Woensdag 23 November. BUITENLAND. If. 276 133' Jaargaig. 1910. middelburgschk courant. Dote courant Yeraohijnt da gelijk», met uitzondering van Zon- en Feestdagen, t/§* per kwartaal, soowol voor Middolborg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. A d y o r t e n t i'ë n tig abonnememt op voordeelige voorwaarden. Prospeotusoen daarvan z}jn aan bet bureau te bekomes. Advertontiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór aan Jiet bureau bezorgd"zjjn. y Advertontiën20 cent por regel. Bjj abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en •11e andero familioberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel mew 20 cent. Keolames 10 cent per regel. Groot» lottors naar de plaats, dist zij i Tot do plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend* Handel, Nfiverheid en Geldwezen, is gerechtig het Algemeen Advertentie-Bnrean A. DE I<A HAB Ax., N.Z. Voorburgwal 266, Antslerdam t courant behoort een bijvoegsel. De opgaaf van den spoordienst komt in dit nummer voor op de gebruikelijke plaats. Middelburg 22 November. Mag het zoo voort gaan In ons nommer van Maandag brachten wij de bekende Papendrechtscho zaak ter sprake en gaven wij het woord aan een „oud-rechterlijk ambtenaar", iemand wiens karakter, volgons de Zutph. Cti. „een waarborg was dat hij geheel objectief het vraagstuk zou beschouwen, wienB eervolle en langdurige rechterlijke loopbaan de zekerheid gaf, dat hij bij die bespreking het zuiverste begrip van recht en recht vaardigheid tot uitgangspunt zou nemen." Hij verdedigde een zielkundig onderzoek van beklaagden, waartegen, naar wij meenen, weinigen bezwaar zullen maken. De „Oude van den Berg" spotte wel jaren geleden met dit streven en die mee warigheid om zooveel notitie van een be klaagde to nemen. En hij deed dit, na op gemerkt te hebben dat men voorheen alleen op den misdadiger zeiven lette, in het volgende rijmpje: Than* vraagt mea la zjja oom een zuiper, Zjji tante valaeh an in-g*mean. Zjj» achterneef een onderkruiper, Zjjn achternicht een buitenbeen. Zgn moeder» moei verdacht van zeden, Of heeft ze aan aobuine ichaati gereden En ook nu nog wordt door sommigen de meening gedeeld dat men met zulk een onderzoek to veel eer aan een gevallene in de maatschappij bewijst, door hem aan een psychiatrisch onderzoek te onderwerpen. Maar gelukkig komt men van zulk een opvatting meer en meer terug; vooral ge dachtig aan het gezegde dat men een mis dadiger moet trachten te verbeteren en niet voor goed in de maatschappij onmogelijk maken, maar ook dat men vóór men straft oen beklaagde zooveel mogelijk moet leeren kennen en de omstandigheden en de drijf- Toeren, waaronder bij handelde. De „oud-rechterlijke ambtenaar" breekt echter ook een lans voor een zielkundig onderzoek van getuigen. En dat het Arnhemsche Hof dit deed, gaf juist zooveel aanstoot, bracht zooveel pennen in baweging, lokte tal van protes ten uit ook zelfs van zielkundigen. Daarbij on dit punt roert de „otxd- recbterlijke ambtenaar" niet aan is in dezen niet onpartijdig gehandeld. Het hof van Arnhem hoeft louter ge tuigen ter ontlasting zielkundig doen onder zooken en niet die van 't O. M., Bonten mi de veldwachters; er is een „psychologie der zaak" gegeven die slechts beruBt op feiten aan een kant verzameld, niet getoetst aan daadzaken, die wellioht aan de andere zijde te vinden warenmitsdien berust het rapport op scheeven basis. Dat heeft het Arnhemsche Hof gedoogd I Het heeft, merkt Bot Vad. op, in het geding een e deskundige verklaring laten werpen, die ab origine een zijdig en dus partijdig moest zijn. In zoo verre het recht zal doen op dat stuk, blijft het Hof in de lijn, dia het volk in do be rechting der Papendrechtsche strafzaak al heeft aangewezen negeeren (Den Haag) intimideeren (Den Boseh)disqualificeeren (Arnhem). Dat het Hof dat niet heeft be grepen, bewijst wol hoe verre het van het leven is vervreemd. „Nu komt bjj dit alles het ongehoorde nieuwe feit, dat een psychiatrisch onder zoek omtrent getuigen i* gelast en openlijk ter terechtzitting met klem van redenen •f neen, met nadruk, door de deskundigen werd betoogd, dat de eene wa» een waan zinnige querulant, de ander een imbeciel, de derde een hystericusen met schrik vraagt het publiek zieh af of iemand, tot getuigen geroepen, zoo zijn perzoon tot spot gebracht moet zien. Men begrijpt niet de harteloosheid, waarmee Nederlandsoho burgers als gekken op de kaak worden gesteld en ziet een schreeuwend onrecht in zulk een handeling" Over die eenzijdigheid, over dat onrecht laat de „oud-rechterlijke ambtenaar" zioh niet uit. En daarover juist loopt de kwestie. Straks zal, zegt men, het rapport van of. Jelgersma c. s., wion door het Arn- hemsche hot onderzoek was opgedragen, openbaar worden gemaakt, als dit tenminste niet wordt tegengehouden. En het publiek zal dan kunnen lezen, wat zelfs niet vau beklaagden officieel wordt openbaar gemaakt, van welke familie de getuigen zijn en welke bijzondere eigen schappen henzelven kenmerken dus geheel in den geest van het voren aangehaald rijmpje. Wij schreven Zaterdag dat het oordeel over het onderzoek niet is aan een leek maar wel mag toch een leek uit mensche- Ijjk oogpunt zijn stem verheffen tegen eeu prijs geven aan het algemeen oordeel van menschen die slechts als getuigen gehoord moeten worden. Zulk een doopeeellichterij gaat te vor, ook volgens een ander psychiater, den heer J. J. van der Harst te Loosduinen. Nu moge de heer Van der Horst jonger in leeftijd en minder rijk in ervaring zijn dan zij die het Hof voorlichtten, hij heeft toah ook reoht van meespreken, vooral waar bij zioh uitlaat over de beginsel- kwestie. Nu wij het te eenzijdig oordeel van den ffOud-rechteriijk ambtenaar" onder de oogtn van onze lezers brachten, meenden wij ook, hun ter kennisname, te moeten wijzen op de grooto schaduwzijden van het voorge vallene. Het optreden als getuige heeft toch al voor zeer velen weinig aantrekkelijks, om niet te zeggen afschrikwekkende. En als daaraan nu znlke onaangenaam heden zijn verbonden, zal men nog meer afkeerig zgn om als getuige met den reobter in aanraking te komen. En dit tot schade van onzo rechtspleging. Het wordt dus tijd dat uitgemaakt worde of het Hof van Arnhem het recht had op te treden zooals hot deed. Wij kunnen ons allerminst voorstellen dat diens eenzijdige handeling in 't bijzonder wordt goedgekeurdmaar afgescheiden daarvan, dient in 't algemeen wel beant woord te worden do vraagMag het zoo voortgaan Mag zulk een onderzoek van getuigen nog meer plaats hebben? Er bestaat wel kans dat dit geBohieden zal. Naar men meldt, moet n.l. bij de sociaal democratische Kamerfractie hot voornemen bestaan bij de bespreking van de begroo ting van Justitie tot den Minister eenige vragen te richten over de behandeling van de Papendrechtsche Strafzaak voor bet Arnhemsche Hof. De Tijd is reeds begonnen een scheve voorstelling te geven. Dit blad schrijft dat velen, en daar onder een paar liberale organen, steeds de moderne strafreohl theorieën hsbben verkondigd en merkt dan op „Men beklage zich thans niet, wanneer die theorieën in toepassing worden gebracht. Men heeft dus gewild, men rnivrrgt het veidïcrde Ito Jarenlang heeft men geroepen om den psychiater in 't strafproceswelnn, hij is er thans; aan de modernen thans de taak, hem hartelijk welkom te beeten. „Zijn aanwezigheid aldaar ligt immers ook geheel in de moderne lijnniet meer aannemend den vrijen wil en dientengevolge ■wegvallend zedelijke verantwoordelijkheid, schnld, was voor straf geen plaats meer, slechts van behandeling kon sprake wezen, en daarbij zou duidelijk aan den psychiater de belangrijkste rol moeten worden toebedeeld. Een principieel verschil toch tuBschen den krankzinnige en den misdadiger bestaat dai niet moer." Dat is wat al te kras. Zoover gaat do eisch der aanhangers van de moderne strafthoorie toch niet dat zij wat in Arnhem voorviel zouden goedkeuren en dat dit hun ideaal zijn zou. Het is iets nieuws, iets, ja in de door hen gowenschte richting. Maar toegepast op zulk een wjjze, op getuigen en zoo een zijdig, dat hot zeker niet door do moderne strafrecht-theoristen zal worden aanvaard. Dit Stad en Provincie. Maandagavond had in de Kegelbaan van de sociëteit De Vergenoeging alhier een ledenvergadering (plaats van de Vrgsinnig- Democratische Kiesvereeniging De bijeenkomst werd geleid door den heer L. A. E. van dor Ley, die, hoewel reeds afgetreden, toch nog op verzoek van de andere bestuursleden het voorzitterschap op zich had genomen, daar de heer mr. J. J. Ileijse, die op de vorige ver gadering gekozen was, bedankt had. Het voornaamste punt van de agenda was de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de [buitengewone algemeene vergadering van den Vrijsimig Democratiachen Bond, Zondag 27 November ©.s. te Utrecht te houden, in samenwerking met het Alg 'Nederlaaidsch Werklieden Verhond. Het eerste onderwerp, op die vergadering te bespreken, nl. „het grondgebruik der land arbeiders, als middel tot verbetering van hun econoniischen toestand,"- werd door den voor zitter toegelicht met een herinnering aan het feit hoe reeds vroeger de Middelburgschq kiesvereeniging zich in dat opzicht homogeen verklaard heeft met die van Krabbcndijke en uit een aanhaling der motie over dat onder werp aangenomen van een rede van den lieer J. Welleman in een bijeenkomst der kiesver eeniging. Ten opzichte van het tweede punthet in het leven roepen van een adresbeweging aan de regeering voor Algemeen kiesrecht had de heer Herman Snijders izich bereid verklaard oen toelichting te geven. In een in causerie-vorm gehouden rede zette hij beknopt den stand van het kios- rochtvraagsluk uiteen, wees bij op de beteeko- nis die een adresbeweging bij den huidigen politieken toestand kan hebben, on stelde hij in het licht dat naast het soc. dem petition nement, in het belang van de zaak van het Alg. kiesrecht een algemeen democratische adresbeweging dringend noodig is en hoe de actie voor een dergelijke beweging ten gevolge ,zal moeten hebben het oprichten van een plaatselijk comité, waarin ook per sonen buiten de kiesvereeniging zitting zullen moeten hebben, zoowel mannen als vrouwen De afgevaardigde naar de algemeene verga dering werd opgedragen voor het voorstel zjjn stem uit te brengen. Bij de verkiezing *van een bestuurslid, noodig geworden door het bedanken van den den heer mr. J. J. Heijse, werd gekozen de heer H. L. G. Gerth van Wjjk, die de benoe ming pannam. Tot afgevaardigde naar de bovengenoemde Bondsvergadering te Utrecht werd gekozen de heer L. A. E. van der Ley; tot plaatsver vanger de heer Gerth van Wijk Ten slotte richtte de heer Snijders tot den hoor Van der Ley, die nu zjjn laatste verga dering als voorzitter leidde, een woord van dank voor hetgeen hij als zoodanig gedaan heeft voor de kiesvereeniging en voor de zaak dor vrijzinnig-democraten. Met applaus 9lemde de vergadering met deze hulde in Het circus Wilke in het Schuttershof alhier, mocht zich Maandagavond weer in een druk bezoek verheugen. Een der mooiste nummers blijft wel het optreden van miss Corbin met haar olifant, terwijl August mot zijn wonderezeltje het [publiek weer op de dolste (kluchten ontliaaldc. De prijs van vijf en twintig gulden, door de directie uitge loofd voor dengene die op dat dier drie maal de manege rondrijdt, werd nog niet verdiend. Wel probeerde een jongmensch uit liet publiek het ezeltje te bestijgen, maar langoor schudde hem in een ©ogenblik van zich af en joeg den hoogst verschrikte Zondagsruiter, tot groot vermaak van de aanwezigen, de arena uit. Onlangs werd alhier een korfbalver- eeniging opgericht onder den naam Ons doel Aanvankelijk telde de club bij haar oprich ting 19 leden, onder wie twee dames. Sedert is dit ledental aangegroeid tot 25, waarvan 5 damesleden. De vereeniging heeft op 't oog het organi- seeren van wedstrijden na voorafgaande oefe ning. Zjj zal haar wedstrjfden en oefeningen hou den op een daartoe gepacht weiland aan den Schrocweghaar eerste officicele wedstrijd zal waarschijnlijk emde December plaats heb ben. 'i' Door do politie alhier werd Maandag bij aankomst der electrische tram aangehouden zekere I. E. S. uit Antwerpen, die nog een maand gevangenisstraf te goed had, hem in 190S door de rechtbank alhier opgelegd. - Aan den eervol ontslagen opzichter der verlichting, eerste gezagvoerder aan boord van 's rijks lichtschip Noord Hinder, I Nacrebout, is wegens meer dan 55-jarigen ouderdom, een pensioen verleend, ten bedrage van f 11G0 's jaars. In de Maandag te 's Gravenpolder gehouden raadszitting werd medegedeeld dat volgens de jongste volkstelling 'deze gemeente 952 zielen telt Besloten werd aan de Groene Kruis Ver eeniging Zuid-Beveland te Goes een jaarlijk- 8cho bijdrage teverleenen van f7.50 voorden ontsmetlingsdienst. De gemeentebegrooting over 1911 werd ge wijzigd en verhoogd tol f 9041.66. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1909 werd goedgekeurd mét een goed slot van f 744.695. De begrooting van dat bestuur voor 1911 werd geraamd op t 4296.23 met een post voor onvoorzien van f 937.61 Tot lid in het Burgerlijk Armbestuur werd herbenoemd de heer L. Hubregtse Zondagmiddag is te Kapellebrug de schuur van den landbouwer R van Houten door brand vermeld Alle materialen, een party oogst en vlas zijn verbrand Ook een paard is in de vlammen omgekomen. Oorzaak van den brand onbekend. Assurantie dekt de schade. In de Maandag door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Neuzen ge houden vergadering werd, naar aanleiding van het schrijven der Kamer van Hoorn omtrent het nadeol dat de plaatselijke handel onder vindt van drijvende en vliegende winkels en verzoek om mededeeling van eventueel van overheidswege daartegen genomen belemme rende bepalingen, besloten te antwoorden, dat daarvan hier weinig hinder wordt onder von den, en dat enkele z.g. groote uitverkoopen door een doeHreiiend optieden van nering doenden voorkomen zijn, In verband met een klacht van den aard- appelhandel omtrent het oponthoud dat on dervonden wordt door douaneformaliteiten bij het terugontvangen vau ledige zakken, terwij] de zakken, bestemd voor Sas van Gent, Phi lippine en Sluiskil, terstond door de geadres seerden kunnen worden ontvangen, oindat die in eerstgenoemde plaats terstond worden inge klaard, zal aan den inspecteur worden ver zocht maatregelen te willen nemen om het bestaande ongerief weg te nemen. Er worden pogingen aangewend om de voetbalclubs in Oostelijk Zeeuwseh- Vlaanderen in één bond te vereenigen, om daarna volgens een vastgesteld program onderlinge wedstrijden te houden Door de „Zuid Ilollandsche Maatschappij lot redding van schipbreukelingen" is een som van f 100 geschonken voor do visschers die hulp hebben verleend aan den schipper en den knecht van het op 2 November op de Bres- kenscbe Plaat geloopen beurtschip van M Verschelling te Bresken s. DE DOOD VAN TOLSTOI. Een ergerlijk voorbeeld van fanatisme wordt gegeven door het blad „Roeska Inamia," waarin con gedicht gepubliceerd wordt over den „ketter Leo Tolstoï", en waarin deze wordt uitgemaakt voor een door God uiige - stoolcne, voor een lasteraar van Christus, voor een schaamteloozen apostaat. Aan het slot haalt de woedende schrjjver zelfs uit Markus 3 vers 29- „Maar zoo wie gelasterd zal hebben tegen den Heiligen Geest, die heeft geen ver geving© in der eeuwigheid, maar bjj ia schul dig des eeuwigen oordeels." Kan het belachelijker I Dien zin aan te ha len tegenover een man die juist alles deed om werkelijk den Heiligen Geest uit den Bijbel en de christelijke leer te halen 1 Maar eigen lijk zijn die woorden van gelijke kracht als de daad van de Orthodoxe Kerk die zooals de Kerk in het algemeen vroeger reeds zoo vaak heeft gedaan tegenover groote denkers zich zelf een brevet van domme bekrompen heid gaf door over Tolstoï den banvloek uit te spreken. Er wordt, zoo meldt men uit Petersburg aan de „Köln. Zlgmoeite gedaan om den banvloek opgeheven te. krijgen, waarbij dan zijn reis naar een klooster zou kunnen wor den uitgelegd als een wensch tot toenade ring tot de kerk, ca het wegblijven van eer priester van zijn sterfbed aan den moedwil van een derde. Het ligt voor de hand, dat zooiets hcele- maal niet in den geest van den overledene zou zijn. Maar het schijnt dat de Heilige Synode zolf heel graag haar vernederende blunder zou willen goed maken, en erg te leurgesteld is door Tolstoi's onverschilligheid. En de regeering zou ook niet rouwig zijn als langs den genoemden weg de mogelijkheid werd gevonden tot opheffing van den ban vloek, daar dan misschien ongewenschte be- toogingen zouden worden vermeden. Want groot, heel groot is in Rusland hel aantal personen die Tolstoi eoren als een hei ligo. Het aantal toestroomende telegrammen is legio, en uit heel Rusland hebben veroc nigingen en onderwijsinrichtingen afvaar digi" gen afgezonden tot deelneming aan de be grafenis, die heden zal plaats hebben. Maan dag is het lijk gekist. De open kist, gevolgd door de gravin, is door de zoons naar buiton gedragen Het pubüek zong het doodenlicd. Om 1.40 vertrok do trein Het gelaat van Tolstoï was niet veranderd. Maandag hield in de Rijksdoema de pre sident ,een rede, waarin hij wees op het zware leed, dat Rusland getroffen heeft door den dood van den grooten denker, kunstenaar en genie, den trots van Rusland, en den roem van de menscbheid Hij stelde voor het aan denken van den doode le ceren door op te staan en do werkzaamheden voor dien dag te schorsen. Alle leden stonden op, behalve enkelen aan de uiterste rechterzijde, van wie er een, Samyslowsky, verklaarde dat de dood van een denker en kunstenaar de werkzaamheden van de Doema niet mocht onderbreken. De Rijksdoema moet het land dienen dat haar betaalt. Een vereering van Tolstoï was bo vendien een uittarting jegens de Kerk. Voorts heeft Tolstoï de staatsinstellingen, en in hel bijzonder de Doema, bestreden. Het voorstel van den voorzitter werd ech ter met overgroote meerderheid aangenomen; daarop werd de zitting gesloten. De Octobristen willen nog trachten verlof tot een doodenmis te verkrijgen, en hebben daartoe een afvaardiging van drie leden naar don ministerpresident Stolypine en naar de metropoliet Antonius gezonden. Op verzoek van eenige leden van den R jjks raad heeft de geestelijke van do Rijksraad kerk erin toegestemd een zielemis voor Tolstoi te houden Dit is echter in strjjd met de aanschrijving door bet Petersburgsch geestelijk consistorie aan alle provinciale over heden gezonden, zeggende dat geen kerkeljjke vermelding van Tolstoï toelaatbaar is. Na afloop van de vermelde Doemazittiug hielden alle fracties" vergaderingen, aan Tolstoï gewijd. De Kadetten besloten voor te stellen dat Tolstoï op staatskosten begraven zal worde», en dat zijn sterfdag als een nationale treur dag zal worden erkend De loden van de uiterste rechterzijde dien den een protest in bij den* president, wyl deze had toegestaan, dat ter eere van Tolstoï de (zitting werd goschorst De sociaal-democraten en de Mohamedaneu zonden een telegram van rouwbeklag aan Ho weduwe van Tolstoï. HET VERZET DER LORDS. De vergelijking der Lords met een persoon die over veertien dagen opgehangen zal wor den, en nu een merkwaardige geestesconcen- tratie vertoont, is ook gerechtvaardigd door hetgeen Maandag in het Hoogerhuis is voor gevallen. In de heele laatste eeuw zijn de lords nog nooit zoo actief geweest als nu er een ge vaarlijke aanval op hen wordt gedaan. Ge woonlijk was het Hoogerhuis de belichaming van indolentie, bloven negen tienden van de leden thuis, en maakten slechts enkele leden van het overige tiende eenig werk van hun speeches. En nu is het centrum van do politieke actie te vinden in hel Hoogerhuis. De oppositie daar wil zich niet door do regeering laten ringclooren, en niet aan haar leiband loopen- En men weet het: de op positie is meerderheid. Zooals men weet wil Asquith de volgende week Maandag het parlement naar huis stu ren en ontbinden. Dan heeft z. i. deze week het Hoogerhuis gelegenheid zijn ja of neen over de veto- resoluties der regeoring uit te spreken. Iets andera, d. w. z. amendeering, kan de regeering niet toelaten. Maar dat is de lords te kras geworden. Toen Maandag door minister Crewe wasvoor- gesteld, die veto-wet in tweede lezing te bo- handelen, stelde Lansdowne voor het debat te verdagen tot Woensdag. En in plaats van de regeeringsveto-wet wilde hij dan een besluit bespreken, dat be trekking had op de wijze waarop de geschil punten tusschen Hooger- en Lagerhuis be handeld zouden kunnen worden. Hij erkend© trouwens openlijk dat het eenige wat de op*

Middelburgsche Courant | 1910 | | pagina 1