgende jaren, zei de heer Fran sen van de Putte, niet met de motieven te kunnen meegaan, die Burg. en Weth. noemen tot afwijzende beschikking op het verzoek. Hij pleitte Voor terugkomen op het eerst aangeboden plan en dit alsnog te steunen. Zonder hoofdelijke stemmingwerd echter op het verzoek afwijzend beschikt. Hierna werden samengesteld de commission en besturen, die pp 1 Januari 1911 periodiek aftreden. De heer Van den Bout, die benoemd werd tol voorzitter van het burgerlijk armbestuur en daardoor niet meer in aanmerking wensch- te te komen als voorzitter der gascommissie, werd pis zoodanig vervangen door den heer Mr. J. de Witt Hamer JGz. De heer Temperman bracht den heer Van den B,out een woord van dank voor de aan gename samenwerking in die commissie ea huldigde het vele goede dat door don heer V. d. Bout in hot belang der gemeentelijke gasfabriek is verricht. Spreker vestigde tevens de aandacht op de pndiepe ligplaats voor de schepen aan den steiger bij de gasfabriek. Ofschoon daar dit jaar is gebaggerd, dient er nog wel een 40 c.M. meer diepgang te moeten zijn. De voorzitter zeide zulk6 toe voor 1911 De openbare vergadering werd nu geschorst en na heropening een beslissing genomen op reclames hoofdelijke omslag le suppl. kohier 1910, waarna de vergadering werd gesloten. Het bericht dat paters Jezuïten te Gin- neken een R. K. koogero burgerschool zou den stichten, wordt weer tegengesproken. Aan D van Leeuwen Jr, is, op verzoek, eervol ontslag verleend als leoraur aan da R. II, B. S. te Slccnwijk. Onder de titel „Onschuldigveroordeeld?" verscheen bij de firma D. G. Kröbor Jr alhier een vertaling van den afscheidsbrief, door Crippen geschreven kort vóór zgn dood, en na zgn terrochtstelling gepubliceerd in „Lqyd Weekly News". Een portret van miss Le Nove in jongenskleorcn als master Ro binson staat op den omslag De heer mr. Th. H de Meester, oud-mi nister van financiën, thans lid der Tweede mer der Staten-Generaal, zal met l Jan. a. optreden als politiek hoofdredacteur van Het Vaderland. Naast den heer De Meester blijft do heer Van Balen met de hoofdredactie belast. In Januari zal het vroeger besproken Roomsch-Katholiek Patroonsblad worden uit gegeven, onder redactie van den heer Van Aken, prior der Norbertijner abdij te Hees- wijk. Jeugd no 12 bevatHoe Lion's geheim uitkwam en wat Gonno's moeder zei. Op avontuur, door Willem Hulst. Het treurige slot, door Ida Haakman Bij do plaat, Inte rieur van Gerard Don, door B. van Hasselt. a nieuwe Kroniek, nr. 4 Actie. Geest en daad in pnze cultuur, door J. II. Ritter Jr. Achterlijk bewind, door C. van der Pol. Tooneol, door Mari J. Ternooy Apèl. Schilderkunst, door II. T. Technische me- dedeelingen voor schilders, door A. R., De roman van ecu roman, door R. Prosber. RECHTSZAKEN. - Het Haagschc hof heeft uitspraak ge daan in de Hofvgverquaestic Overeenkomstig de conclusie van het O. M. heeft het hof het vonnis der rechtbank be vestigd, met dien verstande dat de termijn van 6 weken, binnen welken de Staat een procedure terzake van hot eigendomsrecht op den Hofvgver zal hebben in te stellen tegen de gemeente 's Gravenhage, geacht moet nor- te zijn ingegaan op den datum van de uitspraak van 'sHofs arrest. De Utrechtsche rechtbank veroordeelde een 35-jarigen veehouder te Loosdrecht. we gens melkvervalsching tot 3 maanden gevan genisstraf, met last tot openbaarmaking van dit vonnis, op kosten van beklaagde, in een aangewezen blad. Voor do rechtbank te Arnhem is Dins dag behandeld de zaak tegen den vjjftigja- rigen ontslagen onderwijzer L. v. Z., te Oosterheek, beklaagd van op 24 Aug. jl. al daar (opzettelijk en met voorbedachten rade gepoogd te hebben de 18jarige Ilendrika van V., van het leven te berooven. Beklaagde was vroeger hoofd eener school geweest, doch wegens drankmisbruik en wan gedrag ontslagen. Later werd hij onderwijzer aan de christelijke school te Oosterbeek, doch ook uit die betrekking volgde wegens dron kenschap schorsing en daarna ontslag. Ilij werd een tijdlang in Hooghullen verpleegd. Op 24 Augustus vertoefde bekl. te Oosler- beek en volgde des avonds Hendrika, wie hg vroeger les had gegeven. Het meisje, begrij pende dat bekl. dronken was, ontweek hem en ging met haar zuster naar huis. Bij baar woning gekomen riep Van Z. haar nog eens, en toen is het meisje naar hem toegegaan. Nauwelijks was zij bij hem of Van Z. haalde een dolkmes te voorschijn en bracht haar een steek in de borst toe. De ernstige wonde was 3 c.M. diep doch de longen waren niet geraakt. Zij herstelde langzaam. De dader werd kort na den moordaanslag een bierhuis gearresteerd. Beklaagde bekende, doch beweerde niet den wil gehad le hebben om het meisje te ver weenden. Al maanden was hg overspannen en pp den Jiowusten avond was hij dronkenj

Middelburgsche Courant | 1910 | | pagina 1