BIJVOEGSEL *£andbcuu)kromefi FEUILLETON. Onderwijs. Maandag 5 Sept. 1910, no. 208. Middelburg 3 September. VAK ONZEN VASTEN MEDEWERKER. Verbetering van zaaigraan. II Wij willen ons tlians bezighouden met de wijze, waarop de selectie, uitlezing, van het zaaigraan moet plaats hebben. In de eerste plaats zorge men dat do proefvelden zoo gekozen worden, dat de grond van ieder proefveld zooveel mogelijk over de geheele uitgestrektheid van gelijke samen stelling zij. De gronden der verschillende proefvelden mogen niet alleen verschillend zijn, hel is gewenschl, dat zulks het geval zij en dat gnen gelijke proefvelden aanlegt op alle soorten van gronden, die in de om geving voorkomen. Daarna bcwerke men het proefveld op de ge wone wijze en zorge voor ecnc volledige bemes ting, waarvoor men palentkali, zwavelz. ammo niak en supcrphosphaat kan gebruiken. Vóór den winter kan men ook gebruik maken van kaïniet. Eene overbemesting van wintergraan in 't voorjaar met Chili, mits de hoeveelheid niet worde overdreven, verdient aanbeveling. In den aanvang bepalc men zich, zooals reeds door ons is opgemerkt, tot de ver scheidenheden van ééné soort. Het eerste jaar zaait men de verscheiden heden, die in de omgeving worden verbouwd, inlandsche en ingevoerde, en voege daaraan toe nog enkele variüleiten, waarvan men met eenigen grond kan verwachten, dat zij aanbe veling verdienen. In den zomer doe men uit de gezaaide variëteiten de keuze van een twee- of drietal, die na nauwkeurig onderzoek en hij algemeen overleg liet best op het oog voldoen. Uit die soorten, op verschillende velden uitgezaaid, gaal men de gewenschte aren zoeken op stam, omdat men dan met de aar tegelijkertijd een oordeel kan vellen over het stroo en over het uitstoelen. Wij herinneren er hierbij even aan, dat de heer Proot het stroo kiest, waarvan de onder ste twee knoopen dicht hij den grond slaan. Wanneer men de aren gaat uitzoeken, wan neer het graan gesneden is en aan schoovcn staat; kan men over deze zeer belangrijke voorwaarden geen oordeel meer vellen. De aar, die men kiest, moet goed ontwik keld, Igeslotcn en vol geladen zijnverder moet er op gelet worden of de aren, die van eene zelfde plant komen, wel gelijk zijn mochten zij onderling verschillen, dan doet men voorzichtig door van die plant geen enkele aar te kiezen. Ook moet men er op letten, vooral bij de rogge, dat de planten niet al te veel uitgestoeid zijn. Het stroo moet stevig zijn, van middel matige lengte en met sterke knoopen. Wanneer men zoo met zijn voorraad uitge zochte aren tehuis gekomen is, dient men zo. nogmaals niet elkander te vergelijken en al leen die to behouden, welke dezelfde ken merken vertoonen. Hel verdient bovendien aanbeveling de aren Ie wegen. Men neemt er bijvoorbeeld honderd, weegt die, bepaalt bet gemiddelde gewicht van één aar en verwerpt vervolgens alle aren, welke beneden dat gewicht blijven. Vervolgens worden de graankorrels gesor teerd en alleen de zwaartste behouden. Dit doet men door van elke aar hel bovenste en onderste gedeelte te verwijderendaarna worden de korrels in een glazen vat gedaan, 'waarin men vervolgens water giet, waaraan men, voortdurend roerend, zout of Chili-sal peter toevoegt, totdat zoo ongeveer de helft der korrels naar boven slijgen. Deze ver wijdert men de overige worden, na in zuivej water gewasschen en vervolgens gedroogd te zijn, gebruikt om uit te zaaien. De zaden worden geplant in rijen op een afstand van 15 cM, terwijl de afstanden lusscben de rijen 15 il 20 cM bedragen- Men kiest dezen afstand, opdat licht en warmte beter in den grond zouden kunnen dringen, terwijl de grooto ruimte het wieden, aan aarden en bel uitlezen der aren gemakkelijker maakt. Van veel belang achten wij liet, het proef veld aan te leggen (Op zoodanigen afstand van velden met gelijksoortige vruchten, dat er weinig gevaar bestaat voor verbastering door kruisbestuiving, terwijl bovendien onafgebro ken gewaakt moet worden legen vogelschade. 'tls vooral de ring- of veldmusch, welke zich door een witten dwarsband om den hals van de huismusch onderscheidt, die in zulke proef tuinen de grootste teleurstellingen kan ver oorzaken, hoofdzakelijk wanneer zich in do nabijheid daarvan boomgaarden pi knotwilgen bevinden. Na den broeitijd begeven deze vogels zich in grootc scharen naar de graan velden, waar de jongen zich voeden met de nielkrijpe graankorrels, terwijl zij bovendien nog ruim zooveel korrels, als zij voor voedsel gebruiken, uit de aren pikken en op den grond strooien. Tegen de verwoestingen 'Sezer boosdoeners is geen ander middel te bezigen dan bot schietgeweer, terwijl men de ge- doode vogels aan staken boven het graan hangt. Intusschen maakt de jachtwet, jbe- halve in omsloten tuinen, bet gebruik van 't geweer nagenoeg onmogelijk. Tegelijkertijd moet onafgebroken ncht ge slagen worden op den gezondheidstoestand van do planton, die men voor zaadwinning heeft aangekweekt. Die, welke door eenige ziekte zijn aangetast, worden verwijderd, ook die, waarvan men met zekerheid kan aanne men, dat zij aan het voorgestelde doel niet zullen beantwoorden. Wat men op deze wijze liet eerste jaar ge daan heelt, wordt het volgend jaar op een grooter veld herhaald en het dorde jaar nog maals uitgebreid. Van belang is het overigens ieder jaar een contrölcveldje aan te leggen, waar men de onveredeldc variëteit blijft aankweoken, om daardoor te kunnen bepalen of men vooruil- gaat en hoe groot die vooruitgang is. Wanneer men over verscheidene proef- tuintjes kan beschikken, kan men natuurlijk de selectie met verschillende variëteiten, die bij den eersten uitzaai bevielen, te gelijkertijd voortzettenop één proefveld kan men wel twee pf meer graansoorten naast elkander aankweeken en uitlezen, maar het werk eischt ■eel zorg en grootc nauwkeurigheid, bovenal grooto toewijding en een nimmer wankelende volhardingdaarom wij herhalen dit niet te veel hooi op de vork. Gaarne zagen wij zulke proeven genomcD op de rijksproefvelden en wel meer in 't bij zonder op de proefveldjes, die in onze pro vincie hekend zijn onder den naam van „schoolpcoefvelden." In de begrootingen, die voor de landbouw- wintercursussen worden opgemaakt, vindt men gewoonlijk eenigo uren uitgetrokken voor onderwijs, dal gedurende den zomer wordt gegeven. Natuurlijk zullen die uren wel ge wijd zijn aan de practijk van den landbouw, en daarom meenen wij in overweging te mo gen geven de leerlingen van zoo'n winter- cursns gedurende den zomer te oefenen in het uitlezen van eene of andere variëteit, waarvan men voor die streek verwachting heeft. Naar onze meening zou zoo'n selectie, eenige jaren door do leerlingen en oud-leer lingen van die cursussen voortgezet, een dub bel nut opleveren eerslens zonden de leer lingen daardoor het grootc belang van selec tie proefondervindelijk leeren kennen, ton andere zou daardoor het te gebruiken zaai graan aanzienlijk worden verbeterd. Wo hebben in onze provincie vereenigin gen .van gediplomeerde oud-leerlingen aan landbouwwintercursussen. Ook aan dezen mee nen wij liet aanleggen van zoodanige proef velden te mogen aanbevelen. Kosten zijn daaraan nagenoeg niet verhon den, zij eischen alleen eenige toewijding. Wij hebben nog een tweede opmerking. In de Bijzondere Plantenteelt door J. Z. teil Rodengate Marissen, <leel I, bladz. 54, lezen wij het volgende Zeeuw sche tarwe (blé blanc de Flandre), inheemse li in Zeeland en Vlaanderen. Het stroo is wil, lang en grof, maar toch slap en zoor vatbaar voor legeren. De aar R. Naar het Engelsch. van VERNEDE. Nadat ik Luplons over de haaien had ge rustgesteld, sprak hij niet meer, en lag met zijn oogen te staren naar de patrijspoort, ter wijl ik me uitkleedde. Dijen nacht slingerde het schip een beetje, en den volgenden ochtend was de lieer Lup lons ziek. Hij werd daardoor gekweld ter- wille van mij, maar nog meer, blijkbaar, om dat Lij bang was dal mevrouw Mandaford hem van terugkrabbelen zou verdenken als hij niet opstond, jlk gaf hem krachtig den raad dat niet te doen, en hij beloofde in zijn kooi te zullen blijven. „Wilt u dan jzoo vriendelijk zijn om mevrouw Mandaford te laten weten, dat ik niet ,hecl lekker ben?" „Aan mevrouw Mandaford?" zei ik met voorgewende verbazing, maar hij liet zicb niet uithooren. „Als 't u belieft. Ik zou baar vandaag voorlezen." „Misschien is ze ook ziek," opperde ik. „Ik hen bang ik bedoel dat ze uitste kend tegen zeeziekte kan," zei de heer Luplons. Ik bemerkte dat dat zoo waszo zat dik en (onbeweeglijk op haar gewone plaats haar gewone ontbijt. „Do heer Luptons moest zich beter bo- heersclien," zei ze streng, toen ik mijn bood schap had gedaau. „Hij lijkt mij veel te neerslachlig," zei ik. Bij die woorden keek ze me zeer argwanend van boven tot pnder aan. „Ik geloof dal u zich vergist," zei zo „Het eenige wat de heer Luplons noodig heeft, is vrouwelijk gezelschap. Gelukkig zal hij dat in de toekomst krijgen. Wij zijn ver loofd." „Gelukkige mijnheer Luptons I" mom pelde ik, te onverhoeds overvallen om meer te kunnen zeggen. Maar ik voltooide den zin. toen ik op veilige» afstand was „Als hij zijn geluk maar kende." Op weg naar beneden botste ik lijjna legen do eenige itnderc dame, die zich buiten baar hut had gewaagd. Zij was een mevrouw Si meon, pen bekoorlijke persoonlijkheid, wier slanke gestalte en innemende manieren sterkst (mogelijke tegenstelling tot hievrouw Blauwbaard vormden. Ik denk dat het die tegenstelling was, welke mij op het denkbeeld bracht haar te raadplegen. „Mag ik?" vroeg ik, nadat ik haar naar lang, gesloten maar niet gedrongen, niet vier kant, maar plat en smal, naar den top spits toeloopend, Voorts ongebaard, witkaf, glad- kaf De korrel is zeer blank, lang, vol en melig, van uitstekende kwaliteit, de opbrengst niet hoog. Do plant is «iet heel sterk, wei nig bestand tegen roest en vriest licht uit. Ze stoelt sterk, moet vroeg gezaaid worden en verlangt een behoorlijk vruchtbaren grond Zceuwsche tarwe levert graan van uitste kende kwaliteit, maar vergeleken met de nieu were rassen is de (opbrengst te laug, zoo dat ze op de zeeklei bijna overal door deze verdrongen. Zelfs in Zeeland wordt ze weinig incer verbouwd, nog het meest op Walcheren, bewesten het kanaal van Vlissin- gen naar Veore. /Dok schijnt ze nog zeer goed te voldoen in de bouwstreken van Holland's Noorderkwartier Tot zoover de heer Bodengate. Al wat deze schrijver ten goede van de Zceuwsche tarwe gezegd heeft, welke tarwe thans meer hekend is onder den naam van Walchersche, omdat ze in de andere doelen Zeeland niet, pf uiterst zelden, ver bouwd wordt, kunnen wij ten volle onder schrijven, |maar wc zjjn aangaande het uit- riezen eene andere mocniiig toegedaan. Door oen zeer ervaren landbouwer aan de Oost zijde van het hoogcr genoemd kanaal, hoor den wij do Walchersche tarwe juist roemen eene soort, die van uitvriczen het minste weet van alle hem bekende soorten en als een sprekend bewijs daarvan haalde hij den strengen winter aan van 1891, toen alleen tie Walchersche tarwe den strengen winter over leefde. Juist om de opgenoemde voortreffelijke eigenschappen dor Walchersche tarwe, ver meerderd met hare gehardheid tegen den win ter, achten wij proefnemingen niet deze tarwe, die aan onzen grond en ons klimaat gewoon is, hoogst belangrijk. Wfl twijfelen geen oogen- blik (Of eene voldoende bemesting met kali en supcrphosphaat zal het slappe stroo ver sterken en voor het legeren vrijwaren, terwijl eene eenige jaren voortgezette uitlezing op de wijze door ons beschreven, aanleiding zat geven tot het bekomen van een meer ge drongen en vierkante aar. Roest moet men trachten te voorkomen door 't gebruik van volkomen zuiver zaad en door do planten, waarbij deze zich mocht vertoonen, onmiddellijk te verwijderen. De roest wordt veroorzaakt door roestzwammen (puccinia graminis, p. rubigo vera, p. oor,-mala). Op de bladeren vormen zich roestkleurige of rood achtige stofhoopjes door een gcelachtigen rand omgeven, eerst aan de onderste doelen der plant, later op de hoogere bladeren, tol zelfs op de kafjes. Worden de planten daar door vroeg aangetast, dan ontwikkelen zij zich slecht en van aar- en korrelvorming komt weinig terecht. Om tot ontwikkeling te ko men hebben de moeste dezer roestzwammen wij zullen daarover eerlang meer bijzon derheden medcdeelen een tusschenplant noodig, zooals de berberis, de mahonie aqui- folia, |die gewoonlijk slechts voorkomen in siertuinen, (maar ook der akkerkromhals (ly- copsis arvensis), do ossentong (indhusa )f li et na lis), (de sineerwortel (Symphytum offici nale), de bernagie (borago officinalis), de hondstong (cynoghssam officinale) en andere van de familie der ruwbladigen (asperij'iUae), die alle in Nederland inhcemsch zijn Weg nemen van aangetaste planten, uitroeien van genoemde i lusscbcnplanlen, vroeg zaaien en geen te zware stikstofbemesting gebruiken zijn (middelen waardoor de roestziekte met goed gevolg kan bestreden worden. Verder is eene behandeling van lvet zaaizaad met koper vitriool, dat uitstekend werkt tegen steen- brand en stuifbrand, in ieder geval aan te bevelen. (Slot volgt). Dringend noodig. Hoezeer wettelijke eischen Van bekwaam heid noodig zijn voor de benoembaarheid tol gemeente-secretaris, heeft thans zoo schrijft men aan De Avondpost,weder bewezen de gemeenteraad van liet meer dan 8000 zielen tellende Ferwerderadeel, die op de voor een gemeente-secretaris in slechts weinige ge meenten te bereiken jaarwedde van f 1600. huilen de aanbeveling van Burg. en Weth. om, tot secretaris benoemde den ontvanger dier gemeente. Deze heeft nl. nog nimmer aan een gemeente-secretarie gewerkt. Hoewel hij al gemeen ontwikkeld inoge zijn, valt niet te ont kennen, dat hij eerst geruime» tijd na de aanvaarding van zijne nieuwe betrekking zich de daarvoor noodige vakkennis voldoende zal kunnen eigen maken en aanvankelijk in bijna alle zaken op de hulp van anderen zal moeten steunen. Dergelijke benoemingen, die helaas nog al tijd voorkomen, moeten wel ontmoedigend wer ken op hen, die zich voor een volledige studie van de gemeente-administratie en ,het inge steld moeilijk examen, waarmede als regel minstens 3 jaar heengaat, veel moeite en kosten getroostenzij moeten wel een on gunstige» invloed hebben op het zich gaan wijden aan die studie door bekwame en goed onderlegde krachten. Het mag zeker hij de steeds gewichtiger wordende- taak der ge meentebesturen in hel algemeen belang drin gend Inoodzakelijk hecten, dat de wetgever hier eindelijk ingrijpe. De suikerconventie Voor de suikerindustrie was hef Donderdag een gewichtige dag. Bij de verlenging van dc suikerconventie op 1 September 1908 werd bepaald, dat de over eenkomst zou worden gesloten tot en met 31 Augustus 1913, met vrijheid echter aan elk der toegetreden Staten, om zicb met 1 Sep tember 1910 terug te trekken. Thalis is echter de 31slc Augustus gepas seerd', zonder dal een opzegging heeft plaats gehad, zoodat de Brusselschc conventie tol 31 Augustus 1913 op den tegenwoordigon voel bestendigd blijft, Dit is voor de suikerindustrie een geluk- yensch waard, zegt de N. Crt. Benoemingen enz. Bij kon. besluit zijn benoemd lot ontvanger der registratie voor de gerechtelijke akten en der domeinen te 's Gravcnhage G. L. Brouwer, thans ont vanger te Leiden cn tol ontvanger derzelfde middelen te Gorinchem II. F. Julius, thans te Locheni is benoemd tot ingenieur der telegraphic J van de Kamp, thans tijdelijk ingenieur der telegraphic zijn benoemd lot vertegenwoordigers der Nederlandsche Ilegcering op de volgende to Brussel te houden internationale congressen landbouwvereenigingen en demographic jhr. mr. G. L M. II. Ruys de Beerenbrouck te Maastricht en K, J. A. G. baron Collot d'Escury te Kloosterzande; en op dat voor veeteelt en voedingsleer dr. E. Weideren baron Rengers, te IJsbrcchtum en II. J. baron Van Doorn van Westcapelie te Wageningen. Bij besluit van den Minister van Koloniën, in 30 Augustus zijn aangewezen als candi- daat Indisch ambtenaar W. S. Bitter, H A. an Loghem, R. J. W. Rcys, D. J. Meuldijk, J. C- Vergouwen, E. Michaëlis, E A. B. Hil- horst, A. P. G- Hens, H. A. Hooft, E. Gelpke M. van Rbijn, H. Röwer Price, E. L. Ie Roux. G. C. F. Schoffel, W. Clignett, E. J. van Ebhenhorst Tengbergen, G B. van Alslé, II. A A. Statius Muller, J. Oberman, E. T. M. Drissen, P. A. Bcynon, C. van Rossen, W. M van Griethuysen, C. A. Honigh, F H C Stein, II. J. Nijhuis, J. B Bavinck, A. W. L. Vogelesang, II C". U. J. Huber, J. Pauw, VV. Stort, L. E. Derx, V. E Korn, J. C. de Klerk, L. A. M. C. Koene, K. J. Bocijinga en N. A. de Haart. RECHTSZAKEN Heden is ter griffie der Rechtbank 1 h i e r door den heer U. A. van Dalsum, notaris te Hulst, het hoogcr beroep aange- leekend legen bet vonnis dd. 23 Augustus j.l waarbij bij, wegens eenvoudige belecdiging, is veroordeeld lot f 100 boete subs. 20 d liech tenis. Hel voornemen daartoe deelden wij reeds mee. Ook de officier van justitie, die een maand gevangenisstraf vorderde, kwam in hooger beroep. een stoel bad geholpen, en naast baar bad plaats genomen. „Ik geloof dat tiet mij gaat als den heer Luptons, en dat ik behoefje heb aan vrouwelijk gezelschap." „Heeft mijnheer Luptons dat dati?" „Mevrouw Mandaford beeft me dal juist verteld. En ook dat hij het weldra zal krij gen, want ze gaan trouwen." „Arm mannetje I" zei ze, vroolijk lachend. Toen keek ze me ernstig aan. „Maar wat scheelt u? U bent toch niet jaloorsch? Of denkt u dat zo niet gelukkig zullen zijn?" „Ik denk dat bet een treurspel zal zijn," antwoordde jk. „Dat is de reden waarom ik bij u kom met de vraag, hem er uit te hel pen." Ze wou er eerst niet ernstig op ingaan, „Er moet nog eens iemand willen be weren, dat alleen vrouwen zich met de zaken van een ander bemoeien I" riep zo uit. „De mannen zijn veel erger. En dan nog wel een bemoeiing met een liefdesgeschiedenis." „Dat is het niet I" zei ik beslist. „Hoe weel u dat?" hield ze vol. „Liefde is iets boel eigenaardigs. Ik bob mannen gekend „O, dat geloof ik graag van zei ik. „Maar dat is een heel andere zaak. Het is een tragedie. Voor de eer van uw sexe moet hem helpen. Bedenk toch eens wat voor vrouw dat is. Alle mannen aan boord noemen haar mevrouw Blauwbaard." „Mannen zijn kwaadsprekers," zei ze. Bij kon. besluit van 1 Sept. is aan Jean Bériard, geboren te Villapourpon (Frankrijk), vergunning verleend tot het geven van hoog) onderwijs aan de te Hulst te vestigen in richting voor hooger onderwijs, staande onder hot bestuur der St. Josephs-slicliting. Tol onderwijzer aan de openbare school te Gilze (N.-B.) is benoemd de heer C de Thejje van K o e w a c h t. thans in dezelfde functie te SVijchen (G.). De benoeming van dr H. M. Quanjer tot lector in dc faculteit der \vis- en natuurkunde de Rijksuniversiteit te Leiden is op zijn verzoek ingetrokken en als zoodanig is be noemd om onderwijs lo geven in de pharino- cographic en galcnische phnrmacie W. C. de Graaff, sladsapotheker te Leiden. Technische Hoogeschool- De reclor-inagnificus der Technische Hoo geschool maakt bekend, dat hij tot inschrijving ■oor den cursus 1910—1911 zal zitting hou den in hol gebouw der Hoogeschool. Dinsdag 6 Sept. uitsluitend voor hen, die zich voor de eerste maal wenschen te doen in schrijven en wel van 's morgens half 10 tol l'jf uur voor hen wier familienaam begint met •u der totters A tot en met K, en des mid dags van half 2 lot 4 uur voor de overige letters L tot en met Z Woensdag 7 en Donderdag 8 Sept., des voormiddags van 10—12 en des middags van -3, uitsluitend voor hen, die reeds een of meermalen zjjn ingeschreven geweest Op 7 en 8 September zullen des morgens tusschen 9 en 10 uur aan het hoofdgebouw der Technische Hoogeschool volgnummers kos teloos verkrijgbaar worden gestold, 'waarnaar de volgorde van do inschrijving geregeld zal worden. Deze Volgnummers zjjn slechts geldig op den dag van afgifte. De inschrijving van enkele lossen kan, vol gens art. 55, 2de alinea, der Hooger-Onder- wjjswet, slechts plaats vinden, indien daartoe vooraf van curatoren de toestemming verkre gen is, welke schriftelijk moet worden aan gevraagd. LETTEREN EN KUNST Mevrouw Mann-Bouwmeesler herdacht Donderdag in den huiselijken kring met eeni ge collega's den dag waarop zij, 25 jaren geleden, voor het eerst met hel gezelschap der K V. liet Ned Tooneel is opgetreden Bij haar optreden Vrijdag avond in De Ze- 'cntienjarige werden haar, tot herdenking van dit feil, veto bloemstukken aangeboden, waar onder een van den Raad van Beheer, met het ppschrift„Een verwelkbare hulde aan oen onverwelkbaar talent." De Hagespelers zullen in hel midden an hel seizoen, Januari b.v., Borneo en Julia opvoeren. Do heer Verkade jieloofl ons een vrijwel ongecoupcerdo voorstelling in 24 talreelen, die, niettegenstaande het groot aanlarchange- incnIon, zonder pauzes, behalve de groote pauze na het derde bedrijf, elkaar zullen op volgen. Dc geheele voorstelling zal slechts drie uur duren (van acht tot elf uur). Verschillende Berichten. Naar men ons meldt heeft een geacht igezelene van Bergen op Zoom hel voorne men den lieer Verstraeten als passagier op een zijnor vliegtochten te vergezellen. Het moet om een vrij aanzienlijke wedden schap gaan. Reclame Op dc Molenheide bij Breda zijn de laat ste dagen door den Rus Lewkocvicz. en door Acher weer verscheiden kleine vluchten ge daan. Zij hadden veel last van den wind. Op een vergadering, te Ileerenveen go- houden, waarin 53 aandeelhouders der Vlieg- week tegenwoordig waren, werd f 550 getce- kend voor een aldaar op te richten monument voor wijlen den heer Van Maasdijk. Uit de mededeelingen van den penningmees ter ibleek dat de inkomsten der vliegweek hadden bedragen f 12.080, de uitgaven f 7739. Te Gouda wordt Vrijdag 16 Sept. ge opend een tentoonstelling van toegepaste eleclriciteit, uitgaande van een comité, be staande uit de besturen der vereeniging Gouda Vooruit en bet departement Gouda der Maatschappij van Nijverheid benevens en kele bestuursleden der jïocieteitOns Genoegen Het zal geschieden door jhr mr, W Tb C. van Doorn, lid der Tweede Kamer 't Congres voor Openbare Gezondheids regeling zal Vrijdag en Zaterdag 23 en 24 Sept. te Leiden worden gehouden De Koningin komt Dinsdag den 20en in de residentie voor dc ppening der zitting van de Staten-Generaat. In menige plaats hebben Woensdag de feestelijkheden veel te lijden gehad van liet slechte weer. Regen en wind bedierven illu minaties en versieringen. Maar ik merkte dal ze toch onder den indruk was gekomen. „Ik zal u eens wal zeggen," ging zc na een poosje voort met saainge- knepen wenkbrauwen „Hel is z.eker dat dat mannetje legen zijn wil naar die verloving gedreven is. Ik wil probeeren hem eruit te helpen. Maar ik ga niet af op vermoedens. Hij moet zelf verklaren dal hij niet wil." „Dat zal bij 1" voorspelde ik. „Vertel bet me dan als hij het gezegd heeft," zei ze. Het geduld en hel gevoel van ridderlijk- beid van den heer Luplons deden echter de bekentenis nog eenigo dagen uitstellen. Eerst toen we dc straat van Messina passeerden, sprak hij. Ons schip was een van de eerste grootc booten die de straat passeerden na de aardbeving, en terwijl iedereen bezig was door kijkers te zien naar de lioopon puin en stof op de plaats waar eens de mooie Zuide lijke sleden hadden gestaan, voegde de eerste officier Izicli bij ons. „Dat is hel vreemdste van de heele geschiedenis," zei liij, op een stuk vlak water Wijzend. „Wat is dat dan?" vroeg mevrouw Simeon. „Dat is (le plek" waar vroeger Charyb- dis was, tegenover Scylla. De aardbeving heeft de draaikolk doen verdwijnen." Zeker was dat vreemd. Geen spoor was er over van die draaikolk, die eens de schepen van legendaire helden had pmlaaggezogen. Toch Was liet, naar de eerste officier ver zekerde, te voren een Werkelijk bestaand ding geweest. Hij zelf had enkele maanden vroeger een groot schip er in zien rond draaien zoo hulpeloos als een kurk. „Dan heeft die aardbeving nog niets goeds gedaan," zei mevrouw Simeon. „Wonderbaarlijk 1" mompelde de heer Luptons. Ik weet niet pi mevrouw Mandaford die dicht l>ij zal op haar gewone plaats, het af keurde, dat hij haar had verlaten om mol de anderen te kijken naar hel verwoeste land in ieder geval kwam ze op dat oogenblik tus schen beide. „Ik meen," zei ze zwaarwichtig, „dat voor zoover wij weten, aardbevingen een boel goeds doen. Dc menschen hebben het noodig nu en dan eens goed geschud te worden." „O, ik weet dnt nog niet," zei de heer Luptons, snel en zenuwachtig. „Juist. De menschen weten hel ook niet," zei mevrouw Mandaford, cn de heer Luptons trok zich terug uit het ongelijke gevecht. Hij had zeker over haar woorden nage dacht, want dienzelfden avond zonder dat ik hem behoefde uit le hooren, kwam zijn be kentenis in één woordenvloed. Hij had een vergissing begaan ten opzichte van zijn enga gement, zei hij. En of ik nu als getrouwd N. I man en man van de wereld hem een raad kon geven hoe hij er uit kon, komen?

Middelburgsche Courant | 1910 | | pagina 5