MIDDELBUKGSCHE COURANT. W oensdag 22 September. Middelburg 21 September. DE OPENINGSREDE. Benoemingen enz. Hit SM en frovincie. Hc. 223 132- Jaargang. 1909. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. f 1. Afzonderlijke nummors kosten 5 oent. A?d v e r t e nt i ën bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan ipn aan bet bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór óén uur aan bet bureau bezorgd zjjn. it Advertentiën10 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels t 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters uaar de plaats, die zij innamen. Tot do plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig mt Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid on Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Burean A. DB LA MAR Am., .VZ- Voorburgwal 936, Amsterdam. Dit nummer bestaat uit twee bladen, war.rran het tweede, voor zoover het niet bp het eerste is gevoegd, zoo spoedig inogeljjk zal worden nagezonden. Per telegraaf. Evenals het vorig jaar werd ook heden, ingevolge opdracht vau H. M. de Koningin, ■door een Commissie, bestaande uit de Ministers, do zitting der Staten-Generaal geopend. De Minister van Binnenlandscbe Zaken sprak daarbij de volgende rede uit: „Mijnebeeren. De Koningin, "wier Moederplicht Haar verhindert in persoon deze zitting van de Staten-Generaal te openen, heeft ons op gedragen in Haren naam die taak te ver vullen. De goboorte van Prinses Juliana, waarbij zoo ruimschoots is gebleken van hartelijke deelneming in het geluk van Hare Maje steit en Haar Huis en van dankbare i reugde over den zegen, daarin aan het vaderland geschonken, heeft een nieuwen band tus- schen het Koninklijke huis en het vc lk gelegd. Onze betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden zijn van den meest rriend- schappelijken aard. Ofschoon de toestand van land- en tuin bouw niet onbevredigend kan worden ge noemd, staat te vreezen dat, bij de voor het gewas ongunstige weersgesteldheid, de uitkomsten van 1909 in menig opzicht belangrijk bij die van vorige jaren zullen achterblijven. In den toestand van handel en nijver heid kwam eenige verbetering. Ook het scheepvaartverkeer is dit jaar, althanB voor sommige havens, toegenomen. In het scheepvaartbedrijf bleven ook nu de uitkomsten van de algemeene vracht vaart beneden hetgeen mag gewenscbt. De toestand der koloniën is over het algemeen bevredigend. Do gunstige berichten omtrent don gang van zaken in Atjeh doen vertrouwen dat de bestuursvoering in dat gewest in de goede richting wordt geleid Zoo hier te lande als iu de koloniën kwijten burgerlijke en militaire landsdiena ren zieh op lofwaardige wijze van hunne taak. Evenals tot hiertoe, blijft de regeering naar de toepassing van christelijke rechts beginselen streven. De fioancieele toestand des rijks eischt dringend voorziening. Een voorstel tot verhooging dor successie belasting zal u onverwijld bereiken, terwijl een ontwerp tot herziening van het tarief van invoerrechten, naar de regeering ver trouwt, nog vóór den afloop van het zit tingsjaar zal kunnen worden ingediend en een algemeene inkomstenbelasting in be werking is. Het zeer aanzienlijke tekort op den komenden dienst vordert echter dat, in af wachting van blijvende versterking der ontvangsten van het rijk, buitengewone maatregelon worden genomen tot aanvulling der middelen. Behalve de voortzetting van de heffing van opcenten op do vermogensbelasting en op de belasting op bedrijfs- en andere in komsten zal daartoe dienstbaar kunnen worden gemaakt de voorgestelde verhoo ging van don accijns op binnen- enbuitcn- landsch gedistilleerd, alsmede eene voor- loopigo verhooging van het tarief vao invoerrechten. Een wetsontwerp tot regeling van de begrootingen en rekeningen van staatsbe drijven is ter indiening gereed. Inzake de arbeidersverzekering zullen u voorstellen worden aangeboden tot regeling der verplichte ziekteverzekering on tot nadere wijziging der ongevallenwet, terwijl een ontwerp betreffende do verplichte inva- Üditeits- en ouderdomsverzekering in be werking is. Een indiening van een wetsontwerp tot instelling van een fonds ter aanvulling en verbetering van de kus'versterking en van het materieel der zeemacht, bestemd voor de verdediging van de zeegaten, kan eerlang worden te gomoet gezien. De reeds in uitzicht gestelde herziening der militiewet van 1901 is in voorbereiding. Op de noodzakelijkheid om, ter verzekering van een behoorlijke aanvulling van het kader van het leger, een regeling te treffen blijft de aandacht der Regooring govestigd. Op onderwijsgebied blijft de werkzaam heid der regeqring eenigszins belemmerd, zoolang do hoogst gewichtige arbeid der inschakelingscommisaie nog niet is voltooid Niettemin zullen, overeenkomstig de reeds aangenomen gedragslijn, maatregelen van urgenten aard, welke met de taak dier commissie niet in nauw verband staan, niet worden uitgesteld. Eon plan is in overweging tot meer doel treffende subsideering in de kosten van schooibouw, welko het bijzonder lager onder wijs menigmaal al te zwaar drukken. Naa>- de mogelijkheid omer vervroegde uitbetaling der subsidies aan het bijzonder lager onderwijs zal oen onderzoek worden ingesteld. Het voornemen bestaat een staatscom missie in het leven te roepen teneinde te onderzoeken welke wijzigingen in de grond wet behooren tc worden aangebracht. Uwe medewerking zal voorts, behalve voor de reeds bjj u aanhangige of ton vori- gen jare u toegezegde wetsontwerpen, worden ingeroepen voor verschillende andere, waaronder eene herziening van het straf rechtelijk deel der kinderwetten, wijzigingen van de gezondheidswet, van de woningwet en van de armenwet. Een regeling van de pensionueering van leeraren aan bijzondere boogere burger scholen en gymnasia, wetsontwerpen tot toekenning van pensioen aan do weduwen en weezen van mindere geëmploieerden, werklieden en bedienden, werkzaam bij de inrchtingen vau 'sRijks zee-en landmacht, tot oprichting van een landstorm, tot het aanbrengen van wijzigingen in de arbeidswet, waaronder die betreffende het verbod van vrouwennachtarbeid, welke noo- dig zijn geworden door de toetreding van Nederland tot do desbetreffende internatio nale conventie, tot instelling van bakkers raden, tot bescherming der steenhouwers on der bootwerkers, tot herziening dor hinder wet, inzonderheid bedoelende het tegengaan van de vervuiling der openbare wateren, tot het vaststellen van regelen betref fende de aanduiding van handelswaren, tot bevordering van regeeringswege van eene deskundige en onpartjjdigo voorlichting der ondernemers, meer bepaald van den mid denstand, tot vernieuwing der wettelijke regelen inzake het tegengaan van over stroomingen en tot bevordering van het tot stand komen van spoorweglijnen voor het lokale verkeer. Er zijn voorstellen in voorbereiding ten einde belangrijke waterstaatswerken te kannen uitvoeren, waaronder de verbetering van de groote rivioren. De regeering blijft doordrongen van de roeping van Nederland om het welzijn der bevolking van de koloniën te bevorderen. Naar inperking van het misbruik van opium in Nederlaudsch Indië za! ernstig worden gestreefd. De economische ontwikkeling der buiten bezittingen zal krachtig worden bevorderd. Bij de organisatie van het bestuur aldaar zullen de inlandsche zelfbesturen zooveel mogelijk worden in stand gehouden. Met de bevordering van het volksonder wijs, zoo op Java als in de buitenbezit tingen, zal worden voortgegaan. De herziening van de thans geldende bepalingen op de toelating en op het ver blijf en het verkeer in Nedorlandsch-Indië zal eerlang tot stand komen. Een wetsontwerp is in bowerking tot wijziging Ivan de Indische Mijnwet, waar door de gelegenheid zal worden geopend om aan de Indische geldmiddelen een grooter aandeel te verzekeren in de winsten uit" mijnbouw. Veel zal weder van uwe toewijding wor den gevraagd. Moge uw arbeid onder den zogen Gods tot bril des vaderlands strekken. In naam der Koningin verklaren wij de zitting der Staten-Geueraul tö zijn geopend". Eigenaardig toch zoo'n jaarlijksohe op somming van min of meer goedo gaven, hot Nederlandscho volk toebedacht. Na eene herinnering aan de geboorte der Prinses volgen ook nu woei' de gebruike lijke mededeeliugen, die telken jare worden gedaan. De verwachting omtrent den landbouw kon, na den regeuacht'gou zomer, niet op wekkend klinken. Meer dan verleden jaar trouwens de verkiezingen geven daartoe gereede aanlei- ding wordt in de rode gewag gemaakt van de toepassing van christelijke rechts beginselen, waarnaar de regeoring blijft sturen. Men mag vragenwelke zijn die christe lijke rechtsbeginseleno. a. inzake de doodstraf en de voorwaardelijke veroordeo- ling waaromtrent de clericale Staatslieden zeer vorschillend denken? Wat do finaocieele plannen betreft, reeds verleden jaar werd veel daarvan ons toe gezegd. Een algemeene inkomstenbelasting zou ons toen worden aangeboden nu is zij in bewerking. Dat is oer achter- dan vooruit. Wij zien echter een en ander met ver langen tegemoet. En wat ons ah buitengewone middelen wordt beloofd, komt overeen met hetgeen daaromtrent reeds bekend was en past in het kader van den tegenwoordigon Minister van Financiën. Omtrent arbeiders-verzekering worden ons thans eenige ontworpen toegezegd die zeker met belangstelling worden tegemoet gezien, omdat zooveel afhangt van de daarin opgenomen bepalingen. Een staatscommissie voor Grondwetsher ziening is in het verschiet gesteld-, een geschikt middel om do zaak van het kies recht op de lange baan te schuiven. Het toegezegde plan tot moer doeltref- nde subsidieering in de kosten van schooi bouw heeft voor ons zijne bedenke'ijke zijden. Het betookent in onze oogen meer gold uit de staatskas voor kerkelijke propa ganda door middel van het onderwijs. Voor het overige bevat de rode oen lange lijst van wetsontwerpen die de regeering ons zal schenken, en daaronder vele die wij met ingenomenheid zouden begroeten. Oorlog eu Marine zijn schaarsch in hunne ezeggingenen wij zeggen gelukkig. Het kan zeker niet in de bedoeling liggen om al hot beloofde reeds ia het eerste jaar dor vertegenwoordiging aan te bieden. Het is een menu voor het gansche vierjarig tijdvak. Als zoodanig aauvaarden wij 't dan ook. Met belangstelling zien wij echter tegemoet wat er van dit alles tot stand komt. Eu wanneer ooit, dan is ditmaal zeker wel de opwekking van pas dat er veel van de toewijding der Vertegenwoordiging zal worden gevraagd. Er rijst bij ons zelf de vraag of men niot te veel heeft voorgespiegeld, dat zelf6 ia vier jaar niet zal verwezenlijkt worden. Een belangrijke dag is het heden roer een geacht ingezetene van Middelburg. Wij bedoelen voor jhr mr Aarnout van Reigersberg Verslag s, die vandaag zijn gewichtig ambt van presi dent der Arrondissements-rechtbank neer legt. Toen wij destijds melding maakten van zijn plan om dit té doen, voogden wij daar aan toe dat zeker zeer velen dit mot leed wezen zouden vernemen. En geen wonder Jhr Van Reigersberg Versluijs is eon in Zeeland alge moon bekendo figuur. Den 30 November 1831 te Middelburg geboren, vestigde hij zich, na zijne studiën te Utrecht to hebben voltooid en aldaar don 14 Nov. 1854 to zijn gepromoveerd, den 18den Januari 1855 als advocaat iD zijne geboorteplaats Ruim twee jaar oefende hij de praktijk uit; dèn 22 September 1857 toch werd bjj benoemd tot substituut-griffier bij de roudissements-rochtbauk alhier, welke trekking hij vervulde tot 5 November 1861, toen hij tot rechter in diezelfde rechtbank werd benoemd. Don 17 Januari 1875 werd hij door de regeering aangewezen ais voorzitter van dat college, welke waardigheid hem, na de reorganisatie, den 15en Mei 1877 opnieuw werd opgedragen. Eu wat hij als president is geweest voor allen die mot hem als zoodanig in aan raking kwamen, daarvan getuigt het vol le woord van waardeering, ons van geachte en zeer bevoegde zijde geworden Door de nederlegging van zijne betrek king als president der Arrondissements rechtbank te Middelburg, lijdt die recht bank een groot, oen bijna onherstelbaar verlies, omdat jhr mr Van Reigersberg Versluijs een rechtvaardig, scherpzinnig, bekwaam, tactvol en onafhankeljjk magistraat was, die met buitongewonon ijver en zin voor orde zijne betrekking vervulde en in de raadkamor zoowel al in de raadzaal onbetwist de primus inter pares (de eerste onder zijne gelijken) was. Tegenover advocaten en procureurs be trachtte hij de grootste voorkomendheid en ten allen tijde was hij bereid bij het doen van beschikkingen, waarbij spoed gewensehfc was, don meest mogelijken Fpoed toe te pasBen en zoodoende de executie van bet recht te bevorderen. Partijen en getuigen trad hij met de meeste hoffelijkheid tegemoet en laatstgenoemden verlichtte hii hot afleggen van getuigenis door hun de vragen zoo bondig on eenvou dig mogelijk te doen, zondor hun de gele genheid te geven in afdwalingen of herha lingen te vervallen en zonder hun eene eigene, vooropgezette opinie te willen op dringen. De door den president geredigeerde vonnissen waren steeds kenbaar door hun bondigen, eenvoudigen en logischen inhoud. Gedurende 34 jaren hanteerde deze magistraat tot het einde toe met krachtige hand den presidentshamer en hot is dan ook begrijpelijk dat, toon de balie hit ge rucht vernam dat de President, met het op het zoogenaamd achterstaudsont- werp, voornemens was zijn zetel te ver laten, unaniem besloot tot den pre sident het verzoek te rchten om alsnog van dat besluit af te zien in het belang van de rechtzoekonden on van de leden der balie zei ven. Dat de president, om voor hem overwe gende redenen aan dat vorzoek geen gevolg gaf, moest men eerbiedigenmaar dit noemt niet weg, dat, al is niemand onont beerlijk in zjjne betrekking, nog lang de herinnering aan den afgetreden president levendig zal zijn bij hen, die hem in de vervulling zijner taak van nabij hebben kunnen gade sfaaD. Weer aan het werk. De Standaard, is weer aan het driestarren. Een bewjjs dat do bekende schrpver daarvan den arbeid heeft hervat. Voorloopig bepaalt by zich tot lofreden op de bevriende Regéering en op zjjn partijgenoot i vriend minister Talma. Daarbp voegt hp den wensoh dat hot in Breukelen niet meer op verlies nitloope. Tarlefverhooging. Naar de N. Ct. verneemt, heeft een wets ontwerp, Httekkende lot algemeene verhooging van het tarief van invoerrechten met 30 o/0 van de thans geheven wordende rechten (r dus om de 5<>/0 van ons tarief op 6'/j te brengen) het Departement van Financiën ver laten. Do Regeering moet, zegt het Haagscheblad vorder, voorloopig niet voornemens zpn verder te gaan en een eigenlijke herziening van het tariof van invoerrechten ter hand te nemen. Met de ihans ontworpen verhooging wordt een versterking van do middelon beoogd, welke naar verwachting 303'/» millioen zal opbrengen. Bjj kon. besluit is benoomd tot controleur der grondbelasting te Amsterdam, A. J. van Epenbuysen, thans in goljjkc betrokking te Dordrecht is aan don ontvanger der directe belastingen en accjjnzeo C. Sjolleina, te Buitenpost, wegens ziekte, eervol ontslag uit 's Rjjks dienst verleend is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Scheveningon, P. .1 Meer burg, tbans in geljjke betrekking te Meppol is aan .1. J. Perk, administrateur bjj het Dep. van Koloniën, en J. J. Stieltjes, hoofd inspecteur, chef van den post- en telegraaf dienst in Ned.-lndië, opgedragon de gezamenlijke Nederlandscho koloniën to vertegenwoordigen op de in Ootober 1909 te Bern te houden bijeenkomst tot onthulling van het aldaar opgerichte monument ter herdenking van de stichting der Algemeene Postvereeniging. Door de arrond.-rechtbank te Utrecht is, ter vervulling der vacature van kantonrechter aldaar, opgemaakt do navolgende alphabetische lpst van aanbevelingmr. W. G. del Baere mr. D. ten Bokkel Huinink en mr. F. W. ter Spillallen kantonrechter, reep. te Woerdon, Bolsward en 's Hertogenbosch. De commissie voor de machinisten-examens, bedoeld in art. 8 der schipperswet zal, over eenkomstig de bepalingen vervat in het regle- mont voor de machinistenexamens, en het sloepvaartreglement, aanvangendo 12 October a. s. zitting houden te Amsterdam. De commissie voor de stuurlieden-examens, bedoeld in de sohjpperswet zal, eveneens aanvangende 12 Ootober, zitting houden te 'a Gravenbage. De aanvragen om tot bovengenoemde examens te worden toegelaten moeten do voorzitters der commissies bereikt hebben vóór 2 October. Voor het geneeskuidig onderzoek of onder soek voor do gezicbtsscherpte kunnen de can- didaten zich o. a. wenden te Vlissingen tot den heer F. Bennink, offic'er van gezond heid le klasse. Voor nadere bijzonderheden zie men de St. Crt. no 220, en wat de stuurlieden-examens betreft de advertentie in dit nommer. Wjj herinneren nogmaals dat nog tot terljjk 1 October gelegenheid be staat om de oude muntbiljetten van f 10 en f50 in te wisselen bjj de Rijksbetaalmeesters en Rijksontvangers. o De firma K. Meertens jr. alhier zond ons oen brochuretje Wenken en mededeeliugen omtrent aankoop en gebruik van krachtvoeders voor vee en pluimgedierte, waarin tevens een beeld wordt gegeven van den omvang der industrie die deze firma hier sedert eenige jaren met steeds toenemend succes uitoefent. Op baar aitnoodiging brachten wjj ook oon bezoek aan de fabriek, gelegen aan het plein in de Bollinkstraat. Een groote gasmotor van 16 I.P K. brengt een drjjfas in beweging, waaraan de machines zpn gekoppeld voor het zuiveren, mengen en malen der grondstoffen De verschillende graan soorten, die voor de onderscheiden voeders worden benuttigd, worden eerst ontdaan van steentjes, zaadjes, pzerdeelen en vliezen, om het ruwvezelgehalte en de onzuiverheid tot een minimum te btengen. Dan wordt het graan naar de verschillende walzen gevoerd, waar het fijn of grof gemalen en door oen jacobsladder naar den zolder gebracht wordt. Daar heeft de menging plaats, die machinaal zoo is geregeld dat die volkomen gelpk is. Dan wordt het voeder in zakken gestort- die in een aangrenzend perceel van loodjes en stempels voorzien en voor de expeditie gereed gemaakt worden. Een aanzienlijke hoeveelheid balen lag daar ter verzending gereed De firma fabriceert krachtvoeder voor melk vee, voor meatvee en voor varkens, calf cream voor kalveren en Walcheraoh ochtendvoer voor pluimgediertezjj laat geregeld de samenstel ling ervan scheikundig onderzoeken om bet toegezegd wordend gehalte te kunnen waar borgen. Zelf neemt zp, in haar eigen stal, met vee proeven om practiscb te toonon welko resul taten het voederen met het krachtvoeder afwerpt. In verband hiermede wpzenwp, voor wat de prjjzen van het fabrikaat betreft, op een ad vertentie in dit nommer. Do firma hoeft zieh onlangs den eigendom verzekerd van een aan de fabriek grenzend perceel, om dit te verbouwen en nog meer uitbreiding aan haar zaak te kunnen geven.

Middelburgsche Courant | 1909 | | pagina 1