MIDDELBURGSCHE COURANT. TWEEDE BLAD VAN DE Maandag 11 April. Middelburg 9 April. andbouu)AronkA FEUILLETON. De krankzinnigheid van Miss Cartwright. N« 84 183* Jaargang, 1910. VAN ON ZES VASTEN MBDT-Vf ZTlKEil. Gezonde Melk. I. Wij Lebben vroeger reeds het een on ander gezegd over bacteriën, wij willen daarop thans nog eens te rag komen. Door bacteriën verstaat men zeer kleine plantjes, die men 300 h 400-maal moet ver- grooten, om ze te kunnen waarnemen. Zij bestaan uit een soort van geleiachtige stof, die wel eenige overeenkomst heeft met ge stold eiwit en zijn omgeven door een dun vlies je. Een bacterie, die in omstandigheden ver keert, welke lui ar gunstig zijn, vermenigvuldigt door deeling. Zij neemt, «enigszins too in lengtehot liaar omgevende vliesje groeit, dwars door de bacterie heendeze wordt dus ingesnoerd en weldra verdeelt zij zich in twee bacteriën, die volkomen overeen komen mot de oorspronkelijke. Nauwelijks is de eene bacterie in twee ge decld of mei deze beide geschiedt hetzelfde eerlang hoeft men er dus vier, die vier wor den tot acht enz. Zoodanige deeliug kan in 20 minuten zijn afgcloopon. Aan 't einde van een uur is dus ééno bacterie geworden tot 8 bacteriënaan 't einde van het tweede uur heeft men cr 64 aan 't einde van het derde uur 512aan 't einde yan het achtste uur 2097152. Wan neer men nu dat aantal in rondo cijfers stelt op 2 millioen on dan bedenkt dat ééno bac terie in 8 uur tijds vermenigvuldigt tot 2 millioen, dat dus éóne bacterie onder gun stige omstandigheden in 16 uur wordt tol: 400 tmillardcn, dan kan men zich ecnig, of- Bchoon nog slechts flauw denkbeeld vormen, van de macht van hot oneindig kleine. En als de bacterie nu niet in gunstige om standigheden verkeert, wat dan? Dan nemen vele bacteriesoorten den sporen vorm aan, die daarin bestaat, dat het omhullende vlies eene meer of minder 6terko verdikking ondergaat, waardoor de bacterie een veel grootcr weerstandsvermogen krijgt tegen nadeelige invloeden, bijv. tegen hooge temperaturen, tegen verdrogen, tegen scheikundige middelen, of in de bacterie vormt zich een spoor mot dikko omhulling, dio een gelijk weerstandsvermogen heeft als de tot sporen vervormde bacterie. De sporen slapen, zoolang zij in de on gunstige omstandigheden blijven vcrkecren komen zij latei; in gunstige, dan veranderen zy weer in bacteriën en zetten zich voort op do wyze hooger beschreven. Als voorbeeld van het laatste willen wij de bacterie aanhalen, die het miltvuur ver oorzaakt. Wanneer men een rund, dat aan miltvuur gestorven is, delft, zonder hel totaal te ver branden, dan kunnen daarmede levende bac teriën in den grond worden gebrachtdeze Naar het Engelsch 1. va» VICTOR BRIDGES. Conway's bezoeker. „Deze heer zou u dadelijk willen spre ken, xnynheer." John Conway, particulier detective, legde zijn pen neer, en nam het kaartje aan dat fcfj» klerk hem toereikteKapitein Gutj Bur roughs, las hij. Hij keek er een «ogenblik naar, en legdo het op do tafel voor zich. „Laat mijnheer binnen," 'zei hij. Den brief, waarmee hij bezig was, afvloei end, stond hij van zyn stoel op en dren telde de kamer door naar den haard, llij had dien juist bereikt, toen dc deur weer ge opend word. Een lange jonge man, met knap uiter lijk, gekleed in een goed zittend blauw pak, en een ronden liocd in do band, kwam de kamer binnen. Men kon dadelijk zien dat hij in een jammerlijken toestand van overspan ning was. Er lag een grauu'e lint over zijn door de zon verbrand gelaat, cn zijn oogen waren hol en met bloed doorloopen. Conway maakto beleefd een buiging cn wcc3 hem naar- een leunstoel. „Goeden morgen," tzei hij. „Gaal u zitten." De bezoeker schudde zijn hoofd. jjRapk u, ik blijf [iever staan," zei hij fessa*. sterven daar niet, maar blijven daar in deu sporenvorm, komen eerst na jaren aan de oppervlakte, hechten zich daar aan een of andere plant, die door een daar grazend rund gegeten wordt, de bacterie komt dan in een voor haar (Ontwikkeling gunstigen toestand, vermenigvuldigt zich, en eerlang openbaart zich weder een geval van miltvuur-in de da delijke omgeving van de plaats, waar zich voor jaren zoo'n geval heeft voorgedaan. Elke bacterie leidt overigens een volkomen zelfstandig leven en heeft om zich te verme nigvuldigen noodig een vochtige omgeving, voldoend voedsel en een geschikte tempe ratuur. Een zeer geschikte temporatuur is die van het levend dierlijk lichaam, 37°-4I® C. Daaruit volgt onmiddellijk, dat dc melk op 'toogent^ik, dat zij deu uier verlaat, een uitstekende voedingbodem voor bacteriën is, want zij voldoet aan de drie eischen, welke wij gesteld hebben. Nu is het, om van andere ziekten te zwijgen, uitgemaakt, dat de tuberculose, hel miltvuur, het roodvonk, de typhus, de diph- theritis, de cholera door bacteriën worden voortgeplantdat deze bacteriën zeer ge makkelijk in de melk kunnen voorkomen, 'tzij dal sommige daarin al aanwezig zijn bij 't verlaten van don uier, 't zij dat andere daar van buitenaf worden ingebracht door allerlei onreinheden van de melksteruit den stal uit het water, waarmede do melkvaten worden omgespoelduit het water, dat de bcdriegclijke melkvcrkoopers daaraan toevoe gen om de hoeveelheid ten koste van de hoedanigheid te vermeerderen redenen waar om het van hot uiterste belang is voor allen, die melk gebruiken, zoowel inenschen als dieren, dat deze zooveel mogelyk steriel, d.i. bactcrievrij is. Nu is 'teen geluk voor den menscii, dat de bacteriën niet bestand zijn tegen kook hitte, 100° C, wanneer deze cenigcn tijd aan houdt m'en heeft dus in T koken een na genoeg zeker middel om alle levende „kleur wezens", zooals men do bacteriën wel eens noemt, te doodon, maar uit hetgeen wij vroe ger opmerkten is dit niet altijd hot geval met sporen en ofschoon hot koken der melk de zo dus nagenoeg bacteriovrij maakt, is dat middel nog niet beslist afdoend tegen alle bacteriën, ofschoon het de tuberkelbacil, die uit het dier zelf in de melk komt, onge twijfeld dooden zal. Maar het koken der melk heeft pok zijn bezwaren. In de eerste plaats verliest de molk daar door haren zuiveren, aangenomen mclksmaak en ton andere wordt de melk door koken meer onverteerbaar, zoodat zij daardoor min der gescliikt wordt voor kindervoedsel. Daarom heeft men zijn toevlucht genomen tot p as te ur i se er o n. Dit geschiedt in flesschen, die geopend in water worden geplaatst zoo, dat de melk daarin iets lager staat den het water, dal do flesschen omgeeft. Dit water wordt nu geruimen tijd, minstens een uur, verhit tot 80°, in Denemarken tot 85° C.daarna wor den de flesschen gesloten. Maar gepasteuriseerde molk, ofschoon het gebruik daarvan alle aanbeveling verdient, kan toch. ook nog schadelijk voor de gezond heid zijn, vooral wanneer de dieren, waar van men de melk gebruikt, in de stallen wor den gemolken, waar zij mot hooi worden Conway keek hem een «ogenblik scherp aan, en toen naar een klein eikenhouten kastje gaand, nam hij daaruit ecu karaf en schonk een wijnglas half vol brandewijn. „Drink dit eens op," zei hij, zijn be zoeker het glas voorhoudend. Do .ander gehoorzaamde, en Conway zette het leege glas weg en schoof den leunstoel dichter hij. „Gaat u nu eens zitten, en vertel wat u op het hart hebt." Zijn besliste, maar toch vriendelijke nieren hadden de gewonschte uitwerking. Zich in den stoel zettend, keek de jonge officier op, en begon te spreken. „Ik was bang, dat ik me als een soorl idioot zou aanstellen," zei liij half be schaamd- „Om de waarheid te zeggen, heb ik twee nachten niet geslapen." H\j hield even op, om met bevende vingers een sigaret te steken, die Conway hem aanbood. „Ik kreeg den raad om naar u toe te gaan, kolonel Loftus, van mijn regiment. U zult zich nog wel zijn naam herinneren." Conway knikte. „Hij vertelde me, wat u voor hem ge daan hebt', llij' zei dat, als cr iemand was die licht op deze afschuwlijke zaak kou werpen, u het was. Ik kom tot u, mynheer Conway,,ais tot mijn eenige hoop. Ik voel dat onder deze zaak een of ander akelig geheim schuilt een of andcro laagharligo streek, zoo vreeslijk, dat ik gek word als ik cr aan denk. Als ik hot niet verkeerd voor heb Hij hield op, bijna verstikt door woede en smart. Conway, die den anderen stoel had geno men, leunde voorover. „Het zou beter Zijn," Zei bij kalm, „wanneer (u mjj het verhaal deed van het begijn gj." gevoed. Daarin toch bevinden zich de zoo genaamde hooibaeteriën, die bij 't melken zeer gemakkelijk in de melk komen, zich daar verbazend snel vermenigvuldigen zoolang deze de lichaamstemperatuur behoudt, of zich, wanneer de melk spoedig wordt afgekoeld, vervormen tot sporen, die bij het pasteu- liseoren bij een temperatuur van 80° C niet gedood worden. Ofschoon dus pasleuriseeren in vele ge vallen kan voldoen, is het niet afdoend en verdient koken, ondanks den minder aan- genamen kooksmaak, de voorkeur. Wanneer nu de meesten, die dagelijks melk gebruiken en de producten, die van melk voqrtkojmen, het voorgaande lezen, denken zij ongetwijfeld, dat wij ons aan overdrijving schuldig maken, wanneer wij wijzen op do gevaren, die aan melkgebruik verbonden zyn en toch is zulks geenszins het geval. Vele onzer koeien lijden aan tuberculose en pfschoon prof. K o c h, die de bacterie van de rundertuberculose vond, meende aan getoond te hebben, dat de bacterie, die de rundertuberculose veroorzaakt, eene andere is dan die, welke de oorzaak is van de tuber culose bij den mensch en daaruit afleidde, dat de besmetting van liet rund pp den mensch on omgekeerd niet kon plaats heb ben. hebben latere onderzoekingen aange toond, dat do mensch door ruudertubcrkel- bacillen wel degelijk besmet kan worden, en wanneer we nu uit do statistiek zien, hoe veel lijders aan tuberculose in ons land voorkomen, dan is liet zeker niet van be lang ontbloot, dat alle pogingen worden aan gewend, om de besmetting door melk zoo veel mogelijk te voorkomen. Van het uiteiste belang is liet daarom, dat men gezonde melk gebruikt. Oin deze te bekomen moet men hebben gezonde dieren en moet de melk behandeld worden op eene wijze, die zooveel immers mogelyk alle scha delijke bacteriën daaruit verwijderd houdt, dat wil zeggen, dat de personen, die jnot de melk omgaan, eveneens gezond zijn en do uiterste Zindelijkheid in acht nemen. Het bekomen van gezonde dieren is niet moeilijk, wanneer men,.zich slechts de kos ten getroost om zo van tijd tot tijd door een veearts te laten onderzoeken vooral op tuberculose. Door middel toch van de tuborculine- proof kon een veearts met nagenoeg vol komen zekerheid beslissen, of een rund al of niet aan tuberculose lijdt. Tuberculine is een vloeistof, die men ver krijgt door tuberkelbacillen kunstmatig te kweeken. Zrj is ten allen tijde verkrijgbaar aan do Rijksseruminrichting te Rotterdam. Daar mede worden de dieren ingespotenwordt deze inspuiting gevolgd door koorts, dan i3 dat een bewijs, dat het dier aan tubercu lose lijdt. De eigenaar doet dan verstandig dit dier te verkoopon, maar onverstandig handolt hij, die koeien van eenige waarde koopt, wanneor hij zich vooral niet verzekerd heeft, dat zij vrij zyn van tuborculose. Vooral zeer onverstandig; handelen dege nen, die omdat ze wat goedkooper zyn, de koeien opkoopen, die uit de Belgische qua- rantainestalleu teruggezonden worden en daar aan kenbaar zyn, dat zij een gaatje in 'toor hebben. Ondanks den minderen pry's loopt hy gevaar het dier nog met verlies van de Zijn bezoeker bcheerschte zich. „Dat zal ik," zei hij. „U moet mij ver entschuldigen. Ik ben in zulk een toestand, dat ik nauwlijks weet wat ik zeg." Weer hield hij op om de sigaret weer aan te steken, die hij had lalon uitgaan. „Myn naam is, zooals u op mijn kaartje hebt go- zien, Burroughs. Ik ben kapitein bij het 17de regiment lansiers. Myn vader en moe der. die heide nog leven, wonen in Devon shire. Ze hebben, daar een landgoed, Ferrers Court, ougeveer drie mijl van Plymouth. Toen ik daar verleden jaar was, verloofde ik my met miss Cartwright. Zij is de dochter van James Cartwright, von wien u waarschijn- lyk hebt gehoord in verband met wedrennen Een paar jaar geleden heeft hij den City and Sulrurban-pri]s gewonnen. Ze zijn zeer welgesteld, en wonen op Crp,nleujh, een oud landgoed op de hei tusschen Tavistock en Two Bridges. „Nancy cn ik zouden de volgende maand trouwen. Zoowol mijn ouders als haar vader waren verrukt over ons engagement, en ik weet dat zij evenveel van mij hield als ik van haar. „Een weck geloden kwam ik van Ferrers Comt om naar Granlcigh te gaan. Behalve mijnheer Cantwright en Nancy was er nog slechts een ander persoon in het huis, n.l. juffrouw Wake, een oude vriendin van Nancy. „Nancy kwam mo te Tavistock afhalon, en reed met mij naar hot buiten. Zo was vol komen gezond, en zoo opgewekt mogelijk. Na tuurlijk waren we dc beide volgende dagen veel samen, en als ze eenige zorg of kom mer had gehad of ook maar het minste uit haar gewone doen was geweest, zou ik dat zeker hebben moeten merken. Wy kenden elkaar heel goed." Zyn stern beefde, maar Zich met groote inspanning beheerschend, ging kapitein. Rur- haiid te moeten doen, terwijl hij door hel te brengen bij een gezond koppel, nog de kans heeft de besmetting bij zijn ander vee over te brengen. Heeft men eenmaal een stal met gezonde dieren, dan moet men zorgen bij de behan deling van de melfi de grootste zindelijkheid in acht te nemen, opdat daarin hoegenaamd geen vuil komt. In een volgend opstel willen wij daarbij nader stil staan. (Wordt vervolgd}. VRAGENBUS. M. de R., Zou uw medewerker zoo vriendelijk willen zijn mede te deelen waai' de raffia vandaan komt cn aan. welke plant die gevonden wordt. Hij zou mij en vele anderen daarmede zeer verplichten. Uw bestendige lezer. De boycot der TVederlnndsclie Steenkolen. Uit een arlikel in De Maasbode blijkt dat do Limbnrgsehe mijnen nu besloten heb ben, te Amsterdam een generaal-depót of generaal-agentschap op te richten. De schry- vor verwacht er echter weinig van, daar Amsterdam slechts een "deel van het land is, en onze steenkolen, zullen zij zich oen plaats op de markt verwerven, overal heen moeten kunnen. Hij opport nu de vrees, dat het Duilsclie Syndicaat, ook aan do Ncderlandsehe Staats spoorwegmaatschappij, dc wet zal gaan voor schrijven„Geen vervoer van steenkolen uit Limburg naar hel hart van Nederland pi boycot van uw lijnen Mocht dit gebeuren, dan is een der mid delen, die hij aanbeveelt Staatshulp, opdat do transportkosten van Liinburgsche kolen zoo gering mogelijk worden gesteld Een an dere maatregel zou zyn, met de wet op te treden tegen den boycol. Maar bezit dc wet [zulke middelen? Intusschen is liet onbegrijpelijk - aldus do schrijver dat onze Nedorlandscho steenkolenliandelaars zich, zonder meer, laten gebruiken om de belangen van den Staat, waarin zij wonen eu geld winnen, zoo te laten behandelen. Het ware te wensclien dat ook zij gezamenlyk optraden, om tegen zul- ken toeleg maatregelen te beramen. KORTE MEDGDBBLINGEN TERGADER5SÖBS Wy meldden reeds dat de Nationale Vrouwenraad in Nederland het volgend jaar zyn o algemeene vergadering te Middel burg zal houden. Daartoe werd besloten, nadat gebleken was dat do afdeelingen aldaar van do bij dien Raad aangesloten vereenigingen bereid wa ren do algemeene vergadering te ontvangen. In de door dien Vrouwenraad te Leiden gehouden vergadering werd zonder beraadslaging aangenomen een voorstel van den Vrouwenbond te Groningen en van de Voreeniging NosokoWos, om bij eventueele invoering van een Staatsexamen voor ver pleegsters er op gan te dringen dat in do examen-commissie vrouwenverplegenden wor- roughs voort: „Dinsdagmiddag stelde mijnheer Cart wright voor, dat wy op de snippenjacht zouden gaan, Ik had er niot veel lust in, maar Nancy drong er op aan omdat ze dacht dat ik er van zou houden. Zy zelf had be sloten een theebozock te brengen aan twee oude dames die een paar mijl van hen af woonden. „Cartwright en ik kwamen tegen zes uur terug. Zooals u weet, wordt het nu tegen dien tijd donker, en toen hot half zeven werd, en Nancy nog niot terug was gokomon, begon ik ongerust to worden. Zoowel Cart wright als juffrouw Wako lachten my uit, want Nancy is geheel gewend alleen over de hei te wandelen, en is heelomaal niet zenuwachtig of bang in het donker. Ik stond er echter op haar tegemoet te gaan. Maar ik zag haar niet, cn, daardoor nog angstiger geworden, besloot ik naar do dnmes Stratton te wandelen, waar zij was gaan thco drinken. „Ze deelde» mij meo dat Nancy het huis ongeveer half zes had vorlaton, blykbaar met do bedoeling regelrecht naar huis te gaan. Denkond dat zy' misschien van plan veranderd was, en was teruggokomen over Drakodoxm, de boerderij van waar zij molk en eieren [betrokken, haastte ik mij terug naar Cranlcigh, waar ik juist even vóór acht uur aankwam. Nancy was nog niet terug. Toon waren ook haar vader en juffrouw Wake even angstig als ik. Wc riopen twee of drie van de dichtstbij wonende boeren op, om de hei af te zoeken, meenend dat zij haar onkel verstuikt had of in een of anderen verraderlijke kuil was geloopon. Er zijneenigo zeer slechte plaatsen ten Noordwesten van Drakedown. „Dien heelen nacht cn ook nog den vol genden dag zochten we de hei af, maar Yonden geen spoor, van haar. Wc ricpoa na den benoemd, met een amendement van de Vrije Vrouwenvcreeniging. beoogewte dat in die commissie ook verplegers en verpleegsters worden benoemd. Zeer uitvoerig werd van gedachten gewis seld over bot urgentie-voorstel van het dag bestuur om het te machtigen oen adres in Ie zenden bij de Stalen-Gereraal naar aunleiding van het wetsontwerp in zake echtscheiding. Het adres zou moeten inhouden dat het wets ontwerp niet worde aangenomen. Mevrouw Wynaendts-Francken verklaarde zich namens den Bond voor Vrouwenkiesreehi er krachtig tegen. Anderen waren cr ook tegen. Mevr. BakkerVan Bosse deed een be middelingsvoorstel, n.l. om in het adres te vragen niet-aaimeming van liet wetsontworp- Nclissen, omdat het niet geeft wat do Minister er zich van voorstelt, afgescheiden van elke principiëele overweging Na eenige discussie bleken nu de bezwa ren hoofdzakelijk vervallen. Het urgentievoorstel van de Vrjje Vrouwen- vereeiriging, oin aan de Staatscommissie voor do grondwetsherziening do wensclien van den Raad kenbaar te maken, werd zootinnig ge wijzigd dut de daarvoor benoemde commis sie, beslaande uit do dantes mevrouw Bod- daert, mevr. Van Dorp en moj. Polak, waar aan toegevoegd zal worden mevr. mr. Bak ker—V;ui Bosse, het rapport aan de com missie zal zenden. Zoo gewijzigd werd hek voorstel aangenomen. De motie van do V er een i ging ivoor Vrouwen kiesrecht, leedwezen uitsprekende dat niet een vrouw in de Staatscommissie voor de grondwetsherziening is benoemd, werd be streden door mevr Wynacndts-Francken, doch onder ^applaus der vergadering door mevr. Van Ilalio—Van Etnbden verdedigd, die daar in werd bijgestaan door mevr. Druckcr. De motie werd ten slotte aangenomen met op óóu na algemeene stemmen, dio van deu Boiul voor Vrouwenkiesrecht. Mej. Beaujour bracht verslag uit over het onderzoek omtrent vrouwelijke politiebeamb ten, waaruit bleek dat in liet buitenland reeds 21 vrouwelijke poliüe-adsislenlen werkzaam zijn, waarop eenige godachlenwisseling volgde. Eu mevr. Aletta Jacobs deed hetzelfde van het internationale comité voor vrouwenkies recht Den vrouwen in Hongarije is een her leving ten goede gekomen. In Amerika werd de strijd in het afgeloopen jaar met groote levendigheid gevoerd. Een voorstel van jonkvrouwe A. van Hoogendorp, om de reiskosten voor de alge meene bestuursvergaderingen om te slaan over de leden werd, na aiwijzend prao-advies van het dngelyksoh bestuur, bij acclamatie ver worpen, doch daarentegen werd mot alge meene stemmen aangenomen ecu ander voor stel van dezelfde domo, gewyzigd door het algemeen bestuur, om den naam van „Inter nationaal comitó tot bcstryding van den han del i» blanke slavinnen" to veranderen in dien van „Comité tot bostryding van den handel in vrouwen en van do dubbel» moraal." Ingesteld werd een internationaal comité voor emigratie en immigratiemej. Baeldo nam voorloopig het lidmaatschap voor dat comitó op zich. In de plaats van mevr. C. Sanders— tuuilijk de politie van Tavistock te hulp, en zonden een persoonsbeschrijving naar alle richtingen. Ongeveer zeven uur 's avonds kwa men Cartwright en ik te Cranleigh terug ge heel en al uitgeput. Zooals u zich zult kun nen voorstellen was ik wild, maar ik kon voor het oogenblik niets doon- We hadden reeds twaalf man aan het werk gezet om iedere plek binnen vijf my'l in den omtrek af te zoeken. En wo wildon zelf den vol gendon ochtend ook weer op weg gaan. Te gen vier uur 's nachts werden wo echter opgeklopt door Morion, den boer van Dra kedown. Nancy was op do hei gevonden bin nen twee mijl van zijn huis." Weor liield hij op, en een blik van onbo- schnjfolijken afschuw kwam in zijn oogen. „Levend?" vroeg Conway kalm. Kapitein Burroughs maakte zijn lippen vochtig, en bracht zijn hand aan zijn keol, alsof liij stikte. „Mynheer Conway," zei hij, „zij was krankzinnig volslagen en hopeloos krank zinnig." Conway keek hem een ^ogenblik verrast aan. Op zyn gebat was con dicpero belang stelling [merkbaar. „Wat zegt de dokter?" vroeg hy. „Wy hebben dadelyk Blakeley, den plaat- solykcn arts geroepen, en zoodra liet tele graafkantoor van Tavistock geopend was, seinden wo naar sir Martin Forsyth, dien ik persoonlijk ken. Blakeley was even ont steld en verbaasd pis wij. Hy heeft Nancy gedurende de laatste tien. jaar gekend eigenlijk altijd sinds de Cartwrighls naar Crfmlengh kwamen. Hy verklaarde dat do cenig mogelijke verklaring was, hetzij een slag op het hoofd, of anders oen of andere gees telijke of physieko schok. Hij kou geen spoor van een slag op haar schedel vinden, toen hij dien onderzocht. Forsyth kwam in den

Middelburgsche Courant | 1910 | | pagina 5