Ingezonden Mededeelingen. OXOBouillont^o Neemt Verkoooineen, enz. LAATSTE BERICHTEN Verschillende Berichten. Bg de behandeling in de Tweede Kamer van het ontwerp ongevallenwet. November 1901, werd een motie, om ook de land- en tuin- boowarbeidera in de wet op te nemen, ver worpen met 37 tegen 33 stemmen. Een van de motieven van do verwerping waa dat de ambte naren niet het millioen arbeiders tcgelyk zon den kannon behandelen. In 1905 werd door dr Kuyper een ontwerp landboowoogevallenwet ingediend, welk ont werp door de ministers Veegens en Talma is gehandhaafd. Het ontwerp ondervond echter bg den land- en tuinbouw voel bedenkingen- Vooral de landbouwers, die toen reeds goed georganiseerd waren, ageerden tegen de pre mieregeling f 3 per f 100 loon. Ook was een bezwaar dat de patroon zich ook zou moeten verzekeren en dat het ontwerp op dezelfde leest geschoeid was als de ongevallenwet van 1901. Het resultaat van de gehouden bosprekingen is geweest dat oen Permanent comité is ge vormd, waarin afgevaardigden van de ver schillende landbouwmaut8chappyen zitting hadden en dat de plannen ontwierp voor een land- en tuinbouw ongevallenverzekering. Mede op advies van den hoer Lovink, toen nog directeur-goneraal van don landbouw, werd besloten een Landbouw- en Tuinbouwonderlinge te vormen, van elkaar gescheiden, en het eerst met den tuinbouw te boginnen, wjjl daar het minste aantal bedrijven in betrokken zjjn. Met medewerking van den Tumbouwraad is toen do Tuinbouw Onderlinge in elkaar gezet. By regeling zat voor, dat do kosten van verze kering minder zouden zyn dan wanneer het bg de wet geregeld wordt; dat de noodige werkzaamheden zooveel mogeljjk door de tuin bouwers zelf verricht worden en dat de ver zekering zoo in elkaar zit dat de regeering er een voorbeeld aan kan nemen. 1 Juli j.l. trad de Onderlinge in werking reeds zgn 2000 patreons verzekerd voor f 3.500.000 loon. De regeling werkt nog uitstekend. Van de Onderlinge kunnen prohteerou alle knechts en meiden, alle losse en vaste arbeiders en ook de zoons en dochters boven 12 jaar van den patroon, die alle in het bedrijf werkzaam moeten zjjn. De patroon en zgn vrouw kun nen zich b{j de Onderlinge niet verzekeren. Op het oogenblik is de premie gesteld op f 0.75 per f 100 loon. De nitkeenngen sjjnals de knecht f 10 per week verdient, aan de weduwe, wanneer een bedrgfsongeval den dood veroorzaakt, f 3 per week en voor de kinderen ook hoogstens f 3. Bg levenslange invaliditeit van don knecht ontvangt deze f 7 per week tot aan zgn dood. Wat de verzekering in haar geheel kosten zal is nog niet bekend, daar de statistisohe gegevens ontbreken. De premie zal later waarschjjnlgk verhoogd of verlaagd moeten worden naar gelung van do omstandigheden en het bedrjjt. In 't oog dient gehouden dat die vgf-en-zeventig cent een voorschotpremie zgn. Kan do Voreeniging er niet mee toe komen, dan moet er worden bögepastin het andere geval wordt hot overblijvende gestort in het to vormen reservefonds. Do Tuinbouw Onderlinge verzekert in elk ga- val goedkooper dan de Promie-maatachappgen of het Rgk, terwjjl ig toch volgens de statuten aan de voorschriften, die in het ontwerp van wet gegeven worden, geheel voldoet. Zjj werkt goedkooper dan de Maatschappijen wgl er geen winst gemaakt behoeft te worden. Boven het Rgk met de kostbare Rijksver zekeringsbank, heeft de Tuinbouw Onderlinge ▼oor dat zg decentraliseerend werkt wat de kosten van administratie enz. zeer vermindert. Er zgn 2 directeuren, mr Kruyf en de heer Posthuma, terwjjl verder plaatselijke ongeval- len-commissiën, bestaande uit 3 of 5 leden, gevormd kunnen worden Deze commissie moet o. de kleine ongevallen zelf regelen, eenige controle uitoefenen enz. De groote gevallen worden op het hoofdkantoor aigedaan. De werkzaamheden, die de commissie te ver richten zal hebben, zullen dus niet vele zgn. Ten slotte beantwoordde de beer Tounisen de vraag wat moet de patroon nu doen Volgens spreker zal men moeten inzien dat de Tuinbouw Onderlinge een dure regeling, die dor wet, tegenhoudt. Verder dat, wanneer de patroon niets doet, de Minister zelf met oen wet zal komen, den patroon zal dwingen de knechts te verzekeren, en dat lijj dan in een slechtere conditie komt dan wanneer hg bjj Tuinbouw Onderlinge is aangesloten. Die toon werkt eenvondigei en i» een eigen en goedkoope verzekering. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd o. a. gebruik gemaakt door den heer W. Hioolen, die o. a. vroeg wat men met de Onderlinge denkt te doen, wanneer de wetgever, daartoe gedrongen door de laksehheid van vele tuinbouwers, zelf met een instelling komt. Vorder stelde hg de vraag hoe men zal handelen met de verplichtingen tegenover weduwen enz. wanneer na eenigo jaren de Onderlinge te duur wordt of niet meer kan werken en gaf by als zgn meening te kennen dat de inleider ten opzichte van de koeten wel wat optimistisch gestemd is. De heer Teunisen antwoordde op de eerste vraag dat de regoering alle patroons zal ver plichten bun knechts te verzekeren, wat dan het goedkoopst zal kunnen doen b{j de Onderlinge. Gaat de zaak na eenigo jaren niet goed, dan zal men toch aan de verplich tingen kunnen voldoen, daar elk jaar afgere kend wordt. Er wordt een zg. Igfrente-insti- tnut gevormd. Ten opzichte van de koeten bleef spreker optimistisch. Die zgn in elk geval minder dan die van de Kg ka verzekeringsbank en de heer Teunisen was er van overtuigd dat de verze kering goed is en vrucht kan dragen. Ook door andere der aanwezigen werden vragen gOBteld, die min of meer uitvoerig werden beantwoord. De heer Teunisen waarschuwde tegen de premie-maatschappijen. Bjjna half elf werd de vergadering, die al om half zeven begonnen was, gesloten. Verscheidene personen gaven zich als lid van de Tuinbouw Onderlinge op. S* Op de weegbrng teBiggekerke is een vette koe gewogen van den landbouwer A. Janse aldaar, die 928 kilo woog. Schoon had het dier een gewicht van 551 kilo. Tegen een landbouwer te Lunteren werd voor hot kantongerecht te Wageningen f 100 boete subs. 20 dagen geëisclit wegens het toelaten van 'n niet goedgekourden hengst by een merrie. De maximum-straf werd ge vraagd door den ambtenaar, omdat door han delingen als die van beklaagde, alles wat do regeering tot verbetering van het paar denras doet te niet wordt gedaan gekr ui d. dadelijk .klaar. dagelgka een likeurglaasje Dr. Hommel's Haematogen on- middelgk voor den hoofdmaal- tgd' Uw oet'ust wordt flinker, uw zenuwstelsel versterkt, de loomheid verdwjjnt en heel Bpoedig zult gjj V liohameljjk prettig gevoelen. Waarschuwing! Men verlange uitdrukkelgk den naam Dr. Hommel. Te Kruisingen werd hedenmorgen in het Hotel Korenbeurs door den architect A. Ie Clercq aanbesteedbot afbreken van verschil lende gebouwen op het hof Zandee, nnbg het dorp en het ter plaatse bonwen van nieuw woonhuis, graanschuur, veestal en var kenshok, met bgbehoorende werken. Het werk is gegund aan den laagsten in- schrijver, den heer M. Baveco, te Kruiningen, voor f 12.484. 303e STAATS-LOTBBU. 2e klasse. 3e ljjst. Trekking van Woensdag 8 Dec. PrjjB v. ./20.000No. 13223 1500: 15932 1000: 9320 12498 400: 922 13618 200: 990 8311 100: 5812 14703 16275 20667 PRLJZEN VAN J 30. 1626 4130 4243 7233 7308 12944 17495 1668 4171 4963 7263 7319 15017 2626 4191 6918 7306 9207 15028 VertroKKeu en aangekomen scöepeu. Aangekomen: 8 Dec. te Santos het B.s. Maaslandvan Buenos-Ayres naar Am sterdam te Hamburg het s.s. Zaandijk, van Montreal naar Rotterdamte La Pallice het s s. Lombok, van Amsterdam naar Bataviate Genua het s s. Koning Willem van Amster dam naar Batavia. Vertrokken: 8 Dec. van Suez het Sindoro, van Rotterdam naar Javavan Port 8aid het s.s. Koninpin Wilhtlmina, van Bata via naar Amsterdam. Gepasseerd 8 Dec. Kaap Finistorre het s.s. Rindjani, van Java naar Rotterdam Ouossant het s.s. Tabanan, van Rotterdam naar Java Gibraltar hei s.s Medan, van Java naar Rotterdam. Het publiek was zoo talryk, dat velen een plaatsje moesten zoeken in een aangrenzend lokaal. Het programma, bestaande uit tien zang nummers en eenige voordrachten, werd, on der luid applaus, zeer ten genoege van de opgekomencn, afgespeeld. Hot mogelijk batig slot dezer uitvoering wordt afgestaan aan het bouwfonds van het Centraal Genootschap voor Kinderherslellings- e» Vakantiekolonies DIEFSTAL VAN POSTSTUKKEN, Zooals vermoed werd, zijn de dezer dagen te Rotterdam gearresteerde barbiers gebroeders K., met den tabakgrossier V. uls medeplichtige, de daders der talryke dief stallen van kennisgevingen van aangeteeken- de brieven en postwissels uit brievenbus sen to Amsterdam en Rotterdam, die zij dan met valschc handteekeningen op het post kantoor ontvingen. Met den brief in Juli aan een Rotterdam- sche effectenfirma gezonden en die f 10.000 bankbiljetten en f 7000 aan effecten hield, beloopt het gestolen bedrag ruim f 25000. Met dat geld werd een barbiers- zaak opgericht Wat er overbleef is grooten- deels verteerd. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting werd de be handeling der landbouwbegrooting voortgezet. De bespreking der wetgeving in verband met de sociale verzekering werd uitgesteld tot Februari. Bi) de afdeeling arbeid liep het debat hoofd zakelijk over het vraagstuk van den 10-urigen arbeidsdag. De heeren Schaper, De Klerk en JTreub critiseerden Ministers onvaste houding De heer Aalberse, opmerkende dat Minis ter Talma reeds tijdens de behandeling der motie voor een 10-ureudag onderzoek noo- dig oordeelde, sprak zyn vertrouwen uit in do regeering. Hij wees er op dat op haar groote verant woordelijkheid rust en dat de christelijke arbeiders, ondanks de beweringen van an dere zijde, bij de verkiezingen vertrouwen in de regeering en de rechterzijde, wat het nemen van sociale maatregelen betreft, heb ben betoond, een vertrouwen dat niet mag worden beschaamd. De heer Van de Velde sprak ook zyn ver trouwen in den Minister uit. Minister Talma betoogde dat onderzoek noo- dig is, maar verzekerdo dat hy, zooveel mo gelijk, invoering van den 10-urigen arbeids dag wil bevorderen, en voor het steenhou- wersbedrjjf een 9-urigen arbeidstyd zal voor stellen. UIT AMSTERDAM. Thermometer en Verwachting. 9 Dec. Thermometer alhier 8 u. vm. 41 gr. 12 u 43 gr., 4 u. 42 gr. Hoogste barometerstand 774.7 te Corunna. Laagste 741.6 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 10 Dec.: toenemende tot matige of krachtige Z.W tot W. wind, toenemonde bewolking, mogeljjk regenbuien en zachter temperatuur. Deze opgaaf is van het Kon.Ned. Metereolo- giscb instituut te De Bilt. GEDAGVAARD. Dinsdag 21 dezer zal voor de arr. -recht bank alhier behandeld worden de zaak tegen J. V., 24 jaar, workman te Middelburg en aldaar gedetineerd, beklaagd van de po ging tot doodslag op 20 Nov j.l. te Vlis- singen, In deze zaak zyn drie getuigen, waar onder een deskundige, gedagvaard GEKLAAGD. Van de De Rugterschool te Vlissingen zijn geslaagdvoor eerste-stuurmau groote stoomvaart de heer II. C, La Bree en voor derde-stuurman groote stoomvaart, tevens voor Fransch, Hoogduitsch eu Engelsch, de heer C- M. Bakker VOOR KEN GOED DOEL. Woensdag avond gaf de zangvereeniging Excelsior te Heinkenszand haar eer ste openbare uitvoering in een der lokalen van de o,. 1, school. Ee a 1 De justitie deed heden een inval in het gebouw der levensverzekeringmaatschappij De elf provinciën aan het Rokin De huiszoeking duurt voort. De justitie weigert inlichtingen. EEN NPOORWKGBOTSING. MADRID, 9 Dec. By het verlaten van hot station is een goederentrein gebotst met een personentrein11 personen zyn gewond, waarvan 2 ernstig NOG SETS OVER COOK. LONDEN, 9 Dec. Naar de Times uit New York verneemt hebben een oud zeevaarder en een verzekeringsagent verklaard nautische en astronomische berekeningen voor Cook ge maakt te hebben, waarvoor Cook hun slechts gedeeltelijk betaalde Daarna is hij verdwe nen. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum. Plants. Voorwerpen. Information. 10 Dec. Middelburg, Houtwaren, Verhuist. 14 Vlissingen, Huizen, Paap. 15 Middelburg, Inspan. Verhulst. 15 Biggekerke, Hofstede, Loeff. 21 Seroo9korke, Meubels, Hosang. 22 Domburg, Hout, Hosang. 22 Zoutelande, Hofstede, Loeff. 28 Koudekerke, Inspan, Loeff. 29 Domburg, Inspan, Loeff. 6 Jan. Souburg, Hofstede, Van Nim- ■wegen. Verzending en iaatme ousuenting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg OOST-INDIÉ. (AUes putatselgke tyd.) Amatordam(Nederl.)(ó)10 Doe. 7.21 nam Bnndisi (Eng. dienst) 10 Dec. 1.— 's nam Marseille (Lloyd) (a) 14 Dec. 7.21 'enmu. Napels (Duitsohe dBt.) 15 Dec. 1- 's nam Rotterdam (Lloyd) (6)17 Dec. 7.21 's nam Marseillo (Fr. di' nst). 18 Dec. 6.'g mor. Genoa (Nederl.; .21 Dec. 7.21 'n nam a) 8uppletoire verzending van brieven briefkaarten en i.angetoekende «tukken den volgenden morgen te 6 uur. (6) Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden op verlangen van (ie afzenders, bla kende uit eene aanwjjzing op hut adres oi uit de waarde der aangehechte frankeerzegels. Ter vervulling dor vacature van griffier van do arrond -rechtbank te Tiel is opge maakt de navolgende alphabetisclie lijst van aanbeveling: mr Ch. C. Beelaortsmr. A. R. Dorhout Mees, on mr. A- Visserallen subst.-griffier, resp. bij do arrond.-rechtbank te Arnhem, Winschoten en Tiel Volgens de Stichtsche Crt. zou liet Moderamen van het Provinciaal Comité van A.-R. Kiesvcreenigingen in de prov. Utrecht voornemens zijn in de vergadering van ge noemd comité, welke as Vrijdagavond ge houden wordt, het voorstel te doen, de Cen trale A.-R. Kiesvereeniging in Wijk bij Duur stede te adviseeren, bij de - vervulling der ontstane vacature niet met een eigen can- didaat uit te komen, doch den candidaat der R. K. te steunen. Als de Centrale daarmee maar belieft mee te gaan en zijn eerste standpunt wil prys geven. Ook de Prov. Bond van Patrimonium- afdeelingen in Overjjsel heeft behoefte gevoeld dr. Kuyper sympathio te betuigen deze voor hem zoo moeilijke dagen zijn verontwaardiging uit te sprekeil over dc aan vallen op hem persoonlyk, met het zeer duide lijke doel ons christenvolk van zyn leider te scheidenzijn onverzwakte aanhankelijkheid te betuigen aan hem, wicn de christen-werk lieden zooveel verschuldigd zijn en dien zij daarom trouw zullen tor zyde staan, waar hij om des beginsels wille wordt gelasterd hem ikracht en sterkte toe te bidden, om onverzwakt de van God hem gegeven roeping tot den einde toe te vervullen Aangaande de benoeming van con zelfstandigen directeur van het clectriciteits- bcdrijf te Delft racenen Burg. en Weth. dat zij moeten volstaan met den cisch van het diploma van Electroteclinisch Ingenieur, zoo dat het bezit van ook dat van Werktuigkundig Ingenieur geen voorwaarde zal zijn om in aanmerking te kunnen komen. Stelden Burg. en Weth. eerst in uitzicht, dat de directeur wellicht toch na een paar maanden zijn function zou kunnen aanvaar den, het Jcomt bij den loop, dien dc zaak nu genomen heeft, ongowenscht voor midden in de voorbereiding een nieuwen man te doen optreden. Burg. en Weth achten het thans gewenscht, met den adviseur der gemeente, dr. De Gel der, ivoort te werken tot later in overleg met dezen vast te stellen tijdstip, n ieder geval zoplang, dat alles wat aan de exploitatie moet voorafgaan óf gereed óf al thans definitief is vastgesteld De majoor C. J. Pické, van het 4e reg. veld-artillerie te Ede, is bestemd om den luit.-kolonel N. Bosboom, bij diens bevorde ring, in het commando over het korps rij dende artillerie te Arnhem te vervangen. De anti-militairist J. W. Smit, die in 2de instantie veroordeeld werd tot 3 maanden gevangenisstraf wegens het schrijven van artikel in den Soldat en-Almanakheeft tot de Koningin een verzoek om gratie gericht. Door de heeren Domela Nicuwenhuis en Smit is hooger beroep aangeteekend te gen het vonnis van het kantongerecht te Hilversum, waarbij zij veroordeeld werden tot 2 dagen hechtenis, subs, fl.50 boete, wegens het houden van vergaderingen op den openbaren weg. De zaak komt 17 December aanstaande bij dc rechtbank te Amsterdam in hooger geroep. Het bestuur der Vereeniging van uitge vers van dc dagbladen De Nederlandsche Dag bladpers heeft een adres gezonden aan de Koningin om gratie te verzoeken voor den heer C. Sijthoff, uitgever van het Rotter- damsch Nieuwsbladdie bij arrest van den Hoogen Raad van 29 November j.l. tot 3 da gen gevangenisstraf is veroordeeld wegens „het uitgeven van een geschrift van straf baren aard," tengevolge van de actie, die tegen hem is ingesteld door mr. Slob. Ook het hoofdbestuur van den Ned. Jour nalistenkring diende een gelijk verzoek in De Biilffia is, nadat het gat in deze kanonneerboot gedicht was, leeggepompt en boven water gebracht, Heden zou zy door een paar sleepboolen naar Hellevoctsluis wor den gebracht. De mailbooten der stoomvaart-maat schappij Nederland en der Rotterda/msche Lloyd, zullen, te beginnen met de afvaart yan 15 Januari a.s., lyvorden vóórzien van eene installatie voor draadloozo telegrafie (sys leem Marconi). Te Rotterdam lijden thans zeven per sonen aan pokken sterfgevallen deden zicli nog niet voor. Aan den Hoek van Holland wordt ver mist een incasseerder van wissels aldaar Woensdag namiddag zijn zijn jas en iecge portefeuille gevonden. De politie heeft reeds verscheidene perso nen in verhoor genomen. De 23-jarige diamantkoopman S. I'. te Amsterdam, die, na zich eerst uit dc voe ten gemaakt te hebben, uit eigen beweging zich bij de politie aanmeldde, heeft uit Ber lijn, waar hy vertoefd heeft, aan zijn broe dor een pakket diamanten gezonden, vol gens zijne verklaring ter waarde van onge veer f 2700ook een andere firma waarvan zijn vader een der firmanten is, heeft een partij diamant teruggekregen. Toch lijdt deze nog aanzienlijk schade. Dc broeder van den falsaris heeft zijn betalingen moeten staken, doordal verschillende partijen, door hem aan den gevluchte toevertrouwd, lot nog toe niet zijn verantwoord De man uit Utrecht die- valschbeid pleeg de met een postwissel, is te Arnhem aange houden. De f 60, die hij zich onrechtmatig had toegeëigend, waren natuurlijk schoon op De man bekende het misdrijf. Het lijk van den jongen man, dat Maan dag door dc politie te Utrecht in beslag werd genomen, in verband met de mogelijkheid dat de dood niet zou zijn ingetreden als een volg van den val van de trappen (de man werd dood gevonden in het trapportaal van een logement in Wijk C aldaar) is Woensdag morgen van uit het sectielokaal der klinieken ter aarde besteld Er moet niets van een misdaad zijn gebleken. Uit de keuken van een logement 4e Usselstein is een portefeuille met f 105 bankpapier gestolen. Tc Arnhem werd voor eenigo weken een metselaar uit EUen, verdacht van brand stichting, in verzekerde bewaring genomen, doch wegens gebrek aan bewjjs op vrije voc ten gesteld. Woensdag is hij wederom naar het huis van bewaring overgebracht, dacht van brandstichting en diefstal op December te Etten gcm. Geudringen Uit Helden is door de marechaussee ge boeid naar de gevangenis te Roermond over gebracht een 18-jarige arboider, wegens le vensgevaarlijke mishandeling en verwonding, gepleegd op een inwoner van Helden Een brutale aanranding heeft Dinsdag avond nabij Waterhuizen (Gron.) plaats ge had Een schipper van Groningen was per fiets naar Waterhuizen gegaan om te zien of zyn schip ook in aantocht was. Naby genoemde plaats werd hij plotseling aangegrepen door een viertal kerels. De een sloeg hem op het hoofd, een ander wierp de fietslantaarn stuk en in de duisternis wist een dorde zich meester te maken van -de portefeuille, die dc schipper ia den binnen zak van zijn jas droeg en waarin een paar honderd gulden aan bankpapier stak. Toen de aanranders het geld in hun bezit hadden, lieten ze hun slachtoffer aan zjjn lot over en maakten zich met den buit uit de voeten. Ongel ukken. De stoomtram van Wun- speet op Zwolle heeft een bejaarden wissel wachter de beide beenen afgereden De onge lukkige is reeds overleden. Te Vlieland en Russisch stoomschip gestrand en nog niet afgebracht kunnen worden. Door het breken van een sleeptros werd aan boord van de sleepboot de kok gedood en een stoker ernstig gekwetst Nabij Schiedam is Woensdag avond oen 19-jarige werkman, die naar zijn werk wilde gaan en, om den koristen weg te nomen, het verboden terrein van de Gemeente Drinkwaterleiding over stak, in een reservoir geloopen en hoewel direct hulp werd verleend, verdronken. Te Gorinclicm viel een loodgietersknecht van een dakhij kwam mot het hoofd op een emmer terecht. De man werd onmiddellijk per brancard naar het ziekenhuis gebracht, waar hij in bewusteloozen toestand aankwam, 's Avonds is hij overleden Hij laat een we duwe met 3 kinderen achter Afgeluisterd gosprek is Vrijdag nu geen ongeluksdag V Waarom Wol dan worden dc borreltjes duurder 1 Sprekende eyfers van de RAjkgpostgpaarbank» Gedurende het jaar 1908 werd, in totaal, in het gansche Rijk ingelegd f 72 100.766.085 in 1907: f69.201.667.485. Terugbetaald werd f 69.694 836.50in 1907. f66.980.428.945. 'Het aantal spaarbankboekjes bedroeg op uit0. December 19081.401.670 met een sal dotegoed van f 151.638.334.74, tegen 1.336.846 boekjes op het einde van 1907, waarop ver schuldigd was f 145.495.650.995. Het aantal spaarbankboekjes steeg iet 1908 dus met 64.824, en het saldo-tegoed met f6.142.683.745. In 1908 werden 7384 nieuwe staatsschuld- boekjes afgegeven, waardoor bet aantal, op uit0 December van dat jaar in omloop ge- blevene, klom tot 9509, waarop was inge schreven een totaal nominaal saldo Van f 6.640.700. Die cijfers waren op het einde van 1907 2569 staatsscliuldboekjcs met, nominaal, f 1.481.150 saldo De toename in 1908 bedroeg derhahre 6940 dergelijke hoekjes en f5.159.550, nominaal, tegoed. De directie der Spaarbank voegt, hierbij deze opmerking In hoever arbeid, spaarzaamheid en over leg deze kapitalen hebben gevormd, is uiter aard niet met wiskundige zekerheid te «eg gen. Vermoedelijk hebben ze, naast andere omstandigheden, in groote mate tot die ka pitaalvorming bijgedragen. We denken hier niet zoozeer aan de terzijde gelegde groote geldsommen,, die uitzonderingen zijn, dan wel aan de kleine, die waarborgen tegen de noo- den van den kwaden en de gebreken yan den ouden dag. Niet dit verkregen kapitaal op zich zelf is het, dat waardeering afdwingt, maar wel de arbeid, de spaarzaamheid en het overleg, waarvan hel de vrucht is Dal het sparen een deugd is, behoeft niet voor de zooveelste maal te worden verkondigd. Toch mag het velen nog wel eens worden voorge houden dat spaarzaamheid de zorgeloosheid bestrijdt cn de verkwisting bant Hopen we, dat eenmaal alle eerlijke arbeid goed beloond zal worden, opdat zonder overwegend be zwaar een appeltje voor den dorst kan wor den overgelegd. En dal de Ryksposlspaar- bank hiervan in steeds klimmende mate moge getuigen 1 Maandag avond, tegen 6 uur, kwam een automobiel, zonder licht, uit de richting van Gent, nabij de herberg De Zwaan, aan de Jbrug, op het gebied van Kluizen. In den auto waren vijf mannen gezpten. Deze lokten de 20-jarige dochter van den herbergier, die op de binnenplaats stond, buiten het hek lot bij den automobiel, grepen haar toen plotseling vast en sleepten haar in het rijtuig, waarna zij in volle snelheid in de richting Gent wegreden. Spoedig werden allcrwego opzoekingen ge daan en trokken de ouders naar Gent, Ant werpen en Brussel om het onderzoek voort te zetten, samen met de verwittigde politie dier steden. Men vermoedt dat een dor vijf schakers tijdens de groote veranderingen aan liet ka naal van Neuzen, m den omtrek vau Ter- donck heeft gewerkt. Toen Marictle Wolff, welbekend uit de Steinheil-zaak, Woensdag te Parijs haar nieuw beroep van aanplakster uitoefende, ontstond er zulk een oploop, dat de politie haar tot herstel van de orde naar het bureau bracht, benevens twee personen waarvan de oen ge roepen had A bas Vassasin en de andere Vive Marietta. Mr. Lagasse, die Renard verdedigde voor de assisenhoven van Parijs en Versailles, geeft den moed nog niet op. Hij heeft in het ministerie van justitie een verzoekschrift neergelegd, om de herziening te bekomen voor zrjn cliënt, die tot levenslangen dwang-v arbeid veroordeeld werd. Hij haalt twee nieuwe feiten aan, die de herziening kun nen toelaten. Een Engelsch officier heeft een hotel houder uit Chatham voor den rechter ge daagd tot het betalen van schadevergoeding, daar hy tengevolge van het eten van oesters in dat hotel typhus had gekregen. Een ander officier overleed aan de gevolgen.

Middelburgsche Courant | 1909 | | pagina 2