MIDDELBIJRGSCHE COURANT. Vrijdag 19 Augustus. Honderd meiers wereldverkeer N°. 194 1^3- Jaargang 1910 Deze courant vorsohijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- on Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertent i'ën bg nbonnememt op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zgn aan het bureaa te bekomen. Advertontiën voor bet eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zgn. Advertentiëu20 cent, per regel. Bij abonnement veel lagor. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel moor 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar do plaats, die zij innemen Tot de plaatsing van advertontiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwozen, is gerechtig het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB I.A MAR Az., N.Z. Vonrbnrgwal 266, Amsterdam- Middelburg 18 Augustus. Een Electrische Centrale te Middelburg II. (Slot). Willen wij de waarde der gasfabriek als bron van inkomsten voor de gemoonte trachten te ontcijferen, dan zullen wij daar toe do gegevens moeten putten uit de ge meenterekening en daarbij in aanmerking moeten nemen de loeningen, welke ten be hoeve van de gasfabriek zijn gesloten. Dit te doen van één jaar, zou tot een onzuiver resultaat leidenwij behooren daarvoor een langer tijdvak te nemen, b.v. do laatste tien jaren. In mijne poging, om die berekening te maken, bon ik helaas niet geslaagd, weer tengevolge van de onvolledigheid der ge publiceerde cijfers. Tor toelichting van mijn excuus diene hot volgende In die 10 jaren bedroegen do inkomsten: a. ten gevolge van de exploi tatie, inclusief retributief b. uit leoningen ten behoeve van uitbreiding of vernieuwing - van welk totaal bedrag Af afgaan de uitgaven, t. w. c. de uitgaven ton behoeve van de exploitatie f d. die voor uit breiding en ver nieuwing - e. aflossing van geleende gelden - f. rente van ge leende gelden -f dus waren do netto inkomsten f De post d kan gemakkelijk worden in gevuld, doch ten opzichte van de posten a en c moet ik verwijzen naar hetgeen ik over de exploitatie van het jaar 1908 heb gezegd. De verschillen, welke ik in dat jaar heb geconstateerd, ontnamen mij den moed, om die rekeningen van af 1900 na te pluizen en ik heb dus gemeend, niet op de te publiceeren cijfers over 1909 te moeten wachten. Maar al had ik er naar willen streven, om de posten a en c in te vullen, dan nog zou ik mijne berekening niet ten einde hebben kunnen brengen. Do groote moeilijkheid schuilt in de go- leende gelden. De juiste waarde van post b kennen wij. Immers in antwoord op eene vraag van den heer Gratama werd in de gemeente- J. H. 3D. Het tooneel is het station te Vlissingen, 's avonds kwart over elf. Vóór den ketting, die den toegang tot het tweede perron af sluit, staat een klein groepje menschen. Achter dien ketting strekt zich het perron uit, lang, plat en strak onder de rechte lijn lampjes, leeg als een tooneel waarvan het scherm is opgehaald, vóór de acteurs van achter de coulissen zijn gekomen. Dan verschijnen de eerste spelers een stuk of wat witkielen en eenige spoorwegbeamb ten. Maar het blijft rustig. En dan stralen plotseling in de verte twee lichtjes, die groeien en groeien, en puffend dreunt de trein van 11.23 binnen, langzamer, en lang zamer de donkere massa van de lokomotiéf schuift voorbij, gevolgd door de heldere licht- vlakken van de coupé's, een geknars, en het gevaarte staat stil. „Daar heb je ze I Dat is roverend Toddis party!" Een Amerikaansch reisgezelschap. raadszitting van 29 Juni j.l. door den voorzitter geantwoord, dat ton behoeve van de gasfabriek werd geleendin 1901 f 30.000 1903 - 61.500 1905 - 24.500 1906 - 3.500 1907 - 35.000 1908 - 12.000 1909 - 5.300 te ramen f 177.800. Maar hoeveel is op deze leeningen afgelost In de laatste begrooting vindon wij dat o. a. is geleend ad 4 in 1901 f 115.000, waarvan is afgelost f 18 000 in 1904 - 131.000 idem - 3.000 in 1905/6 - 56.000 idem - 8.000 in 1907/8 - 82.000 idem - 4.000 in 1909 - 6.030 idem - De leoning van 1904 was o. a. ter aflos sing van de in 1903 opgenomen kapitalen, dus het is duidelijk, dat do door den voor zitter van den Gemeenteraad genoemde bedragen onderdeelen vermen van de be dragen, welke in de bogrooting zijn ver meld. Maar welk gedeelto van de aflos singen staat nu in verband met de gas fabriek Deze vraag zal wel door niemand beantwoord kunnen worden. Ergo do post e zal niet ingevuld kunnen worden eu dientengevolge ook niet de post f. Ik heb dus geen juiste berekening kun nen makenniettemin kan oen globale be rekening gemakkelijk in elkaar gezet worden. Wie zich daartoe de moeite wil ge troosten, zal tot hot volgende resultaat komen De netto-revenuen vande gasfa- briekin de laatste 10 jaren =dein die 10 jaren door do gasfabriek aan de gemeente betaalde vor- oeding voor hot ui t81uitend echt om gasp ij pen in de straat te leggen -f- het bedrag der ten behoeve van de gasfabriek ge leende gelden, na aftrok van de daarop afgeloste bedragen de rente dergcloondegelden. Of m. a. w.D e e f f o c t i o v o r e- vonuen bestaan alleon uit de vergoeding voor het uitslui tend recht om gasp ij pen inde straat te leggen. Of in nog andere bewoordingen zou men kunnen zeggen Ten gevolge van de exploi tatie dor gasfabriek geraakt de gemeente steeds dieper in de schuld. Wil men van dit laatste nog eene korte'- toelichting hebben, dan slechts dit De gemeente slokt debodrijfs- winsten van de gasfabriek op en gebruikt die voor alge- meone doeleinden. Het eerste wal de aandacht trekt is, dat allo jcoupé's vol dames zitton. Ja, daar is oen hoeren daar ginds nog een. Maar ze zijn uitzonderingen, die te midden van al die rokken en hoeden en sluiers verdwijnen. Dames, niets dan dames, die nu allen op staan en kalm de coupé's uitkomen en daar voor blijven wachten, meer dan honderd te zamenmcerendecls betrekkelijk jong, slank, in eenvoudig reiskostuum maar elegant ge kleed, met een klein tasc-hje of zoo in de hand, en rustig, vóór alles rustigGeen gekwebbel van vrouwegopraat, geen drukke beweging, maar ook geen gelach. Kalm, self- possessed staan ze daar tot ze van den lei der hooren waar ze heen moeten, en dan schuiven ze langzaam het perron af, altijd even rustig, enkelen zacht met elkaar pra tend in hun slepend Amerikaansch accent. Stel je voor honderd Ilollandsche of Duit- sclie of Belgische of zelfs Engelsche dames, die samen ergens aankomen, en die dan hun mond hielden I De witkielen laten hen met rust. Er is aan hen niet veel te verdienen. De kleine bagage dragen ze zelfde grootore handkoffers wor den samen op een wagen geladen en gaan naar boord. „Waar hebben ze d'r mannen go- laten?" „Die zijn in Amerika gebleven om te verdienen." Het is mogelijk. Maar het ziet er uit of Voor uitbreidingen on ver nieuwingen van de gasfabriek of de buizenleiding wordt in den regel door de gemeente geld geleend. Van deze leo.ningen wordt slechts weinig afgelost, zoodat die uitbreidingen en vernieu wingen de door do ge mee n te te betalen rente doen stijgen. Van deze toelichting zal ik de laatste twee punten niet uitwerken, doch omtrent het eerste valt nog wel iets te zeggen. De bedrijfswinsten van de gasiabiek vor men n.l. eene gemeentebelasting, welke uitsluitend door de gasverbruikors wordt betaald. Volgons do gemeenteverslagen was de hoeveelheid gas, welke in do laatste 10 jaren werd geleverd, de straatverlichting inbegrepen, 12.343.613 M3; volgons die zelfde verslagen was hot toraal do~ be drijfswinsten van do gasfabriek in dio'10 jaren f 246.105.475 dus voor ieder en M3 gas, welken de gasfabriek levert, betaalt de gaeverbrui kor 2 eent gemeentebelasting. Ik betwijfel, of het billijk is, dat do ge meente van de gasverliruikers eene belas ting helt, waarvan de petroleum verbruikers vrijgesteld zijn. Dit billijkheidsvraagstuk zal nog meer naar voren treden, wanneer eene Electrische Centrale mocht worden gesticht, wnnt dnn krijgen wij waarschijnlijk de volgende puzzle De electriciteitverbruikers betalen aan do gasverbruikors of (en) de petroleum- verbruikers de gasverbrnikers betalen aan de petro- leumverbruikers of (en) de electriciteit verbruikers de petroloumverbruikors of (en) de gas verbrnikers betalen In de eerste jaren aan do electriciteitverbruikers. Die puzzle ontstaat, wanneer bij de ge- gemeente-exploitatie geen rekening wordt gehouden met het beginsel, dat daaraan ten grondslag moet liggen. Maar moet dit zoo'n doolhof zijn Kan niet de Gemeente zich plaatsen of op het eene standpunt, of op het andere? Uitgaande van het beginsel, dat, aan ;omeente-exploitatie ten grondslag moet liggen, zal de Gemeente do tarieven, voor wat zij levert, zóó kunnen vaststellen, dat gcono beduidende winsten worden gemaakt, doch slechts kleine winsten, welke dienen als reserve voor mogelijke tegenvallers in het bedrijf Daarentegen bekeken van het standpunt, dat, do Gomeente tot zich trekt het mono polie van een winstgevend bedrijf, zullen uit die winsten in de eerste plaats bekos tigd moeten worden de uitbreidingen, welke hot bedrijf vordert. verscheidene hunner, de jongslen, nog geen man hebben. Het tooneel is veeleer een voorbeeld van de practisclic manier waarop de Amerikanen aan dames een niet te dure gelegenheid geven om groote reizen te maken En wat do losloopende Amerikaanscbe man nen bet.reft, die voelen zich mans genoeg om zonder geleide op reis te gaan. Maar er zijn ook nog anderen uit den trein gekomenwereldwijze zakenlui, die doelbe wust, (regelrecht voorlLoopenzenuwachtige tounsten, dames en heeren, die met een merkbare verlichting hun bagage aan witkiel geven, en dan haastig de anderen vol gen, langs en door den drom rustige Amen kaansclien jachtend. En zoo gaan allen door do groote deur links, naar de ponton, waar de nachtboot de Zeeland hen wacht Een oogenblik hoopt de groep menschen zicli vóór de loopplank naar de boot samen tot een bal die dan in- slinkt, en als een lange sliert op de loopplank en langs den helder verlichten boordwand in liet schip verdwijnt Hot is een verzameling van vreemdelingen uit allo deelen der wereld. Luister maar eens naar de talen Amerikaansch, Engelsch en Duilsch zijn de hoofdzaak, ook veel Hol- landsch. Maar do muntsoorten die de admi nistrateur aan boord krijgt te wisselen tollen nog van lieel andere landen van Rusland, Oostenrijk, Denemarken, Zweden enz Het personeel van de Zeeland is echter veel- Noch aan de eene, noch aan de andore voorwaarde wordt te dezer stede voldaan Het zou jammer zijn, indien de beslissing inzake hot vraagstuk der electriciteitsleve- door diou verwarden toestand van thans werd beheerscht; zeer jammer, indien alleen op grond van de sohijnwinsten, welke door de thans gevolgde methode ont staan, aan uitbreiding van de gasfabriek do voorkeur werd gegeven. En tovenB zou betreurd moeten worden, indien tvel tot het stichten van eene Cen- trnle mocht worden besloten en de thans gevolgde methode bestendigd en ook op de Centrale toegepast werd. Juist nu de mogeljjkheid vau elcctrici- toitsloveriDg in onderzoek ïb, bestaat er alleszins aanleiding, om aan de cijfergroc- poering ernstig aandacht te schenken. C. BOUDEWIJNSE. Middelburg, 8 Augustus 1910. De staking te Enschede. Naar de lieer Leeuwenburg in Het Volle schrijft, zijn liet de Christelijke organisaties geweest, <lie hun ciscli hebben doorgedre ven de slaking op te heffen. „Men kende de bezwaren, men kende den toestand in do industrie, maar men wilde vasthouden, zoolang men kon. En toch kwamen Vnitas en de katholieke bond in de gecombineerde bestuursvergade ring van vorige week Woensdag en Donderdag op hel onverwachtst met den eisch onmid dellijke (opheffing der staking Zonder voor bereiding, zonder dat iemand 'thad zien opkomen en tegen alle redeneoring in. eisch- tcn zy dat. Beide bonden verklaardende fabrikanten goven toch niets moer loc, maar zij bicven tegenover de Eendracht in gebreke deze voorspelling aannemelijk te maken Het omgekeerde kon met gelijk recht wor den verdedigd. Waarom waren zij er zelfs niet voor te vin- j den tenminste nog een laatste poging te doen? De Eendracht had reeds een schrijven ontworpen, dat de fabrikanlen-vcreeniging verder in 'tnauw dreef, dat nadere verdui delijking vroeg van baar opvatting omtrent ,ccn rechtvaardige behandeling," dat op de hoofdpunten nog precieser inging en dat ten slotte een conferentie vroeg. Waarom dit nog niet beproefd Alle mid delen waren toch nog niet uitgeput? Stond liet reeds buiten twijfel vast, dat niets meer zou worden ingewilligd? Had die conferen tie niet nader licht kunnen brengen Had misschien ten slotte de ondernemers niet een scheidsgerecht kunnen aanbieden er 't geschil? Er was nog ruimte en moge lijkheid voor onderhandeling genoeg. Was dan gebleken dal. men niet verder kwam, zoo zou het volk tenminste voorbereid zijn en in volkomen oendracht zou men don strijd hebben kunnen beëindigen. Maar beide honden weigerden beslist en hardnekkig dit schrijven Ip verzenden Zij wilden onmiddellijk "t einde Onverhoeds bra ken zij de samenwerking af Voor geen enkele poging, geen laatste onderhandeling, waren zij meer (o vinden." talig ontwikkeldliet heeft ook geleerd om zenuwachlige personen geduldig te woord te staan, en liet duurt niet lang of allen zijn „onder gebracht," d. w. z in hun hut. Dan komt een tweede trein aan. Van dc ponion komen de eersten, de allerhaastigstcn aandraven, gevolgd door onder de bagage ge bogen witkielen, en door nog meer reizigers. Weer dezelfde sliert mensclien op dc loop plank, en ook weer dezelfde rustige en vlugge verspreiding van al die nieuw aan- gokomenon aan boord. En tegelijkertijd hollen donderend do hand wagentjes met de bagage en met de mail de schuine helling naar do ponton af om in volle vaart over hel vlakke gedeelte een draai te maken naar een van de loopplanken voor en achter, waar ze dan door rappe handen in een oogwenk leeggedragen worden. Weer een sloot op do zware stoomfluit de derde trein komt binnen, eu weer her haalt zich dat tooneel. En als ook die menschengroep in het schip verdwenen is, en de laatste bagage aan boord is gebracht, wordt geen minuut gewacht met het vertrek. De loopplanken worden ingehaald, dc touwen los gegooid. „Is alles aan boord klinkt van do brug de stem van den kapitein. „Ja, kapitein I" is 't antwoord van den wal. De belsignalen naar de machinekamer rin kelen, het water bij de schroef begint te Woensdagmiddag hebben de wevers uit do fabriek aan den Hoornweg der firma Mcnko op 20 na de fabriek weder verlaten, onte vreden over de .vordecling der kettings. Daaromtrent s e i n t men ons heden liet nieuwe conflict ontstond doordat oen wever twee mocilyk te weven kettings had gekregen en nog een derde zou ontvangen. Dit was niet naar zijn genoegen en de firma duldde niet dat een ander werkman dit derde werk overnam. De firma achtte dit werk niet zwaar Een onderhoud had geen succes. Te 5 uur crlieten 200 wevers de inrichting 25 ble- en. Heden heeft een samenspreking plaats met <le organisatiebesluren, niet mot de stakers. Men zie Laatste betichten. isuoemmgen enz. Bij kon. besluit is aan den directeur van het post- ou tele graafkantoor te Weesp C. C. C. Richten en aan don hoofdcommies der telegraphic J Zil- terstcyn, op verzoek, eervol ontslag verleend is benoemd lol directeur van het posl - en telegraafkantoor Ie Vreeswijk, 11. Pitlo Rz.. thans commies der telegraphic 2de kl. is aan J. F. de Jong eervol ontslag ver leend ,als directeur van liet huis van be waring te Maastricht en benoemd lot direc teur van liet huis van bewaring aldaar, II. W. C- Botzen, thans adj. directeur 2den rang bij de strafgevangenis te Haarlem. KORTE MEDHDKELINGBK VERGADERINGEN. Woensdag hesprak in de vergadering der vijfde Kalhüieke sociale week de heer L. N H Deckers, „Vereenigingen voor de Land bouwers" Des avonds trad pater R. Liglerberg op om „Sociale arbeid voor en door vrouwen" te behandelen. Door den heer J. J. A. Verbeek is nog be sproken liet onderwerp „Vereenigingen ten bale van den Middenstand". Uit Stad en Provincie. Bet vreemaelingenbezoek aan onze stad was heden enorm De extratrein uit Vlissingen bracht circa 500 exeursionisten aan en de trams vervoerden er ongeveer 400 bierhoen. Morgen (Vrydag) om 7.15 marcheert het i balaljon 3e reg. inf. van Middelburg af, nnar 's Heer-Arendskerke, vertrekt van daar per extra trein om 12.25 naar Bergen op Zoom Aldaar om 1.33 nm in te arriveeren. Het bataljon zal met dat uit Vlissingen kampeeren op bet terrein Kijk in den Pot om onder bevel van den majoor W. H. van Wioringhen Borski deel te nemen aan de bataljons en regiinents- oefeningon aldaar. Uit Vlissingen schrjjft men ons De huisvlgttentoonstolling in de zalen van De Oude Vriendschap trekt een druk besoeb. Geregeld zyn de zalen gevuld met belangstel lenden, die met aandacht het tentoongestelde bekgken. Afwisseling bieden vooral de uit stallingen van verschillende voorworpen op het gebied van electriciteit. borrelen en het schip stevent statig weg. En als men het dan treft, zooals ik het onlangs in oen warmen stillen nacht bij woonde, dat de zee fosforiseert, en de door do boot opgestuwde golven als lijnen van violet vuur over hel kalme watervlak van de haven loopen, terwijl de omtrekken van de boot in het zwart van den nacht oplossen en men alleen ziet die bewegende klomp lichtjes, met dat violet gefonkel heneden aan dc waterlijn, dan levert zoo'n vertrek een onvergetelijk mooi gezicht op. Dat brokje Walchersche bodem, tusscben trein en schip, die honderd meters wereld verkeer in Zeeland, die kleine gaping waar do snelle vaart wordt gestremd, en de reizi gers als gew'one menschen een minuut moeten loopen, wordt vier maal per dag betreden door zoo'n groep vreemdelingen. En beter dan door het zien voorbijstuiven van den maillrein kan men daal- begrip krijgen van wat onze provincie passeert van het vaste land naar Londen, en zelfs van Europa naar Amerika. En daar wordt, óók "s nachts, hard ge werkt om het mogelijk te maken dat zoo'n tooneel zich vier maal per dag herhalen kan. Als de nachtboot weg is, is het op de ponton betrekkelijk rustig. De plaats van de nachtboot is leeg. Eerst vijf uur later komt de zusterboot uit Engeland. Maar geheel stil is het er niet. Want iets verder ligt de

Middelburgsche Courant | 1910 | | pagina 1