MIDDELBllRGSEHE COURANT. 149 132* Jaargang. Maandag 28 «Juni. Middelburg 26 Juni. Zeeuwsclie Omtrekken. Dit Stad en Provincie. 1909. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k e, n et uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland Iran co pp. f S. Alzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bjj abonnement op voordeehge voorwaarden. Prospect' asen daarvan zjjn aan bet bureau te bekomen Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags tóóx één aan bet bureau bezorgd zjjn. Advertentiën80 cent per regol. Bij abonnement voel lager. Geboorte-, dood- en allo andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels t 1.60elke regol meer 80 cent. Tteolnmes 40 cent por regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatBing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Ngverheid on Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertenlfc-Bnrean A. DE Uk MAR Ae., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Dit nummer bestaat uit twee bladen. In de jongste zitting van den gemeen teraad te Middelburg is een voorstel afgewezen, dat, naar onze meening, meer sympathie had mooten ondervinden dan het nu verwierf. Wij bedoelen het voorstel van tot Fruin en mr Sannos om in het Ontwerp-Regle- ment, regelende do positie der ambtenaren, beambten en werklieden, in dienst der ge meente Middelburg, op te nemen eone bepaling betreffende een scheidsgerecht. Volgens art. 13 van dat ontwerp is bepaald dat do op te leggen straffen zullen zijn le waarschuwen, 2e berisping, 3e inhouding van eon of meer verlofdsgen, 4e inhouding van oen gedeelte vau het loon, 5e tijdelijke of voortdurende niet toekenning van perio dieke verhoogingen, 6e tijdelijke of voort- durondo terugplaatsing in een lager bezol digden rang, 7e schorsing, met of zonder behoud van jaarwedde, maand- of week loon, en 8e ontslag. Van de straffen, geroemd ondor no. 3 tot on met 8, is nu hooger beroep toego- slaan voor zoover dio zijn opgelegd door don chef van den betrokken dienst bij Burg on Weth., die in hoogste instantie beslissen, ea van de door het dagelijksch bestuur opgelegde straffen bij den gemeentraad. Van straffen, door don Raad opgelegd, bestaat dus geen hooger beroep. Nu stelde de heer Fruin voor dat er van de straffen, onder nommer 3 tot en met 8 genoemd, wel hooger beroep zou wezen bij een scheidsgerecht, bestaande uit vijf leden, twee te kiezen door de ambtenaren en beambten, twee door Burg. en Weth. en een, tevens voorzitter, gekozen door den raad. Do heer Sannos steldo voor dit scheids gerecht te doen bestaan uit hetzelfde aan tal leden, twee daarvan te kiezen ook door de ambtenaren en beambten, respectievelijk werklieden, twee door don Raad en een vijfde, door de vier gekozenen gezamenlijk aan te wijzen. Bij de behandeling in de raadszitting van Woensdag 16 Juni voerde de heer Fruin alleen hot woord over deze kwestie. Hij verdedigde hot instellon van zulk een scheids gerecht, waarbij hij wees op het gevaar dat Burg. en Weth. en de raad, vooral op het belang de*- gemeente lettende, onwille keurig niet onpartijdig zonden zijn. Daarin is, dunkt ons, niets miszegd Hoe dikwijls™ toch het is meermalen gebleken achten dergelijke college's het bezwaarlijk ongelijk te bekennen of zich geroepen een ambtenaar de handen boven het hoofd te houden hoo vaak worden zij verkeerd voorgelicht. Vooral de bepaling dat Burg. en Weth. in gevallen, waarin zjj moeten beslissen tusschon een chef en zijn ondergeschikten, in hoogste instantie uifsprnak doeü, komt ons zeer bedenkelijk voor en niet te geven de meest mogelijke waarborgen voor billijk heid en onpartijdigheid. De ondervinding heeft op meer dan een plaats en in meer dan een tak van dienst in dit opzicht genoog ge leerd. Een dergelijk besluit als nu hier is gonomen, gaat lijnrecht in tegen de thans moer en meer gehuldigde begrippen omtrent administratieve en ambtelijke rechtsbedeeling. Waarom toch daarvoor ten minste geeD beroep op den raad toegestaan En wanneer men over deze en andore beslissingen van den raad een scheidsge recht liet oordeelen, zou men van zelf den betrokken ambtenaren, beambten en werk lieden de gerustheid geven dat hunne be langen verzekerd zijn wat niet anders dan in het belang dor gemeente wezen kan. Bovendien waar het geldt een gemeente ambtenaar, beambte of een werkman, iB het dringend noodig dat men eventueole kweBties van meer dan een zijde bezie, omdat tal van raadsleden zich niet kunnen verplaatsen in hun toestand. En voor do colleges zelveu is het jnist gewenscht en nuttig dat zij de verantwoor delijkheid niet alleen dragen. "***- Zij zeiven moeten dit wenschen om zich te behoeden voor misslagen en onbillijk heden, die zoo licht en onwillekeurig be gaan worden bij eenzijdige inliohting en overweging. Het is daarom jammer dat het beginsel van eon scheidsgerecht bij dien raad zoo weinig sympathie vond, zoodat hot in het bewuste ontwerp-regloment niet kon wor den opgenomen. Inconseqnen tie geeft V. d. 8. aanleiding tot do volgende bespiegeling Laatst hoorde ik eens vertellen hoe in zekere stad, waar men zich, onder meer andere goede zaken, aintB kort ook in eone gemeentelijke melkverordening mag ver heugen, sommige melkverkoopero, die ver ordening zoo consequent opvatten, dat zij telkenmale hun melk laten onderzoeken, niet om te oonstateeron of deze onder de vast gestelde cijfers vau vetgehalte en vet vrije vaste stoffen blijft, maar om te weten hoeveel zij er boven is, teneinde dat verschil door bijvoeging van zuivere melk van de blauwe koe te kunnen vereffenen. Ja, dat stuk van de consequentie begrijpen de meeste menschen niet goed. Sam, de ooljjko neger uit de Negerhut had wel gelijk, toen hij met Haley en A ndy van de vruchteloozo jaoht op Eliza en haar kind teruggekeerd, deze stelling aan zijn makkers voorhield. Denkelijk ïr het aan dat moeilijk begrij pen van dat Btuk der consequentie wol te danken, dat de voorbeelden van inconse- quentie's en verkeerd toegepaste consequen tie's veel gemakkelijker voor hot grijpen zijn, dan de voorbeelden van juist toege paste consequenties. De bedoelde melksljjters Btaan in dit op zicht volstrekt niet alleen. Hunne handelwijze behoeft, van zekere zijde bezien, niet eens zooveel verwondering wekken. Die melkslijters in diezelfde stad toch haddon eene melkvereeniging. Eén der reglementaire artikelen van die Yereeniging zegt o.a. dat zij haar doel tracht te bereiken, „door bij te dragen tot het ontstaan van gezonde toestanden in den melkhandel." Wel, hot bestuur dier Yereeniging vatte dezo alinea zoo ovor-consequent op, dat het een aspirant-lid, die overigons aan alle ver- eischten voldeed, het lidmaatschap weigerde, alleen op grond dat hij te veel in het open baar optrad, wat wel op oene verbazende manier het ontstaan ran gezonde toestanden in den melkhandel moet tegenhouden 1I Die Sam had toch maar gelijk dat het stuk van do consequentie iets is wat do meeste menschen niet goed begrijpen. Wie tenminste van dergelijke consequenties iets begrijpt, is zeker geen domme jongen. Een zeer wonderlijk staaltjo van conse quentie kan men ook op eene mij bekende bijzondere school en misschien wel op meer bijzondere stholen aantreffen. Do bedoelde school is eone christelijke school en hot daaraan verbonden onder wijzend personeel moet zich natuurlijk in alle opzichten christelijk gedragen. Nu is het volgons vele christenen heele- maal niet ohristolijk om op den dag des Heeren gebruik te maken van een of ander openbaar middel van vervoer. Het bestuur en het onderwyzend perso neel van bedoelde school is het daar vol komen mede eens. Waar het nu op bijna alle soholen ge woonte is na genoten vacantia de lessen weer op Maandag te doen aanvangen, zou oen gewoon huis- of tniumensch zeggen die onderwijzers en onderwijzeressen zullen zoo consequent zijn, dan Zaterdags te voren van huDne respectieve uitstapjes terng te keeren. Maar Sam zon zeggen het is een stuk dat de meeste monsehen niet goed begrijpen Dat blijkt in dezen ook weer duidelijk. De consequentie brengt wel mee dat men niet op Zondag reist, maar brengt daarom nog niet mee, dat men er dien Zondag aan geeft, wel neen, men geeft, zeer ton genoege van do moeders der lieve betrok ken schooljeugd, doodeenvoudig den Maan dag nog op de vacantia toe. Mon heeft dan nog eenegezegenden ofgeaelligen (dat scheelt maar een paar letters) Zondag vrij en is toch consequent. Eene wonderlijke zaak is en blijft hot vaak met de „consequentie's". Als daar b.v. onze apothekers in het Maandblad tegen de Kwakzalverij waar schuwen tegen do tallooze pillen, poeders, drankjes on zalfjes die voor grof geld de goegemeente als een panacee voor alle kwalen worden aangeprcekt, moeten wij dit voorzeker prijzen, temeer, wnnneor zij vaak op duidelijke gronden daarbij uiteen zetten, hoe schadelijk of totaal waardeloos velen dezer producten zijn. Wanneer zij echter in dat zelfde Maand blad ook te keer gaan tegen sommige ar tikolen, waarvan zij zelf do goede werking erkennen, maar waar zij alleen tegen waar schuwen op grond dat zij, do ingrediënten ia aanmerking genomen, te duur zijn, daar denkt menigeen toch allicht met een pijnlijken glimlach om z'n apothekersreke ning, want zonder nu, als sommigen doen, te willen beweren, dat onze apothekers hun fortuin uit hun regenbak halen, is het toch voor een eenvoudig mensch een moeilijk te begrijpen stuk consequentie, oen apotheker een goed artikel van een concurrent te zien afbreken «Heen omdat het te duur zou zijn. Zoo'n eenvoudig monseh denkt er dan onwillekeurig aan, hoe hij laatst in oen officieel verslag (van Meerenberg) kon lezen, dat elk klaar gemaakt recept op gemiddeld 18 cent kwam te staan, en dan zegt men nog wel, dat officiëele lichamen altijd duur uit zijn. Ja, wonderlijke dingen kan men soms beleveD. Ik heb een directeur van eene stoom tram mij. gekend, die voor zich en zijn personeel op sommige andere vervoermid delen over vrijkaarten kon besohikken. Wanneer echter oen van zijn personeel een dergelijk kaartje vroeg, was onveran derlijk het antwoord, dat hij zïoh met dat ged. niet ophield. Nu bestond natuur lijk de mogelijkheid dat de man tegen der gelijke bevoordeelingen principieel bezwaar had of nooit op reis giug. Maar een zeker moeilijk te begrijpen stuk consequentie was het dat hij zeer dikwijls dit deed en dan voor zich zelf van die vrijkaarten wel gebruik maakte. Misschien lag het wel aan het onbegrij pelijke van een dergelijke haudeling, dat zij |j hot betrokken personeel jaren lang zeer veel kwaad bloed gezet heeft. Veel leuker, ofschoon ook al moeilijk te begrijpen, is do handelwijze van zeker lid van zeker college van Gedeputeerde Staten. Men moot weten dat bedoeld lid nog al wat te oommandeeren heeft bij zekeren door do bewuste provincie geëxploiteerden stoom- bootdionst. Nu correspondeert bedoelde stoomboot- dienst aam al hare eindpuuten op andero middelen van vervoer en deze correspon dentie is in sommige gevallen zoo nauw ge- dat zij bij de minste vertraging gemist wordt. Meermalen reeds was er zoowel in dagbladen als in Statenvergade ringen op aangedrongen, do booten aan haar uitgangspunt in dergelijke gevallen eenigen tijd langer te laten wachten, maar altjjd was het bescheid van genoemde Gedepu teerde, dat zulks in verband met de te treffen aansluitiug aan de andere zijde, on- mogeljjk was. Daartegen valt natuurlijk niet te op- poneeren, het is dan echter toch weer maar een moeilijk te vatten stuk consequentie, dat bedoelde Gedeputeerde als hij zelf kans loopt dupe van die nauwkeurigheid te wor den, nog al eens dikwijls een telegrammetje zendt „laat do boot een paar minuten lan ger wachten." Die oolijke neger had toch maar gelijk, „het is eeu stak dat de moeste menschen niet goed begrijpen." Laatst hoorde ik een onzer plattelanders, een zeer godsdienstig man, vorklaren, dat hjj niet kon begrijpen, en dat het hem diep gegriefd had, hoe een christelijk minister en een christelijk Statenlid zich niet ontzien hadden, aan te zitten aan een wereldsch feestbanket op een dag dat de gemeente des Heeren in dezolfde stad opging om oon biddag te houden voor het gewas. Of ik nu den man al voorhield dat zoo iets toch zoo heel erg niet was, zoo'n bid dag toch maar een menschelijke instelling was en bedoeldo minister en bedoeld Staten lid misschion zoo geen directe behoefte ge voelden om voor het gewas te bidden, daar zij misschien bij het landbouwbedrijf niet zoo direct geïnteresseerd waren, er was geen praten tegen. De man, die evenals berdinand Hayek's tante Letje zich bij voorkeur van de talo Kannans bleek te bedienen, riep maar niet anders dan „ende to samen zijn zij afge weken, niet handelende Volgens de ordon nantiën Godes". Wat kon ik per slot van rekening anders doen, dan den man Sam's stelling voor te houden en te zeggen dat misschien ook hij dat stuk van de consequentie niet goed En het is ook bijna niet goed te begrijpen. Heb ik het niet bijgewoond hoe oen mijner vrienden, na eerst zijn voldoening te hebben geuit over de prikkeldraad afslui tingen op de bolwerken in zekere Btad en do loftrompet te hebben gestoken over den man aan wien deze doeltreffende verepor ring tegen de baldadige straatjeugd te dan ken is, het volgende oogenblik, toen een ondeugende windvlaag een slip van zjjD jas aan één dier venijnige prikkels haakte, woedend uitriep: „'k wou dat ze hem in een hok vau prikkeldraad op de Mookerhei zetton." Is zoo iets nu te begrijpen Vindt niet bijna ieder tegenwoordig de spreuk „zooals het klokje thuis tikt, tikt liet nergeDs" even mooi en zijn er van do drie huiskamers goen twee waar ge deze gulden woorden aan den wand kunt vinden. En tooh hoe talloos velen weten beter hoo do klok elders tikt dan in hun eigen huis Kunt ge niet dikwijls Jan of Piet vol verontwaardiging hooren verklaren„Do- miné's, nou dat zijn me er ook, die doen ze ook dood, ik ben nou zoo en zoo lang getrouwd en alB ik er nog eens een over mijn vloer zie, is bet de eerste keer." Zou een eenvoudig mensch dan daaruit niet de consequente gevolgtrekking maken, dat Jan of Piet, als zoo'n dominé zich zijn plicht herinnert en aoo'n lang verwaarloosd schaap eens komt opzoeken, met open armen dien hordor en leeraar zal ontvangen. Jawel, vraag hot maar eens aan een paar predikantenik hoorde het een der thans meost gewilde Amsterdamsche voorgangers eens platweg „een corvee" noemoD. Ja die zwarte Sam, wist het wel Wij zullen nu maar zwijgen over de zeker geheel onbegrijpelijke oonsequentie's die men soms in den handel kan ontmoe ten, daaraan toeh is wel een begin, maar zeker geen eind en dit opstel dient toch te eindigen. Als bewijs dat men ze echter overal vindt, kunnen wij het volgende vermakelijke staaltje nog wel even aanstippen. In zekere provinciale hoofplaats bezit men eone nog al uitgebreide verordening op de keuring van vee en vleesch, men hooft die verordening zelfs nog wel pas herzien om haar zoo volledig mogelijk te maken. Welnu, die pas herziene verordening be helst onder anderen de bepalingen, dat van buiten af geen gehakt vleesch de stad mag ingevoerd wordende invoer van worst echter, d. w. z. van gehakt vleesch dat men in een dikken of dunnen darm heeft geBtopt, is wel toegestaan. Nu weet ik wel dat zoo'n worstverbod nu juist niet pleizierig gevonden zou wor den, door verschillende dames en heeren, die gewoon zijn tegen den winter een par tijtje worst uit Gelderland te laten komen, (dat is van die worst waarin natuurlijk nooit geknoeid wordt) maar toch 't Is voor de meeste menschen een stok, dat zjj Diet good begrijpen, zeide Sarn en hij had het bepaald niet zoover mis. En hij had het naar voler oordeel zeker niet mis in hot vervolg zijner redevoering, toen hij zeide: „ziet ge wel, als iemand eerst stijf en stork volhoudt voor het eone en dan voor het andero, dan zeggen de menschen (en dat zeggen zjj natuurlijk ge noeg) hij is niet consequent. Maar laten wij het eens boter bezien. Hier wil ik boven op oou hooiberg komen, wel ik zot mijn lad der aan don oenen kant, maar daar gaat het niet. Omdat ik dan daar niet meer pro beer, maar mijn ladder aan den anderen kant zei, bon ik daarom niet consequent? Ik bon consequent als ik or op wil komen, aan welken kant mijne ladder ook staan mag. Ziet go dat allemaal niet Die Sum wist het welwie weet hoe velen dat soort consequentie het ware vinden; en nu men aan den rechter kant meer kans heeft boven op don hooiberg to komen dan aan den linker, hun ladder nu ook maar eens zullen verzetten. Intussehen, ironie en satyre daargelaten, het stuk der consequentie is een moeilijk stuk on het is voor den mensch uiot altijd even gemakkeljjk steeds consequent te zijn. Een eere-saluut aan hen, van wie naar waarheid mag verklaard worden dat zij het steeds en onder allo omstandigheden zjjn. Den meesten onzer echter zal het wol gaan als mij zelf. Als zij hun rekening in dozen opmaken, zullen ook zij wel eens do woorden voor den geest krjjgen, die do geheimzinnige hand in den feesinacht aan den wand koning Belsazar'B feestzaal schreef mene, mene, telcc', ufar sin, gewogen maar te licht bevonden. Onwillekeurig zijn wij steeds geneigd to glimlachen om de inconsequence's van anderen. Nu dat is niet zoo erg en het is ook niet zoo erg als wjj er ons eens vroolijk over maken. Daar moet het dan echter ook bij bljjven, en wie er al to ruw den staf over wil breken, donke, alvorens dit lo doen, eerst nog eons om do woorden, waar mede de Bentontio van Johan van Olden- barneveldt besloten werd „die dan staat, zie toe dat hij niet valle." V. D. S. Heden is hier ter stede op71-jarigen ouderdom overleden de hoer U. Pagginger Auer, lid der fi'ma U. F. Auer en Zoön, druk kers van het gewosteljjk bestuur en als zoo danig ook in Zeeland bekend. Vele jaren was de overledene voorzitter der Nieuwjaarscommissie. Vrijdagmorgen heeft ten raadkuize al hier de officiocle installatie plaats van den enquêteur voor de middenstandsenquète te Middelburg, den heer mr P. Dieleman. Burg. en Weth. hebben ter bjjwoning daarvan uitgenoodigd plaatsoljjke autoriteiten, midden- Btandsvereenigingen, pa'roonsvereemgingen, kortom allen, die met den middestand in betrekking staan. Uit VliHBingen. In de candidaatstelling voor den raad der Anti-rovolutionnaire, Roomsch-hatholiebe en Chri9teljjk-Hi*torische partgen is eene kleine wjjziging gekomen. In het eerste district worden nu gesteld de heeren A. HuBon en S. A. Luitwieler; in het tweede do hoer F. van der Meer, aftr. lid, en in het derde do heeren F. van der Meer, aftr. lid en F. Manse. Aan de schietvereniging Christiaan de Wet te Kruiningen is door den Com missaris der Koningin een zilveren medaille geschonken voor den te houden schietwedstrijd. In de Vrijdagnamiddag te S chore ge houden raadsvergadering werd medegedeeld dat door Ged. Staten de goedkeuring aau de begrooting voor 1909 was onthouden, op grond dat de raad niet is ingegaan op het advies van dat college om het maximum bedrag van den hoofdeIgken omslag te rerboogen. Burg. en Weth. stelden, naar aanleiding van dat sohrjjven, voor het advies van Ged. Staten te volgen en genoemd maximum te bepalen op t 2500, wat thans werd aangenomen. Verder «telden Burg. en Wetb. voor om de aanbestede klinkerweg, waarvan de gunning is aangehouden, niet te gunnen, daar de laag-

Middelburgsche Courant | 1909 | | pagina 1